|TH Omvangrijke fraude met girokaarten SETS Daadkracht motto kabinet Balkenende sch Dagblad verkopen? Fiona de Vilder: Ik ben een en al emancipatie SLS zoekt huis voor islamitische studentes Rondheid us niet beterd r¥ Politie Hollands Midden houdt in totaal 35 verdachten aan Acrobatiek voor Dance Valley Instanties negeerden signalen kindermisbruik Geen actie tegen Alphense jeugdwerker GGD overstag: prikacties nu in vrijwel alle gemeenten Van Dijk wint goud op 25 km Hans Dorjee overleden Aanklacht tegen ex-top WorldCom Leidsch Dagblad NR. 42984 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 vrijdag 26 JULI 2002 sproducenten Ken elkaar l haren tig jaar der 1 Perón osevic moet rustiger 1 gaan doen sterren 1 stralen cheveningen 'aparkin hen is ninaliteit beu l< I ibrievlinder it het van rogels - <ÈÊÊiÊÉÊÊS^^^wis^ on CarmiggeK -s eeft het ware °4^ el voor humor; de i 1 e mop moet ik nog en1 iem horen hz< 5 w/gpd - Het gaat nog lecht met prins Claus, idheidstoestand van de prins is volgens de rlichtingsdienst (RVD) ;_fjteren niet verbeterd. De weliswaar een goede tad, maar de RVD acht grfueg om te spreken van ;elijk licht herstel'. 1 Beatrix heeft gisteren jn t grootste gedeelte van loorgebracht in het zie- Ook zijn gezinsleden, je prins Willem-Alexan- inses Méxima, kwamen r* AMC. Prinses Margriet r van Vollenhoven na- 1 zoon Pieter-Christiaan 1 zus van Claus zou de N de koningin hebben 1 bij het bezoek aan het Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS door Eric-Jan Berendsen leiden - De Leidse politie heeft in de maanden mei en juni een omvangrijke fraude met bank/giro-overschrijvings- kaarten opgelost. In samenwerking met de korpsrecherche Hollands Midden zijn 35 personen aangehouden. Vooral bedrij ven en instellingen deden aangifte van valsheid in geschrifte. De 85 aangiften die in het onderzoek zijn betrokken, zijn goed voor een overschrijvingsbedrag van meer dan 600.000 euro. Vanaf het najaar 2001 kwam er bij de Leidse politie een groot aantal aangif ten van 'overschrijvingsfraude' binnen. Bij deze vorm van fraude worden ge stolen overschrijvingskaarten zodanig bewerkt dat een fors geldbedrag naar de rekening van een stroman of 'kat vanger' wordt overgemaakt. De crimineel, van wie de identiteit on bekend blijft, pint direct het geld en de katvanger, die zijn rekening en pincode ter beschikking stelt, krijgt een aantrek kelijk percentage van de winst. In veel gevallen reageerden bankinstellingen of bedrijven alert en boekten zij het be drag van de valse overschrijving direct terug. Hierdoor bedraagt de werkelijke schade geen 600.000 maar 127.332 eu ro. Het onderzoeksteam van de politie werd ondersteund door de afdeling Fi nancieel Economische Recherche die gegevens analyseerde en in samenwer king met bankinstellingen complete overzichten van transacties van de ge bruikte rekeningen aanbood. Verdach ten die in de onderzoeksperiode niet konden worden aangehouden, staan in het politieregister gesignaleerd. Zij wor den in de toekomst nog aan de tand worden gevoeld. De politie heeft ook onderzoek gedaan naar de ronselaars van de katvangers en de vervalsers van de overschrijvin gen. De informatie die over deze groep is verkregen, is doorgegeven aan het In terregionaal Fraude Team. Dit team analyseert financiële informatie en pro beert bewijzen te verzamelen tegen de criminelen die achter de schermen opereren. De politie wijst er op dat ook mensen die hun rekening beschikbaar stellen voor de frauduleuze boekingen, straf baar zijn. De maximale straf voor vals heid in geschrifte en oplichting is zes jaar. Bovendien kunnen gedupeerde bedrij ven de schade bij de stromannen te rugvorderen, waardoor die de rest van hun leven aan het terugbetalen zijn. 1 laren/anp - Het verzoek van LPF-leider Mat Herben aan Fio na de Vilder om staatssecretaris voor emancipatie en gezinsza ken te worden, kwam voor de inwoonster van Laren als een „totale verrassing". De Vilder is evenwel klaar voor haar eerste voltijdbaan sinds 1989. „Als werkende moeder weet ik dat zorg en werk goed valt te combi neren." Woensdag had ze in Den Haag een gesprek met Herben. De Vil der zal, als ze door de screening komt, de opvolgster worden van Philomena Bijlhout, die na ne gen uur in functie te zijn ge weest alweer moest aftreden. Het is nog onduidelijk wanneer De Vilder benoemd kan worden. Premier Balkenende heeft al aangegeven de komende twee weken op vakantie te gaan. Als het antecedentenonderzoek van De Vilder niet voor die tijd is af gerond zal de nieuwe staatsse cretaris pas op zijn vroegst over twee weken kunnen beginnen. De Vilder vindt het nog te vroeg om al diep in te gaan op haar ideeën rond de invulling van haar post. „Maar ik kan al wel zeggen dat ik er veel zin in heb. Ik ben als werkende vrouw, ge scheiden en moeder van drie dochters, één en al emancipa tie." De op 13 april 1958 in Huizen geboren De Vilder kan zonder meer worden omschreven als een politiek groentje. „Ik ben nog nooit lid geweest van een politieke partij. Ik ben nu een dag lid van LPF. Ik kan me goed vinden in de ideeën van For- tuyn. Vrouwen moeten kunnen werken, ook als ze kinderen hebben. De kinderopvang moet daarvoor goed worden gere- geld." Op het moment heeft De Vilder nog een deeltijdbaan bij bureau Van Mansveld en werkt ze als coördinator voor het fotofestival Naarden. Voor het bureau Van Mansveld begeleidt ze werkne mers naar een nieuwe baan. De Vilder stopte in 1989, voor ze beviel van haar eerste kind, met volle werkweken. Daarna was ze drie jaar lang betrokken bij de organisatie van de verkiezing van de secretaresse van het jaar en was ze actief als communica tieadviseur bij Bodyshop Inter national. Op het moment is De Vilder ook nog secretaris van de Rob de Vilderstichting. Deze stichting, genoemd naar haar vader, werft fondsen voor on derzoek naar kanker. door Wilfred Simons leiden - Leiden krijgt een huis dat alleen is bedoeld voor isla mitische studentes. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting is op zoek naar een pand in het centrum, dat zeker tien kamers moet tellen. Het initiatief voor het studentenhuis is afkomstig van het Meldpunt Discriminatie in Leiden. Een eigen huis kan volgens woordvoerder Abdoul Oulgout de 'moslimmeiden' uit hun isolement halen. Steeds meer islamitische meis jes gaan studeren. Hun strenge ouders zijn echter bevreesd voor de reputatie van deugdzaam-' heid en kuisheid, die de meisjes moeten bewaren. Zij willen daarom niet dat hun dochters in een gemengd studentenhuis gaan wonen. Ook staat de libe rale atmosfeer in die huizen de ouders en de moslima's vaak te gen. Moslimstudentes wonen daardoor noodgedwongen thuis, doen niet mee aan het studentenleven en blijven ver stoken van academische vor ming. Volgens Oulgout worden in het studentenhuis voor islamitische meisjes 'gematigd-liberale' soennitische regels gevolgd. Dat wil zeggen dat alcohol, tabak en softdrugs verboden zijn en dat jongens niet mogen blijven sla pen. Jongerejaars studentes worden toevertrouwd aan oude rejaars - de zogeheten 'oudere zus-constructie'. Die moet de wandelgangen van de 'jongere zus' controleren en zo de weer stand van de ouders tegen het zelfstandig wonen wegnemen. Pagina Ri: SLS kan particuliere studenten huizen niet kopen spaarnwoude - Steigerbouwers beklimmen als acrobaten een metershoog stalen staketsel. De opbouw van podia voor het dans- spektakel Dance Valley in recrea tiegebied Spaarnwoude is in volle gang. Zaterdag 3 augustus kun nen 45.000 houseliefhebbers hun hart ophalen in diverse tenten en bij verschillende podia. Alle dan- cestromingen zijn dan vertegen woordigd. Dj's uit de hele wereld vertonen die dag hun kunsten achter de draaitafels. Vorig jaar waren nog 90.000 betalende be zoekers op het festivalterrein. Toen liep het na afloop danig uit de hand. Honderden mensen raakten op drift in het uitgebrei de recreatiegebied. Tientallen moesten met onderkoelingsver- schijnselen worden behandeld in het ziekenhuis. Een falend ver voersysteem was de oorzaak van het debacle. Dit jaar kreeg de or ganisatie wederom een vergun ning. Een van de eisen was dat het feest in omvang de helft klei ner zou worden. Foto: United Photos De Boer/Ma rco de Swart lus werd zondag in het lis opgenomen omdat doende genas van een nfectie aan de luchtwe- ik Inds dinsdagmiddag dag en nacht bewaakt ïnsive care. Voor zover UJ s Claus wel bij kennis hij niet te worden be let is niet duidelijk wat momenteel precies Bei? Balkenende staat voort- n contact met de ko- .ver de gezondheidstoe- Tj" n prins Claus. De em- stand van de echtge- de koningin was giste- rwerp van gesprek in rraad. den hjlag/gpd - Duidelijkheid en daadkracht. Dat is het motto van het nieuwe kabinet-Balke nende. De premier beloofde vanmorgen in zijn regeringsver klaring dat het kabinet duidelij ke doelen stelt en dat het kabi net op het bereiken daarvan mag worden afgerekend. „We staan voor een Rotterdamse aanpak, geen woorden maar da den", aldus Balkenende. In de regeringsverklaring staan weinig concrete maatregelen. Een inhaalverbod voor vracht wagens en een noodwet om ver breding van de wegen sneller te kunnen realiseren waren een paar beleidsvoornemens die Balkenende alvast bekend maakte. Ook wil de regering de bouw van windmolenparken bevorderen. Balkenende beloofde de Tweede Kamer dat bij de presentatie van de begroting in september met concrete doelstellingen te ko men. „In het beleidsprogramma geeft het kabinet zoveel mogelijk aan waar we over 3 4 jaar wil len staan. Met concrete doelstel lingen voor onder andere reduc tie van wachtlijsten, verbetering van de veiligheid en terugdrin gen van regels en bureaucratie." Door het tegenzittende econo mische tij is onduidelijk of dit kabinet voldoende geld krijgt om alle wensen te realiseren. Balkenende sluit een klein be grotingstekort niet uit, maar streeft naar een sluitende begro ting. „Met de bestaande midde len zal door anders te werken meer moeten worden gedaan", verklaarde de premier. Balkenende maakte duidelijk dat de burger niet op lastenver lichting hoeft te rekenen de ko mende vier jaar. „De lasten voor werkgevers en huishoudens blij ven over de kabinetsperiode in evenwicht, geen lastenverlich ting, geen lastenverzwaring. Wel lastenverschuiving", aldus de minister-president. Lastenver lichting komt pas in beeld als het begrotingsoverschot boven de één procent komt. Bij de pre sentatie van het strategisch ak koord enkele weken geleden ging de premier er nog van uit dat iedere burger er in koop kracht op vooruit zou gaan. Premier Balkenende: geen woor den maar daden. Foto: GPD/Phil Nijhuis „De sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen", al dus Balkenende. „Dat vraagt om lastenverlichting voor huishou dens met de zwaarste lasten." De premier doelt dan op gezin nen met kinderen, die gaan pro fiteren van een kinderkorting. Ook bij de invoering van een nieuw ziektekostenstelsel zijn kinderrijke gezinnen beter af. De overheid betaalt de ziekte kostenpremie voor de kinderen en door de inkomensafhankelij ke zorgtoeslag is een huishou den niet meer dan een bepaald percentage kwijt aan kosten voor rfe zorg. door Peter Groenendijk alphen aan den rijn - Diverse instanties zijn al in de jaren ne gentig gewaarschuwd voor de 41-jarige Alphenaar die sinds vorige week officieel verdacht wordt van misbruik van minder jarigen. Toch kon hij tot zijn ar restatie, vorige week maandag, doorwerken als jeugdwerker en pleegouder. De moeder van één van de twee jongens die aangifte hebben ge daan, zegt dat zij in 1998 contact heeft opgenomen met de politie in Alphen aan den Rijn, de stichting Jeugdzorg en de Gere formeerde Kerk Vrijgemaakt in Alphen, waar de man als jeugd werker actief was. „Ik heb ze verteld dat ik ernstige vermoe dens had dat de man jongens misbruikte. Alles wees erop. Toen ik de politie inlichtte, zei die: 'Dat is een typisch pedofie lenzaakje'. Maar omdat mijn zoon toen nog geen verklaring wilde afleggen, zei de politie niets Je kunnen doen. Er was door Jan Preenen leiden - De GGD Zuid-Hol land Noord heeft besloten om toch in bijna alle aange sloten gemeenten kinderen in te enten tegen me- ningokokken. De gezond heidsdienst is overstag ge gaan na protesten van onder andere Voorhout en Voor schoten. Zij waren het er niet mee eens dat kinderen voor de tweede fase van de campagne in de regio Lei den alleen terecht konden in Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn. De GGD was best bereid om ook in ande re plaatsen in actie te ko men, maar dan moest 2.700 euro per gemeente worden betaald. Van extra kosten is nu geen sprake meer. Voorhout zwengelde het protest vorige week aan toen de GGD het dorp dreigde over te slaan. In een boze brief wees de gemeente de gezondheidsdienst er op dat het rijk geld beschikbaar heeft gesteld om overal prik acties uit te voeren. In het eerste deel van de campag ne is dat ook gebeurd voor de kinderen in de leeftijd van 1 tot en met 5 jaar en van 15 tot en met 18 jaar. Bijna iedereen kon toen in de eigen gemeente terecht. Alleen kinderen uit Valken burg, Warmond, Ter Aar en Zoeterwoude moesten naar een andere plaats. Dat dezelfde procedure van af eind september nu ook wordt gevolgd voor de 6- tot en met 14-jarigen en de zo geheten 'inhalers', die de af gelopen maanden nog geen prik hebben gekregen, is volgens de Voorhoutse wet houder Hollart van volksge zondheid volkomen terecht. „Steeds meer gemeenten schaarden zich achter ons standpunt Het was net een aanzwellend stormpje. We zijn er blij mee." De GGD wijst er wel op dat de verandering financiële gevolgen heeft. In het eerste deel van de campagne heeft de dienst waarschijnlijk quitte gespeeld. Óm een tekort in de tweede fase voorkomen, was geko zen voor het inenten op slechts drie centrale plek ken. Tekorten moeten door de gemeenten gezamenlijk worden aangevuld. Foto: ANP/Robert Vos potsdjlm - Edith van Dijk is gis teren in Potsdam voor het eerst in haar carrière Europees kam pioene geworden op de 25 kilo meter. De 29-jarige langeaf- standszwemster uit Wognum, die al wel een wereldtitel haalde op dit onderdeel, leidde van start tot finish. Ze legde de af stand solo af in 5 uur, 27 minu ten en 34 seconden. Etta van der Weijden, de tweede Neder landse deelneemster, gaf na twintig kilometer op. Pagina R6 Archieffoto: GPD delft - In zijn woonplaats Delft is gisteravond oud-trainer Hans Dorjee overleden tijdens een partijtje tennis. Hij zou vandaag 61 geworden zijn. Dorjee begon zijn voetballoopbaan als rechts back bij DHC. Vervolgens speelde hij bij Xerxes, Xerxes/DHC, Holland Sport. Nadat hij in 1971 zijn profloop baan had afgesloten bij Holland Sport, werd Dorjee trainer van achtereenvolgens Hermes- DWS, Xerxes, De Graafschap, NAC, Excelsior, DS'79 en Vites se, PSV, Feyenoord, AA Gent en Jong Oranje. Met PSV behaalde Dorjee samen met Guus Hid- dink grote successen waarvan het winnen van de Europa Cup 1 het meest aansprekende was. new york - Amerikaanse fede rale aanklagers zijn van plan volgende week aanklachten in te dienen tegen de ex-directeu ren van WorldCom, het tele communicatiebedrijf dat failliet ging nadat het jarenlang te ho ge winsten opgaf. De aandacht richt zich in de eerste plaats op financieel directeur Sullivan en controller Myers. De mannen hebben samen met topman Eb- bers zo'n vier miljard dollar aan winsten op de balans gezet die in werkelijkheid verliezen wa- geen bewijs. De kerk deed hele maal niets met de informatie en liet de Alphenaar doorwerken." De verdachte werkte ook als pleegouder voor de stichting Jeugdzorg. Die erkent signalen te hebben ontvangen over 'grensoverschrijdend gedrag' door de man. „Daarna hebben wij de samenwerking direct ver broken", aldus directeur Bart Groeneweg. „Er waren nog geen harde bewijzen voor seksueel misbruik. Maar waar rook is, is in veel gevallen ook vuur." Na zijn breuk met Jeugdzorg werkte de man door als pleegouder van jonge jongens. Hij ontmoette die via de Baptisten Gemeente Alphen aan den Rijn-Noord, waarvoor hij vanaf 1999 als jeugdwerker actief was. „Diep treurig", zegt Groeneweg. „Als je als instantie zulke aanwijzingen hebt, meteen stoppen." Pagina R4: Jeugdzorg: Verdachte pleegde mogelijk nog meer delicten Ja, ik word abonnee en ontvang cl Naam 1 krant eerst 2 weken gratis. MPVA Telefoon (ivm contrcée nebezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening; Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automate?» betafng 6 m(n 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l-IA'ÜJ Ij

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1