ECONOMIE Weinig oog kabinet voor gevaar werkloosheid' luropese luchtvaartreus serieuze bedreiging voor VS ÉVM en tijdelijke kostganger over de vloer Wereldmerk kan zich met moeite handhaven ntal passagiers liphol daalt iets Een baan met een uitzicht ei autolease k verminderd Werkgeversvoorman Schraven vreest voor golf van ontslagen I is ook bond ECONOMIE WIJZER imes McGonigal ag - European Aeronau- 4 ence and Space Compa- aan de Amsterdamse ;enoteerde EADS, heeft stverwachting voor heel eze week met 20 procent gd. Ruggegraat van het :rans-Spaanse conglome- 4 et een stevige Britse in- s Airbus. Ondanks de nen in de burgerlucht- aagt deze tweede vlieg- ïwer van de wereld - in- s bijna even groot als ;ider Boeing in de VS - n zowel de productie op houden als de kosten te jn. begint bovendien profijt Ivan de strategie om de e poot te versterken. Het is al de grootste produ- wereld van raketten en wapens, maar begint de markt voor militaire gen een speler van for- worden. Het project n gevechtsvliegtuig, Eu- ;r 'Typhoon', is in de ti^fase gekomen, wat be- dat de kassa begint te rin kelen. Verder verwacht het concern veel van het nieuwe viermotori ge transportvliegtuig A400M. Weliswaar wordt in Duitsland nog gesteggeld hoeveel toestel len de Luftwaffe krijgt, maar dat er een grote order uitkomt, is al zeker. In totaal zullen negen Eu ropese landen deze toestellen in gebruik nemen, wat volgens EADS de komende 20 jaar 18 miljard euro in het laatje brengt. EADS meldde deze week dat de halfjaarwinst voor belastingen was uitgekomen op 775 miljoen euro, tegen 764 in de eerste helft van 2001. Het bedrijf heeft bo vendien nog steeds een goed ge vulde kas van 1,4 miljard euro. Kortom, ondanks alle tegenwind in de economie gaat het dit be drijf voor de wind. EADS is een interessant experi ment in Europees zakendoen. Het bedrijf is twee jaar geleden opgericht door een samenvoe ging van Duitse (DASA), Franse (Aerospatiale Matra) en Spaanse (Casa) vliegtuig-, raket- en wa- penbedrijven. Er werken we reldwijd ruim 100.000 mensen met een jaaromzet van ruim 30 Het gevechtsvliegtuig Eurofighter 'Typhoon' zit in de productiefase. Archieffoto GPD miljard euro. De bedrijven maken verkeers vliegtuigen, helicopters, jacht vliegtuigen en geleide wapens. De raketpoot is het meest be kend vanwege de Ariane, die ge bruikt wordt om satellieten te lanceren. Geen onderdeel, maar wel een zware partner van EADS is British Aerospace, dat 20 pro cent van de aandelen van doch termaatschappij Airbus in han den heeft. Het Duitse concern Daimler- Chrysler bezit 30 procent van de aandelen van EADS, net als een Franse houdstermaatschappij, die op zich weer eigendom is van de Franse staat en het con cern Lagardère (elk 50 procent). De Spaanse staat bezit vijf pro cent van de aandelen en de rest wordt verhandeld op de Amster damse beurs. Statutair is het be drijf gevestigd op Schiphol. In Nederland heeft het concern Niemand weet eigenlijk wat hij precies verdient. Het zou han dig zijn als op je salarisstrookje stond wat je in totaal uit je baan ontvangt. Het strookje vermeldt alleen de pecunia, het harde geld. Maar er zijn ook opbreng sten die je niet kunt uitgeven. Daar vallen de secundaire ar beidsvoorwaarden onder, zoals pensioen, auto van de zaak, ziektekostenregelingen, verlof, kinderopvang, goedkope lunches, etcetera. De waarde daar van is niet zo moeilijk te achter halen. Je kunt ge woon uitrekenen wat je er anders voor had moeten betalen. Wat zou de auto kosten als ik hem zelf moest kopen of huren, wat zou de com merciële pensi oenpremie zijn, het tarief van de crèche. Het zou ook voor de fiscus wel handig zijn als de totale waarde van al die voordelen op het strookje stond vermeld. Er is een veel moeilijker catego rie omstandigheden die het ge not van een baan beïnvloeden, zowel positief als negatief. Een evident voordeel zit in de kwali teit van de werkomgeving. Staat het bedrijf in een elegant opge zet park, makkelijk toegankelijk, of in een troosteloze slopersom geving, tussen het oud ijzer van een verloederd havengebied? Heb je een werkkamer met ma jestueus overzicht over een prachtige stad als Amsterdam of zit je uit te kijken op een grauwe muur met irritante graffiti? Niet voor niets wordt in bedrijven vaak miezerig geïntrigeerd voor het genot van favoriete en sta tusverhogende kamers. Aan de negatieve kant staan bij voorbeeld de gevaren van een baan. Dat zijn dus aftrekposten op je salarisstrookje. Wegwer kers die in razend verkeer het asfalt weer op orde brengen. Schilders die op twintig meter hoogte de overspanning van een brug verven. Werknemers in chemische bedrijven met ge mene giftige stoffen en ontplof fingsgevaar. Managers in stress posities met verhoogde kans op hart- en vaatziekten. Als een arbeidsmarkt goed werkt, met voldoende keuzemo gelijkheden en concurrentie, worden de plussen en de min nen in geld vertaald en zo opge nomen in het salaris. Stel dat mensen in alle vrijheid uit twee bedrijven kunnen kiezen. De banen zijn precies hetzelfde. Het ene bedrijf ligt in zo'n idyl lisch park, aangename huizen in de buurt, met mooie fietspa den verbonden zodat op de trip naar het werk ook nog enige aangename lichaamsbeweging meekomt. Het andere bedrijf ligt in zo'n troosteloos verloe derd industriegebied, ver van de woonwijken, verbonden met een onbetrouwbaar spoor en een verstopte autoweg. Voor het eerste be drijf staan mensen in de rij, voor het tweede bedrijf trekt iedereen zijn neus op. De consequen tie is dat het tweede bedrijf alleen maar mensen kan werven door extra salaris te bieden. Pas als het extra salaris op weegt tegen de smoezeligheid van het tweede bedrijf zijn mensen bereid ook daar te werken. In feite zijn werkne mers in beide be drijven dan even goed af. Het salaris verschil compenseert immers het verschil in arbeidsomstan digheden. Werknemers in het mooie bedrijvenpark betalen zelf, met verlaagd salaris, voor de betere omstandigheden. Het lagere salaris stelt het bedrijf in staat om die plek in het duurde re park te financieren. Eigenlijk koopt het bedrijf dus namens de werknemers de plek in dat mooie park. Je zou bij hun sala ris de extra huurwaarde van de mooie werkplek moeten optel len, en op het loonstrookje ver melden. De wereld is natuurlijk ingewik kelder dan mijn voorbeeld. Maar economisch onderzoek kan indicaties geven van de waarde van de non-pecuniaire arbeidsvoorwaarden. Dat ge beurt ook, wanneer bedrijven door adviesbureaus laten uit zoeken hoe ze met hun arbeids voorwaarden in de markt lig gen. Het komt ook iedere keer weer naar boven bij vergelijkin gen tussen overheid en bedrijfs leven. Zonder volledigheid op de sala risstrookjes kun je alleen maar gissen naar het ontbrekende deel. Ik vermoed in de loop der tijden een niet te verwaarlozen welvaartsstijging in de aangena mere werkplekken, verhoogde veiligheid, mooiere bedrijfsau to's, en smakelijker bedrijfsres taurants. Tegenover die winst staat mogelijk een verlies als ge volg van verhoogde werkdruk. Maar ik houd het, uit de losse pols, op een substantieel posi tief saldo. JOOP HARTOG hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam n k - De uitbundige groei autoleasebedrijven is 8; ide. Het aantal leasewa- 71 s het eerste halfjaar van net slechts 1 procent toe- ren tot 589.300 stuks. Vo- r kwamen er nog ruim 8 6 it leasewagens bij. Dat tit de kwartaalenquête Vereniging van Neder- i Autoleasemaatschappij- 3 Ier de 58 grootste aange- leasemaatschappijen. 5 aris Corporaal spreekt eperkte dijkbewaking', leze resultaten lijkt de ie een voorlopig verzadi- lunt te hebben bereikt." geen productiebedrijven. De high tech-wereld waarin het bedrijf opereert, was tot voor kort het domein van de Ameri kanen. Boeing, Lockheed Mar tin, Northrop Grumman, Gene ral Dynamics domineerden in zowel de militaire als de burger luchtvaart. Vanwege de enorme thuismarkt, zullen Amerikaanse bedrijven nooit hun vooraan staande positie op de wereld markt kwijtraken, maar zij moe ten nu wel veel meer rekening houden met Europa dan vroe ger ooit het geval was. De cijfers wijzen dat uit EADS heeft 50 procent in handen van de wereldmarkt voor verkeers vliegtuigen en 60 procent van de markt voor ruimtelanceringen. De helft van de markt voor com merciële ruimtesatellieten is ook van EADS. De grootste exportmarkt voor Amerikaanse luchtvaartbedrij ven is Europa en daar kunnen zij niet meer om EADS heen, ze ker niet in combinatie met het gelieerde British Aerospace. Ook op de thuismarkt beginnen zij de Europese reus te vrezen, nu die aast op samenwerkingsver banden met, of zelfs overname van, Amerikaanse bedrijven. De politieke afscherming van de gi gantische Amerikaanse thuis markt wordt daardoor bedreigd, menen analisten van de lucht vaartindustrie aan beide zijden van de Atlantische Oceaan. Bovendien dreigt EADS qua technologie de VS te overvleuge len: het is straks de enige vlieg tuigbouwer die een superjumbo aanbiedt: de Airbus A380, een vliegtuig voor ruim 500 passa giers, verdeeld over twee dek ken. Boeing durft die geldver slindende concurrentie niet aan met de ontwikkeling en lance ring van een eigen groter ver keersvliegtuig dan de bestaande 747. De Amerikaanse vliegtuig bouwer richt zich nu op een kleiner, maar sneller toestel, de Sonic Cruiser (200-250 passa giers). Er is nóg een verschil: Airbus heeft al tegen de 100 orders bin nen voor de A380 en is aan de bouw begonnen, Boeing zit nog in de ontwikkelingsfase van de Sonic Cruiser. Het optimisme van EADS komt niet uit de lucht vallen. hol - Het aantal passagiers ia Schiphol reist, is het eer aar van 2002 iets ge- ten opzichte de eerste 2001. In totaal reisden met juni 19.071.031 pas- via de luchthaven, 0,9 it minder dan vorig jaar. rachtvervoer steeg wel „6 procent en kwam uit op 80 ton. Volgens Schiphol de luchthaven gunstig af concurrenten in Londen, 72 en Frankfurt. Bijna 80 ;nt van de toestellen kwam aan en bijna 70 procent >k op tijd. Een stijging met 32 ictievelijk 4 en ruim 5 pro- 1 tt ondernemers 2 3 ht - FNV Bondgenoten 41 ondernemersorganisa- 44 p eigen terrein te verslaan. 25 ikbond maakte gisteren 13 id dat het ledental van Zelfstandige Bondgenoten half jaar tijd verdubbelde 3 im 3000. De belangenver- 4 ig voor zelfstandige on- iQ imers zonder personeel 2 icht nog dit jaar ruim 4000 te hebben. „Bij MKB Ne- 30 id en VNO-NCW voelen 3;h niet thuis", aldus alge- manager Van Noort. 5 NCW bestrijdt de FNV-vi- i meldt 15.000 leden te ;n via het gelieerde Plat- i Zelfstandige Onderne- door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest den haag - De jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek liegen er niet om: elke maand komen er tussen de 7000 en de 8000 werklozen bij. Gere nommeerde loopbaanadviesbu reaus waarschuwen dat er in de nabije toekomst nog veel meer ontslagen vallen. Omdat bedrij ven vooralsnog veel overtollige werknemers vasthouden, in de hoop dat de economie zich bin nenkort herstelt. Blijft dat uit, dan volgt onvermijdelijk een golf van reorganisaties en ontslagen. „Ik ben daar ook bang voor", zegt Jacques Schraven, voorzit ter van Nederlands grootste werkgeversvereniging VNO- NCW „Want ik krijg die signa len vanuit mijn achterban. Ie dereen heeft het maar steeds over de personeelstekorten. Maar die krapte geldt voorna melijk nog voor specifieke be roepen, zoals hoog opgeleide technici." Minister Hoogervorst van finan ciën sprak deze week de ver wachting uit dat de werkloos heid in Nederland omhoog zal 'spuiten'. Maar die verwachting van zwaar weer op de arbeids markt, komt volgens Schraven onvoldoende tot uitdrukking in het regeerakkoord van het kabi net-Balkenende. „Dat staat bol van de maatregelen om mensen te stimuleren een baan te ac cepteren. Dat is goed als bedrij ven ook genoeg banen te verge ven hebben. Maar die tijd is echt voorbij. Het kabinet zou zich beter kunnen richten op behoud van bestaande werkge legenheid." De eenzijdige visie op het ar beidsmarktbeleid verontrust de werkgeversvoorzitter. Zo gaat dit kabinet de Melkertbanen schrappen en in fases de loon kostensubsidie voor het aanne men van langdurig werklozen afschaffen. Schraven: „Dat laat ste is niet slim. Want gevolg zal zijn dat langdurig werklozen nog lastiger werk vinden. Terwijl de werkloosheid oploopt, wordt een maatregel die deze trend moet tegengaan geëlimineerd." .Ander verhaal zijn de Melkert banen. Die moeten voor een deel verdwijnen omdat ze hun doel, doorstroming, niet hebben bereikt. Behalve die in de zorg en de kinderopvang, dat moeten reguliere banen worden", vindt Schraven. Het afschaffen van de subsidies voor het aannemen van langdurig werklozen heeft volgens hem nog een ander 'naar' gevolg voor het bedrijfsle ven. „Als ondernemers die ba nen willen behouden, moeten ze deze werknemers in het ver volg volledig gaan betalen. Daardoor lopen de loonkosten onmiddellijk op." En dat is volgens Schraven desa streus voor de werkgelegenheid. Hogere loonkosten gaan in een verslechterende economie di rect ten koste van het aantal ba nen. „En de loonkosten zijn de laatste tijd al omhoog gevlógen. Mede doordat de overheid de hoogte van de sociale premies te hoog heeft vastgesteld." Ook is de overheid de laatste tijd te gul geweest met loonsverho gingen in de collectieve sector, meent de werkgeversvoorzitter. In verschillende grote CAO's zijn salarisstijgingen afgesproken van meer dan 4 procent. „Dat is onverantwoord. Natuurlijk is het goed dat verpleegsters meer salaris krijgen, maar moet dat gelden voor alle mensen die in de zorg werkzaam zijn? Ook voor de portiers en administra tief personeel van ziekenhuizen? „We hebben de afgelopen jaren heel mooie akkoorden met de vakcentrales kunnen sluiten. Foto:GPD/Phil Nijhuis Het probleem van CAO's over overheidspersoneel is dat ze voor iedereen gelden, terwijl dif ferentiatie nocüg is. Want als in de collectieve sector de lonen stijgen, moet het bedrijfsleven wel mee. Natuurlijk kunnen ondernemers 'nee' zeggen tegen een te hoge looneis, maar een staking kost sommige ondernemers zo veel geld dat ze dan maar liever wat meer loon betalen." Steeds vaker merkt hij dat on derhandelaars bij vakbonden eerst willen praten over poen en dan pas over scholing en kin deropvang ongeacht of de vak centrales een verantwoorde looneis adviseren aan de bon den. Het lijkt erop dat de koe pelorganisaties geen grip heb ben op hun eigen vakbonden. Of dat de bonden geen invloed hebben op hun eigen onder handelaars." Na de vakantieperiode gaat Schraven bij FNV-voorzitter Lo- dewijk de Waal op bezoek voor een stevig gesprek over het on derwerp loonkosten. Overigens zit het de werkgeversvoorman niet lekker dat De Waal onlangs suggereerde dat de werkgevers samen met dit centrumrechtse kabinet één blok vormen. De vakbeweging zou daardoor bui tenspel komen te staan. „Dat is onzin", zegt Schraven. „Juist nu willen wij geen draagvlak bij de vakbeweging verspelen. We hebben de afgelopen jaren hele mooie akkoorden kunnen slui ten, zoals het WAO-advies." Grote zorgen maakt Schraven zich ook over de betaalbaarheid van de pensioenen. „Dat thema vormt samen met de stijgende werkloosheid een van de groot ste bedreigingen voor de Neder landse economie. Om de pensi oenen betaalbaar te houden en de lasten voor bedrijven niet verder te laten oplopen, moeten de loonkosten niet verder stij gen." De oplossing is simpel, meent Schraven: „Lastenverlichting voor het bedrijfsleven." Hij snapt best dat het kabinet daar nu even geen geld voor heeft, maar vindt ook dat het kabinet dat deels aan zichzelf te wijten heeft. „De regering houdt erg ri gide vast aan een overschot op de rijksbegroting van 1 procent. Ze zouden dat geld nu beter kunnen gebruiken als steuntje in de rug voor het bedrijfsle ven." Discipline in de overheidsuitga ven is prima, erkent Schraven, maar dat uitgangspunt moet volgens hem niet ten koste gaan van ondersteuning van het be drijfsleven. „In andere Europese landen wordt soepeler omge gaan met dit soort zaken. De Europese regels bieden daar voor best ruimte. Maar wat dat betreft is Nederland het braafste jongetje van de klas." fikomende studenten die einde van deze zomer op willen, zullen hun vaak verlangen naar vrijheid nog even onvervuld Igens de Landelijke Stu- Vakbond is de woning- ider studenten dit jaar lan ooit. Wachttijden van r of langer zijn geen uit- ng. Ook niet in die steden udenten in voorgaande )g vrij gemakkelijk een ka lden vinden. bij de ouwelui blijven Js niet voor iedereen een lan is het een uitkomst t>ij voorkeur in of nabij waar de studie zich zal 1 voltrekken - een tijdje jlie of vrienden in huis )nen. Tegen vergoeding, (elf denken. Maar hoe joet zo'n bedrag voor inwoning eigenlijk zijn? lud (Nationaal Instituut idgetvoorlichting) krijgt ig elk jaar weer voorge le meeste mensen die een student in huis ne- ischouwen dit als een ndienst. Ze willen er per iets aan verdienen", ver- igetconsulente' Renate Bij een normaal kostgeld moet je denken aan een vergoeding voor huur, water, energie, hef fingen, telefoon, voeding, was- kosten en dergelijke. „Maar om dat de student meestal een goe de bekende is, weinig inkomen heeft en maar een korte periode in huis woont, zul len de meeste mensen niet alle kosten doorbere kenen", schat Van MU. De student zal in elk geval extra water en energie verbruiken. Komt hij of zij bij een alleenstaande te recht, dan kan zonder bezwaar een derde deel van de energie nota in rekening worden ge bracht. Bij grotere huishoudens kun je uitgaan van een tiende deel. Voeding is waarschijnlijk de grootste kostenpost. Voor drie maaltijden, inclusief tussen doortjes, koffie, thee en dergelij ke kan een bedrag van zeven eu ro per dag worden aangehou den. Telefoonkosten kunnen vrij eenvoudig achteraf aan de hand van de nota in rekening worden EIGEN BEURS gebracht. Maar gelet op de enorme populariteit van de mo biele telefoon onder jongeren is het waarschijnlijk handiger als de tijdelijke huisgenoot zijn of haar eigen mo bieltje gebruikt. Zit de student regelmatig op in ternet te surfen, dan kan de tele foonrekening natuurlijk aardig oplopen. In dat geval is het niet meer dan rede lijk om die kos ten achteraf te verrekenen. Dan is er nog de vuile was. Het draaien Brenda van Dam van een wasje op 60 graden kost ongeveer één eu ro per wasbeurt. Een wasje op 40 graden is circa tien eurocent goedkoper. De huur zal niet zo snel worden doorberekend. Anders is dat wanneer de kostgever in kwestie een bijstandsuitkering, een AOW-uitkering voor een alleen staande, een nabestaandenuit- kering of huursubsidie ontvangt. Als uitlekt dat er een kostganger in huis woont, zal de gastvrij heid van de kostgever waar schijnlijk worden afgestraft via een korting op de uitkering of de subsidie. In dat geval is het niet meer dan redelijk om een deel van de huur in de vergoeding voor kost en inwoning op te ne men. „Wij adviseren om in zo'n geval even contact op te nemen met de betreffende instanties en te informeren wat precies de ge volgen zijn", zegt het Nibud. Dat zal tegenwoordig meer dan ooit noodzakelijk zijn, want stu denten krijgen per 1 september te maken met de zogeheten koppelingswet. Die wet maakt een koppeling mogelijk van de adresbestanden van diverse in stanties, met de bedoeling frau de te voorkomen. Voor studenten betekent dit dat het woonadres voor de studiefi nanciering identiek moet zijn aan het woonadres zoals dat in het databestand van de Ge meentelijke Basisadministratie staat vermeld. Gaat het om ver schillende adressen, dan krijgt de student geen basisbeurs voor uitwonende studenten, maar een beurs voor thuiswonende studenten. Dat scheelt de stu dent in kwestie 140 euro per maand. Meer informatie: www.nibud.nl Vragen of reacties? Stuur een e-mail naar brendavandam@planet.nl rijswijk/anp - Slechte markt omstandigheden hebben ertoe geleid dat de merkwaarde van producten van multinationals erodeert. Dat blijkt uit de jaar lijst die het Amerikaanse week blad Business Week heeft gepu bliceerd. Vooral financiële schandalen en veranderingen in de voorkeuren van consumenten zorgden er voor dat zeker de helft van de geselecteerde 100 topmerken in waarde zijn gedaald. Volgens het blad was het dit jaar voor een onderneming al een hele toer zich in de lijst te handha ven. De volgorde van de eerste vier merken bleef onveranderd. Nummer een, Coca Cola, wist zijn merkwaarde zelfs nog licht op te voeren van 69 tot 69,6 mil jard dollar. Dat gebeurde door uitbreiding van het afzetgebied en de presentatie van een nieuw product, Diet Coke with Lemon. De plaatsen twee, drie en vier werden bezet door Microsoft (64,1 miljard dollar), IBM (51,2 miljard) en General Electric (41,3 miljard dollar). Maar al de ze concerns zagen de waarde van hun merk een paar procent dalen. Intel en Nokia ruilden van plaats omdat de Finse tele- reus nog meer in waarde afnam (-14 procent) dan de Ameri kaanse chipproducent (-11 pro cent). Disney, McDonalds en Marl boro sluiten de rij. De waarde van de sigarettenfabrikant steeg met 10 procent. Om in de lijst te komen moet onder de merk naam meer dan 1 miljard dollar omzet zijn geboekt die voor ze ker eenvijfde in het buitenland is behaald. Bovendien moeten cijfers vrij beschikbaar zijn. Ne derland is vertegenwoordigd met Philips (60ste), Shell (83ste) en Heineken (88ste) genoteerd. Coca Cola nummer i. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9