LEIDEN REGIO Hennepkwekerij i de Veen opgerold Ericapark is criminaliteit zatWassenaar en Oegstgeest oP 'zwarte ïij^ 'Gratis en dichtbij huis' Kerken negeerden signalen kindermisbru Achtervolging eindigt in Alphen Autogordel vaak vergeten Geen inzameling De Rijntamboers Energiebedrijf lijdt schade door aftappen stroc Zwammerdams zwembad moet did? 3}S Op de rem voor huttenbouw A Stijging woonlasten meer dan gemiddeld h Tweede straat in Alphen doet mee aan actie Buurtpreventie 'Stille' inbrekers slaan hun slag terwijl bewoners slapen Inbraakgolf in Ridderveld HSL-informatiecentrum in Leiderdorp blijft bezoekers trekken alphen aan den run - Een dronken automobilist heeft gis teravond een andere wegge bruiker in Alphen aan den Rijn bedreigd. Ook beschadigde de 38-jarige Amsterdammer de au to van zijn tien jaar jongere stadgenoot na een wilde ach tervolging van de afslag van rijksweg A4 tot het Haringvliet. De oudste Amsterdammer stoorde zich aan een manoeu vre van de andere automobilist. Na zijn aanhouding door de politie bleek dat de 38-jarige automobilist bijna drie keer zo veel had gedronken als is toege staan. De man kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod. alphen aan den rijn - De poli tie heeft 6.200 euro verdiend met een autogordelcontrole in Alphen aan den Rijn. Woensdag bleken 155 automobilisten op de Prins Bernhardlaan, de Ei kenlaan en de Laan der Conti nenten niet in de veiligheids- gordel te zitten. Op die overtre ding staat een boete van 40 eu- zoeterwoude-rijndijk - De Zoeterwoudse drumfanfare De Rijntamboers komt zaterdag geen oud papier en vodden op halen, zoals gebruikelijk op de laatste zaterdag van de maand. Op zaterdag 31 augustus gaat de oud-papieractie in Zoeter- woude-Rijndijk wel gewoon door. vrijdag 26 juli 2002 Roelofarendsveen - De politie heeft gisterochtend een profes sionele hennepkwekerij aan de Sotaweg in Roelofarendsveen ontmanteld. De kwekerij was ge vestigd in een loods bij een plan- tenkwekerij in het kassengebied. Bij de inval trof de politie twee mannen aan, die zij allebei aan hield. De plantenkwekerij was eigen dom van een 32-jarige Veender, die de kwekerij als dekmantel gebruikte voor de lucratievere hennepteelt. De andere ver dachte is een 21-jarige Haarlem mer, die eveneens in de henne- ploods werkte. In de diverse ruimtes groeiden zo'n 3.000 planten, samen goed voor een waarde van 140.000 euro. Behal ve de planten nam de politie as similatielampen, een afzuigin stallatie, koolstoffilters, verpak kingsmateriaal, een vacuümma- chine, weegschalen, diepgevro ren hennepplanten en een wa pen in beslag. De goederen en de planten zijn vernietigd. De mannen hebben niet alleen een straf van de rechter te vre zen, maar ook een schadeclaim van energiebedrijf NUON. In de illegale kwekerij werd op een professionele manier stroom af getapt. NUON schat de sc l op een bedrag tussen de 101 en 200.000 euro, afhankelijl de duur van het aftappen. I M over was vanochtend nog bekend. De politie ontdekte de kwt door rechercheonderzoek wonenden hadden nooit iet merkt, zeggen ze. „Die me zag je helemaal niet. Je zag en toe eens lopen met hond", aldus een overl vrouw. Een buurman wil minder zeggen. „Verdacht het wel. Ik ken de mensen maal niet. Verder wil ik niet in mengen." ijk bli roelofarendsveen - Roelofarendsveen kent iedereen van de filemeldingen, maar de huttenbouw? Toch zorgde het Veense timmerspektakei gisteren voor oponthoud op rijksweg A4. In verband met de aanleg van de hogesnelheidslijn HSL en de verbreding van de A4 zijn de bomen ge rooid die in vroeger tijden voorkwamen dat automobilisten werden afgeleid door de kleine timmerlieden. Nu trapten velen even voor het Ring vaartaquaduct onbewust op de rem. Direct na het aquaduct was de korte file alweer opgelost. Behalve de drommen voyeurs op de snelweg had de organisatie van de huttenbouw ook over de belangstelling van kinderen niets te klagen. Op dinsdag, de eerste dag, schreven zich 905 kinde ren in. De dagen daarna kwamen er nog wat bij. De afgelopen nacht sliepen 420 kinderen in hun eigen hut, als afsluiting van het festijn. Voor het laatst op de plaats naast de snelweg, want volgend jaar wordt dat terrein bij de snelweg getrokken. Waar de huttenbouw dan terecht kan, is nog niet bekend. Foto: Dick Hogewoning zwammerdam - Zwemmers uit Zwammerdam en omgeving kunnen de komende weken niet meer terecht bij het zwembad op het terrein van De Bruggen in Zwammerdam. In de dou ches van het zwembad is een verhoogde concentratie van de legionellabacterie vastgesteld. Volgens directeur Fillekes van De Bruggen is er nog niemand ziek geworden van het water. Fillekes noemt de sluiting van het bad een voorzorgsmaatre gel De verstandelijk gehandi capten die wonen op het terrein van De Bruggen en mensen uit de regio maken gebruik van het zwembad. De zwemmers zijn via een brief op de hoogte ge bracht en moeten de komende weken uitwijken naar andere zwembaden in de streek De verhoogde concentratie kwam aan het licht tijdens een periodieke controle van het wa ter. Sinds april vorig jaar han teert het centrum een speciaal legionellabestrijdingsplan. Met enige regelmaat worden de lei dingen doorgespoeld en het wa ter getest op de aanwezigheid van legionella. Directeur Fillekes vindt de ting vervelend, maar wel et gisch gevolg van de versch \f\ controle op legionella. „I sluiting van het zwembad h/ ben we alle leidingen lis doorgespoeld", zegt Fill ee „Gisteren hebben onderzo va nieuwe monsters genomei o] te bekijken of we aan de 15 j men voldoen. Over ong 12 twee weken is de uitslag be Voldoen we aan de normeijali kan het zwembad gelijk ,d open." pre alphen aan den run - Straat voor straat probeert Alphen aan den Rijn de veiligheid te vergro ten. Deze week volgde het Erica park uit eigen beweging het voorbeeld van bewoners van de Alida de Jongstraat, die in juli 2000 begonnen met de gemeen telijke actie Buurtpreventie. Door met elkaar, met de politie en de gemeente te ijveren voor een veiliger buurt daalde het aantal inbraken in die straat drastisch. Ook bewoners van het Ericapark hopen dat hun buurt in Alphen-Noord veiliger wordt. Een belangrijke taak is wegge legd voor vier buurtcoördinato ren. Zij geven de wensen van de buurt door aan de wijkagent en de gemeente. Om te beginnen peilen zij de behoefte aan hang en sluitwerk, elektronische be veiliging en aan maatregelen om bepaalde plekken in de omge ving minder eng te maken. Ook overleggen zij met de buurt hoe zij de criminaliteit, veelal inbra ken en vernielingen, in de buurt kunnen terugdringen. Het initiatief in het Ericapark ontstond volgens een woord voerster van de gemeente na een reeks inbraken in 2001. Uit een enquête bleken 38 van 46 aangeschreven bewoners geïn teresseerd in buurtpreventie. Ruim de helft van hen voelt zich thuis wel eens onveilig, vooral als de straatverlichting kapot is of als onbekende fietsers doel loos door de buurt rijden. De af gelopen vijf jaar deden Erica- parkbewoners achttien keer aangifte van inbraak of vemie- ling. Om de aandacht te vestigen op de actie deelt de gemeente raamstickers uit en plaatst zij rond het Ericapark felgekleurde bordjes met de tekst 'attentie buurtpreventie'. De gemeente betaalt die borden en stickers en stelt daarnaast 115 euro per jaar beschikbaar voor buurtoverleg. Volgens de woordvoerster bleef het aantal woninginbraken in heel Alphen het afgelopen jaar ongeveer gelijk „Maar daaruit kun je niet automatisch conclu deren dat de criminaliteit zich verplaatst van wijken met buurt preventie naar wijken die niet aan buurtpreventie doen. Wel horen wij van buurtcoördinator Dick de Vaal uit de Alida de Jongstraat dat alleen niet-deel- nemers uit zijn buurt nog slachtoffer zijn van inbraken." (advertentie) KRAS VOOR EXTRA KORTING! Kras nu voor éxtra korting bovenop de opruimingsprijs! Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan de A4 (afslag 6) tusse Rotterdam en Amsterdam. Bel voor meer info: 071 - 541 65 I GRATIS PARKEREN MEUBELPLEIN LEIDERDORP*# eerste buk op 7 vernieuwde meubelplein! alphen aan den run - Een 'stille' inbrekersbende heeft in één nacht zeven huizen in Alphen aan den Rijn bezocht. In vijf gevallen slaagden de dieven er gisterochtend in het holst van de nacht in om binnen te komen, vaak terwijl de bewo ners sliepen. Uit huizen aan de Engelenburg, de Doornen- burg, de Schuberthof (twee huizen) en de Bachsingel na men zij geld, bankpasjes, camera's en een mobiele telefoon mee. In twee woningen aan de Loenhorst slaagden de in brekers er niet in binnen te komen. De politie, die gisteren meteen een buurtonderzoek deed, vindt de inbraakgolf in de wijk Ridderveld opmerkelijk Een woordvoerster stelt dat de bende stil en behoedzaam te werk ging. Volgens haar slopen zij door de tuin en forceer den zij de achterdeur of klommen zij door een raampje naar binnen. „Zij doorzochten alleen de benedenverdieping, ter wijl de bewoners boven rustig doorsliepen." Slechts in één geval hadden de dieven vrij spel omdat de be woners op vakantie waren. De politie raadt vakantiegangers aan om vakantiekaarten in te dienen. Tijdens hun afwezig heid houdt de politie hun huizen dan extra in de gaten. regio - De gemeente Wassenaar en Oegstgeest staan op de lijst van de 39 zogenaamde woon lasten-toppers. Na onderzoek onder 482 gemeentes staat Was senaar op de achttiende en Oegstgeest op de 32ste positie. Vereniging Eigen Huis heeft de 39 gemeentes schriftelijk gewe zen op het belang van een be heerste ontwikkeling van de lo kale woonlasten. Gemeente Bunnik, aanvoerder van de lijst, ontving gistermiddag de rode kaart. De woonlasten stegen daar in drie jaar ruim tachtig procent. In Wassenaar stegen de woonlasten in drie jaar tijd met 39,8 procent. In Oegstgeest be droeg dit percentage 24,9. De gemiddelde woonlast van meerpersoonshuishoudens in 2002 werd vastgesteld op 587 euro. Wassenaar (729 euro) en Oegstgeest (723 euro) komen hier fors bovenuit. Beide gemeenten betreuren het dat ze op de lijst staan, maar ge ven aan dat er oorzaken voor zijn. Bij Oegstgeest valt op dat de stijging in 2001 het grootst was. „In dat jaar zijn de huizen in de gemeente opnieuw ge taxeerd", zegt weihouder De Ruyter. „Hierdoor steeg de waarde aanzienlijk Logisch dat de woonlasten hierdoor stegen. Ik denk dat de inwoners hier niet rouwig om zijn. Want ze profiteren er door waardestij ging ook van." De wethouder somt op dat de stijging komt als gevolg van de gestegen OZB-belasting en de loon- en prijsstijging. Oegstgeest vindt dat er een beheerste ont wikkeling is van de lokale woon lasten. De gemeente Wassenaar wijst erop dat de waarde van wonin gen gemiddeld hoger is dan el ders in Nederland. Volgen va voorlichter van de gem 2.- heeft Wassenaar daarnaaen een aantal jaren te makei lei de gevolgen van de struc d( lagere rijksuitkering (alge id uitkering uit het gem< te fonds). „De uitkering die v het Rijk ontvangen is als pi an tage van onze totale inkoi teruggelopen van 40 (in naar 27,9 in 2002. Er is van een heel forse inkomst ruggang. Stapsgewijs zijn v zig om deze inkomstendi in te lopen door verhogin de OZB-tarieven." door Peter Groenendijk vervolg van voorpagina alphen aan den run - De inmiddels negen tienjarige man die aangifte heeft gedaan te gen de 41-jarige Alphenaar, zegt dat hij tus sen 1994 en 1998 'heel frequent' is mis bruikt. Hij had de verdachte leren kennen via de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Pas in maart 2002 wilde de man aangifte doen tegen de Alphenaar. Die werd vorige week gearresteerd en voorgeleid aan de rechter commissaris in Den Haag. De moeder van het vermeende slachtoffer zegt dat ook de Baptisten Gemeente Alphen aan den Rijn-Noord, waar de verdachte de afgelopen drie jaar werkzaam was als jeugd leider, al enkele jaren op de hoogte is van het mogelijke gevaar van de man. „Hij is bij de Vrijgemaakte Kerk vertrokken omdat de grond hem er te heet onder de voeten werd. Meerdere ouders vermoedden daar dat de man kinderen misbruikte. De Baptisten Ge meente wist ook van die vermoedens, maar volstond met een gesprek met de man. Die gaf aan dat hij inderdaad grenzen had over schreden, maar dat hij nu wist waar die grenzen lagen. De Baptisten Gemeente heeft hem daarna gewoon weer het jeugd werk laten doen." Via dat werk ontmoette hij ook jongens die hij tijdelijk in huis nam. „Hij probeerde die jongens op te zetten te gen hun ouders", zegt de moeder van de man die nu aangifte heeft gedaan. „Helaas was hij daar heel goed in." Namens de Baptisten Gemeente, waarvoor de verdachte van 1999 tot onlangs actief was als jeugdwerker, zegt H. Lemkes: „Wij heb ben met jeugdwerkers regelmatig gesprek ken over de zorg voor kinderen. Ook met deze man. Waar volwassenen met kinderen werken, moet je altijd alert zijn." Maar Lem kes wil niet zeggen of de gemeente aanwij zingen voor misbruik had. Van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt, waar de verdachte tot 1998 actief was als he jeugdleider, was niemand bereikbaar^ commentaar. De politie Hollands-M i b wil niet ingaan op de vraag of eerdere len zijn genegeerd, omdat de zaak nu onderzocht door het openbaar min (OM). De rechter-commissaris heeft de vooijtvc hechtenis van de verdachte vorige overigens geschorst. Hij oordeelde kans op recidive klein is, omdat de waarvan de man wordt beschuldigd, ren van enige jaren geleden. De ver< le loopt dus vrij rond, maar mag geen cjiet hebben met minderjarigen zolang h derzoek loopt. De stichting Jeugdzorg neemt binn contact op met de vier kinderen die E*' 1996 en 1999 bij de verdachte hebbel geerd als pleegkind. De stichting wil of ook zij slachtoffer van misbruik z gü worden. Deze vier jongens werden d hc stichting Jeugdzorg bij de man oilm bracht. Zij behoren niet tot de person Is I aangifte tegen de man hebben gedaan^ Dn; door Nancy Ubert leiderdorp - Aurora is meer dan de Romeinse godin van de dage raad. De Aurora is ook de tunnel boormachine alias tunnelbouw- fabriek. Langzaam baant de Au rora zich een weg door de Neder landse bodem onder het Groene Hart. Het duurt nog maanden totdat er daglicht is aan het eind van de tunnel. Ondertussen kun nen bezoekers van alles te weten komen over dat boorproces en al le andere technologische hoog standjes die te maken hebben met de aanleg van het HSL-tra- ject. In deze vakantieperiode or ganiseert het Informatiecentrum HSL-A4 extra rondleidingen. „Geheel gratis, dichtbij huis en beslist niet oninteressant", roemt een bezoeker het infor matiecentrum van de hogesnel heidslijn (HSL) op de grens van Leiderdorp en Hoogmade. Niet alleen vertellen borden en ma quettes alles over de voortgang van het project, ook enthousias te gidsen doen dat. Een bezoek aan het 'HSL-museum' neemt al snel een uur of twee in beslag. Zeker voor deelnemers aan de zogenoemde instaprondleidin- gen. „Gewoonlijk verzorgen we op aanvraag rondleidingen voor groepen", zegt Simone Neer- scholten, die in het infocentrum de leiding heeft. „Op zondag kan iedere bezoeker zich aan sluiten bij de gids. Dat gaan we nu uitbreiden." Sinds de opening, begin okto ber, hebben zo'n 25.000 mensen het informatiecentrum bezocht. Deze middag telt een tevreden Neerschoten zo'n stuk of 25 be zoekers. Omdat voorlichter Ge rard van der Hoeve wordt be stookt met vragen, besluit hij spontaan een Tour de HSL te gaan doen. De excursie begint in de film zaal. Van der Hoeve houdt een korte, enthousiaste inleiding die hij besluit met een mededeling voor mensen van buiten de re gio. „Als die man in het filmpje straks zegt 'We gaan de onder Does' dan heeft hij het niet over een badkamer, maar over het ri viertje dat achter ons centrum ligt-" Het gezelschap, zowel volwasse nen als kinderen, verveelt zich geen moment tijdens de film en na afloop krijgt Van der Hoeve heel wat vragen. Met name de ondergrondse boorfabriek Auro ra blijkt tot de verbeelding te spreken. „Slim toch", merk een mevrouw op. „Zo leuk be dacht." Van der Hoeve somt nog even op dat er tientallen aquaducten en viaducten ge bouwd moeten worden. „170 Maatregelen om de HSL loei hard maar wel veilig te laten rij den." Dan neemt hij zijn gasten mee naar de tentoonstellingsruimte. De meesten vinden de Aurora, op schaal nagebouwd, het inte ressantst. „Wat een moeite om die weilanden en polders te spa ren", merkt een man op. „Het is het anders wel waard", bitst een oudere dame onmiddellijk te rug." Ondertussen hebben twee kin deren de groep verlaten. Veel spannender dan de technische 'opschepperijen' vinden Sonja (10) en Ivan (9) de cockpit waar ze om beurten machinist van de HSL kunnen spelen. Ivan is zo juist begonnen aan zijn reis. Ste vig houdt hij de stuur knuppel in zijn vuist. Op het beeldscherm voor hem ziet hij de lange rails voor zich. Af en toe verschijnt een opdracht in beeld. Sonja en Ivan vinden het 'hartstikke gaaf leuk' in het infocentrum, zeggen ze. „Je kunt zien hoe lang de snelle trein er over doet om van Amsterdam naar Barcelona te rijden", zegt Sonja terwijl haar broer met zijn tong tussen zijn lippen de trein bestuurt „En we hebben een wedstrijd gedaan om te ontdekken welk vervoers middel sneller is: trein, auto of vliegtuig." „Je zou het niet misschien niet denken, maar ook voor kinde ren is het hier leuk en interes sant", zegt Neerscholten. „Bo vendien hebben we voor hen een speciale informatiefilm van Klokhuis die op een simpele, heldere manier vertelt waar het allemaal om gaat." „Zelfs voor volwassenen is die film leuk", Kinderen verdiepen zich in het informatiecentrum op hun eigen manier in de geheimen van de hogesnelheidslijn.Foto: Taco van der Ebfoi valt collega Van der Hoeve haar bij. „Eerst zit een groepje kinde ren te kijken en aan het einde is de zaal volgelopen met volwas senen." Van 31 juli tot en met 23 au gustus kunnen bezoekers van informatiecentrum HSL-A4 op woensdag, donderdag, vrijdag en zondag deelnemen aan de rondleidingen die gespeciali seerde medewerkers verzor gen. De gids begint zijn ronde om 12.30 en om 14.30 uur. Be halve over het HSL-project ge ven zij ook informatie over de verbreding van rijksweg A4 tussen Burgerveen en Zoeter- woude. Het centrum, pa£ de A4 ter hoogte van d® Hoogmade, is geoperi* dinsdag tot en met vrijdj" 10.00 tot 16.30 uur en c' dag tussen 11.00 en 16.3

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14