Oegstgeest pakt illegaal afineren aan LEIDEN REGIO Kroegbazen in Roelofarendsveen bang voor concurrentie 'Een lijntje om het weekeinde door te komen' Pakken we de fiets? Kruising Voorhoflaan veiliger voor voetganger Hindernis naar Winkelhof opgeheven (wekers uren under stroom uo gapt ;>oienpot s(8yeender snapt 'fi niets van diefstal beeld jcobswoude Jij met vertrek [wiijnenfokkerij Bewoners van Barak 28 in Oegstgeest wijken af van hun buren Horeca gekant tegen nieuwe initiatieven voor Oranjefeesten 'Foutparkeerders' direct op de bon 1 Piepschuim sterker dan zand (advertentie) het weer in uw straat www.leidschdagblad.nl door Janneke Dijke leiderdorp - De kruising van de Gallaslaan met de Voorhoflaan wordt dit najaar een stuk veili ger voor voetgangers. Het ge meentebestuur van Leiderdorp wil het kruispunt zo opknappen, dat het voor de ouderen en ge handicapten in de buurt gemak kelijker wordt om de oversteek te maken. De kruising is een hindernis in de looproute naar de Winkelhof. Leiderdorp wil niet dat ouderen en gehandicapten in een isole ment terechtkomen doordat ze niet zelfstandig boodschappen kunnen doen. Met name de aanwezigheid van het gezinsver vangende tehuis De Brunei aan de Brunelkamp is voor het ge meentebestuur reden om geld uit te geven aan het kruispunt. Om het voetgangers gemakkelij ker te maken laat de gemeente twee eilandjes aanleggen aan beide kanten van de weg. Hier door kunnen mensen de over steek van de Gallaslaan, waar auto's vaak hard rijden, in twee keer maken. Verder wordt één van de twee zebrapaden ver hoogd aangelegd, zodat auto's ervoor moeten remmen. Bij het tweede zebrapad kan dit niet, omdat daar een buslijn van Connexxion rijdt. De operatie kost ruim 100.000 euro en wordt eind dit jaar uitgevoerd. A. Welsink, locatiehoofd van De Brunei, is blij met de verbeterin gen. Hii vindt het wel jammer dat, toen zijn voorganger de wens een paar jaar uitte, die 4iet direct gehonoreerd is. „Omdat het al zo lang loopt, is onze po pulatie ouder geworden en min der mobiel. Ze gebruiken jiu veel taxi's. Er gaan er nog maar een paar van de 25 lopend naar het winkelcentrum. De nood zaak is op dit moment wat min der. Maar wie weet dat de aan passingen in de toekomst han dig zijn voor nieuwe bewoners." Leiderdorp verwacht dat zij na het opknappen van dit kruis punt andere verzoeken niet kan weigeren. De gemeente ver wacht soortgelijke verzoeken van gebruikers van de voetgan gersoversteekplaats op de Hein- siuslaan ter hoogte van het Sta ringpad en de Muzenlaan. Ook dat zijn verbindingen met de Winkelhof vanuit wijken waar ouderen wonen. Stl it"). )elofarendsveen - Roelof- jendsveen is vanochtend ge- bf i sffen door een stroomstoring. I tnaf 6.50 uur zaten de men- J n in de omgeving van de Flo- vveg en Geestweg door een ibekende oorzaak zonder room. De storing dreigde pro blemen op te leveren voor de C/vekers in de omgeving. De imputers en koelcellen lagen il. De kwekers konden na 'ee uur opgelucht ademhalen en net op tijd de stroomvoor- ;ning weer op gang kwam. iders had het gebrek aan :oom schade opgeleverd. In- iddels is één van de stroom- bels uitgeschakeld en ver- dacljopt de stroomvoorziening via vandere wegen. 00 »tift< z< É>e' phen aan den rijn - Twee "éigens van 16 en 18 jaar zijn 1 iteren in Alphen aan den Rijn ^ingehouden vanwege diefstal. irder die middag wisten zij P n medewerkster van een be- ,r wijf aan de Van Boetzelaer- 'eei1 aat af te leiden en de fooien- ïn 2 itmee te nemen. De mede- e v ;rkster gaf de politie een dui- l/°,ni ilijk signalement, waardoor zij j en later konden worden op- opli zo jnte mi indj niel ieft, oelofarendsveen - VerboU- ,s' lereerd keek H. Bouwmees- er uit Roelofarendsveen zon- P| agochtend uit zijn raam. In ?.7. e voortuin bij zijn huis aan e Middenweg miste hij zijn ,0f \ote tuinbeeld. „Het is een jrouwelijk beeld van één me- hoog dat daar zeker tien ar gestaan heeft", zegt ouwmeester. „Ik begrijp Y^iet wie belang heeft bij zo'n eeld." 3 00 et moet een flinke sjouw- us zijn geweest voor de die- ®en. Het beeld was tussen de en 100 kilo zwaar en is 150 uro waard. „Ik kan het beeld Heen verschuiven", zegt bouwmeester. „Je hebt zeker r 7° vee man nodig om het op te a* lllen. Even verderop in de bj traat hebben ze waarschijn- 3njk een busje neergezet op 1 eèn beschutte plek. Daar is en aantal schilfers gevonden m het tuinbeeld. Ik denk at de inbrekers het even op e grond hebben neergezet )ordat het in een auto is ge it." ouwmeester verzamelt ielden om zijn tuin mee op sieren. „Ik had één beeld -ï de voortuin en een stuk of es in de achtertuin. Die heb gelijk maar in veiligheid 1 djl ibracht, want je weet maar leeft)0^" ben enorm trots op jrï er ijn tuin en verzorg hem n p|ped. Een paar van die beel- ier éPn maakt het namurlijk een venuk mooier. Het is vervelend lij. tot het is gebeurd, maar ik til 5niét te zwaar aan." e politie heeft nog geen ee waar het beeld is. iswoude - Jacobswoude is met het vertrek van konij- fokker Piet Noordam uit ubrugge. Wethouder Vink zei eren dat veel konijnen in de «en aan de Boddens Hosang- tijdens een vorige warme ode dood zijn gegaan. „Heel dorp wist het", aldus Vink. >en kun je niet zomaar geschikt maken om konij- te houden." rethouder vindt dat de ge- inte de Woubrugse konij- "ikkers Piet en diens vader jcoulant heeft behandeld. Zij |ten hun illegale bedrijf met voedsters en een veelvoud rvan aan jonge konijnen omstr l oktober ontruimen om boete te ontlopen. De irdammen kregen na moei- Den bfe onderhandelingen met ujti gemeentebestuur toestem- en bé8 om een beperkt aantal ko- jaen te houden in kassen zal derin zij voorheen bloemen alen tien. Zij zetten de nieuwe be- echter al op voordat zij ^vergunningen binnen had- erd s pas' astgeir de strubbelingen met de rtaan|eente besloot Piet Noordam n hefings om in het Friese Wor- engei een grotere konijnenfokke- dure'p te zetten. Hij vroeg burge ster en wethouders tever- nniaJ5 om uitstel van de ontrui- i*pa h§stermijn van 1 oktober, iiie varens zijn vader slaagt hij er in om de kassen tijdig vrij konijnen te krijgen. Noord- senior bestrijdt dat de sterfte er de dieren door de hitte ïem was. De Woubrugge- I gaat na het mislukte konij- experiment in één van de kassen snijbloemen telen. door Nancy Ubert vervolg voorpagina oegstgeest - Klein Siberië heette Barak 28 vroeger. Die naam is nu te grabbel gegooid, vinden de studenten van het complex aan de Oude Rijnsburgerweg. Het is dinsdagavond rond een uur of half acht Konijntjes hup pelen over het gras, de huisgeit raakt voor de zoveelste keer met haar meterslange touw verstrikt in het struikgewas en voor* de barakken zitten groepjes jonge mensen rustig te eten, een bier tje te drinken en te kletsen. Van daag geen scootergescheur of herrie vanuit 28. Alles pais en vree. Sommige studenten blikken te rug naar de goeie ouwe tijd, toen je ramen en deuren 's nachts nog open kon laten staan, de barakken niet als glit- terpaleisjes verlicht hoefden te worden en de asielzoekerkinde ren om aandacht kwamen be delen. Alles is veranderd", bromt Rob Feiker die al dertien jaar in een van de barakken woont. „We zijn in een brom mertjestijdperk beland." Feiker heeft, zegt hij, indertijd gevoch ten voor de overeenkomst met de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS). Dankzij dat contract kunnen zo'n vijftig 'laatsten der Mohikanen' op het complex te blijven wonen tot de bulldozers het terrein oprijden. „En nu worden onze laatste maanden verpest door de bewo ners van 28." Niet alleen Feiker maar ook de studenten van andere barakken klagen daarover. De jongeren van 28 horen niet thuis op het complex. Ze bezorgen overlast, intimideren hun buren en han delen in drugs, wordt er gezegd. Alice van Rijn denkt dat de 28- clan de huisbar van de studen Barak 28 is een bron van ergernis voor omwonenden aan de Oude Rijnsburgerweg. Foto: Henk Bouwman ten heeft geplunderd. „De krat ten pils vonden we achter hun barak." Anderen klagen over in braken en vernielingen die voor heen nooit hebben plaatsgehad. Fernando van der Hoom is de officiële bewoner van barak 28. „Op een gegeven moment kwam mijn broer Fabio erbij. Hij zou een maandje blijven maar ging niet meer weg. Ver volgens kwamen er meer men sen. Allemaal illegaal, dat wel. Maar eigenlijk is het me gewoon overkomen. Ik merk er ook wei nig van, want ik werk overdag." Fernando is stratenmaker, zijn broer zoekt werk. „We hebben een grote kennis senkring", verklaart Fabio van der Hoom het drukke nachtelij ke scooterverkeer waarover de studenten klagen. „Het wil hier wel eens vollopen. Dan zetten we muziek op, drinken we een biertje, roken we een joint. Soms nemen we een lijntje om het weekeinde door te komen. Maar dat wil nog niet zeggen dat we hier in drugs handelen of een gevaar voor onze omgeving zijn. Toen de politie ons midden in de nacht overviel, kon ze ook niks vinden. En dat we bier ste len is nooit bewezen." De gebroeders Van der Hoom wonen niet voor hun lol in de barak, zo maken ze duidelijk. „We kunnen nergens anders heen", aldus Fabio. „Dat de stu denten ervoor kiezen om in de houten hutten te wonen, vindt hij ronduit absurd. .Alles staat hier op instorten. In onze keu ken durf je niet te koken, zo smerig is het daar. En het toilet kun je niet meer normaal door trekken." „Deze woonvorm is niet voor ie der mens geschikt", aldus Fei ker. „Je moet hier rekening hou den met anderen en dat doet Barak 28 veel te weinig." Zien de broers in dat hun leefgewoonten niet stroken met die van de an dere bewoners van het com plex? „Ergens wel", beaamt Fa bio van der Hoom. Maar daar om hoeven we ons nog niet op onze kop te laten schijten." door Janneke Dijke roelofarendsveen - Met de Oranjefeesten in het verschiet vrezen de horecaondernemers in Roelofarendsveen voor inkomstenderving. In een brief aan het Oranjecomité uiten zij er hun onvrede over dat het bestuur sinds enige tijd niet meer in een horecagelegenheid vergadert. Daarnaast pro testeren de ondernemers bij de gemeente Alkemade tegen een particulier initiatief voor een dancefeest en eetgelegen heid op de Noordhoek tijdens de Oranjefeesten. De ondernemers zijn fel tegen het initiatief van Derk van Berkel voor activiteiten op de Noordhoek. „Het is para- commercie", zegt Lucien Hoogenboom van café 't Veen namens haar collega's. „Die jongen organiseert iets voor zijn eigen portemonnee. Daartegen hebben alle horecaon dernemers bezwaar gemaakt." De vergunningaanvraag ligt tot 21 augustus bij de gemeente ter inzage. Daarna nemen burgemeester en wethouders een besluit. De 24-jarige Van Berkel zou niet weten waarom hij niet mag concurreren met de kroegbazen. ,Als iemand voldoet aan alle eisen, is het toch eerlijke concurrentie?" Zijn initia tief is voortgekomen uit DAT, een actie van hem en zijn vrienden Anton Akerboom en Thijs van Berkel. Onder de beginletters van hun voornamen organiseerden zij vorig jaar een afscheidsfeest van de oude brandweerkazerne. In vervolg daarop zette Van Berkel een eigen bedrijfje op on der dezelfde naam. Van Berkel wil op vrijdag 20 en zaterdag 21 september een tent opzetten op de Noordhoek. Op de avond voor het cor so wil hij een dancefeest houden onder de naam 'DAT swingt als een tierelier'. Een dag later wordt er 's middags volgens plan een dans ingestudeerd onder leiding van showdansers. Vanaf vijf uur kunnen mensen eten in de tent onder de noemer 'DAT eet soep slaatje'. „Het is een traditie in de Veen om dat te eten. Ik wil hiermee de moe ders ontlasten die op de dag van het corso zwoegen in de keuken omdat ze niet weten hoeveel eters ze krijgen", al dus Van Berkel. In zijn vergunningaanvraag vermeldt hij dat hij 400 bezoekers per dag verwacht. Naast aversie tegen de plannen van Van Berkel valt ook de nieuwe vergaderplaats van het plaatselijke Oranjecomité niet in goede aarde bij de horecaondernemers. Zij vinden dat ze inkomsten derven, waarop zij recht menen te heb ben. Toen Hein de Jong nog deel uitmaakte van het be stuur, werd er altijd in zijn restaurant De Fransche Brug vergaderd. „Op zijn vrije avond", meldt voorzitter Fred van Ruiten. Sinds De Jong vorig jaar zijn vrijwilligerswerk neer legde, komt het bestuur bijeen in de kantine van tafelten nisvereniging De Treffers. Tot ongenoegen van de kroegba zen. „Elk clubgebouw is bedoeld voor eigen leden, en niet voor activiteiten van anderen", zegt Hoogenboom. „Straks met de Oranjefeesten doet het Oranjecomité een beroep op ons, nu doen wij een beroep op het comité. We hebben een brief geschreven en daarin onze verbazing en onge noegen geuit." Oranjecomité-voorzitter Van Ruiten is niet geschrokken van die brief. Hij heeft het opgevat als een waarschuwing. „Een sportvereniging mag zichzelf niet verhuren, daarvoor is het niet bedoeld. Wij betalen ook geen huur. Wij doen er juist alles aan om zo min mogelijk kosten te maken." Bo vendien vindt hij een kroeg niet de juiste plek om te verga deren. „Niet iedereen hoeft te horen waarover wij het heb ben. Als het in de kroeg kan doen we het, maar het moet wel geschikt zijn." Met de activiteiten van Van Berkel heeft Van Ruiten geen probleem. ,Als het allemaal in overleg gaat, zijn er voor ons geen redenen om bezwaar te maken. Hij wil een gat in de programmering opvullen, net zoals de stamgasten van café De Haven doen." Met de commerciële kant van het verhaal wil hij zich niet bemoeien. „Wij kunnen niet bepa len wie dat laatste biertje mag verkopen." door Nancy Ubert oegstgeest - Wie illegaal aan meert in de Oegstgeestse wate ren krijgt voortaan lik op stuk. De gemeente Oegstgeest is met jus titie in onderhandeling om te zorgen dat zij in de toekomst kor daat kan optreden tegen mensen die hun bootje vastleggen op plaatsen waar dat verboden is. „Dit ligt nog gevoelig in het dorp", zegt voorlichter Van Os- nabrugge. „Ons nieuwe beleid is nog niet zo lang van kracht. Zo als vaker is de ene helft van de inwoners tegen de nieuwe regel en de andere helft voor." Wie ei gen grond bezit die grenst aan water, mag daar een bootje heb ben liggen. Oegstgeestenaren die geen tuin aan het water heb ben, en bijvoorbeeld de weg moeten oversteken naar hun roei- of speedboot moeten hun vaartuig elders stallen. Dat is onder meer het geval aan het Rademakerpad in Haaswijk. In het slootje dat daar loopt (een waterweggetje dat dwars op het Oegstgeester Kanaal staat) heb ben lange tijd kleine (roei)boot- jes van buurtbewoners gelegen. Toen het nieuwe ligplaatsenbe- leid van kracht werd, moesten de vaartuigen worden wegge haald. Medewerkers van de ge meente plaatsten een verbods bord. Onbekenden zaagden dat bord onlangs in het holst van de nacht om. Prompt ligt er weer een aantal kleine vaartuigen. Oegstgeest heeft een buitenge woon opsporingsambtenaar in dienst die optreedt tegen men sen die hun boot illegaal aan meren. In een paar maanden kregen vijftien 'foutparkeerders' een schriftelijke oproep om hun boot weg te halen. De gemeente verwijderde vier vaartuigen, na dat zij de eigenaren tevergeefs om medewerking had gevraagd. De opsporingsambtenaar heeft nog een handjevol zaken in be handeling. Volgens de gemeentewoord voerder stapt Oegstgeest over op een lik-op-stukbeleid. Wie zich niet aan de regels houdt, moet onmiddellijk in de buidel tasten als de opsporingsambtenaar hem betrapt. „We zijn hierover nog in overleg met justitie, maar binnen afzienbare tijd zijn de af spraken wel rond." Om een booteigenaar zonder stukje grond aan water enigszins tegemoet te treden, legt de ge meente volgend jaar een aantal openbare ligplaatsen aan. Maar het is niet de bedoeling dat mensen daar dagen achtereen blijven liggen. zoeterwoude - Opvallend grote hopen piepschuim liggen er op dit moment langs rijksweg N11 bij Zoeterwoude. De komende zes weken is rijkswaterstaat bezig met de aan leg van een gedeelte van de rijksweg. Om verzakkingen van de weg te voorkomen koos rijkswaterstaat voor piep schuim in plaats van zand. Piepschuim is steviger, volgens rijkswaterstaat. Door de werkzaamheden is een deel van de N11 slechts voor de helft (twee van de vier rijbanen) te berijden. Foto: Wim Dijkman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11