BUITENLAND Israëli's bang voor geweld na actie Gaza Ontstemd Gibraltar houdt op eigen houtje referendum over toekomst Moussaoui trekt bekentenissen in 'Nobelprijs Arafat was niet verdiend' Media: Powell neemt erg langzaam afscheid Overbelaste Milosevic moet het rustiger aan doen iwe aanklacht nt Los Angeles entijn Pfirter teur OPCW ter 25 doden na dweer Turkije |r voor hotdogs »ak bosbrand I ird-Korea heeft i van incident )aeda-leden den in de VS' Rif bezwijkt door warm water L: Asteroïde bedreiging eles - De Californische die onlangs voor het oog óai en videocamera een zwar- ner op hardhandige wijze eerde, heeft zich mogelijk Ier aan mishandeling dig gemaakt. De 32-jarige on Williams beweert twee voor de gefilmde mis- eling door de agent en van diens collega's zó zijn geslagen dat hij in raakte. Williams heeft een eclaim van 75 miljoen ingediend tegen de agen- agenten ontkennen. De Argentijnse di- ïat Rogelio Pfirter is de re topman van de Organi- roor het Verbod op Che- iP e Wapens (OPCW). De ige jurist is gisteren geko- dens een buitengewone lering in Den Haag. De tg van een nieuwe di- was nodig door het tu- iuze vertrek in april van [auricio Bustani, de eer- :eur van de OPCW. Hij 2000 unaniem herko- taar de VS zegden het ver en in hem op, en zetten irige lidstaten onder druk e ontslaan. ia - Zeker 25 mensen zijn ireek in het noorden van e omgekomen door reer. Vooral de provincie an de Zwarte Zee is zwaar fen. Vice-premier Yilmaz it het getroffen gebied, te verwachten dat het tal boven de dertig zal ïen. Reddingswerkers n de hoop verloren nog intal vermisten levend te- vinden. In de regio regent ids maandag. Ongeveer gebouwen zijn ver- Ook is er veel schade landbouwgronden. Ncisco - Een kampeer- t een kampvuurtje had t om hotdogs te berei- jeeft de grote bosbrand :aakt die in de Ameri- staat Califomië het Se- National Park bedreigt, ptie heeft de 45-jarige aangehouden. Voor ïren is in het kurkdroge leen speciale vergunning De vrouw had deze niet. 11.500 brandweer- 3 proberen het natuur- r enkele van de oud- zrootste bomen op aarde fe redden. De vlammen n aangewakkerd door de 'nd, en hebben al een Ivan 22.000 hectare ver- De Noord-Koreaanse heeft Zuid-Korea per haar spijt betuigd over lietincident in de Gele d eind vorige maand, en dat beide landen hun oeten doen dit soort in- in de toekomst te ten. Het treffen kostte Koreaanse zeelieden inbekend aantal Noord- in het leven. De spijtbe is opmerkelijk omdat ig Seoul er eerder van tchuldigd met schieten tegonnen. rk - Extremistische s, die mogelijk banden met het terroristennet- •Qaeda, hadden een skamp in de Ameri- staat Alabama. Dat e Amerikaanse zender basis van informatie Britse recherche. Vol- C heette het kamp 1 Zero USA', een naam rijst naar de plek in New ar tot 11 september het rade Center stond. Op lingsterrein zijn onder et kogels doorzeefde )oppen en een politie- angetroffen. De Britten van het kamp weten via un land gearresteerde a-aanhanger. vrijdag 26 juli 2002 gibraltar/anp - Gibraltar gaat zelf een refe rendum houden over de toekomst van de Brit se kroonkolonie. De uitkomst daarvan moet de Britse en Spaanse bewindslieden die on derhandelen over de status van 'De Rots' aan het denken zetten. De regeringsleider van Gi braltar, Peter Caruana, houdt zich verre van de Brits-Spaanse onderonsjes. Hij wil die onder mijnen en kondigde daarom gisteren - in het Spaans - een eigen referendum in de herfst aan. De uitkomst is niet moeilijk te raden. Voor standers van een nieuwe status waarbij Spanje meer zeggenschap krijgt, en het bestuur over de Britse mini-kolonie mogelijk zelfs over neemt, zijn in Gibraltar vrijwel onvindbaar. De Britse en Spaanse ministers van buitenlandse zaken, Jack Straw en Ana Palacio, weten dat. Beide partijen spraken daarom eerder al af dat een overeenkomst tussen Londen en Madrid niet enkel afhangt van een meerderheid in Gi braltar. Maar als Caruana straks met de uitslag van het referendum in de hand met een keiharde af wijzing van de plannen komt, wordt het voor Straw moeilijker de soevereiniteit met Spanje te gaan delen. De bijna 30.000 bewoners van het 6,5 vierkante kilometer grote Gibraltar ge nieten een zeer hoge levenstandaard, en be schouwen zich als een apart genre Britten, maar bovenal Britten. Gibraltar werd aan het begin van 18de eeuw door rondschuimende Britse en Nederlandse troepen veroverd op de Spanjaarden. Het werd bij het Verdrag van Utrecht van 1713 voor altijd aan Groot-Brittannië overgedragen, tenzij Londen het bestuur opgeeft. Dan wordt het automatisch Spaans grondgebied. Begin jaren zestig begon het bewind van de Spaanse caudillo Francisco Franco maatregelen te ne men om de Spaanse claims op Gibraltar te la ten gelden. Hij wendde zich tot de VN en be gon lastig te doen aan de grens. In een referendum in 1967 hield Gibraltar met overgrote meerderheid vast aan de Britse soe vereiniteit over het schiereiland. In 1969 sloot Franco de grens helemaal. In dat jaar kreeg Gi braltar een grondwet, waarin onder meer werd vastgelegd dat geen enkele Britse regering de soevereiniteit zou overdragen aan een andere staat tegen de wil van de bevolking in. Na de dood van Franco werden de betrekkin gen met Spanje beter. In december 1982 ging de grens weer open voor voetgangers. De be perkingen van het grensverkeer verdwenen ge leidelijk en begin 1985 geheel. Londen en Ma drid begonnen over de status te onderhande len maar bleven op cruciale punten tegenover elkaar staan. In 1991 heeft Madrid voorgesteld Gibraltar au tonoom te maken met een gedeelde soeverei niteit met zowel de Britse als de Spaanse mo narch als staatshoofd. Iets vergelijkbaars heeft Spanje in Andorra met Frankrijk. De leiding van Gibraltar verwierp dat plan echter. Ge deelde soevereiniteit is nog steeds een belang rijk thema bij het zoeken naar een oplossing tussen Londen en Madrid, maar de bevolking van Gibraltar zal die bestuursvorm deze herfst vrijwel zeker opnieuw afwijzen. alexandria/afp-dpa Zacarias Moussaoui, de enige persoon die is aange klaagd in verband met de aanslagen van 11 septem ber, heeft gisteren voor de federale rechtbank in de Amerikaanse staat Virginia zijn gedeeltelijke schuldbe kentenis 'in naam van Al lah' weer ingetrokken. Eer der had hij schuld bekend aan vier van de zes punten van de aanklacht. „Vanwege mijn verplich tingen tegenover mijn schepper, Allah, en om mijn leven te redden en te verdedigen, trek ik mijn schuldbekentenis weer in", zei Moussaoui in de volle rechtszaal in de stad Alexandria. De 34-jarige Fransman verdedigt zich zelf. Hij werd in augustus gear resteerd vanwege overtre ding van de visumwet. Vier maanden later werd hij aangeklaagd voor onder meer samenzwering om internationaal terrorisme te plegen, een vliegtuig te kapen en het te toestel ge bruiken voor een aanslag. Hij kan daarvoor de dood straf krijgen. Federaal rechter Leonie Brinkema had eerder op de dag bepaald dat zij de schuldbekentenis van de verdachte zou accepteren. Maar hij zou dan wel zijn relatie met het netwerk van Osama bin Laden moeten onthullen, en zijn rol bij de kaping van de vier vliegtuigen moeten verduidelijken. Hierop vroeg Moussaoui om een pauze. Toen hij terugkeerde trok hij zijn bekentenis weer in. Hij ci teerde daarbij uit Shake speare's Hamlet: „Zijn of niet zijn, dat is de vraag. Ik zeg: Schuld bekennen of geen schuld bekennen, dat is de vraag. Als moslim kan ik niets bekrachtigen dat tot mijn dood kan lei den." den haag/gpd - Een groep Amerikaanse jongeren is een actie begonnen om de Nobelprijs van de Pales tijnse leider Yasser Arafat in te trekken. Ze proberen via internet zoveel moge lijk handtekeningen te verzamelen om het No- belcomité onder druk te zetten de prijs te herroe pen. Volgens de reglemen ten is dat onmogelijk, maar de jongeren vinden dat er een uitzondering moet worden gemaakt Arafat ontving in 1994 sa men met de Israëlische leiders Yitzhak Rabin en Shimon Peres de vredes prijs. De jongeren verwij ten Arafat dat hij sinds dien onvoldoende heeft gedaan om een einde te maken aan de strijd in het Midden-Oosten. Door de prijs te herroepen, zal de druk op Arafat om te wer ken aan vrede toenemen, zo hopen ze. Sympathisanten van de actie kunnen via internet (www. revoketheprize. org) een petitie ondertekenen. Volgens de teller op deze site hebben inmiddels ruim 403.000 mensen dat gedaan. De jongeren om schrijven zichzelf als 'een groep vrienden, allemaal 32 jaar of jonger, van de oostkust van de Verenigde Staten'. Ze zijn niet ver bonden aan een joodse of niet-joodse organisatie, schrijven ze. In de ogen van de jonge ren is het vooral Arafat die geen gehoor heeft gegeven aan de oproep van het Nobelcomité. Dat sprak bij de overhandiging in 1994 de hoop uit dat 'de prijs als aanmoediging zou dienen voor alle Israë liërs en Palestijnen die streven naar een blijvende vrede'. Arafat erkende dat 'deze symbolische prijs niet aan hem en zijn part ners werd gegeven om een missie te bekronen die zij al hadden volbracht, maar om hen te steunen op hun weg'. Het Noorse Nobelcomité week af van de normale gang van zaken door de prijs als aanmoediging te gebruiken, aldus de Ame rikanen. Daarom 'kan en moet' het nu ook een uit zondering maken, door de prijs voor het eerst in de geschiedenis weer in te nemen. „Dat zal niet gebeuren", zegt een woordvoerster van het Nobelcomité. „Het comité neemt nooit een prijs terug. De prijs wordt altijd gegeven voor iets wat al is gedaan. Zo ging de Nobelprijs voor de vrede al eerder naar lei ders uit het Midden-Oos ten (in 1978 aan Mena- chem Begin en Anwar Al- Sadat) en ook al drie keer naar Noord-Ierland." Geregeld uiten mensen hun onvrede over het oor deel van de jury. Bij het bureau komen veel pro testbrieven binnen. De stapels groeien als conflic ten in hevigheid toene- jeruzalem/ap-dpa-afp - Minis ter van buitenlandse zaken Shi mon Peres heeft de Israëlische burgers er gisteren voor gewaar schuwd dat Israël waarschijnlijk een hoge prijs zal moeten beta len voor de luchtaanval op Gaza- Stad, waarbij zestien Palestijnen, onder wie Hamas-leider Salah Shehadeh, het leven lieten en honderd mensen gewond raak ten. Terwijl Peres aan buitenlandse media in Jeruzalem probeerde duidelijk te maken dat de lucht aanval met een zware, laserge- leide bom op een dichtbevolkte woonwijk een vergissing was, schoten Palestijnse extremisten een Israëlische rabbijn dood in een auto bij de nederzetting Alei Zahav op de Westoever. Een tweede inzittende van de auto raakte zwaargewond, meldde het Israëlische leger. Harnas en andere militante Pa lestijnse groeperingen kondig den gisteren opnieuw aan de luchtaanval te zullen wreken. Peres zei tegen het radiostation van het Israëlische leger dat de situatie ernstig dreigt te escale ren. „Ik vrees dat onschuldigen er duur voor zullen moeten be talen", zei hij. Israëlische militairen hebben in tussen afgelopen nacht nabij Gaza-Stad gebouwen vernield waar Palestijnen raketten en mortieren zouden maken. Zij zetten onder meer bulldozers en helikopters in. Het kwam tot he vige schietpartijen met Palestij nen. Vier van hen raakten ge wond. Eerder hadden Palestij nen joodse nederzettingen met mortiergranaten bestookt. Het leger drong met zeven tanks en drie bulldozers het dorp al- Zeitun binnen, waar het volgens Palestijnse getuigen drie gebou wen verwoestte. Dat waren een kantoor van de Palestijnse vei ligheidsdienst, een opslagplaats voor gasflessen en een huis. Er waren zeven explosies, waar door onder meer een smederij en tien huizen zwaar werden beschadigd. Het Israëlische leger heeft ver klaard dat de militairen 22 ma chines hebben verwoest die dienden voor de fabricage van Kassam-raketten en dat ze ge bouwen waar die werden ge maakt, hebben opgeblazen. Daarna zijn de militairen weer vertrokken. Volgens het leger zijn de afgelopen dagen veel Kassam-raketten afgevuurd op Israëlische doelen. groot barrièrerif - Een medewerker van Greenpeace wijst naar stervend koraal in het Groot Barrièrerif voor de Australische kust. Het unieke natuurgebied heeft het al jaren zwaar te verduren door de stijgende temperatuur van het zeewater, en de voorspellingen voor de toekomst ziijn niet goed. Een Australisch onderzoeksburo maakte gisteren bekend dat de zomer van dit jaar - die op het Zui delijk Halfrond al afgelopen is - de hoogste watertempe ratuur heeft laten zien sinds de metingen in 1870 begon nen. Later dit jaar komen daar nog de gevolgen bij van het verwachte klimaatverschijnsel Ei Nino, dat zorgt voor warmere zeeën rond Australië. Er was deze week meer slecht klimaatnieuws. Amerikaanse en Indiase onderzoe kers concludeerden in het wetenschappelijke tijdschrift 'Science' dat de moessonregens in Zuid-Azië heviger zijn dan ooit, en dat de wolkbreuken de komende jaren waar schijnlijk alleen maar in kracht zullen toenemen. Ze wijten dat aan de opwarming van de atmosfeer. Door de gevol gen van de hevige regens van dit jaar zijn in Bangladesh, Nepal en India al zo'n 300 mensen gestorven. Zeven mil joen mensen in de regio zijn in hun huis vast komen te zitten of zijn dakloos geraakt door de watersnood. De re gering van Bangladesh maakte bekend dat eenderde van het land onder water staat. In de noordoostelijke Indiase deelstaat Assam zijn ongeveer duizend dorpen ondergelo pen. Ook de deelstaat Bihar in de greep van de moesson. Het leger is ingezet om voedselpakketten te droppen. Foto: Reuters/Greenpeace new york-washington/anp - Amerikaanse media zien het komen tot een breuk tussen minister van buitenlandse za ken Colin Powell enerzijds en president George Bush en diens uiterst conservatieve entourage anderzijds. Powell ontkende gisteren echter dat hij over af treden denkt. Maar de spannin gen tussen Powell en Bush lij ken Powell langzaam op te bre ken, aldus The New York Times. De krant voorziet dat Powell het einde van Bush' ambtster mijn niet als bewindsman haalt. Diplomaten in Washing ton stellen dat de relatie van de minister van buitenlandse za ken met andere topfiguren niet zo slecht is geweest sinds de dagen dat Ronald Reagan presi dent was en defensieminister Weinberger slaande ruzie had met Powells voorganger Schultz. Powell zei gisteren dat de me dia om de week over zijn aftre den schrijven, maar hij noemde de geruchten 'onzin'. Toch wordt hij opvallend vaak met 'de vraag geconfronteerd. Pas nog grapte Powell wat met per soneel van het Witte Huis, en sloot hij af met: „Overigens treed ik niet af'. De voormalige generaal Powell uit zich van nature diplomatiek over delicate kwesties, maar even later moet hij een extreem stand punt van Bush en diens entoura ge verwoorden. De tegenstellin gen tussen de voor Amerikaanse begrippen gematigde Powell en de instinctief handelende con servatieven als Bush, minister van defensie Rumsfeld en vice- president Cheney komen zo wel erg pijnlijk voor het voetlicht. Het laatste voorbeeld van Po wells eenzaamheid aan de top deed zich maandag voor. Powell moest de Amerikaanse politiek ten aanzien van de VN-hulpor- ganisatie UNPF verwoorden. Washington sloot de geldkraan voor die UNPF omdat het VN- fonds in China steun zou geven aan de promotie van zwanger schapsonderbreking. Powells ei gen ministerie had al vastgesteld dat die informatie niet helemaal klopte. Bovendien is Powell zelf geen tegenstander van abortus. Toch verwoordde hij de nieuwe lijn van aartsconservatief Was hington, en hij blijft dat volgens zijn medewerkers doen. ia - De Amerikaanse lartorganisatie NASA it dat de asteroïde 2002 m gevaar voor de aarde De klomp steen li twee kilometer voert ir de ranglijst van 37 ke asteroïden aan, igstwaarschijnlijk raakt arte onze planeet niet. steroïde zijn nog te raarnemingen gedaan exact te kunnen in. Astronomen spra- ir deze week over een inslag op 1 februari door Simone van Driel den haag - De Joegoslavische ex-president Slobodan Milosevic heeft hartproblemen en moet meer rust nemen. Milosevic, die terechtstaat voor het Joegoslavië-tribu- naal, heeft behandeling nodig door een cardioloog. Artsen die Milosevic enkele we ken geleden onderzochten, hebben gecon stateerd dat hij 'ernstige cardiovasculaire risico's' loopt, zei de Britse rechter May gis teren tijdens het proces tegen Milosevic Milosevic was onderzocht nadat hij twee keer achter elkaar voor langere tijd kampte met griep en hoge koorts. Dat Milosevic medicijnen voor zijn hart slik te, was in Joegoslavië jarenlang een pu bliek geheim. De rechters zijn zeer be zorgd over de gezondheid van de 60-jari- ge ex-president. Hij maakt lange dagen, omdat hij weigert een advocaat aan te stellen en zichzelf verdedigt. Milosevic neemt alle getuigen lange, intensieve kruisverhoren af - hij heeft dat de afgelo pen zes maanden zo'n honderd keer ge daan - en die verhoren moet hij eerst zelf voorbereiden. Meer dan eens heeft hij geklaagd over de 'vrachtwagenladingen' documenten die hem door de aanklagers worden bezorgd en die hij allemaal moet lezen. De papie ren nachtmerrie is alleen maar groter ge worden nu het proces over Kosovo bijna is afgerond en de behandeling van de aanklachten over misdaden in Kroatië en Bosnië in zicht komt. Milosevic heeft '90.000 pagina's en 500 cassettes' aan be wijsmateriaal van de aanklagers gekre gen, zei hij gisteren. Als hij dat allemaal moet lezen en bekijken, is hij bijna een jaar bezig. Zowel de aanklagers als de rechters de den Milosevic opnieuw de suggestie om een advocaat aan te stellen. De aankla gers suggereerden dat de rechters hem wellicht maar een advocaat moeten op dringen. De Jamaicaanse rechter Robin son opperde Milosevic om zelf een aantal getuigen te verhoren, en de anderen aan een advocaat over te laten. Maar Milose vic reageerde als gestoken. Hij wil nog steeds niet van assistentie weten. „Ik waardeer uw aandacht en bezorgd heid", zei hij tegen Robinson. „Maar ik er ken dit illegale tribunaal niet, en ik laat mij niet vertegenwoordigen bij een ille gaal instituut." Het rapport over zijn ge zondheidstoestand vindt hij 'uw pro bleem', liet hij de rechters weten. „Ik wil u eraan herinneren dat ik niet om een me disch onderzoek heb gevraagd. U moet niet de illusie koesteren dat ik om iets heb gevraagd." De rechters nemen na de behandeling door een cardioloog een beslissing over eventuele maatregelen om Milosevic, al dan niet vrijwillig, te ontzien. De aanlda- gers zullen intussen het aantal documen ten dat ze willen gebruiken, inperken. En een soort wegwijzer voor Milosevic ma ken waarmee hij in de stapels papieren gemakkelijker bepaalde stukken kan vin den. Het voormalige hoofd van de Servische geheime dienst, Radomir Markovic, legde in het proces tegen Milosevic belastende verklaringen af tegen zijn vroegere baas. Milosevic zorgde volgens hem persoonlijk voor de geheime, illegale financiering van speciale troepen van de staatsveiligheids dienst. Die troepen worden verdacht van het plegen van gruwelijke misdaden op de Albanese bevolking in Kosovo. Na een telefoontje van Milosevic naar het hoofd van de federale douane konden medewerkers van Markovic bij die doua ne contante bedragen in buitenlandse va luta ophalen, aldus Markovic. Op die ma nier waren de anti-terroristische eenhe den onder meer aan miljoenen kostende nieuwe wapens voor gevechtshelikopters gekomen. Ook het leger was volgens Markovic door Milosevic op deze manier aan materieél geholpen, en het systeem zou jaren hebben gewerkt. Met getuigenissen als die van Markovic willen de aanklagers bewijzen dat Milose vic rechtstreeks de hand had in de oorlo gen in Kosovo en eerder in Kroatië en Bosnië. Milosevic heeft vorig jaar, na zijn arrestatie wegens corruptie in Joegoslavië, zelf ook de illegale financiering toegege ven. „Het werd niet openbaar gemaakt, omdat het een staatsgeheim was." Slobodan Milosevic. Foto: Reuters/Jerry Lampen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5