LEIDE Pleziervaart zorgt voor lange files REGIO Toewijzing woning Portaal ketst op het laatste moment af Hillebrand wil regie houden over kamerverhuur Ondernemer wacht al twee jaar op behandeling bezwaarschrift Schoolgebouw op plaats van gymzaal Boete voor mishandeling bij café R1 uzie leidt tot ishandeling liversiteit houdt iskundekamp ito-inbrekers ngehouden Provincie en gemeenten oneens over oplossing Leidse KLM-medewerker verongelukt op platform 'SLS kan beter grote slagen maken dan zich bezighouden met kruimelwerk' xatie in Hn Lakenhal -jchtingenwerk ekt vrijwilligers Gemeente moet claim op pand Aalmarktgebied opheffen IDE STELLINGl (advertentie) t BROMMOBILE NOVA zaterdag 27 JULI 2002 j Alphen ziet af van ontruiming HSL-hotelboten haag/leiden - Voor een shandeling in een garage is 56-jarige Leidenaar gisteren Dr de Haagse politierechter oordeeld tot een boete van euro. De boete is gelijk aan eis van de officier van justi- De Leidenaar zelf ontkende mishandeling en zei op 8 fe- ïari van dit jaar naar de gara- te zijn gegaan om de reke- ig van een reparatie te beta- Een collega van de garage- ider bevestigde echter dat baas klappen had gekregen, ïleiding was een conflict r de rekening voor de repa- e aan de auto van de zoon de Leidenaar. ien - De Universiteit Leiden de stichting Vierkant voor kunde houden van maan- 5 tot en met vrijdag 16 au- tus twee wiskundezomer- npen in Lunteren. De eerste ;k is het kamp voor kinderen de groepen 6 tot en met 8 de basisschool en brugklas- Bde week daarop voor leer- 1( ;en uit het overige voortge- onderwijs. De organisatie laten zien dat wiskunde leuk net spelletjes, puzzels, het ïponeren van muziek, het ;nken van spelstrategieën iet maken van kunst- en rerken. De leiding is in (den van wiskundedocenten -studenten. Inlichtingen: tel. ■5277129 of e-mail: info@- ;antvoorwiskunde.nl. en - De politie heeft een 19- ;e Leidenaar aangehouden ervan wordt verdacht in on- ser vijftien auto's te hebben 'broken. De man werd op :daad betrapt. Eerder in de id zijn ook al een 36-jarige lenaar en een 22-jarige Lei- lar aangehouden wegens elfde vergrijp. De politie let nenteel scherp op vanwege grote toename van het aan- lutokraken in de afgelopen inden. Met name op dón- lagen, vrijdagen en zaterda- surveilleert het bikersteam de politie extra. door Peter Groenendijk en Loman Leefmans leiden/leiderdorp - Op enkele belangrijke doorgaande wegen in Leiderdorp en Leiden staat het verkeer sinds enige weken regel matig vast. De oorzaak is de openstelling van twee bruggen, de Wilhelminabrug en de Leider- dorpsebrug, voor vervoer over water. De gemeenten Leiden en Leiderdorp eisen verandering, maar de provincie zegt niets aan de situatie te kunnen veranderen. Op de Kanaalweg, de Hoge Rijn dijk en de Persant Snoepweg ontstaan een keer of twaalf per dag, tijdens kantooruren, files in diverse richtingen van meer dan een kilometer lengte. Daarbij ontstaan gevaarlijke situaties op verschillende kruispunten. De genoemde bruggen worden vele malen per dag geopend voor pleziervaart of zand- en grind- schepen en daardoor ontstaan enorme verkeersopstoppingen. Bovendien ontstaan op kruisin gen voor de bruggen gevaarlijke situaties: stoplichten springen op groen, terwijl het verkeer niet verder kan. De kruispunten ko men vervolgens vol te staan met auto's die hun neuzen diverse kanten op hebben staan. De bruggen moeten wel open omdat een oude verordening bepaalt dat scheepvaartverkeer voorrang heeft op wegverkeer. Met als gevolg dat een zeilbootje of een lege duwbak het verkeer in heel oostelijk Leiden langdu rig lamlegt. schiphol - Een 46-jarige Leidse medewerker van het grondper soneel van KLM is omgekomen op het platform van Schiphol. De man raakte eerder deze week bekneld aan het einde van de slurf, waar de passagiers in en uit het vliegtuig stappen. De KLM-medewerker overleed in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen. Onduidelijk is hoe het Ongeval precies heeft kunnen gebeuren. Het ongeval wordt onderzocht door de marechaus see, de technische recherche en de arbodienst. Andere KLM-medewerkers heb ben het ongeval voor hun ogen zien gebeuren. Zij krijgen hulp van een psycholoog, een maat schappelijk werker en een be drijfsarts. De Wilhelminabrug geeft de pleziervaart ruim baan. De automobilist staat erbij en kijkt ernaar. Foto: Henk Bouwman De gemeenten Leiden en Lei derdorp zijn deze situatie - net als veel automobilisten - beu. „Ik heb dit probleem ook gesig naleerd", zegt de Leidse wet houder Alexander Pechtold. „Wij gaan hierover praten met de provincie, samen met andere gemeenten. Wij willen weten of, en zo ja hoe, dit op te lossen is." Ook in Leiderdorp wil men ver andering in de situatie. „We zijn al geruime tijd met de provincie in gesprek. We willen dat weg verkeer in de spits voorrang krijgt boven verkeer over water." De provincie Zuid-Holland er kent dat lange files ontstaan door de regel en de toename van pleziervaart, maar wil de re gels niet veranderen. „Wij willen het vervoer over water stimule ren", zegt woordvoerder Jeroen Disco. „In de spitsuren krijgt al leen economisch verkeer over water voorrang, pleziervaart niet. Die concessie hebben wij gedaan, we zijn niet van plan de huidige situatie nog te wijzigen. Als we dat wel doen, zal het ver voer over water minder populair worden en stappen weer meer mensen in de auto. Met nog meer files als gevolg." Overigens geldt de situatie voor automobilisten niet voor het openbaar vervoer, politie, brandweer en ambulances. Zij krijgen wel voorrang boven ver voer over water. ;n - In museum De Laken- taxeert de Munten- en Post- ilOrganisatie vrijdag 9 au- us van 11.00 tot 16.00 uur is onder meer munten, zegels, papiergeld en pen- Sen. Ook zijn er verzame- die door de jaren heen een ictie hebben opgebouwd en nisschien de waarde willen ;n. Deze mensen zijn van e welkom in het museum de Oude Singel 28. De toe tot het museum bedraagt ro. in - De Stichting Vluchte- inwerk Leiden zoekt nieu- rijwilligers. Vluchtelingen is al jaren actief in het be- re iden van vluchtelingen en zoekers. De organisatie verschillende afdelingen, onder de begeleiding van ost instaande volwassenen of ee men, alleenstaande min- irige asielzoekers (ama's), r ook de juridische begelei- en de activiteiten voor in- sie ttie in de samenleving. al persoonlijke begeleiders - jfoa-begeleiders zijn drin- (9 1 nodig. Nieuwe vrijwilli- krijgen van Vluchtelingen een inwerkprogramma, )stenvergoeding en profes sie begeleiding. Het in- programma begint in sep- >er. Voor meer informatie: eke Ouwerkerk, telefoon door Wilfred Simons leiden - De Leidse wethouder Hillebrand (volkshuisvesting) erkent dat de gemeen te er weinig voor voelt om de bestem ming van illegale studentenpanden te wijzigen. Hij zegt dit in reactie op kritiek die woordvoerder N. Stikkelorum van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) gisteren in deze krant uitte. De particuliere studentenpanden zijn in de jaren '70 juist illegaal verklaard om te voorkomen dat de Leidse binnenstad verder zou verpauperen. De combinatie van schraperige huisjesmelkers en ruwe bewoning door studenten zag - en ziet - de gemeente als de doodsteek voor de vele monumentenpanden die de stad rijk is. Hillebrand staat nog altijd achter dat besluit van destijds. Zodra een pand in de verkoop komt, grijpt de gemeente de gelegenheid aan om een einde te maken aan de illegale kamerverhuur. Stikkelorum zei gisteren regelmatig aan biedingen te krijgen van particuliere huiseigenaren, die hun studentenpanden aan de SLS willen verkopen. Door de fik se waardestijging van monumentaal on roerend goed in de binnenstad kunnen zij daar nu een goed bedrag voor krijgen. De SLS kan echter zelden op die voorstel len ingaan, omdat de gemeente de pan den niet met eeh zogeheten artikel 19- procedure wil legaliseren. Zulke proce dures zijn te duur en te tijdrovend, meent Hillebrand. Bovendien verwacht de gemeente 'tientallen' procedures als de SLS actief particuliere panden gaat aankopen. Dat gaat de mankracht van de gemeente ver te boven. Hillebrand erkent wel dat er iets moet ge beuren aan de kamemood onder studen ten. Hij raadt de SLS dan ook aan om een paar grote slagen te maken. Hij prijst de aankoop van het Elisabeth Ziekenhuis en de Meelfabriek en de voorgenomen koop van de Rechtenfaculteit aan de Hugo de Grootstraat. Dat ziet hij als een betere manier om lucht te brengen in de kamer- markt dan 'kruimelwerk' met panden waarin slechts zes tot tien studenten kunnen wonen. Hij wil ook meewerken aan de bouw van nieuwe studentencom plexen op het Boerhaaveterrein en in De Leeuwenhoek, liefst in combinatie met de bouw van nieuwe (universitaire) labo ratoria en bedrijven. Hiermee kunnen SLS, gemeente en universiteit ook de stil le en sociaal onveilige Wassenaarseweg een stedelijker karakter geven. De gemeente maakt tot 2005 een inhaal slag om de verouderde bestemmings plannen in het centrum te actualiseren. Hillebrand wil daarin het aantal studen tenpanden per wijk aan een maximum binden. Zo kan het aantal beter over het centrum gespreid worden. Ook moet het college van B en W in de nieuwe plannen een vrijstellingsbevoegdheid krijgen, om monumentale panden toch voor studen tenhuisvesting te bestemmen. Die kan gebruikt worden als het college ervan overtuigd is dat de nieuwe eigenaar zijn pand niet uitmelkt. „Zo houden we de regie", aldus Hillebrand. door Eric-Jan Berendsen leiden - Het echtpaar B. en R. Zwaan voelt zich flink in de steek gelaten door Portaal Lei den. Deze week kregen zij via Portaal een huis toegewezen aan de Reigerhorst in de Meren- wijk. Na een jaar dakloos te zijn geweest, waren zij en hun vier kinderen dolblij. „Woensdag middag kregen wij van een me dewerkster van Portaal een rondleiding door de woning. Prachtig, we gingen meteen ak koord. Ik had tegen mijn zoontje al gezegd dat hij een eigen ka mer kreeg. Helemaal gelukkig dat ventje." De vreugde sloeg .een half uur later echter om in doffe ellende. De woning werd niet toegewezen. „Portaal vroeg ineens om een verklaring van onze voormalige woningver huurder dat wij goede huurders waren geweest terwijl ze wisten dat wij een 'verleden' hadden. Je kunt net zo goed een dode vra gen om op te staan", aldus Ruud Zwaan. De familie Zwaan werd een jaar geleden dakloos. In augustus 2001 werden zij met hun vier kinderen uit hun woning in Voorschoten gezet wegens een huurschuld. Hij had een eigen metselbedrijfje maar ging failliet door wanbetaling van een aan tal opdrachtgevers. „En dan sta je op straat", aldus Ruud Zwaan. „Er werd tegen ons ge zegd: ga maar naar Leiden want daar zijn allerlei instanties die je kunnen helpen." Zo gezegd zo gedaan. Er werd een postadres aangevraagd, de Stadsbank hielp met het saneren van de schulden en met behulp van de Sociale Dienst probeerde het stel zo langzamerhand hun le ven weer op de rails te krijgen. Er was echter één groot pro bleem: er was geen woonruimte. „We sliepen bij vrienden, fami lie en bekenden", aldus Zwaan vanaf zijn logeeradres in de Ste venshof. „Uiteindelijk gingen we in januari dit jaar naar diverse woningbouwverenigingen. Uit eindelijk kregen we via Ons Doel een urgentieverklaring, mede op grond van het medisch dossier van mijn vrouw." Deze week leek aan alle ellende een eind te komen. Totdat de vijfkamerflat aan de Reigerhorst op het allerlaatste moment aan hun neus voorbij ging. „Schan dalig", vindt Zwaan de gang van zaken. „Het ergste is nog dat Portaal ons de illusie heeft gege ven dat wij de woning zouden krijgen en dan wordt alles in een keer van tafel geveegd. Dan zit je een jaar in de narigheid en dan dit. Ze maken je lekker en dan gaat die woning ineens niet door. Het is onmenselijk want Portaal wist dat wij in Voorscho- tèn een huurschuld hadden. Dat staat allèmaal in ons dossier." Een woordvoerder van Portaal toont zich niet gelukkig met de gang van zaken. „Omdat de aanvraag voor de urgentiever klaring via Ons Doel is gegaan, konden we pas op het laatste moment kennis nemen van de problematiek. En dat moment was inderdaad na de bezichti ging. Natuurlijk was het beter geweest om tijdens het intake gesprek voor de eerste bezichti ging dit soort dingen door te praten, dat had de betrokkenen een hoop ellende bespaard. Het is overigens niet zo dat wij men sen met een 'verleden' geen kans meer geven. Wat ons be treft is het Beverproject van Stichting De Binnenvest een op tie. In dat project krijgen huur ders woonbegeleiding en kan De Binnenvest via ons wonin gen huren. Dat biedt ons een extra garantie. Zo zou die fami lie alsnog in een woning van Portaal kunnen komen." den haag/leiden - Een mishandeling bij een café aan de 2e Binnenvestgracht is een 33-jarige Leide naar gisteren bij de Haagse politierechter op een boete van vijfhonderd euro komen te staan. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De Leidenaar- sloeg op 7 april van dit jaar voor het café een 30-jarige man en zijn even oude vriendin tegen de vlakte. Twee getuigen zeiden dat de man slechts geduwd had, maar dit was volgens de politierechter niet geloofwaardig. Gezien de bloederige aard van de verwondingen moest het slachtoffer door een vuistslag vol in het gezicht zijn geraakt. Het open baar ministerie liet de zaak snel voorkomen om dat geweld tijdens het uitgaan veel aandacht heeft en daarom ook een hoge 'vervolgingsprioriteit'. Voor dit zinloos geweld was volgens de officier van justitie een forse boete op zijn plaats. De voormalige gymzaal aan de Du Rieustraat. Foto: Henk Bouwman HUISMAN BV |A/. de Zwijgerlaan 417 Leiden 071-5232300 leiden - De oude gymzaal aan de Du Rieu straat moet plaatsmaken voor acht tijdelijke klaslokalen. De noodlokalen zijn bestemd voor leerlingen van de Lorentzschool en de Sint Jozephschool en zullen maximaal vijf jaar op het terrein in de Professoren- en Burgemeesterswijk staan. Het sloopplan van de gymzaal is deze week ter inzage gelegd. Datzelfde zou gebeuren met het bouwplan voor de acht lokalen. Maar de gemeente heeft deze laatste proce dure uitgesteld tot na de vakantieperiode, zodat zoveel mogelijk bewoners in de gele genheid zijn om het plan te bekijken. De openbare Lorentzschool en dé nabijgele gen rooms-katholieke Sint Josephschool hebben de komende jaren een groot loka- lentekort. In totaal kunnen acht klassen worden ondergebracht op de plek waar nu nog de gymzaal staat. De zaal, die voordat deze gemeentelijk eigendom werd aan het Bonaventuracollege behoorde, wordt daar voor tot op de grond afgebroken. De zaal wordt al enige tijd niet meer gebruikt en staat er ondertussen vervallen bij, met be kladde muren en ingegooide of dichtgespij kerde ramen. De fundering van de oude gymzaal wordt overigens niet afgegraven. Wel zal eventueel aanwezig asbest uit de fundering worden verwijderd. De noodlokalen zullen er maxi maal vijfjaar staan. Tegen die tijd moet het lokalentekort grotendeels opgelost zijn om dat de Lorentzschool dan naai- verwachting een nieuw en groter schoolgebouw op de huidige plek aan de Van Vollenhovenkade kan betrekken. In een eerder plan van de gemeente zouden drie huizen komen op de plek van de gym zaal en het bijbehorende pleintje aan de Du Rieustraat. Dat stuitte op weerstand bij buurtbewoners. Die vochten het bestem mingsplan aan waarin de gemeente de bouw van de huizen toestaat, maar tever geefs. De bewoners wilden in plaats van meer woningen meer speelruimte in dit deel van de Professoren- en Burgemeesterswijk. leiden - Lunchroom-eigenaar C. Klaasen-Bos voelt zich niet seri eus genomen door de gemeen te. Al ruim twee jaar wacht hij op de behandeling van zijn be zwaarschrift tegen de verlenging van het gemeentelijk voorkeurs recht dat op zijn pand geldt. Maar meer dan een ontvangst bevestiging van die brief, ruim een half jaar later, heeft hij niet gekregen van de gemeente. Een wachttijd van twee jaar is op geen enkele wijze goed te praten, vindt Klaasen-Bos. Hij heeft al 16 jaar qen horeca-zaak in de Vrouwensteeg waarvan het voortbestaan onduidelijk is van wege de Aalmarktplannen van de gemeente. Een flink aantal panden in dit deel van het cen trum is ondertussen in handen van de gemeente maar aantal andere, zoals de lunchroom en bovenwoning van Klaasen-Bos, niet. Op die panden heeft de ge meente een voorkeursrecht ge vestigd bij verkoop. Tegen de verlenging daarvan maakte Klaasen-Bos op 29 mei 2000 schriftelijk bezwaar. Pre cies zeven maanden later kreeg hij een ontvangstbevestiging van de commissie beroep- en bezwaarschriften, en daar bleef het bij. Ondertussen heeft Klaa sen-Bos te horen gekregen dat het voorkeursrecht voor de der de keer wordt verlengd. Hij heeft daartegen afgelopen week wederom bezwaar gemaakt. De ondernemer is van mening dat het voorkeursrecht nergens toe dient, aangezien de gemeente in de afgelopen periode nooit een poging heeft gedaan zijn pand aan de Vrouwensteeg te verwer ven. Hij kreeg zelfs van wethou der Schultz van Haegen, sinds maandag staatssecretaris, infor meel te horen dat hij kon blijven zitten in de Vrouwensteeg. Toen hij die toezegging vervol gens op papier probeerde te krijgen, kwam er een belangrijk 'mits' achteraan. „Ik kreeg een hele ingewikkelde brief waarin stond dat ik eerst mijn zaak moest verbouwen tot een zaak met een 'dusdanig publiekrech telijke uitstraling'. Hoe dat er precies uitziet kon niemand mij vertellen. En pas na die verbou wing zouden ze besluiten of het voorkeursrecht er vanaf kon of niet." De reden hiervoor, zo be greep Klaasen-Bos, is dat de ge meente de pui van zijn zaak ontsierend vindt. De ondernemer is de onzeker heid over het voortbestaan van zijn zaak meer dan zat. „En dan druk ik mij nog netjes uit. Wij hebben laatst onze zaak van snackbar tot lunchroom omge bouwd. Dat was geen groot scheepse verbouwing ofzo. Maar toch. Het is en blijft een investering en het is maar de vraag of die loont, want je weet niet hoe lang je zaak nog be staat" Bij de gemeente was gisteren niemand aanwezig die kon ver tellen hoe het er voor staat met Klaasen-Bos' bezwaarschrift. (advertentie) Het kabinét-Balkenende haalt de Kerst niet. Geef uw mening www. leidschdagbladnl De Stemming is met vakantie

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11