'Niet bang om gekke dingen te proberen' stoppen met KUNST 8f CULTUUR 'Het woord kunst wordt weggesaneerd' Beelden in de Nieuwe Kerk portretten Leidse rapcrew Ancient Scriptures treedt vanavond op in het LVC yan Stones Fans bepalen setlist concert Rudi Fuchs: 'De werkelijkheid als een sprookje' RS scl n Entwistle. Foto: AP 10( tod Entwistle 5g ;or cokegebruik ™,«g« - John Entwistle, de jarige bassist van The Who, orige maand in Las Vegas me torven door een hartaanval 'a| gevolg van cokegebruik. Dat Idt de Amerikaanse krant e? IToday vandaag. De krant eert zich op uitlatingen van ijkschouwer die Entwistle !n lerzocht. Volgens hem was n een sprake van een overdo- maar er was wel een „signi- nte" hoeveelheid cocaïne in bloed van de bassist. En- 1 itle had al hartproblemen, 2 ir desondanks bleef hij ldrugs gebruiken. und/Vision incefestival haag - Het Haagse Malie- s morgen de locatie van ïrste Sound/Vision Dance- ;rzoèval. Het evenement richt mei op jongeren tussen de 18 de 15 jaar. Het programma dat ong 12.00 uur begint bestaat uit be Vooruitstrevende interna- mei ale dance line-up, theater- lijk dansvoorstellingen en cu- ire verrassingen'. iin Open 'en Haag haag - Het Spuiplein in Haag is morgen weer het lein van het jaarlijkse pop val Plein Open. Vanaf 12.00 gern 2.45 uur staan dertien op- ma. ens geprogrammeerd. Het akeJement, dat in 1995 begon, truc» de loop der jaren uitge- algeiid tot één van de belang- ;eme|te regionale popfestivals lie vl aankomend talent in Zuid- Is pejand. nkoa (in door Rody van der Pols leiden - Het ritme van een Ja vaans gamelanorkest, accordeon klanken die de associatie met een pittoresk Frans dorpspleintje op roepen en onnavolgbaar gepling- plong dat wel uit China afkom stig moet zijn. Niet echt de gelui den die je met rap zult associë ren. Toch zijn het dit soort muzi kale bronnen waaruit Nick Tjam- poeran de rauwe beats van Anci ent Scriptures opbouwt. En hoe dat live klinkt, laat de Leidse hip hopformatie vanavond horen op het podium van het LVC. Waar de muziek van veel heden daagse rapcrews aan elkaar hangt van de oude funk- en soulplaten zoekt Ancient Scriptures het dus in een heel andere hoek. „We zijn niet bang om gekke dingen te proberen", zegt Tjampoeran, die opereert onder de artiestennaam Djaga. „In onze samplekeuze proberen we ons te onderscheiden. We willen hiphop maken die eerlijk én origineel is." Die ongebruikelijke chemie hangt wellicht ook samen met de smeltkroes van culturen die Ancient Scriptures kenmerkt. Zo zijn in de rapcrew Chinese, In donesische, Zuid-Afrikaanse en Antilliaanse roots verenigd. Tjampoeran, zelf van Chinees- Indonesische afkomst: „Bij het maken van de muziek zoek ik aansluiting bij onze uiteenlo pende achtergronden, ja. Ik ben me daar voortdurend van be wust." Die eigen sound gecombineerd met een vlammende podiumact leverde de rapcrew in 2001 de Grote Prijs van Zuid-Holland op. Kort daarop volgde een spetterend optreden op Werf- pop. De tijd heeft sindsdien niet stilgestaan. De eerste single ligt in het verschiet. 'One Love' gaat het plaatje heten, uitgebracht door het Leidse Urban Dub la bel. „De tekst gaat erover dat we allemaal lief voor elkaar moeten zijn", zegt Tjampoeran. „En dat we niets moeten hebben van al die guncrap", vult zijn kompaan Dan Stezo aan. Tjampoeran: „Een beetje hippieachtig bood schap misschien, ja." En ook daarin onderscheidt An cient Scriptures zich van de doorsnee rapcrew. De bitches en ho's die de gemiddelde Ameri kaanse ganga-rappers als een spervuur op de luisteraar af vuurt, zul je in de teksten van deze Leidenaren niet aantreffen. Engagement des te meer. Racis me, daklozen, vluchtelingen, censuur, het komt allemaal aan bod in de rhymes van Djaga, Dan Stezo, Papa Aya en P.NIZ. „Maar we rappen ook over lolli ge onderwerpen", verzekert Tjampoeran. „Bizarre fantasie- en, vriendschap, dat soort din gen." Ook willen de rappers nog wel eens een potje freestylen, een vast onderdeel van de hiphop cultuur. Hierbij wordt om de beurt over een kale beat geïm proviseerd, waarbij de deelne mers elkaar verbaal proberen af te troeven. Hierin vinden ook de zogenaamde hiphopbattles zijn oorsprong, waarop de rivaliteit tussen rapcrews met woorden wordt uitgevochten. „Maar op dat competitie-element zijn wij niet zo dol", zegt Dan Stezo. „Het gaat ons er niet om andere rappers omlaag te halen." Sowieso zijn er maar weinige andere rappers in Leiden. De hiphopcultuur leeft niet echt in de sleutelstad, stellen Tjampoe- ra en Dan Stezo. „Er zijn mis schien drie, vier crews actief, niet meer", zegt Tjampoeran. „Dat is vooral te wijten aan het gebrek aan ontmoetingsplek ken. Vroeger hingen alle rap- THEATERMAKERS baaiporen tot de toonaangeven- belangwekkende theater- rs van ons land. Wat zijn hen de belangrijkste drijf- wat beogen ze met deze ntvorm? In een zelfanalyse en aantal van deze regis- de afgelopen weken ant- d op die vragen. In deze njte aflevering: Mirjam Koen Onafhankelijk Toneel. - Mirjam Koen :bbei$). mede-artistiek leider van r wil Inafhankelijk Toneel (OT) zi gisseur: „Op vakantie kan en d hoorlijk chagrijnig zijn. Ik on mezelf dan ook heel saai. •rson |s heb ik het popelend ge- daanjvanik wou dat er meer tijd eer geld was om nog meer Hellingen te maken. Of het :ra is, of toneel, of kinder- of mime, dat kan mij 'eel schelen." man Gerrit Timmers, die in Lutgerink ook in de ar- leiding van het OT zit, is bezeten van theater. Toch we het in de huiselijke (daar niet exceptioneel Te werken veelal apart en lars voorstellingen pas [eindfase. Natuurlijk wisse- dan onze meningen ir uit." moeder Tanja Koen was als omroepster het ge- de NCRV en mijn va- :rkte als tv-regisseur. Er ^Sbij ons thuis op een onge- ;en en plezierige manier ir kunst en cultuur van iten gewisseld. Dat is erg :end wanneer je dat als leekrijgt." Toneelschool in Amster- :b ik me in 1972 aange- bij het door Jan Joris La- ipgerichte Onafhankelijk l. Sinds 1981, toen zich al- ijzigingen voordeden bij speel ik niet meer. Het van een voorstelling heb veel fascinerender ge- der Ebjel in de klassieke werken van Tsjechov, Ibsen, Sha- m, pagare en Euripides, als in de 'an deerne stukken van onder reopeoCamus die ik heb gedaan, t vrijd|eren mij de universele r en qelijke gedragingen die vaak i l6.3ldselachtig en tegenstrijdig Mirjam Koen: „Ik wou dat er meer tijd en meer geld was om nog meer voorstellingen te maken." Foto: GPD/Marc van der Kort pers, breakers en graffiti-spui ters rond bij de ijshal achter het station. En iedereen kwam el kaar tegen in het Stathuys aan de Breestraat. Maar dat is geslo ten en er is niets voor in de plaats gekomen." Dan Stezo: „Ja, de What's Juicy' avonden in In Casa, maar dat is het toch ook niet echt Dat is meer het R &B gebeuren. Je weet wel, het Challenge-pubÜek. Wat dat betreft kregen de rap pers even dat oldschool-gevoel terug toen ze een tijd geleden de houten schutting rond de bouwput voor het station zijn. Bovendien zijn er specifie ke thema's die mij obsederen. Een ervan is het waanzinnige gebrek aan zelfkritiek van dege nen die aan de macht zijn. Met aan de andere kant de behoefte van de mens om van extreme machthebbers een idool te ma ken. Meestal betreft het man nen. Vrouwen krijgen tot op de dag van vandaag blijkbaar min der kansen om aan de macht te komen. In de toneelliteratuur kom je ze helemaal weinig te gen. Om maar te zwijgen van het geringe aantal vrouwen dat in de artistieke leiding van een gezelschap zit. Bij het OT ver keer ik als vrouw in de luxe posi tie, dat ik in samenspraak met Ton Lutgerink en Gerrit Tim mers alle vrijheid en ruimte krijg om voorstellingen te maken, die ik als noodzakelijk beschouw." „Lijsttoneel heeft niet mijn voorkeur. Het liefst laat ik een stuk afspelen in een grote ruim te in een vlakke vloer theater, waar het publiek heel dicht bij zit. Zo'n enorm speelvlak sugge reert ook de ruimte van de ver beelding en de vrije adem van het stuk. Het inspireert me tot gigantische mise-en-scènesdie de betekenis van het stuk op een verrassende manier kunnen aanduiden." „In mijn regies komt het uitste kend van pas, dat ik vroeger ook heb geacteerd. Ik weet heel goed hoe moeilijk het beoogde spel kan zijn. Ik heb grote achting voor de zelfwerkzaamheid van toneelspelers. In wezen voel ik me altijd aan hun kant staan. Mijn streven is, dat er een inspi rerende wisselwerking ontstaat tussen de ideeën van de spelers en die van mij over het stuk en de personages. Ik ben niet ie mand die van boven af een dwingend concept oplegt." „Mijn voorstellingen worden ge kenmerkt door een spannings veld tussen een naturelle en persoonlijke vorm van spelen enerzijds en kunstzinnige ingre pen anderzijds. De humor in veel van mijn stukken gaat van zelf. Dat heeft te maken met de relativering die mij bevalt en die ook erg in mijn aard zit. Ik vind het ook leuk om de toeschouwer op het verkeerde been te zetten. Die combinatie van absurde hu mor, pijnlijke en wrange mo Dan Stezo (links) en Nick Tjampoeran van de hiphop formatie Anci ent Scriptures: „We willen hip hop maken die eerlijk én origi neel is." Foto: Taco van der Eb mochten bespuiten. In grote, kleurrijke letters stond het te le zen: Ancient Scriptures. De schutting is inmiddels weer ver dwenen, maar het stuk graffiti siert nu de voorkant van een de- mo-cd. „Dat was mooi", blikt Dan Stezo op het hiphopfeestje terug. „Vrienden, muziek, graffi ti. Echt hiphop, echt chili." De Hiphopragga Night met An cient Scriptures, One Blood Soundsystem en verscheidene dj's begint vanavond om 23.00 uur in het LVC, Breestraat 66 in Leiden. amsterdam/anp - Galerie Don kersloot moet onmiddellijk stoppen met de handel in por tretten van de Rolling Stones. Dat bepaalde de president van de rechtbank in Amsterdam gis teren in kort geding. Musidor, belangenbehartiger van de Sto nes, had de zaak aangespannen omdat de hoofdstedelijke galerie de portretregels voortdurend aan de laars lapt De president van de rechtbank bepaalde al eerder dat Donker sloot moest stoppen met de handel in portretten van de Sto nes en de afzonderlijke bandle den, met name Mick Jagger en Keith Richards. Ondanks de dwangsom trok de galerie zich er weinig van aan. Op 6 juni legde Musidor beslag op veertig schilderijen, mono prints en tekeningen van de Rol ling Stones en Stonesleden, Evenals op een kratje met kaar ten van de Stones. Een en ander werd aangetroffen in het nieuwe onderkomen van de galerie aan de Leidsegracht. Donkersloot moet nu stoppen met iedere openbaarmaking en vermenigvuldiging van de por tretten. Op iedere overtreding staat een dwangsom van 5000 euro. Ook moet de galerie opge ven waar de verkochte portret ten zijn gebleven. Rijswijk - De Britse band Manie Street Preachers laat de fans be palen welke liedjes ze spelen tij dens hun tournee die in decem ber begint. Stemmen kan via de officiële homepage van de band. Via internet kunnen de fans 22 nummers uitkiezen die de drie bandleden gaan spelen tijdens de tien concerten in Ierland en Groot-Brittannië. Fans die stem men maken kans op vier vrij kaarten voor het concert van hun keuze. Ruim 2600 mensen hebben inmiddels hun stem uit gebracht. menten laat ik graag door elkaar tuimelen en wel zo, dat je als speler het publiek steeds een stapje voor bent. Ikzelf ben erg benieuwd hoe dat straks met 'Caligula' van Camus gaat, die ik het komend seizoen regisseer. Vanwege de angstaanjagende instelling van de titelfiguur om alleen maar uit machtswellust met pure intimidatie en met angstzaaien bezig te zijn, valt er straks in de voorstelling wellicht niks te lachen." „Ik vind het zeker interessant en zinvol om dilemma's te laten zien die veel te maken hebben met de huidige tijd, zonder in eenduidigheid te vervallen. Zo zit in 'Ivanov' een element van ongeïnteresseerde onbeleefd heid in de omgang met elkaar, zonder te beseffen dat men zich feitelijk misdraagt. Die egocen trische mentaliteit maak je da gelijks om je heen mee. En het wordt steeds erger." „Je kunt mij niet uitsluitend als een moralist betitelen, want kunst vind ik absoluut geen vies woord. Evenals schoonheid. Theater mag ook best kunstzin nige voorstellingen voortbren gen, die niet per se bij iedereen door de strot geduwd moeten worden. En al helemaal niet dat de waarde ervan bepaald wordt door grote publieksaantallen. Het is typerend voor dit land en de tijdgeest dat het woord kunst meer en meer vervangen wordt door cultuur, terwijl dat abso luut niet de lading dekt. Cultuur heeft betrekking op 'de manier waarop': hoe en watje eet, hoe je met elkaar omgaat, elkaar be graaft. Kunst is een veel gesubli- meerdere vorm van levensuitin gen en opvattingen. Ik vind het zo truttig dat het begrip kunst zo weggesaneerd wordt. Daar kan ik me enorm over opwinden." Komend seizoen regisseert Mi rjam Koen met Gerrit Timmers in een coproductie van de Na tionale Reisopera en Onafhan kelijk Toneel i.s.m. Combatti- mento Consort Amsterdam 'Platee', een 'ballet-boufon van Rameau. Première: Stads schouwburg Utrecht, 30 augus tus 2002. Bij het OT regisseert Mirjam Koen 'Caligula' van Camus. Max Smith Rudi Fuchs staat voor een werk van Donald Judd in de Nieuwe Kerk. Foto: GPD/Harmen de Jong door Fran^oise Ledeboer Amsterdam - Het jasje van zijn nette pak met vest uit en de hemdsmouwen opgestroopt, doorkruist Stedelijk Museum directeur Rudi Fuchs met inge spannen blik diep geconcen treerd de Nieuwe Kerk. Vlak voor de opening, vandaag, van de expositie met tachtig beelden uit 'zijn' collectie, moeten de puntjes nog op de i worden ge zet. Vooraf is een plattegrond gemaakt met een overzicht van waar alles komt te staan, maar Fuchs is een perfectionist. Hoe valt het licht? Moet een beeld niet toch elders staan dan hij op papier had gepland? Wat wil hij met deze expositie? Gedreven: „Een kennismaking bieden. Al les is hier van belang. Laten de mensen vooral genieten en niet naar betekenis gaan zoeken!" De Nieuwe Kerk presenteerde tien jaar geleden een overzicht van beeldhouwkunst uit de twintigste eeuw uit de collectie van het museum. 'Een Beeld van de Eeuw" werd een groot succes: de moderne beelden bleken er volmaakt te passen. Fuchs maakte voor deze tweede editie een keus uit de rijke ver zameling van het Stedelijk over de periode 1947-2002. Het ac cent ligt op beelden die hij de afgelopen tien jaar zelf kocht, maar voor tussen de kerkban ken selecteerde hij ook 'oude bekenden' als 'Two Pieces Recli ning Figure' van Henry Moore (1961) en 'Seated Woman on a Bench' van Willem de Kooning (1972 -1979). Van 'De vogelvrouw' van Karel Appel uit 1947 tot en met 'Cedar Stator' van Carl Andre, een werk dat de kunstenaar eerder dit jaar maakte, geeft de expositie een beeld van hoe de beeldhouw kunst zich de afgelopen decen nia heeft uitgebreid 'over een groot veld van bemoeienis'. Fuchs: „Beeldhouwkunst is niet meer het bewerken van een stuk steen of nobel hout, maar is een alerte benaderingswijze gewor den, een vorm van waarnemen en handelen en van orde van de dingen om ze herkenbaar en be tekenisvol te maken." Hoe moeten we die theoretische observatie vertalen in wat in de kerk is bijeengebracht? Bruce Naumans bizarre draaimolen 'Carrousel' uit 1988 die Fuchs voor het praalgraf van zeeheld Michiel de Ruyter plaatste en de adembenemende video 'Pieté' van Erszébet Baerveldt uit 1992 waarin ze een replica van zich zelf modelleert, tonen wat hij bedoelt: de grenzen tussen de kunstdisciplines zijn gaan verva gen. Niet voor niets, stelt Fuchs, lopen deze soms zó door elkaar heen 'dat de benaming schilder of beeldhouwer overbodig is ge worden'. De expositie is 'Setting a Good Comer' genoemd, een titel die is ontleend aan een video van Nauman waarop deze op zijn ranch in New Mexico bezig is een hek te bouwen. Volgens Fuchs is deze video 'in al zijn wonderlijke banaliteit een mooie metafoor voor sculptuur'. Sculptuur toont 'de werkelijk heid als een sprookje' en juist dat wil hij dat het publiek hier de komende maanden ervaart. Hij weet het vooraf al zeker: „In de statige en stevige ruimte van de gotische kerk, een ruimte ge vormd door geloof, zal de im pulsieve vindingrijkheid die de moderne sculptuur zo kenmerkt nog duidelipaer en geheimzinni ger worden. Het zal rijn of in de kerk tientallen grote vlinders rondfladderen of neerzitten om bekeken te worden. De tentoon stelling is geen leerstuk maar een luchtig spektakel: ze heeft alle pretenties van de kunst, maar ook al haar twijfels. Merkbaar rusteloos, wil hij nu toch het liefst weer aan het werk. Want natuurlijk verdient ook Koons 'Ushering in Banali ty', het varkentje dat in 1989 een spraakmakende aankoop van rijn voorganger Wim Beeren was, in deze kerk de volmaakte plaatsing die hem vooraf voor ogen stond. 'Setting a good corner' in de Nieuwe Kerk (Dam, Amster dam) duurt tot en met 20 okto ber. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur, don derdag tot 22.00 uur. vrijdag 26 juli 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15