BUITENLAND Israël pakt leider van Harnas op Voor nostalgische Roemenen is er maar één hotel: de ranch van JR Grote brand verwoest gasopslag in Turkije entallen doden J scheepsramp trk regeert door Nieuw-Zeeland Inval Irak heeft in steun Britten {jnwerkers VS «rleven ramp ndgranaat in «o Oostenrijk rviër schiet nilieleden dood entse leraar plakt paind leerling af Eilandje in Donau oorzaak van incident Kroatië-Joegoslavië Ambon rustig na aanslag op markt 'Zoon van Bin Laden leider al-Qaeda na Oekraïense luchtmacht nalatig bij ramp vlucht van Osama' Fabrikant: Straaljagers zijn sinds einde Sovjetunie verwaarloosd Milosevic kandidaat voor presidentschap in Servië Powell: Pakistan en India zijn op weg naar dialoog InLin - Door het kapseizen lleen passagiersschip op een r in de Indiase deelstaat la zijn zaterdag zeker 29 de ongeveer honderd opva- len omgekomen. Het vaar- gg sloeg om in de buurt van jeristische plaats Kumara- -■ in het zuiden van India. ens de politie was het schip raar beladen. De meeste ^Brenden waren jonge inwo- van de regio, die op weg in naar Kumarakom om ïtingsexamen te doen voor [baan bij de lokale overheid. Iington - De Nieuw-Zee- Jse premier Helen Clark ^na de parlementsverkie- [en van zaterdag aan een ;de termijn beginnen. Haar "lidspartij haalde 52 van de tetels in het parlement, vijf ir dan bij de vorige verkie zen. De grootste oppositie- j, de conservatieve Natio- I Partij, bleef steken op een Arisch dieptepunt van 27 Is. Clark zal nu opnieuw [coalitieregering moeten ïen. Een duidelijke kandi- J daarvoor is nog niet voor Hen. Clark gaat praten met firoenen en enkele andere fiere partijen. maandag 29 JULI 2002 11| jen - De meerderheid van tritse bevolking is tegen iname van Londen aan een jr de Amerikanen geleide taire actie tegen Irak. Dat ft uit een enquête van The lay Times. Iets meer dan de 4 van de geënquêteerden It het overigens wel goed als Imerikanen eigenhandig en de Iraakse president ilam Hussein te verjagen, tiedia reppen al maanden een komende militaire ac- ègen Irak, waaraan ook len zouden deelnemen. Uit ingen was recent al geble- dat veel Britten vinden dat f zijn hoofd te veel laat han- naar de Amerikaanse presi- IBush. krset - Negen Amerikaanse iwerkers zijn gisterochtend |g in veiligheid gebracht na drie dagen durende red- poperatie in hun mijn in hsylvania. Reddingswerkers Ben met een enorme boor doorgang gemaakt naar de praardse gevangenis van de inen op 75 meter diepte. De pels zaten in de kleine [te vast, sinds zij woensdag ongeluk een oude, met wa- jevulde mijnschacht had- aangeboord. De negen Inen zijn er relatief goed toe. - In een disco in het Oos- jjkse Linz zijn in de nacht vrijdag op zaterdag 27 jon- D gev/ond geraakt toen een igranaat tot ontploffing m. Twee van de gewonden er ernstig aan toe. De disco 1 vooral bezocht door jonge ische en Kroatische immi- iten. De politie wilde niet jen of de granaat expres tot jloffing is gebracht. Wel zou ue maanden geleden een ling zijn binnengekomen pngeren elkaar in de disco zwaarden te lijf waren ge- PVAC - Een 32-jarige Serviër [zaterdagnacht een bloed- Aangericht in zijn woon- fs Leskovac. In een half uur Ichoot hij zijn 28-jarige Av, haar twee zusters, een i en drie andere familiele- dood. Vier anderen raakten Ir gewond. Het motief voor aad is nog niet duidelijk. Blijk is er een ruzie aan de rden vooraf gegaan. Ande- un1jonnen meldden dat de ver- |te psychisch in de war is Vfevolg van zijn deelname jridde oorlog in Kosovo. e "en - Op een basisschool in n \bgelse Essex zijn de direc- relpn haar plaatsvervanger op actief gesteld. Zij worden n- tt beschuldigd dat zij tij een schoolreisje de mond ïen lastige leerling hebben tgeplakt. Een van de lera- lou de weerbarstige 10-jari- Dgen hebben vastgehou- terwijl de ander diens dichtplakte met plak- rn3l, aldus The Sunday Times. ens de richtlijnen mogen ovefe leraren alleen fysiek ge nusgebruiken om te voorko- umjdat leerlingen zichzelf of Iten schade berokkenen. 30^ 1996 mogen zij hun leer- idsfeiniet meer slaan. door onze correspondent Cees van Zweeden slobozia - Met zijn stinkende ammoniakfabriek en zijn betonnen stadscentrum geldt Slobozia in Roemenië nauwelijks als toeristische trekpleis ter. Maar als zij in de zomer hun moeizame tocht naar de kust ondernemen, kiezen duizen den Roemenen deze verpauperde stad tussen Boekarest en Constanta als pleisterplaats. Zij vinden er iets dat uniek is in de wereld: een re plica van South Fork die dienst doet als hotel. South Wat? Een kwart eeuw nadat Dallas we reldwijd tientallen miljoenen mensen aan de buis kluisterde, is de naam van de familie- ranch van de familie Ewing vrijwel overal in vergetelheid geraakt. Maar niet in Roemenië, waar tot voor enkele jaren nog steeds herha lingen van Dallas werden uitgezonden. Dallas was onder het communisme het enige dat de Roemenen van het Westen te zien kregen. „De straten stroomden leeg als de uitzending aanving", mijmert Liviu Serbanescu, een jour nalist uit Boekarest. „Vergeet niet dat we maar twee uur televisie per dag hadden, gevuld met programma's die president Nicolae Ceausescu bewierookten. Mensen waren zo wanhopig dat ze illegaal antennes fabriceerden om de Bulgaarse televisie te kunnen ontvangen. Kunt u zich dat voorstellen? De Bulgaarse televisie! Dus toen hier Dallas op de buis kwam, was dat revolutionair." Nadat Ceausescu dertien jaar geleden in een regen van kogels was gestorven, werd het voor de Roemenen weer mogelijk naar het Westen te reizen. Daar ontdekten zij dat niet iedere Westerling op een ranch woonde, zo rijk was als JR of zo mooi als Sue Ellen. Maar Dallas zou altijd een speciale plaats in hun hart be houden. „Ik heb alle episodes gezien, sommi ge meermaals", zegt Adrian Moldovan, een 50-jarige Roemeen die met zijn gezin twee ka mers heeft geboekt in 'South Fork'. „We zijn vanuit het noorden op weg naar de kust. Er is geen betere plaats dan dit hotel om te over nachten." Maar het zijn niet alleen 40-plussers die de lange oprijlaan naar de fameuze ranch kiezen. Otilia is een meisje in hotpants dat zich als studente het hotel niet kan veroorloven, maar desondanks is gekomen om zich voor de in gang door haar vrienden te laten fotograferen. „Ik was destijds nog een baby", zegt ze. „Maar ik heb van de herhaling geen minuut gemist. Dallas was een krankzinnig goede soapserie." Roemenië, dat het meest dictatoriale regime had in Oost-Europa, was vreemd genoeg het eerste communistische land dat Dallas op de buis bracht. De uitzendingen vielen slecht bij de Hongaarse regering, die niet wilde dat Hongaren in het grensgebied illegaal meeke ken. Maar uiteindelijk was de opmars van JR in de rest van Oost-Europa niet meer te stui ten. De Hongaren gaven in hun nagesynchro niseerde versie Sue Ellen zelfs een meer Hon gaars klinkende naam, Samantha. Na de val van het communisme had een voor malige bokskampioen, Ilie Alexandru, het idee om een replica van South Fork te bouwen. Alexandru had goed verdiend aan de import van textiel uit Turkije, en kreeg gemakkelijk een banklening. Maar zijn project nam mega lomane vormen aan toen hij naast de ranch nog twee hotels liet verrijzen, alsmede een tientallen meters hoog model van de Eiffelto- ren. „Op een zeker moment waren hier duizend mensen werkzaam", herinnert Drago Torna zich, portier met een lange staat van dienst „En elk van die werknemers kreeg van Alexan dru een JR-hoed." Na enkele jaren ging Alexandm failliet, en werd het complex ver kocht aan een lokale zakenman, die het echter voortzette in de geest van Dallas. Drago Torna zag in zijn loopbaan als portier vele gasten ko men en gaan, maar geen gast was wat hem be treft meer welkom dan Larry Hagman, alias JR. Hagman boekte in 1995 een kamer'in 'zijn' ranch te Slobozia, en dat beviel hem zo goed dat hij vorig jaar terugkwam. Bij die gelegen heid werd hij op de ranch gefilmd voor een re clamefilmpje van Lukoil, een Roemeens be drijf in - uiteraard - olie. „JR is een held in Roemenië", zegt de portier, alsof het land nog in de jaren '80 verkeert. „Lukoil had zich geen betere acteur voor zijn reclamefilm kunnen wensen." novi sad/afp - Aan de grens tussen Joego slavië en Kroatië is het gisteren tot een schietincident gekomen. Joegoslavische sol daten openden het vuur op een boot die de prefect van de stad Vukovar en andere Kroa tische hoogwaardigheidsbekleders vervoer de. Niemand raakte gewond. Op de plaats van het incident vormt de ri vier de Donau de grens tussen beide landen. De Joegoslavische soldaten die erbij betrok ken waren, zijn gestationeerd op het om streden eiland Sarengradska Ada. Dat be hoorde tot 1991 tot de Joegoslavische deel republiek Kroatië. Sinds die zich in een bloedige oorlog losmaakte van Joegoslavië, is het eiland door Joegoslavische soldaten bezet. Zagreb wil het eiland terug. De Joegoslavische president Kostunica heeft gisteravond aan zijn Kroatische ambtgenoot Mesic zijn verontschuldigingen aangeboden voor het incident. De twee leiders hebben afgesproken om er alles aan te doen dat een dergelijk voorval zich niet zal herhalen. Ook zeiden ze er alle vertrouwen in te hebben dat het incident de relatie tussen Kroatië en Joegoslavië niet zal schaden, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tanjug. Terwijl een van de piloten van de Oekraïense straaljager zich met zijn schietstoel in veiligheid brengt (boven), boort zijn toestel zich brandend in de mensenmassa op de grond. Op de foto beneden blust een Moskouse brandweerman de resten van de II- joesjin-86 die gisteren bij de Russische hoofdstad neerstortte. Foto's: Reuters en AP door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - De bomaanslag van zaterdagmor gen op een christelijke markt in Ambon heeft het afgelopen weekeinde niet geleid tot nieu we vijandelijkheden tussen christenen en moslims. Bij de aanslag raakten 52 mensen gewond, van wie een aantal ernstig. Gisteren heerste in de stad de gebruikelijke zondags rust. De politie heeft zes getuigen ondervraagd over de aanslag met de spijkerbom, die was verstopt in een handkar vol ijs. Het was de vierde bomaanslag na het sluiten van het ak koord van Malino. Moslims en christenen kwamen daar in februari overeen de vijan digheden te staken. Hoewel een reactie van de moslims op de aanslag is uitgebleven, zijn de christenen ervan overtuigd dat ook zij vrede willen, en dus niet verantwoordelijk zijn. Direct na het ontploffen van de bom sloten veiligheidstroepen de toegangswegen naar de stad af. Over het algemeen is men echter maar matig te spreken over het functioneren van de politie. Geen van de aanslagen van na het vredesakkoord is opgelost. Wel geldt nog steeds een inreisverbod voor buitenlanders. Afgelopen week ontzegden de autoriteiten zeven inwoners van Saudi-Arabië de toegang tot het eiland Ambon en zetten hen op het zelfde vliegtuig waarmee ze gekomen waren. nicosia-londen/dpa-anp - Een zoon van Os ama bin Laden leidt het terroristennetwerk al-Qaeda in Afghanistan. Dat zouden gevan gen genomen al-Qaeda- en Talibanstrijders hebben gezegd, volgens het in Londen ver schijnende Arabische dagblad Asharq al- Awsat. Saad bin Laden zou de leiding hebben ge nomen nadat zijn vader was gedwongen te vluchten. Osama zou volgens sommige me diaberichten momenteel in het Afghaans- Pakistaanse grensgebied verblijven. Eerder is ook gezegd dat hij gedood is of zwaarge wond raakte door Amerikaanse bombarde menten in december 2001. In een uiterst kritisch concept-rapport van VN-onderzoekers waarop het Britse dagblad The Times de hand wist te leggen, staat dat de Amerikaanse strijdkrachten tijdens een recente actie in Afghanistan mensenrechten hebben geschonden en ook bewijsmateriaal weggemoffeld. De rapportage heeft betrekking op de be schieting van Afghanen op een bruiloftsfeest op 1 juli. Er vielen toen bijna vijftig doden. Volgens Amerikaanse opgave was de lucht aanval een reactie op beschietingen vanaf de grond. De VN-onderzoekers zeggen daar voor geen bewijzen te hebben gevonden. Volgens de volkerenorganisatie is kort na het incident bewijsmateriaal weggehaald, zoals granaatscherven, kogels en bloedspo ren. Bij een aantal Afghaanse vrouwen zou den tijdens deze actie de handen op de rug zijn gebonden. Een woordvoerder van de VN zegt in The Ti mes dat het nadrukkelijk gaat om een voor lopig rapport. Een uitgebreide en gedetail leerde verslaglegging wordt binnenkort ge presenteerd. Het Amerikaanse ministerie van defensie, dat een eigen onderzoek heeft aangekondigd, wilde niet reageren. moskou/vervolg van voorpagina - Tij dens de vliegshow in Oekraïne ging za terdag alles mis wat er mis kon gaan. De twee piloten vlogen lager dan de toege stane 400 meter. Bovendien maakten ze hun manoeuvre boven het publiek, wat blijkbaar was toegestaan door de orga nisatoren. Normaal gesproken is dat strikt verboden. Een voormalige bevel hebber van de Oekraïense luchtmacht sprak van een 'stupiditeit'. De piloten probeerden mogelijk indruk te maken op hun commandanten, die tijdens de show aanwezig waren. Het is bovendien twijfelachtig of de piloten de laatste jaren voldoende vlieguren maak ten. De Oekraïense luchtmacht kan door geldgebrek de straaljagers amper nog in de lucht krijgen. De motoren van de Su-27 zouden volgens ooggetuigen tijdens de manoeuvre zijn afgeslagen, maar volgens Russische luchtvaartspe cialisten hadden de piloten het vliegtuig nog kunnen wegsturen van het publiek. De Russische producent Soechoi van de Su-27 liet gisteren weten dat het ze ker mogelijk is dat het vliegtuig door technische mankementen neerstortte. Oekraïne heeft sinds het einde van de Sovjetunie nooit meer nieuwe reserve onderdelen ingekocht. De luchtmacht zou werken met onderdelen die al jaren zijn afgeschreven. Doordat de straalja gers langdurig op de grond blijven, neemt het technische verval alleen maar toe. De top van de luchtmacht hangt zware gevangenisstraffen boven het hoofd we gens 'ernstige nalatigheid in de organi satie, voorbereiding en uitvoering' van de vliegshow. Bevelhebber Strelnikov en drie andere hooggeplaatste luchtmacht officieren zijn inmiddels gearresteerd. Minister van defensie Sjkidtsjenko dien de gisteren zijn ontslag in. De bevelheb ber van de Oekraïense strijdkrachten werd later op de avond op staande voet ontslagen. belgrado/ap - Slobodan Milosevic is de sterkste kan didaat die de Socialistische Partij van Servië (SPS) in huis heeft voor de Servische presi dentsverkiezingen op 29 sep tember, heeft de partij zater dag laten weten. Milosevic is een van de drie mogelijke kandidaten van de partij. „Met zijn moedige staats manschap heeft hij een voor beeld gesteld van de manier waarop men de waardigheid van zijn land en volk behoort te verdedigen", aldus de ver klaring die de SPS heeft uit gegeven. De partij legt niet uit hoe Milosevic vanuit zijn cel in Scheveningen zou kun nen functioneren als presi dent van Servië. Milosevic staat voor het Joegoslavië-tri- bunaal in Den Haag terecht wegens oorlogsmisdaden en genocide. De twee andere kandidaten van de SPS zijn Velimir 'Bata' Zivojinovic en Milutin Mr- konjic, beide prominente partijleden en trouwe volge lingen van Milosevic. Zinoj- inovic is een acteur met tallo ze films op zijn naam. De ultranationalistische Ser vische Radicale Partij (SRS) heeft partijvoorzitter Vojislav Seselj als kandidaat naar vo ren geschoven. De leider van de Partij voor Servische Een heid (SSJ) van de vermoorde oorlogsmisdadiger Arkan, Borislav Pelevic, heeft zijn kandidatuur al eerder be kendgemaakt. Vorige week maandag kon digde de Joegoslavische vice- premier Miroljub Labus zijn kandidatuur aan. Labus is hervormingsgezind en na de Joegoslavische president Vo jislav Kostunica de meest po pulaire politicus van Servië. Kostunica maakt over onge- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een Israëlische com mando-eenheid heeft vannacht Hussein Abu Kweik aangehou den, een hoge leider van de isla mitische verzetsbeweging Ha rnas. Kweik was volgens Israël de man achter een reeks terreurac ties, waaronder de aanslag op ca fé 'Moment' in Jeruzalem eerder dit jaar, waarbij vijftien doden vielen. In een mislukte poging Kweik te vermoorden, beschoot een Isra ëlische tank in maart diens auto. Zijn vrouw en drie kinderen kwamen daarbij om. Kweik is nu aangehouden door een in burger opererende militaire eenheid. Ook zijn vier van zijn naaste medewerkers opgepakt. Er zijn aanhoudende geruchten dat de Palestijnen Israël een voorlopige wapenstilstand wil len aanbieden. De Palestijnse Autoriteit van Yasser Arafat zou zijn Fatah-militie toestemming hebben gegeven om samen met Harnas voorwaarden op te stel len. Het overleg zou de zegen hebben van sjeik Ahmed Yassin, de geestelijk leider van Harnas. Europese diplomaten zouden een bemiddelende rol spelen. Israël zegt weinig waarde toe te kennen aan deze ontwikkeling. Het wil dat de Palestijnse Auto riteit alle milities ontwapent, terwijl een akkoord tussen Fatah en Harnas zou betekenen dat de infrastructuur van het verzet on aangetast blijft Israël lijkt bo vendien niet van plan voorwaar den van de Palestijnen te accep teren. In Israël wordt verwacht dat het leger zeer binnenkort maatrege len bekend zal maken die de druk op de bevolking van de Pa lestijnse steden enigszins zullen verlichten. Het is de bedoeling dat er voortaan alleen nog 's nachts uitgaansverboden zullen gelden, internationale hulporga nisaties zich vrijer kunnen be wegen, het aantal militaire con troleposten wordt verminderd en 12.000 Palestijnse arbeiders in Israël worden toegelaten. Israël heeft vanmorgen de Pa lestijnse politie gevraagd hulp te verlenen bij een onderzoek naar de moord op een 14-jarig Pales tijns meisje door joodse kolonis ten in Hebron. Er braken giste ren in die stad hevige rellen uit bij de begrafenis van een joodse inwoner, die vrijdag was gedood bij een Palestijnse aanslag. Vol gens de kolonisten gooiden Pa lestijnen met stenen toen de be grafenisstoet door de stad trok. Voor de Palestijnen gold een uit gaansverbod. De kolonisten openden het vuur op mensen die vanuit hun ramen toekeken. Het meisje werd daarbij gedood. islamabad-new delhi/ap - India en Pakistan zijn langzaam op weg naar een dialoog. Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well gisteren gezegd tijdens een bezoek aan de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Powell heeft in Pakistan presi dent Musharraf en minister van buitenlandse zaken Inam-ul Haq ontmoet. Powells bezoek duurde vier uur. Hij kwam in Is lamabad aan vanuit de Indiase hoofdstad New Delhi, waar hij India aanspoorde tot 'verdere deëscalerende actie'. Zo moet India politieke gevangenen in Kashmir vrijlaten en bij de ver kiezingen in de deelstaat inter nationale waarnemers toelaten. De spanning tussen India en Pa kistan is de afgelopen maand aanzienlijk afgenomen, consta teerde Powell, maar nog niet verdwenen. Aan de grens tussen beide landen staan nog altijd ongeveer een miljoen soldaten. India wil niet met Pakistan pra ten zolang er nog islamitische opstandelingen vanuit Pakistan de grens met de Indiase deel staat Jammu en Kashmir over steken. Pakistan zegt een einde aan de grensoverschrijdingen te hebben gemaakt, maar volgens India gaan ze nog altijd door, zij het minder frequent. veer twee weken bekend of hij meedoet aan de verkiezin gen. Zijn huidige baan ver dwijnt waarschijnlijk wan neer Joegoslavië eind dit jaar plaatsmaakt voor een losse unie van Servië en Mon tenegro. Na de verkiezingen op 29 september zal de huidige president van Servië, Milan Milutinovic, waarschijnlijk worden uitgeleverd aan het Joegoslavië-tribunaal. Milu tinovic is een stroman van Milosevic die ondanks zijn positie al lang geen macht meer uitoefent. istanbul/afp-dpa-rtr - Bij het grote gasopslagbedrijf Akcagaz in de West-Turkse plaats Izmit is gisterochtend na een reeks ex plosies een grote brand ont staan. De oorzaak is mogelijk een fout tijdens het vullen van een tankwagen. De brand, met tot driehonderd meter hoog reikende vlammen, breidde zich snel uit en sloeg over naar woningen in een aan grenzende woonwijk en naar een nabijgelegen industriege bied, waar op enkele honderden meters afstand een grote raffi naderij van het staatsoliebedrijf Tupras en opslagtanks van an dere oliemaatschappijen staan. De brandweer had na ruim drie uur het vuur zover onder con trole dat het zich niet meer uit breidde. Meer dan vijfduizend mensen werden uit voorzorg ge- evacueerd. Volgens de laatste berichten zijn er twee personen gewond geraakt. In een straal van een kilometer rond de brand sprongen de ruiten. De schade bedraagt volgens de eer ste schattingen meer dan 1,8 miljoen euro. De brand heeft de discussie over de veiligheid in het gebied weer aangewakkerd. Veel mensen vinden dat daar veel te veel brandgevaarlijke bedrijven zijn gevestigd, L)e omwonenden hadden al vaak geklaagd over de vestiging van Akcagaz, omdat die veel te dicht bij de bebou wing zou staan en ook veel te dicht bij de raffinaderij. Ook Tupras had vergeefs geprotes teerd tegen de vestiging van de Alle negen opslagtanks van Ak cagaz, met in totaal achthon derd ton vloeibaar gas, zijn in vlammen opgegaan. Het vuur was nauwelijks vanaf de grond te bestrijden. Daarom zetten de autoriteiten blusvliegtuigen en - helikopters van de Turkse strijd krachten in. Izmit ligt op 80 kilometer van Is tanbul. In 1999 woedde een enorme brand in de opslag van de olieraffinaderij van Tupras. Die ontstond toen als gevolg van de zware aardbeving van 17 au gustus.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5