BINNENLAND Offensief tegen flitspaalvandalen Bomhoff heeft goodwill al verspeeld Politie: Criminaliteit kan met vijfde dalen Kartbanen zijn vaak niet veilig iningin heeft :ht op subsidie' :est voor denten China lacht van ucht in Kenya n legionella fan der Valk iklacht moord aak-Luten en sollicitatie a Wereldbank' OM komt met extra maatregelen tegen boze automobilisten COMMENTAAR Gooise connectie Nogmaals roep om meer geld en cellen Papegaaien zwaar verwaarloosd Arbeidsinspectie ontevreden na conroleronde Enquêtecommissie verliest kort geding LPF-zetel voor Rotterdammer Van der Velden 'Tatoeman' krijgt vijf jaar cel en tbs Slachtoffer seksueel misbruik voelt eindelijk triomf Alleen nog steun van eigen partij voor minister van volksgezondheid is el - Koningin Beatrix heeft dig recht op Europese sub svoor de olijfboomgaard aar Italiaanse buitenverblijf ivemelle. Dat stelt een jdvoerder van de Europese imissie, nadat vorige week uitgelekt dat Beatrix in Kamerleden bij een be- aan Italië van deze subsi- erlening op de hoogte stel bar aanleiding hiervan e PvdA-europarlementari- in Huiten vragen aan Euro landbouwcommissaris iler over de rechtmatigheid leze subsidie. Een com- iewoordvoerder stelde gis- idat 'de koningin van Ne- nd even veel recht heeft at ontvangen van subsidie ke andere Europese boer'. li heeft nieuw ctiebestuur - Tweede-Kamerlid is de nieuwe vice-frac- orzitter van het CDA. De ie heeft haar gisteren geko- Verburg zit sinds 1998 in ireede Kamer. Ze was idvoerder sociale zaken, [de vice-fractievoorzitter ll Kamerlid Eurlings, zijn ga Rietkerk fractiesecreta- amerlid Atsma en de nieu- DA-parlementariërs Van ove en Spies completeren actiebestuur, dat vanwege oei van de fractie met twee inen is uitgebreid. Kamer- ihagen is twee weken ge- i al gekozen tot fractie- ULAG - Het ministerie van ie kijkt of het juridisch :lijk is studenten uit China ten op hun kennis van de Ise taal. Er komen jaarlijks lerden Chinezen naar het rlandse hoger en universi- nderwijs. Met een inschrij- en een bewijs dat hij of zij Snanciëel kan redden, kan tudent(e) in China in een irte procedure een machti- tot voorlopig verblijf in tland krijgen. De laatste iden valt het echter op, dat nogal wat leergierigen aan- len die nauwelijks Engels en, waardoor de kansen icces met de studie wel erg ig worden. Gevreesd wordt ie 'studieplannen' worden om Nederland binnen - Een 53-jarige Neder- s in Kenya aangeklaagd ns ontucht met drie kinde- issen 12 en 14 jaar. De wordt ervan beschuldigd sisjes seksueel gebruikt te n. De Nederlander is di- trvan een hulporganisa- j heeft tegenover de rech- klaard dat hij onschuldig man werd een maand ge- al beschuldigd van be- oheid bij de diefstal van eques. Bovendien zou hij bezit zijn van een vals, aspoort. In het leidingwater van m der Valkhotel Gilze-Rij- Je legionellabacterie niet roffen. Twee door het i-ministerie erkende on- eksbureaus hebben het onderzocht. Dat gebeur- verzoek van het Van der Dtel nadat een medewerk- i het bedrijf met een le- abesmetting in het rie- ils was opgenomen. - Een 27-jarige man uit rolde (Drenthe) wordt klaagd voor moord op aLuten in mei 1993 en >i oor doodslag, zoals tot gi rwerd aangenomen. Als a d echter niet kan worden a ien, houdt het openbaar terie in Assen het op lag. Ook wordt de man j chtvan diverse pogingen ,-a Ddslag op zijn ex-vriendin periode juli 2000 tot mei ji De definitieve tenlasteleg- bl rordt tijdens de rechtszit- n ïn 5 augustus openbaar. 0. h*ag - De Tweede-Kamer- ei: Bvan de LPF wil dat er oi le vacature bij de Wereld een open sollicitatiepro- Ie ein gang wordt gezet. Zij «zich niet bij voorbaat uit een kandidaat, maar een 'eerlijke, transparan- la icedure. Bij de formatie o! et kabinet hebben de on- adelaars erover gespro- ;d "d-PvdA-leider Melkert e dragen voor de functie m ewindvoerder bij het insti- foen dat naar buiten [reageerden LPF-leden lef. Zij wilden geen ach- nertjesbenoemingen. vrijdag 26 JULI 2002 den haag/gpd - Het openbaar ministerie gaat het fl'itspaalvandalisme aanpakken met tientallen extra beveiligde flitspalen. De palen zijn voorzien van rook- en hitte- sensoren, trillings- en tiltsensoren. Wie binnen een straal van een meter hiervan komt, stelt een alarm in werking. Bij de politie gaat een 'stil alarm'. De huidige flitspalen, voorzien van kogel werend glas, zijn vaak het doelwit van vandalen. „Jaarlijks wordt voor enkele tonnen vernield", aldus Koos Spee, ver keersofficier van het Bureau Verkeers handhaving van het openbaar ministerie (OM). Op het ogenblik heeft de overheid vol gens Spee zo'n zevenhonderd 'gewone' flitspalen langs de wegen geplaatst. Die kosten zo'n 10.000 euro per stuk. De ge plande extra beveiligde palen zijn zo'n vijftien procent duurder. Spee verwacht dat over zo'n twee jaar ruim tien procent van deze palen in Nederland is geplaatst. „Ze komen vooral op stille afgelegen we gen waar te snel wordt gereden en veel ongelukken gebeuren. Daar lopen de pa len ook de meeste risico's om te worden vernield. Op deze wegen willen we ook meer mobiele snelheidscontroles laten uitvoeren. Steeds wordt de afweging ge maakt wat financieel gezien het meest rendabel is." Bij sommige palen staat sinds enige tijd een 25.000 euro kostende extra camera om vandalen te betrappen. Het ziet er niet naar uit dat meer van deze voorzie ningen komen. „De palen hebben weinig opgeleverd", aldus Spee. Spee wil verder de zogenoemde traject controle uitbreiden. Daarmee is enige tijd geleden begonnen op de A13 nabij Schiedam. Digitale camera's meten daar over een korte afstand de gemiddelde snelheid. Hardrijders krijgen automa tisch via het Centraal Justitieel Incasso bureau een bekeuring thuis gestuurd. In de gemeenten Haarlem en Haarlem mermeer zijn veertien flitspalen recente lijk voorzien van extra bepantsering. In deze gemeenten worden relatief vaker flitspalen vernield dan elders in het land. De politieke nazaten van Pim Fortuyn blijven verbazen. Voor de opengevallen post Emancipatie en Gezinszaken in het ka binet-Balkenende figureert een zakenvrouw uit het Gooi, Fiona de Vilder. Of zij na de smadelijke aftocht van Philome- na Bijlhout op dit staatssecretariaat de juiste vrouw op de juiste plaats is, moet nog blijken. Maar wat opvalt is de wijze van recrutering bij de LPF. Fiona de Vilder is een kennis van de vice-fractievoorzitter van de LPF, Ferry Hoogendijk die zelf ook woonachtig is in het Gooi. Deze invloedrijke figuur achter fractievoorzitter Mat Herben scoutte eerder ook zakenman Herman Heins- broek, die niet minder dan een buurman van Hoogendijk is. De tweede man van de LPF heeft vast een hele interessante kennissenkring, maar deze vorm van 'vriendjespolitiek' lijkt toch een te smalle basis voor het samenstellen van een kabi net Natuurlijk, ook de oude partijen werven hun ministerskandi daten in eigen kring en het ons-kent-ons-circuit Maar bij de kandidaten van deze partijen is overwegend toch iets duide lijker sprake van gebleken geschiktheid. Hoewel, het was in teressant geweest om te zien wie Gerrit Zalm had voorgedra gen als hij in zijn deftige woonomgeving in Den Haag had moeten werven. En met wie was Jan-Peter Balkenende aan gekomen als hij zijn buren in die moderne slaapwijk in Ca- pelle aan den IJssel had moeten vragen? Met de activiteiten van Ferry Hoogendijk verschuift ogen schijnlijk ook het epicentrum in de LPF. Met zijn benoemin- genpolitiek ontwikkelt zich binnen de LPF niets minder dan een Gooise connectie. Niet de Rotterdamse bakermat van de LPF, die staat voor een grote mate van no nonsense, is nog langer de belangrijkste leverancier van politieke vertegen woordigers, maar de coterie van redelijk welgestelden uit de Amsterdamse zakenwereld, die domicilie houdt in het Gooi, zet de toon. Of dat nu precies is wat Pim voor ogen stond, is zeer de vraag. oerle - Een papegaai kijkt mistroostig voor zich uit. Het komt vaker voor dat het Neder landse Opvangcentrum Papegaaien (NOP) in het Brabantse Oerle zwaar verwaarloosde vogels opvangt, maar wat er deze week binnenkwam, was volgens de medewerkers 'wel heel extreem'. De 36 papegaaien die werden binnengebracht, kwamen uit een piep klein flatje in Amersfoort en daar was het volgens NOP-beheerder Tonny van Meegen 'een vuile zooi'. De Dierenbescherming moest er aan te pas komen om de vogels in be slag te nemen. De dieren zaten in te kleine en zwaar vervuilde kooien beschikten niet over schoon water en voer. In sommige kooien lag een laag uitwerpselen van tien centi meter dik, waarin muizen nesten hadden gemaakt. Volgens het NOP moet nog blijken of de vogels de ernstige verwaarlozing overleven. Ze blijven dertig dagen in quarantaine. Het trieste van de zaak is dat al twee keer eerder doodzieke papegaaien van dezelfde ei genaar bij het NOP werden afgeleverd. „En het is elke keer dezelfde treurige bende." In specteur E. Opperman van de Dierenbescherming meldt dat de man in Amersfoort toe geeft dat de omstandigheden waaronder hij opvang biedt aan afgedankte papegaaien niet door de beugel kunnen. „Maar waarschijnlijk kan hij geen nee zeggen als mensen een papegaai bij hem aanbieden." Foto:GPD/Ton de Hond den haag/anp - De politie kan de geregistreerde criminaliteit de komende drie jaar met 20 procent terugbrengen. Maar dan moet wel het aantal cellen met de helft worden uitgebreid, moeten er meer officieren van justitie en rechters komen en moet het kabinet de politie meer geld geven dan de aangekondig de 350 miljoen euro extra. Dat heeft de Utrechtse korps chef Vogelzang gisteren namens de Raad van Hoofdcommissa rissen gezegd in het actualitei tenprogramma Nova. Eerder al kondigde de politietop aan pres tatiegericht te willen gaan wer ken. De door Vogelzang gepre senteerde cijfers zijn hiervan een invulling. Volgens Vogelzang is het moge lijk de geregistreerde criminali teit met een vijfde te laten dalen door met name de aanpak van de zogenaamde veelplegers. Dit zijn veelal verslaafden die tien tallen tot honderden keren per den haag/gpd - Het is niet best gesteld met de veiligheid en de werkomstandigheden bij indoor kartbanen. Er gebeuren ook veel ongelukken, waaronder ernsti ge. Dat blijkt uit een door de Ar beidsinspectie uitgevoerd on derzoek. Bij het begin van het onderzoek had ruim driekwart van de on geveer vijftig indoor kartbanen in Nederland de zaken niet op orde. Het geluidsniveau was veel te hoog. Ook werden de mensen op de kartbanen bloot gesteld aan veel te hoge concen traties koolmonoxide. Verder bleek aanvankelijk geen enkele kartbaan te beschikken over een (verplicht) veiligheidsplan. De hulpverlening in het geval van ongelukken bleek bij veel kart banen ook niet op peil. De Arbeidsinspectie heeft de ba nen die in overtreding waren, tot maatregelen gedwongen. Bij de meeste banen is daardoor de situatie verbeterd, maar bij de afsluiting van het onderzoek in april bleken zes kartbanen nog steeds in overtreding. De in spectie wil volgend jaar een nieuwe controleronde houden om vast te stellen of zij dan aan alle eisen voldoen. De Arbeidsinspectie wil de kart banen de komende jaren scherp in de gaten blijven houden. Zij heeft gekeken naar de omstan digheden voor het personeel en niet naar de veiligheid van de banen voor het publiek. Maar het is de inspectie bekend dat er 'veel en soms ernstige ongeluk ken' plaatsvinden. Exacte cijfers daarover heeft de inspectie ech ter niet. Volgens voorzitter Winkler van de Indoor Karting Association (IKA) bedraagt het ernstige on gevallen (waarbij de slachtoffers in het ziekenhuis moeten wor den opgenomen) ongeveer 100 per jaar, ofwel twee per baan. Doden zijn er volgens hem op Nederlandse banen niet geval len. De Arbeidsinspectie wil dat de Keuringsdienst van Waren meer aandacht gaat besteden aan de kans op ongelukken en de veiligheid van de kartbanen en de karts, voor zowel bezoe kers als werknemers. De DCA wil al geruime tijd toe naar een keurmerk voor kartba nen, maar dat komt niet van de grond doordat de achterban verdeeld is over dit plan. Een deel van de eigenaren vreest dat zij kostbare investeringen moe ten doen om aan de eisen voor het keurmerk te voldoen. den haag/gpd - Het bedrijf Deloitte Touche hoeft de par lementaire enquêtecommissie bouwfraude geen inzage te ge ven in een onderzoek naar frau de onder provinciale ambtena ren in Zuid-Holland. Dit heeft de Amsterdamse kortgeding rechter bepaald. Voorzitter M. Vos van de enquêtecommissie is teleurgesteld en wil in beroep. Vos en haar commissie vroegen vorige week in kort geding om inzage in het onderzoeksrapport naar fraude onder ambtenaren in Zuid-Holland bij de aanbe steding, uitvoering en betaling van bouwprojecten. De com missie beriep zich op de enquê tewet die Deloitte Touche zou verplichten inzage in alle gege vens te geven. Het bedrijf op zijn beurt beriep zich op de ver trouwelijkheid en anonimiteit die menig getuige in het onder zoek was toegezegd. De rechter oordeelt nu dat die waarborg voor vertrouwelijkheid niet door de enquêtecommissie kan wor den doorbroken. Voorzitter M. Vos is teleurge steld. „Dit hadden we niet ver wacht. Het is zeer belangrijk dat we dat Zuid-Hollandse onder zoek kunnen inzien. Omdat we menen dat de uitspraak juri disch aanvechtbaar is, willen we in spoedappél gaan. Daarover beslissen we volgende week de finitief, als we de uitspraak goed bestudeerd hebben." Bij Deloitte Touche heerst te vredenheid over de uitspraak, aldus een woordvoerder. Die houdt volgens het bedrijf in dat de belangen van de forensische accountants bij het speuren naar strafbare feiten door de rechter boven de belangen van de enquêtecommissie zijn ge plaatst. Op suggestie van de rechter bood het bedrijf tijdens het kort geding vorige week nog aan om de namen van de gehoorde per sonen in het onderzoek aan de commissie te geven. Vos en haar commissie wezen dit af omdat zij het hele onderzoek willen hebben. jaar met de politie in aanraking komen voor misdrijven als dief stal, inbraak en berovingen. Vol gens Vogelzang zijn zij verant woordelijk voor het leeuwendeel van de criminaliteit. Om deze criminelen aan te pak ken, zijn volgens de korpschef veel meer cellen nodig. Dage lijks worden volgens Vogelzang verdachten heengezonden om dat er geen celruimte is. De Raad bepleit een uitbreiding van het aantal cellen met 50 pro cent. Ook moeten er volgens de politietop meer officieren van justitie en rechters bijkomen. Het doel om de criminaliteit met een vijfde terug te dringen, wordt niet gehaald als het kabi net niet meer dan 350 miljoen euro extra aan de politie geeft, waarschuwt Vogelzang. De Raad van Hoofdcommissarissen heeft eerder al gezegd minstens een miljard euro extra nodig te heb ben. den haag/anp - De Rotterdamse ondernemer W. van der Velden komt voor de LPF in de Tweede Kamer. Hij neemt vandaag de zetel in van de maandag ontsla gen ex-staatssecretaris van emancipatie en familiezaken Bijlhout, die volgens de Kieswet niet direct kan terugkeren in de Tweede Kamer. LPF-kandidaat Geurts (Kerkra- de) heeft bedankt. „Hij heeft geen zin meer in het circus", licht zijn vrouw toe. Geurts be dankte kort na de verkiezingen ook al eens. groningen/gpd-anp - Een 44-ja- rige man uit Zuidwolde is giste ren door de rechtbank in Gro ningen veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging wegens seksueel misbruik van vijf jongens. Tijdens het politieonderzoek be kende hij zich de afgelopen ja ren te hebben vergrepen aan de minderjarige jongens, maar tij dens de zitting van twee weken geleden trok hij die bekentenis grotendeels in. Hij stelde dat die onder druk tot stand was geko men. De verdachte moest eerder op last van de rechter een tatoeage van een slachtoffertje van zijn li chaam laten verwijderen. Op zijn borst stond een tatoeage met de naam van de jongen, de tekst 'I will love you forever' en een fictieve sterfdatum, de dag waarop hij voor de laatste keer contact met de jongen had. Een van rijn slachtoffers was René (nu 25 jaar). 'Ik pak je wel een keer terug', dacht hij enkele jaren geleden toen de verdachte voor de zoveelste keer een sek sueel getinte opmerking tegen hem maakte. Het voorval vond plaats bij de koffieautomaat van hun gezamenlijke werkgever DSW Stadspark. René haalde gisteren alsnog rijn gram. De man die hem jaren lang misbruikte, verdwijnt voor lange tijd achter de tralies. Een triomf, dat was het zeker voor René, maar die straf had wat hem betreft best hoger mogen uitvallen. „Ik heb tien jaar ge vochten en eindelijk gewonnen. Zo voel ik het. De rechtbank heeft mij gelijk gegeven. Ik moet nu proberen deze zaak een plekje te geven, want vergeten doe je het nooit. Dankzij thera pie kan ik er steeds beter mee omgaan. Ik heb mijn straatvrees al overwonnen." De advocate van de jongens, L. Poortman, is tevreden met het vonnis. Ze is blij dat de zaak is afgesloten en dat de rechter niet is ingegaan op het verzoek om een tweede psychiatrische con tra-expertise. den haag/gpd - De positie van volksgezondheidsminister Bom hoff (LPF) staat weliswaar niet ter discussie, maar duidelijk is wel dat hij in rijn eerste week als minister al een flinke deuk heeft opgelopen. Aanleiding is de kwestie waarin hij ontslag wilde van topambtenaar Van Lies hout Dat plan is van de baan, maar de opgelopen schade is al groot. Bomhoffs staatssecretaris Clé- mence Ross-van Dorp (CDA) is gepikeerd omdat rij door Bom hoff niet was ingelicht over rijn voornemen voor ontslag van Van Lieshout. Uit het ministerie van volksgezondheid komen signalen dat Bomhoff - nog vóór het debat over de regeringsver klaring vandaag - goodwill heeft verspeeld. Bomhoff kan in de kwestie al leen nog rekenen op de steun van rijn eigen LPF. Fractieleider Mat Herben vindt dat de minis ter 'een uitstekend signaal' heeft afgegeven. Volgens de LPF rijn er te veel 'paarse' ambtenaren die vanwege hun achtergrond niet loyaal kunnen rijn aan de nieuwe regering. Daarom moe ten ze worden vervangen. „Het is een goede actie Aran Bom hoff", zegt Herben. „Een echte LPF-aanpak. We laten ons niet dwarsbomen door het ambtelij ke apparaat." Van ontslag voor Van Lieshout, waar eerder over werd gespro ken, is afgezien. Minister van binnenlandse zaken Remkes, verantwoordelijk voor ambtena ren, riet geen grond voor ont slag. Hij heeft bovendien geen ontslagaanvraag ontvangen, zei hij gisteren. Premier Balkenende heeft Bomhoff te verstaan gege ven met betere argumenten voor het gewenste vertrek te ko men. In plaats Aran ontslag krijgt Minister Bomhoff. Foto:ANP/Olaf Kraak Van Lieshout waarschijnlijk overplaatsing naar een ander departement. Remkes wees An antwoord op Kamervragen op, dat er voor het ontslag van een ambtenaar we gens een vertrouwensbreuk met zijn minister een zorgvuldige procedure geldt. Dat is onder meer om te voorkomen dat 'persoonlijke of politieke voor keuren tot eenzijdige stappen leiden', schrijft de bewindsman. Het Avas al bekend dat Remkes niet erg gelukkig was met de handelwijze van Bomhoff en hij lijkt met dit antwoord rijn onge noegen te A/villen onderstrepen. Oppositiepartij Groenlinks heeft inmiddels vragen gesteld aan Bomhoff. De fractie wil dat de minister vandaag nog ant woord geeft. D66-fractievoorrit- ter Thom de Graaf vindt de gang van zaken schandalig. „Op die manier krijgen we politieke ambtenaren en dat Avillen we niet."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3