3 WEG WIEL 2 Ook vaders zijn er dol op jj0.» 0 reisberichten feuten cijters Buitenland Het speelt zich af in het Test Cen ter. Heel geconcentreerd zet Wal ter een autootje in elkaar. Dan plaats hij de racewagen boven aan de hellingbaan. Als er nog drie auto's bij komen te staan en het licht op groen schiet, drukt ie mand op een knop. De blokkering bij de startstreep zakt weg en de vier uiterst experimentele karre tjes scheuren omlaag. Walter wordt derde. Hij pakt zijn karre tje, haalt er wat legostukjes af, drukt er een paar andere op en wisselt de banden. Een nieuwe race kan beginnen. Nu wordt het plaats twee. Een vrouw roept hem. „Kom, Walter, we gaan ver der". „Hè toe" jengelt de aange sprokene, „nog één keer!" Hoe oud Walter is? Toch zeker een jaar of veertig. De mensen van het pas geopen de Legoland Duitsland in Günz- burg kijken van dat soort tafere len niet op. In de drie andere at tractieparken van het beroemde Deense bouwsteentje (in Dene marken, Engeland en de Ver enigde Staten) is het immers niet anders. Of het nu met de al lerkleinsten bij de duplo's, de groteren bij de gewone steentjes of de oudsten bij de meer ge compliceerde bouwblokjes: overal zie je vaders (en af en toe ook wel eens moeders) mee bouwen. Ongetwijfeld hebben zij in hun jeugd ook met de Deense steentjes gespeeld. Zelf spelen is slechts één onder deel van Legoland. Andere ele menten zijn per traditie mini- land, een spoorbaan en een poppentheater. Miniland is net Madurodam. Omgeveer 25 mil joen legosteentjes zijn verwerkt in kopieën (schaal 120) van gebouwen uit onder meer Ber lijn en Frankfurt, de haven van Hamburg het vliegveld van München, een Schwabisches dorpslandschap, een stukje Zwitserland en ook Nederland (Amsterdam, de Alkmaarse kaasmarkt, rondvaartboten en draaiende molens). Volwasse nen kijken en wijzen elkaar op punten van herkenning kinde ren vinden het het leukst om met een druk op de knop men sen te laten dansen tijdens de Love Parade bij de Brandenbur ger Tor, koorddansers een stuntje t laten doen, een heli kopter in het nauw geraakte bergbeklimmers te laten redden en koeien 'Old McDonald had a farm' te laten loeien. Legoland is natuurlijk vooral voor kinderen van pakweg twee tot dertien jaar. Maar ook oude re kinderen en volwassenen be leven plezier in onder meer en kele achtbanen, een wildwater baan en een soort mini-kart- baan waar de snelheid laag blijft. Verder heeft het Duitse Legoland ook nog een hal waar in je op een film en later in het echt kimt zien hoe de legosteen tjes worden gemaakt. Na een druk op een knop kun je zelf een steentje als souvenir mee nemen. In alle vier de Legolan- den kwam dit seizoen boven dien een theater waarin een spectaculaire 4D-film is te zien. Net als de Pandadroom in de Efteling is dat een driedimensio nale film met bij-effecten, als wind, 'regen' en 'sneeuw'. Vergeet trouwens tijdens het slenteren van de ene naar de andere attractie niet, om af en toe ook eens even opzij of om hoog te kijken. Her en der staan of hangen legopoppetjes die iets zeggen of doen. In een boom zitten uilen en tussen de bloe men lopen mieren en dartelen bijen. Het is dat je zoveel Duits om je heen hoort praten, anders zou je je net zo goed in een van de andere Legolandparken kun nen wanen. Het Engelse - in Windsor - is het mooiste omdat het zo schitterend is gelegen in een heuvelachtig gebied. Bil- lund in Denemarken is heel ruim opgezet in een vlakke streek; Amerika (niet ver van San Diego in Califomië) en Duitsland zijn helemaal op de vrijdag 26 juli 2002 [L Nijlpaarden Bezoekers van het Noorder Dierenpark kunnen - als ze tem wat vroeg op de dag komen - sinds kort niet alleen zien ho paarden zwemmen, maar ook hoe ze over bijvoorbeeld de fc van hun bad lopen. Dit dankzij een vernuftig filtersystee voorkomt dat dp mest die de twaalf dieren produceren (di kilo per dag!) de inhoud van het bassin al snel verandert ondoorzichtige drab. De onlangs in werking gestelde inst houdt het water tot diep in de ochtend helder. Klausenrennen Voor de derde keer wordt dit jaar van 19 tot en met 22 sei in Zwitserland de Internationele Klausenrennen Memorial den. De Klausenpasraces, die tussen 1922 en 1934 plaatsvon het 21,5 km lange bergtraject tussen de kantons Glarus werden beschouwd als de moeilijkste bergraces van die 1993 werd de draad weer opgepakt en vond de ie Klauseni Memorial plaats, uiteraard met historische racevoertuigen wege het succes werd het evenement in 1998 herhaald en jaar staat dus de derde editie gepland. Op diverse punten het traject zijn tribunes opgesteld. Vanuit meerdere plaat Zwitserland rijden op de racedagen touringcars - deels oir bussen - naar het evenement. Halverwege de pas is een p; plaats ingericht voor degenen die met eigen vervoer komi langstellenden kunnen verschillende meerdaagse arrangen boeken. Meer informatie en boekingen: Tourist Info Uri, telefoon (vanuit 4187 40 440 en/of internet www.kfausenrennen.com In het Drents Museum in Assen plofte ik neer in een die mij bekend voorkwam. Hij kwam uit Krul, de in ziele gegane banketbakkerij annex tearoom in Den I .Krul is synoniem aan de zomervakanties die ik eind veertig, begin jaren vijftig doorbracht bij mijn oma. ste dag had een vast patroon. Eerst naar Panorama 1 aan de Zeestraat, vervolgens winkelen in de Passage met mijn splinternieuwe, nog krakende Robinson-sa naar Kruis Salon de Refraichissements op het Noord< Geroezemoes, veel spiegels aan de wand en de geur re parfums vermengd met die van roombotergebak. herinnering speelde de pianist de hele dag 'Ich bin h glücklich'. Dat nummer hadden we thuis ook op eei mofoonplaat, maar dan heette het plotseling 'De Ra gaan naar Artis'. 'Beveelt u ons maar een gateau aan', zei mijn door e Franse gouvernante opgevoede oma tegen de mevri bediende in een groot wit schort met de banden kru over de rug. Maar ik hoefde geen aanbeveling. Ik wil tijd een Frou Frou. Eentje met chocoladecrème en slag. *Voor de jongeheer een Frou Frou', zei de serve dan. Ze sprak het uit of ze het had over een dure wij Frou Frou. Nu ik het woord opschrijf, zie ik in gedac tussen de rieten badstoelen door, opeens ook weer de ezel tjes op het strand van Scheveningen. Dèt waren nog eens mooie vakanties. Rob van den Dobbel: Ook Legoland kan niet zonder spectaculaire attracties als een wild waterbaan en achtbanen. tekentafel ontstaan. Na de opening in Billund bleef het op het gebied van ontwikke lingen aanvankelijk nogal stil rond Legoland. Maar nadat in 1996 het park in Engeland werd geopend, volgde drie jaar later het Amerikaanse en dit voorjaar Legoland in Günzburg, zo'n 100 kilometer voorbij Stuttgart. Daar had men eigenlijk geen idee wat Legoland eigenlijk was en wat de ingoed op de omgeving zou zijn. Maar daar zijn de Duitsers vlug achter gekomen. In de eer ste maand na de opening wer den 250.000 bezoekers geteld en in totaal wordt in het eerste sei zoen al op 1,5 miljoen mensen gerekend Opvallend is dat nu al veel Italianen en Zwitsers zijn langsgekomen zonder dat in het buitenland reclame werd ge maakt. Maar als daar ook nog eens mee wordt begonnen Willem Uilenbroek Legoland is per auto te berei ken via de afslag Günzburg aan de A8 (Stuttgart-München), even voorbij Ulm en de kruising met de A7. Günzburg is ook per trein bereikbaar. Vanaf het sta tion rijdt gratis een bus naar Le goland. Openingstijden: Tot en met 16 september dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur en van 17 september tot en met 3 novem ber op weekdagen van 10.00 tot 17.00 uur, overige dagen tot 18.00 uur. Toegangsprijs: kin deren van 3 tot 11 jaar en seni oren vanaf 60 jaar 19 euro, vol wassenen 23 euro. Parkeren kost 3 euro. Meer informatie: telefoon (vanuit Nederland): 0049.82.21.700.700 en/of inter net www.legoland.de Van 25 miljoen legosteentjes is een miniland gemaakt. 'f= Tunnel Stuttgart Mannhein Basel Kufstein Tauern- i tunnel [(Luzèibr/fSeeliéber -^'O ^'..tunnel Bern\ Gotth ard-jfAnder- tunnel ïfomatt Katscht 'tunnel 'Klagenfurt 'St Moritz Ljubljana Verona Venetië Röme/florence Bologna/Ravenna/Rimini 30 km/u-maatregelen (Alkemade) In het kader van de inrichting van 30 km/u-gebieden in de bebouwde kommen van Roelofarendsveen, Oude Wetering, Rijpwetering en Kaag worden voor het eind van het jaar maatregelen gepland. In Nieuwe Wetering zijn geen aanvullende maatregelen voorzien. Binnen kort worden hier de borden met de aanduiding maximumsnelheid 30 km/u geplaatst. In Oud Ade worden maatregelen genomen in combinatie met herbestrating na de onlangs afgeronde rioleringswerkzaamheden. ZONE Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant. l/CDI/CCDCI/D A MT Informatie voor Leiden en de regio jl E IX IV C C lx i9 IV lxAVIM I dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershiiider? ^-mail dan naar: lnfo@verkeerslq;ant.nl 3- Reconstructie deel Rijksweg 11 Leiden/Zoeterwoude - Morgen en zondag 28 juli wordt begonnen met het vernieuwen van de Rijksweg 11 tussen het kruispunt van de Burgemeester Smeetsweg en de A4. Om de beurt wordt één rijstrook afgesloten. De Rijksweg is in deze periode enkele uren geheel afgesloten voor het verkeer. In totaal duren de werkzaamheden drie weken en als alles volgens planning verloopt is het werk in het weekeinde van 17 op 18 augustus klaar. Lange wachttijden bij de beruchte tunnels i. Opknapbeurt Marebrug Leiden - De Marebrug is in de week van maandag 12 (07.00 uur) tot zondag 18 augustus afgesloten voor al het verkeer in verband met schilderwerk zaamheden. Het werk is deze week begonnen en duurt onge veer zes weken. De omleiding wordt met borden aangegeven. 2. Kruispunt Van Wijngaardeniaan wordt rotonde Voorschoten - Voor de nieuw bouw in het Van der Hoeven- park moet een bouwontsluiting worden gemaakt. Deze ontluiting wordt gemaakt op de Van Wijngaardenlaan bij het kruispunt nabij het Texaco- pompstation. Het bestaande kruispunt wordt omgebouwd tot rotonde. Naar verwachting begint men eind augustus/begin september 2002 met de ruwbouw van deze rotonde. Als de bouw van de nieuwe woonwijk is afgerond krijgt de rotonde zijn definitieve vorm (medio 2005). Het komend weekeinde gaat volgens de ANWB ruim één miljoen Nederlanders op vakantie. In het midden van het land begint de bouwvak. Maar omdat een groot deel van Nederland al op vakantie is verwacht de ANWB dat het met de drukte op de Nederlandse wegen wel zal meevallen. Op de vakantieroutes in Europa wordt het echter wel bijzonder druk. Vakantiegangers op doorreis door de Alpenlanden 4> Werkzaamheden Hertogspark (Rijpwetering) Op vrijdag 16 augustus starten de werkzaamheden aan het Hertogspark. Het parkeerterrein van het Hertogspark en de inrit worden opgeknapt. Verder worden de oude tennisbanen bij het parkeerterrein getrokken en komt er een apart parkeer- gedeelte voor vrachtwagens. Het werk start op de oude tennisbanen. Het is daarom van belang dat op vrijdag 16 augustus alle auto 's en andere voertuigen van het gebied van de oude tennisbanen af zijn. Naar verwachting zijn de werk zaamheden eind september afgerond. S Diverse straten afgesloten (Noordwijkerhout) Op zaterdag 27 juli van 08.00 tot 17.00 uur worden de volgende weggedeelten afgesloten voor het verkeer, behalve voor voetgangers: De Dorpsstraat vanaf Viaduct- weg tot de Dorpsringweg, de Havenstraat vanaf de Dorps straat tot aan het Marktplein, het Marktplein en de Zeestraat vanaf de Dorpsstraat tot parkeerterrein Armentuin. De straten zijn afgesloten i.v.m. diverse activiteiten van de Noordwijkerhoutse Onder nemersvereniging (NOV). 7. Aanleg fietspaden Hoge Rijndijk Leiden - Na de bouwvak (medio augustus) volgt de aanleg van de fietspaden Hoge Rijndijk vanaf de Plantagelaan tot de kruis de Meerburgerkade. Omleidingsroutes zijn me borden aangegeven. Stuttgart 6. Straten afgesloten vanwege Zomermarkt Alphen aan den Rijn - Op de donderdagen 1,15 en 29 augustus is een aantal straten en pleinen voor het verkeer tijdelijk afgesloten i.v.m. een zomermarkt in het centrum van de stad. Het betreft de volgende straten: Thorbeckeplein, Thorbecke- straat (tussen Thorbeckeplein en Aarkade), Aarkade, Hooft- straat (voetgangersgebied), Van Boetzelaerstraat (tussen Tous- saintstraat en De Vest), Pieter Doelmanstraat, Raadhuis straat (voetgangersgebied), Van Mandersloostraat, Juliana- straat tussen Castellumstraat en Hoflaan. De bussen van Connexxion rijden op deze dagen niet langs het Winkelcentrum 'De Aarhof'. Zij rijden tijdelijk de route Prins Bernhardlaan, Willem de Zwijgerlaan, Pres. Kennedylaan v.v. De vervangende haltes voor Winkelcentrum de Aarhof zijn de halte aan de Prins Bernhardlaan ter hoogte van het tenniscomplexTean en de halte aan de W. de Zwijgerlaan ter hoogte van het benzinestation. Zwitserland en Oostenrijk hebben het vorig weekeinc urenlang in de file gestaan 1 de zo langzamerhand beru tunnels (zie kaart). In Zwitserland voor de Gotthardtunnel in A2 Base richting Chiasso. In Oosten voor de Tauerntunnel in de Salzburg richting Villach. Zaterdag zijn de wachttijd* voor beide tunnels opnieu bijzonder lang. In Italië wo het zaterdag vooral druk oj A22 Brenner-Bolzano, op wegen naar de kust en naa meren in Noord-Italie. Bron: ANWB Actuele Informal

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20