ECONOMIE Brussel: Autobelasting afschaffen Massaal protest tegen schrappen spaarloon Chipsoorlog voor Utrechtse rechtbank gische fiscus: ibanen weg Mobiele gesprekken jagen reisverzekeraars op kosten rosoft werft »o mensen epproducent S te koop de luchthaven js van de baan Bolkestein ziet voordelen voor autobezitter, industrie en milieu toezicht op pioenen nodig us omgaan lastige klant Philips-logo uit de gratie Blenders deugen nogal eens niet Nieuwe HSL Frankfurt-Keulen Brussel pakt Portugal aan vanwege overheidstekort De Geus: 'WAO-grens van één miljoen gauw bereikt' Maatregelen komen te laat Sterke toename illegale cd's Supermarkten ronden naar boven af Iel - De Belgische belas- Benst heeft 4000 tot 6000 enaren teveel. Dat blijkt n studie die de Belgische ter van financiën Reyn- ïeeft laten uitvoeren. Beter ik van informatica kan het 1 van 28.000 ambtenaren vrijdag 26 JULI 2002 inderen. Reynders ver- t de afvloeiingsoperatie tot zonder gedwongen ontsla- kunnen doorvoeren. ont - Geheel tegen de al- 1 ne tendens in gaat Micro- J ïensen aantrekken. Het 1 areconcern wil het aantal dsplaatsen uitbreiden met Op het ogenblik werken D00 mensen. Het besluit 1 het kader om de inves- en in onderzoek en ont- ling in het lopende boek- let 20 procent te vergro- n opzichte van vorig jaar, miljard dollar. „We han- altijd een langetermijnbe- ing, zelfs in tijden van mische uitdagingen en erheden", aldus topman Het Amerikaanse m Hershey, grote produ- chocolade en andere waren, is te koop. Liefda- dsstichting Milton Hers- :hool Trust, die 77 pro- in het stemrecht bij de leming bezit, zegt zich idere zaken te willen be lden. Op de beurs van ork schoot het aandeel )g met 23,5 procent tot lollar, goed voor een vaarde van 10,7 miljard - De geplande derde aven van Parijs komt niet nines, op 125 kilometer Franse hoofdstad. Giste- aarde de Franse minis- verkeer De Robien dat kes van de baan is. De Ü10 ;r wil bovendien dat het ent erover debatteert of J',05 vel een derde luchthaven rijgen. Het nieuwe vlieg- u in 2010 klaar moeten was bedoeld om de twee ide luchthavens, Orly en de Gaulle, te ontlasten. :Sr 3.87 3,56 3.64 3.71 6,07 2,45 2.74 7,00 0,31 2,84 8.88 7,90 7.72 1,80 .6,85 19,33 !0,75 >5,70 15,49 40.59 45,90 2,66 4,74 5,38 3,84 0,22 6,00 12.60 16,60 17,90 24.30 19,65 22,6C 25,6C 23.5C 10.6C 38,2C 18.4C 13.7E 9.31 14,IC 0L 49,001 18,51 23,67 door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Commissie wil de belasting op de aankoop van nieuwe auto's (BPM) afschaffen. In plaats daarvan zou de wegenbelasting omhoog moeten. Ook zouden landen ter compensatie van het schrappen van de BPM kunnen besluiten de accijns op diesel en benzine te verhogen, zodat niet het bezit maar het gebruik van de wagen extra wordt belast. Schonere voertuigen komen in de Brusselse plannen in aanmerking voor een milieubo- Eurocommissaris Bolkestein meent dat zowel de auto mobilist, de autoindustrie als het milieu baat hebben bij zijn plannen. Hij wijst op de enorme verschillen in BPM (Belasting Personenwagens en Motorrijwielen) tussen de lidstaten van de Europese Unie. In Nederland be draagt de standaard-BPM 45 procent van de nettoprijs (zonder BTW). Voor dieselrijders komt daar nog eens 328 euro bovenop, voor benzinewagens gaat er 1540 eu ro vanaf. Deense automobilisten zijn veel duurder uit. Zij betalen liefst 180 procent BPM bovenop de netto- prijs van hun nieuwe wagen. Volgens Bolkestein versto ren deze verschillen de vrije handel in de EU. In de plannen die hij vandaag presenteerde stelt Bolke stein voor de BPM in de EU af te schaffen in vijf tot tien jaar. Tegelijkertijd zou de jaarlijkse wegenbelasting om hoog moeten. In Nederland betaalt de benzinerijder nu 150 tot 500 euro per jaar. Voor dieselwagens varieert de motorrijtuigenbelasting van 400 topt 1000 euro per jaar. Bolkestein voelt er veel voor om schonere auto's een korting te geven. Voordeel van het verdwijnen van de BPM is dat de fa brikanten voor dezelfde wagen overal in de EU dezelfde nettoprijs kunnen rekenen. Burgers die een auto in een ander EU-land kopen, profiteren ook van de voorstel len. Nu wordt deze automobilist vaak zowel in het land van de aankoop als van vestiging aangeslagen voor de BPM. Bolkestein wil aan deze dubbele heffing een eind maken. Het is de tweede keer deze week dat Brussel met plannen komt die direct ingrijpen in de nationale belas tingstelsels. Afgelopen woensdag presenteerde Bolke stein het voorstel om de dieselaccijns te verhogen en (voor het vrachtvervoer) te harmoniseren. ag - Bonden voor ge- 7,86 leerden eisen dat staats- '|^ris Rutte (sociale zaken) 02,7èr toezicht houdt op 32.^ infondsen. Ook willen ze 52'1; ïggenschap bij de fond- 99,99nleiding is de bekend- door de Pensioen- en 93to<pringskamer, dat 200 34,o(h door de dalende Dersen in de problemen fomen. 4EER - Brancheorganisa- to-VNI en vakbonden medewerkers van elek- lische winkels een gra- ïs hoe zij moeten om- et agressieve en stelende Volgens de organisato- mt het gevoel van on- id toe en worden werk- daardoor ziek of ar- igeschikt. Voor de cur- die dit najaar beginnen, oen euro beschikbaar. eindhoven/gpd - Het vijftig jaar oude beeldmerk van Philips ver dwijnt geleidelijk uit het straat beeld. Voortaan zal het logo met zijn schild, sterren en lijnen al leen achterop brochures en op de verpakking van producten te zien zijn. Anderhalf jaar geleden nog werd naarstig gewerkt aan een mo dernere versie. Het intern als 'ouderwets' bekendstaande lo go, zou niet meer voldoen aan de eisen van de 21ste eeuw. De vernieuwing werd vorig jaar af geblazen omdat het 'te duur' is voor een concern met een mil- jardenverlies. Nu is dus besloten het logo een langzame dood te laten sterven. Al bij het WK-Voetbal in mei was het Philips-logo nergens meer terug te vinden. Ook langs andere voetbalvelden, zoals in het PSV-stadion, maakt het logo op termijn plaats voor alleen het woord Philips. Een Philips- woordvoerder. „Waar reclame aan vervanging toe is komt voortaan alleen het woordmerk te staan. In een iets modernere kleur blauw." Op het briefpapier verdwijnt het logo van bovenin naar ergens onderop. In adver tenties op tv en in kranten en tijdschriften zal het niet meer te zien zijn. In 1925 werd het beeldmerk voor het eerst ge bruikt op een verpakking van Miniwatt-radiobuizen. De lijnen symboliseren de radiogolven en de sterren de ether. den haag/anp - Het is droevig gesteld met de veiligheid van blenders (elektrische bekers die spullen fijnmalen) aldus een test in de Consumentengids. Vijf van de twaalf geteste modellen ble ken onvoldoende veilig. Deksels vlogen eraf waardoor hete soep kan rondspetteren. De modellen vertoonden bovendien meerde re elektrische tekortkomingen, overigens zonder direct gevaar voor de gebruiker. De modellen die 'onvoldoende veilig1 werden beoordeeld zijn van de merken Kitchen Aid, Kenwood, Inven- tum, Krups en Clatronic. Alleen een model van Siemens werd als 'goed' beoordeeld. Blenders zijn in opkomst. De apparaten wor den gebruikt om soepen, sauzen en milkshakes bereiden en voor het pureren van babyvoeding. utrecht/gpd - Als rechtbankpre sident Schepen zegt dat hij graag vijf zakken chips wil hou den ('alleen om te bekijken na tuurlijk'), graaien raadsman Heerma van Voss (Smiths Food Group) en het raadsliedenduo Kaak en Vollebregt (Unichips Italia), tegelijkertijd in de stapel. „Neemt u maar," klinkt het in koor. Maar Schepen wil de zak ken graag van één partij lenen: „Da's gemakkelijker bij het te rugsturen." Een kort geding over Lays Medi- terraneas - de nieuwe chipslijn van Smiths Food Group - voor de Utrechtse rechtbank. Twee chipsproducenten betwisten el kaar of chips al dan niet in olijf olie gebakken zijn. Uit heel Eu ropa overgevlogen verkoopma nagers die geen Nederlands ver staan, luisteren urenlang naar betogen over inbreuken op het merkenrecht en wat dies meer zij. Ze kijken ook naar een Spaanstalige versie van de recla mefilm, waarin acteur Antoinio Banderas de Lays-chips aan prijst Heerma van Voss spreekt na mens Smiths over zes miljoen euro schade die het bedrijf lijdt als de rechter de eis van de Itali anen toewijst: vernietiging van alle in de detailhandel aanwezi ge verpakkingen van Lays Me- diterraneas en een rectificatie in dagbladen met daarbij een dwangsom van 10.000 euro per dag. Het geschil komt hier op neer. De Italianen claimen hun chips in de gezonde olijfolie te bak ken, de Nederlanders bespren kelen de in traditionele olie ge bakken chips met een beetje (twee procent) olijfolie. Olijfolie is veel duurder en dat zie je in de prijs terug. Een zak Lays Me- diterraneas kost 1,09 euro, de San Carlo-zak 1,69 euro. 'Oneerlijke concurrentie' con cluderen de Italianen, die verder vinden dat de Nederlandse con current de consumenten mis leidt en dat - met name de oran je - zakken te veel op elkaar lij ken. Heerma van Voss merkt op dat het een andere tint oranje is en dat op de verpakking en in de reclame staat dat het product met olijfolie is verrijkt. „Verrij ken betekent in goed Neder lands toevoegen en niet berei den of frituren." Het benadruk ken in de reclamefilmpjes van het woordje olijfolie en het goe de mediterrane leven, vindt hij niet zo'n punt: „Overdrijving en suggestie zijn reclame eigen." De Utrechters brengen de Leid- se hoogleraar Wagenaar in stel- 22 84 RTTopman Mehdorn van Duitse spoorwegen steekt de duim omhoog bij de ingebruikname van 42,34Iv traject voor de hogesnelheidstreinen tussen Keulen en Frankfurt. Daarmee wordt de reistijd met ^■^Nperkt tot 76 minuten. De ICE-trein jakkert met een snelheid van 300 kilometer per uur langs de oo4,ooWeg- De HSL kostte 6 miljard euro en er werden 30 tunnels en 18 bruggen voor aangelegd. Luft- "opt binnenlandse vluchten te kunnen schrappen en de luchthaven Frankfurt voor andere vluchten ken. Op de oude spoorweg komt meer ruimte voor goederentreinen zodat de autosnelweg wordt «to: DPA/Oliver Berg De Utrechtse rechtbankpresident Schepen (links) en zijn griffier achter een uitstalling van zakken chips. Foto: GPD/Marc van der Kort ling, die onderzoek heeft gedaan naar het koopgedrag. Zijn bood schap: de meeste mensen kopen routinematig, zonder de infor matie op het pak te lezen. Men sen die wel geïnterresseerd zijn, bestuderen de lijst met ingredi ënten wel. „Het staat er op. Die mensen worden dus niet mis leid. Daarmee is het verhaal ei genlijk uit." Maar Kaak geeft zich niet zo maar gewonnen: „Olio di oliva, een kannetje olijfolie. Olijfolie, olijfolie, olijfolie, dat is wat het product uitstraalt. Olijfolie, olijf olie en dat gaat zo maar door. Mensen associëren olijfolie met gezondheid, met bescherming van hart- en bloedvaten." Maar die chips van Smiths zijn vol gens Kaak helemaal niet ge zond. „Er zit 34 procent traditio nele vetten in, net zoveel als in uw paprikachips." De uitspraak is op 8 augustus. den hjlag/anp - De mobiele te lefoons hebben de reisverzeke raars vorig jaar nogal op kosten gejaagd. Meer dan voorheen pakken Nederlanders in nood hun gsm'etjes in plaats van de vaste telefoon om familie en vrienden te alarmeren. Dat blijkt uit een enquête onder reisverzekeraars door het Cen trum voor Verzekeringsstatis tiek. De verzekeraars vergoeden in een deel van de polissen de belkosten naar familie en vrien den in Nederland. Bellen met gsm's vanuit het buitenland is echter in sommige vallen flink duurder dan het bellen met de vaste telefoon. De verzekeraars hebben ook last van de inflatie: daardoor zijn veel spullen en diensten die ze moeten vergoeden duurder ge worden. De meest geclaimde schades bleken kosten voor me dische hulp en het verlies van bril of contactlenzen. Van alle premies betaalden de reisverze keraars vorig jaar 52,7 procent uit als schade. Dat was een jaar eerder nog 50,1 procent. Vanwe ge die toegenomen schadever goedingen, zagen de reisverze keraars hun resultaat over 2001 dalen van 10,2 naar 7,5 procent van de verdiende premie. Ondanks de hogere schade, zeg gen de verzekeraars de premie nauwelijks te verhogen. Ze doen dit naar eigen zeggen vanwege de onderlinge concurrentie. De verzekeraars zetten samen vorig jaar 400 miljoen euro om. Uit onderzoek bleek dat vorig jaar een miljoen Nederlanders on verzekerd op vakantie ging naar het buitenland. Van degenen die wel een polis hadden afgesloten, had 63 procent een doorlopen de reisverzekering. lissabon/afp - De Europese Commissie gaat optreden tegen Portugal omdat het land een veel groter overheidstekort heeft dan is toegestaan. Het is voor het eerst dat de commissie een dergelijke procedure tegen een lidstaat begint Gisteren werd bekend dat Por tugal vorig jaar is uitgekomen op een overheidstekort van 4,1 procent. Dat is meer dan de 3,9 procent die het in juni meldde. Het land zit daarmee een stuk boven de 3 procent waaronder de eurolanden volgens het Ver drag van Maastricht moeten zit ten. De procedure tegen Portugal, die Eurocommissaris Solbes gis teravond aankondigde, komt in eerst instantie neer op enkele aanbevelingen die Lissabon moet opvolgen. In het uiterste geval kan Brussel Portugal een boete opleggen. In juni liet de Europese Com missie weten dat Portugal op heldering diende te geven over zijn tekort. Het hoge percentage kwam naar buiten na een speci ale ministerraadsvergadering die was gewijd aan de financiën van Portugal. Twee weken gele den verklaarde Solbes al er zeker van te zijn dat Portugal een overheidstekort had dat aan zienlijk groter is dan 3 procent. den hjlag/anp - Minister De Geus van sociale zaken voor spelt dat het aantal WAO'ers binnenkort stijgt tot ruim een miljoen. De maatregelen van het nieuwe kabinet komen te laat om dat te vermijden, zei de CDA'er vandaag in de Volks krant. „U hoort mij niet zeggen dat ik weg ben bij één miljoen WAO'ers. Die komen er name lijk. Dat gaan we binnenkort meemaken. We zijn er al bijna en het duurt nog wel even voor we de vruchten gaan plukken van het nieuwe beleid", aldus oud-vakbondsman De Geus. Toenmalig premier Lubbers (CDA) zei in 1991 dat hij zou op stappen als het aantal arbeids ongeschikten het miljoen zou bereiken. Eind september van dat jaar telde Nederland 896.800 WAO'ers. Eind maart van dit jaar werden volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 985.000 WAO- uitkeringen geregistreerd. De centrumrechtse coalitie heeft in het regeerakkoord onder meer afgesproken de WAO-uitkering pas te verhogen en de WAO- boete voor grote bedrijven pas Minister De Geus van sociale za ken. Foto: ANP/Ed Oudenaarden af te schaffen als de instroom aanzienlijk daalt. De Sociaal- Economische Raad had eerder voorgesteld die maatregelen di rect in te voeren. rijswijk/anp - Zo'n 28 procent van alle cd's die wereldwijd worden verhandeld zijn illegaal opgenomen. Dat blijkt uit een onderzoek van de internationale federatie van muziekproducen ten (IFPI). De organisatie schat de schade op 4,3 miljard euro. Uit het IFPI-rapport blijkt dat er in 2001 wereldwijd 500 miljoen illegaal geperste cd's werden verkocht. Nog eens 450 miljoen cd's werden met branders ver vaardigd zonder dat daarover rechten werden betaald. Het aantal illegaal opgenomen cas settes daalde van 1,2 miljard naar 900 miljoen. Volgens de muziekproducenten is de grote stijging van het aan tal illegale cd's vooral toe te schrijven aan de verkrijgbaar heid van goedkope schijfjes waarop bestaande cd's kunnen worden opgenomen. Ook het uitgebreide aanbod van cd- branders zou een belangrijke rol spelen. De top-10 van landen waar de meeste illegale geluidsdragers worden verhandeld, wordt aan gevoerd door China. Hier be staat 90 procent van alle ver kochte muziek uit niet-officiële kopieën. Indonesië is tweede met 85 procent. den hjlag/anp - De supermark ten zijn bezig de europrijzen af te ronden, vaker naar boven dan naar beneden. Mede daardoor zijn artikelen in de supermark ten gemiddeld 2,3 procent duurder geworden. Een onge bruikelijk forse stijging, aldus de Consumentenbond na eigen onderzoek van 2500 producten en diensten. De bond zag in juni dat de meeste supermarktprijzen ein digden op een 5 of een 9. Een halfjaar geleden kwamen nog al lerlei cijfers voor, omdat de prij zen keurig waren omgerekend. Vanwege afronding naar boven lijkt in de supermarkt sprake van uitgestelde prijsstijgingen, aldus de bond. Sommige branches blijken de prijzen sterker te verhogen dan de supermarkten. Benzineshops rekenden in juni 4,3 procent meer dan in januari. Grote boosdoener is het bekertje kof fie, waarvan de prijs veelal steeg van 0,45 naar 0,70 euro. Ook binnen de horecasector komt geen einde aan de prijs stijgingen, ontdekte de Consu mentenbond. Lunchrooms ver hoogden de tarieven dit voorjaar met 4,1 procent en hotels met 3,7 procent De Consumentenbond vroeg de regering eerder dit jaar vergeefs om een algehele prijsstop. Zo zouden de sterke verhogingen in de hand gehouden moeten worden. De bond constateerde vrijdag dat de prijzen in de afge lopen anderhalf jaar gemiddeld met 9,7 procent zijn gestegen. „Het blijft moeilijk te bewijzen in hoeverre euro hieraan heeft bijgedragen. Feit is dat veel goederen fors duurder zijn geworden", aldus de bond. utrecht/gpd - De actie van de FNV tegen de afschaffing van het spaarloon slaat aan bij de achterban. Tijdens de eerste twee dagen hebben zich al 8500 leden achter het protest geschaard. Via de website van de FNV stuurden ze een voorgedrukte actiebrief naar de drie regerings fracties. De vakbond maakt bezwaar tegen de afschaffing omdat werknemers er gemiddeld 300 euro per jaar op achteruit gaan. De bond beschouwt het als een ordinaire bezuini gingsmaatregel waar niets tegenover staat. Daardoor dreigen nieuwe looneisen. „Als het niet van de fiscus komt, dan maar van de werkgevers", zo redeneert de FNV. De nieuwe regering van CDA, WD en IPF vindt de re geling te duur. Er doen bijna 3 miljoen mensen aan mee, die vorig jaar samen 2,2 miljard euro inlegden aan spaargeld. Doordat zij over dit geld geen belasting beta len, loopt de fiscus jaarlijks bijna 800 miljoen euro mis. De spaarloonregeling werd in 1995 ingevoerd op voor stel van de Kamerleden Vreugdenhil (CDA) en Ver meend (de latere staatssecretaris en minister voor de PvdA). Het parlement was enthousiast; het spaarloon werd gezien als een wapen tegen dreigende loonstijgin gen. Later kwam de kritiek. Onderzoek toonde aan dat vooral ambtenaren en de beter betaalde werknemers profite ren van het spaarloon. Mensen met lagere inkomens kunnen het geld niet missen. Bovendien hebben zijn v minder belastingvoordeel, doordat zij een lager belas tingtarief betalen. Begin dit jaar meldden de WD en Groenlinks dat ze van het spaarloon afwilden. Ook de toenmalige PvdA- staatssecretaris Bos (financiën) gooide een balletje op. „Kunnen we die 800 miljoen euro niet beter gebruiken voor maatregelen waarvan ook de lage inkomens profi teren?", zo vroeg hij zich af. De FNV ziet dat laatste ech ter niet gebeuren binnen de huidige regeringsplannen. Een andere aantrekkelijke spaarvorm voor werknemers, de premiespaarregeling, blijft buiten schot. Aan deze re geling, die grotendeels wordt betaald door werkgevers en werknemers, doen minder mensen mee. Ook zijn er lagere bedragen mee g moeid.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7