KUNST CULTUUR Astrid Beumer kritiseert keuze Lakenhal T Bekende plekjes en gefluister van roddelende buurvrouwen Schilderij na jaren terug in Katwijk Uitgever doktersromj gaat op de sekstoer Nieuwe voorstelling Lol Extra Night of the proms Katwijks koor zoekt zangers Jazztrompettist Maxwell dood Gestolen Picasso teruggevonden Gepasseerde kunstenaars Beeld en Evenbeeld op expositie '13 voor de prijs van 1' katwijk - Van Katwijk naar Kat wijk. Het is een lange weg geble ken. Het schilderij 'Kerkgang Oude Kerk' van Jan Fabius ont stond meer dan een eeuw gele den in Katwijk eri is sinds giste ren weer terug in het Katwijks Museum. Fabius maakte het schilderij van de Oude Kerk, het bekende witte kerkje aan de Boulevard, in 1885. Het doek was gemaakt voor een veiling in De Brakke Grond in Amsterdam. Meerdere kunstenaars, onder wie Jozef Is raels, leverden werk voor deze veiling, die bedoeld was geld te genereren voor behoud en res tauratie van het karakteristieke kerkje. De hervormden hadden vanwege de groei van de ge meente een nieuwe kerk laten bouwen in het centrum van Katwijk en de oude kerk was tot pakhuis verworden. Er werd zelfs geopperd het kerkje maar af te breken. Fabius' schilderij werd op de veiling gekocht door ds. Van Maasdijk, destijds hervormd predikant in Katwijk. Via verer ving kwam het doek later in En geland terecht. De laatste eige naar liet evenwel in zijn testa ment vastleggen dat het na zijn dood terug moest naar Katwijk. Gisteren was het zover en kon het kunstwerk worden ov dragen aan het bestuur va Katwijks Museum. Ex< testamentair mevrouw man was 's middags mi schilderij op Schiphol a; men en kon het aan Hans nenberg, de voorzitter Katwijks Museum, overl gen. Hij beloofde het v< op de culturele dag in het um meteen aan het publ tonen. Dorpsomroeper Rinus va Plas roept, begeleid door wen in ldederdracht, de m vandaag op om een bezoc brengen aan het Katwijks 1 um. Doel van de culturele jong en oud in contact te gen met de kunstenaars e| het Katwijkse culturele ver dat in tal van vormen aar is in het museum. Tien dend kunstenaars gever monstraties van hun ku Belangstellenden kunner zelf schilderen met acryl, rel- en olieverf, houtsnede ken, beeldhouwen met en speksteen of portretti met houtskool. Pom de draagt gedichten voor ej kwartet zorgt met lichte ke muziek voor de Het museum in de Voorsl geopend van 10.00 tot 17.( den haag/gpd - Hete kussen, onstuimige nachten, hoge hak ken, satijnen lakens en lang zaam smeltende chocola. Dat zijn de ingrediënten die regel matig zullen terugkeren in de nieuwe serie Sexy van uitgeverij Harlequin Holland, met 85 pro cent marktaandeel de voor naamste speler op het gebied van romantische pockets. De nieuwe serie bevat meer onom wonden erotische passages dan de andere reeksen van Har lequin. Elke vier weken zullen er twee nieuwe pockets verschij nen met titels als 'Schaamteloze nachten' en 'In zwart satijn'. De sexy pockets verschillen dui delijk van de titels uit de Bou quet-, Baccara- en Intiem-reeks, zegt editorial manager Karin Boodt in Boekblad. „Het zijn heel andere verhalen, onmis kenbaar Amerikaans van toon, qua situaties en opvattingen." De verhalen komen volgens Boodt voort uit de toenemende aandacht voor en het succes van erotisch getinte verhalen voor vrouwen. „Een trend die 1 in Noord-Amerika duide zien is." Harlequin zal niet 'zomaJ alles publiceren', aldus i „Vrouwen hechten een belang aan een goede ve lijn, waarin de erotische ning lekker oploopt." Ook Sexy-reeks staat het verloc een verliefdheid centraal leen komen de fysieke asj ervan uitbundiger aan bo gaat ene Natalie in 'Schaal ze nachten', geschreven Donna Kauffman, op waanzinnige sensuele o kingstocht' als ze na eeij achterblijft met een fra) bouwde man. De Harlequin-hoofdredl wil niet zeggen hoe groot lage is van de Sexy-reelj wordt begeleid met een vj (www.leessexy.nl). Jaarlijki den in Nederland via de l markt meer dan een ri boekjes van Harlequin vei Een fors lager aantal p! wordt afgezet via de tijd tenspeciaalzaak en de kios hilversum/anp - Robert Long staat vanaf september met een nieuw programma in de thea ters. De voorstelling Brand! gaat 25 september in de Stads schouwburg van het Belgische St. Niklaas in première. Zijn laatste voorstelling, Het lang genoeg concert, dateert van 1999. In de nieuwe productie gaat Long terug naar waar het volgens hem allemaal om draait: naar de basis van de kleinkunst. Centraal thema is de liefde, in al haar facetten, van vriendschap tot hartstocht, over verdriet, hoop en (on) geluk. Erik Vlas blom (piano), Benny Ludc (snaren en fluiten) en I Roorda (keyboards) bege de zanger muzikaal. Na een Belgische toumej Long van 3 januari tot en I mei op de planken van landse theaters. Op 30 j 2003 is hij te zien in del Schouwburg. Robert Lon ruim dertig jaar in het arti vak. In 1974 brak hij alle r met zijn solo-album 'Vrol Later'. Sindsdien heeft hl tien albums uitgebracht. I hij sinds jaar en dag acj schrijver van columns, en boeken. i 1 Marco Borsato. Foto: ANP/Jasper Juinen Rotterdam - Twaalf concerten in Ahoy' Rotterdam zijn niet ge noeg om aan de vraag naar kaarten voor de Night of the Proms te voldoen. Na de al eer der aangekondigde twee extra concerten wordt daarom nog een voorstelling aan de reeks toegevoegd, op woensdag 20 november. Het muziekevene ment met klassiek en pop ste vent zo af op een nieuw bezoe kersrecord. Dit jaar zijn Marco Borsato, Roxette, The Pointer Sisters, violist David Garrett, Petra Berger, en John Miles en zijn Electric Band van de partij. Het symfonieorkest II Novecen- to staat onder leding van Ro bert Groslot. katwijk - Het Katwijkse koor Excelsior is op zoek naai' zan gers en zangeressen voor het oratorium 'Elias' van Mendels- sohn dat, in samenwerking met het Randstedelijk Begeleidings orkest, wordt uiitgevoerd op 24 januari 2003. Vooral aan bassen en tenoren is nog behoefte. Men kan op projectbasis mee doen. Nieuwe leden zijn ook welkom. Excelsior hoopt vooral op belangstellenden die de 'Elias' al eerder hebben gezon gen. Voor meer informatie: tel. 071-4074966 of 071-4030764. new york - De Amerikaanse jazztrompettist Jimmy Maxwell, die bij de bekendste big bands speelde, is op 85-jarige leeftijd overleden. Maxwell speelde als jonge muzikant onder andere samen met Jimmy Dorsey. La ter werd hij leadtrompettist bij de bands van Benny Goodman, Count Basie en Woody Her mann. Hij speelde vaak met Duke Ellington en het National Jazz Ensemble. Maxwell trad zelden op de voorgrond. Een uitzondering vormde de sound track voor de film 'De peetva der' (1972), waaraan hij als so list meewerkte. lyon - Een schilderij van Pablo Picasso dat bijna tien jaar gele den uit een galerie in-de Zwit serse stad Genève werd gesto len, is in de Franse plaats Ecul- ly, bij Lyon teruggevonden. De waarde van 'De IQaverenaas', een olieverf op karton uit 1914, was in 1993 geschat op onge veer 450.000 euro. De man die het gestolen werk in in zijn be zit had, is aangehouden op ver denking van heling. De dader van de inbraak was al in 1995 veroordeeld door de Zwitserse justitie. door Herman Joustra leiden - Wat vooral opvalt: het is zo stil op straat, zo rustig. Geen auto te bekennen. Wel een paar vrouwen in lange rokken die, zo op het oog, kalmpjes voortschui- felen. Voortschrijden zelfs, zo fier rechtop houden ze hun lichaam. En daar lopen twee kinderen arm in arm. Aan de waterkant staat een man te kijken naar een een zame zwoeger die een ton ver voert in een roeiboot. Aan de overkant lopen of staan ook mensen, in groepjes van twee. Een koetsier heeft zojuist zijn ka ros, met twee witte paarden er voor, over de ophaalbrug ge loodst. Een man slaat alles vanuit de deuropening gade. Zelfs het water is vrijwel rimpelloos. Niet meer van deze tijd dus, dit tafereeltje, op een tekening van Paulus Constantijn la Fargue. Zelfs niet op een zondag. Maar de kerk die we op de achter grond zien bestaat nog wel. Het is de Marekerk die duidelijk maakt dat dit een stukje Leiden is. De Korte Mare om precies te zijn. Het is één van de aquarellen en tekeningen die vanaf maandag zijn te zien op een mini-exposi tie in het Prentenkabinet, Teke nend voor Leiden, met afbeel dingen uit de achttiende eeuw. „We hebben bewust gekozen voor de wat bekendere plek ken", zegt C. Portheine van de Vereniging Oud Leiden, verant woordelijk voor de tentoonstel ling. Alle prenten die hier han gen hebben iets herkenbaars. Ook al is in de loop der tijd veel van de bebouwing verdwenen, je kunt nog goed zien waar het is." De Vereniging Oud Leiden houdt zich al sinds 1902 bezig met de geschiedenis van de stad en naaste omgeving. Tijd voor een eeuwfeest dus en deze ex positie is één van de activiteiten die speciaal daarvoor op touw zijn gezet. „Met oude stadsbeel den hebben we altijd veel ge daan", zegt Portheine. Ter illu stratie, het vijftigjarig bestaan werd al opgeluisterd met een tentoonstelling van achttiende- eeuwse tekeningen. Omdat ze zo mooi zijn. En zo overduidelijk Leids: de verschillende (verdwenen) stadspoorten, de Burcht, het stadhuis, de Pieterskerk en de Hooglandse Kerk. En allemaal zo rustig, zonder het gerinkel De Korte Mare op een aquarel uit de achttiende eeuw, te zien op de expositie Tekenend voor Leiden in het Prentenkabinet. Publiciteitsfoto van mobieltjes of schetterende gettoblasters. Zonder, scheuren de auto's, knetterende brom mers en zoemende scooters. Hier hoor je het klopperdeklop van paardenhoeven uit het per kament opstijgen, het geratel van de karrenwielen, het ge dempte gefluister van roddelen de buurvrouwen en het ge schraap en geklik van hakken en schoenzolen op het plaveisel. Hier zie je het verdwenen verle den. De hekjes voor de Lakenhal waar de lakens op worden ge droogd. Het kind dat net leert lopen, met een helm op en i een tuigje dat moeder stevig vasthoudt. Kinderen die mei een hoepel spelen op het pli voor de Pieterskerk. De lang eettafel aan de voet van de burcht waar een paar mann van de maaltijd genieten. Je hoort het geroezemoes, het lach en het klinken der wijn zen. Met hier en daar een beetje schiedvervalsing uiteraard. I verkeerde weergave van de i geving om de prent een exti vleugje romantiek mee te ge Zoals de gekronkelde bome aan het Rapenburg op een de tekeningen. Bomen die ji normaal gesproken alleen ii lië ziet. Portheine kan er we lachen. „Italië was in die tij< pulair in de kunstwereld. V; daar die bomen. En of die f] we bocht daar in het Rapen zit, vraag ik me ook af. Maai herkent het Rapenburg. Da< gaat het toch om?" De expositie Tekenend vo< Leiden' is van 29 juli tot er 23 augustus te zien in het Prentenkabinet, Rapenbui Openingstijden: elke werki van 9.00 tot 12.00 en van 1 tot 17.00 uur. salzburg - Diana Damrau is de 'koningin van de nacht', hier tijdens een repetitie van Mozarts opera 'De toverfluit'. De opera gaat komende maandag, in een eigentijdse setting, in première tijdens het beroemde Salzburg Festival in Oostenrijk. Foto: EPA/Barbara Gindl door Rody van der Pols leiden - Zaal 31, toch al zo'n beet je de kleinste ruimte van De La kenhal, is momenteel ook nog een van de meest volgepropte van het Leidse museum. Lijst aan lijst is overdreven, maar veel scheelt het niet. Astrid Beumer, samenstelster van de expositie die vanmiddag wordt geopend, kijkt tevreden om zich heen. „Dit is precies de bedoeling. Een beet je salonachtig, zodat mensen zich op hun gemak voelen en met el kaar in gesprek raken over de kunst die hier hangt." Het werk, dat onder de verza melnaam '13 voor de prijs van 1' wordt gepresenteerd, is gemaakt door meer dan een dozijn kun stenaars. Het merendeel daar van behoort tot de jongere ge neratie. En dat is niet toevallig. Het zijn juist deze jonge mensen die de Leidse kunstenares Beu mer slecht vertegenwoordigd vindt op Beeld en Evenbeeld, de overzichtstentoonstelling van Leidse kunst die tot half sep tember in De Lakenhal en ande re Leidse musea te zien is. „Toen ik de uitnodiging kreeg om aan Beeld en Evenbeeld mee te doen, viel me op dat vrij wel alle 45 deelnemers leeftijds genoten zijn van de directrice en conservatoren van De Laken hal", aldus Beumer. „Op een voorlichtingsbijeenkomst bracht ik naar voren dat ik een heleboel namen miste. De meeste kun stenaars vonden dat een beetje overdreven, geloof ik. Die zaten daar blijkbaar voor zichzelf. Maar ik vind wel leuk om wat voor anderen te doen. Bij mij zat er ook tien jaar tussen de kunst academie en mijn eerste exposi tie in De Lakenhal, dus ik weet hoe het is." Na wat over en weer gepraat, kreeg Beumer haar zin. Als gast- curator mocht ze een ruimte in richten met het werk van kun stenaars die naar haar mening ten onrechte gepasseerd zijn. „Ik heb een speurtocht door de stad gemaakt. Aan bevriende kunstenaars heb ik gevraagd of ze nog getalenteerde mensen kenden. En dan merk je hoe gek dat werkt, zelfs in zo'n kleine stad als Leiden: je kent eigenlijk alleen de mensen van je eigen generatie." Uiteindelijk resulteerde haar speurtocht in een lijstje met een aantal bekende, maar toch voor al onbekende namen. Suzanne van Rossenberg (24) bijvoor beeld. Nog maar net afgestu deerd aan de kunstacademie krijgt ze nu al de kans om haar 'performance art' in het Leidse stedelijk te laten zien. Iedere zondag en woensdag is ze tus- De voorbereidingen voor '13 voor de prijs van 1', met werk van meer dan een dozijn jonge kunstenaars. Foto: Henk Bouwman sen 12.00 en 16.00 uur in het museum aanwezig om tekst en uitleg te geven over haar work in progress. Daarin spelen onder meer 'gedemonteerde' roman netjes een rol, waarvan de jonge kunstenares de bladzijdes in een nieuwe volgorde aan elkaar bor duurt. „Ik wil op een sarcasti sche manier de mannelijke en vrouwelijke stereotypen becom mentariëren", zegt ze. Tot de categorie 'bekenden' hoort in elk geval Eric Schreurs, geestelijk vader van stripfiguur Joop Klepzeiker. De Leidenaar maakte voor de tentoonstelling een werk in gouache en inkt. Van Justus Donker, wiens naam vooral verbonden is met de Af ter Nature-beweging, hangt er een aantal landschappen in de van hem bekende 'wild-figura- tieve' stijl. Marijk Gerritsma, die normaal vooral met olieverf werkt, maak te voor de gelegenheid een serie pentekeningen van vrouwelijk naakt. Hoewel haar werk nu in De Lakenhal hangt, is Beumers teleurgesteld dat Gerritsma niet voor Beeld en Evenbeeld zelf is gevraagd. „Ik vind dat heel jam mer ja. Ik heb ook het idee dat het een tamelijk willekeurige se lectie is." Het halletje dat toegang geeft tot zaal 31 wordt tijdens de voorbe reidingen nog geblokkeerd door een steiger. Bovenin is compu ter- en graffitikunstenaar Zedz druk bezig met het aan het pla fond bevestigen van zijn collage van computerprints en met de hand geknipte stukken plastic. Het flitsende werk is het resul taat van de samenwerking tus sen Zedz en de Leidse vormge ver Maarten van Maanen ('MvM'). „Dit ziet er toch hart stikke dope uit", zegt Zedz. „Het is wel mazzel dat we hieraan mee mogen doen. Ik had nooit verwacht dat mijn werk nog eens in De Lakenhal zou han gen." Om er gortdroog aan toe te voegen. „Eerder het Stedelijk in Amsterdam." '13 voor de prijs van 1' is tot en met 15 september te zien in Stedelijk Museum De Laken hal, Oude Singel 28-32 in Lei den.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24