BINNENLAND Balkenende ligt meteen onder vuur Waar blijft prins Bernhard toch? ONLINE DESIGN-OPRUIMING van tilWHiHIfi 'Gamen' en software downloaden in snikhete tenten VROM wil vuurwerk op twee plaatsen opslaan Steeds meer thold-baas wordt oprnan bij Laurus erdachte gesnapt jdens rechtszaak okken geopend j nertsenfokkerij serwapen JSF 3 ischadigt ogen Duane vindt gale sigaretten jrdbeving tot op teland gevoeld én eratoezicht der G. blijft Computerfreaks maken op Campzone optimaakgebmik van snel netwerk Debat vooral over bewindslieden schade door blikseminslag Oranjes tonen hechte familieband aan ziekbed Claus COMMENTAAR Oppositie Nieuw malariamiddel wint veel terrein op lastig Lariam BIJ VAN TIL EK DE VERSCHILLEN Last Minute Leiden 8 augustus in bosch - Het supermarkt- incern Laurus heeft een nieu- e topman. Harry Bruijniks zal inaf eind augustus de tijdelij- topman M. Hessels aflossen, snheeft Laurus gisteren be- ndgemaakt. De 46-jarige uijniks was tot eind vorig jaar ve i baas van de joint venture ;iji n Ahold in Thailand, CRC 5 iold. Bruijniks is al 23 jaar in e enst van Ahold en sinds 1992 van de directie van Albert ail eijn. Laurus maakte ook be nd dat de uitgifte van de euwe aandelen is afgerond, emissie levert Laurus zon- ■r r aftrek van kosten 400 mil- en euro op. iecht - Een Utrechtse politie- :r ent zag gisteren tot zijn stom- v<verbazing een verdachte ,n n een overval zitten op de blieke tribune van het ge- chtshof in Amsterdam. De h m, een 22-jarige Utrechter, j. rd onmiddellijk aangehou- ee n. Hij was betrokken bij een ke wapende overval op een win- in Utrecht vorig jaar oktober was zo goed om naar de htszaak tegen zijn twee npanen te komen kijken, was ook de agent, die hem rig jaar zag wegvluchten. ihorst - Onbekenden heb- gistermorgen een aantal :en van een nertsenfokkerij iet Brabantse Venhorst igezet, waarna honderden ;en ontsnapten. De eige- is met zo'n zeventig men- druk bezig geweest om de itjes te vangen. Een onbe- id aantal diertjes is doodge- en door passerend verkeer. Ie fokkerij zouden zich vol de politie ongeveer 17.000 ;en bevinden. ijk - Amerikaanse defen- ledrijven zijn bezig met de ';eling van een laserwa- voor de Joint Strike Fighter dat wegens zijn grote 'yijcht schadelijk kan zijn voor igen. Het gaat om een infra- i laser van 100 kilowatt dat worden ingezet tegen bij- "beeld luchtafweersyste- communicatiecentra, idstoftanks en militaire ligen. Omdat het effect op een neveneffect is, kan de eling van het wapen worden verboden op basis de Geneefse conventie. haag - De douane in Roo- laal heeft deze maand mil- len illegale sigaretten on- :hept. Op 11 juli werd aan ilgische grens bij de con- van een vrachtauto een lij van 4,4 miljoen sigaretten inden. De rookwaar kwam lelgië en was vermoedelijk md voor de Engelse Elf dagen later werden eens 400.000 sigaretten in ag genomen. Als de eerste lij sigaretten op de Neder- ie markt was gebracht, zou 465.000 euro belasting zijn oken, zo heeft het ministe- financiën laten weten. Ie tweede partij zou het om 45.000 euro. In Enge- zou de fiscus voor een be- van respectievelijk 1,2 mil- euro en 110.000 euro be- ield zijn. De aardbeving van g is tot op Ameland ge- 1. Het KNMI kreeg vanaf Waddeneiland een melding len. De enquête, die op de .netsite van het KNMI werd [f zpuden, leverde bijna 3500 u!ties op. Inmiddels hebben in Limburg 479 mensen seld die schade hebben als lig van de aardbeving. Maar ~Durgs gouverneur baron Voorst tot Voorst heeft vrij- aan alle Limburgse ge nten laten weten dat er ,n l schadevergoeding wordt j ytfkeerd aan de melders. aai 'Stlll rdam - De camera's in de Volkert van der G. mo- ilijven hangen. De Com- ie van Toezicht van het m Jvan bewaring Demersluis lij/A donderdag het bezwaar jeil4le advocaten van de Har- it gjijker ongegrond verklaard. fÉT^adslieden van de verdach- pl(ti de moord op Fortuyn ij 5)en bezwaar ingediend te- uJiet permanente camera- f(,,glcht in zijn cel. Zij gaan te- Se uitspraak in beroep bij ftad voor Strafrechtstoepas- Een uitspraak van dit col kan enkele maanden op "|aten wachten. zaterdag 27 JULI 2002 biddinghuizen/anp - Compu ters in tenten, dreunende tran cemuziek en heel veel snoeren op de grond: Campzone is weer begonnen op het evenementen terrein van Six Flags in Bidding huizen. Ongeveer vijfhonderd van de verwachte duizend com puterfreaks hebben hier don derdagnacht hun kamp opgesla gen. Computers aansluiten en gamen maar. De computerfreaks komen op Campzone om computerspelle tjes met elkaar te spelen, gamen dus. Jordy 'Lampje' Amesz uit Alkmaar heeft op het computer- festijn afgesproken met mensen die hij via internet kent. „We gaan hier gamen, omdat dit net werk veel sneller is dan thuis", vertelt hij. Naast het gamen worden er volgens hem op Campzone ook erg veel illegale software en films gedownload. Mathieu 'VraagOh' Markus uit Doetinchem bevestigt dat. „De internetverbinding is hier super snel. Daar wordt optimaal ge bruik van gemaakt", verklapt hij lachend. Organisator Perry van der Wiel zegt juist stellig dat er niks ille gaals op zijn festival gebeurt. „De internetaansluiting hier is echt niet veel sneller dan thuis, dus om illegale software of films te downloaden hoeven de gas ten hier niet per se naar toe te komen", verzekert hij. Veel technische problemen wa ren er volgens Van der Wiel op de warme eerste dag van de zo geheten LAN-party niet te be speuren. Het garnen lukt vrij dagmiddag daarentegen nog niet echt. „We kunnen in onze tent wel met elkaar spelen, maar op het complete netwerk zijn we niet aangesloten", zegt een lich telijk teleurgestelde Dave van Gol uit Antwerpen. De organisator erkent dat de aansluiting van alle computers op het glasvezelkabelnetwerk is vertraagd, maar noemt dat een den haag/anp-gpd - De Opposi- tie in de Tweede Kamer heeft tij dens het debat over de regerings verklaring premier Balkenende onder vuur genomen over de overplaatsing van een topambte naar op het departement van volksgezondheid, die in ongena de viel bij LPF-minister Bomhoff. Balkenende zei dat een 'voorge nomen ontslag' van topambte naar Van Lieshout niet aan de orde is geweest in de minister raad. Wel gaf de minister-presi dent aan, dat er sprake was van 'onvoldoende vertrouwen'. Ook LPF-fractieleider Herben moest het ontgelden, omdat hij met minister Bomhoff vertrou welijk gesproken zou hebben over nog meer ambtenaren die eruit zouden moeten. Herben zei hierover tijdens het debat, dat een minister „het recht heeft zich te omringen met ambtena ren die volledig zijn ideeën heb ben." Herben ontkende dat hij het met Bomhoff over ontslag had gehad, ook al had hij kort met hem gesproken over amb tenaren. Balkenende moest in de Kamer ook verantwoording afleggen over LPF-staatssecretaris Bijl hout, die deze functie slechts enkele uren heeft bekleed. Zij bleek ook na de December moorden in 1982 in Suriname deel uitgemaakt te hebben van een volksmilitie. Dat lidmaat schap was in twee gesprekken die zij voerde met Balkenende, toen nog formateur, aan de orde geweest. WD-fractievoorzitter Zalm stelde de premier verant woordelijk voor het fiasco. „We zijn geïnteresseerd in de vraag of hij als 'sorrydemocratie-des- kundige' dit schaart in de afde ling verfijnde sorrydemocratie waarin geen sorry meer hoeft te worden gezegd," sneerde hij. Balkenende legde echter de ver antwoordelijkheid in eerste in stantie bij Herben, dan bij Bijl hout en pas in derde instantie bij zichzelf. Groenlinks-woordvoerster Hal- sema verweet Herben dat die gezegd had, dat Bijlhout twee jaar wachtgeld 'verdiend' had. De LPF-fractieleider herhaalde daarop overtuigd te zijn van de oprechtheid van Bijlhout en dat zij al 'genoeg was gestraft'. Ook zei Herben dat een capabele vrouw als Bijlhout 'echt geen twee jaar' wachtgeld nodig zal gaan hebben. Het debat over de regeringsver klaring stond vooral in het teken van de invulling van de posten van de bewindslieden. Zo werd de regering verweten dat die on voldoende belang hecht aan ontwikkelingssamenwerking en aan milieu, omdat hiermee niet langer ministers, maar staatsse cretarissen worden belast. PvdA-fractievoorzitter Van Nieuwenhoven was ook kritisch, omdat er slechts één vrouwelij ke minister is gekomen. Vooral PvdA, Groenlinks, SP en D66 vonden dat Balkenende tij dens het debat zijn belofte over meer openheid in de politiek niet nakwam door onduidelijke antwoorden te geven en lastige vragen te ontwijken. De houding van LPF-minister van volksgezondheid Bomhoff (links) en LPF-fractievoorzitter Herben ten aanzien van ambtenaren, werd tijdens het debat bekritiseerd door de oppositie. PvdA-fractievoorzitter Van Nieuwenhoven praat bij met minister-president Balkenende (CDA). Foto's: ANP/Robin Utrecht den haag-kollumerland/anp -x Het ministerie van VROM wil twee plaatsen aanwijzen om professioneel vuurwerk op te slaan. Het gaat om een voorma lig terrein van Muiden Chemie in het gebied de Kollumerwaard in Friesland en een mobilisatie complex van Defensie in Ulico- ten in Noord-Brabant. Dat staat in een brief die de in middels oud-minister Pronk be gin deze week aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Hij noemt de twee locaties 'zeer kansrijk' om er vuurwerkbedrij- ven te vestigen. De Rijksmilieu- hygiënische en de Rijksplanolo gische Commissies moeten daar nog een advies over geven. Die kijken onder meer naar de ge volgen voor natuur en land schap. Pronk verwacht dat het nieuwe kabinet in oktober een besluit kan nemen over de opslagplaat sen voor vuurwerk. Ruim een jaar geleden beloofde hij op zoek te gaan naar geschikte lo caties. Hij deed dat tijdens het algemeen overleg over zijn vuurwerkbesluit, dat werd opge steld naar aanleiding van de vuurwerkramp in Enschede op 13 mei 2000. Daardoor vielen 22 doden en vele gewonden. Bedrijven die professioneel vuurwerk opslaan, moeten op 800 meter afstand staan van wo ningen, bedrijven en recreatie terreinen. De gemeente Kollumerland is tegen de komst van een vuur werkopslagplaats op het vroege re terrein van Muiden Chemie, omdat dat grenst aan het Natio naal Park Lauwersmeer. Omdat de minister de bevoegdheid heeft om een gebied aan te wij zen, kan de gemeente er volgens burgemeester Bilker van Kollu merland weinig tegen doen. De gemeente vindt het overi gens een kwalijke zaak dat ze niet op de hoogte is gebracht van de brief van Pronk. Ook de Waddenvereniging heeft inmiddels laten weten dat een vuurwerkopslagplaats niet in het natuurgebied thuishoort. den haag/gpd - Prins Claus wordt dezer da gen omringd door familie. Vooral sinds hij dinsdag in zorgelijke toestand op de intensi ve care belandde, is het een komen en gaan van Oranjes. Zelfs neefje Pieter-Christiaan toog donderdag naar het Amsterdamse zie kenhuis. Maar waar blijft prins Bernhard? De 91-jarige prins brengt de zomermaanden meestal door in het familieverblijf L'Elifante Felice (de Gelukkige Olifant) in het Italiaan se Porto Ercole. Vorige week werd hij nog aan boord van zijn nieuwe jacht gefotogra feerd, terwijl hij bezoek had van kleinzonen Willem-Alexander en Constantijn en hun echtgenotes, Maxima en Laurentien. Toen de gezondheidstoestand van Claus dinsdagmiddag ernstig verslechterde, ging het viertal echter direct naar huis. Ook prins Johan Friso kwam over uit Londen, en een zus van Claus uit Duitsland schijnt al enige dagen in Nederland te zijn. Verder werden prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven meer dan eens aan het ziekbed van Claus gesignaleerd. Maar Claus' schoonvader laat zich niet zien. Hoe ziek Claus de afgelopen jaren ook is ge weest, Bernhard heeft zich - voor zover na te gaan - nimmer laten verleiden tot een zie kenhuisbezoek. Op zijn beurt vergezelde Claus wel enkele malen Beatrix naar het zie kenhuis wanneer haar vader even 'zorgelij ke' tijden doormaakte. Van animositeit tus sen beide mannen zou echter geen sprake zijn. „De relatie is keurig, al zijn ze niet de grootste vrienden geworden", zegt een roy- altywatcher. Hun gezamenlijke passies be perken zich voornamelijk tot golf en Afrika, verder zijn het twee 'totaal verschillende ka- raktefs'. Tekenend is wellicht een anekdote over de tijd dat Beatrix en Claus op paleis Soestdijk logeerden, in afwachting van hun intrek op Drakensteyn. Prins Bernhard las 's ochtends met smaak De Telegraaf en las al schaterend de grootste onzinberichten voor, terwijl een mateloos geïrriteerde Claus na genoeg probeerde in zijn Volkskrant weg te kruipen. Maar met de jaren groeide aan beider zijden de tolerantie. Op Koninginnedag 1999 gaf Claus zijn stropdas in bewaring bij een pers fotograaf om hem later hoogst persoonlijk weer op te eisen. Het betrof namelijk een cadeautje van zijn schoonvader, vertelde hij. En op de 85ste verjaardag van Bernhard lie ten beide prinsen de verjaardagsvisite even alleen om gezamenlijk in Hilversum een rondje te golfen. Een aannemelijker verklaring voor de huidi ge afwezigheid van Bernhard is zijn afkeer voor alles wat met 'narigheid' te maken heeft. Daar sluit hij liever zijn ogen voor. Bo vendien zal de intensive care hem herinne ren aan zijn eigen lange, en soms kritieke opnames in het ziekenhuis. Algemeen be kend is weerzin van de prins voor begrafe nissen. In een televisie-interview vertelde hij hoe hij zich stoort aan de toespraken bij zo'n gelegenheid. „Je was een goede bridge- speler of kegelaar, enfin, ga maar door. Ver schrikkelijk. Dus dan ga ik niet." De prins heeft zijn eigen manier van af scheid nemen ontwikkeld: hij zoekt zijn stervende vrienden waar ter wereld ook vlak voor hun dood op. „Dan drinken we cham pagne of whisky: 'Salut!'" Met die weten schap op zak is het eigenlijk alleen maar een goed teken dat prins Bernhard Italië (nog) niet heeft verlaten. Dichters werken al aan een in memoriam-site Vooruitlopend op het mogelijk nabije overlijden van prins Claus worden Ne derlandse dichters nu al opgeroepen in memoriamgedichten over de prins-ge maal te schrijven. Deze actie is een initia tiefvan de Groningse stadsdichter Bart FM Droog. De site van het dichterscollec tief waar Droog deel van uitmaakt. De dichters uit Epibreren, roept lezers op lofdichten over dé zieke prins te schrij ven. Droog geeft toe dat er valt te twisten over de goede smaak van de actie. Maar om dat hij ervan overtuigd is dat het overlij den van de prins aanstaande is, ziet hij feen kwaad in zijn oproep. „En daarbij omt dat ik het een aardig idee vind dat Claus nog bij leven lofdichten over zich zelf kan lezen", voegt hij toe. door Michel Brandsma zwolle/gpd - Bliksemschade aan elektrische apparaten in huis is de afgelopen jaren ver tienvoudigd. Dat zegt verzeke raar Univé. Niet alleen hebben de mensen steeds meer appara tuur, ook wordt de elektronica in de apparaten steeds gevoeli ger. Blikseminslag kan de gedupeer den duizenden euro's kosten. De schade is doorgaans gedekt door de inboedel- of opstalver zekering, maar bij oudere appa raten wordt slechts de dagwaar de uitgekeerd. Dat bedrag is veel te laag om nieuwe spullen aan te schaffen. Televisies, videorecorders, ste reo's, telefoons en faxen, com puters, modems, inductiekook platen, wasmachines en cv-ke- tels; allemaal zijn ze uiterst kwetsbaar voor bliksem. Na bij na elke onweersbui worden de verzekeringskantoren over spoeld met claims. Een directe inslag veroorzaakt de grootste vernielingen, maar ook als een huis niet direct wordt getroffen kan de schade groot zijn. Het elektrische veld rond de inslag verwoest vaak apparatuur in meerdere wonin gen. Tegenover de toename van blik semschade bij particulieren staat een afname van bliksem schade op boerderijen. De pe perdure melk- en voedercom puters zijn beveiligd tegen blik seminslag, en door de opkomst van kuilvoer ligt er steeds min der hooi in de schuur dat in brand kan vliegen. Mede daar door is de schade van grote boerderijbranden de afgelopen tien jaar gehalveerd. Ook blik semschade op bedrijfsterreinen neemt af. Steeds meer gebou wen zijn van metaal en vormen zo hun éigen bliksemafleider. formaliteit.Aan het einde van de middag moet dat in orde zijn", antwoordt hij. Vorig jaar had Campzone last van regen, deze keer blijkt het tegenovergestelde het geval. Veel computerfreaks dekken hun computers af tegen de zon of hebben extra koelsystemen in de computer gebouwd. „Hier komen diehard computerfans. Die weten wel hoe ze zich op Campzone moeten voorberei den", denkt Van der Wiel. De kop is er af. Het nieuwe kabinet heeft zijn vuurdoop ge had. Onder veelvuldig hoongelach van de oppositie gaat de regeringsploeg twee weken met vakantie. Dat laatste is geen schande, want Balkenende en consorten zijn vanaf de ver kiezingscampagne aan één stuk door in touw geweest. Maar hoe verdiend de rust ook is, het kabinet heeft er de afgelopen week wel een potje van gemaakt. Voor wie van politiek ver maak houdt, valt er de komende tijd nog veel te genieten. Het kabinet was in het debat over de regeringsverklaring een gemakkelijke prooi voor de oppositie. Zelfs WD-fractieleider Zalm was opvallend scherp over de benoeming van Philo- mena Bijlhout tot staatssecretaris. Maar belangrijker dan de ze politieke miskoop was de brede kritiek op vice-premier Bomhoff (ook LPF), die de hoogste ambtenaar van zijn de partement met harde hand heeft verwijderd. Oud-minister Zalm haalde flink uit naar Bomhoff en blies de loftrompet over het toegewijde Haagse ambtenarenapparaat. De WD-fractie kiest voor een dualistische koers ten opzichte van het kabinet. Dat valt te waarderen, maar roept wel de vraag op of de liberalen erg in deze coalitie geloven. De WD lijkt weinig vertrouwen te hebben in de overlevingskansen van het kabinet. De partij heeft veel kiezers aan de LPF verlo ren en hoopt deze uiteraard snel terug te winnen. Volgens een peiling loopt de aanhang van de LPF nu al aarzelend over naar de WD. Alle reden dus voor een verstandshuwelijk met deze coalitie. Intussen mag wel de vraag gesteld worden of de échte oppo sitieleider nu wil opstaan. Keus is er genoeg, want Van Nieu wenhoven (PvdA), De Graaf (D66), Halsema (Groenlinks) en Marijnissen (SP) liepen zich het vuur uit de sloffen. Hoewel de grootste niet-regeringspartij traditioneel de oppositielei der levert, is het dringen geblazen. Ook de jonge garde bin nen de PvdA, Wouter Bos voorop, zal het nog lastig krijgen om de 'olifant' Van Nieuwenhoven aan de kant te zetten. den haag/gpd - Het veel bekriti seerde middel Lariam tegen ma laria wordt van de markt ge drukt door het nieuwe middel Malarone, dat minder bijwer kingen heeft en gemakkelijker is in het gebruik. Tussen 1997 en 2001 is het gebruik van Lariam zelfs gehalveerd. Dit blijkt uit cijfers van de stichting Farma ceutische Kengetallen. Uit die cijfers blijkt ook dat Ne derlanders bij een bezoek aan tropisch land gemiddeld steeds minder malariamiddelen slik ken. Terwijl steeds meer Neder landers naar uitheemse landen gaan, daalde het aantal voorge schreven recepten voor malaria middelen van 169.000 in 2000 naar 159.000 in 2001. Het Ha venziekenhuis in Rotterdam noemt dat een zorgelijke ont wikkeling. Malarone (met de werkzame stoffen atovaquon en proguanil) wordt inmiddels bijna in de helft van de gevallen voorge schreven. Het aantal voorschrij vingen van Lariam (mefloquine) is gedaald van bijna vijftig naar ruim twintig procent. Malarone is gemakkelijker in het gebruik. Waar Lariam vanaf drie weken voor tot drie weken na de reis moet worden geslikt, kan de Malarone een dag voor het ver trek worden ingenomen. Na de reis moet Malarone nog een week worden geslikt. Jaarlijks sterven nog ongeveer tien mensen in ons land aan malaria. Volgens Annemarie van Koeveringen, manager van de Travel Clinic van het in malaria gespecialiseerde Havenzieken huis in Rotterdam wordt het ef fect van malaria steeds vaker onderschat. „Ouders vragen me dan of het nodig is hun gezin aan een malariamiddel te zetten voor een reis. Ik zeg dan dat het er van afhangt of ze het erg vin den met drie in plaats van vier personen terug te komen. Over Lariam gaan vanaf de in troductie verhalen over de mo gelijke bijwerkingen die het pro duct heeft. Zo zouden depres sies, nachtmerries, slapeloos heid en concentratieverlies kun nen optreden. Van Koeveringen vindt de verhalen overdreven. „Die dingen komen voor. Maar we merken ook dat een bezoek aan een andere cultuur, een an der klimaat in een andere tijdzo ne sowieso problemen kan op leveren. Voordat Lariam er was, heette dat de tropenkolder." (advertentie) www.vantil.nl Surt naar Van Til's website voor exclusief interieurvoordeel. Op www.vantil.nl vindt u honderden ^spectaculaire aanbiedingen in topdesign, tijdloos klassiek en exclusief slaapkamercomfort van internationale topmerken. In één oogopslag ziet u op welke afdeling uw tavoriete meubelontwerp of designlabel te vinden is! f.oofOcrkètJe 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.: 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9-30-21 00 ui TaKrloon (072) 5112760 Za 9.30-17 30 uur Volg do tordon Zondags goslolan Q Ergon -DESIGNCENTRUM (advertentie) t Zoveel studenten, zoveel talenten. Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden, lij ook? Doe een studie keuzetest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek leiden als studentenstad. Het is nog niet te laat om in september met een studie te beginnen. Kies je nu voor Leiden dan is het ook nog mogelijk aan de introductiedagen voor nieuwe studenten deel te nemen. Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 11 11

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3