Melken van de koe als theater beeld beeld Directeur Naturalis voorzitter van Europese museumorganisatie EMF Sluiting bedreigt verouderd Carré Russische schrijver weigert politievragen Den Bosch in teken van 'Boulevard' illenpop in r veningen Baker Heden ;Galery' jmmen 'Stop-Motion' Delft Chamber Music Festival in teken van volksmuziek Vladimir Sorokin onder vuur door 'pornoroman' ingen - Op het Zui- id van Scheveningen i zaterdag 3 augustus rjifestival Schollenpop "™Het programma ver- ptredens van onder an- Sj tarbuck, Naked, Kirsten, ^^1, Heideroosjes en Zo- ;zijn er onder meer een JJnarkt en kinderactivitei- toegang is gratis. Info: 'tollenpop.nl. les/dpa - De Ameri- ncomponist Buddy op 84-jarige leeftijd i. Hij verleende mede- |aan ongeveer twee- d Disneyfilms. Baker p vrijdag in zijn huis in eles. In de jaren vijftig Eij muziek voor Disney- icomponeren. Ook Jiij samen met de ko- |>b Hope. In 1972 kreeg |en Oscarnominatie voor die 'Napoleon and Sa- ;n - Brummen krijgt een idmuseum. Toy Galle- het gaat heten, beslaat ijkefrante meter 'nostal- ^eelgoed' en is gevestigd temsestraat. Acteur tpel verricht komende lag de opening. Aan- maandag houdt het useum, van 13.00 uur, een taxatiedag speelgoed in Hotel het Elisabethhof in trp. De taxaties worden door taxateurs van het en zijn gratis. door Marleen Duijf 's-hertogenbosch - De Brabant se hoofdstad Den Bosch staat vanaf vrijdag, tien dagen lang, weer helemaal in het teken van het Theaterfestival Boulevard. Het evenement omvat zo'n beet je alle kunstdisciplines voor jong en oud. Motto van het theater festival is dit jaar: ontmoetingen. Tussen bezoekers, maar vooral tussen publiek en makers. Na 17 edities van Boulevard zijn er ook meer producties dan ooit het ge volg van samenwerking met an dere zomerfestivals. Voor één van de voorstellingen zijn maar liefst veertienhonderd balen stro nodig die straks als een kolossale gele burcht in het Bossche Broek, de groene pol der van Den Bosch, zweven. Het is het huis voor een koe. Een koe, die tweemaal daags met de hand gemolken wordt door een boer. Boer en koe zijn dé perfor mers tijdens 'BoeR', een beel dende kunst/theaterproject naar een idee van Robbert van der Horst (38). Vorig jaar kon het vanwege de mond-en-klauw zeercrisis niet doorgaan op Oer- ol. Nu heeft de Boulevard de primeur van deze eenmalige performance. De opbouw ervan begon al vier weken voor aan vang van het festival. Nodig om het dier in een natuurlijk ritme te brengen voor het melken. Met BoeR verplaatst Van der Horst een alledaagse werkelijk heid en handeling, het melken van een koe, naar een nieuwe omgeving: de installatie. Wat de bedenker mateloos boeit is de essentie van 'het aarden'. „Waarom vestigen mensen zich op een bepaalde plek of in een bepaald gebied. Dat houdt me bezig", zegt hij. „De verbintenis met de aarde, het vestigen komt tot uitdrukking in waar de boer voor staat. De boer verbindt zich met de grond. Hij neemt een koe. Die koe legt hem dan weer haar repeterende ritme op. Dat is aarden." BoeR is zijn afstudeerproject voor DasArts, een postacademi sche theateropleiding in Am sterdam. „Het is een waanzinnig ingewikkeld beeld- en geluids- ding", zegt hij. „Binnen het pro ject zijn alle kunstdisciplines ge lijkwaardig. Dat maakt het span nend." Van der Horst is bekend om zijn lokatiekunst waarbij hij ter plekke verbindingen zoekt met de omgeving. Zo ook nu. Koe en boer komen uit de regio en hij laat fotografe Ineke Oost veen portretten maken van boe ren die verbonden zijn aan het Bossche Broek. Ook die foto's worden benut. In het strooien vierkant (tien meter lang en breed en negen meter hoog) komt een toren, ook van stro, waarvan het dak open en dicht kan. Wie binnen stapt ziet op het plafond video projecties, metafoor voor de ziel en het geheugen, terwijl de koe gemolken wordt. Geluiden, zo als het gesnuif van de koe, én bewegingen worden interactief bewerkt; vergroot, verkleind dan wel met vertraging weergege ven. „De toren is als het ware het oog van de orkaan, waarin de stilte heerst" Van der Horst werkt voor de projecties samen met video- en geluidsdesigners Ruud Lanfer- meijer en Marcel Wierckx die ook de interactieve hard- en software ontwikkelen voor thea tergroep Made in da Shade. Jan Langedijk, van theatermakers De Daders, doet samen met Van der Horst de eindmontage van de voorstelling. „De handeling van het melken wordt ontrafeld en getheatraliseerd. Er wordt ge speeld met tijds- en beeldbesef. We spelen met de grens tussen werkelijkheid en waarachtig heid." Wat Van der Horst ermee wil bereiken? „Dat het mensen ont roert, door de ruimte en de stil te. Dat ze los komen van alles om zich heen, opnieuw kijken. En dat ze overweldigd worden." Project BoeR, in het Bossche Broek, 2 t/m 11 augustus twee voorstellingen per dag rond melktijd, rond half acht s'och- tends en half vijf 's avonds. Da gelijks vanaf 8.30 tot 22 uur te bezichtigen. Het Boulevardma gazine, met daarin alle pro gramma's, is gratis te verkrij gen bij VWs in grote steden en NS-stations in Zuid-Nederland. Info: 073-6137671/www.festi- valboulevard.nl. amsterdam/gpd - Koninklijk Theater Carré heeft bij de ge meente Amsterdam om 26 miljoen euro voor een grote renovatie gevraagd. Volgens directeur Hein Jens is het achterstallig onderhoud zo groot dat sluiting dreigt als dit bedrag niet op tafel komt. De gemeente is sinds 1973 eigenaar van het gebouw. Onder de ernstige manke menten zijn lekkages en stroomstoringen die worden veroorzaakt door de verou derde bedrading. Carré vol doet bovendien niet meer aan de aangescherpte eisen van de Arbo-wetgeving die ook andere Amsterdamse culturele instellingen de af gelopen jaren tot investerin gen noodzaakten. Zo kreeg De Kleine Komedie enkele jaren geleden in het toneel huis een nieuwe volautoma tische bediening voor onder meer de décors. Onderdeel van de noodzakelijke ver bouwing van Carré zou ook de vervanging van de versle ten stoelen moeten zijn. De gemeenteraad zal na het zo merreces op de ingediende begroting van Carré reage- den helder - De concurrentiedrang tussen balletdanseressen is het uitgangspunt van de dansvoorstelling 'Stop-Motion' van het choreo- grafenduo Pieter de Ruiter en Eva Villanueva. Drie generaties danse ressen staan centraal in dit stuk, dat morgenavond op het Festival Ka ravaan in Den Helder in première gaat. Een oudgediende, twee danse ressen op de toppen van hun kunnen en vier 'jonkies'. Ze vullen elkaar aan, maar beconcurreren elkaar tegelijk keihard. Ook de confrontatie met de buitenwereld wordt verbeeld, ondermeer met behulp van vi deobeelden. Publiciteitsfoto: Dirk Bertels delft - Het Museum Het Prin senhof in Delft vormt van 2 tot en met 11 augustus het decor van het Delft Chamber Music Festival. In die periode worden zestien concerten gegeven. Het accent ligt dit jaar op volksmu ziek, en dan vooral die uit Hon garije en Scandinavië, waarbij de 44 duo's voor twee violen van Bartók in alle programma's de rode draad vormen. Een keur aan musici maakt z'n opwach ting, zoals Baiba Skride, Enrico Pace en Igor Torna (2 piano's), Boris Pergamenschikow, de Spaanse zangeres Pilar Jurado en het Vermeer Quartet Info: 020-6404555. idse parade'. Zo luidt S^ipasselijke ondertitel tentoonstelling'Beeld ibeeld', tot half sep- iSl. !r in negen musea en ga- m*jte zien. Zo'n 45 ateliers ^r<jin in een half jaar tijd 'Astebuiten gekeerd om ^arsdoorsnede te tonen ar' Eendaagse kunst. In rekelijkse serie stelt het 8e" h Dagblad de kunste- '8ei|chter de doeken, beel- iè. installaties voor. Van- Marijke Verhoef. hie ilig Br ty brede, marmeren trap- n e'ln De Lakenhal bestijgt, neteen tegen een aantal e."' oeken van Marijke Ver- %n. Lichtgrijze achter- oor strepen, vegen en stip- van wjt en zwart, met ach- )recisie op het canvas nns racht. Alsof een carto- e kwast heeft gehan- n zijn droomlandschap- beeld heeft gebracht. iwel eens een 'intuïtief- laf genoemd. En daar wat in. Ik werk veel naar ling van wandelingen. LI tjes die ik door de stad ijvoorbeeld. Of verre Y* waarbij altijd een L >oekje meegaat. Maar ■*- I spoor van een slak kan r lireren. Of een eiland v oor het raampje van gtuig zie. Dat schilderij jvoorbeeld. In New York p vaak een rondje voor- lie jfindt. Ik zag toen dat ei- n? aat t aati; jet !nnl tarop het Statue of Li- aat. Dat heeft zo'n rare, ttige vorm. Fascine- als booreilanden, die ook erg boeiend. vond ik aardrijkskun- interessant vak. Toen ijn fascinatie voor onden al. Als je een in handen hebt, eigenlijk al een beetje i. Zo heb ik een aantal ■kalenders van de ij. Daar staan allemaal inden op. Schitterend. doe ik verder niks moet het wel zelf be- 'bben. Wanneer ik maak ik het allemaal keer mee. :t meer zou wandelen, iog steeds schilderen. Picasso heeft eens ge zoek niet, ik vind. Een prachtige uitspraak. Ik be doel daarmee: wanneer ik niet zou wandelen, zou ik bijvoor beeld de sterrenhemel schilde ren. Dat doe ik nu ook al, trou wens. Deze werken heb ik bijna alle maal speciaal voor deze ten toonstelling gemaakt. Ik wist dat ik deze ruimte zou krijgen, hier bovenaan de trap. En ik dacht: nu kan ik niet met van die kleine dingetjes aan komen zetten. Eigenlijk wilde ik een muurschildering maken, maar daar was De Lakenhal niet zo blij mee. Dus ben ik voor grote doeken gegaan. Een echte cre atieve explosie. Want op dit moment hangen er ook nog al lemaal nieuwe doeken van me bij het Centrum Beeldende Kunst. Die werkdruk vind ik ei genlijk wel lekker. Schilderplezier, ja daar geloof ik wel in. Hoe moeizaam het af en toe ook gaat allemaal. Ik wil de dingen neerzetten zoals ze in mijn hoofd zitten. Er is een anekdote over de Amerikaanse kunstenaar Kienholz die dat mooi illustreert. Die man maakte altijd heel ingewikkel de installaties. Op een gegeven moment had hij daar geen zin meer in en volstond hij met slechts een beschrijving van het apparaat dat hij in zijn hoofd had. Al snel kwam hij er achter dat dat niet werkte. Je wilt het voor je kunnen zien. En dat heb ik ook wel ja." Tekst: Rody van der Pols Foto: Hielco Kuipers door Jan Rijsdam leiden - Directeur W. van der Weiden van Nationaal Natuurhis torisch Museum Naturalis in Lei den is benoemd tot voorzitter van het European Museum Fo rum (EMF). Het EMF signaleert nieuwe ont wikkelingen in de diverse Euro pese musea. Het forum kijkt naar hoe de collectie wordt ge presenteerd, naar alle facetten rond bezoekers, hoe met bud getten wordt omgegaan en ook hoe de administratie is opgezet. Elk jaar reikt het forum een prijs uit (de European Museum of the Year Award) aan een nieuw of heringericht museum. In 2002 was dat de Chester Beatty Library in Dublin. Het EMF staat onder auspiciën van de Raad van Europa waarbij 43 Eu ropese landen zijn aangesloten. Van der Weiden is al 12 jaar lid van het forum en was al vice- voorzitter van het EMF. In een artikel, vorig jaar in het Leidsch Dagblad, wees hij er op „dat sa menwerking tussen musea, na tionaal en internationaal, bittere noodzaak is geworden om het publiek aan zich te (blijven) bin den. Het nog steeds groeiende aanbod van uitgaansmogelijk heden, de openstelling van win kels op de zondag, de grotere mobiliteit en kredietwaardig heid van de bevolking dwingen musea oogstrelende presenta ties, spraakmakende tentoon stellingen en evenementen te organiseren. Dat kost geld, veel al erg veel geld. Slechts weinig musea in Europa kunnen zich louter op eigen kracht handha ven. Vandaar dat bijna alle grote musea min of meer vaste rela ties met collega-instellingen W. van der Weiden: „Samenwer king tussen musea bittere nood zaak." Archieffoto: Hielco Kuipers hebben opgebouwd." Als vice-voorzitter van het Euro pean Museum Forum heeft Van der Weiden deze ontwikkelin gen op de voet gevolgd. Hij nam vorig jaar dan ook duidelijk stel ling tegen uitlatingen van de di recteur van de Mondriaanstich- ting die stelde dat musea te wei nig samenwerken. Voor Natura lis is (inter) nationale samenwer king dagelijkse praktijk, betoog de Van der Weiden. En ook plaatselijk is er sprake van een steeds nauwere samenwerking. Het Sieboldhuis aan het Rapen burg, bijvoorbeeld, is te be schouwen als een collectiefiliaal van het Rijksmuseum van Vol kenkunde en Naturalis, waarbij nauw is samengewerkt met de gemeente en de Universiteit Lei den. De zes grote Leidse musea en de Hortus hebben zich ver enigd in de Stichting Leiden Museale producten, waaruit on dermeer het succesvolle project Museum en School is voortge komen. moskou/ap - De Russische schrijver Vladimir Sorokin, wiens laatste boek een seksscè ne bevat tussen de voormalige sovjetleiders Josef Stalin en Ni- kita Chroesjtsjov, heeft gisteren geweigerd vragen van de politie over het boek te beantwoorden. „Ik heb de ondervraging gewei gerd omdat ik de zaak absurd, gemeen en vernederend vindt voor mij als schrijver en verne derend voor de gehele Russi sche literatuur", zei Sorokin voor het hoofdbureau van poli tie in Moskou. De zaak tegen Sorokin werd door het openbaar ministerie geopend nadat leden van de jeugdbeweging Idoesjie Vmeste (Samen Lopen), die meerdere acties ten gunste van president Vladimir Poetin heeft gehouden, een aanklacht tegen Sorokin hadden ingediend. Naar de me ning van de klagers bevat Sorok- ins in 1999 verschenen boek 'Goloeboje Salo' - dat vertaald kan worden als 'blauwe reuzel' of 'homo reuzel' - pomo. Strijders voor de mensenrechten tonen zich bezorgd over het on derzoek door het OM en vrezen een terugkeer naar de censuur. Poetin, een voormalige KGB- agent, heeft al een groot deel van de eerdere democratische hervormingen teruggedraaid en staat niet te boek als een warme voorstander van persvrijheid. De jeugdbeweging heeft het niet alleen voorzien op Sorokin, ook de bij jongeren populaire post moderne schrijvers Viktor Pele- vin en Viktor Jerofejev bevuilen volgens de beweging de Russi sche literatuur. De beweging heeft eerder dit jaar protestmar sen tegen de schrijvers georga niseerd en lezers opgeroepen de boeken van de drie om te ruilen voor 'betere' Russische schrij vers. Tijdens een manifestatie werden de boeken van Sorokin door leden van de beweging door een nagemaakte wc 'ge spoeld'. Sorokin ontkent dat zijn boek pornografie bevat en zegt dat het gaat over de dood van de Russische literatuur. Hij verde digde eerder ook het gebruik van scheldwoorden in zijn wer ken en zei dat die al lang onder deel van de cultuur zijn. Volgens Sorokin is de terminologie van de sovjettijd bijna net zo banaal als pornografie en kiest hij met zijn boeken en hun expliciete taalgebruik stelling tegen de geestelijke verarming van die tijd. Sorokin en zijn uitgever Ad Mar- ginem hebben een klacht tegen Samen Lopen ingediend. De schrijver zegt dat de beweging zonder toestemming citaten uit zijn boeken neeft gebruikt en eist 150.000 euro schadevergoe ding. Volgens boekhandelaars is de verkoop van de werken van Sorokin sinds het begin van de zaak sterk toegenomen. Voor het kantoor van de open bare aanklager protesteerden zo'n vijftien jonge aanhangers van de liberale politieke partij Jabloko ten gunste van Sorokin. Zij droegen spandoeken mee met de tekst: "Wij verdedigen de kunst' en 'Aanklagers en Cen suur Lopen Samen'. „Het is erg gevaarlijk dat de au toriteiten opnieuw belangstel ling tonen voor zulke mensen en hun werken", zei Jabloko-af- gevaardigde Sergej Mitrochin. ,Als we dit nu niet tegenhou den, hebben we het over een tijd zeer moeilijk."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15