Leiden: steun EU voor Vliegtuigoverlast of meeuwenoverlast? Universiteit schrikt illegalen af met hoge eisen REGIO Hoge bomen vangen veel wind van jarige Kikkermolen oterrijder rijdt Einde aan rommelige Leeuwenhoek ingeluk door antieavontuur tatilo Justitie wil Chinese studenten aan taaltest onderwerpen Uitstel inspraak Mytylschool Mogelijkheden draadloos netwerk lijken eindeloos R1| 'aanjagen Science Park De politie zoekt een ende scooterrijder die za- jmiddag om ongeveer tien en betrokken was bij een ik op de kruising van de aavelaan en de Oegst- rweg. Door nog onbeken- zaak botste de scooter egen een fietsster (46) uit ;eest. De vrouw viel en en arm. De scooterrijder even naar haar toe- maar gingen er daarna or zonder zich verder be- e maken. Kinderen in de leeftijd ot en met 8 jaar kunnen ig 20 augustus van 14.00 30 uur tijdens een vakan- viteit allerlei avonturen n met Simon de spin in luis Matilo aan de Zaan- 126. Deelname aan deze eit met theater, spel en etje knutselen kost één /leer informatie telefoon 5. DUIVEN ;einde waren er wed- vanuit Pont St. ce en Niergnies. De uit- an de vlucht uit Pont St. ceis: auwkras desbergen 1, 2, 4, 5, 9; P. oy 3, 6, 7; G. v.d. Blom 8; indijk/Pikaar 10. dderdorp boom en zn. 1, 6; comb. >urg 2, 10; W. de Roode 3, J. Koolmoes 4; B. van comb. J. Hartevelt 7; W. isten 9. Rijnklievers v.d. Poel/Kooy 1, 2, 3, 4, dan 6, 7, 8,9, 10. van de wedvlucht uit is: auwkras 4ooy 1, 5, 6; P. Landes- 2, 3; Straathof v.d. Berg Polane 7; G. v.d. Blom 8, iderdorp Oosten 1, 8, 9; W. Tol- en zn. 2, 6; W. de Roode 10; comb. J. Koolmoes 5. Rijnklievers Jv.d. Poel/Kooy 1, 2, 3, 4, door Annet van Aarsen leiden - Leiden hoopt bij de her inrichting van het Bio Science Park in de Leeuwenhoek op Euro pese subsidies. Het gebied achter station Leiden Centraal is aange meld als pilot van een groot Eu ropees project 'Restructuring Ur ban Areas'. De gemeente en de universiteit hopen daarmee een Europese bijdrage van een half miljoen euro binnen te halen voor on derzoeken naar een steden bouwkundige visie voor de Leeuwenhoek. Het gaat daarbij om onderzoeken naar milieu, natuur, verkeersontsluitingen, stedenbouw en grondexploitatie in het gebied. Als de subsidie wordt toegewezen, moeten de gemeente en de universiteit ge zamenlijk ook een half miljoen euro bijleggen. Inmiddels ligt er ook een voor stel bij de gemeenteraad voor een krediet van zo'n 400.000 eu ro voor de herontwikkeling van de Leeuwenhoek. Van dat be drag krijgt de gemeente overi gens weer een aanzienlijk deel terug in de vorm van een bijdra ge van de universiteit (zo'n 140.000 euro) en subsidies (110.000 euro). Het Bio Science Park, het para depaardje van de gemeente Lei den, is hard aan een dergelijke vernieuwing toe. De gemeente lijke gronden in het gebied zijn, op enkele kleine percelen na, al lemaal uitgegeven. Daarom dreigt er op korte termijn een te kort te ontstaan aan ruimte voor verdere uitbreiding van het ken nispark. Daarnaast lijdt het Bio Science Park onder een in ste denbouwkundig opzicht onsa menhangende en achterhaalde structuur. Omdat de Universiteit Leiden, die in de Leeuwenhoek grond en gebouwen heeft, nadenkt over een 'herschikking van uni versitaire functies in het gebied', ziet de gemeente mogelijkheden voor uitgifte van nieuwe perce len. De herinrichting van de Leeuwenhoek moet bovendien een einde maken aan het pro bleem van de onsamenhangen de structuur. Inmiddels is het Bio Science Park, samen met het Kennispark Twente en het Massachusetts Institute of Technology, onder werp geworden van een speciaal onderzoek naar scienceparken. Dat moet antwoord geven op de vraag hoe scienceparken de sa menwerking tussen kennisin stellingen, overheid en bedrijfs leven kunnen vergroten. De gemeente Leiden en de uni versiteit hopen volgend jaar een stedenbouwkundige visie te kunnen presenteren voor de Leeuwenhoek. Op basis daarvan wordt in 2003 en 2004 gewerkt aan een nieuw bestemmings plan, waarna gemeente en uni versiteit kunnen beginnen met de herinrichting van de Leeu wenhoek Een toost met ap- pelcider op de jari ge Kikkermolen. De wieken draaien na 250 jaar nog steeds. Foto: Taco van der Eb door Jos van Duinen leiden - Niks verkoeling aan het water zoeken. Niks dode mus sen onder de dakgoot vandaan rapen. Een kleine groep echte molenliefhebbers trotseerde zondag de hitte en vierde de 250ste verjaardag van de Rode Kikkermolen, gelegen naast het Heempark aan de Oegstgeester- weg. Enthousiast vertelt beheerder Hein van Schie over de molen, terwijl molenaar Koos Groenen dijk een zwier aan de wieken geeft. „Vroeger was dit polder gebied. Om de boel droog te houden, werd een wipwatermo- len neergezet" Groenendijk gooit zijn gewicht tegen de romp van de molen om te illu streren dat de kop los staat van de romp en kan wippen. Van Schie: „Dit type molen is hief neergezet omdat de kop afhan kelijk van de wind moet kunnen draaien." Oorspronkelijk bemaalde de molen de Kikkerpolder, waar nu sportvelden liggen. De molen bracht het water van de aan- voersloot in de 70 centimeter hoger gelegen Haarlemmertrek vaart Tot 1966 draaide de mo len geregeld. Sindsdien komen de wieken steeds minder van hun plaats. Van Schie: „Dat komt door de nieuwe bestemming van de Kik kerpolder. Ze hebben er een re creatiegebied van gemaakt met sportvelden en een Heempark. In dat park staan veel bomen. Hoge bomen. En iedereen weet dat hoge bomen veel wind van gen. Zonder wind draait de mo len niet. En in molens die wei nig draaien krijgt het ongedierte vrij spel. De boel gaat dan van binnen rotten." Niet alleen in de omgeving is de afgelopen 250 jaar veranderd, ook de molen zelf is in die tijd door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden 'kan niet helemaal uitsluiten' dat Chinese asielzoekers een studie voorwenden om zich ille gaal in Nederland te vestigen. Volgens woordvoerster Nanda de Bruin stelt het Leiden Uni versity Worldwide Programma echter zulke hoge eisen aan Chi nese kandidaten, dat nepstu- denten bij voorbaat worden af geschrikt. De Nederlandse ambassade en de consulaten in China krijgen de laatste maanden aanmeldin gen van leergierigen die nauwe lijks Engels spreken. Dat wekte het wantrouwen van het minis terie van Justitie. Hoe denken zij een studie in Nederland succes vol af te ronden zonder kennis van de Engelse taal? Het minis terie vermoedt daarom dat deze Chinezen een studie voorwen den om Nederland binnen te komen, waarna zij in de illegali teit verdwijnen. Wie een in schrijving heeft van een hoge school of universiteit, kan in China in een verkorte procedure een 'machtiging tot voorlopig verblijf krijgen. Justitie onder zoekt nu of het juridisch moge lijk is om studenten uit China te testen op hun kennis van de En gelse taal. De Universiteit Leiden ontvangt jaarlijks enkele tientallen stu denten uit China, die hier tien maanden tot een jaar studeren voor het behalen van een mas- tersdiploma. Voordat zij in Lei den arriveren, moeten zij vol gens De Bruin aan heel wat voorwaarden voldoen. Om te beginnen moeten zij een certifi caat overleggen waaruit blijkt dat zij goed Engels beheersen. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van twee standaardtesten, de Ielts-test of de Toefl-test. Daar naast moeten zij een 'personal statement' overleggen, waarin zij in het Engels uitleggen waar om zij hun studie in Nederland willen voltooien. Ook moeten zij afkomstig zijn van 'goede uni versiteiten', aldus De Bruin. Met deze teksten valt wel wat te knoeien, erkent De Bruin. Daar om bezoeken zij en de hoogle raar Chinees J. Liang de meeste op dit moment de talk of wn. Heel Leiden wordt in en van een groot aantal ed ïers weer geterroriseerd Am neeuwen. Het centrum, West, de Stevenshof, die zijn overal. Luid krijsend n zij dag en, vooral, nacht de stad met als gevolg talloze inwoners wreed blijkbaar de leden van meentebestuur. Zij slapen is de 'meeuwenhaters' door. lavelaar uit Vreewijk is het dan zat. „Het gemeente- heeft zich de laatste ja- igal druk gemaakt over üglawaai boven de stad. riijn mening kunnen ze zich beter druk maken over de meeuwen en wat voor last deze rotbeesten veroorzaken. Hun gekrijs gaat dag en nacht door. Van de vliegtuigen heb ik wei nig last, maar dat kan ik van die meeuwen niet zeggen. Andere vogels zijn door hun gekrijs ook al verdwenen." „Het gemeentebestuur heeft in zijn onmetelijke wijsheid beslo ten om dit jaar niets te onder nemen en de meeuwen met rust te laten. Maar in Vreewijk worden ze al jarenlang met rust gelaten, want ondanks herhaal delijk bellen wordt er geen en kele actie ondernomen. In het verleden is er in het centrum een valkenier actief geweest om met roofvogels de meeuwen te De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 verjagen. En bij de Sterrewacht heeft een tijd lang een neproof- vogel gehangen. Maar in Vree wijk kon dat niet want dat was te duur, is mij door een ambte naar verteld. Nu zit er door de passieve houding van het ge meentebestuur weer een meeu wenkolonie in Vreewijk Lekker buiten in de tuin zitten, gaat niet De klodders uitwerpselen vliegen je om de oren en op het wasgoed, om over de onderge- poepte auto's maar niet te pra ten. Bovendien pikken de meeuwen in het centrum de vuilniszakken open waardoor er een enorme troep op straat ont staat In mijn ogen faalt het ge meentebestuur", zegt Bavelaar. Een woordvoerder van Milieu en Beheer geeft toe dat er dit jaar inderdaad niets is gebeurd, noch op korte termijn gaat ge beuren, tegen de overlast van meeuwen. „Dat is een college- besluit. B en W vinden dat de overlast in voorgaande jaren al effectief genoeg is bestreden. Er komen bij de diverse Service punten wel regelmatig klachten binnen en die worden geïnven tariseerd. Hoeveel klachten dat zijn? Dat weet ik niet precies, maar dat aantal loopt in de tientallen. Het is aan B en W om na het zomerreces te bekij ken of er eventueel maatregelen moeten worden genomen tegen mogelijke overlast" Het zal dus nog wel even onrus tig blijven boven en in Leiden. Ome Joop's Tour Het evenement heet Ome Joop's Tour 2002 en het wordt Meeuwen produceren meer dan alleen maar herrie. Foto: Niek Bavelaar dit jaar voor de 52ste keer geor ganiseerd. De Tour is een soort jeugdronde van Nederland op de fiets, maar dan zonder wed strijdelement Het is eigenlijk een week fietsvakantie geba seerd op de Tour de France, be doeld voor kinderen van 10 tot 13 jaar die uit gezinnen komen die het niet zo heel breed heb ben. Er zijn dit jaar 174 deelne mers onder wie Duitsers en Bel gen en een ploeg uit Leiden- Noord. Gisteren is het evenement be gonnen. Er zijn acht etappe plaatsen, waaronder Leiden. Woensdagmiddag rond half vijf wordt de 3 Oktoberhal aan de Smaragdlaan aangedaan. In en rond de sporthal worden door een aantal oud-deelnemers kin derspelen georganiseerd en er staat ook een bezoekje aan zwembad De Vliet op het pro gramma. Na een hopelijk goede nachtrust en ontbijt reist de ka ravaan donderdag richting Go- rinchem. Woensdag 7 augustus eindigt Ome Joop's Tour waar die begonnen is; in Arnhem. Eric-Jan Berendsen flink op de schop gegaan. „Het waterwiel en de as zijn de enige nog originele onderdelen", ver telt Groenendijk. Een enkeling waagt zich vervolgens in de mo len om de ingewanden te in specteren. De molen, tegen woordig in bezit van de ge meente Leiden, is trouwens nog steeds bedrijfsvaardig. Groenen dijk is een vrijwillige molenaar van de Rijnlandse Molenstich- ting en houdt de molen draaien de. „Halen we de 60 duizend slagen dan krijgen we subsidie. Ik haal hier zo'n 30, 40 duizend slagen uit, dus we vangen niks. Dat is jammer, want dit is toch de kleinste wipmolen van Zuid- Holland." Hij geeft nog eens een hijs aan de wieken. „Deze heeft een vlucht van maar twaalfen- halve meter. Dat is dus de totale lengte van twee tegenover elkaar liggende wieken." Ondertussen is de appelcider ontkurkt en wordt er, jawel, mo lenspeculaas rondgedeeld. De molentocht is bij deze officieel geopend. Door het Heempark is een natuurpad uitgezet in de vorm van een puzzeltocht. Deze molentocht is in ieder geval tot september elke zondagmiddag te lopen. kandidaten ook persoonlijk om hun motieven te toetsen. Be langrijk is ook dat de studenten het lesgeld in zijn geheel van te voren moeten voldoen. Het gaat om zeker 9.000 euro voor een taaiopleiding tot 20.000 euro voor een graad in business ad ministration. Daar komen de kosten voor levensonderhoud nog eens bij. Dat is per jaar ook nog eens acht- k negenduizend euro. De Bruin denkt dat alle voorwaarden tezamen een wa terdicht systeem vormen om nepstudenten te weren. leiden - De gemeente heeft een inspraakbijeenkomst over de uitbreiding van de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg uitgesteld tot eind september. Eerder was met de omwonenden afgespro ken dat zij vóór de zomerva kantie hun zegje mochten doen over de bouwplannen. De gemeente heeft de bewo ners van de Vogelwijk nu la ten weten dat ze nog niet zo ver is. Een flink aantal omwo nenden zien de plannen voor de Mytylschool en de verbin dingsgang, die van de school naar de nieuwbouw van het Zeehospitium moet komen te lopen, overigens niet zitten. De bezwaarmakers menen dat vanwege de bouwplan nen de ecologische verbin dingszone tussen het Bos van Bosman en het landgoed van Endegeest teloor gaat. door Annet van Aarsen vervolg van voorpagina leiden - Ruim een half jaar bouwt inmiddels een enthousi ast groepje vrijwilligers aan een draadloos netwerk voor compu tergebruikers boven de stad. Het is tegen geringe kosten toegan kelijk voor iedereen en de mo gelijkheden lijken eindeloos. Wireless Leiden wordt door sommigen aangeduid als een initiatief op niet-commerciële anarchistische basis, anderen spreken over een hippienet- werk.De aanduiding niet-com- mercieel klopt, de term anar chistisch iets minder. Wireless Leiden ziet graag dat bedrijven en instellingen - de gevestigde orde - aanhaken bij initiatief. Schuurmans: „We denken dat een Wifi-netwerk alleen kan werken als het netwerk wordt gecoördineerd. Het gevaar van Wifi is dat het anarchistisch groeit en daardoor uiteindelijk niet gaat werken. We willen dat voorkomen door een alternatief aan te bieden: het is aantrekke lijker om met Wireless Leiden mee te doen, dan op eigen houtje een verbinding op te zet ten." Inmiddels bekijkt de stichting Digitale Sleutel, waarin de basis scholen zich hebben verenigd, welke mogelijkheden het draad loos netwerk de scholen kan bieden. En een kantoor aan het Rapenburg wil eveneens mee doen. Ook de gemeente reageert allerminst afwijzend. „Stichting Wireless wil de infra structuur bouwen. Die is voor iedereen en niet-commercieel. We willen er niet aan verdie nen", zegt Schuurmans. „Maar voor het netwerk kun je com merciële toepassingen beden ken. En dat zien we graag, want dat maakt het netwerk voor gro te groepen interessant." Hoe het zich allemaal gaat ontwikkelen, daar heeft hij nog geen idee van. „Het is nieuwe technologie, met nieuwe mogelijkheden. Het is heel moeilijk om te voorspellen waarvoor particulieren, instel lingen en bedrijven het draad loos netwerk gaan gebruiken." Op de website van de stichting wordt voorzichtig gebrain stormd. „Door de lage kosten en het mobiele gebruik kun je ook denken aan allerlei toepassin gen die de veiligheid in de stad verbeteren: zo zou je heel een voudig beveiligingscamera's in stadsbussen kunnen installeren en aansluiten op het Wifi-net werk. En als die bussen zijn aan gesloten, kun je meteen de actu ele informatie over de dienstre geling doorgeven, ook naar de bushaltes. Op een wat luchtiger front laat een camera zien of de zon schijnt op het café-terras, hoe lang de rij is in het postkan toor of hoe druk het is in de kroeg." En ja, ook internet is via het draadloos netwerk mogelijk. Veel sneller dan via de huidige ADSL-technologie voor internet mogelijk is en vele malen goed koper. Er is nog geqy provider die zich in Leiden heeft gemeld om dat eens uit te proberen. Maar op kleinere schaal zal het ongetwij feld snel gaan gebeuren: men sen die via het netwerk bijvoor beeld hun internetabonnement delen. „Op dit moment hebben gewone huis-, tuin- en keuken gebruikers misschien nog niet zo veel aan het draadloos net werk. De toepassingen draaien nog niet. We zijn eerst bezig om het netwerk uit te rollen over de hele stad", zegt Schuurmans. De stichting is daarom hard op zoek naar beheerders van hoge gebouwen in de stad, die toe stemming geven voor een node - een zend- en ontvangststation - op hun dak. Informatie over het initiatief is te vinden op www.wirelessleiden.nl LEIDEN maandag 29 JULI 2002 X

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7