Huursubsidie brengt corporaties in de knel Zeurkous als ere-titel 'eparatie Blauwpoortsbrug laat nog op zich wachten jrie maanden cel voor fietsroof Nieuwe coördinator Home Start tie pakt reker op dercross e Stevenshof Provinciehuis op groene stroom Werkstraf voor Leidse caissière Bibliotheekdirecteur Veen van huiselijk Leiden naar zakelijk Eindhoven REGIO cultuurprijs Zuid-Holland Noord meld uw eigen kandidaat aan Regionale cultuurprijs De Zilveren Veer is de cultuurprijs van de regio Zuid-Holland Noord. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt en is bestemd voor mensen die bijzondere betekenis hebben voor het culturele leven in de regio. Als bewoner van de regio kunt u zelf kandidaten aanmelden en stemmen op een van de genomineerden. Meer informatie Haal de folder bij: gemeente, openbare bibliotheek of Leidsch Dagblad. U kunt ook een folder aanvragen via het telefoon nummer 071 535 63 62 of het e-mail adres: zilverenveer@mvkk.nl. Meer informatie vindt u op de website WWW.mvkk.nl De gemeente wil de kosten van vervanging van de leuning van de Blauwpoortsbrug verhalen op de bestuurder die de schade veroorzaakte. Foto: Henk Bouwman voor doorrijden na een ongeval, voor het beschadigen van ge meente-eigendom en voor het rijden zonder rijbewijs. Junior Kamer De junior Kamer Leiden grijpt zijn 25-jarig jubileum aan om een goed doel in Peru te steu nen. Ter gelegenheid van het vijfde lustrum wordt een pro ject begonnen onder het motto 'De wereld in Leiden en Leiden in de wereld.' Daarnaast komt er een lustrumboek en is er za terdag 2 november een groot lustrumfeest. De baten van dit feest gaan naar de stichting Hotel Ninos in Peru. Dit 'hotel' wordt gerund door de Nederlanders Jolanda van den Berg en Titus Boven berg. Zij vangen kinderen op die in extreem armoedige om standigheden leven, ondervoed zijn, worden mishandeld of misbruikt, op straat leven en uit gebroken gezinnen komen. In het pas geopende Ninos kinder restaurant krijgen 100 kinderen dagelijks een gratis warme maaltijd en mogen ze eens per week douchen. Daarnaast is er ook medische verzorging. De lunior Kamer Leiden bestaat uit jonge ondernemers. Door het organiseren en uitvoeren van maatschappelijke projecten proberen zij kennis en ervaring op te doen en hun steentje bij te dragen aan de samenleving. Eric-Jan Berendsen leiden - Home Start Leiden, een vrijwilligersorganisatie voor ge zinsondersteuning, heeft een nieuwe coördinator. Lia Caste- lein volgt in die functie Reina van Velsen op. Van Velsen vond de baan te zwaar in combinatie met de zorg voor haar twee kinderen. Castelein, die vorige maand bij Home Start begon, komt uit het onderwijs, waar zij verschillende functies bekleedde. Castelein gaat de samenwerking met Home Start Alphen die dit voorjaar officieel werd bekrach tigd, verder vormgeven. Ook wordt gekeken of verdere uitbreiding in de regio mogelijk is. De vrijwilligers van Home Start helpen gezinnen die een moei lijke periode doormaken. Ook worden sinds vorig jaar zwange re vrouwen die extra zorg kun nen gebruiken, bijgestaan. Vorig jaar ondersteunde de vrij willigersorganisatie 23 gezinnen. De bedoeling is dat dit aantal komende jaren toeneemt. (advertentie) Wielrennen en ifde: moeilijke mbinatie Spannende iardenshow lorschoten De politie heeft afgelo- acht rond kwart voor vier i-jarige Leidenaar opge- ip verdenking van wo- ïbraak. Hij zou vanuit een aan de Pieter de la straat een portemonnee rerse bankpassen hebben gnomen. De inbreker was lis door een raam aan de ant binnengekomen, de bewoonster hoorde ge nei en belde meteen de Zij zag nog net hoe de ïaar huis verliet. Aan de van het signalement kon dachte in de buurt van de ïg worden aangehouden. - Wie niet in zeven sloot k wil lopen, maar er liever >n zestien neemt, moet op lag 31 augustus in de Ste- of zijn. Die dag houdt de id Stevenshof de tweede toss en Polderloop door Vorig jaar was de eerste dit hardloopevene- De belangstelling was groot dat de wijkraad dercross op herhaling gestuurd. De loop is 3,5 lang en begint om 13.00 TI'3IJ ïardlopers die het water lijden, is er 's ochtends lerloop. Die voert over ig parcours in de wijk. lerloop begint om 10.30 tien kilometer lang. voorafgaande is de imeter lange Polderloop linderen. Die begint om door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Het voorschieten van de huursubsidie kost Leidse woning corporaties vele tienduizenden euro's. Ze treffen regelingen met hun klanten door vertraging bij het ministerie van vrom bij het vaststellen van de huursubsidie. „Het moet niet nog heel lang du ren", zegt E. Olijerhoek van Ons Doel, „anders komen we zelf in financiële problemen." Fouten in de administratie van vrom betekenen dat grofweg een op de drie huurders in Ne derland nog geen nieuwe huur subsidie ontvangt. Omdat de huurders nog geen beschikking van het ministerie hebben ge kregen, zijn ze eigenlijk verplicht om de volle huur te betalen. Het probleem speelt sinds juli. Hoe veel huurders daardoor in de zorgen komen, weten de Leidse corporaties niet. Ze kunnen be gin volgende maand exacte cij fers geven. Dat het een ernstig probleem is, staat voor Portaal, De Sleutels, Zijl en Vliet en Ons Doel vast. Zij komen op een of andere manier hun huurders daarom tege moet. Portaal, de grootste cor poratie in Leiden, begint daar komende maand mee. „Voor mensen bij wie het water tot aan de lippen staat, proberen we een regeling te treffen", zegt woordvoerster Y. Griffioen. „Dan schieten we de huursubsi die voor. Gebruikelijk is het niet. We zijn geen bank." Portaal fiet zijn huurders in juli wel de volledige huur betalen. De corporatie hoopte dat het ministerie binnen een maand zijn zaken weer op orde zou hebben. De achterstanden zijn evenwel zo groot, dat Portaal het niet verantwoord vindt om huurders nogmaals de hele huur in rekening te brengen. Wie in aanmerking wil komen voor de betalingsregeling moet een afspraak maken. Portaal heeft vorige week 600 huurders aangeschreven. Ons Doel heeft de huursubsidie ook in juli al voorgeschoten. „Vanaf het eerste moment dat we dachten dat het niet goed zou gaan", verklaart E. Olijer hoek, teamleider Klantenbeheer. „We krijgen er dagelijks nog vijf tot tien telefoontjes over, terwijl we de kleinste corporatie in de stad zijn. We verbazen ons daar over. We kunnen de huur wel innen, maar dat brengt alleen den haag - Het Provinciehuis in Den Haag krijgt vanaf 1 au gustus groene stroom. Met de overgang naar milieuvriende lijkere energie wil de provincie Zuid-Holland bijdragen aan een beter klimaat. De provincie koopt voortaan 4,2 miljoen kWh aan elektrici teit in bij stroombedrijf Remu. Die energie wekt Remu op uit duurzame energiebronnen als water, wind en zon. Het Pro vinciehuis verbruikt jaarlijks 4,2 miljoen kWh aan stroom. Zuid-Holland bekijkt verder of het mogelijk is om zonnepane len en windturbines op het dak van het Provinciehuis te plaatsen. Door het gebruik van groene stroom komt minder kooldi oxide vrij. Kooldioxide ver sterkt het broeikaseffect. iG/leiden - De beroving 15-jarige jongen aan de :eeg in Leiden door [-verslaafden is door jus- hoog opgenomen dat het meteen de cel inging. De Leidse dader en zijn ir oudere vriendin werden p door de Haagse politië le!; r veroordeeld tot een cel- an zes maanden, waarvan ju| jorwaardelijk. :fstal van een fiets ging ge- met veel geweld. Ook een ;e omstander en zijn i, die het voor de jongen ien, kregen de volle laag. -jarige had zijn oude fiets fgesloten, omdat hij snel wilde pinnen bij een super markt. Tijdens de korte periode dat de fiets onbeheerd stond, probeerde de vrouw toe te slaan. De jongen zag haar met de fiets weglopen en eiste zijn bezit terug. Hij kreeg steun van de twee omstanders. Dat was voor de 30-jarige Leidenaar re den om op zijn beurt zijn vrien din te hulp te komen. Hij werkte de jongen tegen de grond, zodat de vrouw er met de fiets van door kon gaan. Daarna rekende hij af met het stel dat de jongen te hulp was gekomen. Officier van justitie Nieuwen- huijsen zag geen reden om man en vrouw anders te behandelen. In haar ogen hadden beiden de beroving gezamenlijk gepleegd. De vrouw nam het initiatief tot de diefstal en de man gebruikte het meeste geweld. De officier wilde eveneens dat beiden het slachtoffer een bedrag van 75 euro vergoedden voor de gesto len fiets. Zij eiste een celstraf van zes maanden. De politierechter besloot de helft van de straf voorwaardelijk op te leggen maar verwees tege lijk na het lange strafblad van het tweetal. „Ik hoop dat u er een punt achter zet", hield zij hen voor. Zij veroordeelde hen eveneens tot de schadevergoe ding van 75 euro. maar problemen met zich mee, en stress. We vinden dat we de mensen daar niet mee helpen. Dat we het doen, is vooral om het makkelijk te maken voor on ze huurders." „Wat niet in de portemonnee zit, kun je er ook niet uithalen", redeneert M. Kaptein, medewer ker Huurzaken van De Sleutels. ,Je kunt het ook niet maken. Deze mensen hebben het al niet breed." Wie het niet redt, hoeft dus niet de volledige huur te be talen. De Sleutels verrekent alles later wel, zodra mensen hun subsidiebeschikking binnen hebben. De woningcorporatie doet uitgerekend dit jaar voor het eerst mee aan het subsidie systeem van het ministerie. Daarvoor berekende ze de huur subsidie zelf. „We krijgen daar door heel veel onbegrip van huurders: Ze denken dat wij het hebben verzonnen. Wij krijgen de zwarte piet", zegt Kaptein. Portaal meldt dat regeling hoog uit een maand duurt. De Sleu tels noemt geen einddatum. Ons Doel wil dat de problemen bij vrom snel zijn verholpen. „We hadden gehoopt dat het maar een maandje zou duren", zegt Olijerhoek. „In september moet het echt zijn geregeld." den haag/leiden - Voor verduis tering is een 21-jarige kassame dewerkster uit Leiden gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot een werkstraf van 60 uur. Als de vrouw binnen twee jaar opnieuw met justitie in aanraking komt, moet zij nog een voorwaardelijke celstraf van een maand uitzitten. De opge legde straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De vrouw rekende afgelopen jaar artikelen van een vriendin niet af bij de kassa van de Di- gros-supermarkt. Eerst sloeg zij het product aan om het vervol gens via de correctietoets van de rekening te halen. Het duurde anderhalve maand voordat de verduistering aan het licht kwam. Digros berekende de misgelopen inkomsten op vier honderd gulden. Dit bedrag is inmiddels door de vrouw terug betaald. „Het ging niet om dure spul len", zei de vrouw. Maar die op merking viel totaal verkeerd bij politierechter De Boer. „Het is gewoon jatten", zei de politie rechter. „U was een gewaar schuwd mens", verwees hij na een eerdere veroordeling van de Leidse. Zij zei uit ernstig geldge brek tot de verduistering van de levensmiddelen te zijn geko- Hans Veen: „Het was moeilijk om afscheid te nemen van Leiden. Ik heb drie maanden op twee benen gehinkt Foto: René Manders/fotopersbureau Van de Meulenhof door Robbert Minkhorst leiden/eindhoven - „Het con trast kan niet groter zijn", zegt een lachende Hans Veen (49) in zijn Eindhovense werkkamer. „Van het Herenlogement naar de Witte Dame." De monumentale balken zijn ingeruild voor grote verwarmingsbuizen. De oude schouw voor stalen kozijnen. Hans Veen, tot 1 juni directeur van de openbare bibliotheek in Leiden, is dat nu in Eindhoven. „Ik heb moeite met mijn af scheid van Leiden. Ik krijg ro mantische gevoelens bij die stad. Als je de bieb uitstapt, krijg je meteen dat hele areaal aan winkeltjes en terrasjes. Daar was ik aan verknocht. Leiden heeft de allure van een stad, maar de omvang van een dorp. Ik had er hele fijne collega's. Maar ik had er erg veel trek in om hier in Eindhoven te gaan werken", geeft Veen aan. „De stad is twee keer zo groot. De bieb is zeer in novatief bezig. Ik heb drie maanden op twee gedachten gehinkt. Ik had wel twee weken zeilen nodig om het allemaal uit mijn kop te waaien. Ik moest onthechten." De overgang is groot. Van een historische binnenstad naar een centrum vol blokkendozen. De Witte Dame is het oude Philips- kantoor langs de Emmasingel en ligt aan de rand van het cen trum. Veen kijkt uit op een in aanbouw zijnd kantoor- dan wel appartementencomplex De bi bliotheek deelt het Philipsge- bouw met onder andere een kunstencentrum. Veen had het Herenlogement voor zichzelf. Zijn uitzicht was De Burcht De sfeer in Leiden is huiselijk, knus, die in Eindhoven zakelijk, strak. De Eindhovense biblio theek heeft bovendien een naam hoog te houden: de OB geldt als een van de meest voor uitstrevende in het land. ,Veen: „Toen ik vijf jaar geleden in Lei den kwam, was dat onder ande re om een nieuw, modem auto matiseringssysteem neer te zet ten. Het was een vereiste om de subsidie van de gemeente struc tureel te laten verhogen. Ik bel de naar Henk Das, mijn voor ganger hier. In Eindhoven is al les rond ICT zeer modem gere geld. Ik zei: als wij nou met B en W van Leiden met een busje naar Eindhoven rijden, houd jij een mooi verhaal." Aldus ge schiedde en Veen reed in zijn ei gen auto achter het college aan. „Van wethouder Pechtold heb ik begrepen dat ze op de temgweg al hadden besloten dat meneer Veen zijn geld zou krijgen." En zo heeft de directeur in Lei den wel meer voor elkaar gekre gen. „Ik kreeg de opdracht om de financiën te saneren. Als we niks zouden doen, zouden de tekorten oplopen naar een mil joen gulden. De kosten zijn te ruggebracht en de inkomsten omhoog gegaan. Toch heb ik de contributie voor 16- en 17-jari- gen afgeschaft. Dat was voor mij een principe. Zij moeten gratis lid kunnen zijn. Daar ben ik trots op. Het was tegen de stroom in." Veen aasde op allerlei vormen van subsidie. De Openbare Bi bliotheek Leiden (OBL) kon dan nog zo zuinig werken, zonder extra bijdragen zou de instelling bijvoorbeeld nooit kunnen mo derniseren. „Ik ben ouderwets: ik ga dagelijks om met heel veel geld van burgers. Dan moet je bewust en zuinig met je centjes omspringen. Overal waar ik geld rook, ben ik er gelijk bovenop gedoken. Ik kreeg zelfs geld rechtstreeks van de provincie. Dat was een unicum in Neder land. Zoals iemand me wel eens zei: er is geld zat, je moet alleen bukken om het op te rapen." „Toen ik in Leiden kwam, was de communicatie met de ge meente 'nul'. Daar ging een hele geprikkelde geschiedenis aan vooraf. Mijn voorganger is ook een beetje gesneuveld in die bonje, vermoed ik. Ik heb heel wat afgerollebold met de ge meente en achteraf zeg ik: de balans is nu positief. Van Pecht old kreeg ik te horen dat hij het gevoel had dat de bibliotheek goed werd gerund. Kijk: als je geen beslommeringen wilt, moet je niet directeur van zo'n instelling willen zijn. Het gaat erom om dingen op te lossen. Ik heb de reputatie dat ik een vol houder ben. Ik kreeg een keer van een ambtenaar de waar schuwing: pas op, anders gaan we je een zeurkous vinden. Dat is bijna een eretitel. Ie moet niet echt een zeurkous worden, maar mensen moeten wel we ten dat ik niet loslaat." „Ik kan met een goed gevoel te rugkijken", zegt Veen. „Wat ik alleen niet voor elkaar heb ge kregen, is de verbouwing. Die is dringend nodig. We kunnen daar gewoon niet meer werken met onze moderne dienstverle ning. Het centrale gebied in de publieksruimte is twintig jaar oud. Aan de uitstraling man keert nogal wat. Het is romme lig. Het is uit de tijd en het is compleet versleten rotzooi. Het moet daarom volledig opnieuw ingericht worden. Daar ligt een heel goed plan voor klaar. Het kost bijna 800.000 euro gulden, maar dan heb je ook wat. Het is een nagel aan mijn doodskist dat me dat niet is gelukt. Pecht old heeft de ernst van die resty ling ernstig onderschat. Hij had dit veel eerder moeten oppak ken." „Als je een beetje pretenties hebt op cultuurgebied, moet je dit doen. Maar hij kan het in de nieuwe regeerperiode goedma ken. Als het nu niet lukt, weet ik het niet meer." LEIDEN de dukdalf die bijna volledig is weggeslagen, verhalen op de bestuurder. Nu, een kleine twee maanden later, is er nog helemaal géén brugleuning vervangen. En dat heeft alles te maken met het te rugvorderen van de schade, zo laat een woordvoerder van de gemeente weten. „Dat heeft meer tijd in beslag genomen dan was voorzien. Het heeft te maken met het aansprakelijk stellen van de bestuurder. Óm de meerpaal en brugleuning te repareren hebben we eerst bij diverse aannemers offertes aan gevraagd. Volgens de uitgestip pelde weg moeten we daarna de fase van het uitbesteden in gaan. Dat heeft allemaal ietsje langer geduurd dan was voor zien. Daar komt bij dat nu na tuurlijk de bouwvak begonnen is en ai het werk stilligt. We moeten dus wachten tot na de vakantie. We zijn hier niet erg gelukkig mee én hadden het graag anders gezien, want we zijn er hard mee bezig geweest. Maar helaas, het is niet anders." De bestuurder van de auto mag zich vrijdag Voor de rechter ver antwoorden. Hem wordt onder meer ten laste gelegd dat hij ie mand opzettelijk en onder in vloed van drank heeft gepro beerd aan te rijden. Bovendien moet hij zich verantwoorden paal eraan. Wonder boven wonder raakte niemand ernstig gewond. De gemeente bracht onmiddel lijk een noodvoorziening aan om de kapotte brugleuning te vervangen. Vastgesjorde drang hekken dienden voorlopig als reling. Binnen een maand hoopt de dienst Milieu en Be heer de schade aan de brug weer hersteld te hebben, zo werd toen gedacht. Leiden gaat de kosten van de reparatie aan de brug en de vervanging van De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 donderend geraas knalde >ersonenauto donderdag- end 6 juni door de reling le Blauwpoortsbrug. De ]ver lonken bestuurder kon tij- it de gestolen auto - die op op in de modder lag - ko- en wist de kant te berei- Alvorens de dollemansrit eer igde, raakte de chauffeur er v irweg in de Sint Aagten en de Steenstraat twee ETT|ven, een reclamebord en slee container. Daarna gingen trek ugleuning en een meer-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9