DUIN 8f BOLLENSTREEK Huizen aan Tulpenstraat Van hondenpoep tot potvissencursus Voor ik een mobieltf had, schreef ik het kenteken op de kinden WEKEN VOOR 22,00 Lisse krijgt Kunstroutegids Geen subsidie Oranjevereniging Rijnsburgs 'henneppand' gaat plat Leren jassen gestolen Ouders laconiek over veiligheidsti Katwijk heeft stiekem tóch een Blauwe Vlag Duikvlucht Strandopzichter Sindy van Leeuwen maakt van haar hobby haar werk ::J2 ANNO 1902 ee ANNO 19 77 Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 woensdag 31 JULI 2002 lisse - Lisse krijgt een kunstrou tegids. Het betreft een boekje waarin een overzicht staat van meer dan dertig kunstobjecten op straat of op openbare ge bouwen. Met de gids in de hdiid is het mogelijk om een fiqèstocht af te leggen langs alle kunstvoorwerpen. Zo'n tocht duurt ongeveer tweeënhalf uur. De kunstroutegids verschijnt in een oplage van tweeduizend komt in augustus op de markt en kost 1,15 euro. Voor raeuwe inwoners van Lisse is de gids gratis. NooRDWiJK - De Oranjevereni gingen in Noordwijk-Binnen en Ivoordwijk aan Zee krijgen dit sl j&ar geen subsidie. B en W zijn j van mening dat beide instellin gen voldoende reserves heb- bén. Vorig jaar kregen de twee organisaties nog vijfhonderd 1 éüro van de gemeente. katwijk - Onbekenden hebben .5 viinnacht vijftig zestig leren ;i jassen gestolen uit een winkel - ain de Hoomeslaan in Katwijk. Ze kwamen de etalage binnen -h door de ruit in te gooien, waar- qi«a ze de rekken leeghaalden, w Vervolgens gingen de snelkra- jsikérs er in een klaarstaande auto o vandoor. rijnsburg - Op de plek waar juni vorig jaar een bedrijfspand aan de Rijnsburgse Tulpenstraat deels in vlammen opging, verrijzen vol gend jaar vijf nieuwe eengezins woningen. Het oude bedrijfspand wordt gesloopt. Huurders zoals rioolbedrijf Schaap moeten een nieuwe plek vinden. Van Rhijn Bouw hoopt volgend jaar te beginnen aan de vijf een gezinswoningen. Die krijgen vanwege de beperkte ruimte - het perceel is maar een meter of zeven diep - geen tuin. De prijs van een woning zal rond de 230.000 euro liggen. Het oude pand van 35 meter lang werd verhuurd aan ver schillende bedrijven. Rioolbe drijf Dirk Schaap is na de brand als enige overgebleven, in een gedeelte dat niet in vlammen is opgegaan. Eigenaar en naamge ver Schaap zegt dat zijn bedrijf nog bezig is een nieuwe locatie te zoeken. De gemeente Rijnsburg is be gonnen aan de procedure voor wijziging van het bestemmings plan. Met de nieuwbouw pro beert de gemeente van de nood een deugd te maken. In het pand waren bedrijven gevestigd die 'eigenlijk niet in een woon omgeving thuishoren', zoals J. van Duijn van Van Rhijn Bouw het uitdrukt. Het beleid van de gemeente is zulke bedrijven uit te plaatsen naar gebieden bui ten het dorp, als de gelegenheid zich daartoe voordoet. De technische recherche heeft het onderzoek naar de ooizaak van de brand inmiddels afgeslo ten. Het hardnekkige gerucht in de buurt dat er een hennepkwe kerij was gevestigd, kan de poli tie bevestigen noch ontkennen. Er zijn 'grondstoffen' gevonden die bij zo'n kwekerij horen, na melijk kweekaarde en planten voeding, maar bijvoorbeeld geen lampen. Verder zijn er in de as te weinig bewijzen gevonden voor harde conclusies. Van juridische stap pen is het dan ook niet geko men. Kortsluiting was de uiteindelijke oorzaak van de brand, die bij toeval door voorbij fietsende brandweerlieden werd ontdekt. katwijk - Hoewel Katwijk 'm 1 tfiet heeft, blijft de felbegeerde 1 '3Iauwe Vlag de gemeente ach tervolgen. Niet zo moeilijk ook, je op de informatieborden j bij het strand de informatie van vorig jaar laat hangen. Zo kan het gebeuren dat de on- oplettende lezer van het bedui melde briefje achter het bord aan de parkeerplaats Noorddui- nen-zich vergist. De vermelding: 'Dit is een Blauwe Vlag- strand' gold namelijk voor vorig jaar. Katwijk kreeg toen het Europese certificaat voor een schone en aangename zeereep. Toen wel, na jaren werken aan een hygië- pjsch strand en voorzieningen voor gehandicapten. Maar dit jaar greep Katwijk op- nieuw mis, omdat de kwaliteit c van het zeewater te wensen overlaat. En dat is tot frustratie ."TT van de gemeente niet de schuld van Katwijk zelf. Wethouder Slings veronderstelt dat de uit monding van de Rijn of een in Den Haag op zee geloosde riole ring de metingen langs de Kat- wijkse kust negatief beïnvloedt. Op het strand is dit jaar dus geen wapperende blauwe vlag te bekennen. Pas in Noordwijk komt die weer in zicht. De ver ouderde informatie op de bor den had dus al lang moeten worden ververst. Niet alleen om onduidelijkheid over de Blauwe Vlag te voorkomen (de met de hand bijgeschreven datumver melding - seizoen 2001 - is in de loop van de maanden wat ver vaagd, net als de tabel met krul letjes bij alle onderdelen waarop het Katwijkse strand prima scoort), ook om de activiteiten van de toeristenmarkt up to date te houden. Per vergissing zijn de informa tieborden niet goed bijgehou den, zegt een woordvoerster van de gemeente. De ambtenaar die dat deed, werkt inmiddels er gens anders en de betreffende afdeling heeft het voor septem ber in de planning staan. Niet echt zinvol, constateert de ge meente nu, want tegen die tijd kijkt bijna niemand meer naar de borden om. Volgend jaar moet het beter gaan, verwacht de woordvoer ster na overleg met een ambte naar. „We kunnen de ronde dan beter in het voorjaar maken. De afdeling milieu wil de klus ook liever overdragen aan de afde ling onderhoud. Die mensen lo pen door de hele gemeente en zien dit soort vergissingen op tijd." katwijk - Wat doen waterbuffels als het warm wordt in Afrika? Dan gaan ze het water in. Wat doen jon geren als het warm wordt in Katwijk? Ze hebben zo hun vaste springplanken in het dorp. De sluis is er een tje, dit brugwachtershuisje aan de Biltlaan is er ook zo een. Vluchten voor de hitte met een verkoelende duik bij tropische temperaturen. Foto: Dick Hogewoning door Saskia Buitelaar katwuk - De ouders die gisteren de zuidelijke strandafgang bij Katwijk namen, konden niet om het bordje heen. 'Tip: schrijf uw mobiele telefoonnummer op de arm van uw kind.' Goed idee, is de reactie van veel ouders. Maar waarom was er dan geen beklad kind op het strand te bekennen? „Ik heb geen mobieltje, dus dan ben je snel klaar", verklaart de Rijnsburgse C. Ravensbergen. Ze is een dag aan de kust met vier kleintjes en zes volwasse nen, dus toezicht genoeg. Daar om heeft ze ook het nummer van hun cabine niet op de lede maten van het kroost gekalkt. Want dat gebeurt ook nog wel eens, weten de Rijnsburgers. „Er liep hier jarenlang een twee ling met op de ene arm de naam en op de andere het nummer van het huisje", weet een ande re moeder van het gezelschap. Maar dat is aan de Rijnsburgers niet besteed. Die vertrouwen op hun twaalf ogen - en met suc ces. In de vroege avond worden onder luid protest vier paar schurende billetjes in een droge broek gehesen. Hoewel de reddingsbrigadiers op drukke dagen tientallen ou ders en kinderen moeten her enigen, zijn verreweg de meeste ouders op het strand als havi ken. In de branding staat een Leidse moeder tegelijkertijd te kletsen en een zwemband op te blazen, terwijl haar spiedende ogen onophoudelijk drie kinde ren in de gaten houden. Nu de kinderen gropt genoeg zijn om te zeggen wie ze zijn, heeft ze de truc met het telefoonnummer op de arm afgeschaft. „Maar ik deed het al jaren. En toen ik nog geen mobieltje had, schreef ik het kenteken erop." Ze heeft overal aan gedacht: op vallende petjes („dan pik je ze er zo uit"), zwemvleugels in een andere kleur dan oranje („an ders lopen er tachtig kinderen van je rond") en een parasol („niet dat ik die nodig heb, maar dan weten ze waar ik zit"), Verderop hebben drie ouders hun volle aand; dig om vier peuters vat maaltijd te voorzien. Ooi zijn geen watervaste stiftd bruikt om drama's met ztfl raakte kinderen spoedig L eindigen. De jonge oude# vooral nadelen aan het ge] op armen. Lollige paps: „1 dag in de zon houd je eei afdruk achter op de plek 1 cijfers." Moeder, serieus: nogal een inbreuk op je p als je telefoonnummer o\ strand wandelt. Als alleen de moeder heb je geen z door wildvreemden te v opgebeld of je een avom wilt. Natuurlijk is het bela ste dat jijzelf en je kind baar zijn en dan is dal3 nummer geen gekke opli Maar de veiligheid van je in de eerste plaats je eig< antwoordelijkheid. Aan de Belgische kust 2 vermissingen op het strai een hot item op deze z< dagen. Daar experimente badgasten niet alleen m dwaalpalen en armbandji adresgegevens, maar 00^ anti-verdwaaltatoeages, dagblad Het Volk. Aan d a ker met adres- en telefoo vens kleven echter ook 1 ren. De Belgische politie schuwt in die krant voor h r( co dat inbrekers hun sla£, als ze weten op welke at de bewoners naar het zijn vertrokken en dat h nappers ook wel erg m; wordt gemaakt als een kir voorzien van een telefoof mer. Op die kritiek reageert defe" burgse Ravensbergen Katwijkse strand laconiel kwaad in de zin heeft, echt niet tot hij een kii een telefoonnummer 0 arm voorbij ziet lopen. Zi schuwelijke dingen kuni r, tijd en overal gebeuren. I ze dus altijd zelf in de houden." n,; door Peter van Egmond noordwijk - De naam is Sindy van Leeuwen, ambtenaar van de gemeente Noordwijk. Haar hob by is het strand. Haar werk ook. Als strandopzichter heeft ze der tien kilometer Noordwijkse kust onder haar hoede. Daarvan controleert ze natuurlijk niet el ke meter, maar met haar weke lijkse trips blijft ze aardig op de rfoogte. „Even kijken of de sfeer goed is", zegt ze dan. „Want dat is het belangrijkste." Officieel heet haar functie 'be- dsmedewerker strandzaken'. 3 leukste baan van Noordwijk, ^,§t ze zelf. Maar ook een pittige baan. Ze moet erop toezien dat "-"alles zonnig blijft op het strand, in figuurlijke zin dan. Dat betekent dat ze de letter van de wet grondig moet kennen, van de drank- en horecawet tot stapel gemeentelijke nota's en aanverwant papierwerk, maar ook dat ze praktisch inge steld moet zijn. Je moet niet zeuren over elke scheef gepar keerde fiets, of over een eigenlijk niet toegelaten Heineken-recla- rtie op een blikjesverpletterauto- maat. Dan verspeel je je krediet r| bij de strandtenthouders. Wanneer ze bij paviljoen Beach ^Bnd het terras op wandelt, werpt ze een keurende blik in yhiet rond. De paden netjes, de mensen tevree. In orde dus. Een joviale woordenwisseling met paviljoenhouder Jan van Duijn illustreert de goede verstand- houding. De kunst is het midden te hou den tussen te streng en te soe pel. „Ik ben geen boeman", ver klaart Van Leeuwen bij een glas thee op het terras. „Geen streng type. Maar ik zal ook niet over me heen laten lopen." \7jo lapte op 13 juli één van de paviljoenhouders de regels aan zijn laars. Om middernacht moest de muziek richting slot akkoord gaan, maar om één uur ,y wès het nog volop bal. De band Speelde, de tap werkte op volle kracht. „Een kwartiertje uitloop kan ik me voorstellen, maar dit was geen vergissing. Op zo'n mo ment voel ik me voor de gek ge houden. De paviljoenhouder in kwestie had al geen beste repu tatie, zei de politie. Dus mogen ze 10 augustus niet meedoen met het Noordwijk op Zee Festi val. Anders zou het ook niet eer lijk zijn tegenover de andere pa viljoenhouders, die zich wél aan de regels houden." Beach End ligt aan het honden- strand, een strook waar hon denbezitters hun trouwste ka meraad gewoon mee mogen ne men. De gemeente betaalt de poepbakken, de paviljoenbe heerder zorgt dat de stoep net jes blijft. „Helemaal tot aan de parkeerplaatsen toe. Dat is na tuurlijk ook zijn eigen belang, maar de samenwerking is goed." Het leuke van Noordwijk, be toogt ze, is dat er voor elk wat wils is. Een hondenstrand, een naaktstrand, luxe, rust - alles. Ter illustratie rijdt ze van het ui terst zuidelijke hondenstrand naar de uiterst noordelijke Duindamseslag. „Daar komt heel ander publiek", toont ze met een gebaar richting het met kleurrijke parasols en tentjes be zaaide strand. „Het is hier meer een gezinsstrand, het luxepu- bliek gaat wel richting Huis ter Duin. Sinds de Haarlemmer meer en Hoofddorp uitbreiden, komt hier steeds meer publiek." Er zit veel variatie in haar be roep. De ene maand bestelt ze tien extra openbare douches voor het Noordwijkse strand ('onlangs geïnstalleerd, een groot succes'), de andere maand gaat ze op potvissencursus. Pot vissencursus? Inderdaad. Want je moet weten wat je te doen staat als zo'n kolos per abuis in de Noordwijkse branding be landt. „Zelf ben ik Noordwijkse, en ik merk dat dat een voordeel is in mijn beroep. Hier heb ik wat meer krediet. Ik denk dat ik in Den Helder veel minder zou kunnen doen dan hier. En je moet natuurlijk een strandlief- hebber zijn. Kees van de Noord wijkse Reddings Brigade zegt al tijd: nen je moet hebben. Sindy van Leeuwen doet haar werk met zand tussen de tenen.„En dat moet ook." Foto: Dick Hogewoning zand tussen je te- En dat is ook zo." uit de Leidsch Dagblad/1 RCHlKVlïüV Donderdag 31 Juli VALKENBURG - Heden was het de laatste dag, dat onze gemeente-veldwachter W. van Berkel als zood anig fungeerde. Na eerst 16 jaar den lande, als mili tair te hebben gediend, kwam v, B. hier als veld wachter op 1 September 1878, om op 29 Februari '82 deze gemeente te verwisselen voor Woubrugge, waar hij werkzaam was tot 15 Juli '84, op welken datum hij zijn diensten weer wijdde aan Valkenburg. En nu gaat hij heen, voorgoed heen! Doofheid bo venal drong hem zijn ontslag te vragen. En dat'L eervolle wijze van zijn bedieningen wordt ontht. spreek wel vanzelf, want trouwer dienaar heem» heilige Hermandad nooit bezeten. Bij nacht errJ1 tijd, ja immer was hij volwaardig bereid zijn pli?6' doen, want plicht doen was bij v. B. nummer Voorts zal hij als gemeentebode moeilijk te vertik gen zijn. Niets ontging hem, niets vergat hij. Mit aan anderen iets ontgaan, hij zorgde wel, dat an: attent op werden. e OEGSTGEEST- Kluk-kluk vorm de gisteren het middelpunt van de grote af- scheidsmanifes- tatie aan het einde van de kindervakantie- spelen. In het gemeentecen trum aan de Lijt- weg reikte de Indiaanse vriend van Pipo onder meer de prijzen uit aan de mis ter en miss clown die deze middag werden gekozen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 30 juli LEIDEN - De kamernood in Leiden is dit jaar groter dan ooit. Uit gegevens van de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting en de particuliere kamerverhuur bedrijven blijkt de vraag naar kamers dit jaar in elk geval veel groter te zijn dan vorig jaar. "Ongekend", zo noemt de administratief en financieel directeur van studentenhuisvesting, T.G.D. Steenbeek, de si tuatie op dit moment. Een situatie die door particu liere kamerverhuurders als ronduit somber wordt er varen. Zo spreekt de heer Honders van het kamerver- huurbemiddelingsbureau 'Het Trefpunt' aan de Wit te Singel van een hopeloze kamermarkt. "Kamer- nood", zegt hij, "is er in Leiden altijd wel geweest. Maar op het ogenblik zit de boel gewoon vast". Bij de kamerverhuur bedrijven melden zich relatief min der particulieren met een kamer dan in de achterlig gende jaren. En bij de Stichting Leidse Studenten- rva huisvesting is de wachtlijst, die vorig jaar omsfr 1 deze tijd nog zo'n 800 kamerzoekenden grooti t met minstens 200 gegroeid. lr(j. HILVERSUM - De NOS en de KNVB hebben bfe ten de bestaande overeenkomst inzake het uit 8e den van samenvattingen van competitie- en btë 0 wedstrijden in het betaalde voetbal voor een jaen verlengen. Voor het seizoen 1977-1978 zal dffin daartoe aan de KNVB een vergoeding betalen der 909.500 gulden. Vorig seizoen was de vergoefeta 850.000 gulden. De verhoging is gebaseerd Qve indexering. De bepaling dat de reportages pas half uur na het begin van de wedstrijden mog£ ginnen blijft gehandhaafd. Voorts is nu vastge' 'dat beide partijen de wil hebben het bestaand' schil van inzicht inzake de toepassing van hetmg; vrije nieuwsgaring tot een oplossing te brenge* ee gens een daartoe overeengekomen procedure'p ti ste Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar5* bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA HgStl onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing} of door contante betaling aan de balie va^en: Leidsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. *koi sen er i een

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10