Touwtrekken om medicijn spierziekte Leidsch Dagblad 'Kom gauw, er zijn bijna geen bedden meer' Duizenden passagiers op Schiphol gestrand Draadloos netwerk spreidt zich snel uit boven Leiden Qwest geeft geknoei met boekhouding toe Vliegtuigongelukken in voormalige Sovjetunie Leidsch Dagblad Rumsas :ehouden houdt kijkers weg van Tour foon Japan door stunt Patiënten afhankelijk van bedrijf Vermoeid, maar voldaan Zoveelste bedrijf dat gesjoemel erkent «alen door bunkers Wassenaar nercarnaval Rotterdam uur en vlam smaaltijd ancurreert den wil voor i Science Park drage van EU de derdorps duo 00 de bres voor luwenvoetbal aap PI rkloze golfer Ilias Dier wint tch Open den Broek bij Duin Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij autometisdie betaling is m^n Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■•JAÏH RELD OM JE HEEN Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam n m n v V H/. r»o De Franse douane heeft de vrouw van de Li- renner Raimondas y$s in de buurt van Cha in de Franse Alpen aan- PJjlen. In haar auto werden farmaceutische produc- aaT( ronden, waaronder enke- 11 nogelijk op de lijst van "Jen middelen staan. Haar e kopman van Lampre, ie gisteren als derde in ide van Frankrijk. um - Ondanks de extre- e, bomvolle stranden, le wegen en volop va- Sjd heeft de NOS-uitzen- m de slotetappe over de Elysées van de Tour de gistermiddag gemiddeld joen kijkers getrokken, nderzoeker Jeroen Ver egt er geen verklaring hebben dat er dit jaar 0.000 mensen méér gekeken dan verleden en het weer op de slot- de Tour aanzienlijk rwas. Meer dan vijf miljoen ers hebben het vandaag kor^inder telefoon moeten nadat de lijnen door Jamestunt overbelast t ei geraakt. Volgens tele- ïatschappij NTT had een het systeem laten cras- t een marketingtruc i het heel veel nummers belt, om meteen op te i. Veel abonnees kunnen e er net heeft gebeld en 71 dat nummer terug, om ens een reclamebood- 1 1 horen. NTT heeft het tu afgesloten. nr. 42987 losse nummers 1,05 ZATERDAG 1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Ui Dagblad door Piet Arp schiphol - Duizenden vakantie gangers strandden zaterdag op de luchthaven Schiphol door een wilde staking van KLM- grondwerktuigkundigen. De ac tie duurde van de ochtend tot kwart voor tien 's avonds. De staking werd beëindigd na dat de rechter deze had verbo den. In de loop van de zondag ochtend kwam het vliegverkeer met toestellen van KLM en aan deze maatschappij gelieerde be drijven weer op gang. De schade wordt door de directie op der tien miljoen euro geraamd. Het grondpersoneel eist 40 pro cent meer loon. De actie werd niet gesteund door de vakbon den. De bonden zijn nog in ge sprek met de luchtvaartmaat schappij. Pagina Gesprek van de Dag: Stressen op Schiphol Pagina Binnenland: KLM-staking maakt Schiphol vleugellam Commentaar door Annet van Aarsen leiden - Leiden wordt langzaam 'ingesloten' door een onzichtbaar web: het draadloos computernetwerk van Wireless Leiden. Het werkt via radiogolven en de moge lijkheden lijken eindeloos. Films bekijken die een vriend aan de andere kant van de stad heeft klaarstaan op zijn computer, bijvoorbeeld. Of live vanachter je computer de raadsvergaderingen vol gen en dan ook nog eens je stem laten horen. Inmiddels strekt het netwerk zich uit over een groot deel van de binnenstad. Uiteindelijk moeten alle Leidenaars er ge bruik van kunnen maken. Met het draadloos netwerk boven de stad heeft Wireless Leiden de primeur in Ne derland. „Het is een klein wonder, technisch gezien", zegt woordvoerder Huub Schuurmans van de groep vrijwilligers die ruim een half jaar geleden het plan op vatte om het netwerk te bouwen. „Het wordt erg snel, flexibel en goedkoop." De afgelopen maanden heeft Wi reless Leiden vier zogeheten nodes - zend- en ont vangststations die toegang tot het netwerk bieden - ge- installeerd, in de nabije toekomst staan er nog eens zes op het programma om de lucht in te gaan. En her en der in de stad verschijnen minuscuul kleine antennetjes van mensen die gebruikmaken van het netwerk. De plannen zijn serieus: deze week laten de initiatiefne mers zich officieel inschrijven als Stichting Wireless Lei den. Wireless Fidelity - afgekort Wïfi - heet de vorm van draadloze communicatie die de club gebruikt. In vak kringen wordt het initiatief van de Leidenaars - het eer ste op deze schaal in Nederland - soms wel eens gezien als concurrent van UMTS, de opvolger van GSM waarin telecommunicatiebedrijven in Europa de afgelopen ja ren vele miljarden euro's hebben geïnvesteerd. Anders dan UMTS kost Wïfi de gebruikers nauwelijks geld. Het werkt via een radiofrequentie - de ISM-band - die door de overheid is aangewezen voor industrieel, weten schappelijk en medisch gebruik. Maar ook particulieren mogen er gratis gebruik van maken. En Wïfi werkt veel sneller dan UMTS, waardoor andere toepassingen mo gelijk zijn. Pagina Ri: Mogelijkheden draadloos netwerk lijken eindeloos Postcode Telefoon maandag 29 juli 2002 door Roelf Reinders en Wilfred Simons leiden - Vijf patiënten met de do delijke spierziekte van Pompe voelen zich overgeleverd aan de grillen van het farmaceutische bedrijf Genzyme. De afgelopen drie maanden leverde de fabri kant onvoldoende van het le vensreddende medicijn aan de patiënten in het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. Het ziekenhuis moest met een kort geding dreigen om Genzyme tot levering tot ten minste april vol gend jaar te dwingen. Tot nu toe maakt Genzyme het medicijn uit de melk van gene tisch gemanipuleerde konijnen. Het Amerikaanse bedrijf wil echter op korte termijn over stappen op het alternatieve middel CHO, dat beter zou zijn. Maar de patiënten en het Eras mus MC hebben weinig ver trouwen in het nieuwe middel. „Er zijn geen goede testresulta ten", zegt ziekenhuiswoord voerder D. Drexhage. In Neder land zij drie kleuters, een puber en een volwassene van het me dicijn afhankelijk. Omdat Gen zyme het middel niet meer le- parijs - Vermoeid maar voldaan passeren ploegge noten Erik Dekker en Michael Boogerd de streep op de Champs-Elysées in Parijs. De 89e Tour zit er weer op, met Lance Amstrong als de verwachte winnaar. Boogerd verraste zaterdag met de dertiende plaats en klom daardoor naar de twaalfde plaats in het al gemeen klassement. „Ik ben nog nooit zo goed uit de Tour gekomen", keek de Hagenaar na afloop te vreden terug. De Tour kon sinds zijn ritzege woens dag op La Plagne al niet meer stuk. Foto: GPD/Wouter Borre den haag/gpd - Het Ameri kaanse telecombedrijf Qwest geeft toe dat het van 1999 tot 2001 heeft gesjoemeld met zijn boekhouding. Het zou daarbij gaan om meer dan een miljard dollar. Justitie en beurswaak- hond SEC in de VS hebben Qwest al enige tijd onder het vergrootglas liggen. Het telecombedrijf uit Denver (Colorado) maakte de afgelo pen nacht bekend dat het de afgelopen drie jaar meer dan een miljard dollar verkeerd heeft weggeschreven in de boeken. Door creatieve verko pen van netwerkcapaciteit leek het alsof het bedrijf meer om zet behaalde dan in werkelijk heid het geval was. Het verko pen van capaciteit aan (doch ter) ondernemingen, met het oogmerk de eigen verkoopcij fers op te poetsen, is een boek houdkundige truc die de laat ste jaren door meer bedrijven in praktijk werd gebracht. Ook de inmiddels beruchte Amerikaanse energiereus En ron bediende zich van die techniek. En onlangs bleek het zelfde aan de hand bij het fail liete KPNQwest. Dat laatste be drijf verkocht voor grote bedra gen capaciteit aan de eigenaren Qwest en KPN. Die transacties werden geboekt als omzet, ter wijl het feitelijk om weinig an ders dan leningen ging. De biecht van de Qwest-direc- tie is de zoveelste in de reeks boekhoudschandalen sinds de onthullingen over de Enron Eerder moesten andere Ameri kaanse bedrijven, zoals Global- Crossing, Tyco en WorldCom met de billen bloot. Telecomgi- gant Worldcom balanceert in middels op het randje van fail lissement. De schandalen droegen in de voorbije weken en maanden bij aan de enorme beursmalaise van deze zomer. De schandalen ondermijnden het vertrouwen van de beleg gers. Pagina Economie: Owest komt met nieuwe cijfers door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De voormalige Sovjet unie is het afgelopen weekend getroffen door twee vliegtuigon gelukken. Gisteren stortte een Russisch vliegtuig neer vlakbij een drukke snelweg even buiten de Russische hoofdstad Mos kou. Het toestel van type II- joesjin-86 dook vlak na de start naar beneden en crashte in een bos, amper een kilometer van het vliegveld. Veertien beman ningsleden kwamen om het le ven. Twee stewardessen over leefden de ramp. De motoren van de 20 jaar oude 11-86 heb ben het waarschijnlijk vlak na de start begeven. Zaterdag richtte een straaljager een bloedbad aan onder de toe schouwers van een vliegshow in Oekraïne. Zeker 83 mensen kwamen om het leven toen het gevechtsvliegtuig van het type Su-27 neerstortte in het publiek. Rondvliegende brokstukken ver wondden nog eens 199 mensen. De piloten hadden het vliegtuig enkele seconden voor de crash via de schietstoel verlaten. Overlevenden verklaarden dat mensen 'als grassprietjes' wer den neergemaaid door de rond vliegende brokstukken. Toe schouwers liepen botbreuken, snijwonden, hersenschuddin gen, schedelbasisfracturen en verbrandingen op. Pagina Buitenland: Oekraïense luchtmacht nalatig n. controle nabezorging) verde, moest het ziekenhuis de eigen voorraad aanspreken. Die was onvoldoende. De patiënten kregen slechts een halve dose ring waardoor hun conditionele toestand verslechterde, aldus de ziekenhuiswoordvoerder. „Kin deren takelen sneller af dan vol wassenen bij gebrek aan het medicijn." Door het gebrek aan het oude middel, is de volwasse ne overgestapt op het nieuwe middel CHO dat door Genzyme zelf is ontwikkeld. Het oude middel, pompase, werd ge maakt door het Leidse bedrijf Pharming dat vorig jaar zijn Bel gische productiefaciliteiten aan het Amerikaanse bedrijf moest afstaan. Genzyme beloofde het Leidse Pompe-medicijn te blij ven leveren totdat er een beter middel beschikbaar was. Het ziekenhuis wil Genzyme aan de ze 'morele verplichting' houden. Toen Genzyme de medicijnen niet meer leverde, dreigde het Rotterdamse ziekenhuis met een kort geding. Eind vorige week kreeg het zie kenhuis via een fax de toezeg ging dat het middel in ieder ge val tot april volgend jaar wordt geleverd. Genzyme was niet be reikbaar voor commentaar. Miranda en Richard Blijleven 's middags om halfeen op het strand in Katwijk. Foto: Eric Taal door Jan Preenen katwijk - De Kreupele kijkt zijn ogen uit. „Het is wel erg druk voor de zondag en dan al zo vroeg." Het is half tien en het strand van Katwijk is reeds volop belegd met warm vlees. Eigenlijk heet hij Bert van Rijn, maar aangezien dat in Katwijk een veel voorkomende naam is, heeft hij zoals zoveel dorpsgenoten een bijnaam. Zijn opa liep een beetje mank. Vandaar. Juist op deze dag blijkt die naam uiterst toepasselijk. Van normaal lopen kan geen sprake zijn. Voor velen is dat geen verrassing. Daar om zijn ze al veel eerder naar zee gegaan om te voorkomen dat ze onderweg zou den stranden in een file. Zoals Miranda en Richard Blijleven uit Alphen aan den Rijn. Om acht uur liggen ze op hun twee persoons luchtbed. Compleet met ont bijt. „We moeten vanmiddag nog naar de opa's en oma's in Dordrecht. Daarom dachten we, laten we de eersten zijn, dan kunnen we er nog even van genieten. We zijn echt strandmensen. Als het weer maar even goed is, zijn we er. Alleen dit jaar nog niet zo vaak. Eerlijk gezegd is het pas de eerste dag." Ze zijn wat hoger op het strand gaan lig gen. „Je weet nooit hoe ver het water komt als het vloed is." Anderen nemen meer risico. Marjan en Rob van der Voort uit Leiden hebben geen andere keus. Ze zijn met hun kleinkind Amber, dus moet het water bij de hand zijn. „Straks komt er nog meer familie. Zo rond negenen. Schoonzoon, dochter en nog een klein dochter. We zijn dus de kwartiermakers" legt Rob van der Voort tevreden de tac tiek uit De familie arriveert pas om half twaalf. Uitgeslapen, dat wel, maar vooral ook behoorlijk voorverwarmd in de file. Mar- tijn Weijster: „We staan helemaal bij het Quick Boys-terrein, bijna weer bij ons voor de deur in Leiden. Maar gelukkig hebben mijn schoonouders een plekje vrijgehouden." Ze zijn niet de enigen die profiteren van het voorbereidende werk van anderen. Om half tien zenden sommigen al nood signalen uit via hun gsm. „Kom gauw, er zijn bijna geen bedden meer. Zal ik er al vast maar eentje extra nemen?" Het is zo druk dat de vliegende mieren er nauwe lijks bij kunnen. Zij landen dan ook noodgedwongen in het kader van 'dub bel ruimtegebruik' op het ruim voorradi ge vlees: rood, medium en doorbakken. Rond het middaguur zijn de Van der Voorten helemaal ingebouwd. „Geen punt hoor. Alleen die vliegende mieren. Maar goed, we hebben het in elk geval niet zo warm als zij daar in de hoogte. Zij, dat zijn de Blijlevens uit Alphen. „Wij hebben het voordeel dat we geen kinde ren bij ons hebben, die steeds de zee in moeten. Hier valt de drukte nog een beetje mee. Net als hopelijk op de weg. We pakken zo in. Zijn we lekker weer de file vóór."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1