BOEKEN 'Ik ben van hiphopper journalist geworden' Agent X005 redt de euromast van Carlos de Jakhals DE MEMO RES VAN EEN SI 1 Het vulgaire snobisme van een verloren wen Saul van Stapele vindt jonge muziekstroming in Nederland eindelijk volwassen Schrijvers over hun liefde voor Proust ft VRIJDAG 26 JULI 2002 Twee uitersten in de Nederhiphop. Links Rollarocka van de Rotterdamse formatie Postmen en rechts Def P van de Osdorpse formatie Osdorp Posse. Archieffoto: United Photos De Boer (linkerfoto) en Lex van Rossen (rechterfoto). Hiphop-adept van het eerste uur Saul van Stapele (27) bundelde al zijn muzikale herinneringen en die van een groot aantal oudgedienden van de Neder landse hiphop-scene, wat resulteerde in het boek Van Brooklyn naar Breukelen. Het is het eerste tijds document van de hiphopstroming in ons land. „Hip hop is in Nederland een volwassen muziekstro ming", vindt de auteur non fictie interview Daan Hakkenberg Van Brooklyn naar Breukelen - 20 Jaar hiphop in Nederland' door Saul van Stapele. Uitgeverij: Nationaal Pop Instituut, 2002. Prijs: 25 (inclusief cd). Het Nationaal Pop Instituut benaderde Nieuwe Revu-joumalist Van Stapele ruim een jaar geleden met de vraag of hij een boek wilde maken over een van de jongste Nederlandse muziekstromin gen. Het jawoord was snel gegeven door Van Sta pele, die zelf 15 jaar geleden na het bekijken van de VPRO-documentaire Big fun in the big town van Bram van Splunteren, door het hiphop-virus werd aangestoken. „Ik ben een hiphopper die journalist is geworden. Met dit boek wilde ik hip hop vooral toegankelijk maken voor outsiders." Van Stapele probeert met zijn boek de lezer uit te leggen dat hiphop meer is dan de oppervlakkige clichés uit de videoclips, waar oversized kleding, geweld, geld en wulpse vrouwen de overhand hebben. „De commerciële uitbuiting van vooroordelen door artiesten en platenlabels, zoals het enorme libido en agressie, is in mijn ogen een van de ver velendste uitwassen van hiphop." Achter die clichés schuilt voor de Haagse journa list de werkelijke waarde van de hiphop-cultuur. „Sommige rappers kunnen nog steeds in hele ra ke bewoordingen zeggen wat ze om zich heen zien. Het geeft ruimte aan visies die je anders niet zo snel oppikt. Jongens als Def Rhymz en die van Postmen rappen ook over het vaderschap en de multiculturele samenleving. Mijn eigen kijk op het koloniale verleden is deels bepaald door rap. Door hiphop vervallen raciale en culturele achtergron den. Kijk naar de Nederlandse hiphop-scene, mensen vinden elkaar daar makkelijker als waar dan ook in de maatschappij. Mensen die praten over het wel en wee van de multiculturele samen leving zouden eens naar de hiphoppers moeten kijken." Van Stapele's zoektocht door het recente verleden van de hiphop geeft een gedegen beeld van de ontwikkeling van de muziekstroming die jonger is dan de auteur zelf. Aan de hand van het relaas van een aantal sleutel figuren onder wie de rappers The Anonymous Mis, Shyrock (beiden van de Rotterdamse forma tie Postmen), Deams, Extince, E-Life, Rudeboy, tumtablist Allstar Fresh, breakdancer Paulo en graffiti-artiesten Shoe en Delta worden de vier pij lers van de hiphop-stroming in Nederland (dj-en, rap, breakdance en graffiti) in hun context ge plaatst en van commentaar voorzien. Daarnaast is ruimschoots aandacht voor lokale hiphop-helden uit heden en verleden. Hoewel het boek een goed overzicht geeft van twintig jaar hiphop in Nederland en alle grote na men uit de nog jonge vaderlandse hiphop-ge schiedenis in het boek de revue passeren, kreeg Van Stapele ook negatieve reacties. Vooral Osdorp Posse-voorman Def P roerde zich. „Ik wilde hem de tekst voorleggen om die te autoriseren. Ik belde twee keer op, twee keer gooide hij de hoom op de haak. 'Schrijf maar', zei hij. Nu achteraf begint-ie te zeuren." De kritiek van de voorman van de Amsterdamse hiphop-formatie is dat het boek te veel op de hand zou zijn van het succesvolle TopNotch-label van de Nederlandse hiphop-goeroe Kees de Ko ning. Het TopNotch label bracht onder meer pla ten uit van Extince en Def Rhymz, waar Def P op zijn zachtst gezegd geen fan van is. Volgens Van Stapele zijn verschillende geluiden en kritiek essentieel voor het laten voortbestaan van de hiphop-scene in Nederland. „Wat ik wilde was een goed overzicht geven, een positief boek schrijven. Mensen uit de scene gaan er snel vanuit dat je hun bondgenoot wordt en al leen nog maar lovend over ze schrijft. Dat strookt ten eerste niet met mijn journalistieke normen en daar komt bij dat kritiek en verschillende menin gen de hiphop-scene alleen maar sterker zullen maken." autobiografie recensie Aly Knol 'Het verhaal van mijn moeder' door Rick Bragg (vertaling Henne van der Kooy). Uitgeverij Vassallucci. Prijs 22,95 euro. Het platteland van Alabama, 1965. Talloze blanke gezinnen hebben het bijna net zo arm als de zwarten (die het 'met de rest jes van niets' moeten doen), maar nader tot elkaar brengt die armoe hen niet 'Het waren twee verschillende staten, alle bei behoeftig en wanhopig, uit elkaar gehouden door hard vochtige mannen die hun hoof den onder kappen en hun da den onder een verwrongen uit leg van de bijbel verborgen, en iedereen beurs schopten die het anders wilde. Zelfs in mijn eigen jeugd verlichtte het oranje vuur van schuren en kruisen de avondhemel nog. Het lijkt nu een cliché, als je het op een filmscherm ziet. Indertijd schroeide het mijn ogen.' Het is een citaat uit het soms schrijnend mooie boek Het ver haal van mijn moeder, waarin journalist Rick Bragg (1959) ver telt over zijn jeugd in een uit hoek van Alabama, waar in de zomer de katoen en de maïs in de verzengende zon verschroei den, het windhoosseizoen tien maanden duurde en de predi kers zondags in de kerk verze kerden dat de menselijke ziel onvergankelijk is. Waar zijn va der, getormenteerd door een vreselijke herinnering aan de oorlog in Korea, aan de drank was en weken of maanden ach tereen zijn moeder in de steek liet. Dan kwam hij weer terug, leek het even goed te gaan, maar 'altijd kwam er weer een avond dat ze onze kleren in papieren zakken propte, onze jassen dichtknoopte en ons smeekte niet te huilen, suja kindje, we gaan naar grootmoeder'. Óp een dag verdween hij voorgoed. Een rauw leven leiden ze, de al leenstaande moeder, die nooit haar waardigheid verliest, en haar drie zoons, van wie auteur Rick de middelste is en de enige die een hogere opleiding zal ge nieten. Maar saai, zo beklem toont Rick, was hun leven geenszins, mede dankzij hun kleurige familieleden, zoals opa Bobby: 'Ik stond verstomd van die man! Zijn heupbeen schoot regelmatig uit de kom en als dat gebeurde ging hij niet naar een dokter, maar bleef hij vloekend en drinkend rond hinken tot hij dit alleen nog maar op zijn bed U 0 N 3 Ji kon doen. Tot op een da tl oma Bragg er genoeg va 5 T Ze bukte zich, greep de v<}0 T zijn slechte been en be rukken en te draaien t<0 G heupbeen terug op zijn plopte en hij genezen was 0 N Er wordt in dat AlabanD N Ricks jeugd geknokt en ge te kleren zijn tweedehanD Zi moeder spaart het eten 1 mond onder het vooiv 3 Ti dat ze geen honger he haar drie zonen maar te voeden. Als door een 1 weet Rick te ontsnappen uitzichtloosheid van dit dige bestaan. Hij wordt list, eerst bij plaatselijke g' in Alabama, maar op eö N weet hij het tot de New Y hi mes te brengen. Het bo0 W laat even de moederfigu gc Rick uitgebreid zijn al0 Ei glanzender carrière be maar veel wordt goedg als hij vertelt hoe hij in meest prestigieuze Amer joumalistenonderscheidi Pulitzer Prijs, krijgt toe voor zijn reportages over ven van alledag in Amei zijn moeder ertoe weet halen met hem naar de king te gaan. Ze oefent dagenlang spiegel hoe ze kan glin zonder dat iemand cfirei gaten heeft dat ze geen meer heeft (van een kui kwam het almaar niet), J*** voor het eerst van haar 1 een vliegtuig, maakt ilurer York voor het eerst ken'8.3 een roltrap en ten slotte lift! Aan het slot van h j0re weet Rick ook in het reir -101 men met zijn vader, a postuum. Hij, die ziji |0dd vroeger haatte, ziet als vcfe her ne in dat hij in veel ojwee toch op die vader lijkt: zj/{ jou, in een betere uihfetF bekent hij. doo Het verhaal van mijn etne vertelt over een Amei [s°c zelfs voor vele Amerika 351 bekend zal zijn, over hei nd i; ne mensen die toch e20 bijzonder leven leiden, arme jongen uit het Zu racf het dankzij zijn sch 53.11 weet te maken. '®r°j Het is een boeiend, inü ,|jng ontroerend boek, een kaanse droom vol nacht Jammer genoeg wordt derlandse vertaling her 17j ernstig ontsierd door ee isar ge eindredactie en gi3|^ zinnen als 'De orkaan ritmeerde mijn leven er C|USj in Miami'. Zulke fouten iges dit boek niet. ,ri£h n Er Zucl spionageroman recensie James McGonigal 'De memoires van een Spion - Aanval op de euromast' door Henk Scheermeijer. Uitgeverij M. (De Boekerij). Prijs 13,50. In de zomer van 1982 wilde de internationale terrorist Carlos, alias De Jakhals, een bende Pa- lestijnen een gijzelingsactie la ten uitvoeren op de Euromast in Rotterdam. Samenwerking tus sen de Israëlische geheime dienst Mossad en agent X005 van de Nederlandse IDB verhin derde dat op zeer gewelddadige wijze. Bij een nachtelijke schietpartij aan de voet van de Euromast tij dens een warme augustusnacht, troffen vijf met uzi's uitgeruste Mossad-agenten, versterkt met X005 en zijn collega Charl Mees ter (deze laatste overleefde het niet), elf met kalasjnikovs bewa pende Palestijnen. Na luttele minuten lagen er tig lijken (alle Palestijnen, één Israëli en de Nederlander) en kleurde de be tonnen kelderingang van de Eu romast rood van het vele bloed. De voet van de toren en het park waarin het zich bevindt, moeten bezaaid zijn geweest met kogel hulzen, de muren pokdalig van de inslagen. Kogels moeten tot in de verre omtrek hebben rondgevlogen. Niemand heeft ooit iets ge merkt: niet die avond en niet de volgende morgen, nooit. De wa pens hadden geluiddempers, de Mossad ruimde alle sporen op en huurde een motorboot in de haven van Scheveningen om de per bestelwagentje afgevoerde lijkenzakken in de Noordzee te dumpen. XD05 hield een goed contact met Carlos, want die be greep best dat de zaak van bin nen uit door een Palestijn aan de Mossad was verraden. Henk Scheermeijer (1935), alias X005, beschrijft deze dramati sche gebeurtenis in deel twee van zijn memoires als spion in Nederlandse dienst. Hij zou de cennia lang hebben gewerkt voor de Inlichtingendienst Bui tenland (IDB), de tegenhanger van de Binnenlandse Veilig heidsdienst BVD, ook wel om schreven als de Nederlandse CIA. Twee jaar geleden ver scheen deel een, waarin de transportondernemer in ruste (uiteraard zijn door de Neder landse overheid gefinancierde internationale dekmantel) avon turen beleeft achter het IJzeren Gordijn. Dit keer gaat het dus om een terroristische aanslag op de Eu romast (al is niet duidelijk waar om een gijzeling 's nachts moet beginnen, als er weinig te gijze len valt. Óf hadden de Palestij nen gewoon om negen uur als de deuren openden kaartjes wil len kopen?). Het tweede verhaal in het boek is een door een In diase zakenman beraamde aan slag met vijftien anti-tankraket ten op het Witte Huis op Eerste Kerstdag 1982 (De man had blijkbaar geld genoeg om, ge woon, zijn hekel aan de VS bot te vieren). Scheermeijer moest de wapens aanschaffen in Frankrijk en als 'onderdelen van oliepompen' verschepen naar de VS. De zakenman had daar een eigen terroristische organi satie, daar hoefde X005 zich niet mee te bemoeien. Omdat via X005 en de IDB de CIA er ook aan te pas komt, mislukt de zaak gelukkig, al kan de hoofdboef vanwege Hollandse sloomheid per privé-vliegtuig ontsnappen. De verhalen zijn spannend op geschreven, al zullen de meeste lezers zich niet erg interesseren voor de menukaarten van alle dure restaurants die X005 be roepshalve frequenteert. De IDB werd in 1994 door toenmalig premier Ruud Lubbers opgehe ven, na een reeks van interne conflicten. Trouwens, was toen een veel gestelde vraag rondom hei Binnenhof: wat hebben we eigenlijk ooit gehad aan die IDB? Zowel met het boek dat najaar 2000 verscheen Henri Martin: "'.If AAIWALOPOfttn 1 ^em .00 t ird spion, uitgeverij Bruna, ge noemd naar Scheermeijers schuilnaam) als met dit is er een klein probleem: absoluut niets valt te verifiëren. Mooie verha len, maar zonder enige indicatie dat ze niet volledig uit een hele dikke duim afkomstig zijn. Er hebben aan beide boeken ook geen functionarissen meege werkt die met enig gezag zou den kunnen aanvoeren dat er in ieder geval iets van op werkelijk heid berustende inhoud achter zit. Wie niet al te kritische vakan tieliteratuur wil inpakken, met een hoog Hollands Glorie Pot- verdorie-gehalte, kan met dit boekje prima uit de voeten. Heeft Tom Clancy zijn spannen de net-echt-verhalen ook niet aan de keukentafel opgetikt, op basis van zijn fantasie? Nou dan. TOP TIEN FICTIE 1. (1) Nicci French, De be woonde wereld. Ambo/Anthos, 18,90 2. (2) Leon de Winter, God's gym. De Bezige Bij, 18,50 3. (4) Marianne Fredriksson, Elisabeths dochter. De Geus, 22,50 4. (5) Nicci French, Bezeten van mij. Ambo/Anthos, 12,00 5. (-) J. Lofthouse, De perfecte glimlach. De Bezige Bij, 12,50 1 6. (-) Per Olov Enquist, De vijf de winter van de magnetiseur. Ambo, 22,50 7. (3) Michel Houellebecq, Plat form. De Arbeiderspers, 20,00 8. (-) Isabel Allende, Paula. Wereldbibliotheek, 12,00 9. (-) Nicci French, Het geheu- genspel. Ambo/Anthos, 11,34 10. (-) M.Z. Danielewski, Het kaartenhuis. De Bezige Bij, 15,00 Geen opvallende nieuwe boe ken in de toptien. Wel opval lend is dat de nieuwste roman van Michel Houellebecq al weer snel van de derde plaats is verdreven. Nieuw op de lijst is ondermeer een heruitgave van een jeugdwerk van de Zweedse meesterverteller Per Olov En quist: De vijfde winter van de magnetiseur. De vertaling is te danken aan het succes van zijn historische roman Het Bezoek van de lijfarts. De vijfde winter van de magnetiseur, ook een historische roman, gaat over een succesvol magnetiseur die flink wat opschudding veroor zaakt in zijn rationeel georden de 18de-eeuwse omgeving. De boekentoptien wordt weke lijks samengesteld op basis van verkoopcijfers van Athenaeum Boekhandel en H. de Vries Boe ken in Haarlem, Boekhandel Kooyker in Leiden, Plantage Boekhandel Harkema in Hilver sum, Boekhandel Los in Bus- sum en Boekhandel De Ark in Almere. bloemlezing recensie Nico de Boer 'Een liefde voor Proust", door diverse auteurs. Prijs 7,50. 'Op zoek naar de verloren tijd' door Marcel Proust, zeven delen in cassette. Prijs: tot oktober 59,50, daarna 69,50. Uitgeverij: De Bezige Bij, Amsterdam (beide uitgaven). Al zo'n tachtig jaar inspireert het levenswerk A la recherche du temps perdu van de Franse schrijver Marcel Proust (1871- 1922) zowel kunstenaars als le zers. Steeds ontdekken nieuwe generaties de beroemdste ro mancyclus van de vorige eeuw, ondanks de afschrikwekkende omvang ervan -zeven delen, drieduizend bladzijden, een miljoen woorden- en de legen darisch lange, meanderende zinnen van Proust waarvoor je, om er volop van te kunnen ge nieten, de tijd moet nemen. Maar wie de lange reis eenmaal aanvangt en zich niet laat af schrikken door de soms ellen lange maar vaak schitterende - en soms ook onmogelijke- vol zinnen zal een rijke leeservaring aan Proust overhouden. Wordt immers niet altijd beweerd dat iedereen na het lezen van A la recherche du temps perdu, bij ons vertaald als Op zoek naar de verloren tijd, wijzer is dan daar voor? De integrale vertaling van Op zoek naar de verloren tijd door Thérèse Comips -die het leeu wendeel voor haar rekening nam- is nu in een betrekkelijk goedkope zevendelige cassette verkrijgbaar. Als opwarmertje fungeert Een liefde voor Proust. Hierin delen twintig Nederland se schrijvers en critici hun be wondering voor deze kolossale sleutelroman, waarin Proust een haarscherp beeld oproept van de hoogste Parijse kringen en het milieu waarin hij opgroeide. Deze kroniek van de magische herinneringen begint met de ge lukkige kinderjaren van de held, Marcel geheten, en eindigt met de volwassenheid van de vertel ler die tot het inzicht kojnt dat Marcel Proust. Archieffoto de verloren tijd wel degelijk is temg te halen. De titel, Een lief de voor Proust, is een parafrase op Een liefde van Swann -deel 2 van boek 1 De kant van Swann - dat als enige in de cyclus ook als afgerond verhaal valt te lezen. Wat maakt Proust nu nog altijd zo bijzonder? Cees Nooteboom, voor wie de Fransman dé schrij ver van de twintigste eeuw is, heeft bij het lezen van Proust al tijd het gevoel 'dat dit boek al leen voor mij geschreven is, om dat je als lezer de illusie gegeven wordt dat je een onzichtbare toeschouwer mag zijn, niet al leen bij de mondaine feesten van de haute bourgeoisie, maar ook bij de decadentie en het vulgaire snobisme van een we reld waarvan niemand zich nog sprak over hoe hond?rKj, het is om Proust te v jl' Geerten Meijsing (die Pj 00. gedragspsycholoog (.301 veel hoger aanslaat irBn Weense volksverlakker 1 Hafid Bouazza, Erik Bij Robbert-Jan Henkes centelijk Finnegans 1 mes Joyce vertaalden),! Wispelaere, Abdelkadej Lisette Lewin ('Zijn v derherinneringen instf mij, soms tot tranen tq mijne'). Zij lichten hun hoed voor de Fn ter. Alleen de eerste en bijdrage in het boek I buitenlanders. De eers de grote Amerikaans-I schrijver Vladimir (1899-1977), die dingen over Proust laatste is van Prousts tJ huishoudster Céleste| (1891-1984), die de kluizenaar verzorgde e stond van 1913 tot I dood. Jarenlang luisteil een stoel bij of op de I zijn bed gezeten, naar I len van de schrijver r avonds laat of middi nacht met een hoofd i len was teruggekeerd soiree in de hoge Pai gen. Haar bijdrage is i uit haar autobiografie! Proust, die een kwart e den reeds bij De Arb^ur verscheen. het bestaan zou willen herinne ren'. Rudi Wester, publiciste en di recteur van het Nederlands Lite rair Productie- en Vertalingen fonds, kent geen geestiger schrijver dan Proust: 'Zonder commentaar analyseert hij haarscherp de absurde gedra gingen van mensen, de schone schijn van maatschappelijke re laties, de waanzin van de liefde door de natuurlijke neiging van mensen om op de verkeerde te vallen.' Niet minder hemelhoog prij zend en -soms- wat hoogdra vend zijn de bijdragen van on der anderen Willem Brakman ('de moederliefde bij Proust is even ziekelijk als volmaakt'), An neke Brassinga (die met Cornips 13.0 Prachtig, zo'n verzame ne liefdesbetuiging* Proust-adepten. Maai werkelijk iemand zijn grond van Een liefde vl geprikkeld wordt om A/E gaan lezen? Ik vraag Ifio Hoe lezenswaard de nf™ dragen ook zijn, een lfo er niet zo heel veel wijak. Zo'n boekje aanbevelir een warm bad voor NO raars of proustianen,ird-i Proust-fans zich graadpra Maar wie nog nooit Proust heeft gelezen, ztrd-i nood vennoedelijk sch halend terzijde leggen, al zoveel over Proust ven, zó veel dat Prou$ b; werk er zelf welhaast 16. het zicht wordt onttrol^J™

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8