Stressen op Schiphol GESPREK VAN DE DAG Euromunten stijgen 3500 procent in pr Verzamelaars op zoek naar zeldzame munten Wilde staking tijdens drukste weekeinde Niet naar Ierland HDC152 MENSELIJK Romeo wierf nog met succes om de liefde van zijn Julia op haar balkon. Maar voor een jonge Duitser werd een BAL KONFLIRT op het Spaanse vakantie-eiland Mallorca noodlottig. Na een avondje uit boog hij vanaf het balkon van zijn hotelkamer op de vijfde verdieping voorover om te flirten met een meisje op de vierde verdieping. De dron ken jongeman boog echter te ver over de balkonleuning en viel zestien meter in de diepte. Hij overleed even later in het ziekenhuis. Het paleis waar de Spaanse KROONPRINS FELIPE sinds eind juni woont, wekt bij Spaanse architecten lachlust en verontwaardiging op. Het gebouw, dat 4,2 miljoen euro heeft gekost, lijkt volgens de Spaanse vereniging van ar chitecten op een 'goedkoop driesterrenhotel in de provin cie dat probeert er luxueus uit te zien'. Het gebouw, waar in de kroonprins beschikt over negen badkamers, zes toi letten, elf slaapkamers en drie salons, is volgens de ver eniging smakeloos, kitscherig, ouderwets. Het lijkt volge stopt met meubels van een woonboulevard. De architec ten schrijven het gebouw de bekoorlijkheid van een cel lencomplex toe. Volgens deskundigen heeft de nog onge trouwde kroonprins de verkeerde adviezen gekregen. Maar ontwerper Javier Marsical denkt dat de toekomstige vorst ook een slechte smaak heeft. „Je hoeft alleen maar naar zijn stropdassen te kijken." Foto: EPA Fotograaf WUBBO DE JONG is afgelopen weekeinde op 58-jarige leeftijd overleden aan een hersentumor. Hij werkte bijna dertig jaar voor Het Parool, en daarnaast was hij een van de drijvende krachten achter het Fotofestival Naarden. De Jong maakte eind jaren tachtig veel reizen naar Oost-Europa, dat toen het communisme van zich af schudde. Hij won in 1990 de Zilveren Camera met een fo to uit Roemenië. Het het jaar daarop werd hij Fotojourna list van het Jaar. In september verschijnt een retrospectief van zijn werk in boekvorm. Wat gebeurt er met de muntjes die de miljoenen toeristen jaarlijks in de TREVI-FONTEIN in Rome gooien? De Italiaanse krant Corriere del la Sera kwam zaterdag met het antwoord: Roberto Cercelletta vist ze eruit en leeft daar al twintig jaar goed van. Het levert hem naar eigen zeggen zo'n 500 euro per dag op. Zes dagen per week begeeft Cercelletta zich rond zons opgang in het water. In vijf tien tot twintig minuten verzamelt hij alle muntjes. Als er toeristen in de buurt zijn, is hij graag bereid voor hen te poseren. Op maan dag geeft Cercelletta zich zelf meestal vrij. Dan krijgt een Italiaanse liefdadig heidsorganisatie de kans de muntstukken te verza melen. Iedere bezoeker die een muntje in de uit 1762 stammende fontein gooit, komt nog eens terug in Ro me. Foto: AP Oudere mensen kunnen zich letterlijk het GRAF IN PIE KEREN als ze zich slecht voelen over het ouder worden. Mensen die de ouderdom positief tegemoet zien, worden gemiddeld 7,6 jaar ouder dan degene die pessimistisch aankijken tegen de grijze dagen. Dit stellen onderzoekers van de Amerikaanse psychologie organisatie in de Journal of Personality and Social Psychology. Hoe iemand zich voelt over ouder worden is belangrijker dan lage bloeddruk of cholesterol, zeggen de onderzoekers. In totaal werden 660 inwoners uit Ohio van 50 jaar en ouder ondervraagd. Een van de vragen die met ja of nee moest worden beant woord was 'wanneer u ouder wordt, bent u minder bruik baar'. Veel ZONNEBRANDMIDDELEN helpen wel tegen rood worden van de huid, maar beschermen onvoldoende tegen de straling die huidkanker en verouderingsverschijnselen als rimpels kan veroorzaken. Dat de huid niet rood wordt, betekent niet dat er geen onomkeerbare schade aan DNA is aangericht. In huid die tussen de vier en zeven uur lang is blootgesteld aan felle zon kan het DNA al ernstig 'ver branden'. Dat zei de Britse hoogleraar dermatologie Mark Birch-Machin tegen de krant The Sunday Telegraph. Hij vindt dat de op de verpakking van zonnebrandmiddelen vermelde beschermingsfactor weinig indicatie geeft van de mate waarin het product tegen huidkanker beschermt. Zonnebrandmiddelen worden tot dusver alleen maar ge test op de mate waarin zij rood worden van de huid voorko men. BILL EN HILLARY Clinton willen dat de Amerikaanse re gering hen 3,5 miljoen dollar betaald als vergoeding voor de gemaakte juridische kosten in de Whitewater-zaak. Dat heeft David Kendall, advocaat van de Clintons, zaterdag tegen de Amerikaanse zender ABC News gezegd. Het Amerikaaanse hof van beroep zette in maart dit jaar een punt achter het Whitewater-proces tegen de Clintons. Er was onvoldoende bewijs dat de voormalige president en zijn vrouw zich in de jaren tachtig schuldig zouden heb ben gemaakt aan financiële malversaties bij een onroe- rendgoedproject in Whitewater in de staat Arkansas. Clin ton was toen gouverneur van Arkansas. Foto: AP PRINCIPAUTE DE MONACO Série Brillont Universel Brilliant Uncirculated De zeldzame euromuntenset van Monaco. Foto: GPD De euro mag ten opzichte van de dollar weer terrein hebben prijsgegeven, voor ver zamelaars neemt de munt bijna dagelijks spectaculair in waarde toe. Dat wil zeggen, de zeldzame exemplaren van de ministaat jes San Marino, Monaco en Vaticaanstad. Het pauselijke euro-startpakket bijvoor beeld, met een nominale waarde van 3,88 euro, is te koop voor een bedrag tussen de zevenhonderd en duizend euro. Het bericht verspreidde zich aan de voor avond van de Franse nationale feestdag ra zendsnel op internet. De Franse munt ver kocht die zaterdag 13 juli een beperkt aantal pakketjes met de euromunten van Monaco in bijzondere kwaliteit, 'brilliant uncircula ted' in de vaktaal. Reden voor een Neder landse verzamelaar om direct in de auto te springen en naar Parijs te rijden. De paar honderd aangeboden sets raison van 35 euro waren, ondanks dat er door de Monnaie de Paris nauwelijks ruchtbaarheid aan de verkoop was gegeven, al tegen het middaguur uitverkocht. Pas later dit jaar worden er meer op de markt gebracht, en dan volgen ook de munten met het jaartal 2002. Voor de alerte verzamelaar was het nu zaak om 's maandags in alle vroegte de Pa- rijse muntwinkels af te struinen. Hij had ge luk en vond een paar setjes. Die waren te koop voor 200 euro. Dat lijkt veel voor muntjes die eenmaal uit de verpakking ge haald en bij de bakker op de toonbank ge legd maar 3,88 euro waard zijn. Diezelfde week echter werden diezelfde sets in Am sterdam aangeboden (en verkocht) voor 1.250 euro - een prijsstijging van ruim 3500 procent. Kom daar tegenwoordig op de beurs maar eens om. Monaco heeft op basis van een speciaal ver drag met Frankrijk en de Europese Unie het recht eigen euro's uit te geven. Op elke 500 Franse euro's mag het vorstendommetje één eigen munt laten slaan. Dat betekent dat er een paar miljoen Monegaskische eu ro's in omloop komen. Een oplettende ver zamelaar of toerist kan er in het Franse be talingsverkeer wellicht eentje in zijn porte monnee vinden. De munthuizen houden er echter van om een beperkt aantal van de oplage in een bijzondere verpakking te ste ken en extra aandacht te besteden aan het slaan van die munten. De geldstukken heb ben dan geen krasjes, en zijn zeer gewild bij verzamelaars. De beperkte oplage en de po pulariteit, die nog eens wordt versterkt doordat op eens miljoenen mensen in euro land zijn gaan verzamelen, verklaren de bi zar hoge prijs. Vaticaanstad en San Marino hebben een soortgelijke regeling getroffen als Monaco, maar dan met Italië. De uitgifte van de eu- U| ro's is verbonden aan het aantal inwoBn van de deelnemende landen. Van de miljard euromunten die zijn geslagen er bijvoorbeeld maar 3,3 miljard - vijf cent - Nederlands. Duitsland heeft he wendeel (35 procent), gevolgd door F||| rijk, Italië en Spanje. Voor de ministaa rest een verwaarloosbaar percentage, wie zijn verzameling compleet wil hel moet ze wel zien te bemachtigen. Vaticaanstad gaf naar verluid zo'n 2.0 starterspakketten uit, met één exempl van elke euromunt. Op de veilingpag' van het internet wordt inmiddels tot zend euro gevraagd voor deze pakked enigszins vergelijkbare 'Zalmkit' (oplaR miljoen) komt niet verder dan acht to tien euro. Er zijn er gewoon te veel va officiële set van het Vaticaan is ook zcf1^ item'. Twee weken geleden nog voor honderd euro in winkels, nu reeds bo;n zeshonderd euro. En dan te bedenker P® de 65.000 sets in Rome op de eerste v koopdag voor twaalf euro werden aar den. In hoeverre die prijzen stand houden moeten blijken, voorlopig lijkt het ver len van zeldzame euro's een goed alti voor de kelderende aandelenmarkt. Hans Jacobs „Nee hè. Nee. Neeee." De vrouw weet niet wat ze ziet. Ze gaat vandaag op vakantie, lekker tien dagen weg, maar voordat ze in het vliegtuig naar Las Palmas zit, moet ze wel even achteraan aan sluiten. Achter ongeveer vijftig meter passagiers, vier meter breed, ,,'t Is niewaar hè, 't is nie- waar." Ze schiet een jongen aan in een blauw shirt en een naamplaatje om de nek, die daar kennelijk staat om de rij in goede banen te leiden. „Dit is toch het vlieg tuig naar Spanje?" De jongen stelt haar gerust. Jaja Transavia, jaja, Las Palmas, jaja vandaar gaat u verder met de bus, jaja maar die mensen moeten er ook in, rustig maar, over een uurtje bent u door de douane. De vrouw knikt, jaja zal wel, schui felt in vijf munten tien centime ter verder en vraagt aan een groepje jongens voor haar nog eens of dit het vliegtuig naar Spanje is. „Nou en of wijffie, maak je nou maar niet druk, straks zitten we lekker in de zon." Ontelbaar veel Nederlanders zijn dit weekeind vroeg tot zeer vroeg opgestaan om te zien hoe exact op de dag van hun vakan tie naar de zon, in Nederland de zomer is begonnen. Twee urn- voor vertrek moeten ze op Schiphol zijn. Wie dat niet redt moet zijn stress de baas zijn, want zeker in de vroege ochtend staan de rijen tot buiten. In de loop van de dag worden ze wat korter, maar ze blijven indruk wekkend. Het is wel: Alle ballen op de prijsvechters. Hoe goed koper de vlucht/vakantie, hoe langer de rij. Basiq Air van Transavia is kampioen, Easy Jet tweede, en op enige afstand vol gen Dutchbird, KLM en Martin air. Bij de balies van buitenland se maatschappijen staat geen hond en bij de speciale balies voor business class is iedereen meteen aan de beurt. Al jaren geldt dit als het drukste weekend van het jaar voor Schiphol. Wel of geen 11 sep tember, Nederland gaat massaal met het vliegtuig op vakantie. Alle balies worden gebruikt, er is extra personeel ingezet en ieder een werkt zich uit de naad. Sommige rijen verdwijnen als de KLM op hun plek staajgesj geen personeel te zien. Tq amper honderd meter ve»| de ene na de andere chart streep in de hemel wordt,G jj beurt er in het KLM-vak h| maal niets. Een man met eri verrekijker haalt een indnjnst kend boek tevoorschijn, b|do< er wat in en zegt: „Dit klof ge Die drie daar hadden allaidvt moeten zijn." Het technishet grondpersoneel vind het Ifid i tijk en figuurtijk een mooilani om te gaan staken. Veertiaan cent meer loon willen ze, uit 1 dat verdienen hun Ameriljwei collega's ook. loei Ondertussen verliest hun| naar eigen zeggen zo'n da^g miljoen euro, en moet er r avonds een kort geding a$|" pas komen om de staking! breken. Duizenden passajwoi hangen dan al een halve dit v balen in het niemandsland kr sen douane en vliegtuig, ais e pas in de loop van zondaat ui hun verre bestemming zatra; gen. De KLM doet er allestver om ze onderdak te brengig o maar dat is niet zo makke£ati want ook Amsterdam en tfens ving zitten behoorlijk vol. oir men veldbedden en gratiaegt tijden. Een enkele passagil zij: heeft een deja-vü: „Volgei heeft dat grondpersoneel i jaar ook al op het drukste||q eind gestaakt. Dus het haJJ blijkbaar geen zak uit, zo'ft king. Hou er dan mee op! enkele medewerker van diERH vindt dat de sfeer een tikkd m bedreigend wordt, maar ehee beuren geen ongelukkenJde Twee meisjes die van nieth d< ten en vol goede moed eriyla bepakking de luchthavenl De den, lopen naar een infofile o balie en vragen waar ze effanc minute reis kunnen boekfirdi willen graag naar Kreta. Iljde 1 mag ook. Last minute? AllDgei vol, probeer het volgende|ezig nog maar eens. Ze drente nd. nog even over de luchthaf! is kijken naar de tv-scherme vol staan met onbereikbai reldsteden. Ergens onder<|g|i onbekende wereld: Tees 3 Achter de naam knippert mededeling: Nu instappei de balie voor Tees Side (in Groot-Brittannië) is het stfit w stil. 1.10C Dick Hofland eega en mijn dochter, over de kleding die moet worden aan getrokken. De laatste gruwt van korte broeken, topjes en an dere kledingstukken die lichaamsdelen aan de zon blootstel len. En als ze er gedwongen (door de eerste) zomers bijloopt, puft ze als een deelnemer aan een seniorenreis, profiteert ze van elke mogelijkheid van schaduw en blijft ze de hemel af speuren naar depressies die aan de aandacht van de weer man zijn ontsnapt. Mag ik dan m'n lange broek weer aan?" Aan die wetenschap hebben wij ons de afgelopen acht jaar aangepast. Als heel Nederland op rode en zwarte zaterdagen over overvolle Franse autosnelwegen naar het zuiden kruipt, rijden wij een klein stukje naar het noorden (IJmuiden) en schepen dan in op de overtocht naar Newcastle, voor drie weken Verenigd Koninkrijk. Daar is het namelijk altijd goed weer. Altijd goed weer? Jazeker. Als het er mist, regent of gewoon alledaags guur is, hoort dat bij het land. Daar moet je niet over zeuren. Als je naar Antarctica afreist, dien je ook niet te klagen over pakijs. Als het in het Verenigd Koninkrijk onverhoopt droog is, spre ken wij van topweer. Laat de zon zich op een dag ook nog even zien, dan is het helemaal fantastisch. Altijd goed weer. Dat geeft zoveel rust, op vakantie. Vooral mijn dochter voelt zich erg op haar gemak op de Brit se eilanden. Daar houden ze ook niet van buiten zitten. En gelsen blijven de hele dag in hun caravan, ook bij mooi weer. Op hun noppenbankstellen, achter de protserige schemer- luni leel ie'p lampjes en naast de oven en magnetron waar ze, net abro thuis, aan de lopende band taarten en stoofschotels uil ge2 voorschijn halen. Ze komen alleen af en toe naar buitmt k\ hun hond uit te laten. Daar hebben ze er allemaal ééik vi< meer van, )e d; Als wij naar buiten gaan, wordt er gewandeld. Gewandeld? Ja, nog zo'n aangeboren afiuijking waar we niks aan k doen. Onze kinderen houden niet van zon, maar wel z{ wandelen. Hoe langer, hoe beter. En het liefst in r Volgens de kinderpsychologie hebben koters tijdens a kantie vooral behoefte aan avontuur. Vanuit die prim zijn het recreatieteam en het huttenbouwkamp uitgevlavoi Aan die behoeftes voldoe ik op mijn eigen manier. Geelt di( een gedetailleerde wandelkaart, zet mij aan het hoofdtien troep en de tocht kan van begin tot eind worden uitgeiiin1 in de serie Endless Voyages op Discovery Channel. (Lal be2 ze weg wil ik de twee Duitse meisjes in de BMW die ori jaar in de vallei van Glenn Coe een lift gaven naar on die vijftien mijl verderop stond, nogmaals hartelijk b ken.) Zaterdag zijn we vertrokken. Nee, niet naar Ierland. Naar Schotland. Daar hebben we volgens Kinderen voor Kinderen ook 1 maal niks te zoeken. Dringen op Schiphol. Het drukste Foto: Reuters/Paul Vreeker sneeuw voor de zon, maar een kwartier later staat er weer één. Iedereen die heeft ingecheckt, wordt naar de douaneposten geleid waar op dat moment de minste mensen staan. Tussen vijf en zes uur 's och tends vertrekken er al twintig charters. De rest van de dag nog tientallen. Ze gaan naar Corfu, Antalya, Izmir, Palermo, Dala- man, Corfu, Barcelona, Catania of Malaga. Al dan niet de eind bestemming van wat een zon overgoten vakantie moet wor den. Mensen met volgeladen karretjes rijden heen en weer; waar moeten ze zijn? Eenmaal aan de beurt zegt de grondste wardess dat ze hier niet moeten zijn, maar bij die en die balie. „Ja, hallo! Dit is nou al de zo veelste keer! Als ik hier ben, zeg gen ze dat ik daar moet zijn en als ik daar ben, zeggen ze dat ik hier moet zijn." Een steward Niet naar Ierland. Kinderen voor Kinderen hebben er zelfs een liedje van gemaakt. Het bezingt de aversie tegen vakan tiebestemmingen waar de temperatuur in de regel niet bo ven de zestien graden uitkomt en het landschap zo intens groen is dat de regen er met een dagelijkse onderhouds dosis uit de hemel moet vallen. Houden kinderen daar van? Nee nee nee! Nee papa nee! Ik wil niet naar Ierland op vakantie 't Wordt tijd dat ik een land zie Met strand en zee Een vakantie met zon Zonnegaran tie. Ik hoor al wekenlang niet anders, uit de getto blaster van m'n zoontje. Terwijl hij (sindszater dag 6) en z'n zus (10) niks van de tekst moeten hebben. Bij ons thuis gaat er een gejuich op als de mondhoeken van Erwin Kroll op slecht weerstaan, zijn handen wapperen naar een lagedrukgebied dat zich vlak voor ons land aan het opbou wen is en de wolkjes met de druppeltjes zich als waterpokken op het landkaartje ach ter hem vermenigvuldigen. Yes!!!', roepen onze nazaten dan in koor. „Dan hoeven we niet naar buiten. "Vakantie dagen worden bij voorkeur lezend of achter de computer doorgebracht. Mooi weer is een hinderlijke onderbreking van die goede gewoonte. Het eerste wat ik op zomerse da gen bij het ontivaken hoor, zijn de discussies tussen mijn weekend van het jaar werd nog drukker door een staking van het grondpersoneel van de KLM. vraagt de reispapieren, kijkt en zegt dat hij ze naar de goede ba lie zal leiden. Waar ze, na een dik half uur zoeken, wel netjes achteraan moeten sluiten. Daar hervinden ze, in de koelte van de luchthaven, net als de meeste opgewonden vakantie gangers hun rust bij een zelf meegenomen boterham en een minipakje appelsap. Maar hele rijen verstarren van schrik en mensen kijken met grote ogen om zich heen als het gerucht gaat dat er een wilde staking is uitgebroken. Het zal toch niet waar zijn., moet dat nou uitge rekend vandaag... gaan die zelf nooit met vakantie... Het ge mopper is weer net zo snel afge lopen als blijkt dat het vooral de passagiers van de KLM treft op intercontinentale vluchten. Daar kondigt het leed zich beetje bij beetje aan op de tv-schermen in de vertrekhal: Bombay en De- Gestrande passagiers proberen wat bij te slapen op bankjes op de luchthaven. Foto: Reuters/Paul Vreeker troit anderhalf uur vertraging. Hoe langer de dag duurt, hoe duidelijker het wordt dat de meeste reizigers naar andere werelddelen het vandaag niet meer zullen redden. Vanaf het panoramadak is per fect te zien dat alle Jumbo's van

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2