BUITENLAND Israël geeft Palestijnen werkpasjes Milosevic in rechtszaal weer even de baas 'Al-Qaeda geen bedreiging meer voor Afghanistan Vier doden bij aanslagen Westelijke Jordaanoever Man krijgt levenslang voor verkrachten baby Advocaten slachtoffers in Omagh dagvaarden verdachten aanslag Tommy Soeharto krijgt vijftien jaar voor moord Jitnodiging Birma ffll-commissaris rie gijzelaars van ARC mogelijk vrij ordeel gaat aar de beurs nderzoek ramp ersk afgerond |en jaar voor lid-leider ETA eer Griekse rrorist gepakt sren uit VS ireren aan Cuba Ramp dreigt door ondervoeding Bevolking ziet Amerikaanse troepen als bevrijders Gestrand in Italië Doodvonnissen Pakistan nu alleen met geld afgekocht 'Radomir, herinner je het nog?' ANGKOR - De Braziliaanse di- (omaat Sergio Vieira de Mello tgint pas in september bij de erenigde Naties aan zijn nieu- e baan als Hoge Commissaris jor de Mensenrechten, maar M al heeft hij een uitnodiging in Birma op zak. Het militaire !gime in Birma heeft De Mello itgenodigd om 'de vooruit- ang op het gebied van men- inrechten' met eigen ogen te >men bekijken. Birma is be- icht wegens de beroerde men- inrechtensituatie in het land. De Mello de uitnodiging inneemt is hij de hoogste VN- nctionaris die het land be- >ekt sinds de militairen in 188 aan de macht kwamen. >gota - De Colombiaanse gu- rillabeweging FARC heeft gis- rende vrijlating aangekondigd in twee Canadezen en een ansman. De drie worden nds april vastgehouden. Ze iren met hun helikopter in (RC-gebied geland. De FARC jemde de vrijlating 'een hu- anitair gebaar'. Woordvoer- irs van het internationale Ro- Kruis en de Franse ambassa- bevestigden dat er contacten iren met de rebellen, die hun tiviteiten voor een deel met tvoeringen financieren. ey - Beleggers die een gok- willen wagen, kunnen in Au- alië hun geld in een bordeel [ken. Hoewel overal ter we el de aandelenkoersen dalen, eft eigenaar Andrew Harris het exclusieve bordeel Dai- 'lanet er alle vertrouwen in de beursgang zeker twaalf ljoen Australische dollar (6,5 Ijoen euro) oplevert. Met de brengst van de beursgang wil bedrijf een tweede vestiging enen en op termijn ook uit- liden in het buitenland. kou - Het onderzoek naar zinken van de Russische lomonderzeeër Koersk is na lp twee jaar afgerond. Vast it dat een explosie van een ien torpedo het drama heeft l foorzaakt, deelde de Russi- 1e procureur-generaal Vladi- Oestinov gisteren mee. Hij icludeert dat niemand luid heeft aan het drama, isische militairen beweerden :der dat de Koersk zonk als ilg van een botsing met een itenlandse onderzeeër. De ip kostte alle 118 beman- ;sleden het leven. kus - Een Parijse rechtbank "t gisteren een gevangenis- f van tien jaar opgelegd aan ncisco Javier Garcia Gaztelu, l vroegere chef van de militai- ak van de Baskische afschei- gsbeweging ETA. Na het uit en van zijn celstraf mag de jarige Gaztelu, alias Txapote, rendien Frankrijk nooit meer De Fransman Stéphane Ro- t, die samen met Txapote chtstond, werd tot zes jaar rigenisstraf veroordeeld, as een verbindingsagent fa de ETA in Frankrijk. ene - De Griekse politie zegt eren opnieuw een vooraan- tnd lid van de terreurbewe- 17 November te hebben epakt. Het zou gaan om de arige Nikos Papanastasiou, met de eerder gearresteerde candros Giotopoulos tot de ichters van de groep zou be en. In 1975 liet 17 Novem- voor het eerst van zich ho rnet de moord op een CIA- f in Athene. Sindsdien it de beweging verantwoor- gehouden voor de moord rie andere Amerikanen, Turkse diplomaten, een jtal Griekse zakenmannen en Griekse politicus. Het jste slachtoffer was een Brit- lilitair attaché die in juni 1 om het leven werd ge- tht. anna - Boeren uit de Ame- anse staat North Dakota i in september Cuba van le- imiddelen voorzien. Aan slot van het bezoek dat de verneur van die staat, John ven, aan Cuba bracht heeft lierover een beginselak- d gesloten met Alimport op a. Het staatsbedrijf heeft jisteren bekendgemaakt. Amerikaanse Congres heeft 2000 onder druk van de rische lobby het al veertig bestaande handelsembargo Cuba versoepeld. Daardoor export van levensmidde- oegestaan. ZATERDAG 27 JULI 2002 kopenhagen/jeruzalem/af- p/anp - Israël geeft 7000 Palestij nen pasjes om in Israël te kunnen komen werken. Dat zei ondermi nister van buitenlandse zaken Michael Melchior, gisteren in Ko penhagen. Volgens Melchior hebben al 4100 Palestijnen bericht ontvan gen dat ze mogen komen wer ken. De maatregel is gpricht op een verlichting van het lot van de Palestijnen. De Israëlische re gering heeft eerder laten weten dat op termijn mogelijk 70.000 Palestijnen werkvergunningen krijgen. De situatie van de onder bezet ting levende Palestijnen is zelfs volgens de Amerikaanse ambas sadeur in Israël, Daniel Kurtzer, catastrofaal. Zeker eenvijfde van de Palestijnse kinderen jonger dan vijf jaar lijdt aan ernstige ondervoeding en 45 procent heeft last van bloedarmoede. Komende maand komt het Amerikaanse Agentschap voor Internationale Ontwikkeling (US-Aid) met een rapport over de situatie in de bezette gebie den. Delen van het rapport zijn volgens de BBC al uitgelekt. Ze geven aan dat zeker 30 procent jeruzalem/anp/rtr - Bij twee Palestijnse aanslagen op de Westelijke Jordaanoever zijn gis teravond vlak voor het begin van de sabbat vier joodse kolo nisten, onder wie een kind, om het leven gekomen. Een per soon raakte zwaar gewond. De aanslagen hadden kort na el kaar plaats in de buurt van de Palestijnse stad Hebron. De ex tremistische beweging al-Aqsa Martelaren Brigades eiste de aanslagen op. De aanvallen wer den uitgevoerd door dezelfde personen. Drie doden vielen bij een aanslag bij Zif Junction. De slachtoffers zijn een echtpaar en een van hun kinderen. Körte tijd later beschoten de aanvallers vier kilometer verdetop een au to, waardoor een van de inzit tenden om het leven kwam en drie anderen gewond raakten. upington/ap/rtr/dpa - Een 23- j arige Zuid-Afrikaanse man heeft gisteren levenslange ge vangenisstraf gekregen omdat hij de negen maanden oude ba by van zijn ex-vriendin had ver kracht. De rechter zei dat de verdachte eigenlijk de doodstraf verdiende voor zijn daad. Hij zei in zijn loopbaan van meer dan dertig jaar nog nooit zo'n gruwelijk misdrijf te hebben meegemaakt. De veroordeling kwam nadat de 17-jarige moeder van baby Tshepang als getuige was ge hoord. Zij vertelde dat de ver dachte, met wie zij zes maanden een relatie had gehad, haar be dreigde nadat ze hem voor een andere man had verlaten. De politie had na de verkrach ting van het meisje - die gebeur de toen de moeder met een vriendin in een café was - zes mannen aangehouden die de avond van de verkrachting in het huis van de grootmoeder van de baby waren. Terwijl in het hele land de verontwaardi ging over de babyverkrachting tot grote hoogte was gestegen, liet Justitie de mannen vrij. Uit DNA-onderzoek bleek dat geen van de zes het gedaan kon heb ben. Later bleek dat het DNA van de nu veroordeelde man overeenkwam met de sporen die op de baby waren gevonden. kabul/afp - Het terroristennet werk al-Qaeda van Osama bin Laden is geen militaire bedrei ging meer in Afghanistan, ook al is het nog steeds in staat ter reurdaden te plegen. De Af ghaanse president Hamid Kar- zai heeft dat gisteren gezegd. Al-Qaeda is geen militaire be dreiging. Het zijn misschien moordenaars, het zijn mis schien terroristen, maar zij zijn geen militaire bedreiging", stel de de president in een gesprek met het Franse persbureau AFP. Karzai is tevreden over de veilig heidssituatie, ondanks de van de Palestijnen volledig .is aangewezen op voedsel dat in ternationale hulporganisaties zoals de VN en het Rode Kruis uitdelen. De ondervoeding bij kinderen neemt snel toe volgens het rapport. Kurtzer drong er bij de Israëlische regering op aan een humanitaire ramp te voor komen. In hoeverre de werkpasjes de si tuatie van de 3,2 miljoen Pales tijnen daadwerkelijk verlichten, is onduidelijk. Melchiors be kendmaking valt samen met de presentatie van plannen van het ministerie van Financiën in Isra el om de economische crisis te lijf te gaan. Cruciaal in de visie van minister Silvan Shalom is de vervanging van buitenlandse werkkrachten door Israëlische werklozen. Hij vindt het onaan vaardbaar is dat het land 270.000 werklozen telt en 300.000 gastarbeiders. De politie krijgt extra geld om buitenlan ders uit te zetten. Voorts wil Shalom 1,66 miljard euro bezuinigen. Het geld moet vooral komen van Defensie (meer dan eenderde) en uitke ringsinstanties, zo meldde het dagblad Haaretz gisteren. moord van 6 juli op vice-presi dent Haji Abdul Qadir in Kabul. Hij verduidelijkte dat zijn ver zoek van eerder deze week om versterking van zijn korps door Amerikaanse troepen een reac tie was op een wens van het volk en niet op eventuele bedreigin gen. Sinds de coalitie tegen terroris me, geleid door de Verenigde Staten, op 7 oktober vorig jaar haar militaire operatie begon, zijn er nog duizenden, voorna melijk Amerikaanse soldaten in Afghanistan om Taliban en le den van al-Qaeda op te sporen. Volgens Karzai beschouwt het volk de Amerikanen als bevrij ders en heeft het vertrouwen in hen. Daarom wil het volk meer Amerikanen in de provincies. Over de raadselen rond het lot van mullah Mohammed Omar, de hoogste leider van de Tali ban, en dat van Osama bin La den zei Karzai dat ze gevangen genomen worden, als ze nog le ven. Als ze hier nog zijn, vin den we ze wel een keer", zei hij. Karzai leidt het land sinds de cember 2001. In juni werd hij gekozen tot leider van een over gangsregering voor anderhalf jaar. Maar de autoriteit van Ka- bul blijft broos in sommige pro vincies, waar machtige krijgshe ren de scepter zwaaien. Karzai wil vreedzame middelen gebrui ken om die krijgsheren onder de controle van de centrale macht te krijgen. „We willen geen oor log, we willen niet dat het Af ghaanse volk nog meer lijdt. We doen het met legale middelen. Dat kan wat tijd vergen, maar het kan ook morgen zo ver zijn", aldus het staatshoofd. Volgens Karzai begint zijn beleid om de krijgsheren op het rechte pad te krijgen zijn vruchten af te werpen. Hij geeft toe dat Ismail Khan, de machtige leider van Herat in het westen, heeft ge weigerd minister van Binnen landse Zaken te worden. Maar generaal Abdul Rashid Dostam. een machthebber in het noor den, is daarentegen bereid ge vonden in zijn regio de verte genwoordiger van de president te worden. Na de aanslag grendelde het Is raëlische leger verscheidene Pa lestijnse dorpen af. De daders werden echter niet gevonden. Een aantal extremistische Pales tijnse organisaties had dinsdag wraak gezworen voor de dood van Hamasleider Shehada, die maandagavond om het leven was gekomen bij een Israëlische aanval op zijn woning. Behalve Shehada vielen er nog vijftien doden. Een woordvoerder van de Israë lische regering, zei gisteren dat de internationale gemeenschap, die de aanval op Shehada scherp heeft veroordeeld, nu hetzelfde zou moeten doen naar aanleiding van de aanslag op de kolonisten. Hij liet ook weten dat Israël rekening houdt met meer aanslagen en dat 'de strijd lang zal zijn' napels - Een toeriste heeft het zich zo gemakkelijk mogelijk gemaakt op een perron van het station in Napels. Ze is één van de vele buitenlandse toeristen die gisteren strandden op Italiaanse stations als gevolg van een 24 uurs staking van het spoorwegpersoneel. De meeste Italianen waren wel op de hoogte van de staking en hadden hun reisplannen aangepast. De werknemers van de spoorwegen staakten om CAO-eisen kracht bij te zet ten. Alleen op Sicilië reden de treinen wel. De spoorwegmedewerkers daar besloten ge woon aan het werk te gaan en hun inkomsten af te staan aan de slachtoffers van het treinongeluk bij Messina afgelopen weekeinde. Foto: Ansa/Ciro Fusco dublin/rtr/dpa - Advocaten die zich inzetten voor de nabe staanden van de slachtoffers van de bomaanslag in de Noors-Ier se stad Omagh in 1998, hebben vijf verdachten van die aanslag gedagvaard. De dagvaardingen maken deel uit van een civiele actie tegen beide verdachten, die de fami lies van de slachtoffers op touw hebben gezel. Voor zover be kend is het de eerste keer dat fa milies van terreurslachtoffers in Groot-Brittannië een dergelijke actie beginnen. Deskundigen denken dat het initiatief andere nabestaanden van slachtoffers elders in de wereld op een idee kan brengen. Bij de aanslag in Omagh kwa men 29 mensen om het leven, onder wie een zwangere wouw. Nog eens tweehonderd anderen raakten gewond door de bom van 225 kilo. De groepering Real IRA, een radicale afsplitsing van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), liet de bom op een drukke zaterdagmiddag ontploffen. De aanslag geldt nog altijd als de meest bloedige in dertig jaar religieuze en politieke strijd tus sen protestanten en katholieken in Noord-Ierland. Tot nu is nie mand strafrechtelijk vervolgd voor de aanslag. De advocaten bezorgden de dagvaardingen bij twee mannen thuis. Ze konden de documen ten niet persoonlijk overhandi gen. Ze brachten ook dagvaar dingen naar drie gevangenen die bij de aanslag betrokken zouden zijn. Zij zitten straffen uit voor andere delicten. De families begonnen anderhalf jaar geleden een inzamelingsac tie om de juridische kosten te dekken. Beroemdheden onder wie de Ierse popster Bob Geldof deden mee aan de actie die on geveer 1,6 miljoen euro oplever de. De nabestaanden hopen dat de civiele procedure nieuwe bewij zen aan het licht brengt over de daders en uiteindelijk leidt tot een schadevergoeding. „We zijn vandaag een stap dichter bij rechtvaardigheid gekomen, een stap dichter bij de voorgeleiding van de verdachten van de aan slag", zei een woordvoerder van de families. abbakhel/rtr - De doodvonnis sen tegen vier Pakistaanse man nen, die eerder waren afgekocht met geld en het uithuwelijken van vier jonge meisjes, worden nu alleen met een geldbedrag afgekocht. Dit heeft de familie van de slachtoffers gisteren ge zegd. De wijziging van de afko ping gebeurde na protesten uit binnen- en buitenland. De vier Pakistanen hadden hun executie na de moord op twee mannen weten te ontlopen, door de nabestaanden een be drag van acht miljoen roepie (ruim 130.000 euro) en acht meisjes te bieden. Een achttien jarig meisje trouwde begin deze week met een 80-jarige man, en twee meisjes van 14 en 15 jaar trouwden een dag later met een 77-jarige en een 55-jarige. Die huwelijken werden echter de zelfde dag nog ontbonden, na dat het Pakistaans hoogge rechtshof zich tegen de 'over eenkomst' had uitgesproken. De familie van de nabestaanden is nu akkoord gegaan met alleen een geldbedrag. Een zoon van een van de vermoorde mannen liet gisteren weten dat zodra het geld is ontvangen, de familie de autoriteiten zal wagen om de vier daders vrij te laten. door Simone van Driel den haag - Slobodan Milosevic zegt 'jij', Radomir Markovic zegt 'u'. De ex-president van Joegoslavië is de oude baas van Markovic, tot vorig jaar hoofd van de Servi sche geheime dienst. „Radomir, herinner je je het?", vraagt Milosevic, vriendelijk maar autoritair. Ja, Radomir herinnert het zich: hoe Milosevic hamerde op een goede be handeling van krijgsgevangenen, dat dat in de Servische traditie iets heiligs was. En dat de politie de Albanese burgers juist moest beschermen. „U hebt het niet één keer, maar bij veel gelegenheden gezegd." Markovic heeft drie dagdelen in de rechtszaal doorgebracht als getuige tegen Milosevic voor het Joegoslavië-tribunaal. Hij heeft belastende verklaringen afge legd over Milosevic' besluit om de gehei me dienst rechtstreeks onder zijn gezag te krijgen. En hoe hij in het geheim mil joenen doorsluisde naar speciale eenhe den van die dienst en naar het leger. Maar als Milosevic aan het kruisverhoor begint, is Markovic de ondergeschikte die gewaagd en ongewaagd zijn loyaliteit ten toon spreidt. „Ze doen alsof er niets ver anderd is", zegt directeur Natasha Kan- die van het Human Law Centre in Bel grado, die het proces enkele dagen heeft bijgewoond. „Het is duidelijk dat ze alle bei niet in de realiteit staan." Markovic wordt beschouwd als een be langrijke getuige, de eerste uit de kliek rond Milosevic die voor het tribunaal zijn mond zou opendoen over hoe Milosevic de macht naar zich toe trok en perfect op de hoogte was van alles wat in Kosovo gebeurde. Markovic heeft immers tegen over de Servische politie verklaard dat in zijn bijzijn Milosevic opdracht gaf om de lichamen van gedode Albanese burgers in Kosovo op te graven en in Servië in massagraven te gooien, buiten het zicht van onderzoekers van het Joegoslavië-tri bunaal. Maar voor het tribunaal weet Markovic niet hoe ver hij die verklaring, gedaan tegenover de politie in Servië, van zich af moet gooien. Allereerst is cüe verklaring geen verkla ring, maar was het een soort interview, zegt hij. Ten tweede hebben de intervie wers zijn woorden niet goed geïnterpre teerd. Milosevic gaf nooit opdracht voor het verdoezelen van lijken of het uitwis sen van sporen van misdaden. Het ging over het opruimen van dood vee, mijnen en explosies en het netjes begraven van mensen op de plaats waar ze gedood wa ren. En over het opgraven van gedode burgers had hij alleen 'informeel geruch ten gehoord.' Toch antwoordt Markovic ontkennend op de waag van Milosevic of het docu ment een vervalsing is. De handtekening is echt van hem. Maar, zo zegt de ex-chef van een geweesde geheime dienst tot verbijstering van de toehoorders: „Helaas heb ik het niet gelezen voordat ik het te kende." Het proces wordt voor het zomerreces onderbroken tot 26 augustus. Vier weken heeft Milosevic daarom om zich voor te bereiden op het tweede deel van de me- ga-zaak tegen hem. Vanaf februari heb ben de aanklagers ruim honderd getui gen gehoord om te bewijzen dat Milose vic zich in Kosovo schuldig maakte aan misdaden tegen de menselijkheid. Vanaf oktober beginnen zij aan de onderdelen Kroatië en Bosnië. Milosevic is voor zijn vermeende rol in de oorlog in Bosnië aangeklaagd voor het plegen van de zwaarste misdaad van genocide. Terwijl artsen hem meer rust hebben ge adviseerd om te voorkomen dat hij een hartaanval krijgt, is Milosevic nog steeds van zins zijn verdediging alleen te voe ren. Ter voorbereiding op de rest van het proces moet hij 90.000 pagina's door worstelen en vijfhonderd cassettes met bewijsmateriaal afkijken en beluisteren. Als hij zijn kruisverhoren volhoudt, moet hij nog ruim 180 getuigen onderwagen. De rechters buigen zich over de moge lijkheden hem te ontlasten, waarbij niet is uitgesloten dat hem een advocaat wordt toegewezen. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Hoewel Tommy Soe harto zich ziek had gemeld, heeft de rechtbank in Jakarta hem gisteren toch veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis. Hu- tomo Mandala Putra, zoals hij voluit heet, werd schuldig be vonden aan verboden wapenbe zit, samenzwering en moord op rechter Syafiuddin Kartasasmita, die gisteren precies een jaar ge leden werd doodgeschoten. Nadat de vijf rechters zichzelf en de toehoorders hadden uitgeput door vijf uur lang alle overwe gingen nog eens op te lezen, luidde het vonnis conform de eis van de aanklager. Het team van advocaten dat Soeharto bij stond, had bij aanvang van die sessie de zaal verontwaardigd verlaten. De verdediging pleitte vergeefs voor uitstel omdat de veertigja rige zoon van de ex-dictator ziek en afwezig was. De dokter had hem twee dagen rust voorge schreven en de advocaten meenden dat de rechtbank de zaak best tot maandag kon ver dagen. Toen him verzoek niet werd ingewilligd -Tommy had zich al ee® eerder vanwege een kleinigheid ziek gemeld en dat had ook al tot uitstel geleid - trokken de advocaten demon stratief hun toga's uit en verlie ten de zaal. De advocaten had den vooraf aangekondigd dat ze geen genoegen zouden nemen met een 'schuldig' voor de ver wende Soehartotelg. Ze gaan in beroep. De spraakmakende zaak geldt als een test voor de degelijkheid van het corrupte rechtssysteem in Indonesië. De rechterlijke macht ligt al tijden zwaar onder vuur en de eis van vijftien jaar werd als uiterst mild beoor deeld. De twee handlangers van Tommy waren immers enkele weken geleden veroordeeld tot levenslang. Iwah Setyawati, de weduwe van de vermoorde ma gistraat. zei onmiddellijk dat het vonnis veel te licht is en het rechtsgevoel krenkt. Aanklager Hasan Manadi was niettemin teweden: hij had zijn zin gekre gen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7