Disneyland voor koopjesjagers De zeebonk Henk overzomert op het cricketveld Menselijke vlieger valt als gevleugelde baksteen Uitgelachen Een zomer op de zonnebank Batavia Stad: winkels, winkels en nog eens winkels Henk, heet hij. Maar dat weet hij zelf nog niet. En hij luistert er ook niet naar. Henk is een jonge meeuw, die woont op het cricketveld van Ajax in Oegstgeest. Leden van de cricketvereni ging merkten drie weken gele den voor het eerst dat een mascotte is komen aanwaai en. Twee jongetjes van drie, die naar de wedstrijd van een oude broer (5) kwamen kij ken, zagen een vogel slapen naast het veld. Onverschrok ken stapten zij erop af. De meeuw bleef zitten en trok (fi guurlijk, want hij heeft ze niet) één ooglid op. Hallo daar. Sindsdien is Henk helemaal ingeburgerd bij Ajax. Alleen de naam, daarover lopen de meningen uiteen. Henk krijgt kruimels op het terras, terwijl daar vier teams na de wed strijd nog even wat met elkaar drinken. Henk loopt zelfs af en toe het clubhuis binnen, om te kijken of daar wat te ha len valt. (Hij vliegt zelden, doet alles liever wandelend. Kuierend, eigenlijk, want haast heeft hij niet.) Henk eet zelfs uit de hand van de vriendin van een van de eerste-elftalspelers, Aat. Van wege die gelijkenis noemen sommigen hem Aatje. Tijdens wedstrijden, als de bal - zo hard als een rots - rond vliegt, proberen de teams re kening met Henk te houden. Hij wordt eerst met zachte drang van het veld gebracht, kuierend, maar meestal komt hij toch weer binnen de lij nen. En dan moet een van de veldspelers zijn normale posi tie verlaten om voor Henk te gaan staan, in een poging de bal tegen te houden. Het enige waar de cricketers van Ajax zich een beetje zor gen om maken, is de winter. Straks wordt het koud, en dan is de club maandenlang verla ten. Dat betekent geen krui mels meer voor Henk, en ook geen beschutting. Handige le den hebben al een bouwteke ning gemaakt voor een win terverblijf. Zij denken aan Henk. Voorlopig hoeft dat nog niet, en doezelt de meeuw lekker in het gras op het cricketveld. Lekker rustige sport. Dat be valt hem prima. 'Lekker kleurtje!' Wie op zomer vakantie gaat, rekent bij terug keer minimaal op een paar complimentjes over de gebrons de huid. Sommigen maken er een sport van: met de eierwek ker naast de handdoek keren ze zich elk kwartier om en laten zich zo aan alle zijden goud bruin bakken. Maar wat als je vakantiebestemming niet buiten de landsgrenzen ligt? Dan ben je overgeleverd aan de grillen van de Hollandse zomer. Omdat ook de buitenlandse toerist niets menselijks vreemd is, hebben zonnestudio's langs de Neder landse kust zelfs in juli en au gustus een volle agenda. Waar de natuur faalt, daar brengt de techniek redding. Een zomer op de zonnebank. „Als het hier slecht weer is", zegt Mariëlle Notenboom van zonnestudio Jetfit aan de Paral lelboulevard in Noordwijk, „dan komen de toeristen hier hun kleurtje halen. Niemand wil thuiskomen met een witte huid." Het lijkt een beetje vreemd om hartje zomer binnen de uv-buizen op te zoeken, maar Notenboom heeft niet over klandizie te klagen. Zelfs als buiten de zon schijnt, is er ani mo voor een indoor-hiurtje. „Het gebeurt wel eens dat ze tweehonderd meter verderop op het strand liggen te bakken en dat we hier toch volle zonne banken hebben. Dat zijn dan mensen die zelf overdag moeten werken, maar die toch bruin willen worden. Die nemen tus sen de middag even een zonne- bankje. Ze zeggen wel dat een uur op de zonnebank gelijkstaat aan een hele dag zonnen op het strand. Ik weet niet of dat echt i zo is, maar feit is dat de zonne- i bank sneller bruint dan de na- tuurlijke zon." Desondanks brandt de 'echte' I zon vaak nog te fel voor mensen met een bleke huid of zonneal- lergie. En dat is dan meteen de derde groep die de zomer op de zonnebank doorbrengt. Noten boom: „Op de zonnebank kun je de huid vast laten wennen aan de zomerzon. Het is natuur lijk geen garantie dat je niet ver brandt, maar als het pigment in de huid vast is opgewekt, is de kans op problemen kleiner." Als de schoonheidsspecialiste zelf de kans krijgt, steekt ze trou wens meteen de weg over naar het strand. Gezelliger dan de zonnebank. En het levert toch net even een beter kleurtje op dan onder de hoogtezon. „Een zongebruinde huid is levendi ger, roder. De zonnebankkleur is vaak een beetje grauw." ZATERDAG 27 JULI 2002 Verslaggever Gerard Baas overzomert op een woonboot. Zijn ervaringen beschrijft hij in een drieluik, waarvan eerder deze week deel een en deel twee verschenen. Vandaag het slot. Eigenlijk is het nog maar net begonnen, mijn tijd als bootbewoner. Maar nu voel ik me al een watermens, een zeebonk. Als ik in de spiegel kijk, dan denk ik soms dat daar iemand anders staat. Iemand met een gebronsd gelaat, karaktergroeven rond de ogen, verwaaid kapsel, overhemd net een knoopje te ver open. (Binnenkort schaf ik een tatoeage aan. Drie keer raden wat. Een anker, natuurlijk, met 'moeder' erin, of een zeemeermin.) Ik woon op het water. Ik ben een waterman. Het Water is van mij. Ook al is het dan maar een plekje aan de kade vlakbij de Leidse binnenstad. Het is grappig om te merken hoe snel ik ge wend ben aan mijn nieuwe leefomgeving. Ik ging er de eerste dagen zo van uit dat het rustig zou moeten zijn, dat ik me stoorde aan alles wat voorbijvoer. Een enorm ver moeiende bezigheid op een woonboot, kan ik iedereen verzekeren. Gelukkig ben ik daar nu van af. De bootjes varen nog steeds, maar de ontspanning van het water is ook mijn ontspanning gewor den. Kwestie van aanpassen aan je omge ving, go with the flow. En het waterleven kan dan pas echt goed beginnen. De beesten op en rond het water neem ik voor lief, als ik hier mag zijn, mogen zij dat ook. Zij weten dat te waarderen, merk ik. Zelfs de ratten. Op de kalender streep ik een voor een de dagen af dat ik nog op deze woonboot mag zitten. Ik heb nog een week of drie, het lijkt nu al te kort. Verder ben ik van mening dat de grachten in Leiden weer open moeten, te beginnen met de Lange Mare. Geef woonboten de ruimte. door Eric de Jager „Dit hangt ook in Amsterdam in de rekken, maar dan duurder. Zo simpel is het." De jonge verkoop ster van de Dept-winkel in Bata via Stad vat kort en krachtig sa men wat de aantrekkingskracht van haar werkomgeving is. Dure merken voor lage prijzen, meer werving heeft een echte Hollan der niet nodig. En dat hebben ze in Lelystad goed begrepen, getui ge de drukte in de straten van het kleurrijke, degelijk vormgege ven winkeldorp. Heerlen, Ede, Zandvoort, Lei den, Lisse: de nummerborden op de grote parkeerplaatsen rond Batavia Stad laten zien dat koopjesjagers bereid zijn een paar kilometer om te rijden. Vo rig weekeinde stond er zelfs een file van tien kilometer voor de poorten van Batavia Stad. Outlet shopping, spullen kopen direct van de fabrikant, een van oor sprong Amerikaans concept, slaat aan in Nederland. Bekende merkhuizen als Adidas, Levi's, Mango, Matinique, Timberland en Lagerfeld bieden hun over tollige voorraad aan via de outlet stores. De fabrikanten tevreden: ze vangen geld voor een deel van hun winkeldochters en ze bieden nieuwe klanten een lage instapdrempel voor hun duur dere producten. En de klanten tevreden: merkartikelen voor een bedrag dat dertig tot zeven tig procent onder de normale winkelprijs ligt. De entree door de grote poort doet een beetje denken aan de binnenkomst in Main Street USA, Disneyland. Een drukke promenade, geflankeerd door gelikte facades, in dit geval in een mix van Oud-Hollandse en Scandinavische stijlen. Achter de houten geveltjes ligt de mode van vorig jaar hoog opgestapeld. En niet alleen de mode in kle ding. Ook zonnebrillen (Sung- Borg-ondergoed graaien, hei ook wel weer iets knus. En on dat dat het uitverkoopgevoel leen maar versterkt, blijft de stemming erin. Zeker als één van de koopjesjagers het heft handen neemt en na een paa minuten de medespeurders rond de grote, vierkante bak olijk verzoekt: 'En nu allemaa een kwart slag verder'. Wie genoeg gekocht heeft, de creditcardlimiet heeft bereikt toch niets kon vinden, hoeft zich overigens niet te vervelei In de omgeving van Batavia S rs s is genoeg te doen. Op loopaf stand liggen de Bataviawerf eien het Sportmuseum en de ANV Nieuwlandroute voor fiets en auto loopt erlangs. lde Waar: Bataviaplein 60, Lelys i2™c Openingstijden: Zeven dage per week van 10.00 tot 18.00 wer (in juli en augustus tot 19.00uirr uur). JolOC Bereikbaarheid: Vanaf de A6 n f met borden aangegeven, vai i station Lelystad met speciali- bus en vanaf Amsterdam per, boot. Internet: www.bataviastad. Bijzonderheden: Honden, fijht: sen en skates zijn verboden binnen de muren van Batav Stad. •16; ïeft Ruim aanbod, ri ;k^ lijke prijzen. G t( bereikbaar (als geen file staat, minste). Leuk vormgege schoon. Eten en drinken te hi in normale prijzen, hulpzaam person y, (EN n vj Don Snel druk, snel warm in de w j kels, wisselend aanbod. Batavia Stad: veel voor weinig in een pretparkomgeving. Publiciteitsfoto lass Time), lichaamsverzor gingsartikelen (The Body Shop) en porselein (Villeroy&Boch) en cd's zonder hoesjes (Free Facto ry) liggen in de aanbieding. Winkelen als familie-uitje, je moet het maar durven. Maar als het om koopjes gaat, dan zijn Nederlanders zoals gezegd niet snel bang. Voor de echte winkel- dieren is Batavia Stad een uit komst. Een pretpark voor de koopzieke. Je bent binnen, je blijft binnen en de attracties be staan uit winkels, winkels en nog eens winkels. Shop till you drop, het kan in Lelystad. Voor dreinende kleintjes die niet het uithoudingsvermogen van hun koopgrage familieleden hebben, is er een kinderhoek. Dat winke len hard werken is, wordt daar treffend uitgebeeld door uitge zakte ouders, die in een rijtje op de bank hun kinderen op het luchtkasteel of de kleurtafel in de gaten houden. Wie de zater dagse winkelbeurt door het ei gen stads- of dorpscentrum al een crime vindt, heeft in Batavia Stad dan ook niets te zoeken. Vooral voor de jongere klanten heeft Batavia Stad een ruim as sortiment. Wie rijn tienerkinde ren in merkkleding wil steken voor een schappelijke prijs, kan het best eens een ochtendje of een middagje proberen in het dorpje. Het blijft altijd proberen, want garanties rijn er niet in de wereld van de outlet. Het is net als in de uitverkoop: tegen koopjes loop je aan. Zoals het winkelcentra en pret parken betaamt, valt er in Bata via Stad ook voldoende te eten en te drinken. Van snack tot luxe broodje, van koffie tot exo tisch bier. Op de consumpties geen dertig tot zeventig procent korting, maar ook geen hoge pretparkprijzen. Hoewel ruim opgezet, is het in het koopdorp snel druk. Rijen voor de rekken, rijen voor de eettentjes. Ook hier dringt zich de vergelijking met Disneyland op. Maar waar het druk, is het kennelijk goed toeven. En sa men in de bakken met Björn Vervlogen is de tijd van het hou ten kruis, beplakt met krakend vliegerpapier en een eind vislijn om het geheel de wind in te trekken. Vliegerbouwers ritten niet stil en vandaag de dag be heersen enorme staketsels, wendbaar als F16's het lucht ruim boven het strand. Ook rijn er levensgrote matrassen aan de hemel verschenen. Vliegerbou wers kijken de techniek af van parachutefabrikanten voor een uitgekiend vleugelprofiel en de beste vliegeigenschappen. Die zelfde parachute zorgt nu voor een nieuwe overwinning van de mens op de zwaartekracht. De moderne vliegeraar laat geen vlieger meer op, nee, hij trekt hem éan. En springt ermee uit een vliegtuig. Goedkoop is hij niet, de zoge naamde Birdman suit. Achthon derd euro betaal je voor deze felgekleurde overall. Tussen de romp en ledematen spant zich een vlies van parachutestof. Als een levensgrote vleermuis stap je ermee in het vliegtuig; op vier kilometer hoogte stap je uit en de menselijke vlieger is een feit. De menselijke vlieger in actie. Publiciteitsfoto „We maken op een winderige dag wel eens het geintje van: maak even een lijntje vast aan mijn borstband, dan gaan we vliegeren", vertelt vogelman Meivin de Groot. Hij maakte 70 sprongen in het pak. „Het voelt alsof je een zweefvliegtuig bent. Je riet de grond echt verschrik kelijk hard onder je door schie ten. Een heel bijzonder ge voel." De vliezen tussen armen en benen zijn dubbelwan dig uitge voerd, net als matras vlie gers of para chutes. De comparti menten bla zen zich vol lucht en ge ven door het profiel een opwaartse dnik als een vliegtuigvleu gel. Maar de moderne Icarus moet zich geen illusies te maken: hij valt nog steeds als een baksteen uit de lucht. In plaats van de gebruike lijke 200 kilometer per uur waar mee een gewone skydiver uit de lucht valt, weet de vogelman rijn neerwaartse snelheid tot een kilometer of tachtig terug te brengen. Genoeg om alsnog een aanzienlijke krater te slaan. Daarom hoort behalve het vleermuispak ook de parachute tot de onmisbare bagage van de vogelman. Doordat de birdman rijn val snelheid voor een deel weet om te zetten in voorwaartse snel heid, kan hij lange glijvluchten maken. Met een daalhoek van zo'n veertig procent lijkt het wel een spaceshuttle, zegt Meivin. „Die heeft ook een daalhoek van veertig procent." Een kilometertje of 150 per uur is haalbaar als voorwaartse snel heid. Bij de introductie van de Birdman suit vloog een vijftal Nederlandse parachutisten als stunt over het Marsdiep tussen Texel en Den Helder. „Gaaf is ook om onder elkaar door te vliegen, achter elkaar aan", zegt Meivin. Een Birdman suit uitproberen is niet zo simpel als een keertje gaan vliegeren op het strand. Het vleermuispak is slechts weg gelegd voor zeer ervaren para chutisten met tenminste vijf honderd sprongen in hun log boek. Door rijn studiegenoten wordt hij voor gek verklaard, maar daar zit Jonne (18) niet mee. Hij werkt in de vakantie als thuis hulp voor alleenwonende senio ren en dat werk bevalt hem op perbest. „De rest van de klas staat in een winkel of loopt op een terras. Ik wil dit werk doen. Het is dankbaar werk en nog ge zellig ook." Vijf weken werkt hij als thuis hulp. 's Ochtends en 's middags een dienst van drie uur, en dat van maandag tot en met vrijdag. „Het valt echt mee hoe moe ik ben aan het eind van de week. Volgende zomer doe ik het weer." Of hij het werk zou aan bevelen aan vrienden? „Dat doe ik al. Maar zoals ik al zei: ze la chen me keihard uit. Ze doen maar. Ik weet zelf wel hoe leuk het is." Ook de 17-jarige Eva zou zo in willen schrijven voor de zomer van 2003.Als het aan mij ligt zeker. De werktijden bevallen me goed, beter dan die van de horeca. Ik houd er niet van om 's avonds laat te werken en ik ben er aan gewend om huishou delijke klusjes te doen. Vrien dinnen van mij werken in een supermarkt, maar die verdienen lang niet zoveel als ik." De meeste van Eva's 'klantel rijn leuk en vriendelijk, zegtretr „De familie heeft in de zomi geen tijd meer voor ze en sol zien ze de hele week niemaa Dan rijn ze heel blij als ik bih langskom. Van de drie uur d betaald krijg, hoef ik er meej maar anderhalf tot twee te ken. De rest van de tijd zittel gezellig te kletsen. Volgens n vinden die mensen dat va; 1 belangrijker." Arie en Ineke van Rijn, beheerders van parkeerplaats De Kuil in Wassenaar. Foto: Jan Scheerder

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16