ECONOMIE Qwest komt met nieuwe cijfers 'Snelle hap' vaker concurrent horeca Iedereen wil af van autotax, maar hoe? Beleggen in zaak van de baas blijft populair Protest KLM in Brussel tegen steun voor Alitalia f-'superinkoper' AH >rdt topman Laurus rede' vervalsing •eurobiljetten 2 cordwinst door cks van Honda SJ ziekindustrie w unt hacken igvaarding or bankiers ïrrill Lynch Verdwijnen BPM heeft grote gevolgen zwaartekracht Belegger dient claim in tegen directie failliete dochter KPNQwest burg - Zeven maanden na itroductie zijn de eerste essionele vervalsingen van ibiljetten opgedoken. Daar- aat het vooral om 50-euro- rd tten, aldus de Duitse krant °l am Sonntag. Volgens Ro- Müller van de afdeling rsralsingen van de Bundes- l- t hebben vervalsers al hun Me gestoken in het nama- 18 van de zilveren veiligheids- R en op de biljetten. „Het B€ de eerste vervalsingen die cht serieus moeten ne- k aldus Müller. Van de M vervalsingen die in Duits- :nl opdoken was de helft een urobiljet. it, ijn 0 - Honda Motor Co, de de autofabrikant van Ja- heeft een recordwinst ge- 1 i in het afgelopen kwar- 1 d De stevige verkoop van e trucks in de VS gaf een ««hls, hoewel de zwakkere L1 r Honda zorgen begint te b n. De nettowinst steeg 1 miljard euro op een to- n s ian verkoopinkomsten van miljard euro. Vorig jaar te Honda in hetzelfde sö taal 10 procent minder :t Honda verwacht dat de top verder stijgt door de ieuwde Accord sedan - la's topmodel in de VS - ft in minivan. XM ngeles - De Amerikaanse ie' en muziekindustrie wil lieuw wapen inzetten te- Ie illegale verspreiding van producten op het internet, tulp van een Democrati- volksvertegenwoordiger is ing i wetsvoorstel opgesteld industrie het recht geeft treken bij computers die le bestanden kunnen her in. De industrie zegt dat hade door piraterij op het iet jaarlijks zo'n 4,3 mil- iP f lollar beloopt. Als de wet aangenomen dan mogen n dememingen computers indringen om hun 'bezit- terug te halen. ►9. 'mg igton/anp-rtr-afp - Het Congres heeft [bankiers van zakenbank Lynch gedagvaard. Zij morgen inzicht ver- over de zakelijke ban- ien Merrill en energie- Enron, die mogelijk geleid tot financiële rsaties. kiers, Tilney en Furst, [den vrijdag vrijwillig voor fcngres te verschijnen. Til- ferd daarna op non-actief door Merrill Lynch, werkt niet meer voor de I de positie van Tilney is Zijn vrouw was mana- Enron, dat eind vorig onder ging nadat boek- ndige trucs naar buiten 1 gekomen. In het Enron- is al gebleken dat renten van Merrill, JP Chase en Citigroup, meegewerkt aan de iaties door dochteron- jningen op te zetten die jen van Enron ovema- Lynch denkt dat zijn per- juist heeft gehandeld in itacten met Enron. Bij ligt desondanks al sinds een aanklacht van boze •aandeelhouders die de leschuldigen van betrok- id bij de ondergang van rgiereus. maandag 29 JULI 2002 door James McConigal den haag - De auto-importeurs verenigd in de RAI, de autohan del en de garages in de Bovag, en de ANWB namens de auto mobilist: alle woordvoerders reageren verheugd op de me dedeling dat in EU-verband op termijn de belasting op auto's, de BPM, zou moeten verdwij nen. In Nederland bedraagt de ze nu 45,2 procent van de nieuwprijs van een auto. Dat de fiscus niet werkeloos zal toekijken als er drie miljard aan inkomsten gaan verdwijnen, is duidelijk. Wat er dan moet ge beuren, daarover bestaan nog geen duidelijke gedachten. Bij de ministeries van financiën en verkeer en waterstaat is een paar jaar geleden al eens nage dacht over verlaging van de BPM in het kader van de dis cussie over de kilometerheffing. De gedachte was toen dat de BPM een kwart omlaag kon, zo dat er ruimte zou ontstaan voor de variabele heffing per (spits-) kilometer. Over de details van de regeling heeft vervolgens niemand zich meer het hoofd gebroken, omdat het hele plan van tafel werd geschoven. Afschaffing heeft een aantal grote gevolgen. Zo is er de vraag hoe de overheid vervan gende inkomsten krijgt van de autobezitter. Kan dat, zoals Bolkestein voorstelt, uit accijns verhoging op brandstof, en/of uit verhoging van de motorrij tuigenbelasting? Het eerste is lastig vanwege de grensproblematiek. Als benzine in Duitsland en België nog veel goedkoper wordt, gaan auto mobilisten meer kilometers maken om maar niet in Neder land te hoeven tanken. Slecht voor het milieu. En de fiscus wordt er niet veel wijzer van. Het tweede is volgens de ANWB strijdig met het streven de belasting op auto's te ver schuiven van bezit naar gebruik ter ontmoediging van het auto rijden. Bovendien zou een ver hoging van de motorrijtuigen belasting onrechtvaardig kun nen uitpakken. De BPM is een malig en wordt afgeschreven tijdens de gebruiksduur van de auto. De (hogere) motorrijtui genbelasting komt elk jaar te rug en dus, rekent de ANWB voor, kan een autobezitter op termijn in totaal méér kwijt zijn aan belasting dan in de huidige situatie. Wat is er dan per saldo eigenlijk 'afgeschaft'? De RAI heeft in het verleden al eens uitgerekend dat de BPM pijnloos kan worden afgeschaft in acht jaarlijkse stappen. Be zitters van een auto met hogere bpm worden elk jaar gecom penseerd met een korting op de heffing die er ongetwijfeld voor in de plaats komt. Deze globale regeling stond toen nog in het kader van de kilometerheffing en is na het verdwijnen daar van nooit meer exact uitgere kend, aldus de RAI. Zo'n gefa seerde afschaffing betekent dat na die periode alleen nog oude auto's rondrijden met een res tant BPM - daar heeft niemand veel pijn meer van, is de ge dachte. Ook de Bovag juicht de ver dwijning toe: de BPM belem mert de vrije handel in Europa en brengt veel administratieve rompslomp met zich mee. De Bovag vindt dat er geen enkele heffing, verhoging of belasting voor de in de plaats hoeft te ko men: de automobilist betaalt al meer dan genoeg aan de staats kas. Na dit kloeke standpunt beseft de woordvoerder ook wel dat het niet waarschijnlijk is dat de fiscus zo maar drie miljard euro zal afboeken. Maar de Bovag ziet zowel aan verhoging van de brandstofaccijns als aan die van de motorrijtuigenbelasting nadelen kleven: pomphouders in een steeds groter grensge bied krijgen het moeilijk, de motorrijtuigenbelasting is geen kostenpost die varieert met het feitelijk gebruik. Alle betrokkenen zijn als de dood dat bij een (gedeeltelijke) afschaffing van de BPM de au tomarkt verstoord raakt. Dat er twee soorten auto's in Neder land rondrijden: met volledige BPM en zonder. Blijven de mensen massaal een of twee jaar langer in hun oude auto doorrijden voordat ze een nieu we kopen omdat zij denken dan goedkoper uit te zijn? Dat zou catastrofaal zijn voor de dealers. Moet het nationale wa genpark in een klap met tien tallen percentages worden af gewaardeerd, als de BPM uit de prijsopbouw wordt gehaald? En wat zou het betekenen voor de tweedehands markt? Een markt die immers, zeker in het begin, geheel bestaat uit auto's waarop ooit de volle BPM is be taald. Terwijl gloednieuwe au to's op de markt dankzij de af schaffingvan de BPM een stuk goedkoper zijn geworden. hamburg/anp-dpa-afp - De KLM heeft samen met vier an dere Europese luchtvaartmaat schappijen een boze brief ge stuurd naar EU-commissaris Loyola de Palacio (transport). Het vijftal bekritiseert in het schrijven de toestemming die de Commissie in juni gaf voor een publiek-private kapitaalin jectie van 1,4 euro voor het kwakkelende Italiaanse Alitalia. Dat meldt de Duitse versie van The Financial Times vandaag. De Commissie eiste vorige maand wel dat drie particuliere banken, die deelnemen aan de Italiaanse reddingsoperatie, zich onvoorwaardelijk garant stellen voor het succes daarvan. De banken moeten minstens 38 procent van het verse kapi taal verstrekken. Verder moet de luchtvaartmaatschappij en kele activiteiten afstoten. De lo nen moeten omlaag, niet-kem- activiteiten moeten worden ge schrapt en het mes moet in het lijnennet. De Italiaanse staat doet voor 892 miljoen euro mee. Ondanks de strenge eisen was het opmerkelijk dat Brussel zo makkelijk akkoord ging. Enkele jaren geleden kreeg Alitalia ook al 1,4 miljard euro staatssteun, in drie tranches. Normaal ge sproken is de Europese Com missie heel streng. Zo mocht Ierland onlangs geen steun ver lenen aan Aer Lingus. De KLM, Lufthansa, British Air ways, British Midland en SAS vinden dat de Commissie het besluit nog eens tegen het licht moet houden. De vijf sluiten eventuele juridische stappen tegen Brussel niet uit. door Jacqueline van Cinneken arnhem - De AEX-index kon de 28-jarige Madeleine Kremers nooit boeien. Toch be sloot zij mee te doen aan het aandelenplan dat ingenieurs- en adviesbureau Arcacüs in januari introduceerde voor zijn personeel. Omdat zij het 'leuk' vindt aandelen te heb ben van een bedrijf dat ook haar werkgever is. „Het heeft te maken met betrokkenheid", zegt ze. „Je kijkt toch met iets andere ogen naar Arcadis. Als de beurs daalt, dan denk je: hé, verdorie! Maar ik ga nu niet ineens meer energie besteden aan de beurskoer sen, hoor. Daar heb ik geen tijd voor." Zo'n 4880 ondernemingen in Nederland (circa 9 procent van het totaal) bieden hun werknemers de mogelijkheid voor een klein deeltje eigenaar te worden van het bedrijf waar ze werken, zo blijkt uit een onder zoeksrapport van het Nederlands Participa tie Instituut (NPR en het bureau Participa tion Solutions. In de afgelopen vijf jaar is het aantal bedrijven met een aandelenplan voor zijn werknemers ruim verdubbeld. Maar van een hype is geen sprake, zegt directeur Henk Kool van het NPI. Het beursklimaat was in de tweede helft van de jaren negentig natuurlijk uitzonderlijk goed. En dat zal de belangstelling voor dit soort regelingen zeker hebben vergroot. Zo als de huidige malaise op het Damrak nu veel werknemers behoedzamer maakt. Bij KPN krijgen werknemers spontaan jeuk zodra het woord 'personeelsopties' valt. Bij na de helft van de 37.000 werloiemers stapte in 1999 in het personeelsaandelenplan van KPN. De deelnemers rekenden zich al vele duizenden euro's rijker, totdat de zeepbel in de telecomsector uiteenspatte. KPN raakte op de beurs in een vrije val: de koers duikel de van ruim 60 naar 4,50 euro nu. „Natuurlijk heb je als deelnemer aan een personeelsaandelenplan te maken met psy chologische effecten van de beursmalaise", erkent Kool. „Maar het overgrote deel van de ondernemingen met een aandelenplan heeft geen beursnotering. De waarde van het aandeel is in dat geval niet gerelateerd aan de gekte op de beurs. De regeling is ge baseerd op de feitelijke waarde van het be drijf." Zo'n 40 van de 165 beursgenoteerde onder nemingen hebben een aandelenplan. Arca dis is er één van. Het bedrijf is een aantal weken op tournee geweest langs de 3000 medewerkers in Nederland om hen warm te maken voor het plan. 725 werknemers, bijna een kwart van het personeel, hapten toe. Elk halfjaar bepalen de deelnemers hoeveel geld ze maandelijks willen beleggen in het bedrijf van hun baas. Dat bedrag varieert van mini maal 40 tot maximaal 400 euro. De overheid zette vorig jaar een bescheiden stap om de financiële participatie van me dewerkers te bevorderen door de spaarloon- ruimte te verdubbelen voor mensen die in vesteren in aandelen van het eigen bedrijf. Maar in de plannen van het nieuwe kabinet- Balkenende gaat de populaire spaarloonre geling op de helling. Het Nederlands Partici patie Instituut is daar niet blij mee. Ook Arcadis zal zijn regeling moeten aan passen. Madeleine Kremers wacht maar af. Ze ontvangt jaarlijks een dividend van circa 4,5 procent (Arcadis keert tussen de 30 en 40 procent van de nettowinst uit in de vorm van dividend). „Dat is een hoger rendement dan op een gewone spaarrekening", zegt George Kroon, de financiële man bij Arca dis. Het ingenieurs- en adviesbureau wil met het aandelenplan niet alleen zijn medewerkers laten meedelen in de winst, maar intern ook grotere betrokkenheid kweken bij de strate gie van de onderneming. Een aandelenplan is in de optiek van werkgevers een uitste kend middel om personeel te binden en te belonen. Dat is des te belangrijker op een krappe arbeidsmarkt. ionden/anp* - Vliegtuigfabri- kant Boeing verdiept zich in de ideeën van een wetenschapper die zegt dat het effect van zwaartekracht kleiner kan wor den gemaakt, meldt de BBC. De omstreden Rus Podkletnov zegt in 1992 op de universiteit van het Finse Tampere te hebben bevestigd dat voorwerpen ge wicht verliezen als zij boven een supergeleidende kerami sche plaat worden gehouden die ronddraait boven krachtige elektromagneten. De vermindering van de zwaar tekracht is gering - circa 2 pro cent - maar dat kan voor de luchtvaart al een enorme be sparing betekenen aan brand stofkosten. Ook de defensiepoot van het Britse BAe Systems en het Ame rikaanse ruimtevaartagent schap NASA kijken of zij het ex periment van de Rus kunnen herhalen. door Heieen de Bruijn utrecht - Hoewel de verkoop snel groeit, heeft het kant-en- klaarmaal nog steeds een slecht imago. Toch wordt de kwaliteit beter. De trend van 'makkelijk en snel' heeft zich vertaald in een voortdurende vernieuwing en verbetering van deze maaltij den. Snackbars en restaurants voelen steeds meer concurrentie van de 'snelle happen' uit de super markt. De laatste drie jaar is de verkoop van versmaaltijden uit de supermarkt sneller gegroeid dan bij de horeca. „De detail handel wordt steeds meer con current van de horeca", merkt brancheorganisatie Horeca Ne derland. Vooral in gebieden met veel supermarkten, hebben de eetgelegenheden het zwaar. De sleutelwoorden van het suc ces lijken 'vers' en 'gezond'. Fa brikanten stoppen steeds meer groenten in de maaltijd en er is meer keus. Niet langer zijn ze standaard te zout, vitaminearm en niet voedzaam genoeg. Moesten we het tot voor een jaar of tien geleden met de pizza en bami doen, tegenwoordig lig gen de maaltijden in tientallen soorten en maten vers in het koelvak. Het huismerk Albert Heijn om vat 120 verse maaltijden. Fabri kant Abee heeft er 45. Variërend van Hollands, Italiaans, Oosters en streekgerechten. Volgens woordvoerder Martens van Abee is boerenkool erg populair, zelfs in de zomermaanden. De makkelijk op te warmen babi pangang en de saté babi sma ken de Nederlander even goed. Ook kok Joop Braakhekke heeft zich begeven op de markt van versmaaltijden. Volgens zijn website gaan lekker eten en kant-en-klaar zeker samen. Naast een halfjaarlijks wisselend assortiment van kip curry, zalm en chili, is er maandelijks 'Joops Smulidee'. Een consumenten panel vond vooral de spaghetti erg lekker. Huismerk Albert Heijn deelt zijn maaltijden op in drie categorie- en, allemaal koelvers. De stamp potten, bami en lasagne vallen in de categorie 'makkelijk en lekker'. Je schuift ze tien minu ten in de magnetron en klaar. Daarnaast is er 'verrassend culi nair'. Luxe maaltijden van res taurantniveau, aldus de verko per zelf. Bewust en puur is de categorie van stoommaaltijden: rauwe in grediënten die pas in de magne tron worden gaar gestoomd en zo hun voedingswaarde behou den. Een echte topper. Dat zegt Albert Heijn zelf, maar ook de consumenten zijn gecharmeerd van deze maaltijden. Het speci ale stoomventiel in het door zichtige ovalen schaaltje met vis of vlees zorgt dat de druk van de Kant-en-klaarmaaltijden uit de fabriek worden steeds beter en daardoor een serieuze concurrent voor snackbars en restaurants. Foto: ANP/Jasper Juinen kokende waterdamp niet te hoog oploopt. De groenten en het sausje zien er vers en sma kelijk uit. Dat is ook de conclusie van een test die de Consumentenbond in maart deed. In een vergelij kend warenonderzoek kreeg de stoommaaltijd het predikaat 'lekker, mooi mager en uitnodi gend' opgeplakt. Het kost wel wat: vijf euro voor een éénper soons avondmaaltijd is redelijk prijzig, vindt het consumenten panel. Ze vinden 3,5 euro voor een kant-en-klaarmaaltijd rede lijk, maar de meesten kosten echter meer. Toch weerhouden de hoge prij zen voor een kant-en-klaarm- aaltijd de liefhebber van gemak er niet van ze te kopen. „De om zet van gemaksmaaltijden groeit zeer snel. Ten opzichte van vo rig jaar is er een omzetstijging van 20 procent. Daar zal de ko mende tijd nog geen einde ko men", zegt Martens van Abee. De meeste maaltijden worden door de 'kok' gekocht, als die geen tijd of geen zin heeft om te koken. „De consument besteedt steeds minder tijd aan de door deweekse warme maaltijd," zegt hij. Albert Heijn noemt een ver koopstijging van 30 procent in het afgelopen jaar. Tweeverdie ners met weinig tijd waren de belangrijkste doelgroep van de super. Nu wagen ook andere consumenten zich er aan. Ou ders met kinderen, die een ki- lopak lasagne met elkaar delen. Een bakje sla erbij en klaar. Iosch/gpd - Met Harry naariks (46) krijgt een voorma- de leiding bij likte harktconcem Laurus. Op lost hij de huidige Jan-Michiel dan te af. De Fransman Jean- meniHemu staat als gedele- et bal commissaris pal hem. er slewas de afgelopen vijf jaar ;1 eenïi van Casino in Frankrijk. I heeft sinds kort als wam ^ndeelhouder de zeggen de napver Laurus. stranijks, tot begin dit jaar 'su nken tJper' van Albert Heijn, Bid. Hl onder meer de super- gebiteten in Thailand met 45 heths en een omzet van 285 0» euro. Eind 2001 werd hij n verifeen, in januari kwam een nsipfean zijn 23-jarige dienst- id met Ahold. Sinds 1992 cht, n$ Bruijniks deel uit van de is oné van Albert Heijn. Vanaf pt 2000 was hij verant- Blijk voor het commercië- id van Ahold, waaronder de inkoop, verkoop en de win kelformules vielen. Hessels heeft als gedelegeerd commissaris sinds begin maart de teugels in handen nadat Ole van der Straaten het veld moest ruimen. Hij werd verantwoorde lijk gehouden voor de mislukte Konmar-operatie die het con cern aan de rand van de afgrond bracht. Hessels onderstreepte zijn vertrouwen in de toekomst van Laurus door 56.000 nieuwe aandelen van zijn eigen bedrijf te kopen. Fortis kocht deze maand meer dan 20 miljoen nieuwe aandelen Laurus om zijn belang op 5 pro cent te houden. Daarmee is de bank-verzekeraar verantwoorde lijk voor circa eenderde van de aandelenaankoop door bestaan de aandeelhouders. De animo in die groep bleek gering. Ze koch ten er samen 66 miljoen, 44 pro cent van de 150 miljoen beschik bare stukken. Fortis had recht op circa 8 miljoen stukken. denver/cruouius/vervolg van voorpagina - Het Amerikaanse telecomconcerm Owest trekt de winstverwachtingen in die eer der voor dit jaar zijn uitgebracht. Gisteren werd in Denver bekend gemaakt dat er nieuwe cijfers komen die waarschijnlijk veel slechter zijn. „Als ik kijk naar de economie, krijg ik te weinig vertrouwen om enige voorspelling over her stel te doen", aldus Qwest-top man Notebaert. De nieuwe ac countant KPMG is volgens hem nog niet in staat deze herziene cijfers over het tweede kwartaal te presenteren. Notebaert ont kent dat Qwest op het randje van bankroet staat zoals telec- omreus WorldCom. „We zijn niet de volgende die valt. We geloven er juist goed aan te doen door deze kwestie op open wijze te bespreken." QWest heeft een schuldenlast van 26,5 miljard dollar en het is onduidelijk hoe zijn kredietver schaffers op het nieuws over het boekhoudgesjoemel reage ren. „Banken weten dat er altijd meer kakkerlakken in de keu ken zijn, dan die ene", aldus Susan Kalla, bankanaliste voor de telecomsector, tegen de New York Times. Ook het inmiddels failliete dochterbedrijf KPNQwest is weer in opspraak. Miljonair Beusenberg uit Cruquius stelt de directie persoonlijk aanspra kelijk voor ruim 800.000 euro schade die hij leed op beleggin gen in de kabelondememing. De directie krijgt vandaag een brief van het Haarlemse advo catenkantoor Laus waarin de directie wordt opgeroepen bin nen twee weken te reageren. Doet zij dit niet dan stapt het kantoor namens de belegger naar de rechter. Beusenberg voelt zich 'besto- Het hoofdkantoor van het failliete KPNQwest in Hoofddorp. Moederbedrijf Owest is nu ook in de problemen geraakt door boekhoudkundig gesjoemel. Foto: ANP/Robin Utrecht len' door KPNQwest, dat eind mei ten onder ging door een schuld van 1,8 miljard euro. Hij kocht naar eigen zeggen vanaf januari meer dan 450.000 aan delen, waarvan de eerste 3000 tegen een koers van 6,67 euro. Een aandeel noteert nu rond 10 eurocent. Beusenberg verzamelde bewij zen die zouden aantonen dat KPNQwest beleggers bedroog. „Toen ik de aandelen kocht had KPNQwest volgens analis ten nog een koersdoel van 14 tot 21 euro. Pas in april zag ik dat het goed mis was." Beusen berg neemt het KPNQwest vooral kwalijk te lang een te rooskleurig beeld te hebben ge schetst. Hij zegt inmiddels reacties te hebben gekregen van 300 ande re beleggers. Het is de bedoeling om samen een claim neer te leg gen die in de miljoenen zal lo pen, aldus Beusenberg. Harry Bruijniks. Foto: ANP In totaal zijn deze maand 444 miljoen nieuwe aandelen uitge geven tegen een prijs van 0,90 euro. Daarvan was de helft voor Casino. De Fransen hebben na afronding van de emissie 38,7 procent van Laurus. Een optie op een ander pakket aandelen dat bij de banken is geplaatst, brengt dat percentage op 51 procent.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11