BINNENLAND Van der G. zet hongerstaking door Trillende billen en schuddende borsten KLM-staking maakt Schiphol vleugellam Zalm zet vice-premier Bomhoff onder druk Artsen tevreden over herstel van prins Claus gaat nu ook [aal verder Ffluw verzet geien EU-groei' uien gedumpt hockeyveld ™jn verdrinkt Gaasperplas e klappen r agenten camping Marten Fortuyn spreekt verdachte aan in 'Hollands dagboek' joenenbrand 'Affaire-Van Lieshout was misstap' Proef bij mens met genetisch gemanipuleerde bacteriën t »r nepagenten d°°r "mijn jalgeplukt' C vermoord urenruzie Oogsten als vanouds Solero Zomercarnaval zet Rotterdam in vuur en vlam COMMENTAAR Wilde staking Getrouwtrek 'gepensioneerde' apen voorlopig niet afgelopen De lijst Pim Fortuyn (LPF) afgelopen zaterdag in Oss art gemaakt met het op- I* en van plaatselijke afdelin- J In de Brabantse gemeente een eerste bijeenkomst van sympathisanten die een ieke partij gaan oprichten nee te doen aan de verkie- ïwo:n voor gemeenteraad s. Die worden vanwege de „en ;nvoeging met Ravenstein 0 november gehouden. the hel sel - De Nederlandse rege- 2 o maakt zich 'erg ongeloof- I dig' met haar verzet tegen >agi)Sten van mtbreiding le Europese Unie. „Neder ig heeft tot nog toe alle be- )pj, :n over de uitbreiding ge- 110 id. Dan kun je moeilijk op 1 va llerlaatste moment tegen ZQindidaatlanden zeggen: maar bij nader inzien bQ m we het te duur", aldus pees commissaris Verheu- uitbreiding). maandag 29 JULI 2002 n! amsterdam/anp - Volkert van der G., de verdachte van de moord op Pim Fortuyn, maakt nog geen aanstalten zijn hongersta king te beëindigen. De hongerstaking gaat vandaag de negentiende dag in. Volgens zijn advocaten is zijn conditie redelijk. Van der G. weigert al ruim twee weken te eten uit protest tegen het cameratoezicht in zijn cel in het huis van bewaring in Amsterdam. Hoewel de gewone camera's inmiddels zijn vervangen door infrarood- apparatuur, waardoor het licht 's nacht uit kan, volhardt de Harderwijker in zijn actie. Hij heeft nog altijd geen verklaring afgelegd. In de rubriek 'Hollands Dagboek' in NRC Handelsblad van zaterdag spreekt een van de broers van de vermoorde politicus, Marten Fortuyn, Volkert van der G. per soonlijk aan. Hij doet de Harderwijker de suggestie zichzelf van het leven te bero ven. „Ik heb de dood in vele vormen leren kennen. Ik heb nog niet mijn eigen dood beleefd en dood door zelftnoord; een idee voor jou, Volkert?", schrijft Marten Fortuyn. Elders in het dagboek schrijft de broer daarentegen dat hij hoopt dat hij Van der G. in levende lijve kan ontmoeten. Hij wil van de Harderwijker horen wat het mo tiefvoor de moord is. Het afleggen van een verklaring is vol gens de broer van de politicus ook in het belang van Van der G. zelf. „Jouw moord el - Op een hockeyveld in tl is zaterdag een drie we- Dude Shetlandpony gevon- De benen van het dier wa- p amateuristische wijze ilkt: met roerhoutjes die naai voor verf worden ge- t, ijzerdraad en tape. Het tje had geen water en geen tot zijn beschikking. Een daad, zegt de politie, die er it gaat dat het veulen is ge- pt. Ze is op zoek naar de haar. Een dierenarts heeft feulen mee naar huis geno- waar de benen opnieuw taaijespalkt. Td veii hai rdt t ïkh net (ERDAM - In de Gaasperplas idnflisterdam is gisteren een n, bidoor verdrinking om het klof gekomen. Volgens een allaidvoerder van de politie inishet naar alle waarschijn- ïet leid om een 33-jarige man. lootyanders zagen de man on- ertifan. Ze wisten hem redelijk it het water te vissen. De rd gereanimeerd, maar icht niet meer baten. iond - Vier agenten heb- Üt weekeinde in Roer kneuzingen opgelopen een massale knokpartij uitgaanscentrum rond de aaj. Vier jongeren uit de rerden in de nacht van op zaterdag aangehou- iterdagavond werden :ns drie jongelui gearres- vol.lomdat zij zich agressief ratisegen nadat een van hen sagl zijn zin uit een café was ilgel leeli door Hans van Soest den haag - WD-leider Zalm heeft vice-premier Eduard Bomhoff van de LPF gewaar schuwd dat hij zich niet nog een misstap kan veroorloven als de affaire-Van Lieshout. Hij zei gisteren in het Radio 1-Jour naal dat Bomhoff het niet nog eens moet proberen een goede ambtenaar weg te sturen. „Dit was eens maar nooit meer", al dus de WD'er. Vorige week werd bekend dat minister Bomhoff van volksge zondheid nog voor zijn aantre den als bewindsman het ver trek had geëist van topambte naar Van Lieshout op zijn mi nisterie. Direct na zijn installa tie gaf hij hem zijn congé. WD- minister Remkes van binnen landse zaken, die het ontslag van topambtenaren moet be krachtigen, aanvaardde dit ech ter niet. Bomhoff zou zonder geldige reden (Van Lieshout is üd van de PvdA) van zijn werk nemer afwillen. Volgens Rem kes (eveneens vice-premier) was er sprake van willekeur. In het kabinet kwam het tot een botsing tussen beide vice-pre miers. Afgelopen vrijdag be weerde premier Balkenende plotseling dat er nooit sprake is geweest van een ontslagaan vraag. Van Lieshout wordt nu niet de laan uitgestuurd, maar overgeplaatst naar een ander ministerie. De sussende woor den van de minister-president konden niet voorkomen dat Bomhoff kruiwagens vol kritiek over zich heen kreeg vanuit de Tweede Kamer tijdens het debat over de regeringsverklaring. Tijdens dat debat bevestigde LPF-fractievoorzitter Mat Her ben dat het voorgenomen ont slag van Van Lieshout inderdaad politieke redenen had. Op de dag van de herbegrafenis van Pim Fortuyn hadden hij en Bomhoff op vliegveld Zestien hoven met elkaar afgesproken dat Van Lieshout moest vertrek ken. „Hij stond niet voor de ver nieuwing zoals de LPF die voor-, staat." Herben keurde de actie van Bomhoff goed, omdat een minister ambtenaren om zich heen moet kunnen verzamelen die zijn ideeën delen. Tijdens het debat kwam het Bomhoff al op een indirecte re primande van premier Balke nende te staan, die zei dat amb tenaren in Nederland traditiege trouw loyaal zijn aan hun poli- tiekè baas. „Ik wil geen Ameri kaanse toestanden, waarbij een minister zijn eigen ambtelijke top meeneemt" Zalm deed er gisteren nog een f schepje bovenop door Bomhoff f direct aan te vallen. Daarmee f gaf hij indirect ook een sneer naar premier Balkenende die vrijdag geprobeerd had de affai re te verbloemen door te zeggen dat Bomhoff nooit van plan was geweest Van Lieshout te ont slaan. Volgens Zalm is dat niet waar. Op! in diERHEiDE - Een hevige tikld met metershoge vlam- tar éieeft zaterdag het restau- :en. de ontspanningszaal, de nielli de keuken van camping d erfyland in Hoogerheide ver ven l De eigenaren schatten de ffoitle op twee miljoen euro. :e etfand ontstond op de bo- oekerdieping en werd ontdekt a. IUde kok cüe met de voorbe- Alhgen voor de avondmaal- ndefezig was. Niemand raakte :ntebd. De oorzaak van de thajl is vermoedelijk kortslui- rme kbai >ert PP' e (iiDiJK- Vijf nepagenten heb- et stjit weekeinde in Zaandijk jiinese toeristen beroofd 1.100 Amerikaanse dollars jOO euro. De toeristen ten hun paspoorten tonen I kregen te horen dat de ten' op zoek waren naar en maffia'. Daarna wer- iun spullen doorzocht, leel van het bedrag haal- le 'politieagenten' uit de iet tfbroek van de enige man 's uil gezelschap. De rest van |it kwam uit de handtassen vier vrouwelijke toeris me daders zijn spoorloos. gen) s deIN - Bij een schietpartij in 'riwtioord-Brabantse Vlijmen is fgeriavond een 37-jarige inwo- Geèt die plaats om het leven tofdtoen. De man werd in de itgetün van een woning, waar (La» bezoek was, neergescho- e orii overleed ter plaatse. Vol- o/iïen woordvoerder van de k bep Brabant-Noord was er te van een uit de hand ge- I burenruzie nadat spelen- ideren een bal tegen een hadden geschoten. De ver- jok lelijke dader heeft zich op olitiebureau in Den Bosch ld en is in verzekerde be- Ig gesteld. hamburg/ap - In een ziekenhuis in Amsterdam zullen in septem ber voor het eerst in de wereld genetisch gemanipuleerde bac teriën in mensen worden inge bracht, zo meldt het Duitse weekblad der Spiegel in de edi tie van deze week. Een verzoek voor het experi ment door wetenschappers is in juli nog door de inmiddels afge treden minister van VROM, Jan Pronk, goedgekeurd. „Het is zo goed als zeker dat de proef doorgaat", zegt Boet Glandorf van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in het blad. Twaalf testpersonen die de chronische darmkwaal Morbus Crohn hebben, zullen miljarden genetisch gemanipuleerde bac teriën inslikken. De micro-orga nismen produceren in de dar men van de patiënten de proteï ne Interleuküi-10, die de ontste king afremt. Bioloog Lothar Steidler van de Belgische Universiteit Gent, ma ker van de bacteriën, zegt dat er geen gevaar is dat de micro-or ganismen buiten de lichamen van de patiënten actief kunnen worden. raalte - Een vrouw in klederdracht houdt in Raalte een bos rogge in haar armen. In het Sallandse dorp werd zaterdag de rogge op traditionele wijze in klederdracht geoogst zoals dat vroeger gebeurde, een jaar lijks terugkerend festijn. Met de hand wordt het gewas gemaaid en gebonden in garven. Foto: ANP/Vincent Jannink Rotterdam - Het Solero Zomer carnaval 2002 heeft zaterdag Rotterdam in vuur en vlam ge zet De glitters, de veren, de tril lende billen en schuddende borsten, de stampende drums en schrille fluitjes. En dat alles onder een genadeloze zon zorg de ervoor dat de stad in brand werd gezet. Het nablussen duurde nog tot laat in de avond. Zo'n 880.000 mensen hebben het evenement bezocht. Op elke centimeter langs de viereneen- halve kilometer lange route ver drongen zich mensen om mee te dansen op opzwepende me rengue, salsa en latin funk. Om zich te vergapen aan al dat prachtige bloot, de oogverblin dende kostuums. En zoals in middels bijna traditie is gewor den, scheen het zonnetje gena deloos op de menigte neer en werd het muy caliente - erg heet - in de stad. Al lang voordat de straatparade begon (28 praalwagen, 35 mu- ziekwagens, zeven looporkesten en een groot aantal individuele carnavalvierders)waren langs de route de beste plaatsen be zet. Mannen, vrouwen, kinderen en baby's hadden zich met klap stoeltjes, maxicosy's en koel boxen geposteerd op de stoe pen. Opvallend was hoe de deelne mers aan het 18e Zomercarna val door schade en schande zijn Bij tropische temperaturen trekt zaterdag de straatparade van het jaarlijkse Zomercarnaval door Rotter dam. Het feest trok meer dan 850.000 bezoekers. Foto: ANP/Juan Vrijdag wijs geworden. Elke groep had soigneurs die af en aan liepen met bekertjes water en stukjes fruit. Zodat de dansers en dan seressen niet een appelflauwte kregen in de tropische hitte. Voor een dagje gehuurde be zemwagens reden mee, zodat de moede benen even konden worden gestrekt en zelfs mas seurs aan de slag gingen met opgezette enkels en voeten. Hilarisch waren de vernuftig in elkaar geflanste fietskliko's, rij dende gft-bakken versierd met koeienkoppen waarin de poep van de vooraan lopende politie- paarden werden gedeponeerd. Want je zal toch als schaars ge klede salsa-danseres met je gou den muiltje in zo'n drol gaan staan. De straatparade was op alle on heil voorbereid. Nou ja, niet alle. Ofschoon het de pret van de 880.000 koppen tellende menig te niet zal hebben gedrukt, moet de zomerkoningin Luwengela Martis toch een traantje hebben weggepinkt. Haar praalwagen, die traditiegetrouw de tweeën halve kilometer lange stoet aan voert, begaf het te elfder ure. De koningin moest te voet en om vijf kilometer lang zo'n lood zware shoulderpiece mee te tor sen, dat kon ze niet opbrengen. En dus voerde de 19-jarige An- tillaanse haar groep Met Klasse uit Dordt dansend met opgehe ven hoofd, doch vrijwel onop vallend aan. Maar toch overheerste een uit gelaten vrolijkheid op deze 18e editie van het Zomercarnaval, een evenement dat inmiddels ook ver buiten de landsgrenzen grote bekendheid geniet. Langs de route zwaaiden soms bijna hysterische mannen en vrou wen wild met hun heupen. Ze wuifden blij naar de praalwa gens, de praalwagens wuifden blij terug. Twee rondbuikige mannen, in korte broek en T-shirt en een tikje beschonken, mengden zich tussen de heupwiegende dames in de optocht die daar, getuige de boze gezichten, niet van ge diend waren. Het is ook wel een beetje de kat op het spek bin den, zo'n parade. Maar gelukkig was daar een Solero-crewmem- ber, die de heren discreet achter de linies dirigeerde. op Pim is door vele Nederlanders ervaren als een moord op een dierbare. Ooit nog een vrij man? De enige kans die je hebt is praten. En als ik jou was, doe je dat met mij", schrijft Marten Fortuyn. Van der G. kan erop rekenen dat de broer van Fortuyn hem opwacht als hij ooit nog vrijkomt. „Kom jij eerder vrij dan ik dood ga, dan sta ik aan de poort.", schrijft Mar ten Fortuyn. De advocaten van Van der G. willen niet reageren. Uitgerekend op de allerdrukste dag van het jaar legden op Schiphol zo'n 200 viiegtuigmonteurs zonder enige waar schuwing het werk neer. De KLM zag zich zaterdag genood zaakt tientallen vluchten te annuleren. Op Schiphol strand den duizenden vakantiegangers en uiteindelijk moest de rechter er aan te pas komen om de stakers weer aan het werk te krijgen. De schade van de ondoordachte actie van de 'grondwerk- tuigkundigen' bedraagt zo'n dertien miljoen euro, zo onge veer het bedrag dat de KLM met pijn en moeite in het eerste kwartaal wist te verdienen. De schade aan het imago van de KLM als betrouwbare luchtvaartmaatschappij zal vermoede lijk vele malen groter zijn, omdat het de tweede achtereen volgende keer is dat de vliegtuigtechnici de topdag van het jaar met een wilde actie saboteren. De grieven van de stakers staan dan ook in geen enkele ver houding tot de schade. Zij willen dezelfde salarissen als hun Amerikaanse collega's. Los van de vraag of dit een realisti sche eis is, ligt dit onderwerp gewoon nog op de onderhan delingstafel. Om zoveel reizigers te duperen louter en alleen omdat het onderhandelingsproces niet snel genoeg gaat, is ronduit onfatsoenlijk. Bovendien getuigt de actie van een volledig gebrek aan respect voor de duizenden collega's bin nen de KLM die rechtstreeks met de gevolgen van de staking (boze reizigers) worden geconfronteerd. De grondwerktuigkundigen ontwikkelen zich zo langzamer hand tot een uiterst militant groepje binnen de KLM. Dat de directie de rechter inschakelt, is in dit geval begrijpelijk. Het is namelijk volstrekt onaanvaardbaar dat een handvol werk nemers een groot bedrijf als de KLM (en Schiphol) lamlegt en daarbij de vakanties van duizenden mensen verziekt. amersfoort/gpd - Het getOUW- trek over de uitplaatsing van de chimpansees van het Rijswijkse onderzoekscentrum BPRC houdt nog steeds aan. Dieren park Amersfoort is nu verzekerd van twintig gezonde chimpan sees uit Rijswijk. De komst is door politieke druk een tijd on zeker geweest In het Biomedical Primate Re search Centre (BPRC) in Rijswijk zitten circa 1500 apen. Vorig jaar viel na een lang en vinnig offen sief van dierenbeschermingsor ganisaties het besluit dat de proeven op chimpansees niet langer nodig zijn. Het gaat in Rijswijk om een groep van ruim honderd chimpansees. Volgens een verdeelsleutel zou den 42 apen naar dierentuinen gaan en 36 op een nog op te zet ten apenopvang van Stichting AAP in Zuid-Spanje. Ten slotte is er nog een groep van 23 met hiv geïnfecteerde chimps, die in Rijswijk blijven of naar een be veiligde afdeling in Almere gaan. Hun toekomst is nog in onder zoek. De Tweede Kamer wil dat de 42 voor de dierentuinen bestemde chimpansees ook naar Stichting AAP gaan. Maar BPRC beroept zich op afspraken met dieren tuinen in Amersfoort, Leipzig (Duitsland), Kopenhagen en Odense (Denemarken). Direc teur R. Bontrop van BPRC: „Die dierentuinen hebben geinves- teerd om onze apen over te kunnen nemen." BPRC stelt als eis dat de chimps terechtkomen bij instellingen die meedoen aan het opzetten van een programma voor soort- behoud. amsterdam/gpd-anp - Het her stel van Prins Claus lijkt door te zetten. Hij heeft opnieuw een goede nacht gehad, zo meldde de Rijksvoorlichtingsdienst van morgen. „De artsen zijn tevre den." Claus maakte ook al een goed weekeinde door. De prins ligt nog wel op de afdeling intensie ve zorg van het AMC in Amster dam, waar hij ook zaterdag en zondag weer bezoek kreeg van zijn vrouw, koningin Beatrix. Zaterdag zat zij vier uur aan zijn bed. Gisteren kwam ook Claus' zus Christa op bezoek. Claus werd vorige week zondag opgenomen in het AMC toen het herstel van een infectie aan de luchtwegen bleek tegen te vallen. Dinsdag bleek zijn con ditie zo slecht geworden, dat zijn artsen hem naar de afdeling intensieve zorg van het Amster damse ziekenhuis lieten bren gen. Voor het eerst noemden ze zijn toestand zorgelijk. Bij de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) komen de laatste dagen telefoontjes binnen van bedrij ven en organisaties, die zich af vragen of ze de komende tijd wel feesten of-andere evene menten kunnen organiseren. Ze willen weten hoe lang de rouw- periode is na een eventueel overlijden van een lid van het koninklijk huis. De RVD liet dit weekeinde ove rigens weten niet gelukkig te zijn met de nieuwe website prinsclaus.nl die Hagenaar R. Eichhom heeft laten registreren bij de Stichting Internet Do meinregistratie Nederland. De prins is niet om toestemming gevraagd en de RVD vindt dat de site ten onrechte suggereert dat het om een officiële nieuws bron gaat. Eichhom wil met prinsclaus.nl gemakkelijk toegankelijk inter- netnieuws over de toestand van de zieke prins geven. Tot nu toe is die er in zijn ogen niet Hij zegt de website niet te willen ex ploiteren. Overigens was de site over prins Claus dit weekeinde nog niet op internet te vinden. vervolg van voorpagina/ schiphol - Na overleg met de vakbonden besloten de staken de grondwerktuigkundigen nog vóór het kort geding in Amster dam dat ze weer aan het werk wilden gaan. Dit aanbod aan de KLM-directie werd afgewezen. Zoals de raadsman van de KLM dat even later voor rechtbank president J. Branbergen ver woordde, omdat het bedrijf voor eens en altijd duidelijk wil hebben dat dit soort onaange kondigde wilde stakingen niet meer kunnen. Branbergen vond het geding door de ge toonde werkwilligheid nog slechts 'een zaak om des kei zers baard' en vonniste direct: het personeel moest terug aan het werk. De staking brak 's ochtends rond negen uur uit in de be drijfshallen op Schiphol-Oost. De meeste technici legden het werk neer uit onvrede over hun salariëring en werkomstandig heden. Vorig jaar werd, even eens met een wilde staking tij dens het drukste zomerweek einde, een bedrijfevergelijking afgedwongen, die vervolgens lang op zich liet wachten. Volgens de KLM-directie ver traagden de aanslagen in de VS de vergelijking van de arbeids voorwaarden voor grondtechni- ci bij enkeli Europese en Ameri kaanse lucntvaartmaatschappij- en. Volgens de vakbond van luchtvaarttechnici NVLT krijgen de grondwerktuigkundigen in de VS tot 40 procent meer be taald dan hun Europese colle ga's, terwijl ook enkele Europese ondernemingen hun technici een ruimere uitloop bieden. De technici streven daarom naar een verandering in de CAO-lonen. Daarnaast moet de strikt hiërarchische structuur van de technische afdeling op de helling. De bereidheid om door te sta ken smolt zaterdagavond pijl snel nadat een deurwaarder de dagvaardingen gekoppeld aan een hoge dwangsom uitreikte aan enkele collega's. Die over legden daarop met hun vak bondsvertegenwoordigers en besloten aan te bieden weer aan het werk te gaan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3