Agressie in trein stijgt explosief 'Hier strandt ons dagje naar het strand' Leidsch Dagblad J Tuur opnieuw vast voor mishandeling KORTING! I 'KLM niet kansloos met schadeclaim technici' Rijsbergen wil weer uitvliegen enploeg imt naar brons oma Rumsas Irak jojoot >ote stijging T S% 5*. Leidsch Dagblad Corporaties schieten huur voor na 'zootje' ministerie Personeel NS luidt noodklok Honkballers uit Cuba verdacht van aanranding natuur duldt geen geneeslijke ondheia Onweer Dagblad dinsdag 30 JULI 2002 i1 n 0 - De Nederlandse vrou- heeft gisteren bij de ese kampioenschappen men in Berlijn brons ver- op de 4x100 meter vrije t jet viertal Manon van 31, Marleen Veldhuis, ial Groot en Wïlma Van ran Hofwegen kwam tot ld van 3.41,98. Duitsland, tanziska van Almsick als femster, werd voor eigen Europees kampioen in I, een verbetering van het ecord met 0,61 seconde, lerlandse mannen vielen inderdeel net buiten de Sport Raimondas Rumsas jn handen in onschuld, lucten die de Franse in de auto van zijn "ita heeft gevonden, >or zijn grootmoeder. :nde de Italiaanse sport- iazetta dello Sport op uit tid van de wielrenner van nSF|r. Rumsas, verrassend dererfn de zondag geëindigde ing vjvan Frankrijk, ontkent Dagbte hebben gebruikt. „Ik wr ">g nooit iets genomen, jur Gi*0111 France is schoon, t van niets", zegt de ren- Litouwen. „Edita had Q^eWenten bij zich voor BV tootmoeder in Litouwen. ze niet nodig en wilde ze idc.nljr vliegtuig laten vervoe- 5 van ïgebi /el Jat idam - Beleggers op de tdamse beurs twijfelden •ttend of de forse stijging Iteren werkelijk een her- h het koersniveau van de d ten inluidt. In de loop van (tend steeg de belangrijk- je& de AEX, weer iets om gens weer wat te dalën. In Europa was op de loeren ook sprake van feselende en nerveuze ling. fcs Economie en Beurs DEZE WEEK LAATSTE KANS RESTANTEN OPRUIMING Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon MPV n controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| autcmateche betabng s fnqn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl «vissen haalt (jachtinstinct ar boven nas Bernhard auwpoortsbrug icht nog 1 reparatie mijnenfokker rtrekt uit Mibrugge NR. 42988 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 utrecht/gpd - De agressie tegen werknemers en materieel van de Nederlandse Spoorwegen neemt onaanvaardbare vormen aan. Spoorwegvakbonden dringen aan desnoods particuliere bewakers op treinen in te zetten. Op diver se risicolijnen is het aantal inci denten het laatste halfjaar vol gens het NS-personeel drastisch toegenomen, soms met de helft. Het gaat zoals al vaker werd ge constateerd in veel gevallen om incidenten met zwartrijders. Vooral op de Zoetermeerlijn, de Schiphollijn en de Lelyiijn loopt het volgens bestuurder Vankan van de vakbond voor rijdend personeel WMC de spuigaten uit: „Onze mensen dreigen echt geregeld te worden verbouwd." Op het 'rondje' Zoetermeer-Den Haag weigeren machinisten nu en dan zelfs te vertrekken. Van kan: „Ik sprak een machinist die was gestopt omdat hij onderweg een treinbank op het spoor te genkwam." Op sommige risico lijnen draaien conducteurs hun diensten zonder op perrons de deuren nog te openen. De bonden WMC en FNV heb ben vorige week zelf bij de NS aangedrongen op meer rigou reuze maatregelen. Desnoods moet er maar particulier beveili gingspersoneel op de treinen, vinden ze. De spoorwegen sla gen er volgens Vankan niet in de al veel eerder gemaakte maatre gelen die de agressie moeten beteugelen door te voeren in de praktijk. Het lukt de NS niet de chroni sche personeelstekorten op te lossen, waardoor op diverse lij nen onvoldoende conducteurs kunnen worden ingezet. Op de Zoetermeerlijn werd de conduc teur zelfs geschrapt. De afge sproken controles bij de in- en uitgangen van perrons hebben veel te lang op zich laten wach ten. Reden daarvoor is dat voor die teams onvoldoende perso neel kon worden geworven. „De spoorwegen doen hun ui terste best, maar ze kunnen de afspraken domweg niet nako men", stelt Vankan. „Daarom hebben we als bonden voorge steld rigoureuzere maatregelen te nemen. Op een aantal lijnen is het al erg, maar het is een trend die ook elders steeds meer de kop opsteekt." Pagina Binnenland: Commentaar Dertig mensen raken onwel door uitdroging in file bij Bodegraven bodegraven - Dertig mensen zijn giste ren oververhit geraakt in een file op rijks weg A12 bij Bodegraven. Zij moesten rond het middaguur anderhalf uur wach ten tot hulpdiensten langskwamen met bekertjes water. Alleen de 28-jarige chauffeur van de gekantelde koelwagen - de oorzaak van de stremming - moest met lichte verwondingen naar het zie kenhuis. „Hier strandt ons dagje naar het strand." De gevatte opmerkingen waren niet van de lucht toen de gekantelde vrachtwa gencombinatie op de Al 2 tussen Utrecht en Den Haag een dagje naar de kust ver knalde. De file liep al gauw op tot zestien kilometer en was pas na een uur of drie opgelost. De brandweer, het Rode Kruis en de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) maakten overuren om uitgedroog de weggebruikers te 'blussen'. Vindingrijke slachtoffers benutten de berm aJs ligplaats, pakten een klapstoel of lazen een krantje op de vangrail. Be zorgde ouders schermden hun kleine kinderen af van al te fel zonlicht. Toch raakten enige tientallen mensen in de problemen. Om hun te helpen zette de brandweer een tankwagen in met 1.000 liter water. Ook de gemeente Bodegraven liet water aanrukken. Medewerkers van het Rode Kruis deelden op verschillende punten in de file water uit. De CPA stampte bij de kop en bij de staart van de file een EHBO-post uit de grond. Twee ambulances reden af en aan om onwel geworden mensen te behandelen. „Het is geen pretje om anderhalf uur zonder vocht in je auto te zitten", zegt Ineke van Steensel van de Geneeskundi ge Hulpverlening bij Ongevallen en Ram pen (GHOR). „Je kunt geen kant uit. Vooral jonge kinderen en oudere mensen moeten oppassen dat zij niet uitdrogen." De Sassenheimse voorzag tientallen ge strande inzittenden van water en zag hen voor haar ogen opbloeien. „De meeste mensen waren nog goed aanspreekbaar, maar wat sloom door de hitte. Anderen reageerden nerveus en vroegen zich af hoe lang de file nog zou duren. Dat kon ik niet zeggen, maar ik raadde hen aan zich niet op te winden. Het was zo al warm genoeg." Van Steensel hoefde weinig water te ge ven aan strandgangers. „Die waren goed voorbereid en hadden voldoende drin ken bij zich. Bij hen overheerste de te leurstelling. Het is ook knullig als je een dagje naar het strand wilt en bij Bodegra ven alweer rechtsomkeert moet maken." Pagina Regio: Ook auto's raken oververhit door Robbert Minkhorst leiden - Huurders en woning corporaties kampen met ernsti ge problemen door fouten van het ministerie van vrom. Veel mensen lopen al twee maanden hun huursubsidie mis, waar door ze de huur niet meer kun nen betalen. De corporaties in de regio schieten hun klanten nu te hulp. Dat kost ze al gauw tienduizenden euro's. Het ministerie heeft een forse achterstand bij het vaststellen van de nieuwe huursubsidie. De koepel van woningcorporaties Aedes trok daarover begin deze maand al aan de bel. Volgens Aedes verkeren 240.000 van de 800.000 huurders met huursub sidie nog in onzekerheid. Zij zijn daardoor gedwongen om in juli en augustus de volledige huur te betalen. Omdat een groot deel van hen dat niet kan, treffen verhuurders allerlei regelingen. De problemen bij vrom leiden tot onbegrip, onzekerheid en woede bij huurders. Bovendien blijkt het informatienummer van het ministerie moeilijk be reikbaar. Een serieuze klacht, zegt Marja Kaptein van De Sleu tels uit Leiden. De boosheid van de huurders richt zich niet zel den ook op de corporatie. Ten onrechte, meent zij, want de schuldige is het ministerie. „Het speelt al sinds begin deze maand", zegt Kaptein, „en we hebben nog steeds heel veel mensen die niets gehoord heb ben. Het is een rommeltje. Men sen komen bij ons en zeggen dat ze de huur niet kunnen op brengen, omdat ze anders niet te eten hebben. Als ze de volle dige huur niet kunnen betalen, dan hoeven ze dat van ons ook niet." De klant mag zo min mogelijk de dupe worden van de achter stand bij het ministerie, zegt ook J. Turenhout van de Katwijksche Bouwvereeniging (KBV). De KBV stuurt deze maand geen aanmaningen en is soepeler in het treffen van betalingsregelin gen voor mensen met een huur achterstand. Turenhout kondigt een schadeclaim bij vrom aan. Niet alleen stelt het ministerie de KBV voor extra werk, ook loopt de woningbouwvereniging rente mis. Pagina Ri: Corporaties zelf in de knel Luchtvaartmaatschappij pakt stakers aan Vier manieren om te 'overzomeren' in de file bij Bodegraven: op het dak van de auto, met water uit de emmer, languit in de berm of met een verfrissing achter het stuur. Foto's: Eric Taal (3x) en ANP/Ed Oudenaarden (foto rechtsonder) Leiderdorper kiest mogelijk voor club in Saudi-Arabië door Loman Leefmans leiderdorp - Na een jaar nood gedwongen rust is het tijd om weer uit te vliegen. Wim Rijsber gen keek de afgelopen dagen rond in Saudi-Arabië bij de voetbalclub Al-Ettifaq en wat hij zag beviel hem. „Ik ga nu eerst overleggen met het thuisfront, maar de kans is aanwezig dat ik in de komende dagen besluit om voor een seizoen bij die club te tekenen", aldus de trainer vanuit Dammam. Rijsbergens laatste club was Universidad Catolica, een top club in Chili. Daar trainde hij drie seizoenen. Vorig jaar keerde hij terug naar zijn woonplaats Leiderdorp, voornamelijk omdat hij zich aan een ernstige enkel blessure moest laten behande len. Na drie operaties en een ge dwongen rustpauze waarin hij Wim Rijsbergen. Archieffoto: ANP/Cor Mulder analist was voor de NOS bij het WK, vond de 50-jarige oud-in ternational het tijd om een nieu- we uitdaging aan te gaan. „Ik was onder meer in de slag met FC Zwolle, maar dat vond ik op dat moment geen goede optie." Hoewel hij na zijn terugkeer uit Chili bezwoer dat hij nooit meer zo ver van huis wilde werken, vertoefde hij de afgelopen dagen toch op het Arabisch schierei land. „Als je gewend bent twin tig uur onderweg te zijn, is zes uur vliegen opeens een peulen schil", aldus Rijsbergen. „Ik blijk toch meer avonturier te zijn dan ik zelf dacht." Al-Ettifaq komt uit op het hoog ste niveau in Saudi-Arabië. „De club heeft net een paar buiten landse spelers naar huis ge stuurd en wil een verjonging doorvoeren. Ze hebben mij ge vraagd die op poten te zetten. Het ziet er allemaal goed uit", aldus Rijsbergen die vandaag naar Nederland terugkeert. rotterdam/anp - Profbokser Regilio Tuur is opnieuw aange houden op verdenking van mis handeling. Het slachtoffer zou zijn partner zijn, Pietemei Lak- erveld. Volgens advocaat R. Roethof van Tuur is de bokser vrijdag aangehouden en giste ren aan de rechter-commissaris voorgeleid. Tuur zit zeker de ko mende negen dagen nog vast. Volgens Roethof zijn er vanaf fe bruari 'enkele incidenten ge weest'. De laatste keer is volgens hem ruim een week geleden. Tuur heeft geen bekentenis af gelegd, maar 'hij is op dit mo ment niet in staat heel goed en helder op vragen in te gaan'. Volgens de advocaat is zijn cli ënt, die zichzelf vrijdag vrijwillig heeft aangegeven, 'vrij emotio neel' onder de zaak. In het verleden is de bokser al enkele malen aangehouden we gens mishandeling. *In 2000 leg de de rechter hem een werkstraf op wegens mishandeling van Lakerveld. Hij kreeg 310 uur dienstverlening en een voor waardelijke celstraf van vijf maanden opgelegd. Ook moest de bokser zich laten behandelen voor zijn agressieve buien. In 1999 werd hij veroordeeld tot een werkstraf van honderd uur voor de mishandeling van zijn vroegere echtgenote Melinda den Outer. In 1997 en 1998 be dreigde hij haar herhaaldelijk. De laatste keer dat de bokser in opspraak kwam was in juni van dit jaar, toen hij een politieman in het gezicht zou hebben gesla gen. Tuur maakte vorig jaar zijn ren tree in de boksring na vijf jaar afwezigheid. Hij won begin mei op zijn eigen gala in Arnhem zijn 51ste profgevecht. amsterdam/anp - Luchtvaart maatschappij KLM pakt de on geveer 200 grondtechnici aan die zaterdag een wilde staking hebben gehouden. Ze krijgen disciplinaire straffen, ontvangen geen loon voor de gestaakte uren en kunnen mogelijk een schadeclaim tegemoet zien. „Wie aan zo'n actie meedoet, moet ook de consequenties dra gen", aldus een KLM-woord- voerder. „De wilde staking leid de tot 15 miljoen euro schade bij de KLM en overlast voor 16.000 passagiers." Het bedrijf onderzoekt de mo gelijkheid de actievoerders per soonlijk aansprakelijk te stellen voor de geleden schade. Volgens vakbonden is dat niet haalbaar, maar hoogleraar arbeidsrecht E. Verhulp van de Universiteit van Amsterdam denkt daar anders over: „Iedere werknemer heeft het recht om te staken, maar dan moet het wel zorgvuldig ge beuren." Stakingen zijn alleen rechtmatig als ze een laatste redmiddel zijn en tijdig zijn aan gekondigd. Van beide lijkt geen sprake. Zo waren de vakbonden nog iji overleg met KLM. „Maar i De Boer i onacceptabel trijke Saudi's i met grof I in Genève het kan zijn dat de werknemers ontevreden zijn over de vakbon den. Dat kan ik niet beoorde len", aldus de hoogleraar. Interessant is de vraag hoe de rechter de schade zou verdelen over de stakers. Het wordt lastig de schade door iedere werkne mer apart vast te stellen, ver wacht Verhulp. Een deel van het personeel zal zeggen dat ze best had willen werken, maar dat het onmogelijk werd gemaakt door de anderen. Dat de schadeclaim erg hoog is voor de kleine groep grondtech nici, speelt volgens de hoogle raar geen rol. „De rechter zal het bedrag niet matigen vanwege een laag inkomen. Dat gebeurt wel bij boetes, maar niet bij schadevergoedingen. Het be drag wordt toegewezen of niet." Een schadeclaim zou een uni cum zijn in het Nederlandse ar beidsrecht. Verhulp kent althans geen vergelijkbare zaak: „Voor arbeidsjuristen is deze zaak om van te smullen." Pagina Economie: Het rommelt al lang onder Je KLM-technici door Fred Segaar haarlem - Twee spelers van de nationale honkbalploeg van Cu ba zitten vast op verdenking van aanranding van een 25-jarige vrouw in Haarlem. De aanran ding zou zondagmorgen vroeg hebben plaatsgevonden in hotel Haarlem-Zuid. De twee honkballers, 20 en 24 jaar, zijn ingesloten na aangifte van de vrouw. De Cubanen zou den haar onzedelijk hebben be tast. Cuba was vorige week deel nemer aan de Haarlemse Honk- balweek. De spelers verbleven in het hotel. Twee jaar geleden werden twee Cubaanse honkbalinternatio nals aangehouden nadat ze kle ding hadden gestolen in het Haarlemse stadscentrum en in een winkelcentrum in de stad. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1