'Met dertig graden zitten de boten tjokvol' Colibrievlinder wint het van de vogels Geen zomerfeestje zonder tap Over zomeren in de Leidse Hout R3 itwijkse lijn voor zieke zeehonden Natuur snuiven met rederij Triton vogelaar doet het rustig aan in de zomermaanden Keuken vrijdag 26 JULI 2002 wijk - Wie op het strand van wijk een dode of zieke zee- id ziet liggen, kan bellen naar inieuwe servicelijn van de leente. De telefoonlijn is ge- ad, omdat zeehonden in het ddengebied worden be- igd door een dodelijk virus, wel het virus nog niet is ge- itateerd aan de kust van 1-Holland, is waakzaamheid •ens de gemeente en het mi door Gerard Baas katwijk - „Kijk, jongen. Als je nou heel goed je best doet op school mag je later ook hier wonen." Rondvaartboot Prins Hendrik van de Katwijkse rederij Triton vaart in de buurt van Warmond en een opa gebruikt een prachtig land huis om de schoolcarrière van zijn kleinzoon een stimulans te geven. Het jongetje in kwestie, een jaar of acht, kijkt naar de an dere waterkant. Jonge eendjes zijn ook leuk. Veel leuker zelfs dan school. Er is voor elk wat wils op de drie uur durende rondvaart, die van juni tot en met augustus elke dag om twee uur in het Prins Hendrikanaal begint. De rond vaart leidt via Rijnsburg, Oegst- geest en Warmond naar het na tuurgebied van de Kagerplassen. Een ansichtkaart op elke hoek en verplichte kost voor elke be woner en gast in deze streek. Het is honderd procent waar en daarbij is het nog heerlijk rust gevend ook. Wie je het ook vraagt, geen van de schepelin gen weet een negatief punt te noemen. Dat geldt voor de familie Mooi- weer uit Sint-Jansklooster, die zich met hun zoon Joram en neefje Jan prima vermaken. „De molens zijn het mooist", zegt Anneke Mooiweer. „In ons dorp staat er maar eentje, maar dat is een graanmolen. Watermolens zoals hier kennen we niet." Ap Mooiweer is verbaasd dat er zo veel water in deze streek is. „We wonen vlakbij Giethoorn en daar ziet het er ongeveer net zo uit als hier, zeker het gedeelte op de plassen. Heel leuk om te ontdekken dat het zo op thuis leek." De rondvaart is voor Jo ram en Jan ook geslaagd. Jan heeft zes keer gewonnen met kaarten en Joram (slechts één zege) heeft een 'hele grote vogel' gezien. „Dat was bij het begin, Die vogel zat heel stil op een stok. Mooi man." Ap en Anneke zijn ook zeer te Een ansichtkaart op elke hoek en verplichte kost voor elke bewoner en gast in deze streek: een zomertochtje met de Triton. Publiciteitsfoto spreken over de hapjes en de drankjes aan boord. „Officieel mochten we geen eigen eten meenemen, maar toen ze be loofden om geen rommel te ma ken konden de jongens hun zakje chips opeten. Zo aardig was dat." Ook de prijslijst valt in de smaak. „We waren er al aan gewend dat de drankjes heel duur zijn, maar ik geloof dat ze de prijzen hier heel netjes hebben omgerekend. We kun nen je verzekeren dat dat in de Randstad een uitzondering is." Bij Jan en Adrie Brouwer uit Stadskanaal zijn eveneens alleen maar positieve geluiden te ho ren. Dat kan ook niet anders, want zij hebben er onderhand een jaarlijkse traditie van ge maakt om een boottocht met Triton te doen. Soms nemen ze de drie uur durende rondvaart, soms die van vieren half uur. Die tocht vertrekt om half één, doet Leiden aan en vaart na Koudekerk, Alphen, Woubrugge en Oude Wetering de Kagerplassen op. „Het is net waar we zin in hebben", zegt Adrie. Waarom de rondvaart traditie is geworden, is eenvou dig te verklaren. Daarvoor te kent Jan: „Wij zijn natuurmen sen en op deze boten zie je enorm veel natuur. Het is prachtig hoe ver je de weilanden kunt afturen en die molens zijn natuurlijk ook schitterend." Het weer zit de ruim honderd gasten van donderdagmiddag mee. De zon schijnt, maar niet te fel, en er staat een lekker briesje, maar niet te hard. Toch is dit voor onze rederij niet het meest ideale weer, legt kapitein Cor Varkevisser uit. Dat komt door weerman Erwin Kroll en zijn vakbroeders. „Zij vergeten altijd te zeggen dat aan de kust de meeste uren zonneschijn zijn. Als zij het hebben over be wolking, kun je erop rekenen dat wij een stralende dag heb ben." Als de mussen van de daken val len, is het spitsuur bij Triton. „Met dertig graden zitten de bo ten tjokvol en moet de aircondi tioning voor een beetje verkoe ling zorgen", zegt de oer-Katwij- ker die bijna veertig jaar varen achter de rug heeft, waarvan zo'n dertig jaar als kapitein op een tanker. „Dit is ook fantas tisch werk, ik heb me nog geen dag verveeld. Met al die ver schillende mensen aan boord is het elke keer weer anders." Waar: Prins Hendrikkade 1 ID, Katwijk aan Zee Vertrektijden: (drie uur rond vaart) Tot en met 31 augustus dagelijks om 14.00 uur, 9 juli tot en met 15 augustus di-wo- do ook om 11.00 uur. (4,5 uur rondvaart) Tot en met 31 augustus dagelijks om 12.30 uur. Prijs: (drie uur rondvaart) vol wassenen 11 euro, 65+ en groe pen vanaf 30 personen 9,50 eu ro, kinderen t/m 12 jaar 7,50 euro. (4,5 uur rondvaart) volwasse nen 14,50 euro, 65+ en groe pen vanaf 30 personen 12,75 euro, kinderen t/m 12 jaar 10,50 euro. Rederij Triton heeft ook moge lijkheden voor besloten feesten op de rondvaartboten. Inlich tingen: 071-4013228 of www.rederijtriton.nl Holland op zijn mooist, veel natuur schoon. Prijzen niet aangetast door 'euro-omreken- virus'. Klantvriendelijke be manning. Mooi, schoon interi eur. Op de website staan de prijzen van 2001 Voor jonge kinderen is de trip misschien iets te lang, speelgoed of kaartspel meene men. nisterie van natuurbeheer gebo den. Het is mogelijk dat het vi rus ook in deze kuststreek zal uitbreken. Het telefoonnummer is 071-4062266. Binnenkort zijn in de centrale hal van het Kat wijkse gemeentehuis aan de Zeeweg ook folders over dit on derwerp verkrijgbaar van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Het virus is niet gevaarlijk voor de mens. lisse - In plaats van de tekst 'biertje?' staat er 'feestje???' op het groene shirt van Jan de Kuijper. Een slogan die de Lissenaar al drie jaar geleden verzon, ver voordat de grootste bierbrouwerij van Nederland zo'n succes oogstte. Toepasselijker kan het niet. De Kuijper, eigenaar van een partyver huurservice, is expert in partijen. Zijn winkel aan de Hyacinthenstraat in Lisse staat vol met glazen, barbecues, koffiezetapparaten, tafels en spellen. Allemaal voor de verhuur. De ondernemer heeft eigenlijk een vrije dag, maar achter zijn pand is hij druk aan het werk. Hij be leeft in de zomer zijn topmaanden. Voor particu lieren en bedrijven is het de tijd om de bloemetjes eens buiten te zetten. „Ik heb het vooral druk met bedrijven waar de vakantietijd aanbreekt. Vorige week heb ik voor drie aannemers alles verzorgd: tap, vlees, sauzen, brood en barbecue." De Kuijper merkt weinig van een economische te rugslag. „De mensen houden steeds vaker thuis een feestje. De verjaardag van de man en vrouw wordt samengevoegd en in de zomer pakken ze het dan groots aan." Dan worden tenten gehuurd om de achtertuin te overkappen. Particulieren zetten die vaak zelf op, maar als het nodig is neemt De Kuijper - vooral bij bedrijven - de orga nisatie in handen. Onder het motto 'u vraagt en wij draaien' heeft de voormalige eigenaar van een SRV-wagen van alles aangeschaft. „Ik heb flipper kasten, darts, tafelvoetbal, een rad van fortuin en een disco." „Pas geleden heb ik een aardappelenschuur om gebouwd, zodat daar een trouwerij kon worden gehouden. De ruimte wordt dan feestelijk aange kleed met grote namaakbomen, parasols, lampjes en statafels." En dan komt daar nog de catering bij. „Deze week maak ik wel tachtig uur. Soms is de vraag zo groot dat ik nee moet verkopen. Dan zijn alle tafels, barbecues en tapjes verhuurd, want ie dereen die tegenwoordig een feestje geeft, wil een tap in huis." r Peter van der Hulst ruk - Vroege vogels, die vo- ars. Zeven uur vindt René Rossum wel een mooie tijd beginnen met de speur- 3 it naar 'zomervogels' in het wijkse duingebied Berkhei- Enig geweeklaag door de te- Qn leidt tot een uurtje res- De noodzaak om al vroeg de veren te gaan ontbreekt, ihet maakt de wandeling interessanter. „Hoe vroeger lat, hoe meer je ziet. De och- uren zijn de mooiste. De sis zoeken dan naar eten en en volop", zegt Van Ros- k secretaris van de Vogel- Katwijk en begeleider voor Jag- een leek die nog net een van een merel kan onder- iden, de gids geen over- luxe. „We kijken niet postduiven, fazanten, belzwanen en nijlganzen. ijn niet interessant." Voor t andere wil de Katwijker intuigen wel aan het werk in. Soms midden in een zin de conversatie, wendt Van ium zijn hoofd af en luistert het gezang dat uit het stru- komt. Zonder dat er vraag steld, zegt hij: „Dat is een fi- en van de meest voorko- de broedvogels hier in de en. Komt uit Afrika." de fitis is het in de Katwijk- imer dus goed gesteld, veel berder is Van Rossum over ipuit. „Het aantal broedpa- 5 sinds 1960 van tachtig nul teruggegaan." De Kat- ir heeft weinig hoop op een e terugkeer. De kaalslag die aafmachines van Staats- eheer aanrichtten in Berk- doet de vogelaar pijn aan gen. Met de afgravingen t de verwildering van het •gebied worden tegenge- i, maar gelijktijdig is een be- ijk broedgebied van de tap- erdwenen. Beschutte konij- Vogelaar René van Rossum speurt in de Katwijkse lucht naar interessante vogels. Foto: Dick Hogewoning nenholen, die dienst doen als nest, zijn in de wijde omtrek niet meer te vinden. „De kleine plevier is de enige vogel die van zo'n biotoop houdt." Even later wijst Van Rossum op een kneutje, evenals de fitis en de grasmus een veelgeziene gast in de zomermaanden. Winter koninkjes en ijsvogels komen ook voor. Anders dan hun naam doet vermoeden, trekken zij bij vorst weg. Bij een van de poelen vestigt Van Rossum de aandacht op kuifeend. Wilde eenden ko men hier nog wel voor, in de stad allang niet meer. Het bewijs wordt even later geleverd. De wilde exemplaren moeten niets van mensen hebben en zwem men weg, terwijl de enige tam me eend onverstoord rond blijft De bloemstukken in het Koetshuis beginnen al een beetje te verleppen, maar de glimlach van Henk; Schoon- derwoerd straalt onbedorven. De bloemen zijn nog van vori ge week, toen de Koninklijke Maatschappij voor plant- en natuurkunde haar 125-jarig jubileum vierde in het educa tief centrum van de Leidse Hout. Henk Schoonderwoerd is de beheerder. Al zes jaar. „Ik vind het elke dag een feest. Het enige negatieve dat ik kan bedenken, is dat ik hier niet woon." Vroeger was Henk schilder. Toen wist hij niets van natuur. „Ja, ik keek wel naar de kleuren, maar van de plantjes en diertjes had ik geen benul." Nu weet hij pre cies wat er groeit en bloeit in 'zijn' bos. Om dat te delen met de be zoekers knutselt Henk elk jaar vier tentoonstellingen in el kaar. Dit keer staat de egel voor het voetlicht. De beheer der zet ook wandelroutes uit in de herfst, winter en lente. Wat nu precies werk is en wat hobby, is niet helemaal meer vast te stellen. Vertederd wijst Henk Schoon derwoerd naar de knutsel- hoek, waar een moeder met twee kinderen aan de egel- kleurplaten is begonnen. De kleinste is vastbesloten een egeltje naar de tuin te lokken en bestudeert aandachtig een magneetbord met tips. Henk neemt de telefoon aan, houdt de deur open voor nieuwe be zoekers en kijkt ondanks zes jaar dienst nog steeds onder zoekend naar de pracht van zijn huisje midden in het park, dat in de dertiger jaren als werkgelegenheidsproject werd aangelegd. Geen twijfel moge lijk: nier staat een tevreden De Koetshuis-beheerder ge niet van de rust om hem neen. Zeker sinds lawaaierige brom mers uit het park geweerd worden door stalen hekken bij de ingang. En die rust wekt vanzelf een don't worry, be happy-gevoel op. Weerspie geld in de openingstijden van het Koetshuis. Officieel alleen op woensdag- en zondagmid dag, meldt het bord. „Maar dat moet je niet zo nauw ne men", zegt de beheerder re laxed. „Je kunt altijd een af- buiten hangt, is iedereen wel kom." dobberen. „Echte wilde eenden broeden in juni en juli en nooit in het voorjaar." De wandeltocht door het duin gebied levert nog een roodbor- sttapuit, een sprinkhaanzanger, enkele dodaars en geoorde fu ten en een overvliegend witgatje op. De bevlogen wijze waarop Van Rossum praat over de flora en fauna verraadt zijn liefde voor de duinen en zee. „Mijn ziel en zaligheid", zegt hij. „Als ik de hele dag heb gewerirt: en ik zie de zee, is het net of ik niet bezig ben geweest." Toch valt er voor hem op deze zomerdag niet al te veel te ge nieten. Er klinkt nog enig en thousiasme in zijn stem door als hij een kolibrievlinder waar neemt. „De tweede keer dat ik 'm in Nederland zie." Maar voor de rest vindt de specialist het maar een saaie boel. „Voor mij is dit een verloren dag. Ik heb niets bijzonders gezien." Dit keer geen roze spreeuw, zoals hij er afgelopen jaar twee aan trof. „De roze spreeuw trekt vanuit India naar Hongarije en Bulgarije. Dit keer was hij door geschoten. In Engeland hebben ze er zelfs zo'n 150 gezien." Die achtergrond maakt de vogel zo bijzonder. Voor nieuwe 'verove ringen' moet Van Rossum waar schijnlijk wachten tot het najaar. Dat jaargetijde is, evenals de lente, veel interessanter. Zelfs zijn semafoon kan Van Rossum deze dag niet gelukkig maken. De leden van Dutch Bir- ding houden elkaar zo op de hoogte van opmerkelijke waar nemingen. De Katwijker kijkt naar het getal van veertien cij fers dat op het display ver schijnt. De code zegt alles over de vogel, de vindplaats en zijn gedrag. Dit keer gaat het om een grote franjepoot. De vogelaar reageert niet. Hij heeft 'm dit jaar al eerder gezien. „Maar als ik nu zou melden dat hier een blauwstaart zit dan staan hier in korte tijd vijf- tot zeshonderd man." Stuk voor stuk bezitten dié fanatiekelingen moderne apparatuur. „De kennis is enorm vergroot. Er zijn betere veldgidsen en we hebben goede telescopen. Wij hebben ten on rechte het stempeltje gekregen van een baardje en een groene jas." Ongelogen. Dertig verschillende aannemers zijn gebeld, voordat eindelijk met de eerste bouw- jongen contact gemaakt kan worden. „Ja mutsje, het is bouwvak", tettert beginnend zelfstandig ondernemer Koos uit Alphen door de telefoon. „Het merendeel van mijn vak broeders is de hort op. Een sleurhut, daar houden mensen zoals deze Hollandse jongen van. De mijne staat al te blin ken, klaar voor de aanval op Frankrijk. Hahaha." Maar eerst moet Koos nog een klusje afronden.Als je nou mijn naam niet in de krant zet, vertel ik je een spannend ver haal. Dat het om zwartwerk gaat, want dat wil jij toch zo graag horen. Hahaha. Nee hoor, grappie. Kom maar kijken, ik doe het keurig. Want ik ben net begonnen. Ik kon nergens een baan vinden dus ben ik maar voor mezelf aan de slag gegaan. Ik heb van die handige handjes. Hahaha." Badkamertje betegelen, serre bouwen, vloertje leggen. Of hij het soms extra drukneeft gekre gen doordat mensen hun va kantiegeld besteden aan een aannemer of klusjesman? Per slot van rekening vertelde colle ga Janneke nog dat haar zomer- extraatje is opgegaan aan de elektricien. („Keurig wit be taald.") „Ook zo'n deftig mutsje als jij bent zeker? Wijffie, die taal van jou past in Wassenaar. Had dat collegaatje van je maar een maatje van mij moeten vragen. Die had het vast voor minder gedaan. Had ze nog een weekje Italië kunnen meepakken." Maar merkt hij nou wel of niet iets van het vakantiegeldfeno meen? „Weinig, kan ik zeggen. In juni heb ik een keuken ge plaatst. Die mensen zeiden dat er dit jaar geen vakantie inzat. Verder niks gehoord. Maar wat kan mij dat schelen? Jij vraagt toch ook niet aan je baas waar hij de centen vandaan haalt die jij op je bankrekening krijgt bij geschreven?" „Dat meent u niet", reageert te lefoniste Bianca van het Zoeter- woudse aannemersbedrijf De Boer. „U wilt een serieus antwoord op die vraag? Als ik naar mijn eigen vakantiegeld kijk, kan ik daarvan toch echt geen aannemer beta len. Of het moet voor wel heel kleine werkzaamheden zijn. Wat we wel merken is dat mensen op het allerlaatste moment, dus vlak voor de bouwvak, nog iets afgerond willen hebben. Daar komt volgens mij die extra druk te van.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13