GESPREK VAN DE DAG Twijfels over Marth< Een halve eeuw zonder de heilige Evita ZWAAR fe 'Ik kan mij geen fouten permïttem Toonbeeld van huiselijkheid door het slijk HOC 152 MENSELIJK In oorlog en liefde is alles toegestaan, zo heeft ook een VROUWTJESNIJLPAARD in de dierentuin van het Indiase Bhubaneshwar moeten ondervinden. Manna had samen met haar partner Arun in elf jaar vijf baby's op de wereld gebracht en meende Arun wel zoveel te kunnen vertrou wen dat zij na een paringssessie haar hoofd in zijn bek kon steken. Niet dus: Arun hapte toe en Manna overleed dins dag aan verwondingen aan haar hoofd. Dierentuindirec teur S.K. Sinha zei gisteren dat Arup misschien wel omdat hij van zijn vrouwtje af wilde. Hij zou al enige tijd een oog je hebben op een jonger vrouwtje, zijn tien jaar geleden bij Manna verwekte dochter. Haar vader liet zich STERI LISEREN, haar moeder on derging een ABORTUS. Toch kwam 14 juli 2001 het Noorse meisje Trude ter wereld. Twee maanden te vroeg, maar kerngezond en ruim 2 kilo. Vader Anders Ovretveit (37) liet zich ste riliseren na een kankerope ratie. Toch raakte moeder Tove (33) vorig jaar ZWAN GER. Omdat het paar al twee kinderen had, beslo ten ze tot een abortus. Maar nadat de moeder tij dens een partijtje volleybal pijn had gekregen, onder ging ze nog maar eens een zwangerschapstest. Daaruit bleek dat ze wel degelijk nog een keer moeder zou worden. De ouders brach ten hun verhaal gisteren naar buiten om andere ou ders te waarschuwen dat operaties niet altijd even goed uitpakken. Het omstreden raadslid Bertus Rietman uit Eibergen wil dat alle raadsleden voor commissie- en raadsvergaderin gen een ALCOHOLTEST afleggen. Hij komt met deze sug gestie, nadat hij er door CDA-fractievoorzitter Bert Koens van was beschuldigd regelmatig onder invloed van drank en drugs in vergaderingen te verschijnen. Rietman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, zit namens het door hem op gerichte Sprookje 2000 in de raad. Inwoners van het Friese Langezwaag hebben te kampen met een hardnekkige WILDPOEPER. Het begon twee jaar geleden met een stiekem hoopje in de dug-out langs het voetbalveld. Later bezocht de grote onbekende de bank, de middenstip en het doel nog een paar keer. Het laatste halfjaar heeft de wildpoeper zijn werkterrein verlegd en is inmiddels uitgegroeid tot een plaag voor het hele dorp. Het fietspad, recreatiebankjes en nieuwbouwwoningen moesten het ontgelden. De sportvereniging postte nu en dan om de poeper op heterdaad te betrappen, maar zon der succes. Ook plaatselijk belang weet zo geen oplossing om de wildpoeper te grazen te nemen. Voorzitter Henk de Vries: „Als je de dader vindt zou je hem er met zijn kop doorheen moeten halen." Deze jonge DWERGZEE PAARDJES zijn ongeveer een halve centimeter groot, hun ouders hooguit twee. De geslaagde fok met de diertjes is voor het Rotter damse Diergaarde Blijdorp een primeur. Twee maan den geleden ontving de dierentuin drie volwassen dwergzeepaardjes, maar slechts één mannetje heeft het overleefd (bij zeepaard jes baart de man het nage slacht). Dwergzeepaardjes leven vooral langs de kust van Florida, Texas en de Bahama's. Vanwege hun kwetsbaarheid houdt Blij dorp de dwergzeepaardjes voorlopig achter de schermen. In het publiekslaboratorium zijn wel twee andere zee paardsoorten te zien: de grotere Caribische zeepaardjes en de gestreepte zeepaardjes. Normaal-zanger BENNIE JOLINK is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis. De Achterhoeker was vorige week in het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem opgenomen met een klaplong en een gebroken rib. De verwondingen liep hij op tijdens een motorcrosstraining in Halle. Jolink vloog over de kop en belandde op een betonnen plaat. Volgens zijn manager moet de zanger thuis verder aansterken. Jo link zal zeker drie tot vier weken niet kunnen optreden. Hendrik-Jan Lovink, zanger van 'Jovinken de Voederbie tels', neemt de honneurs waar. Het nieuwe roddelblad NL Boulevard heet voortaan NL Deze Week. Dat heeft hoofdredacteur L. van Rooijen giste ren bekendgemaakt. NL Boulevard is sinds vorige maand op de markt. Twee weken geleden bepaalde de president van de rechtbank in Haarlem dat het blad van naam moest veranderen, omdat de naam te veel lijkt op het glossy ma gazine Blvd (afkorting van Boulevard). NL Boulevard kreeg twee weken de tijd om de verandering door te voeren. Het blad schreef een prijsvraag uit voor een nieuwe naam. On geveer driehonderd mensen stuurden een naam op. Een Scheveningse kwam met de winnende naam. NL Deze Week ligt vanaf vandaag in de winkel. Een zwaarlijvige Amerikaan heeft vier hamburgerketens aangeklaagd. Hij houdt McDonald's, Burger King, Wen dy's en Kentucky Fried Chicken verantwoordelijk voor zijn VETZUCHT en daaraan gerelateerde ziekteverschijnselen zoals diabetes. De 56-jarige, die twee hartaanvallen over leefde, dineerde vier tot vijf maal per week bij een filiaal van een van de ketens. De advocaat van de 125 kilo zware man heeft volgens de BBC al meer van zulke aanklachten verzameld. Volgens de jurist verstrekken de ketens onjuis te informatie over de voedingswaarden en het vetgehalte van hun producten. Een woordvoerster van de Amerikaan se organisatie van_restauranthouders moest lachen toen ze van de aanklactïf hoorde. Volgens haar is de klant uitein delijk zelf verantwoordelijk voorrijn of haar eetgedrag. RON BRANDSTEDER is niet de vader van de 3-jari- ge Bowy van Rossum. Een DNA-test waaraan de spel leider meewerkte, heeft dat uitgewezen, meldden zijn advocaten A. Slijters en A. Moszkowiczgisteren. De bladen Story, Weekend, Privé en Party publiceerden enkele maanden geleden de bewering van Marita van Rossum, dat Brandsteder de vader van haar kind zou zijn. De raadslieden geven aan dat Brandsteder over weegt juridische stappen te ondernemen tegen Van Rossum. Brandsteder won begin juni een kort geding tegen de bladen. De president van de rechtbank bepaalde dat drie van de vier tijdschriften het verhaal van Van Ros sum moesten rectificeren. Bovendien moesten zij elk een schadevergoeding van 10.000 euro betalen. Met dit oor deel was volgens Brandsteder het verhaal echter nog on voldoende uit de wereld. Een van de bekendste Argentij nen, Eva Duarte de Perón, over leed op 26 juli 1952 aan kanker. Ze was tijdens haar leven al een legende en veel aanhangers be schouwden of beschouwen haar nog steeds als een heilige. Ar gentinië kwam spontaan tot stil stand toen bekend werd dat de geestelijke leidster het tijdelijke voor het eeuwige had verruild. De legende werd overigens pas op 22 oktober 1976 begraven in Buenos Aires werd begraven. Eva was een mediagenieke en machtige politica die de armen in Argentinië met hulpprojecten en met passie wierf voor het be wind van haar echtgenoot, ge neraal Juan Domingo Perón (1895-1974). Ze had de koos naam Evita en was het belang rijkste symbool en visitekaartje van het bewind. Officieel had ze nooit een overheidsfunctie. Eva werd geboren in bittere ar moede in 1919 in de provincie Buenos Aires. Op haar veertien de stapte ze met een tangozan ger op de trein naar de hoofd stad om actrice te worden. Dat vlotte niet echt. Ze kreeg begin jaren veertig wel filmrollen, maar ze verwierf vooral bekend heid via de radio, waar ze hoor spelactrice was. In januari 1944 was Eva op een benefietbijeenkomst voor slachtoffers van een aardbeving. Daar leerde ze de minister van arbeid kennen, de populaire ko lonel Perón. De twee werden onafscheidelijk. Ze trouwden in 1945 en een jaar later werd Pe rón tot president gekozen. Perón was net als zijn echtgeno te autoritair en voerde vooral via Evita een sociaal beleid dat hem van stemmen moest verzekeren. Evita's sociale bewogenheid stond buiten twijfel, ze zette zich fel in om het lot van de ar men te verbeteren en om vrou wen aan kiesrecht te helpen. Haar uiterlijke schoonheid en passionele optreden maakten van de blonde armoedebestrijd- ster een idool, een Moeder Tere sa met sterallure en modeont werpers aan haar zijde. Ze stak scheldkannonades af te gen de rijkere bovenlaag en de middenklasse. Die zagen in haar man een tirannieke verkwister. Zijn veel jongere echtgenote was niet meer dan een bastaard meisje dat zich een weg naar top had geslapen. Eva werd zo Eva Duarte de Perón, beter bekend als Evita. Foto: EPA voor een belangrijk deel gedre ven door rancune. Ze keerde zich zeer fulminerend tegen de 'upper-class', die Evita niet in haar midden opnam. Ze werd geweigerd als erevoorzit ster door de charitatieve club van bemiddelde Argentijnsen, la Sociedad de Benificencia, for meel omdat ze te jong zou zijn. Evita brieste dat ze dan haar moeder als erevoorzitster had den moeten nemen. Ze liet on middellijk de tegoeden van de organisatie in beslagnemen. Toen Eva's broer Juan Ramón was geweigerd als lid van de eli taire Jockey Club in Buenos Ai res, plaatste Evita een man met een kraampje vol verrotte vis voor de ingang van de club. Met haar Eva Perón Stichting poogde Evita dag en nacht ge hoor te geven aan de wensen en smeekbedes van Argentijnen. Ze had wat vrijgevigheid voor de armen betreft wel haar tijd mee. De naoorlogse opleving van de wereldeconomie bracht Argenti nië vele zegeningen. Tussen 1945 en 1948 steeg het reële in komen van arbeiders er met maar liefst 20 procent. Argenti nië had weer even geld. Voor Perón en Evita betekende dat middelen om charitatieve mega projecten te financieren. De jonge Evita overleed volgens velen op haar politieke hoogte punt en is mede daarom zo tot de verbeelding blijven spreken. Maar wat de economie betreft overleed ze ook op een gunstig moment. Het ging snel slechter. Zoals vaker in Argentinië wordt in goede tijden veel gespen deerd en blijft er nooit iets over om in tegenvallende periodes klappen op te vangen. Het reële inkomen van de Argentijnse ar beider daalde met 20 procei 1952 en 1953. Mindere tijde betekenen meteen bankroe Zonder Evita's 'public relati en zonder het gulle geld sto Peróns bewind in. Hij werd 1955 afgezet. Het mausoleum voor Evita' nog niet af. Haar goed geba semde lijk lag bij de vakbon centrale CGT. Enkele leden de miltaire geheime dienst l ontvoerden het gebalsemd? symbool van de peronisten, na niemand wist er van, zei niet bij de SIE. Een officierl met behulp van een prieste lijk als dat van Maria Maggi 1957 naar Italië brengen wa het heimelijk in Milaan wer graven. De weduwnaar Juan Perón, als balling in Madrid woont kreeg het pas in 1971. Hij kt nog even in de politiek tern was van 1973 tot zijn doodl volgende jaar president. He chaam van zijn vrouw sleep hij mee tot ze uiteindelijks? werden bijgezet op de begn plaats Recoleta in Buenos A Clemens Ingwersen Kliminstructeur Fokke-Jan de Vries in Bergschenhoek. Foto: GPD/ Robert van Stuyvenberg WERK Fokko-Jan de Vries kliminstructeur Veel werknemers slijten hun dagen op kantoor. Maar niet iedereen. Deel 3 in een serie over fysiek zware beroepen. Het 'aller-allermooiste' deel van zijn werk, zegt Fokko- Jan de Vries, is buiten voorklimmen. Vooral als zon en wind aan zijn haren voelen en de vogels ongestoord fluiten. Héérlijk. Dat klinkt naar onge hinderd genieten en zorgeloos heid, maar De Vries is niet vrij. Onder hem ploetert een cursist om de route te volgen die hij te gen de klimwand uitzet. Die is, naar het schijnt, met vijfendertig meter de hoogste van Europa. De Vries is verantwoordelijk voor leven en gezondheid van zijn cursist „Ik kan me geen fouten permitteren. Dat kan di rect ten koste gaan van de klim mer onder mij." De voorbeelden in de klimwe- reld zijn talrijk. De sport is^>p moeilijkere en zwaardere i aankunt, keert het belang terug", zegt De Vries. Vooi op kracht armen én benei dig zijn om overhangende van klimwanden te passet De Vries klimt gemiddeld tien tot twintig uur per we Om zijn uithoudingsverm te sterken fietst, skate enji daarbij. Zelfs nu hij is gebl seerd aan de schouder en lespezen. De pezen speler twee jaar op. De schoudei sure is er in mei bijgekom nadien ook vier kilo extrai mee naar boven te torsen, overbelasting van het lichi ('een kwestie van vermoei en doorgaan') raakt hij va pig niet kwijt. Soms vraagt Fokko-Jan de een collega hem af te lossi vanwege zijn blessure, ma veel soelaas biedt dat niet het verplaatsen van een ld achter de bar kan een mol wervel, overgehouden aan auto-ongeluk, verkeerd so ten. Dan is het zijn rug dit uitschakelt. Maar dan bun tenminste geen cursist heen. Cathérine van der Linden ist oflr0er ider fm Recentelijk werd Martha Steward verrast tijdens de uitzending van 'The Early Show'. Terwijl ze in de studiokeuken een salade bereidde, overviel presentatrice Jane Ciayson haar met vragen over de ImCIo ne-affaire. Foto: AP/CBS Terry wijst naar de grote poster die in de Big Kmart hangt. Een stralende Martha Stewart, in de VS het supermodel van huiselijkheid, blikt vol zelfvertrouwen het gangpad van dit Hema-achtige warenhuis in. Een warenhuis met rijen vol koopwaarvan het merk 'Martha Stewart'. „Veel mensen willen haar het liefst diep zien vallen", zegt de keurig opgemaakte, met smaragden behangen vrouw met een prie mend gebaar. Zonder aarzelen belanden twee lavendelblauwe lakens van het merk Martha Stewart in haar winkelwagentje. „Wat kan het mij schelen, precies de goede kleur." Martha's naam ligt de laatste tijd onder vuur vanwege haar mogelijke betrokkenheid bij een affaire rond aandelenhandel met voor kennis. En nu praat financieel Amerika over het 'Martha Stewart-effect': hoe groter de naambekendheid van de baas, hoe groter de financiële schade voor diens onderneming als zijn of haar naam door het slijk gaat. Stewarts gebloemde tafelkleden en bedden spreien verkopen nu eenmdal beter als het halve land gelooft dat de ogenschijnlijk bra ve huishouddiva Martha het toonbeeld is van goede smaak. En de twijfel over dat laat ste is - althans bij media en aandeelhouders - toegeslagen. Een schandaal komt nimmer gelegen, zeker niet als je dé trekpleister bent van een win kelketen die probeert het faillissement af te wenden. Volgens Kmart doet de Stewart-lijn het ondanks de commotie nog steeds goed. Martha geeft een tijdschrift uit, maakt tv- programma's en heeft haar naam uitge leend aan verf en vloeren. Niemand weet hoeveel schade de negatieve publiciteit rond haar persoon nog zal aanrichten. Zeker is dat het Martha Stewart zélf niet meevalt om tijdens het bereiden van een sa lade op tv, lastig te worden gevallen door een nieuwsgierige gastvrouw: „Je imago is zo belangrijk. Hoe zit dat nu met je dalende aandelenkoers?" Vorig jaar verkocht Stewart een paar dagen na kerstmis haar 3.928 aandelen ImClone, één dag voor de koers van dat bedrijf om laag dook naar aanleiding van slecht nieuws over een kankergeneesmiddel dat ImClone zou ontwikkelen. Heel toevallig is Martha beste maatjes met Sam Waksal, directeur zichzelf niet zonder gevaren. Die worden versterkt door noncha lance en misverstanden tussen de klimmer en degene die hem hoort te beveiligen. Laatst heeft een klimmer die van grote hoogte viel, enkels gebroken en een hiel verbrijzeld, omdat zijn klimmaat het niet zo nauw met regels en afspraken nam. Ook onervaren cursisten die een druk bezet plateau op vijftien meter hoogte hebben bereikt, geven een ander onbedoeld wel eens een duw de verkeerde kant uit of struikelen de rand over. Zo kent elke klimhal zijn drama's. Klimmers werken meestal met z'n tweeën. Er is er altijd één die via de grepen aan een wand als eerste zijn weg naar boven pro beert te vinden. Deze klimmer is aan een touw bevestigd dat door de tweede persoon op de grond constant op enige spanning wordt gehouden. Dat heet zeke ren. Verliest de klimmer zijn grip, dan is het aan zijn com pagnon om de val via het touw te breken. Hoe oplettender de maat met het touw omgaat, hoe korter de val. Voorklimmers be veiligen zich deels zelf. Fokko-Jan de Vries is twaalf jaar instructeur. Zijn werk bij de bin nen- en buitenklimmuren van Monte Cervino bestaat uit ver schillende activiteiten. Hij staat als toezichthouder achter de bar, van waaruit ook klimmate- rialen worden uitgereikt: hij geeft les aan cursisten of is ver antwoordelijk voor de veiligheid van sporters die in groepsver band komen. De Vries werkt deels overdag, 's avonds en in het weekeinde. „Ik heb dat ik in het weekeinde op de bank in elkaar zak. Dan wijkt alle spanning. Dit werk kan fy siek zwaar zijn, maar het is de mentale druk die uitput", zegt hij. De lichamelijke inspanning wordt in de regel over de dag en avond verdeeld. Te veel groepen achter elkaar de beginselen van klimmen leren, is te zwaar. „Als je vijf groepen van acht mensen maal anderhalf uur achtereen zekert, willen de armspieren en de geest nogal eens verslappen. Dat kan niet, want je moet scherp blijven." Een kliminstructeur is niet uit sluitend afhankelijk van kracht. De essentie van klimmen is de techniek. „Met kracht valt een gemis aan techniek niet te com penseren, maar naarmate ie van ImClone, die ooit verkering had met Martha's dochter Alexis. Waksal wordt nu verdacht van aandelenhandel met voorken- Stewart en Waksal delen dezelfde effecten makelaar, Peter Bacanovic, een societyboy die al jarenlang bevriend is met Alexis. Baca novic belde op donderdag 27 december met Martha, die met haar privéjet op weg was naar een luxe vakantieoord in Mexico, nadat hij - niet toevallig - voor 2,5 miljoen aan Im Clone aandelen had verkocht voor de doch ter van Waksal. Je zou kunnen zeggen, daar heb je vrienden voor. Maar Martha Stewart zegt dat ze die dag haar aandelen van de hand deed omdat zij en Bacanovic hadden afgesproken te verkopen als de koers van Im Clone onder de 60 dollar zakte. De assistent van Bacanovic bij Merril Lynch wist daar echter niks van, en evenmin staat er iets op papier waardoor de onderzoeks commissie van het Congres grote moeite heeft Stewart op haar reebruine ogen te gelo ven. De deal die Martha een - voor haar - luttel bedrag van 43.000 dollar bespaarde, is in middels uitgemond in een schandaal dat de waarde van haar papieren vermogen met meer dan tweehonderd mil joen dollar heeft verminderd. Haar beursgenoteerde onderne ming Martha Stewart Living Om- nimedia - waarin ze zelf 31 mil joen aandelen heeft - doet het een stuk minder goed op Wall Street. Het bedrijf draait uitslui tend om Martha Stewart, Martha Stewart en Martha Stewart. Het draait allemaal om goede smaak. Van de zachtgele wc-borstels tot het ge schepte briefpapier. Zij is de meesteres van de goed ingerichte linnenkast, en de hoge priesteres van de bosbessen-kruimelcake. Het kon niet uitblijven dat zoveel ongenaak bare, burgerlijke netheid de media zou aan zetten tot ronkende verslaggeving over 'het Foto: Reuters/Peter Morgan schandaal'. Sinds het boek 'The Incredible Story of Martha Stewart Omnimedia' weten we dat ze niet alleen superrijk is, maar ook nog spijkerhard en dus onaardig. En al le verde het maar een schijntje op en is nog niks bewezen - Stewart is (nog) niet eens aangeklaagd - sinds de drama's rond top functionarissen van Enron, Tyco en World Com is geen enkele hotshot van het Ameri kaanse bedrijfsleven nog onaantastbaar. Martha probeerde enkele weken geleden stoïcijns door te gaan met haar tv-salade, want 'het zou allemaal wel opgehelderd worden'. Veel van haar fans hekelen de bloeddorst waarmee 'men' zich op Stewart heeft gestort. „Het is niets dan afgunst om dat ze zo groot is geworden", meent Terry. „Martha Stewart staat voor traditie. Ze is conservatief. En veel mensen hebben klaar blijkelijk de behoefte zich daartegen af te zetten." Zelf geeft ze 'de mens Martha' het voordeel van de twijfel. „En ik doe g boodschappen bij Kmart." Ans Bouwmans

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2