DUIN- EN BOLLENSTREEK Kinderopvang in Bollenbad Noordwijk Ambitieus Rijnsburgse Boys wil bouwen 7 springtij Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 R5 jpinozahuis h Rijnsburg Vacht grote opknapbeurt 'Wij kunnen totaalprogramma bieden' 'ogramma voor ugd Noordwijk Cursus opvoeden bij Valent 3; Leidsch Dagblad ilLCHIEVEN zaterdag 27 JULI 2002 nsburg - Het Spinozahuis in nsburg staat een flinke op- apbeurt te wachten. Op ad- 01 s van de monumentenwacht cc [iet de door houtzwam aange- ite schuur worden afgebro- q, de kozijnen vernieuwd en houtwerk geschilderd, ndom de woning wordt drai- ge aangelegd, omdat het innndwater zo hoog staat dat 4t de binnenwanden dreigt n te tasten. drainage en de schuur zijn ;ens het onlangs uitgebrach- ipport van de monumenten- cht het dringendst. De hout- am die in de schuur is gevon- :r! i, kan 'overwaaien' naar het is zelf. Aangezien er in het in- ieur het nodige hout is ver- kt, zou dat rampzalig zijn, gens de monumentenwacht. opknapbeurt moet klaar zijn 53 jrdat de nieuwe bewoner/be- jerder in het huis trekt. Wan- :r dat is, is nog niet duidelijk, geld voor de opknapbeurt iet ook nog worden geregeld, behalve aan subsidie denkt Vereniging Het Spinozahuis i aan sponsoring. 3 de nieuwe beheerder wordt, et nog blijken. Uit alle be- gstellenden zijn twaalf seri- :e kandidaten geselecteerd, vel Rijnsburgers als niet- ïsburgers. Binnenkort valt de ilissing. De nieuwe beheerder 1 g kostenloos wonen in het eidershuisje uit de zeven- ici ide eeuw, maar moet wel re- 2! matig toeristen en andere be- gstellenden ontvangen. - kunnen overigens al ruim jaar niet meer rondkijken in voormalige woning van filo- If Spinoza. Normaal trekt het seum zes- tot zevenhonderd Rf oekers per jaar. Sinds het rlijden van de vorige beheer- is het huisje dicht. Voorzitter Cees Drieberger» van Rijnsburgse Boys met de plannen voor een nieuw, mooier, beter Middelmors. Foto: Dick Hogewoning >'ii tOH irdwijk - Koken, film kijken knutselen behoren tot de ac- :eiten die het jeugd- en jon- ^enwerk Noordwijk ('Time j heeft georganiseerd voor leren van 6 tot en met 12 Van 30 juli tot en met 22 ustus kunnen de kinderen rvoor op dinsdag, woensdag Jdonderdag terecht in het on- p komen van Time Out in de rmalige Wïllibrordmavo aan (an Panhuysstraat. Ook voor ;eren van 12 tot en met 16 is er het nodige te doen. Be- jkstellenden kunnen zich melden via telefoonnummer •3625766 of 06-20493236. door Kees van Delft rijnsburg - Ambitieus zijn de plannen die Rijnsburgse Boys heeft voor de herinrichting van sportpark Middelmors. Noodza kelijk zijn ze eveneens, gezien de armoedige staat van de kleedka mers, het tekort aan bespeelbare velden en de onvoldoende ont vangstmogelijkheden van de za terdaghoofdklasser. Al vier jaar doet het bestuur een beroep op de lokale politiek om de plan nen te helpen financieren. Maar vier verschillende wethouders, en partijen die een totaalplan gepresenteerd willen zien voor het hele gebied Middelmors, dragen niet bij aan een snelle besluitvorming. De kantine van de voetbalver eniging is 30 jaar geleden ge bouwd. De overige gebouwen bestaan al langer en dus ver toont het sportpark ouderdoms- verschijnselen. Zeker nadat de gemeente Rijnsburg begin jaren negentig met de 'artikel ^'-sta tus in een armlastige situatie te rechtkwam en elke vorm van onderhoud noodgedwongen moest stopzetten. De gevolgen zijn zichtbaar. Stukken beton uit de vloer van de kleedkamers, gaten in de overdekking van de tribunes en slecht bespeelbare velden. Bovendien moeten de douches in de kleedruimtes we kelijks doorgespoeld worden om legionella te voorkomen. Nu is niet alleen de staat van het sportpark het bestuur een doorn in het oog, ook de krappe ruim te leidt tot steeds grotere proble men. Met 1125 leden, 61 teams, ruim 200 vrijwilligers en gemid deld 1250 toeschouwers bij een thuiswedstrijd groeit het com plex uit zijn voegen. Voorzitter Cees Driebergen: „Vijftig jaar te rug had je nog geen meisjes- en pupillenvoetbal. We hebben nu 15 kleedkamers, er zijn er 24 no dig. Dat heeft onze hoogste prioriteit." Het aantal velden, en de kwali teit daarvan, laat volgens het be stuur van Rijnsburgse Boys ook te wensen over. Nu heeft de ver eniging de beschikking over vijf velden, plus het veld dat van de ijsclub kan worden gehuurd zo lang het niet vriest. De oplossing ligt volgens de bestuursleden in de aanleg van kunstgrasvelden. „Die zijn redelijk onbeperkt be speelbaar", zegt de voorzitter. „En zo'n veld is niet per defini tie duurder dan een gewoon veld omdat de jaarlijkse onder houdskosten nihil zijn." De kunstgrasvelden vormen slechts een deel van de ambiti euze plannen van de voetbalver eniging. Door architectenbu reau Piet Onderwater zijn vorig jaar tekeningen gemaakt die een beeld schetsen van het toekom stige sportpark. De kantine blijft staan, de rest gaat tegen de vlak te. De huidige tribunes verdwij nen en er moet op dezelfde plaats een heel nieuw gebouw verrijzen, met daarachter 24 kleedkamers en aan de voorkant tribunes met 1000 zitplaatsen. In het middengedeelte moeten ruimtes komen voor sponsors, bestuur en vergaderingen. Driebergen: „We hebben steeds de hoop gehad deze zomer te kunnen bouwen. We waren er van overtuigd dat het nu zou gaan gebeuren, maar toch ging het niet door." Want voor het realiseren van de plannen is Rijnsburgse Boys afhankelijk van de gemeente. In eerste in stantie ging het overleg over een totale verhuizing van het sport park. „Maar dat werd bij de eer ste vergadering direct van tafel geveegd", aldus Driebergen. „We hebben daarna nieuwe plannen gemaakt, die waren klaar, maar toen eiste de ge meenteraad vorig jaar een on derzoek naar rille mogelijkhe den. Drie wijze heren vormden samen de 'stichting in oprich ting' Middelmors en hebben op 21 december van vorig jaar een plan gepresenteerd. En pas twee weken geleden hebben de be trokkenen met elkaar gesproken naar aanleiding van het rapport. Ik vind het op zijn zachtst ge zegd vreemd dat je een plan laat maken om het vervolgens een halfjaar in de ijskast te zetten." De kosten van de herinrichting schat de club op 2 tot 2,5 mil joen euro, waarvan 1 miljoen voor eigen rekening. De afgelo pen twee jaar hield RBB een Paasveiling, die in totaal 115.000 euro opbracht, en is er met sponsorlopen door de jeugd nog eens 11.500 euro opgehaald. Een extra stimulans voor het be stuur. „We hebben een signaal gekregen van onze leden en burgers dat ze Rijnsburgse Boys een warm hart toedragen. We worden eigenlijk van alle kanten geholpen, behalve door de ge meente", zegt Driebergen. De gemeenteraad wil dus eerst een totaalplan zien omdat Rijns burgse Boys niet de enige be speler is van het sportpark. Ook de Rijnsburgse IJsclub en korf balvereniging Madjoe huizen er. Penningmeester Van Egmond: „Madjoe heeft ook een velden- probleem, de ijsclub wil wellicht een 400-meterbaan en alle com binaties worden onderzocht. Maar als je gaat schuiven, krijg je gigantische kosten. En dat hoeft van ons niet." De voorzit ter valt hem bij: „Dat de ge meente een totaalplan wil, is tot daaraan toe. Maar ook in het to taalplan blijven de kleedkamers op dezelfde plek. Ze moeten daar altijd komen, in alle plan nen. Waarom niet alvast kleed kamers bouwen en vervolgens kijken hoe Middelmors gerecon- strueefd moet worden?" door Jan Preenen noordwijk - Het Bollenbad in Noordwijk wil nog dit jaar begin nen met het opvangen van kin deren in de korte schoolvakan ties. Als dat een succes wordt, wordt daaraan eventueel na schoolse opvang toegevoegd. „Ouders zitten tijdens de vakan ties nog wel eens met de vraag waar ze hun kinderen moeten la ten als ze zelf moeten werken. Wij hebben hier volop mogelijk heden om die jongens en meisjes bezig te houden", aldus directeur J. Mollerus van het sportfondsen- bad aan de Nieuwe Zeeweg. De vergaderruimten in het Bol lenbad staan overdag meestal leeg, legt de directeur uit. Daar kunnen kinderen allerlei spelle tjes doen. En natuurlijk is er het zwembad. „We kunnen als het ware een totaalprogramma aan bieden." Mollerus kwam op het idee om deze vorm van kinderopvang te introduceren via een collega van zwembad Het Spectrum in Hoofddorp. Ook daar wordt ge dacht aan zo'n experiment. „Het plan is er, iedereen hier is enthousiast, maar we moeten het nog helemaal gaan uitwer ken." Mollerus gaat na de zomer praten met de gemeente en de stichting voor- en naschoolse opvang. „We hebben ervaring met het bezighouden van kinde ren in het zwembad, maar we beschikken niet over de deskun digheid om ze een halve of een hele dag echt op te vangen." Met dit initiatief wil het Bollen bad de inkomsten vergroten en de vergaderruimten beter be nutten. In de avonduren en de weekeinden zijn er naast het zwemmen volop activiteiten, zoals bridgen en yoga. Overdag is er nog weinig te doen. „Dan is het toch prima om kinderen - en dan denken we vooral aan zes- tot twaalfjarigen - op te vangen? Dat willen we dan wel langzaam opbouwen. De zo mervakantie is een heel lange periode. Die willen we er nog buitenhouden, maar in de herfst-, kerst- en voorjaarsva kantie moet het kunnen. Er is dan geen leszwemmen, zodat het personeel wat meer de han den vrij heeft. Hoe dat precies moet als we overgaan op na schoolse opvang en er 's mid dags wel leszwemmen is weet ik nog niet. Ook dat moeten we nog uitzoeken." lisse/noordwijk - Valent, de nieuwe naam van Gezondheid Service Rijn-, Duin- en Bollenstreek, geeft een cursus opvoeden in Noord wijk en Lisse. De cursus is bestemd voor ouders van drie- tot twaalf jarigen. In vijf bijeenkomsten van twee uur krijgen de ouders tips en adviezen om het gedrag van hun kinderen effectief te beïnvloeden. Op de video zien ze hoe andere ouders prijzen, grenzen stellen en straffen, én wat dat oplevert Meer informati: 071 - 4093333. 48 urgemeester Van der Lee j\ geeft het nog niet helemaal dgfgrepen. Als je in Rijnsburg kerel wilt uithangen, dan rg je dat je in je Mercedes briolet het Koomansplein opdraait. Met één arm peltjes uit het raam en een nebril op de neus die bij de kleur lak past. ntueel is een grote BMW goed, of misschien een akvolle Bentley, maar dat is >r iets voor gelegenheidsmi- Ë*ers. In elk geval een flinke [onder je kont. Zó geef je als gemeester die van het geld gjcende bloemenboeren het Bijken. ^Jalve Van der Lee. ^glkomt op een... fiets. .|t Van der Lee is behalve Jjemeester ook 'fanatiek 1 Trenner'. En dat moeten we jji dan weer meegeven: hij rt tenminste aan sport. Ken- Ijk spurt hij regelmatig door ^ratreek, in de Noordduinen 9is paar colletjes meepakkend. 3 gard Mostert en Riekus de oopij zie je het nog niet doen, t 0i Van der Lee heeft er dan 3oJwat meer het lijf voor. 24(joegegeven, hij heeft er een bt Evenement mee binnen- aald. Het nationaal kampi- schap wielrennen voor bur- 8 ieesters. Goed, we hadden ,0 Pg nooit van gehoord, maar Miaam spreekt boekdelen. En 12/jkunnen er nu beter demar- ;5dti (lees: wegrennen) en :gihten aansturen dan burge- Jsters? p.lg jaar werd Van der Lee jle, van alle burgemeesters °RNederland. Dit jaar rijdt hij takende grond, waai- hij elke jttende straatsteen door zijn fchten kan laten verkennen. HFgerd zou ervoor tekenen. 3 1 Rijnsburgse burgemeester la, f echter voorzichtig: hij r44it zijn kansen op roem niet 9 ik in. 78 €2f 9 1 s\a\ De afdeling communicatie van Politie Hollands Midden vaart een nieuwe koers: eerlijk alles vertel len watje fout doet. Zo lazen we in de laatste persberichten: 'Politie houdt onder invloed rijder aan'. Het is al lastig genoeg om vluchtende auto mobilisten op smalle bospaadjes aan te houden, maar als je het in bezopen toestand doet maak je het wel onnodig moeilijk. Overigens stond in een ander bericht: 'De politie werd op maandag 22 juli ter assistentie geroepen bij een snelkraak aan de Herenstraat'. Die bivakmuts past ons kennelijk al lemaal. Foto: Ton Kastermans Wel vertrouwt hij op zijn tac tiek. Net als in de politiek...? Boe-hoe-hoelevard In het opknappen van de Ko ningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk zit even weinig be weging als in het standbeeld van de voormalige vorstin te genover de Hotels van Oranje. Alsof Wilhelmina persoonlijk regeert over het instandhouden van dit stukje badplaats. In werkelijkheid zijn dat na tuurlijk de eigenaren van de Hotels, die hun eigen chique onderkomen constant verande ren, maar elke wijziging voor hun deur met groot enthousias me tegenhouden. Zo mag van de duintuinen die aan de voe ten van Wilhelmina liggen, geen millimeter af, ook al komt die millimeter ten goede aan wandelaars die daardoor wat meer bewegingsvrijheid krijgen. En zo is de honderdste poging om tot het opknappen van de boulevard te komen voor onbe paalde tijd uitgesteld. De gemeente is uiterst teleurge steld, maar de vraag is of dat te recht is. Johan Cruijff, een an dere oud-Oranje, is de eigenaar van de gevleugelde kreet 'Elk nadeel hep zijn voordeel'. Het voordeel van het nadeel is dat Noordwijk volop in de belang stelling blijft staan. Wanneer de boulevard veranderd is, zal het nieuwtje er snel afzijn. Denk maar aan een nieuw bankstel in de kamer of een andere vrouw. Of man. Zolang Noordwijk in het stadi um van plannenmakerij blijft zitten, is er de spanning van wat er gaat komen. Dat prikkelt meer dan een nieuwe boule vard, die binnen de kortste tijd niet meer als nieuw wordt erva ren. Iets willen is opwindender dan hebben. En dan zit je in Noord wijk uitstekend. Zwaan valt aan Niek Zwaan heeft een probleem gesignaleerd. Nou ja, niet zelf, maar dat heeft ie uit betrouw bare bron. (En we weten alle maal met Wie hij frequent com municeert, dus het moet wel waar zijn. Veel betrouwbaarder dan de Bron van Niek zijn ze niet te vinden.) De Nuon verwaarloost het on derhoud van het elektriciteits net in Katwijk. Zegt Niek. Van daar dat de winst van het be drijf zo groot is. Stel nou dat Niek Zwaan, Pro testants Christelijk Katwijk in eigen persoon, gelijk heeft. Dan zit heel Katwijk straks in het donker. Weten we meteen waarom Niek zich er zo druk om maakt: het gaat hem geld kosten. Maan denlang heeft Niek gezeurd om overal in het dorp beveiligings camera's plaatsen. Moet -ie straks over op infrarood. Peter van Egmond, Jan Preenen en Anton Diedrich uit de ANNO 1902 Maandag 28 Juli LEIDEN - Door Burg. en Weths. is aan den gemeen teraad een verslag van den toestand onzer gemeente aangeboden over 't jaar 1901Het vormt met de bij lagen een lijvig boekdeel. We stellen ons daarom voor er een en ander uit mede te deelen. Van de openbare zwemplaats voor militairen en min vermogenden en van de bijzondere inrichting voor warme baden werd ook weder dit jaar druk gebruik gemaakt. Ook de zweminrichting 'Rhynzigt' viel een druk bezoek ten deel, er werden pl.m. 13,000 ba den genomen; 30 leerlingen, waaronder 6 meisjes verwierven het diploma van geoefend zwemmer. De maatregel, genomen met het oog op pestgevaar, waarbij een premie van 5 cents werd uitgeloofd op het dooden van eiken rat, had tengevolge dat 3573 ratten aan de Stadstimmerwerf werden bezorgd. In den toestand der begraafplaatsen is geen veran dering gekomen. Begraven werden op de algemeene begraafplaats 2, aan de Groenesteeg 43, aan de voorm. Marepoort 189; aan de voorm. Heerenpoort 456 en op de R.-K. begraafplaats 286, totaal 976. ANNO 1977 Woensdag 27 juli KATWIJK'- Het realiseren van een tweede stormvloedkering in Katwijk zal spoedig ter hand worden genomen. Voor de eerste fase, het ophogen van de Voorstraat tussen de nummers 82 en 92 tot een hoogte van ruim zeven meter boven NAP, trekt de gemeente 224.000 gulden uit. Dat geld krijgt de gemeente te zijner tijd terug van het rijk. De stormvloedkering moet worden uitgevoerd in het kader van de deltawet. Met het maken van de stormvloedkering gaat de tijd, voor wat betreft de eerste fase in de Voorstraat, dringen voorde femeente door het gereedkomen van de ejaardenwoningen. Met de verhoging zal tegelijk het hoofdriooi in de Voor straat worden vernieuwd. KATWIJK - Bijna augustus en nog steeds wil het maar geen zomer worden. Talrijke Nederlanders zoeken hun va- kantieheil in warmere oorden. Bij de buitenlandse toeristen lijkt Nederland niet meer zo geliefd te zijn als in het af gelopen, uitzonderlijk warme jaar. Toch heeft Dick Timermans, directeur van het Sportfondsenbad 'De Mierenweide' in Katwijk deze zomer rond zijn zwem bad nog de nodige voornamelijk Duitse toeristen gesignaleerd. "Ik zou niet kunnen zeggen hoe groot het aantal toe risten dit jaar is vergeleken met het vori ge jaar. Nu vallen de Duitse nummer borden je op, maar vorig jaar was de parkeerplaats zo vol dat je ze niet eens meer zag". Het is inderdaad opvallend stil in het zwembad. In het binnenbad is het iets drukker dan buiten. "Gewoonlijk slui ten we het binnenbad in deze periode, maar dit jaar hebben we het maar open gehouden. Met dit weer komen er nau welijks bezoekers naar het buitenbad. Het slechte weer betekent een forse schadepost voor de openluchtzwemba den. Timmermans illustreert dit met een aantal cijfers. In de maanden april tot en met juli had 'De Miereweide' het vorige jaar 188.000 bezoekers tegen 121.000 dit jaar. Een verschil van 67.000 zwemliefhebbers. SASSENHEIM - Applaus, bloemen en een oorkonde zijn te beurt gevallen aan de 3-jarige, hazewind, de teef Noddy, eigendom van Sassenheimer Hoogervorst. Hoewel het beestje beschikt over een nog lang niet ideale schofthoog te, greep zij in de A-klasse toch de titel kampioen van Ne derland 1977. Foto.- Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi| 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15