Ik vind mezelf redelijk correct' m Harry Mens hoeft niet meer zo nodig aardig gevonden te worden jy Mens: „Doen waar ik zin in heb, dat is voor mij geluk." Foto: GPD/Marissa Beretta ZATERDAG 27 juli 2002 ER BIJ Neerlands bekendste makelaar Harry Mens (55) woont in een hotel, leidt niet langer een dubbelleven, heeft een politieke carrière uit het hoofd gezet en bereidt zich voor op een nieuw podium. „Nu krijg ik natuurlijk weer heel Nederland over me heen, maar ik wil gaan zingen in een vol Ahoy." door Monique de Knegt I k ben rigoureus dingen aan het afsluiten. Sinds ander - I halve maand ben ik geschei den. Ik sta aan de vooravond van een nieuwe levensfase. De glamour- periode heb ik achter de rug. Ik heb minder behoefte aan feestjes en zo. Ik hoef niet meer zo nodig aardig ge vonden te worden. Ik sta anders in het leven. Ik heb niet meer die gren zeloze dadendrang van mannen van veertig die willen pieken. Ik zie de betrekkelijkheid van de dingen. Je zult maar op het verkeerde moment in het World Trade Center hebben gezeten. Je zult Volkert van der G. maar tegenkomen op je pad. Een vriendje van me kreeg acute darm kanker en was in korte tijd dood. Al les is zo vergankelijk. Albada Jelgers- ma van Laurus verliest twee miljard. Tijdens spreekbeurten moet ik aan studenten uitleggen wie Ruud Lub bers was. Kijk naar de dood van Pim. Een paar maanden geleden waren er een miljoen mensen op de been, bij de herbegrafenis nog vierhonderd. Het was natuurlijk ook complete on zin, die herbegrafenis. Een vergis sing. Je gaat maar één keer dood. Ik was wel uitgenodigd, maar ik ben niet gegaan. Het werd een wedstrijd wie de meeste kilometers met Pim heeft gelopen. Daar doe ik niet aan mee. 's Avonds op televisie heb ik drie minuten journaalbeelden ge zien van z'n graf, een luxe villa. Ik zou zo niet begraven willen worden. Ik wil gras met een houten kruis. En alles in stilte. Alleen m'n vier doch ters en beide vrouwen zijn welkom. Voor de rest niemand. Vrienden? Wat zijn nou vrienden? Ik heb best goede kennissen, maar mijn doch ters zijn mijn beste vrienden. Als het erop aankomt zijn weinig mensen te vertrouwen. Bewaar me, ik hou van mensen, maar om nu te zeggen dat het de meest integere diersoort is? Ik ben door schade en schande wijs ge worden. Ik weet dat er weinig men sen tot de finish toe correct blijven. Ik? Ik vind mezelf redelijk correct." „Ik heb het gevoel dat ik nu op de helft van m'n leven ben. Ik ben er van overtuigd dat ik 98 word. In de tweede helft zal ik wel wat kritischer naar mensen zijn. Vroeger had ik de behoefte aardig gevonden te wor den. Dat heb ik afgeleerd, door Pim. Ik wil niet koketteren met de dood van Pim, maar hij kon alles zeggen wat hij dacht en had toch een heel grote aanhang. Hij zei gewoon voor de radio dat hij het sperma nog kon proeven van de jongen waarmee hij de dag ervoor seks had gehad. God verdomme kreng, dacht ik dan, kun je dat wel allemaal zeggen. Ja dus. Twee miljoen mensen hebben op Pim gestemd! Als ik dan kijk hoe ne derig ik deed toen ik acht jaar gele den voor de WD in de politiek wil de. Ik vroeg na tweehonderd spreek beurten in het land of ik op de on verkiesbare plaats 59 mocht staan. Ik was er namelijk van overtuigd dat ik met voorkeurstemmen zou worden gekozen. Maar Bolkestein had me wel door. Die hield de deur dicht. Pim was niet nederig, die begon ge woon een eigen lijst, zei wat hij dacht en kreeg twee miljoen stem men! Mensen houden helemaal niet van dat Haagse tactische gedoe. Nee, ik was niet jaloers op Pim. Pim was gewoon vele malen beter. Hij was veel erudieter, belezener, deskundi ger. We waren wel allebei even emo tioneel." Met zijn witte linnen broek, blote voeten in de schoenen en katoenen trui, ziet Mens er vele malen vlotter uit dan tien jaar geleden, toen hij al tijd en overal in een veilig pak ver scheen. „Ik heb van Pim geleerd niet meer zo krampachtig te zijn. Hij heeft me er ook toe aangezet mijn dubbelleven op te biechten. 'Gooi het er toch uit Harry'zei hij dan. Ruim tien jaar lang heb ik verzwegen dat ik een vriendin had met wie ik ook twee dochters heb. Ze woonde in Brussel en ik was verliefd op haar. We kregen een kind. Niet per onge luk, we wilden het. Mijn vriendin zou thuis bevallen - ze woonde in middels in Amsterdam. Uiteindelijk moest ze toch naar het ziekenhuis. Het werd een keizersnede. Ik mee naar de operatiezaal. Er waren zes tien mensen met zo'n groen lapje voor. Iedereen heeft kunnen zien wie ik was, maar ik heb er nooit wat van gehoord. Mooi hè? Dit jaar zat ik eigenlijk wel te wachten tot het uit kwam. Het werd onhoudbaar. Mijn dochter ging vertellen dat ze pappa op televisie had gezien. De emoties thuis zijn hoog opgelo pen. Het doet wel pijn dat ik mijn vrouw tien jaar van haar leven heb beroofd, maar ik heb er geen spijt van. Ik wilde de lieve vrede bewaren en de kinderen die toen tien en twaalf waren, aan de finish brengen. Ik ben correct, ja. Op het moment dat het gebeurde, was ik eerlijk. Als mijn vrouw er destijds naar had ge vraagd dan had ik het gezegd. Mis schien heeft ze het wel gemerkt maar niet willen weten. Ze heeft het me in elk geval nooit op de man af gevraagd. Ik heb er vrede mee dat het zo is gelopen. We zijn na 25 jaar huwelijk gescheiden zonder advo caat en ik heb nog steeds de sleutels van haar voordeur in m'n zak." Zijn vriendin (42) woont sinds twee weken met zijn jongste twee doch ters in Noordwijk. „Ik heb er gisteren voor het eerst geslapen. Maar ik blijf voorlopig lekker hier in het hotel wonen. Ik maak 39 televisiepro gramma's per jaar. Dat kost veel energie. En een dochter van twee is heel leuk, maar ook erg vermoeiend. Niet dat ik me aan het vaderschap wil onttrekken. Maar ik ben gewoon niet zo'n vader uit sprookjesboeken die verhaaltjes voorleest voor het slapen gaan. De man is een jager en moet de buit binnenhalen. Vrouwen horen bij de kinderen. Dat is de na tuur. Mijn vriendin wil ook niet wer ken. Ze is Marokkaanse, erg gezins- minded en de baas in huis." Zijn eigen vader was wel een gezins- man. Hij overleed toen Harry zeven tien jaar was. „Ik was de oudste en had wel het gevoel dat ik voor m'n moeder en zes broers en zussen moest zorgen. Tot m'n zesentwintig ste ben ik thuis geweest. Ik denk niet dat mijn vader nu trots op mij ge weest zou zijn. Hij was zo katholiek als de klere en zou nooit een buiten echtelijk kind hebben gehad. Dan lijk ik meer op m'n moeder. Die is nu tachtig en met haar vijfde vriend bezig. Drie liggen er inmiddels op het kerkhof. Ze was zeventien jaar met mijn vader en daarna zeventien jaar met haar tweede man. tot deze overleed. Ze liggen bij elkaar in het zelfde graf. Dat vond ik niet zo leuk." Harry maakte de hbs niet af maar begon telefonisch bloembollen te verkopen. Hij bleek een geboren handelaar. Hij rook dat er meer geld was te verdienen in de makelaardij en werd in korte tijd miljonair. Hij wierf bekendheid door Pavarotti naar Nederland te halen en schreef een boek over zijn eigen succes. Maar Mens wil meer zijn dan een handige jongen met veel geld. „Ik ben veel socialer dan mensen den ken. Achteraf had ik wel arts willen zijn in een ziekenhuis. Maar ik was niet zo'n student." Hij werd politiek actief voor de WD en was vastbesloten om in de Twee de Kamer te komen om vervolgens minister van volkshuisvesting te worden. Toen de WD hem niet op de lijst wilde hebben, rook hij zijn kans bij Leefbaar Nederland en later Pim Fortuyn. Hij is niet gevraagd. „Ik was graag minister van volks huisvesting geweest. Dan zou ik ge meenten dwingen voor elke twee- onder-een-kap-woning die ze bou wen een woning neer te zetten voor 150.000 euro. Want je ziet dat het heel moeilijk wordt voor nieuwko mers op de woningmarkt om een huis te kopen." Hij gelooft niet dat zijn dubbelleven zijn vertrouwen als minister zou schaden. „Er zijn veel mensen die er bewondering voor hebben, maar er wordt ook met schroom naar gekeken. Als ik op een berekende Haagse manier de sluwe vos had uitgehangen, was ik minis ter geworden. Als ik gewoon m'n bek had gehouden, me in de kudde had gevoegd en ingelikt bij Herben, dan was het me op maat gelukt. Maar ik ben zoals ik ben. Na de dood van Pim heb ik Nederland geadviseerd niet op de LPF te stemmen. Ik sta nog steeds achter dat stemadvies. Door mijn ingreep heeft de partij tien zetels minder gehaald en dat gaf precies de stabiliteit die er nodig was in het land. Ik moet er niet aan den ken dat de LPF de grootste partij zou zijn geweest. Pim dacht tien, vijftien zetels te gaan halen. Die heeft zich nooit bemoeid met de mensen die lager stonden dan nummer vijftien. Dat vond hij zonde van de tijd. Ik ben nog steeds niet onder de in- drukfvan de kwaliteit van de LPF- ffactie, maar ik kom er steeds meer achter dat de kwaliteit van de con currerende lijsten ook niet bijster groot is. Neem nou zo'n Clemens Cornielje, die gaf zeven jaar geleden nog de planten water bij de WD, sjouwde de tas van Bolkestein en is nu vice-fractievoorzitter voor de WD. De LPF is een partij zonder lei der. Herben is een lieve, integere man, maar geen leider. Hij laat zich te snel inkapselen. Herman Heins- broek, de nieuwe minister van eco nomische zaken, heeft alle ingredi ënten in zich om een nieuwe Pim te zijn. Hij is een kruising tussen Ken nedy, Clinton en Pim. De LPF moet hem het leiderschap gunnen. Als Herman de macht krijgt en hij heeft integere bedoelingen, zal ik nooit meer zeuren." Mens heeft andere noten op zijn zang. „Ken je Robbie Williams, die zanger? Ik heb hem nummers van Frank Sinatra zien zingen in de Roy al Albert Hall in Londen. Toen ik die man zag deinen op de muziek dacht ik: dat wil ik ook! üc ga zingen voor een vol Ahoy. In m'n eentje, ja. Ik vind dat niet eng. De aandacht op een podium geeft mij juist een hap py feeling. Nu krijg ik natuurlijk heel Nederland over me heen: daar gaat- ie weer. Nou zet er maar bij dat ik het niet voor het geld doe. Laat de mensen alvast maar een goed doel bedenken, dan ben ik van dat gezeur af. Het lijkt me gewoon kicken en ik vind het heerlijk om al die sluime rende calvinisten wakker te krijgen. Ik zong vroeger in het jongerenkoor, maar ik heb nooit wat met mijn zangtalent gedaan. Muziek is echt een gemiste kans geweest. Piano spelen lijkt me ook geweldig. Ik ga nu ook een vleugel kopen voor mijn jongste dochters. Doen waar ik zin in heb, dat is voor mij geluk. Geld verdienen, mwah. Ik geniet meer van mijn televisiepro gramma Business Class dan van mijn onroerend goed. Ik ben een commu- nicatiedier. Maar ik kan m'n creativi teit ook kwijt in mijn werk als make laar in onroerend goed. Omdat be leggen in aandelen erg onzeker is, adviseer ik mensen te beleggen in baksteen: zeg maar goed verhuurde winkels. Zo beheer ik voor honderd miljoen gulden van particulieren. Ik zie kans om furore te maken met een winkelpandje van een kruide nier in Lisserbroek." Als het niks wordt met Ahoy, dan wil hij graag een live-programma ma ken, uitgezonden vanuit steeds wis selende steden in Europa. „Good Morning Europe, live. Rechtstreeks is kwetsbaarder, spannender en daar door nog mooier." Voorlopig blijft het programma opgenomen in Noordwijk met Theo van Gogh als opvolger van Pim Fortuyn. „Ieder- een zegt dat ik met hem ruzie krijg, maar ik weet zeker dat het goed gaat. Theo heeft zo'n klein hartje. En wist je dat hij speeches schreef voor Pim?" Hij staat op om zijn dagelijkse strandwandeling naar Katwijk te ma ken en terug. Daarna eten bij vrien din en kinderen? „Nee, ik ga naar een restaurantje hier vlakbij. Het is een veldslag voordat de kinderen in bed liggen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31