WEG WIEL 1 Felle Impreza ook nette gezinswagen Porsche Carrera GT wordt gebouwd in Leipzig Automaat maakt autorijden meer ontspannen Productie CVT duwbanden fiks omho^ BBBB -ff Van der Boon Auto's SUBARU AUT05HEEMSKERK Chauffeurskussen voorkomt rugpijn Mobiele koelkast voor in de auto Elke 18 uur een Nissan in VS Jachtbouwer neemt Voxan over KALENDER BOOT-RIALTO B.V. Nieuwe sportieve Subaru is eigenlijk een gespleten persoonlijkheid IN HET VERLE (advertentie) Curieweg 3 (autoboulevard Alphen a/d Rijn), Alphen a/d Rijn tel. 0172-473216 Bilderdam 16, Leimuiden tel. 0172-508142 www.vdboon.nl Lammenschansweg 128 2321 HX LEIDEN Tel.: 071-531 08 11 Alkemadelaan 1 2371 EX ROELOFARENDSVEEN Tel.: 071-331 28 66 www.autoheemskerk4wd.com leusden - Zes maanden na de bekend making in Detroit dat de Carrera GT defi nitief in productie gaat, heeft de directie van Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG aange kondigd dat de auto in de nieuwe Por- sche-fabriek in Leipzig gebouwd wordt. Vanaf de introductie in de tweede helft van 2003 zullen ongeveer 1000 exempla ren van deze toekomstige high-perfor mance sportwagen in Leipzig van de productieband rollen, dezelfde fabriek overigens waar ook dit jaar de productie van de Porsche Cayenne start. De ontwikkeling van de Carrera GT zal tot aan de productie doorgaan in het ontwikkelingscentrum in Weissach. Met de keuze voor de fabriek in Leipzig wor den er zo'n 70 nieuwe arbeidsplaatsen gecreëerd naast de 300 plaatsen die al ge pland waren voor de Cayenne productie. De nieuwe V10-motoren voor de Carrera GT worden in de fabriek in Stuttgart-Zuf- fenhausen gebouwd. De 6- en 8-cilinder- motoren voor de 911, Boxster en Cayen ne worden daar al geproduceerd. De Carrera GT motorenbouw zorgt voor on geveer 25 nieuwe arbeidsplaatsen in Stuttgart-Zuffenhausen. In de tweede helft van 2003 begint de bouw van de nieuwe Carrera. Foto: Porsche „Met de Carrera GT hopen wij zowel on ze knowhow op sportwagengebied als onze leidende positie in het sportwa- gensegment verder uit te bouwen", aldus Dr. Wendelin Wiedeking, voorzitter van de raad van bestuur. „Onze fabriek in Leipzig, compleet met test- en trai circuit, garandeert optimale condi voor de productie en de noodzak* testritten. En in ons nieuwe klant* trum kunnen wij de Carrera GT in |gg unieke ambiance aan de nieuwe e ren afleveren. De keuze voor de n renbouw in Stuttgart benadrukt n -VIS leen dat de waardering voor de fal viss maar ook de filosofie dat het hart Porsche sportwagens - de motor Zuffenhausen komt. Dit is een vai denen waarom wij vorig jaar nov« hebben besloten om 50 miljoen ii nieuwe motorenproductielijn te ii ren. Op de Autosalon in Parijs in septe 2000 toonde Porsche voor het eer studiemodel van de Porsche Cam De constructie is gebaseerd op p^jn| tosporttechniek. Met een cilinder van 5,5 liter, een maximum koppi 600 Nm en een vermogen van 558 randeert de Carrera GT topsnelhe van meer dan 330 km/u. De Ned< prijs van deze sportwagen zal vei lijk tussen 600.000 en 700.000 inc%nta en BPM liggen. jeac Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. Loekie •m 100% service dan 100 modellen intweewielers tweewielers b.v ndaal 76 Lekten 071-5131515 Sumatrastraafhoek Willem de Zwijgerlaan Lijden Tel.: 071 - 568 06 80 Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel.: 071-5.898.900 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn.Tel.: 0172-44.16.89 Van Berckelweg 34 Noordwijk.Tel.: 071-3.640.040 Amsterdam - Defa komt met een chauffeurskussen dat ver moeidheid en spanning in de mg tijdens het rijden moet voorkomen. Volgens Halfords corrigeert het kussen de zithou- ding achter het stuur door op een natuurlijke manier het bek ken te kantelen zodat een hori zontaal zitvlak ontstaat. Het kussen kost 27,50 euro. Amsterdam - Een tweevaks mo biele koelkast voor elektrische aansluiting op de 12 volt-stek- ker in de auto kost bij Halfords 139 euro. Dan heeft hij een in houd van 45 liter. 32 liter kan ook en dan kost de koeler 115 euro. Een extra omvormer om de koelkast op de camping te kunnen gebruiken kost 39,95 euro. Vruchten en vleeswaren worden door een tussenwand gescheiden van het flessenvak. De koeler kan in de auto tot 20 graden beneden de omgevings temperatuur koelen. Washington - Nissan is voor de achtste keer uitgeroepen tot de meest efficiënte autoproducent van Noord-Amerika. Nissan doet er in de fabriek in Smyrna (VS) 17,9 uur over om een auto te maken. En sneller heeft dat ginds nog niemand gepres teerd. Nissan neemt volgend jaar een tweede fabriek in Mis sissippi in gebruik, waar mini bussen, pick-ups en terreinwa gens gebouwd worden. Nissan maakt in de VS de Maxima, maar ook auto's van Nissans topmerk Infiniti en modellen die niet in Europa rijden, zoals de Xterra, Frontier en Altima. parijs - Na een jaar van onze kerheid is het Franse motor merk Voxan overgenomen door Guy Goulach, een jachtbouwer. Voxan wil de productie van de bestaande modellen weer snel opstarten. juu 2002 t/m 16/8 Scalextric-expositie, gemeentehuis Dalfsen. www.dalfsen.nl t/m 27/10 'Vroemm, minia tuurauto's van verzamelaars', Stedelijk Museum, Zutphen. 057 5516 878. www.chiczutphen.com 27-28 Truckstar Festival, TT- circuit Assen. 090 0388 2488. 28 Eurofestival BMW-rijders, Circuit Lelystad. 016 5503 554. www.vdbpromotions.nl 28 GP Duitsland, Formule 1, Hockenheim. augustus 2002 3 Oldtimerdag Kampen. 038 3322 358. 3-4 Rizla+ Racing Day, auto-, motor- en kartsportfestijn TT-circuit Assen. 06 1090 4130 of 059 2318 055. www.rizlaracingday.com 3-4 AutoMania, Six Flags Holland, Biddinghuizen. 4 Jubileumdag Toyota MR2- club, Midland circuit, Lelystad. 041 2638 989. 11 Marlboro Masters, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 17-18 British Classic Cars Bikes Festival, TT-circuit Assen. 06 1090 4130. www.britishcarfestival.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of: hdwegenwiel@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. (advertentie) De Subaru Impreza WR in Engeland favoriet bij dieten, die een gestolen preza graag gebruiken 0 mee weg te komen na b overvallen en ramkrakei snelle auto is eigenlijk d et» ficieuze 'Vluchtauto var jaar'. De Londense polit zegt dat de Subaru Impi za's met turbo procentt gezien behoren tot de n gestolen auto's van Gro Brittannië. Een en ande was reden voor de Suba importeur om de auto's advies van de politie te zien van speciale alarm temen tegen diefstal. Hl succes van deze maatr* viel echter tegen. Want laas werken deze zo go< t dat een verzekeringsma «3 schappij onlangs alarm sloeg over het stijgende tal diefstallen waarbij d n genaren met geweld vai hun Impreza worden b er C roofd. Overigens is de a ook in Nederland en Be ster al verschillende malen 3t zet bij overvallen. lom De verwachting is dat neels de recente komst van dïe s nieuwe, nog snellere ve om van de Impreza WRX B ru het aantal diefstallen v; m. deze auto alleen maar 2 toenemen - niet, uitera omdat de dieven zich d jen maken over de prijs vai /jser auto maar simpelweg leve dat er steeds meer Imp ian rondrijden I is n d* voor die enkeling die hei schaft -daar zorgt de st< prijs wel voor- een vlotte auto of een supersportie\Lr" rijmachine. Wat je noemtj|e gespleten persoonlijkheii door Mirjam van Twisk Een automaat is voor losers. Zo'n auto met automatische transmissie schaf je toch alleen maar aan als het 'echte autorij den' te hoog gegrepen is. Een defectje in de motoriek, afne mend reactievermogen. 'Echt autorijden' is immers dyna misch op- en terugschakelen. Toch? Of niet dan? Voortschrijdend inzicht komt vaak met de jaren, maar soms ook als gevolg van een toevalli ge samenloop van omstandig heden. Een ongevalletje bij voorbeeld, waartegen scheen- en kuitbeen niet bestand ble ken. Zes weken krukken, zes weken niet autorijden. Veroor deeld tot taxi's en veel thuiszit ten. Het linkerbeen ligt in de vernie ling, maar het rechter is alles zins in staat tot gas geven en remmen. Een automaat kan dus uitkomst bieden. Een Daf (als die nog zou bestaan), een invalidekarretje, het maakt niet uit Alles is beter dan geen auto. Enfin, er wordt wat geregeld. Eerst een Fiat Stilo Abarth (v.a. 23.525 euro) voor een dag of acht en vervolgens een Nissan X-Trail (v.a. 34.220 euro) staan ter beschikking. Twee volko men verschillende auto's, met echter één overeenkomst: ze hebben allebei een automati sche versnellingsbak. De Fiat biedt een comfortabele, prettig hoge zit achter een dashboard dat bulkt van de high-tech. Een LCD-schermpje boven het stuur registreert elke verrichting binnen en buiten de auto, ter wijl op de middenconsole een 7 inch kleurenscherm van het telematicasysteem opvalt. Navi gatie, WAP-aansluiting op het internet, radio/cd-speler, een MP3-speler en een GPS-module (nodig voor de navigatie) zijn daarin geïntegreerd. Een tikje van de wijsvinger te gen de joystick op de tunnel en een beetje druk van het nog functionerende rechterbeen zijn voldoende om de Stilo in beweging te zetten. Een wat aarzelend uitproberen in het drukke Amsterdamse stadsver keer, verandert eenmaal op de grote weg al snel in een ontdek kingstocht boordevol aangena me verrassingen. Jemig, wat een kar! Die blaast, zonder dat dat de bestuurder enige inspan ning kost, iedereen van de weg. En accelereren, meneer! Daar kan de gemiddelde handge- schakelde auto niet tegenop. Een Selespeed-versnellingsbak noemen ze dat bij Fiat Sequen tiële transmissie, die zich naar keuze automatisch dan wel via twee knoppen aan het stuur laat bedienen. Die automaat werkt zo perfect, datje daar met die raceknoppen op het stuur gewoon niet tegenop kunt schakelen. Slechts bij uitzonde ring voel je de noodzaak om het gaspedaal bij het optrekken even wat dieper in te drukken en daarmee de motor op extra toeren te jagen. Met die 170 pk van de 2,4 liter 20 kleppen mo tor van de Abarth resulteert dat in een kleine lancering. Na zo'n pittig raspaardje, vergt de overstap naar de X-Trail, de nieuwste 'medium' terreinauto van Nissan, enig aanpassings vermogen. Na de computerge stuurde luxe van de Fiat komt de functionele eenvoud van de Nissan aanvankelijk wat Spar taans over. Daar staan echter een zee van ruimte en optimaal overzicht door de hoge zit te genover. Met zijn 2 litermotor geen snel heidsduivel, maar meer een soort compacte tank, waarmee je soepeitjes en voor het gevoel onkwetsbaar door het verkeer laveert. De X-Trail biedt geen mogelijkheid om zelf te schake- (advertentie) len, maar wel de keuze uit aan drijving op twee, dan wel vier wielen, waarbij ook nog een tussenstand ter beschikking staat. In dat laatste geval wor den de voorwielen aangedre ven, om bij onvoldoende grip over te schakelen op vierwiel aandrijving Een groeiend aantal automobi listen roemt tegenwoordig de zegeningen van de cruisecon- trol. 'Dat rijdt zo heerlijk ont spannen', zo verkondigen zij. En ze hebben natuurlijk gelijk. Comfort boven alles. Daarom is het des te opmerkelijker dat de automatische transmissie in Europa maar niet lijkt te willen doorbreken. Kennelijk laten we ons nog steeds leiden door het volstrekt achterhaalde idee dat rijden met een automaat louter voor dummies is. De Amerikanen zijn al lang ge leden collectief bekeerd tot het 'automatendom'. Zij weten dat, zeker in het steeds drukker wor dende stadsverkeer, niets zo re laxed rijdt als een auto met au tomatische transmissie. Voorbij is het neurotische op- en terug schakelen bij elke bocht, elke verkeerslicht, iedere overste kende fietser. Autorijden wordt ineens een stuk meer ontspan nen, niet alleen in de stad, maar ook op de snelweg en, hele maal, in de file. De automaat heeft nauwelijks invloed op de prestaties en be- invloedt het brandstofverbruik maar in zeer geringe mate. Wat zijn we eigenlijk een stelletje domkoppen hier in Europa, dat we gaan zitten wachten tot we bij toeval de zegeningen van de automaat ontdekken. Om daar na, ook als je geen krukken meer nodig hebt, nooit meer anders te willen. Over losers ge sproken. door Rien van der Steen want de versnellingen zijn heel kort en zitten nogal kort bij el kaar en zodra het toerental voorbij 6.000 komt maakt een indringende piep duidelijk dat het tijd wordt voor een hogere trap. Met zo'n auto is het bar leuk rij den, al overschrijd je wel blik sems snel (en bliksemsnel) aller lei regels waaraan de ethische verkeersdeelnemer zich dient te onderwerpen. Op stukjes Smal- lingerlandse weg in Friesland - waar het wel kon, - maar na tuurlijk net zo min mocht- heb ben we de grenzen van deze nieuwe Subaru enigszins kun nen verkennen. Het vierwielaandrijving- systeem zorgt ervoor dat er alleen in uiterste situaties wielspin op treedt. Het vermogen naar voor- en achteras wordt verdeeld door een centraal differentieel met een viscokoppeling. De enorme sperdifferentiëlen voor en achter zijn van het Sure- trac-type, dat ook in rally's ge bruikt wordt. Deze van de World Rally Car van Subaru afgeleide auto heeft een tussenkoeler die de laad- lucht van de turbo afkoelt, maar de bestuurder kan met een druk op de knop nog extra koeling krijgen. Want er is een reser voirtje met water om die inter- cooler extra af te koelen. Zoals gezegd: de nieuwste Subaru is Een beetje automerk heeft een sportieve afdeling, die de alle daagse modellen zodanig oppept dat snelle types niet kunnen wachten om zo'n bespoilerde bo lide aan te schaffen. De trend werd jaren geleden gezet door VW met de Golf Gti. Peugeot en andere merken volgden spoor slags. Nu heeft Opel zijn rappe OPC-modellen, Alfa zijn GTA en Mercedes doet het met AMG. Het Japanse merk Subaru, met sterke banden met General Motors, heeft een sportafdeling (Subaru Tecnica International, STI) die speciale techniek en onderdelen ontwikkelt voor de rallywa gens van het merk. De afde ling mocht van de baas een nieuwe snelle auto beden ken. Het is de Impreza WRX STi geworden. Wie zijn gemak houdt kan hem heel aardig ge bruiken als een gezinswa gen. Want het is allesbe halve een woesteling. Nee deze Subaru is eigenlijk een heel beschaafde vier- deurs sedan die met zijn goudkleurige wielen, grote luchthappers en achterspoiler wel fluks duidelijk maakt dat er onder de van aluminium ver vaardigde motorkap met die grote brievenbus (van de tus senkoeler) wat ernstigs aan de hand is. De rukken bij de schakelmo menten zijn eigenlijk verdwe nen. De auto is erg viug, maar op een tamelijk beschaafde ma nier. De Impreza WRX STi doet zijn werk met een 2.0 boxermo tor met turbo, variabele nokken- astiming en een zesversnellings bak. Die is afgeleid van de mo tor van de gewone Impreza WRX maar aanzienlijk krachti ger. Het sportfeest begint echter pas bij bijna 4.000 toeren, daar onder gedraagt hij zich als ta melijk brave auto, die alleen door zijn roffelend uitlaatgeluid laat merken dat er achter de coulissen meer aan de hand is. De remmen voelen wat sponzig aan, maar de ankers van Itali aanse (Brembo-) makelij blijken hun karwei goed aan te kunnen als we op een vliegveldje bij Drachten wat sprints en rem proeven uit mogen voeren. Op- schakelen met de zesbak is ook iets waar je aan moet wennen, Tilburg - Van Doome's Trans missie (VDT), een dochteron derneming van Robert Bosch GmbH uit Stuttgart, en Aisin AW uit Anjo City, gaan in Japan sa men een fabriek oprichten voor de vervaardiging van duwban den voor Continu Variabele Transmissies (CVT). Deze twee de fabriek is van groot belang voor VDT voor de verdere ont plooiing op de wereldmarkt. Emery Hendriks, verantwoorde lijk voor de product planning van VDT: „Wij zitten in Tilburg al geruime tijd aan het plafond van onze productiemogelijkhe den. Door deze samenwerking kan CVT wereldwijd een nog grotere acceptatie krijgen, terwijl Van Doome's Transmissie in de toekomst een nog grotere ex- pansie kan realiseren." Het gezamenlijke bedrijft het eerste halfjaar van 20r circa honderd medewerij de fabriek van Aisin AW j haro-cho, in de provincie een begin maken met de* ductie van CVT duwbanir het jaar 2006 zijn investef voorzien van in totaal bij miljoen euro. jy William Lyons zette in 1922 in Blackpool de Swal low Sidecars and Coachbuilding Company op, die zijspannen voor motorfietsen leverde. Later ging hij ook koetswerken bouwen en in 1931 kwam zelfs zijn eerste auto op de markt: de SSi. Na de Tweede Wereldoorlog werd de merknaam SS om begrijpe lijke redenen niet meer zo op prijs gesteld en gin gen de auto's Jaguar heten. Een zeer fraaie 'Jag' van net na de oorlog is deze tweezits roadster XK120, die aanvankelijk XK Open Two Seater Super Sports heette. De XK-reeks as dé sensatie op de 1 in 1948 Earls Court Motorshow en zou uitgrothtini een van de beroemdste series van de Brits^M briek. Lyons gebruikte de eerste XK120 op I u als lokkertje voor de Jaguar MkV-serie, maj^ publiek had alleen oog voor de spannende ster. Naast de XK120 OTS (op de foto een léken waren er later ook een zogeheten 'drop hcNEL briolet) en een 'fixed head' (coupé met vasM 0 verkrijgbaar. Van de drie XK-types zijn er tl 1954 in totaal rond 12.000 gebouwd. Foto: Supef Oldtimerfestiyal De watervlugge Impreza WRX STi. Foto: Subaru

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18