SPORT Schumacher krijgt zijn gedroomde race Wat een week voor Robert Eenhoorn Ajax wint ook tweede oefenduel in Groot-Brittannië NAC uitgeschakeld in Intertoto, Willem II wel ronde verder Eerste goud voor St. Kitts en Nevis Mourad rond met Willem II Tomasson en De Boer scoren Vijfsterrenkampioen zet Hockenheim tijdens wereldtitelparty in vuur en vlam Inhaalrace honkballers reikt net niet ver genoeg tegen winnende Amerikanen maandag 29 JULI 2002 Kim Collins (rechts) wint de 100 meter op de Gemenebestspelen. Foto: AP manchester - Kim Collins heeft het piepkleine Caraibische ei landje St. Kitts en Nevis op de sportkaart gezet. De sprinter won zaterdagavond bij de Ge menebestspelen in Manchester verrassend de finale van de 100 meter. Collins liep een fraaie tijd van 9,98 seconden. Alle ogen waren gericht op de En gelse favorieten Dwain Cham bers en Mark Lewis-Francis, maar beide Britten liepen in de finale blessures op en kwamen strompelend als voorlaatste en laatste over de finish. Collins bezorgde St. Kitts en Nevis, twee vlekjes op de kaart naast Antigua, de eerste gouden me daille in de geschiedenis. Het land met 40.000 inwoners maakte zich in 1983 onafhanke lijk van Groot-Brittannië. tilburg/den bosch - Mourad Mghizrat gaat vandaag met FC Den Bosch naar het trainings kamp in Lekkerkerk. De voet baller bereikte zelf een akkoord over een driejarig contract bij Willem II, maar beide clubs zijn het nog niet eens. Technisch di recteur Fred van der Hoorn van FC Den Bosch: „Het is al dagen bekend bij Willem II welk be drag we voor Mourad wil tou cheren. Daar gaat geen euro cent meer van af. Als de Til- burgse club Mourad wil over nemen, dan zal het dat bedrag op tafel moeten leggen." Vol gens Willem li-trainer Mark Wotte ligt de zaak anders. Hij zegt dat het salaris over de maand juli de bottleneck is. „Hoe dat geregeld wordt is een zaak tussen Mourad, zijn zaak waarnemer Linse en FC Den Bosch. Daar staat Willem II ver der buiten." Glasgow - Ronald de Boer en Jon Dahl Tomasson hebben beiden een doelpunt gemaakt in de vriendschappelijke wed strijd tussen Glasgow Rangers en AC Milan. Het duel op Ibrox eindigde in 2-2. De Boer open de al na een kwartier voor de thuisclub de score. Caniggia breidde vlak voor rust de voor sprong uit, maar AC Milan vocht zich terug in de wedstrijd. Direct na de rust bracht oud- Feyenoorder Tomasson de marge terug tot 2-1. Borriello maakte tien minuten voor tijd de gelijkmaker. Rijswijk/ANP - Ajax heeft ook zijn tweede duel ge durende het trainingskamp in Groot-Brittannië gewonnen. Zaterdag versloegen de Amsterdam mers Norwich, 1-0. Het doelpunt, voor de mst, kwam op naam van de Zweed Ibrahimovic. Enkele dagen geleden was Ajax te sterk voor Cel tic, 3-1. In tegenstelling tot dat duel speelde Koe mans formatie tegen Norwich weer met twee vleugelaanvallers, Van der Meyde en Wamberto. Machlas zou in de spits beginnen, maar bleek kort voor aanvang te geblesseerd aan de knie. Bij de landskampioen, met Stekelenburg in het doel, zat nieuweling Sikora voor de eerste keer op de bank Hij werd een week geleden overgenomen van Vitesse. In de tweede helft debuteerde hij, als vervanger van Wamberto. Van Halst, Pasanen, Witschge, Boukhari en Pienaar bekeken het duel van de tribune. Ibrahimovic speelde voor de niet fitte Machlas. Ibrahimovic scoorde na 23 minuten. Ook daarna was Ajax wat beter dan Norwich, dat vorig seizoen net naast promotie naar de Premier League greep. Enigszins gehinderd door de hoge temperaturen en het droge veld, waarop de bal niet gemakkelijk 'liep', kwamen de Amsterdammers niet aan ver dere treffers toe. Wel schoot Wamberto nog op de paal. Ook FC Twente speelde tegen een club uit de First Division, Sheffield United. Voor de Enschedeërs verliep dat minder succesvol. Het elftal van de Belgische coach Vandereijcken leed zijn eerste ne derlaag in de voorbereiding, 4-1. Het enige Neder landse doelpunt kwam op naam van de jeugdige spits Houwing. Vitesse won op het veld van Arnhemse Boys van Hapoel Tel Aviv, 2-1. Mbamba scoorde als enige van de formatie van de nieuwe coach Mike Snoei. Vïtesses winnende treffer kwam in de vorm van een eigen doelpunt van Israëliër Calvon. Wegens het overlijden van oud-trainer Doijee speelde de eredivisieclub met rouwbanden. Er werd ook een minuut stilte in acht genomen. Snoei toonde zich tevreden over de verrichtingen van zijn door de vele verkopen sterk veijonge for matie. „We zijn mentaal overeind gebleven tegen een harde en arrogante ploeg", zei de nieuwe trai ner. Hapoel was een geduchte tegenstander. Vorig seizoen bereikte de club nog de kwartfinale van het toernooi om de UEFA-beker, waarin het werd uitgeschakeld door AC Milan. Eveneens stond men op Woudestein stil bij het overlijden van Dorjee. Excelsior ontving ter gele genheid van het 100-jarig bestaan buurman Fey- enoord. Ook Feyenoord werd in het verleden ge traind door Dorjee. Excelsior, gepromoveerd naar de eredivisie, gaf goed partij. Pas door een late treffer van Kalou, vijf minuten voor tijd, won de houder van de UEFA-beker. Kalou scoorde twee keer, ook Buffel (ex-Excelsior) en Emerton troffen doel. Bij Feyenoord speelde Van Haaren negentig mi nuten. De vleugelverdediger, die een jaar geleden kwam van Roda JC, zag zijn debuutjaar in Rotter dam bedorven door een blessure. Van Wonderen en Paauwe ontbraken nog, waardoor Feyenoord dit keer achterin wat problemen kende. PSV kwam vrijdagavond in actie en versloeg het uit de Bundesliga gedegradeerde Freiburg, 3-2. Gakhokidze, Vogel en Vennegoor of Hesselink maakten de doelpunten voor Hiddinks formatie. De Eindhovenaren sloten met de wedstrijd hun trainingskamp in Zuid-Duitsland af. Intertoto NAC is in de derde ronde van het toernooi om de Intertoto Cup uitgeschakeld. De Bredase formatie speelde zaterdag gelijk tegen Troyes, 0-0. Dat was onvoldoende voor plaatsing. Willem II bekert wel verder, na de zege (2-0) op eigen veld tegen het Russische Krylia Sovetof. Het eerste duel tussen NAC en Troyes in Nederland was geëindigd in 1-1, waardoor de Franse formatie op basis van het in de uitwedstrijd gemaakte doelpunt verder ging. Willem II moet nu nog twee ronden overleven, wil het zich plaatsen voor het toernooi om de UEFA- beker. De formatie van coach Wotte bereikte te gen Krylia Sovetof de noodzakelijke zege van 2-0 - na de nederlaag van 3-1 in Rusland- door treffers van Janssens en Sektioui. De Tilburgers spelen in de halve finales tegen het Spaanse Malaga, dat AA Gent uitschakelde. door Frans Drelssen hockenheim - Michael Schuma cher, wie andersl De vijfsterren wereldkampioen kreeg tijdens de GP van Duitsland op Hockenheim zijn gedroomde race. Met zijn 62ste zege, een triomf op bestel ling, zette hij het Ferrari-rood ge kleurde Hockenheim in vuur en vlam en gaf hij zijn wereldtitel- feest de o zo gewenste bekro ning. Michael Schumacher ontketen de een orgie van lawaai op de tribunes, maar was zelf eerder sprakeloos. „Wat er in me om gaat is met geen woorden te be schrijven. Mijn eerste zege met Ferrari op Hockenheim, wauw. Dit is puur genieten en bezorgt me kippevel," sprak de Rode Terminator na een perfect gere gisseerde race. 67 ronden als in een roes. Schu machers optreden was een nieuwe demonstratie van macht en superioriteit. De inwoner van het Zwitserse dorpje Vufflens-le- Chateau leidde van start tot fi nish in een deinende zee van ro de Ferrari-vlaggen. Daar waar de andere teams al na de eerste meters beschaamd wapperden met het wit ten teken van de overgave. Broer Ralf zat hem met de BMW-Williams nog het dichtst op de hielen, maar verloor waardevolle seconden toen hij werd opgehouden door Trulli en Vïlleneuve. De druiven werden extra zuur toen 'het kleine broertje' vier ronden voor de fi nish nog een onvoorzien pitsbe- zoek (motorprobleem) moest brengen en daarmee een zekere tweede positie verspeelde aan teamgenoot Montoya. Michael Schumacher reed zel den hartstochtelijker. Zo zeer aasde hij op succes op Hocken heim. „Het was hard werken bij deze tropische temperatuur, maar uiteindelijk vielen alle puzzelstukjes perfect in elkaar. Het verbaast me telkens op nieuw hoe lang deze auto het dit Michael Schumacher gaat als eerste over de finish op Hockenheim. Foto: EPA seizoen volhoudt. Nog geen en kele keer uitgevallen." Michael Schumacher is een coureur par excellence. Hij rijdt steeds aan de grens. Hij heeft zelfs een display op zijn stuur waarop hij zijn sectortijden kan aflezen. De Duitser pleegt er een spelletje van te maken zich op die tijden te concentreren. Auto racen volgens het evangelie Schumacher. Niki Lauda zei af gelopen weekeinde nog: „Als onze lieve Heer uit alle mogelij ke genen een coureurscocktail zou moeten mixen, dan kwam daar uiteindelijk een Michael Schumacher uit." Het moet frustrerend zijn om te gen zo'n fenomeen te racen. Ja guar-coureur Eddie Irvine om schreef het treffend: „Een GP- weekeinde met Michael Schu macher is net zoiets als een paar klappen met een honkbalknup pel krijgen." Wie Schumacher ziet rijden, ziet obsessie, gedre venheid. Daarnaast is Schuma cher een fitnessbeest. ,Als Mi chael met zijn hond gaat hard lopen is de hond als eerste moe," is een van de grappen die de ronde doen. De concurrentie buigt eerbiedig. Williams/BMW-rivaal Juan-Pa- blo Montoya: „Die kerel is ver domd goed en kan bouwen op een dreamteam. Maar Schuma cher is geen magiër. Hij doet niks anders dan anderen. Hij rijdt nou eenmaal de snelste au to. Zo simpel is dat." Het geheim achter het succes van Ferrari is op de eerste plaats de band. Het zwarte goud van Bridgestone is volledig toege sneden op de Italiaanse renstal. Bovendien heeft het team de tractioncontrol zo geperfectio neerd, dat de auto in de boch ten zeer stabiel is en de rijders al vroeg op het gas kunnen. Bo vendien is de gewichtsverdeling zo optimaal, dat de auto bijna net zo rijdt als een kart. En waar andere teams elke race weer moeten zoeken naar de ideale setup, hoeven de ingenieurs en monteurs van Ferrari enkel nog te zorgen voor de fijnafstem ming. Een klasse apart. Jordan-team- baas Eddie Jordan kan er wel om lachen. „Velen ervaren het seizoen als saai. Ik niet. Je moet gewoon erkennen dat Michael Schumacher schier onverslaan baar is." Saai is Schumacher hooguit naar de buitenwacht toe. Hij heeft weinig op met de glamour van de sport en is het liefst thuis. Jordan: „Hij is een echt familiemens. Niet zo extro vert als Senna. Wil hij over twin tig jaar ook nog populair zijn dan moet er iets gebeuren. Of hij stopt op het hoogtepunt van zijn carrière, of - en dat hoopt natuurlijk niemand - hij zou moeten verongelukken zoals een Ayrton Senna. Imola 1994 is nog steeds een van de redenen waarom Senna zo ongebroken populair is." Alleen zijn vrouw Corinna en zijn kinderen Gina Maria en Mick zouden Michael Schuma cher momenteel kunnen over halen om de racerij vaarwel te zeggen. Zover is het echter nog niet. Bovendien zou zijn loop baan zonder een zesde wereldti tel, het laatste grote record, iets hebben van een onvoltooid oeuvre. door Bart Boerop haarlem - „Wat wil ik graag naar huis...," verzuchtte Robert Eenhoorn gistermiddag nadat hij de verzamelde pers voor de laatste keer tijdens de 21ste Haarlemse Honkbal Week te woord had gestaan. De bondscoach zag er vermoeid uit. Logisch na tien loodzware dagen waarin hij fysiek en mentaal pendelde tussen zijn gezin - zijn zieke zoontje werd donderdag geopereerd - en zijn selectie. Hoewel zijn thuissituatie dat volledig rechtvaardigde, vond de op en top professional Eenhoorn niet dat hij de Nederlandse ploeg kon loslaten. Daarom coachte hij zijn mannen zoals hij dat altijd doet: gedreven, betrok ken en met oog voor details. Met succes, want het Nederlands team plaatste zich za terdagavond dankzij een 6-2 zege op de Verenigde Sta ten voor de eindstrijd een dag later tegen datzelfde land. Gisteren leek Oranje te worden weggespeeld. Het Ame rikaanse team, samengesteld uit de beste college-spelers van de natie, nam een snelle 0-5 voorsprong, maar Oranje toonde een opmerkelijke veerkracht. Knabbelde inning voor inning een puntje van de achterstand af en verloor uiteindelijk slechts met 4-5. De tweede plaats was ruim voldoende om de A-status van het NOC'NSF voor een jaar veilig te stellen. De prestaties in het Pim Mulierstadion waren voor Een hoorn eens te meer het bewijs dat Nederland het gat met de wereldtop aan het dichten is. Goed, het Cubaan se en Amerikaanse team dat Oranje versloeg, was bij lange na niet het beste dat die landen op de been kun nen brengen, maar dat gold ook voor de nationale ploeg. Eenhoorn deed het, op Hensley Meulens na, zonder profs en louter met spelers uit de hoofdklasse. Daarin zocht de bondscoach ook de verklaring voor de stroeve start van zijn slagmensen in de Honkbal Week. „De jongens hadden een aantal dagen nodig om aan het niveau van de internationale pitchers te wennen. In de hoofdklasse zien ze te weinig goede werpers tegen over zich." Om te voorkomen dat dat aspect Nederland opbreekt in grote toernooien gaf Eenhoorn twee oplossingen aan. „We moeten meer tijd nemen om ons voor te bereiden, maar we zouden ook eens kunnen denken aan het in- Robert Eenhoorn loopt weg nadat hij door de scheids rechter van het veld is gestuurd. Foto: ANP/Olaf Kraak krimpen van de hoofdklasse." Die omvat nu tien clubs en volgens de bondscoach zijn dat er twee a drie te veel, gezien het niveau van de Nederlandse spelers. Dat is tegen het zere been van de kleinere clubs, die er jaarlijks alles aan doen om te overleven op het hoogste niveau. Maar de voormalig New York Yankee schroomt niet om heilige huisjes omver te schoppen in zijn po ging het honkbal naar een hoger niveau te tillen. Het verheugde Eenhoorn zeer dat zijn manier van den ken juist bij de jongere spelers aansloeg tijdens de Weelc Het waren Maikel Benner (22), Sidney de Jong (23), Brian Engelhardt (20) en Alexander Smit (16) die de show stalen en niet de meer gevestigde namen als Percy Isenia en Dirk van 't Klooster. Engelhardt werd zelfs uit geroepen tot meest waardevolle speler van het toernooi. Volkomen terecht, gezien zijn formidabele slaggemid delde: .389 en zelfs .500 met honklopers in scoringsposi- tie. Zijn aanpak werpt vruchten af, vindt Eenhoorn. „Het publiek in Haarlem is tevreden naar huis gegaan omdat we de finale hebben gehaald, maar als je naar de spelers kijkt, zie je teleurgestelde gezichten. Ze hadden willen winnen. We achten ons allang niet meer bij voorbaat kansloos als we tegen Cuba of Amerika spelen." Dat bleek zaterdagavond, toen Nederland Team USA vanaf het begin onder druk zette. Onder leiding van de fantastisch werpende Eelco Jansen, bij zijn laatste op treden in de nationale ploeg voor eigen publiek, joeg Oranje op de finaleplaats. De emoties liepen hoog op toen kortestop Ralph Milliard een slaande beweging maakte richting Rickie Weeks, die gevaarlijk slidend naar het tweede honk, een dubbelspel probeerde op te breken. Milliard werd uit het veld gestuurd, reden voor Eenhoorn om, met zijn hoofd bijna tegen het hoofd van scheidsrechter Henri van Heijningen, in woede uit te barsten. Net als vorig jaar op het Rotterdamse World Port Tour nament werd ook Eenhoorn van het veld gezonden en net als toen (tegen Cuba) bedekte de woedende coach de thuisplaat met gravel. Een Amerikaanse gewoonte waarmee de minachting voor de scheidsrechter wordt onderstreept. „Ik vond het onterecht dat Milliard eruit werd gestuurd en ging achter mijn speler staan," legde de coach na afloop uit. Nederland won en moest daarom gisteren opnieuw aan de bak. Het was wellicht een wedstrijd meer dan Een hoorn vooraf had verwacht, maar daarna mocht hij dan eindelijk naar huis. Met een indrukwekkend totaal van 443 punten heeft Pieter Struive uit Nieuwe Wetering de Tour de Kans 2002 op zijn naam geschre ven. Zijn ploeg bestaande uit Lance Armstrong, Robbie McEwen, Tom Steels, Baden Cooke, Damien Nazon, Jan Svorada, Stuart O'Grady, Jaan Kirsipuu, Raimondas Rumsas, Jimmy Casper, Igor Gonzalez de Galdeano, Joseba Beloki, Christophe Moreau, Erik Za- bel en Óscar Freire bleek het meest productief gedurende de 3278 kilometer lange mar teltocht die voor de vierde maal op rij werd gewonnen door Lance Armstrong. De 22- jarige winnaar was gister avond niet bereikbaar voor commentaar. Hij lag heerlijk te bakken op het Zandvoortse strand. Was er met de trein heengegaan. Het werd dus een latertje. Moeder Struive nam de honneurs waar. Haar eerste reactie was ronduit ver rassend. „Weer?", sprak ze na dat ze telefonisch van het suc ces op de hoogte was ge bracht. „Vorig jaar had hij ook al gewonnen." Een echte wie lerfanaat dus? „Nou nee", zegt mevrouw Struive. „Meer een spelletjesfreak. Maak een poultje bij welke sport dan ook en Pieter doet mee." De student economie had zich zelf de laatste dagen geen schijn van kans op de eindze ge gegeven. „Vanwege de vele afstappers. Hij zal zich rot schrilcken als hij straks thuis komt." De beste dagscore van zaterdag kwam met 59 punten op naam van Gerda van Zijp uit Leiden. Wim Klein uit Zoe- terwoude deed het in de laat ste rit het beste. De voormali ge 'toptiener' scoorde 55 pun ten. Tip: Voor uw persoonlijke klassement kijkt u op www- .leidschdagblad.nl. Gelieve uw persoonlijke inlogcode te ge bruiken. De nummers een tot en met tien van het eindklassement van de Tour de Kans 2002: Pieter Struive (Nieuwe Wete ring) 443 punten, Bart Nie- vaart (Oegstgeest) 439 punten, Rob Neuteboom (Voorscho ten) 438 punten, Henk de Gunst (Leiden) 436 punten, Cor Bruin (Alphen aan den Rijn) 435 punten, Mare Lelie veld (Stompwijk) 432 punten, Jasper van der Wiel (Noord- wijk) 431 punten, Rob van Dijk (Leiden) 430 punten, G. Molkenboer (Leimuiden) 429 punten, Gerrit Bronkhorst (Valkenburg) 429 punten. UIT GESPROKI Ajacied Victoi ra in Voetbal national (VI): „Ik ben een 1 naaier get daar ben ik het niet mee t zocht weieens een tegens op die al een gele kaart h iets te forceren. Dat ma{ Nederland niet zeggen, d* je een matennaaier, maai nationaal wordt het al maal beschouwd. Idem: „De hele discussie 01 schwalbe is oven Machlas doet het gewooi Als de scheidsrechter erii doe je het als speler goe de schwalbe hoort erbij. Jo Planckaert in Humt het gebruik van oortelefi „Och, als ik naast Am rijd, mag ik afluisteren zc wil: als hij demarreert toch niet mee. Ajax-doelman Bogdan I in VI: „Corruptie is overal in l nië, niet alleen in het v Toen ik van Ajax naar D Boekarest vertrok, heb ik de contractonderhandi tegen de president gezegd, ballen tegenhouden vo club en niet bewust ballet laten. PSVer Kevin Hoflar Sportweek: „De laatste hersensch (zijn vierde, red.) kreeg ik gen Fortuna. Ik kopte e weg en voelde me he slecht worden. Het we, zwart voor de ogen. Ik m woon een deel van het alsof je naar zo'n hele out visieuitzending zat te Toen wist ik: nu moet i\ pen. Ik was gewoon te 1 gaan. Oud-wielrenner Sean Kj NRC Handelsblad: „Als de motivatie er niet /j verandert het trainen in. Naarmate je ouder worq je ook steeds meer gaan en op een gegeven n staan die inspanninga meer in verhouding tot j. mende prestaties. Idem: „Als je wat ouder wordl wat meer berekenend te J de sprint. Daarbij speli schillende factoren een ra eerste plaats denk je aan zin, in de tweede plaat drive vanuit financiële\ ven niet meer zo groot, dan al veel verdiend mi rennen, je hebt het goel hoeft die risico's niet metj men. Dat alles zorgt er m je een beetje gaat twijfelcj sprint en zodra je gaat tit heb je verloren." Chris van der Velde, j coach van de Nedei amateurgolfers in Al§ Dagblad: „De meeste Nederlandse, tjes willen voetballen zoontje ook. Van wel door hun ouders golfbaan worden g& vraag ik me vaak af wd plezier en motivatie zij\ zonde van het geld. Idem: „Om toppers op te leii golf meer moeten dooi tot andere lagen van di king. Die kinderen mo kans krijgen om voor geld te spelen, net zoa Groot Brittannië of 1 voor een klein bedrag ij fen op een openbare baai ballen leer je op een plet Nederland moet golf zijn status kwijt. Pieter van den Hoogent Algemeen Dagblad: „Als ik nu na de trait mijn auto naar mijn eii rijd, voel ik me volmaakt kig. Ik heb alles: mooi /ir ke auto, lieve vriendin, ff ge ouders waarbij ik 0) recht kan, goede vrient me nemen zoals ik ben. een heerlijk leven. Ik bert niet meer bezig met wié ik ben. Ik ben Piet en rij blijven. Twijfelen doe r meer. Het moet heel ger wil ik nog een knauw Arrr RBC-trainer Chris De?' VI: „Toen ik in Qatar werkt leed mijn moeder, maar goedkeuring van de sjeir, ik niet naar Nederland, r echt op mijn knieën" Idem: „De enige hobby die dl van Qatar hebben is shov heb in Engeland meel dat mijn selectie de supt inging en voor duizend dens snoep kocht. Geldf geen enkele rol. We hadden één contai ner met spullen mee genomen uit Qatar, maar er gingen er drie mee terug."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14