BUITENLAND VS: Bagdad eerst aanvallen Koninklijke Saudi's gooien met grof geld in Genève Onrust na 'bekentenis' van homoseksuele Tory Aanslag op Afghaanse president voorkomen Ook piloten Oekraïens rampvliegtuig vervolgd 'Ook zonder Bin Laden is al-Qaeda gevaarlijk' Engelse rechter vindt anticonceptiepil oké i inslag op jjruari 2019 1 ontspoort lashington suw misbruik Istaatsairmiles pielen mogelijk «pend in Iran my Soeharto 13-kamer cel 1 vaccin tegen ken niet goed tasten imago te' bestraft Paus bijna aan einde 97ste reis Monniken vechten om dak van kerk Jeruzalem Gestrande grienden De gevaarlijke astero- NT7 zal niet inslaan op »p 1 februari 2019. Vorige er nog sprake van dat te steenklomp ons zou raken. Kort daarna zei lat er 'hoogstwaarschijn- ;n inslag komt, en nu het zeker. Althans it betreft 1 februari 2019. weieens kunnen zijn op 1 februari 2060 wel 't aldus Don Yeomans van (egen de BBC. on - Door een trein- ig ten noorden van de ise hoofdstad Was- zijn gisteren zo'n ne- inensen gewond geraakt, zouden er volgens Her CNN erg aan toe zijn. is een deskundige zijn de (mogelijk door de hitte logen. Washington kent pteel temperaturen tot len. Het betrokken spoor f ndag nog geïnspecteerd. De voormalige Oost- :ommunistenleider Gre- ii heeft misbruik van air- jeven. Gysi bekende iulevardkrant Bild had dat hij airmiles die hij ir dienstvluchten, had voor gratis reizen van iw en dochter naar Cu- is nu senator (minister) lomische zaken van de it Berlijn. Vorige week koenen-woordvoerder vanwege een vergelijk- "tak aftreden. dinsdag 30 JULI 2002 eN - De Iraanse regering Z|egt de heropening van ?n om het probleem van I griende straatprostitutie controle te krijgen. Dit Iraanse media. De re- n denkt aan een vergun- Systeem voor 'fatsoen- [shuizen'. Die zouden al- len staan voor mannen 'nben aantonen dat zij -8jwd of weduwnaar zijn, iglun vrouw door ziekte des kan hebben. - De vorige week tot jaar cel veroordeelde Soeharto blijkt ook in ing de nodige privileges len. Waar elders in de gedetineerden met I ten een cel delen, kan de !zoon van de Indonesi- :-president Soeharto be- in over drie kamers, een f, kant-en-klaar maaltij- 11 ventilator en een pe- Ztr toilet. Een aantal _jtegenwoordigers wil de nkaarten. I-Het vaccin dat de egering heeft gekocht pevolking te kunnen be en bij een terroristische ;met het pokkenvirus, is ïctief. Dat meldt de BBC s van een Amerikaans ïk. Eerder was er al op- de order van 50 mil- bij Powderject Phar- 'd acals. De onderneming le opdracht in de wacht directeur bijna 80.000 gestort in de kas van Het Britse ministerie sgezondheid zegt dat was gebaseerd op we- advies. M let hooggerechtshof veiligheid in Egypte j voorvechter voor de- r- Saad Eddin Ibrahim tot zeven jaar cel' ^arbeid wegens 'aan- het imago van zijn irahim kreeg vorig jaar s straf wegens het aan- igVan geld van de Europe- ptissie om toezicht te op de Egyptische parle- irkiezingen. Op aan- van mensenrechtenor- ij jes besloot het hof van toteen nieuw proces. tè 9r door onze correspondent Harm Harkema londen - Het Britse Conserva tieve Lagerhuislid Alan Duncan is homoseksueel. Ie dereen die hem kent wist of vermoedde dat al, maar nu heeft hij zijn geaardheid zelf openbaar gemaakt in The Ti mes. Nou is het komkommer tijd, maar ook daarbuiten zou het verhaal veel aandacht hebben gekregen. Duncan is niet alleen de eerste Tory-par- lementariër in functie die voor zijn geaardheid uitkomt, de vraag is ook of zijn wegkwij nende partij deze onthulling wel aan kan. Anders namelijk dan bij La bour en de Liberaal-Demo craten, die meegegroeid zijn met de tijdgeest, koestert een niet onaanzienlijk deel van de reeds sterk uitgedunde Con servatieve achterban een nos talgisch verlangen naar een tijd dat klassenverschillen nog onomstreden waren, het em pire de wereld beheerste en homoseksualiteit nog gewoon sodomie werd genoemd. De gemiddelde leeftijd van de partijleden ligt inmiddels bo ven de 65 jaar. De voorlaatste Conservatief die zich over zijn geaardheid uitliet was Michael Portillo, toen die vorig jaar in de race was om het leiderschap van de partij. Portillo wist dat de bloedhonden van de pers in zijn verleden zouden gaan graven, en om hen voor te zijn maakte hij zelf bekend dat hij nu weliswaar gelukkig ge trouwd was, maar dat hij tij dens zijn jeugd enige homo seksuele contacten had ge had. Portillo was destijds favoriet voor het leiderschap, maar politieke koffiedikkijkers zijn het er over eens dat deze ont hulling hem mede de kop heeft gekost In Portillo's plaats werd uiteindelijk de als uiterst rechts bekend staande Iain Duncan Smith tot partij leider gekozen, die in het ver leden zeer homo-onvriende lijk had gestemd. Duncan Smith, die er maar niet in slaagt de partij uit het dal te halen, probeert met een plots klaps gematigde koers zijn ei gen reactionaire achterban te verzoenen met het slinkende, meer liberale deel van de par tij. Racisten heeft hij reeds de deur gewezen en gisteren nam hij het op voor zijn ho moseksuele collega. In een brief aan Alan Duncan schreef de partijleider:„Je verklaring is eerlijk en zal op geen enkele manier politieke gevolgen voor je hebben." Dat moet nog echter nog worden afge wacht. Duncan is er van over tuigd dat zijn homoseksuali teit hem tot nog toe in zijn politieke carrière sterk heeft beperkt. Hij spreekt in dit ver band over 'een glazen pla fond' waarmee hij steeds is geconfronteerd. Die kwalificatie lijkt wat aan de optimistische kant. Nog maar een paar jaar geleden stond in Exeter een Conserva tief kandidaat tegen een ho moseksuele Labour-concur rent met de boodschap dat die 'een ziekelijk, onvrucht baar en pervers figuur' was, en twee jaar geleden nog keer den de Conservatieven in het Hogerhuis zich tegen hervor mingen ten gunste van homo seksuelen met opmerkingen als deze van Lord Winterton: „Heb ik ongelijk als ik zeg dat de homoseksuele daad onna tuurlijk is?" Alan Duncan bracht daar gis teren tegen in:„ Niemand on der de 35 maakt zich nog druk over homoseksualiteit. Maar het duurt lang voor de Con servatieve Partij de wereld heeft geaccepteerd zoals die is." Duncan gaat er klaarblij kelijk vanuit dat de partij rijp is voor een onthulling als de zijne. Sceptici vrezen echter vooral weer vele onverkwikke lijke interne discussies, in plaats van coherente aanval len op het regerende Labour. guatemala-stad - Paus Johannes Paulus II wordt door een jongetje gezoend bij aankomst in Guate mala. De kerkvorst kwam uit Toronto, waar hij de Wereldjongerendagen bijwoonde. De paus betuigde daar onder meer diepe spijt voor het leed dat pries ters kinderen hebben aangedaan door hen te mis bruiken. De paus sluit zijn 97ste reis in Mexico af. Foto: AP/Gabriel Bouys Washington/ANP - Het Ameri kaanse ministerie van defensie bestudeert een riskante strategie om de Iraakse president Saddam Hussein uit te schakelen: eerst Bagdad en één of twee comman docentra en wapendepots aan vallen. Daarmee zou Husseins be wind snel ten val worden ge bracht. Dat heeft de Amerikaanse krant The New York Times giste ren gemeld. De 'Bagdad eerst'-benadering is gebaseerd op het militaire ver mogen van de Verenigde Staten om over lange afstanden toe te slaan en een groot doelwit in te sluiten. Voorstanders van het plan, die het ook wel 'binnen stebuiten' noemen, zeggen dat het beantwoordt aan de grote wens om een strategie te vinden waarvoor niet een kwart miljoen Amerikaanse soldaten nodig zijn, maar die toch hard genoeg aankomt. De belangrijkste doelen van zo'n campagne staan ook al vast: Saddam Hussein doden of uit schakelen en voorkomen dat Irak massavernietigingswapens gebruikt. Functionarissen van het Pentagon, die volgens de krant anoniem willen blijven, denken dat het kan lukken om het commando- en controlesys teem lam te leggen. Dat is sterk gecentraliseerd en zeer autori tair. De meeste officieren zijn er niet op getraind te improviseren in het geval ze van bevelhebbers worden afgesneden. Ook kan het zijn dat die officieren, als ze vrezen dat Hussein is vermoord, de moeite niet meer nemen om massavernietigingswapens in te zetten. De voordelen en de risico's van aanvallen die gericht zijn op een doel ver landinwaarts en van binnen naar buiten toe uitwer ken, worden intensief bestu deerd en besproken, zo zeiden de defensie-functionarissen. Maar zij hebben president Ge orge Bush het idee nog niet als een formeel plan voorgelegd. De functionarissen hebben tegen over The New York Times bena drukt dat ze ook nog een aantal alternatieven overwegen. Koning Abdallah van Jordanië heeft president Bush gewaar schuwd voor de gevolgen van een mogelijke Amerikaans-Brit- se militaire actie tegen Irak. Zo'n militaire interventie zal 'de doos van Pandora openen in het Midden-Oosten', aldus Abdallah in een interview met The Times. De Jordaanse vorst heeft later deze week een ontmoeting met Bush in Washington. Jordanië heeft de VS eerder al te verstaan gegeven geen bijstand te zullen verlenen aan een mili taire operatie tegen buurland Irak. Abdallah wordt in eigen land ge confronteerd met sterke anti- Amerikaanse sentimenten. De VS steken evenwel honderden miljoenen per jaar in het gema tigde Arabische land in de vorm van economische en militaire steun. Daarentegen is Irak de belangrijkste buitenlandse han delspartner van Jordanië. Washington - Aan de oostkust van de Verenigde Staten zijn gisteren 56 grienden, een soort walvis sen, aangespoeld. De dieren, die in groepsverband leven en daarom vaak massaal aanspoelen, strand den op het schiereiland Cape Cod, ten noorden van de stad New York. Aan het einde van de middag waren 46 walvissen terug in de oceaan geduwd. De andere tien zijn overleden. Honderden vrijwilligers hielden volgens de Amerikaanse media de dieren nat en probeerden ze te beschermen tegen de zon. De snelle terugkeer van het merendeel van de die ren is een meevaller. Deskundigen meldden eerder dat het moeilijk is de grienden weer de oceaan in te krijgen. Een volwassen griend kan ruim 7 meter lang worden en weegt dan meer dan 2.000 kilo. Foto: AP/Julia Cumes jeruzalem/rtr - Bij een vecht partij tussen Egytisch-Koptische en Ethiopische monniken in Je ruzalem zijn zondag zeker elf gewonden gevallen. De geeste lijken vochten om de controle over het dak van de kerk die ge bouwd is op de plek waar Jezus werd gekruisigd. Het conflict is meer dan een eeuw oud. Ethiopische geestelij ken maakten tot in de negen tiende eeuw de dienst uit op het dak van het godshuis. Daar be vindt zich een kapel die de Ethi- opiërs 'het huis van Sultan Salo mon' noemen, omdat volgens hun overlevering die plek door de bijbelse koning Salomon ooit cadeau is gedaan aan de konin gin van Sheba. Toen de Ethiopische monniken echter als gevolg van een epide mie korte tijd afwezig waren, namen de Kopten hun plaats in. In 1970 was de Koptische broe der even weg, en trokken zijn Ethiopische collega's weer het dak op. Sindsdien zitten verte genwoordigers van beide reli gies allebei dag en nacht in de kapel en het terras boven op de kerk. Een paar dagen geleden verschoof de Egyptische monnik zijn stoel een stukje om in de schaduw te kunnen zitten. Het broze evenwicht op het dak was verbroken, en volgens de Egyp- tenaren begonnen de Ethiopiërs de Kopt te plagen. Wie zondag de eerste klap uitdeelde is on duidelijk, maar al snel vlogen de stoelen, stenen en metalen stok ken over en weer. De politie wist de kemphanen uiteindelijk te scheiden, maar zeven Ethiopiërs en vier Egyptenaren belandden in het ziekenhuis. Gisteren waren de beide christe lijke sekten weer op het dak ver tegenwoordigd. De sfeer bleef echter gespannen. Het Israëli sche ministerie van religieuze zaken heeft laten weten later de ze week tussen de twee partijen te zullen bemiddelen. '*te correspondent j De nu al ruim twee ne efi durende 'vakantie' van ei| maar nog steeds mach- Fahd van Saudi-Ara- f voor het Zwitserse Ge il politieke, maar vooral |sche opsteker van de [de. weken maakten koning Abdallah van Jordanië, president Mubarak van Egypte en andere hoge heren uit het Midden-Oosten hun opwach ting in Fahds residentie aan het meer van Genève. Met de koninklijke Boeing 747 pendelt ook kroonprins Abdul lah, de oudste broer van Fahd die momenteel regent is, gere geld tussen Riyad en Genève. Over het besprokene komt wei nig of niets naar buiten, hetgeen in de Zwitserse media aanlei ding geeft tot speculaties. Zo zou in opdracht van Was hington een aantal bankreke ningen van het Huis van Saud zijn geblokkeerd op verdenking van 'financiële dienstverlening' aan de familie Bin Laden. Maar aangezien het koninklijke gezel schap in Genève dagelijks zo'n vier miljoen euro over de balk gooit, zit de olievorst kennelijk nog niet op zwart zaad. De koninklijke audiënties begin nen meestal na vijf uur 's mid dags, en duren tot diep in de nacht Naar een oude Bedoeïn- entraditie wordt 's nachts ge werkt en overdag geslapen, want in de Saudische woestijn is het overdag niet te harden. Gezien de eigenaardige dagin deling van de Saudi's blijven boutiques en juweliers voor dit soort privé-clientèle graag tot 's avonds laat open. „Rolexen en Omega's hebben ze al, want die kochten ze vroeger per kilo", grapt een Geneefse horlogeboer. „Nu willen ze alleen nog maar exclusieve klokjes, zoals met diamanten afgezette creaties van 200.000 dollar." De prinses sen zijn verzot op armbandhor loges die voor 'slechts' 25.000 dollar over de toonbank gaan. En Boutique Dior kan de kroko dillenleren Columbus tassen raison van 4.000 dollar per stuk. Als het winkelen is geblazen staat de Rue du Rhone vol met nieuwe Mercedessen. De prin sen huren bij voorkeur een Fer rari Modena voor 1.850 dollar per dag. Maar geld alleen maakt niet ge lukkig. De 82-jarige Fahd be weegt zich na zijn hersenbloe ding in 1995 alleen nog in een rolstoel. De afgelopen week liet de vorst zich aan staar opereren in de universitaire oogkliniek, en ook dat had nogal wat voeten in de aarde. De koning eiste dat de operatie zou worden uitgevoerd door een Amerikaanse specia list, maar dat werd door de di rectie geweigerd. Uiteindelijk mocht de Amerikaan de ingreep 'bijwonen' en daarmee was ook dit probleem opgelost. kabul/afp-rtr-ap - Twee man nen die gisteren in de Afghaanse hoofdstad Kabul bij een ver keerscontrole in een auto vol ex plosieven zijn opgepakt, waren van plan een aanslag te plegen op president Hamid Karzai of leden van zijn kabinet. Dat heeft een Afghaanse functionaris van daag gezegd. De arrestanten zou banden hebben met het al-Qae- da-netwerk van Osama bin La den. Gisteren was nog sprake van één arrestant, maar volgens het ministerie van binnenlandse za ken zaten er twee mensen in de wagen. Eén verdachte heeft de Afghaanse nationaliteit en de andere man is een buitenlander, vermoedelijk een Pakistaan. In Afghanistan is de vrees voor nieuw geweld toegenomen sinds de moord op vice-presi dent Qadir op 6 juli. Overigens noemt de Afghaanse inlichtingendienst ook de Ame rikaanse ambassade als mogelijk doelwit van de twee arrestanten. De mannen werden aangehou den op 300 meter van het ge bouw. Behalve op de ambassa de zouden de mannen gebou wen van de regering in dezelfde buurt op het oog kunnen heb ben gehad. De arrestanten heb ben nog geen verklaring afge legd. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De twee piloten die betrokken waren bij de rampza lig verlopen vliegshow van za terdag in Oekraïne hangt een zware straf boven het hoofd. Het drama, dat 83 mensen het leven kostte, was het gevolg van roekeloos vlieggedrag en een onverantwoordelijke organisatie van de vliegshow, concludeerde de Oekraïense justitie gisteren. De aanklager sprak van 'crimi nele nalatigheid'. De top van de luchtmacht is al in staat van beschuldiging ge steld. De twee piloten die zater dag tijdens de vliegshow in de stad Lviv de controle verloren over hun Su-27 straaljager, hangt waarschijnlijk eenzelfde aanklacht boven het hoofd. De fatale manoeuvre was een teken van 'onverantwoord gedrag', al dus de aanklager. Het vliegtuig zou veel te laag hebben gevlogen. De twee pilo ten, die zich dankzij de schietstoel in veiligheid wisten te brengen, liggen nog in het ziekenhuis. Ze verkeren in een shock. Beiden keken toe hoe hun vliegtuig een bloedbad aan richtte onder de toeschouwers. Waarschijnlijk worden ze later deze week gearresteerd of onder huisarrest geplaatst Het was volstrekt onverant woordelijk dat de stunt recht boven het publiek werd uitge voerd, aldus de aanklager. On duidelijk is nog waarom de pilo ten de controle verloren over de Su-27. Een nieuw scenario is dat vogels mogelijk in de motoren terecht kwamen. Onderzoekers bestuderen momenteel de beel den van de rampvlucht. Er is inmiddels grote kritiek op de rampzalige conditie van het Oekraïense leger. De piloten zijn niet meer in staat hun taken uit te voeren. Door geldgebrek ma ken ze amper nog vlieguren, net als hun vliegtuigen. Soechoi, de Russische producent van de Su- 27, verklaarde zondag al dat Oe kraïne sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie geen nieuwe onderdelen meer heeft gekocht. Washington/AP - Zelfs als Osa ma bin Laden wordt gedood, zal het terroristennetwerk al-Qaeda een bedreiging blijven vormen. Dat heeft de Amerikaanse mi nister van defensie Donald Rumsfeld gisteren gezegd. „Er zijn drie tot zeven mensen die weten waar de bankrekeningen zijn, wie de sleutelfiguren zijn en die de zaak heel goed draai ende kunnen houden", aldus Rumsfeld. Eén van de mensen die volgens experts tot de selecte groep insi ders van al-Qaeda behoort, is de rijzende ster in Bin Ladens ter roristennetwerk: zijn zoon Saad. Hij heeft zich zó snel binnen al- Qaeda opgewerkt dat hij nu al een belangrijk doelwit is voor terrorismebestrijders. Saad is een van de 23 kinderen die Bin Laden bij talloze vrou wen heeft. Waarschijnlijk is hij begin twintig, en is hij net als zijn vader van Saudische af komst. Hij zou zich momenteel ophouden in Afghanistan of Pa kistan. Een aantal kinderen van Bin Laden hangt zijn gedachte goed aan, en volgens deskundi gen gaat dat voor Saad zeker op. Er is geen bewijs dat Saad een rol heeft gespeeld bij de aansla gen van 11 september, maar hij zou wel hebben meegewerkt aan de aanslag op een synagoge in Tunesië waarbij op 11 april negentien doden vielen, meest Duitse toeristen. Het was de eer ste 'succesvolle' actie van al- Qaeda buiten Afghanistan sinds de aanvallen in de Verenigde Staten. Verder zou Saad een compag non zijn van het al-Qaeda kop stuk Khalid Shaikh Mohammed, het vermoedelijke brein achter de aanslagen van 11 september. Ook Mohammed is in verband gebracht met de bomaanslag in Tunesië. Het simpele feit dat Saad bloed banden heeft met Osama bin Laden maakt hem tot een be langwekkend persoon binnen al-Qaeda. Terwijl bijna de hele wereld achter Osama aanzit, is zijn zoon bij uitstek degene die hij kan vertrouwen. door onze correspondent Harm Harkema londen - Ruim honderd Engelse vrouwen hebben een proces verloren tegen drie fabrikanten van anticonceptiepillen van de zogeheten derde generatie, waaronder het Nederlandse Or- ganon. De meeste vrouwen be weerden trombose te hebben gehad als gevolg van het gebruik van de pil, sommigen zijn nabe staanden van vermeende slacht offers van het pilgebruik. Maar volgens de High Court, de Engelse administratieve recht bank, is het gebruik van de der- de-generatiepil niet riskanter dan oudere versies van de pil. De betwiste pil is in de jaren tachtig op de markt gekomen onder namen als Marvelon, Mercilion en Minulet en wordt in Nederland en menig ander land op grote schaal geslikt. Van meet af aan is bekend dat pilgebruik tot een licht verhoog de kans op trombose leidt, maar volgens de vrouwen hebben de gedaagde fabrikanten - naast Organon waren dat het Ameri kaanse Wyeth en het Duitse Schering - ten onrechte niet be kend gemaakt dat de derde-ge- neratiepil een nog groter risico zou herbergen. De rechter vertrouwt nu echter op een onafhankelijke studie waaruit blijkt dat dit niet het ge val is. Ook resultaten van andere studies, waaruit een licht ver hoogd risico blijkt, zijn niet van dien aard dat de claim van de vrouwen kan worden gehono reerd, aldus de High Court De rechtbanltdoelt hierbij on der andere o^mderzoek van de Universiteit van Utrecht uit 1999, waarin een verhoogd risi co op trombose werd geconsta teerd. Maar ook de Utrechtse onderzoekers zelf achtten dat ri- sco nog steeds zo klein, dat zij geen reden zagen voor een ver bod op de derde-generatiepil. De kwestie speelt sinds 1995, toen enkele onderzoekers alarm sloegen, en als gevolg daarvan de verkoop van derde-genera- tiepillen tijdelijk kelderde, ook in Nederland. De gedaagde fabrikanten toon den zich gisteren verheugd over de uitspraak. Medisch directeur Rob Kaper van Organon: „We zien deze uitspraak als een blijk van vertrouwen in de derde-ge- neratiepillen en een bevestiging van onze standpunt dat vrou wen ze vol vertrouwen kunnen blijven gebruiken." Advocaten van de vrouwen onderzoeken of het zin heeft in beroep te gaan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5