Armstrong bereikt bijna de perfectie Van Dijk herstelt dwaling op tijd 'Nu heb ik de komende drie jaar weer een baan' SI ildo gaat r AC Milan jen bij duel id - Arsenal leur Politiek (t in coma i JC wordt ran Vrede Tobias Dier wint Dutch Open en ontsnapt meteen aan status van werkloze golfer Amerikaan mikt op vijfde Tourzege Telefoontje van president SPORT maandag 29 JULI 2002 Volleyballers rrassen ndscoach Wat een »ek voor nhoorn Camenzind el in Ronde n Sachsen i - Rivaldo heeft een con- oor drie jaar getekend bij lan. De Italiaanse club lit zaterdag bekendge- AC Milan benaderde de aanse voetballer, die met id de wereldtitel verover- dat vorige week zijn ver is met Barcelona was iden. Rivaldo stond nog ir onder contract in J, maar moest vertrekken (ouis van Gaal terugkeer- toach. De Italianen hoef- ien transfersom voor de ge aanvaller te betalen, arsalaris wordt 4 miljoen etto. adt - De vriendschappe- edstrijd tussen Rapid n Arsenal is zaterdag afgebroken wegens rel- 66 minuten maakte de srechter bij een stand een einde aan het duel de Oostenrijkse en En- lub toen er rellen uitbra- sen de fans van de ub en de politie. De ont- ig werd afgewerkt op het n derdedivisieclub SC adt. De supporters van vierpen onder meer de- i de stoeltjes en flessen [enten. De politie rea- met traangas. de - Motorcoureur Peter uit Borne is gisteren ewond geraakt bij een igeluk op het circuit van i Tsjechië. De 18-jarige wam in de 250cc race et Europees kampioen- twaar ten val. Hij be- 'op een gedeelte waar len worden bereikt van imeter per uur buiten de )e talentvolle coureur Het zwaar hoofdletsel en a overgebracht naar een »uis. Later werd hij naar imacentrum vervoerd, debuteerde onlangs tij- TT in Assen in de hix met een 21ste plek de - Voor de derde keer veer een week heeft Ro et een buitenlandse ereenstemming bereikt i transfer van Regillio )it keer betreft het Irak- riekenland. Of de over- ze keer doorgaat, Ro- nmercieel bestuurslid ïdriks durft het niet met ;id te zeggen. Eerder it' Roda de verdediger talurg uit de Oekraïne, arvoor aan Sjaktor Do- t hetzelfde land. Beide iwam de speler zelf niet teenstemming met de Inde club. ijs in ti Erfurt Het is een ongebruike- I voor schaatsrecords, Sarvan trokken Jan Bos (er Elsinga zich dit week- i Erfurt niets aan. Ter buiten bijna tropisch tas, verbeterden de twee prs binnen in de Gunda ln-Stimemannhalle anrecords, op respectie- 10 en 3000 meter. Bos, jrdag al tot 36,18 kwam, tde gisteren zijn verse lot 36,12. Elsinga brak g de beste tijd in Erfurt Jat moment. De nieuwe poot van Bos bij DSB bt 3.56,50. Afgelopen 'was de ijsbaan in Erfurt t eerst in gebruik. Lance Armstrong: „De Tour verliezen zou een grote teleurstelling zijn. Want het hele jaar is gewijd aan de Tour. Mijn hele leven staat zelfs in het teken van deze race." Foto: EPA echt naar die herrie luisteren? Het punt is dat we ook een swingend stel vormen, dat op zo'n moment het moreel vindt om er in de etappe weer keihard tegenaan te gaan." ZZ Top als onderdeel van een perfecte operatie. Johan Bruy- neel staat al vier jaar aan het hoofd van die ene missie: het winnen van de Ronde van Frankrijk „Ik geloof niet dat er nu nog dingen zijn die we kun nen verbeteren. De perfectie is zo goed als bereikt. Maar weet ook, dat het al moeilijk genoeg is om ieder jaar hetzelfde te doen." De concurrentie dwingt hem ook niet om nog verder te zoe ken naar verbeteringen. „Toch zit ook ik ver tegen mijn maxi mum", zegt Armstrong. „Na drie weken Tour zit er niet veel meer in mijn brandstoftank" Het team heeft al even zuinig moeten rijden. „We hebben in de Alpen groepjes laten wegrij den. Het is mooi om zelf op La Plagne te winnen, maar het zou kortzichtig en stom zijn geweest iedere dag tot het uiterste te gaan om de rit te winnen. In de ze tijd is het niet meer mogelijk de Tour compleet te controle ren. Merckx en Hinault konden in hun tijd als een patron het peloton opdragen rustig aan te rijden. In de Giro lukt dat ook nog wel. Hier niet Hier wil ie dereen elke kans om te winnen aangrijpen. Wat logisch is." Na vier Tour-zeges is de vraag hoeveel energie en motivatie Armstrong nog in zijn tank heeft om een vijfde en mogelijk zesde Tour te winnen. „Ik kom in ie der geval terug", zei hij. „Ik hou er nog altijd van me op deze ra ce voor te bereiden. De Tour verliezen zou een grote teleur stelling zijn. Want het hele jaar is gewijd aan de Tour. Mijn hele leven staat zelfs in het teken van deze race." Jogi Müller is Armstrongs vriend en perschef. „Lance heeft mil joenen op de bank staan. Hij kan een luxe leventje gaan lei den. Hij peinst er echter niet over om thuis te blijven en niets te doen. Dit draait niet om geld. Hier gaat het om de liefde voor de sport. Lance houdt echt van het wielrennen. Hij is nu al be zig met de volgende Tour. Ieder een heeft het over het winnen van zes rondes. Uit mijn ge sprekken met hem merk ik ech ter niet dat dat record het doel is dat vast in zijn hoofd zit. Lance weet hoe zwaar het is een ronde te rijden. Laat staan hem ook nog te winnen. Eerst volgend jaar. Dan zien we weer verder." door Henri van der Steen Hilversum - Het Dutch Open is een relatief klein golftoemooi. Reden misschien waarom vaak relatief kleine spelers winnen? Gisteren schreef Tobias Dier het toernooi op zijn naam. Tobias wie...? Een beetje vreemde aanblik is het wel. Tobias Dier heeft een van veel opwinding en nog meer zon rood gezicht, alleen het voorhoofd is blank. Daar kon de zon niet bij, want de hele middag droeg Dier een pet Zo rustig als hij was op de baan, zo expressief is hij na afloop. „Ik ben open, ongeremd, ik praat de hele tijd. Niet op de baan, want dat heb ik afgeleerd. Dat werkt niet. Buiten de baan ben ik wel druk. Sommigen zijn bang voor een speech als ze ge wonnen hebben, ik denk altijd: geef die microfoon maar aan mij. Ik praat wel, uren als het moet." Dus praat hij nu, na zijn sensa tionele zege in het Dutch Open. Niks geen Nick Faldo of Padraig Harrington of Bernard Langer of Retief Goosen bovenaan, maar een zekere Dier. Een nobody die gaat lachen met de eerste prijs van 300.000 euro. Een overwel digend bedrag voor een jongen die het tot deze week van de kruimels moest hebben, even afgezien van het kleine toernooi dat hij vorig jaar in Ierland won. Hij was zelfs bijna werkloos, zo als hij het zelf zegt. „Elke week ging er meer uit dan er binnen kwam. Sinds ik vorig jaar in Ier land won, heb ik 26.000 euro verdiend. Dat hou je niet vol. Ik vroeg me werkelijk af waar ik mee bezig was en wat ik moest doen. Nu heb ik de komende drie jaar weer een baan" Tobias Dier is 25 jaar en in elk geval tot eind 2004 golfprof. Door zijn zege op de Dutch Open heeft hij het recht ver diend na dit seizoen nog twee Tobias Dier kijkt de bal na na zijn laatste slag van het toernooi. Foto: GPD/Ton Kastermans jaar mee te doen op de Europe se Tour. Het grappige is dat de caddie van Dier tien procent krijgt van het prijzengeld als de baas wint, 30.000 euro dus. Meer dan de golfspeler het afge lopen jaar verdiende. Een typisch wereldje is het, de kolonie golfers op de tour. Ze vliegen van stad naar stad, van toernooi naar toernooi. Ze kun nen allemaal fantastisch goed golfen, maar elk ogenblik hangt er de dreiging van een mislukt schot en daarmee van een mis lukte week in de lucht. Dinsdag bij een oefenronde maakte Dier nog de indruk van een dilettant. Hij sloeg bijna elke bal het bos in. Michiel Floris, de manager van Maarten Lafeber, zei toen: „Ik weet wel wie vrijdag het eer ste thuis is." Dier hoefde niet naar huis, Dier had alsnog de week van zijn le ven. Tien onder par na de eerste dag, zeventien onder par na vier dagen. Echt vuurwerk bleef ech ter uit. Dier leidde en hij verde digde zijn voorsprong even koelbloedig als gedegen. Spekta kel was er overigens wel, maar helaas buiten beeld: Mark Roe - een ervaren speler toch - produ ceerde een air-shot Voor de niet-kenners: dan mep je dus over de bal heen. Een air-shot komt vaker voor, maar voorna melijk bij beginnelingen en on verbeterlijke krukken. Spectaculair was hooguit de prijsuitreiking, toen het toer- nooi-baas Robbie van Erven Dorens bestond voor de jarige voorzitter van de Hilversumsche golfclub een Tang zal-ie leven' aan te heffen. De volle tribunes zongen even gedienstig mee. Dat is het Dutch Open in een notendop: gezellig. Vooral gezel- üg- De winnaar straalt natuurlijk niet minder. Tobias Dier is de derde Duitse winnaar van het Dutch Open in de laatste zes jaar; Sven Strüver en Bernard langer waren de andere twee. Een sympathieke winnaar is To bias Dier zeker, een groot win naar is hij niet „Ik heb 'm vandaag maar één keer het bos in geslagen", kraait hij nog eens. Tijdens de laatste 15 toernooien moest hij 12 keer vroegtijdig naar huis. Nu leidde hij het veld van start tot finish. Mooie prestatie. Sprookjesach tig mooi potsdam/anp - Dat is twee. Ten teken van victorie en om het be halen van een nieuwe gouden medaille aan te geven, stak Edith van Dijk op de Templiner See bij Potsdam twee vingers omhoog. Ze versloeg de Duitse lievelingen van het open water, Angela Maurer en Britta Kam- rau, voor eigen publiek op nieuw. De langeafstandzwemster uit Wognum, al Europees kampioe ne op de 25 kilometer, sloeg vlak voor de finish van de tien kilo meter wel even de schrik om het hart. Ze belandde buiten de be lijning van de fuik naar de aan- tikplaat, alsof ze in trance van plan was aan een derde ronde te beginnen. Ze zag de dwaling echter bijtijds in, keerde om, gleed om de drijvers heen en hield de voluit sprintende ach- tervolgsters achter zich. Van Dijk gaf na haar fout in de slotfase niet op en vocht zich alsnog naar de zege. „Er was geen reden voor paniek. Ik lag nog twee meter voor, dat is twee seconden. Niet goed te maken op vijftig meter", zei de 29-jarige Noord-Hollandse, al eens we reldkampioene op de twee lang ste afstanden, over de enerve rende slotfase. Van Dijk. beter getraind dan ooit en gezegend met de in de sport veelgeroemde 'blinde pas sie', kon de wedstrijd niet vol doende naar haar hand zetten. Ze nestelde zich wel snel op kop in gezelschap van de Italiaanse Viola Valli, de kersverse titel- houdster op de vijf kilometer, maar slaagde er niet in een gaat je van enige importantie te slaan. Ze weet dat voor een deel nog aan de inspanningen van donderdag. Wel was de wed strijd van zaterdag, de vijf kilo meter (vijfde plaats), haar goed bekomen om de vermoeidheid uit het lijf te zwemmen. ,,'s Middags heb ik nog even in het water gelegen en voelde me parus/anp - Tussen de huldi gingen door werd tourwin naar Lance Armstrong giste ren al telefonisch gefelici teerd door George Bush. De Amerikaanse president had de slotetappe van de Ronde van Frankrijk voor de tv ge volgd en meteen de telefoon gepakt. Armstrong moest er de plichtplegingen even voor onderbreken. „Onze presi dent is een groot sportlief hebber", vertelde Armstrong meteen na het telefoontje. „Hij had me zojuist op tv ge zien en wilde me direct felici teren. Ik moet snel naar het Witte Huis komen, zei hij me. Natuurlijk ga ik dat doen. „De ploeg is het grote verschil vergeleken met de eerste ronde die ik won in 1999. Toen was ik iedere dag nerveus. Ik was bang de wedstrijd van het ene op het andere moment te verliezen. Nu weet ik dat ik tijdens die moeilij ke momenten terug kan vallen op mijn ploeg. In 1999 was dat nog niet mogelijk." Gevraagd naar zijn mooiste mo menten uit deze Tour kwam Armstrong, via de geslaagde start in Luxemburg dan ook snel terecht bij zijn 'teammates'. „De momenten die ik het meest zal koesteren, zijn de keren dat we samen in de bus onderweg wa ren naar de start. In de periode, zo halverwege de Tour, dat de ploeg er even door zat, haalde Floyd Landis zijn oude ZZ Top- cd's tevoorschijn. We draaiden het geluid zo hard mogelijk en zongen mee met die oude 'sou thern rockclassic' als 'She's got legs' en "Viva Las Vegas'. Stel je voor: zit je daar in de bus die oude nummers mee te gillen en kijken een Rus, en Spanjaard en een Tsjech je aan met een blik van: wat is dit. Roberto Heras zei: wie is ZZ Top? Moeten we zelfs sterker dan 's ochtends. Toch had ik niet de kracht weg te komen. Verder dan vijf, zes meter kwam ik niet. Valli pakte me steeds terug; en ik haar als ze ging. Daardoor kwam de rest steeds terug. Het ging ook lang zaam: 2.06.20. Donderdag was ik bij doorkomst een minuut sneller. Ik lig graag voor de groep. Dat is altijd vechten.Tij- dens het drinken kwam ik er toch middenin terecht en kreeg meteen twee trappen in het ge zicht" Bijkomend ongemak was van intern fysieke aard. Het water van de Templiner See leek, ze ker op de luwe plekken, op ver dunde erwtensoep. Het per on geluk nemen van de nodige slokken, had Van Dijk gisteren een snertgevoel in maag en dar men bezorgd. Het weerhield haar niet van presteren. Ze wil immers sinds haar zesde al de beste zijn. Een halve kilometer voor de finishplank viel ze op nieuw aan. Toen wel met suc ces. Edith van Dijk steekt twee vin gers in de lucht: goud op de 25 en 10 kilometer zwemmen. Foto: ANP/Robert Vos door Ad Pertijs parus - In Texas kan het heet zijn, maar ook Parijs was gisteren een bakoven. Toen Raimundas Rumsas zaterdag in de tijdrit door de ook al verzengende Beaujolaisstreek heel lang in de buurt bleef van Lance Armstrong wist assistent-ploegleider Dirk Demol waarom zijn kopman dit jaar ogenschijnlijk meer moeite had met de ritten tegen het uur werk dan in andere jaren. „Het is de hitte. Dit jaar was Lance alleen te pakken door de warmte. Van hem mag het nu oude wijven re genen." De Texaan overleefde de hitte en reed daardoor soeverein naar zijn vierde Tour-zege, die giste ren weer uitbundig werd gevierd op de Champs Elysees. Samen met zijn ploegmaten. Lance Armstrong liet deze ronde geen gelegenheid onbenut om de waarde van de ploeg aan te stip pen. „Het is nooit gemakkelijk de Tour te winnen, maar als je zo'n goede ploeg om je heen hebt, maakt dat het leven een stuk gemakkelijker. Hun werk was een stuk zwaarder, dan het mijne." Hij roemde zijn makkers als het 'beste, meeste complete, meest gemotiveerde en meest ervaren team'. Ze gaven hem de mentale rust die nodig is om de warme Tour dag na dag te overleven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13