GELOOF SAMENLEVING Het einde der tijden is en blijft nabij Clowntjes nemen Noordwijkerhout over De vage contouren van Gods bedoelingen ANNO 1902 ANN O 1977 'Bron van schaamte' U maandag 29 juli 2002 uit de Leidsch Dagblad ARC II IE'VlïN to wa koi kke Dinsdag 29 Juli RIJNSBURG - In 't laatst der vorige week is de nieuw gebouwde zaal 'Concordia' in gebruik geno men. 't Is een, zoowel in- als uitwendig net en sier lijk gebouw, dat in een lang gevoelde behoefte voor ziet. Ook de verlichting met acetyleen-gas, geleverd door den heer H. Reekers, te Noordwijk, voldeed zeer goed door de rustige vlam en volkomen hel -m heid. I Tegen a.s. Woensdag zijn een groot aantal inge nen opgeroepen tot een vergadering in 'Concon met het doel een 'Coöperatieve Voorschotbank Spaarkas' op te richten. De heer PJ. Vergouwe Leiden, zal als dan de vergadering van de nood voorlichting dienen. door Rob Berends utrecht - De Jehovah's Getuigen begonnen gisteren aan een drie daags congres in de Jaarbeurs in Utrecht. Eén ding weten ze zeker: het einde der tijden is nabij. De vraag is alleen: hoe nabij? Evert van Eeuwijk is een bijzon dere verschijning in de Jaar beurshal. Hij twijfelt, en dat is niet normaal temidden van 7705 overtuigde Jehovah's Getuigen. Dit zijn geen gelovigen, deze mensen weten zeker dat zij 'in de Waarheid leven' en dat Jeho vah reeds spoedig zal ingrijpen in de poel vap ellende die deze wereld is. Van Eeuwijk, een 64-jarige vut ter uit Utrecht, voelt zich wel aangetrokken tot de Jehovah's. „Het zijn vriendelijke mensen, ze doen geen vlieg kwaad. Ik kom geregeld op hun bijeen komsten. En ik twijfel of ik me bij hun zal aansluiten. Het is las tig. Je moet er veel voor opoffe ren. Ze vieren geen verjaarda gen, je mag niet roken, niet drinken. Het is een sober be staan. En ik lust wel een borrel tje. Als je er in bent opgegroeid, is dat niet zo moeilijk Maar als 64-jarige..." Maar dan heeft, zestig meter verderop, een vijftienjarige Je hovah's Getuige goed nieuws. „Drinken mag wel, hoor. Jezus dronk immers ook wijn. En wij mogen wat Jezus ook mocht. Hij rookte niet en dus mogen wij ook niet roken. Maar drinken is geen probleem, hoor." De grootste angst van Van Eeu wijk is dat hij langs de deuren moet om het geloof te verkondi gen. Daar voelt hij maar weinig voor. En laat dat nou net de kem van de Jehovah's Getuigen zijn. Elk lid moet zijn velddien sten draaien, een of twee keer per week. Trouw met de Wacht toren langs de deuren en telkens diezelfde vraag: 'Mag ik u iets vragen?' Meestal mag het niet en gaat de deur geïrriteerd dicht. „Maar dat is niet erg", vindt Frans Croese uit Leusden die al zestig jaar tot de Getuigen behoort en een van de organisatoren van het con gres is. „Het gaat ons niet om het bekeren, maar om het getui gen. Dat deed Jezus ook, hij ge tuigde van de waarheid." Voor de ruim 7700 Jehovah's Getuigen is dit congres een jaar lijks uitje, een soort familiedag. Ze zijn op komen dagen met hun vertrouwde aktentassen, maar ook met koelboxen en plastic zakken vol etenswaren. Bij dit sobere gezelschap valt voor cateringservices niets te halen. In de immense Jaar beurshal is een koffiehoekje in gericht, meer niet. En het congres is ook een han dige manier voor jonge Jeho vah's om aan een geschikte partner te komen. Een huwelijk buiten de eigen gezindte wordt 'niet geadviseerd' en dus is dit een ideaal jachtterrein. In de pauze staan overal groepjes jon gens en meisjes te sjansen en el kaar op te nemen. Het is een discotheek zonder disco. De hal doet een beetje aan de jaren '50 denken: lange rijen stoelen, geluidsboxen en een onafzienbare rij sprekers die het ene bijbelcitaat na het andere over de menigte uitstrooit. Velen maken aantekeningen en als naar de Heilige Schrift wordt verwezen, ritselen de meege brachte bijbeltjes. Dat het einde der tijden nabij is, weten de Je hovah's al decennia. Sinds 1914 leven we in de eindtijd. De tekenen zijn overal: meer oorlog, meer armoede, meer na tuurrampen. Dat God gaat in grijpen, lijdt voor de 31.000 Ne derlandse Jehovah's geen twijfel. De vraag is alleen maar gebeurt dat binnen tien jaar of duurt het nog een eeuwtje? „Dit congres is een bron van aanmoediging", weet Valerie Kop, een hip gekleed zeventien jarig meisje uit Best. „Je bent niet altijd onder Getuigen en hier kun je elkaar aanmoedigen om door te gaan. We staan aan veel verleidingen bloot, maar moeten die weerstaan. Seks voor het huwelijk mag bijvoor beeld niet. Dat is best eens moeilijk, maar ik weet dat ik er veel voor terugkrijg. Het konink rijk van Jehovah, een nieuwe wereld." Elke zaterdag trekt Valerie erop uit om haar geloof te verkondi gen: op straat of in een asielzoe kerscentrum. Niet altijd leuk, vindt ze. „Maar vaak ook wel. Ik vind het niet erg om te doen. Want ik weet dat ik het niet voor niets doe." Zo denkt ook Jo van Antwerpen, een doorgewinterde Konink rijksverkondiger, erover. Hij komt eens informeren of de bui tenstaander zelf al 'in de Waar heid leeft'. Het was natuurlijk onontkoom baar in een zaal met 7000 men sen wier lust en leven het ver kondigen van de blijde bood schap is. „U leeft niet in de Waarheid? Dat kan toch niet waar zijn? U gelooft toch niet in de evolutietheorie? Dat is zo'n flauwekul. Ze roepen allemaal iets anders. Er waren van die evolutiebiologen die riepen dat de mens uit een vis is ontstaan. Haha, ik heb nog nooit een vis mens zien worden." De vrolijkheid duurt maar even. Dan gaat hij verder: „Weet u wel wat er gebeurt als de nieuwe wereld komt? Dan worden alle sterfelijke cellen onsterfelijk. En leven we in de heerlijke verruk king van Jehovah. Moet u zich eens voorstellen: eeuwig leven." De kalende man in zijn grijze pak kijkt er verlangend bij. „Eeuwig leven! Nooit meer oor log, nooit meer pijn. Een wereld vol liefde. Weet u wat het is? Ik kan zo een blaadje van uw klad blok pakken en dat in brand ste ken. Zo zal het ook gaan met de mensen die niet in de Waarheid leven als Jehovah komt. Ze ver branden en gaan voor altijd ver loren. Dat is toch afschuwelijk? Dat kunt u toch niet willen?" En dan, met een bemoedigend klopje: „Denkt u er nog eens over na." OEGSTGEEST - In de kindervakan tieweek, die deze week wordt ge houden, leverde de Oegstgeester Brandweer met haar materieel een belangrijke bijdrage tot het welslagen door brandspuitwed strijden te organi seren. Zeer fana tiek wierpen de deelnemers zich op het omspuiten van attributen en het wegspuiten van de skippy bal. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar J bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA F onder vermelding van leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie v« leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Toronto - Priesters die zich schuldig maken aan seksueel misbruik van kinderen, zijn een 'bron van schaamte en droevigheid' voor de Rooms-Katholieke Kerk. Dat zei paus Johannes Paulus II gisteren tij dens de afsluitende mis van de Wereldjongerendagen in Toronto. De kerkvorst vroeg de gelovigen echter zich te scharen achter de 'grote meerderheid' van de geestelijken die zich wel deugdelijk gedragen. „Als jullie van Jezus houden, houdt dan van de kerk", zei de paus. „Laatje niet ontmoedigen door de zonden en tekortkomingen van en kele van haar zonen." De paus sprak tijdens een mis voor zo'n 800.000 jonge rooms-katholieken, onder wie een groot aantal uit de Verenigde Staten, waar een golf van seksschandalen van priesters aan het licht is gekomen. Eerder had hij het probleem aangeroerd in schrif telijke verklaringen en ontmoetingen met kerkleiders. Enkele vereni gingen van slachtoffers van seksueel misbruik door priesters had te vergeefs gevraagd om een ontmoeting met de paus in Toronto. Vele aanwezigen hadden de nacht in het Downsview Park doorgebracht. Zaterdag hadden naar schatting een half miljoen jongeren op hetzelf de terrein een avondwake met de paus bijgewoond. De 82-jarige kerk leider riep de jongeren op een 'beschaving van vrijheid en vrede' op te bouwen. Foto: Reuters DUIN BOLLENSTREEK noordwijkerhout - Arme, arme ouders. In de hitte, in de volle zon staat een rij voor de ingang van de Dorpsstraat in Noordwij kerhout. Tot om de hoek. Alle maal ouders met kleuters. En al die kleuters wachten tot ze ge schminkt worden. Clowntjesdag in Noordwijkerhout, een traditie van bijna tien jaar, was afgelo pen zaterdag. Een horde van meer dan vijfhonderd kleine clowntjes trok door het dorps centrum. De Noordwijkerhoutse Onder nemersvereniging (NOV) houdt bijna wekelijks een evenement om mensen naar het winkelcen trum van het dorp te trekken. De eerste keer dat clowns de kinderen moesten lokken, een decennium geleden, deden de winkeliers alles nog zelf. Ballen- gooien, kartonnen clowns in het centrum, kleurplaten. En met een de eerste keer stroomden de kinderen al toe. Zo veel zelfs, dat er te weinig versnaperingen wa ren en de ondernemers op stel en sprong op allerlei manieren aan ijsjes moesten zien te ko men. Inmiddels weet de NOV dat Clowntjesdag kinderen trekt. Honderden. En ze hoeven zelf niet meer alles te regelen. Een professioneel bureau is inge huurd. Met goochelclown, met poppenkast („Ooo, zit Jan Klaassen te jokkebrokken? Dan krijgt hij een pak op zijn blote billenkoek!" De kinderen: „Jaaa- aaaaaa!"). Met het maken van buttons, van sleutelhangers, kleurplaten. En natuurlijk met het grootste schilderij van Noordwijkerhout, waar alle clowntjes een lik verf aan mo gen bijdragen. Een half uur staat Peter al te wachten. Met zijn dochter Anne (6). Zij is bijna aan de beurt om Het grootste schilderij van Noordwijkerhout, vier bij twee meter, krijgt kleur. Foto: Taco van der Eb verf op haar gezicht te krijgen, bij de vier dames die zich een breuk aan het schminken zijn. Een half uur wachttijd, „valt best mee", zegt Peter. „We wa ren er al vroeg." En het is maar één keer per jaar clowntjesdag. De Noordwijkèr weet wat dat betekent vorig jaar deed Anne voor het eerst mee. „Je zég haar genieten, dus voorlopig zitten we hier elk jaar aan vast", zegt haar papa. Anne krijgt een rode neus, een rode mond en een zonnetje op haar wang. Alsof ze zelf aan het Noordwijkerhouts Eetfestijn gaat niet door noordwijkerhout - De eerste aflevering van het Noordwijkerhoutse Eetfestijn gaat definitief niet door. Het was de bedoeling van de Noordwijker houtse Ondernemers Vereniging (NOV) om op zaterdag 17 augustus rond de Witte Kerk een cu linair feest te houden, maar het aantal horeca ondernemers dat mee wilde doen bleek veel te klein. „We hadden minimaal zo'n vijftien ver schillende standjes in willen richten", aldus Th. Weerdenburg van de NOV, „om de bezoeker ook echt iets te kunnen bieden. Nu waren dat er slechts negen, na veel soebatten. Veel variatie en lekkere hapjes was de bedoeling. Dat zit er niet in. Volgend jaar proberen we het misschien nog een keer." Op 17 augustus is er waarschijnlijk niets te doen in het dorpscentrum aan zomeractiviteiten. De tijd is te kort om nog een nieuw evenement op touw te zetten voor de NOV. De vereniging kampt overigens toch al met een tekort aan ac tieve (bestuurs-) leden, die meehelpen aan de organisatie van de wekelijkse activiteiten. schminken is, zo geconcen treerd zit ze te kijken terwijl ze in clown verandert. Dan krijgt ze een stempellijst waarop ze kan laten aantekenen wat ze al heeft gedaan. Eerst met een clown op de foto, dan naar een van de knutselterrasjes. Straks mag ze haar gratis lollie of ijsje gaan ha len. Papa sjouwt er wel achter aan. „Ach", zegt Peter. „In totaal ben je een uurtje, hooguit an derhalf bezig. Dit is een stuk leuker dan op zaterdagochtend boodschappen doen met een kind dat geen zin heeft." Jelle vindt het allemaal maar een beetje eng. Jelle komt uit Voor hout, en is vijf. De foto met de clown verdient volgens zijn moeder een ereplekje. „Kijk dan eens! Dit is tenminste niet zo'n standaardfoto." Klopt. De clown lacht breeduit, Jelle kijkt hem met een angstig gezicht aan, pruillipje, traan op de wang. „Straks gaat hij een tekening maken, en dan heeft ie het weer geweldig naar zijn zin", ver wacht mama. Ze krijgt gelijk. Jel le tekent een clown, de inge huurde begeleiders - meisjes die als clown zijn verkleed - zijn stukken minder eng dan de fo toclown en plakken de tekening op een button. Jelle loopt de rest van de dag met zijn eigen clown op zijn borst. Honderden clowntjes bevolken Noordwijkerhout. Voor het springkussen staat een rij, bij de poppenkast zitten ze op bankjes enorm mee te leven met Jan Klaassen en het aapje, tong puntjes priemen tussen lipjes door in de knutselhoeken, bij het grootste schilderij komt meer verf op straat en in haren terecht dan op het doek en de NOV is weer gelukkig. Weer een geslaagde clowntjesdag. Deze traditie kan nog jaren vooruit. Vrijdag 29 juli LEIDEN - Er is in Leiden een kleine 'balletoorlog' aan de gang. Een strijd tussen twee balletscholen die voor een deel per advertentie wordt gevoerd. Want oud-balletlerares mevrouw Hendrichs is boos op Anneke Harting, die met alle leerlingen van de Hooglandse Kerkgracht is vertrokken om binnenkort een eigen school te beginnen. Hoewel mevrouw Hendrichs zelf geen les meer geeft draait de school nog steeds onder héar naam. Die voorwaarde heeft ze namelijk gesteld, toen Anneke Harting de lessen destijds van haar overnam. Er ontstonden echter vol gens mevrouw Hendrichs met de jonge danslerares 'onaangenaamheden'. Mevrouw Hendrichs geeft toe, dat deze onaangenaamheden voor haar aanlei ding waren om de huur op te zeggen. Dat behalve Anneke Harting ook alle leerlingen zouden vertrek ken heeft ze kennelijk niet helemaal voorzien. Me vrouw Hendrichs: "In het door Anneke en mij afge sloten contract staat duidelijk dat de huurster niet het recht heeft om de balletschool te verplaats t ujj En in feite is dat laatste nu gebeurd. Bovendie heeft zij onder de leerlingen van mijn balletschP1' stencils verspreid, waarin ze aankondigt zelf «tken school te zullen oprichten. Een handelwijze dn e^( op z'n minst onsympathiek is te noemen! Er w« verschillen van inzicht op pedagogisch gebied waren ook financiële kwesties. Verder was het n Al Anneke de klassieke lessen steeds meer afstoot soms zelfs gewoon niet op kwam dagen. Dat zi gen die de reputatie van mijn school alleen naar de bliksem helpen". Anneke Harting zelf ontkent moedwillig met leerlingen van de balletschool te zijn vertrokki "r( "Mevrouw Hendrichs heeft mij de huur opgez t" zodat ik in haar zaaltje niet meer terecht kan. dan zo vreemd dat ik nu voor mezelf begin? En de leerlingen meegaan met degene van wie ze les hebben gehad? Mijn opvolgster heeft boverln da zelf op hooghartige toon verklaard geen prijs op e leerlingen te stellen. K uite vori iIovn hen lit v; preek recensie Onno van 't Klooster Protestanten Bond Noordwijk, Dominee Koen Holtzapfel, Aula aan de Oude Zeeweg Het is de op één na laatste bijeenkomst van de Noord- wijkse Protestanten Bond. Na bijna honderd jaar zijn er nog zo'n acht kerkgan gers over. Allemaal in de tachtig. Er zit een zekere ironie in dat de Bond kerkt in de kleine aula van de Al gen, want erg duidelijk is deze God niet. Hij kan God nergens in herkennen, zoals zijn ou de Afrikaanse stamgoden. Troost vindt hij bij deze onzichtbare God niet en hij hoort Hem niet spreken. „Bij zo'n gedwongen emigratie", oreert Holt zapfel „gaat er altijd iets verloren. Het nieuw verworvene kan nooit helemaal het gemis goed maken van dat wat verloren is gegaan.' Dan maakt hij het verwachte sprongetje naai een bijbelverhaal. De dominee kiest voor Abraham, de stamvj t, v N ne em gemene Noordwijk. Dominee Koen Holtzapfel is gastspreker uit Rotter dam en Oude Wetering. Hij hoort bij die andere vrijzin nige protestantse richting, de Remonstrantse Kerk. Hij zal in leeftijd ongeveer de helft aan jaren hebben van de gemiddelde kerkganger in zijn gehoor. Uiteraard stipt hij in zijn preek het naderende af scheid van de gemeente aan. Maar het gaat wel met een omweg. „Koning Wil lem I", vertelt hij „kreeg in 1837 twee prinsjes aange boden door de koning van Ghana. De jongetjes dien den als onderpand bij een deal van Nederland met Ghana om ieder jaar wapens te leveren, in ruil voor duizend sla ven." Eén van de prinsjes vindt Nederland maar niets en houdt z'n eigen culturele erfenis ste vig vast. De andere prins doet moeite om Ne derlander te worden. Dat lukt nauwelijks. Er gens in het boek 'De zwarte met het witte hart', dat Arthur Japin over de Ghanese jonge tjes schreef, vertelt de prins verguld te zijn met de doop. Tegelijkertijd bekruipen hem twijfels over de gelovigen die Gods woorden interpre teren. Een ieder doet dat op z'n eigen manier. Dat kan ook bijna niet anders, denkt de jon- PREEKTIJGERS der van de Arabien die duizenden jareqU| geleden 'wel' de stei9 van God hoorde. HjL vertelde hem te emi lcj( greren naar het land Kanaan. Ook hierbij, (ja] vertelt de dominee, - ging iets van Abra hams oude cultuur en godsdienst verlo ren en kon het nieu we, ook al werd het hem ingefluisterd door God zelf, niet verhinderen dat Abraham twijfelde aan zijn opdracht. [e]j De contouren van God's bedoelingen blijven vaag, houdt Holtzapfel zijn ver grijsde gehoor vooi „We laten iets achti en weten niet pri wat ons staat te wachten. Je neemt] scheid van ouders, vrienden, of deze gi hoi loofsplek. Telkens nieuw moeten we afscheid nemen, ook van aspecten van ons geloof. Je gelooft bijvoor beeld niet meer op de wijze waarop je als kii Hel in God geloofde. We geloven niet meer in di i Er grote almachtige God die al het leven op aai an naar zijn hand zet." Toch blijft het de moeit leei volgens de dominee, want heel soms valt on ir). Al] ia] D .31 aar De jva aar iS de ver 'eci m muf/ 'Tut oer drr eigen stem samen met die stem van buiten. Holtzapfel preekt goed. Zijn verhaal bevat tyun torische, bijbelse en actuele elementen en l. o blijft toch begrijpelijk. De zeven dames en heer die zijn gehoor vormden bedanken hei allemaal persoonlijk, verlaten de begraafpla en gaan op in de eindeloze stroom strandga [0 'g udf

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8