Het weer als handelswaar 9 Commerciële giganten hebben de macht Meteorologen in Nederland weten bijna tot op de straat nauwkeurig waar de bui valt of de zon schijnt. Satellieten en meetpunten over heel de wereld leveren continu een stroom van beelden en gegevens, waarnemers verspreid over het land houden van minuut tot minuut het weer in de gaten.' Toch klaagt de Nederlander regelmatig over het weerbericht. De voorspelde bui valt hier en niet daar. Maar klagen bij het KNMI kan niet meer. De macht in weervoorspellersland is in handen van commerciële giganten. door Robert Leijssenaar Vroeger kon de schuld van een foute weersvoorspelling aan het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut (KNMI) gegeven worden. De meteo rologen in De Bilt waren toonaange vend in weerland. 'Het weerbericht door het KNMI in De Bilt' klonk het overal in de ether. Van 0900-weerlij nen, internet of mobiele telefoons met i-mode had nog niemand ge hoord. Tegenwoordig hoefje met klachten niet meer bij het KNMI aan te komen. Het weerinstituut houdt zich vooral bezig met wetenschap pelijk onderzoek naar het weer en het klimaat. Daarnaast heeft het als wettelijke taak te waarschuwen voor extreem weer: orkanen, sneeuwstor men of ijzel. Weersverwachtingen door het KNMI worden nog slechts verspreid via internet, de wap-tele- foon, en teletekstpagina 707 van de publieke zenders die speciaal be stemd is voor het luchtvaartverkeer. Toonaangevend De macht in weervoorspellersland is nu in handen van commerciële gi ganten als Meteo Consult in Wage- ningen en Holland Weer Service (HWS) uit Soest. Zij hebben het weer als handelswaar ontdekt en te gelde gemaakt. Wie op televisie naar het weerbericht kijkt, komt ze tegen. Wanneer in het NOS-journaal Erwin Krol opduikt om zijn weerpraatje te houden, vermeldt de ondertiteling een seconde of wat dat hij zijn ken nis ontleent aan Weerbureau HWS. Aan de basis van het weerbericht op RTL4 door John Bernhard staat de concurrent, Meteo Consult. „Wij zijn het grootste particuliere weerbedrijf, toonaangevend in Euro pa en willen de grootste van de we reld worden", meldt Ron Wiersma, afdelingshoofd operationele dienst van het in 1986 opgerichte Meteo Consult. Bij de Nederlandse vesti ging in Wageningen werken rond de zestig mensen, onder wie zo'n 25 meteorologen. Met de dochterbe drijven erbij (Duitsland, Engeland, België, Spanje, Zweden en USA) heeft Meteo Consult zo'n 150 man personeel. Het bedrijf noemt zich toonaangevend in weer en verkeer (het geeft adviezen bij gladheidsbe- strijding) en Europees marktleider op het gebied van sms-diensten en mobiele telefoon, waaronder het nieuwe i-mode. Meteo Consult le vert weersverwachtingen aan lande lijke dagbladen en, vanuit twee eigen studio's, aan de radiozenders Sky Radio en Business News Radio. An dere afnemers zijn onder meer Rijks waterstaat, gemeenten, scheepvaart bedrijven en de recreatie-, land bouw- en bouwsector. Voor het opstellen van kwalitatief goede weervoorspellingen maakt Meteo Consult gebruik van zelf ont wikkelde verwachtingsmethodieken. Daarnaast beschikt het via de doch terbedrijven over veel weerkundige data en modellen. „Ondernemers zien dat ze aan de hand van een goed weerbericht geld kunnen ver dienen", verklaart Wiersma. „Dat is het verschil met vroeger. Bouwbe drijven bellen om te weten wanneer ze het best beton kunnen storten. Filmmaatschappijen informeren wanneer het droog wordt. Het gaat om kritische momenten, waarin wij uitkomst kunnen brengen." Tegenspeler Weerbureau HWS is voortgekomen uit het KNMI. In 1999 besloot de Nederlandse staat de commerciële activiteiten van het meteorologische instituut in De Bilt te verzelfstandigen. Een aantal me teorologen ging mee naar het nieu we bedrijf. „Twintig jaar geleden belden de mensen het KNMI als het mooi weer was", zegt Michiel Seve- rin, hoofd van de meteorologische dienst van HWS. „Kunnen we naar het strand, blijft het goed weer voor ons tennistoernooi? We kregen ZATERDAG 27 juli 2002 I steeds meer vragen en op een gege ven moment kon dat echt niet meer." Twee jaar na de afsplitsing werd in oktober 2001 het staatsbelang ver kocht. Driekwart van de aandelen kwam in handen van het Japanse Weather Néws Inc. (WNI), met ruim zevenhonderd werknemers verdeeld over vijftien landen het grootste weerbureau ter wereld. Partner HWS noemt zichzelf 'een van de grootste en meest professionele full service weerbureaus van Europa'. „Wij zijn toonaangevend", vindt Severin. „Met WNI doen we tachtig procent van de scheepvaartverwachtingen in de wereld." HWS is actief in onge veer dezelfde sectoren als Meteo Consult. Bovendien worden vanuit Soest de teletekstpagina's 702 tot en met 706 op de publieke zender bij gehouden. Naast deze majeure spelers in het internationale veld kent Nederland weermannen die op kleinere schaal opereren, maar daarom niet minder bekend zijn. Piet Paulusma excel leert onder meer op SBS6, Jan Ver- steegt op de radio, internet en in re gionale media en Jan Visser bij Radio 10 gold. Ze hebben allemaal hun ei gen, bij een breed publiek gewaar deerde manier om het weer in de huiskamer te brengen. Daarnaast is er natuurlijk nog internet, met bij voorbeeld weeronline.nl met een schat aan informatie. Onmisbaar Het KNMI opereert weliswaar meer dan vroeger op de achtergrond, voor het opstellen van weersverwachtin gen is het meteorologische instituut onmisbaar. Het heeft een monopolie op essentiële data die nodig zijn om een weerbericht te maken. Die krijgt het als staatsbedrijf gratis van alle weerinstituten uit de hele wereld. „Dat is zo geregeld", legt Severin van HWS uit. „Wij zouden bijvoorbeeld dolgraag de Franse radar willen ont vangen. Die is veel te duur, maar ook al zouden we het kunnen betalen, dan kregen we hem nog niet. De Fransen leveren alleen aan Franse weerbedrijven. Het KNMI krijgt, als staatsbedrijf, die radarbeelden ech ter wel. Gratis." Het KNMI verkoopt de data aan de weerbedrijven en beurt daar volgens Severin goed geld voor. „Voor die gegevens moeten we betalen, heel veel betalen. Ik vertel niet hoeveel, maar ik wil wel een indicatie geven. Stel dat ik een heel jaar lang alle waarnemingen per uur uit Frankrijk wil krijgen. Dan kost me dat 150.000 euro. Dat vind ik heel veel geld. En dan heb ik alleen nog maar Frank rijk. De weermarkt is gegroeid, maar om te zeggen dat we rijk worden.... Nee." HWS, Meteo Consult en de andere weervoorspellers bewerken de kost bare gegevens aan de hand van ver schillende computermodellen. Dat levert een verwachting op. „De pro fessionele weerbedrijven zijn alle maal even goed", vindt Severin. „We komen bijna allemaal tot dezelfde conclusies." Het weerbericht voor de dag van morgen is in negentig procent van de gevallen goed, geeft de meteoro loog aan. „Eén keer in de tien dagen valt de verwachting fout uit. Hoe verder je vooruitblikt, hoe onzeker der. Vijf dagen vooruit is in zestig procent van de verwachtingen oké. Wij geven de best mogelijke ver wachting. Als het fout gaat, komt dat doordat we met modellen werken. Het is een versimpeling van de wer kelijkheid. Er zijn vijftig meetpunten in Nederland. Daar missen we al veel informatie. Op de Noordzee zijn nog minder meetpunten, laat staan in de Sahara. Maar zelfs als we om de meter een meetpunt zouden heb ben, zou de verwachting toch slechts één procent beter worden. Dat komt omdat we ook nog de hele atmosfeer hebben. Modellen gebruiken formu les, maar de atmosfeer is dermate complex dat er geen exacte formules voor bestaan. Dat zorgt ervoor dat het weerbericht afwijkt van wat er daadwerkelijk gebeurt." Ontdekking De eerste die ontdekte dat het weer van nature niet voorspelbaar is, was meteoroloog Edward Lorenz. Hij merkte het vlindereffect op toen hij een computermodel van de atmos feer van de aarde probeerde te ont wikkelen om het weer te voorspel len. Toen hij op een dag zijn bereke ningen nog eens wilde nakijken, Weerbureau HWS, voortgekomen uit het KNMI, staat aan de basis van het weerpraatje van het NOS-journaal. rondde hij om de zaak te bespoedi gen zijn cijfers af op drie in plaats van zes cijfers achter de komma. Lo renz kreeg zelfs bij benadering niet de resultaten van zijn eerste tests, maar geheel nieuwe voorspellingen. Dit leidde tot de ontdekking dat bij 'chaotische' vergelijkingen zelfs de kleinste variatie in het eerste ge bruikte getal, snel uitvergroot wordt. „Toch baal je gigantisch als je fout zit, want je wilt je werk zo goed mo gelijk doen", vindt de HWS-meteo- roloog. „Een gevleugelde uitspraak hier is: geen regen zo fijn, als de re gen die verwacht is. Maar ja, één keer in de tien dagen kijken we toch met een balend gevoel naar het weer." Of de voorspellingen aansluiten bij de werkelijkheid, hangt niet alleen af van het weerbedrijf, maar ook van zijn klanten. Wie luistert naar de ra dio of kijkt naar Erwin Krol, hoort een globaal weerbericht waarin de grote lijnen worden aangegeven. Voor de zonaanbidder op het strand kan dat fout uitpakken. „Het pro bleem is de algemene weersver wachting", zegt Severin. „Een mete- reoloog hier weet precies wat in elke hoek van Nederland gebeurt. Maar die informatie kan hij in zijn bericht niet kwijt. Hij moet een algemeen bericht maken om te voldoen aan de wensen van de klant. Niet iedereen in het land vindt het kloppen. Dat is gewoon frustrerend. Erwin Krol heeft hetzelfde probleem. Hij moet algemeen blijven, want de tijd is zo voorbij. De mensen moeten het lan delijke weerbericht wel zien als lan delijk." Wat heb je aan een landelijke ver wachting die regen voorspelt, terwijl gewoon de zon schijnt? „De waarde van een landelijke verwachting is dat je er een trend uit kunt halen", vindt Wiersma. „De meeste mensen zijn geïnteresseerd in de temperatuur. Twee dagen vooruit kunnen we die met een nauwkeurigheid van ander half twee graden geven. De ver wachtingen worden steeds beter door betere computermodellen." Landelijk Regionale weerman Ed Aldus van RTVRijnmond vindt een landelijke weersverwachting evenmin overbo dig, hoewel die weinig gedetailleerd is. „Ik ben voorstander van een lan delijk weerbericht. Het is toch be langrijk dat mensen globaal weten waar ze aan toe zijn. Mijn taak is te vermelden waar die bui precies valt." Wie meer zekerheid wenst, kan te vens een weerlijn bellen. Daarvoor moet worden betaald. Bij zowel Me teo Consult als HWS kost dat vijftig eurocent per minuut. Een 'redelijk bedrag' vinden ze. „Aan telefoonlij nen, gedetailleerde informatie op in ternet, sms-diensten of speciaal voor klanten ontwikkelde producten, hangt nu eenmaal een prijskaartje", zegt Wiersma. „Ook Meteo Consult moet betalen voor de benodigde da ta." „Voor die vijftig cent krijg je een verwachting voor jouw postcode. Dat is weinig geld als je daadwerke lijk geïnteresseerd bent." Weerman Ed Aldus noemt de weer lijnen 'geldklopperij'.Als je een beetje de weg weet op internet, hou je je geld in je zak. Maar van HWS en Meteo Consult is aan de andere kant ook wel te begrijpen dat ze geld vra gen, omdat de kosten voor de data erg hoog zijn. Maar voor veel men sen met een krappe beurs die gere geld een weerlijn bellen, zullen de kosten flink oplopen. Of ze moeten naar mij op de regionale zender kij ken." De regionale weerman beschouwt zichzelf 'als een aanvulling' op het landelijke weerbericht. „Mijn taak is om de landelijke verwachting te re gionaliseren. Daarom wijkt mijn ver wachting ook vaak af vaji de landelij ke. Die voorspelt bijvoorbeeld perio den met regen, terwijl het dan hier al is opgeklaard." Meteo Consult, dat onder andere de gegevens levert voor het weerbericht op RTL4, is het grootste particuliere weerbedrijf van Europa. Foto's: Ron Pichel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 34