Langer aan de slag Joint roken nog steeds taboe in Belgie h De geest van 'vrijheid op je zestigste' moet terug in de fles i M !i II jHï JJ Werknemers moeten van de overheid langer blijven werken. Terwijl iedereen er net aan gewend was geraakt om met zestig jaar te kunnen stoppen, is veertig jaar werken straks weer de norm. De Nederlander wil rentenieren, niet werken, maar de geest moet terug in de fles. door Jacqueline van Cinneken Werknemers moeten straks veertig jaar blij ven werken om het hui dige gewenste wettelijke basis pensi oenniveau te halen, zo blijkt uit het regeerakkoord van CDA, LPF en VVD. Je pensioen bouw je je werken de leven op vanaf je 25ste. De fiscale subsidie aan de pensioenopbouw wordt, zo is het voornemen, ver laagd van 2 procent naar 1,75 pro cent. Het plan impliceert dat wie minder jaren werkt, geen pensioen kan opbouwen op basis van 70 pro cent van het laatstverdiende loon (inclusief het wettelijk basispensioen aow). Want Den Haag heeft geen behoefte om de groeiende krapte aan perso neel met belastinggeld te vergroten. De werknemer moet straks de veer tig dienstjaren dus gewoon volma ken om toch aan die norm van 70 procent te komen. Korter werken kan wel, maar dat kost een smak geld. Een werknemer die het na 35 jaar voor gezien houdt, moet genoe gen nemen met een pensioenuitke ring van 61 procent van het laatst verdiende salaris. De voorgenomen maatregel heeft gevolgen voor bijna 40 procent van de 8,1 miljoen werknemers. Daar heeft niet iedereen op gerekend. Een hele generatie is juist warm gemaakt voor de gedachte dat zestig jaar een mooie leeftijd is om de baas voortij dig gedag te zeggen. De veelge- droomde reis met de camper naar Italië, de langgekoesterde wens naar Australië te gaan, de cursussen die op het verlanglijstje staan en het aanhalen van de verwaterde sociale contacten - als het aan de overheid ligt moeten dat soort plannen op de lange baan worden geschoven. De oudedagsvoorziening dreigt on betaalbaar te worden. De algemene ouderdomswet, de aow, komt in ge vaar. Door de vergrijzing doet een groeiende groep mensen een beroep op deze oudste volksverzekering van Nederland, terwijl het aantal wer kenden dat premies betaalt, af neemt. Nu brengen zeven werken den de aow op voor één oudere. In 2030 zijn dat er nog maar vier. Met het oog op de toenemende vergrij zing is het geen wonder dat de over heid langer werken promoot. De discussie hierover speelt al een aantal jaren. En nu is daar ook nog de paniekstemming bijgekomen over de financiële situatie van pensi oenfondsen door de verdampende aandelenkoersen. De belangengroe pering van gepensioneerden en ou deren, de NBP en FNV-BG UGO, wil len dat er snel een fundamentele studie komt over de bedreigingen van het Nederlandse pensioenstel sel. Conjuctuur „Hoe lang mensen moeten, dan wel mogen werken, hangt af van de vraag hoe hard we ze nodig heb ben", zegt Joep Bolweg, hoogleraar aan de VU in Amsterdam en direc teur Human Resource Management bij adviesbureau Berenschot. „Het heeft te maken met de conjunctuur. Nu er schaarste is op de arbeids markt, zijn de mensen nodig. In de jaren tachtig was dat anders, hadden we tien slechte jaren achter de rug." Midden jaren zeventig raakte ver voegde uittreding (vut) in zwang. De jeugdwerkloosheid was hoog. De re geling was vooral bedoeld om oude ren plaats te laten maken voor jon geren. Al snel werd duidelijk dat de werkgelegenheidseffecten tegenvie len. Toch werden in tal van cao's vut-regelingen opgenomen. Die bo den bedrijven, die erg onder de eco nomische malaise leden, de kans om zich op een nette manier van oudere werknemers te ontdoen. Jarenlang kende Nederland per cao regelingen voor de vrijwillige ver vroegde uittreding. Daar hoefden werknemers zelf niet voor te sparen. Met 90 procent van het salaris kon den ze weg. Je was een dief van je ei gen portemonnee als je dat niet deed. Zo werden werknemers warm gemaakt voor de gedachte eerder te stoppen. Het 'Zwitserlevengevoel' kwam steeds dichterbij. Maar nu moet de geest weer terug in de fles. „Dat zal lastig zijn. Het is leuker om met hetzelfde inkomen niets te doen", zegt Bolweg. Voorzieningen De meeste mensen willen graag eer der ophouden met werken, als het tenminste financieel kan. Uit enquê tes en onderzoeken komt naar voren dat minstens 80 procent van de wer kende Nederlanders (ver) voor zijn 65ste wil stoppen met werken en daarvoor ook bereid is aanvullende voorzieningen te treffen. Gezondheidsoverwegingen spelen daarbij vaak een belangrijke rol. Veel werknemers menen dat stoppen met werken hun gezondheid ten goede komt. Ze leggen geld opzij voor hun oude dag of steken het in lijfrentepo lissen en koopsompolissen. Uit on derzoek van het NIPO blijkt dat de helft van de deelnemers aan be- drijfsspaarregelingen deze gebruikt voor verbetering van de oudedags voorziening. Zij trekken zich niets aan van een overheid die langer werken pro moot. „Zolang er financiële arrange menten mogelijk zijn om voortijdig met negentig procent van je salaris te stoppen, zullen de meeste men sen niet voor werk kiezen. Ik ben daar niet zo optimisch over", aldus Joep Bolweg, zelf een 'workaholic'. De trend is: eerder stoppen. Bij For- tis weten ze er alles van. Bij de bank verdwijnen banen en Fortis heeft daarvoor een elegante oplossing ge vonden. Met het gelanceerde 56- plus plan mogen mensen die voor 1 januari 1947 zijn geboren, vertrek ken met behoud van 75 procent van hun salaris. Het gaat om een eenma lige maatregel. „De belangstelling om voortijdig te stoppen is enorm", constateert Hu- go ten Brink, directeur Human Re sources bij Fortis Bank. „Van de 650 mensen die ervoor in aanmerking komen, maken er ruim 500 gebruik van de regeling. Ik begrijp dat wel. Mensen hebben onder andere door fusies en overnames in de afgelopen jaren onder toenemende druk ge werkt, dat is echt niet gering. En als ze 55 of ouder zijn, gaan ze bij zich zelf te rade. Het gaat om de balans tussen werk en privé. Ik begrijp dat de overheid het om demografische redenen graag anders ziet, maar het is vooralsnog roeien tegen de stroom in, want velen in deze leeftijdscate gorie maken een andere keuze." Veel bedrijven die reorganiseren, kennen een ouderenregeling, een eenmalige vertrekregeling voor men sen boven de 57 jaar. Nederland ver grijst en ontgroent snel, maar staat nog aan de wereldtop als het gaat om de kortere werkduur per jaar en per 'arbeidsleven'. Ons land hoort met België tot de westerse landen waar de minste 55-plussers werken. Zweden springt eruit. In dit land werkt maar liefst 68 procent van de oudere werknemers tussen de 55 en 64 jaar. Toch is er wel een verschuiving gaande. Ouderen werken al steeds langer, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 1993 was het dieptepunt bereikt en lag het aantal werkenden tussen de 55 en 64 jaar op 396.000; vorig jaar hadden 630.000 mensen in die leeftijdscategorie een betaalde baan. Grofweg gezegd werkt nu één op de drie Nederlanders tussen de 55 en 64 jaar bij een baas. „Er is de afgelopen jaren al veel ver anderd", knikt Ronald Paping, coör dinator arbeidsvoorwaarden bij FNV ZATERDAG 27 juli 2002 Als het aan het nieuwe kabinet ligt, moeten werknemers straks veertig dienstjaren volmaken om aan een pensioen te komen op basis vah 70 procent van het laatstverdiende loon. Archieffoto: ANP/Marcel Antonisse Bondgenoten. „Regelingen waarbij mensen met 52, 53 jaar eruit gaan, zijn verdwenen. De vut is bijna over al geschrapt. Met werkgevers wor den nu afspraken gemaakt voor werknemers die ouder zijn dan vijf tig jaar. Dat mensen langer blijven werken, dat willen we als vakbond ook. Ze kunnen zelf sparen om er eerder uit te gaan en je moet het fi nancieel aantrekkelijk maken als ze een jaartje later vertrekken. Je kunt meer bereiken met honing dan met een stok. We zijn er dan ook niet blij mee dat de overheid mogelijkheden inperkt, zoals de afschaffing van de spaarloonregeling. Spaarloon De spaarloonregeling is in 1994 in gevoerd en van meet af aan populair geweest. Werknemers kunnen nu jaarlijks maximaal 787,76 euro van hun brutosalaris sparen en kunnen daar na vier jaar onder een aantal voorwaarden fiscaal onbelast over beschikken. Steeds meer mensen la ten de bedragen die vrijkomen uit het spaarloon weglopen in bijvoor beeld een lijfrente om hun pensioen bij te spijkeren. Dat komt nu in ge vaar. Ook de werkgevers zijn niet blij mee met de aangekondigde overheids maatregel die het mes zet in de spaarloonregeling. „Regelgeving zou het mogelijk moeten maken dat werknemers zelf voor een goede pre pensioenregeling kunnen zorgen. Deze maatregel staat daar haaks op. Dat geldt ook voor het voornemen van het nieuwe kabinet om te snoei en in de wet fiscale behandeling pensioenen waarbij je veertig jaar moet werken in plaats van 35 jaar om het gewenste pensioenniveau te halen", zegt Gerard Verheij, secreta ris pensioenbeleid bij de werkge versvereniging VN O N CW. Uit onderzoek blijkt dat werkgevers er vaak weinig voor voelen om nog geld in ouderen te steken. Slechts eenvijfde van de Nederlandse werk gevers biedt ouderen een oplei dingsprogramma aan. Nog weinig werkgevers voeren een leeftijdsge- richt personeelsbeleid. Terwijl meer dan de helft van de ondernemingen, vooral in grotere bedrijven en instel lingen, verwacht dat het aandeel ou deren binnen hun organisatie de ko mende tien jaar zal stijgen. Bijna driekwart van de werkenden in Ne derland is tussen de 45 en 54 jaar. De meeste werkgevers, 73 procent, associëren een stijging van de ge middelde leeftijd met een stijging van de arbeidskosten. Meer dan de helft van de bazen zien ouderen vooral als een categorie met een hoog verzuim en met een geringe bereidheid om te veranderen. Verheij bestrijdt de gedachte dat veel werkgevers oudere werknemers lie ver kwijt dan rijk zijn. „Werknemers die langer doorwerken en gemoti veerd zijn, dat is prima. Maar er zijn ook veel ouderen die zich naar het pensioen toe slepen, bijvoorbeeld omdat het werk fysiek zwaar is, zoals in de bouw. Het moet dan mogelijk zijn om op een nette manier van el kaar afscheid te nemen, zonder di rect terug te vallen op de ww of de wao. De overheid moet dus fiscale faciliteiten bieden. Iemand die zegt: 'Het is mooi geweest', die moet bij voorbeeld de mogelijkheid hebben van een parttime pensioen. En de werknemer die langer door wil wer ken, moet extra pensioen kunnen opbouwen." De meeste Nederlandse mannen stoppen tegenwoordig op hun 61ste, vrouwen houden er bij voorkeur met hun 60ste mee op. 'België gaat gebruik van softdrugs gedogen', stond in januari 2001 vet gedrukt te lezen in de Belgische kranten. Anderhalf jaar later is de omstreden drugsnota nog steeds niet door het parlement goedgekeurd en treedt de politie harder op tegen drugsgebruik dan ooit tevoren. door Pascale Thewissen Enkele vrienden van hem kraakten ooit de website van Filip Dewinter, de Antwerpse voorman van het Vlaams Blok. De rechts-extremisti sche propaganda vervingen ze door reclame voor softdrugs. „Mooie stunt was dat", grijnst Nico De Wil de van Cannabis-België. Het was de ultieme wraak voor de sluiting van de eerste Antwerpse growshop, die op de dag van de opening als gevolg van protesten van extreem-rechts al meteen weer door de politie werd verzegeld. De soap rond growshop Flow speelt zich af in mei/april 2001. In België is op dat moment een heksenjacht gaande op alles wat met (soft) drugs te maken heeft. De regering-Verhof- stadt heeft eerder dat jaar met veel tamtam een liberaler drugsbeleid aangekondigd. In de toekomst zal het gebruik van marihuana en hasj net als in Nederland gedoogd wor den. Er gaan zelfs stemmen op om heroïne te legaliseren. Maar zover komt het niet. De om streden drugsnota verdwijnt in de ijskast; wordt nooit door het parle ment behandeld. De Wilde: „Drugs gebruik is nog altijd even strafbaar als vroeger. En in plaats van soepeler wordt er tegenwoordig - mede onder druk van het Vlaams Blok - veel har der tegen opgetreden. Alleen: veel mensen weten dat niet. Ze denken door alle heisa over de drugsnota dat wiet en hasj al legaal zijn." Op zijn website www.cannabis-bel- gie.com komen geregeld vragen bin nen van mensen die bijvoorbeeld willen weten hoeveel hennepplant jes ze mogen hebben. Het antwoord: géén. Op grond van de huidige wet geving, die dateert uit 1921, zijn alle opiaten verboden en wordt er geen onderscheid gemaakt tussen soft- en harddrugs. Op de dag van de opening van de Growshop Flow in Antwerpen greep de poli tie na protesten van extreem-rechts direct in. Archieffoto: GPD/Bert Hulselmans Wekenlang hebben in België de kranten volgestaan van het liberale drugsbeleid. Veel mensen verkeren in de veronderstelling dat in België vanaf dat moment al eenzelfde ge doogbeleid wordt gevoerd als in Ne derland. De verwarring is (nog steeds) groot. Omdat in de nieuwe wet sprake is van een gedoogbeleid voor cannabis maar het verbod op de verkoop en handel in verdovende middelen ge handhaafd blijft, zet De Wilde sa men met de Haarlemse coffeeshop houder Van Schaik een postorderbe drijfje op. Via het internet kan de ge bruiker in België drugs bestellen in Nederland. De Wilde: „In onze ogen was de on line verkoop van softdrugs een gou den greep. Belgische gebruikers hoefden niet meer de grens over te steken om in een Nederlandse cof feeshop een joint te roken en vervol gens onder invloed weer naar huis te rijden. Maar justitie deed moeilijk. Nol van Schaik dreigde zijn licentie in Nederland kwijt te spelen. De druk werd te groot en dus zijn we er mee gestopt." Van Schaik's coffeeshop is voorlopig niet meer dan een 'hennepmuse um'. Er zijn schoenen en kleren van hennep te bezichtigen. Een hasjpijp en extra lang vloeipapier ontbreken, verboden. Van Schaik zelfheeft zijn werkterrein verlegd naar Groot-Brit - tannië waar hij samen met MS-pati- ent Colin Davis een coffeeshop wil beginnen om softdrugs als pijnbe- strijder voor zieke Britten aan de man te brengen. „De drugsnota ligt op dit moment bij het ministerie van Justitie en voorlopig gebeurt er niets mee", zegt de Belgische senator Vincent van Quickenborne.Als het zomerreces straks voorbij is, wachten andere be langrijke ethische kwesties zoals het homohuwelijk. Nee, ik denk niet dat deze regering zich vóór de verkiezin gen van volgend jaar nog uitspreekt over de drugsnota", Van Quicken- borne zorgde voor opschudding door daags voor de parlementsver kiezingen in 1999 in België te ver kondigen dat als hij verkozen zou worden, hij een joint zou roken, zit tend op het rode pluche van de Se naat. Hij werd hard teruggefloten door zijn partij en slikte zijn belofte noodgedwongen weer in. „Maar straks, als het mag, steek ik die joint alsnog op." Ook Van Quickenborne heeft het idee dat er veel strenger wordt gecontroleerd. „Er zijn opeens weer grenscontroles. Ik kan me voorstellen dat de mensen het niet meer snappen." Gemiddeld ontdekt de politie twee hennepplantages per dag in België. Het aantal planten dat in beslag wordt genomen, is de voorbije twee jaar verviervoudigd. De telers krijgen vaak hulp van Ne derlanders. Het omstreden wetsontwerp is in tussen onder druk van de tegenstan ders aangepast. In de nieuwe tekst is sprake van drie maanden tot een jaar gevangenisstraf en/of een geld boete van 500 tot 10.000 euro voor wie in het bijzijn van minderjarigen cannabis gebruikt. Ook gebruikers die overlast veroorzaken of in het openbaar blowen, lopen het risico op een zware boete. Eén ding blijft echter onveranderd: het bezit van een kleine hoeveelheid softdrugs voor eigen gebruik mag in de toekomst. „De grote vraag blijft alleen: wanneer? Als de groenen na de verkiezingen van 2003 niet terug keren in de regering, vermoed ik dat het wetsontwerp gewoon wordt af gevoerd en een stille dood sterft", zegt De Wilde. De oplossing: ge woon in Nederland komen wonen, zo oppert een bezoeker van de can- nabis-website van De Wilde. Daar doen ze niet zo moeilijk.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 32