GELOOF SAMENLEVING 'Gebedsleider' primeur bisdom Rotterdam Onbetaalbare boeken van het vuur gered Achter elke steen wacht een nieuwe klus Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 Autobiografie van Milingo 'Oude' paus tegen jongere 'Weersta je verleidingen' Leidsch DagbladARCIIIIÜVIÜN ANNO 1902 r V ANNO 1977 DUIN BOLLENSTREEK lusaka/rtr - De geruchtmaken de Zambiaanse aartsbisschop Emmanuel Milingo werkt aan zijn autobiografie. Daarin zal hij ook aandacht besteden aan zijn kortstondige huwelijk met de Zuid-Koreaanse acupuncturiste Maria Sung. Milingo en Sung trouwden 27 mei vorig jaar in New York tij dens een groepshuwelijk van de Verenigingskerk van Sun Myung Moon. Het Vaticaan dreigde de bisschop te excommuniceren als Milingo zijn geliefde en de Verenigingskerk niet zou verla ten. Milingo bezweek onder die druk. In een handgeschreven brief aan het Vaticaan verklaar de hij te scheiden van zijn vrouw, te breken met de Vereni gingskerk en zich te verzoenen met kerk en paus. Sung is in Zambia om de rege ring om hulp te vragen bij het terugkrijgen van haar echtge noot. Het Vaticaan houdt hem volgens haar ergens gevangen. De Zambiaanse bisschop Den nis de Jong wilde niet zeggen in welk land Milingo zich bevindt. De aartsbisschop maakt het vol gens hem goed en brengt zijn tijd biddend door: „Milingo heeft boete gedaan voor de „schandalen veroorzaakt door zijn ongelukkige avontuur." door Ilse Keuenhof leiden - Het bisdom Rotterdam start dit najaar een training voor een nieuwe functie: de gebedsleider. Dat is een leek die met toestemming van de bisschop voorgaan in woord- en gebedsdiensten. Met deze functie heeft het bisdom Rot terdam een primeur. Maar wel een pri meur die volgens veel betrokkenen 'wel erg laat komt'. Met de introductie van de officieel er kende functie wil het bisdom de kwali teit van de inzet van vrijwilligers in de liturgie waarborgen. Als gevolg van het priestertekort hebben de parochies vol gens het bisdom steeds meer behoefte aan leken die in vieringen kunnen voorgaan. „Nu is de functie officieel erkend door de bisschop", zegt Henk van Hout, di recteur van Luce. Deze instelling van de katholieke Theologische Universiteit Utrecht verzorgt de cursus voor ge bedsleider. „We dachten dat het leuk is om de functie die de vrijwilligers een naam te geven. Het is aan de priester waar de gebedsleider wordt ingezet. Een eucharistieviering leiden mag de vrijwilliger in elk geval niet." Hoewel al jarenlang een schrijnend te kort aan priesters heerst, meent Van Hout niet dat de cursus te laat komt. „Dat is een groot woord. De functie is een bekrachtiging van wat aan de basis groeit." Nora Bakker, vrijwilligster bij de Lam Gods parochie in Leiden is dit niet eens met de directeur. „Jarenlang denk je, wordt het niet eens tijd. Er zijn steeds minder priesters en pastoraal werkers. Zo kon het niet verder. De pastores worden overbelast, ze worden zelfs al uitgeleend. Nu al worden diensten ge daan door de leken, uit noodzaak. Dat gaat heus wel goed. Maar het bisdom wilde toch een gekwalificeerd persoon voor de kerk hebben. Ik denk dat de ogen nu pas open zijn gegaan. Het is jammer dat het zo lang op zich liet wachten." Toen de brief van het bisdom op de mat viel meldde Bakker zich meteen bij haar pastoor. „Ik wil het ontzettend graag doen. Zo kan je een parochie le vend houden. Ik vind het heel positief dat vrouwen zich ook kunnen opgege ven." „Hoe meer hulp van vrijwilligers hoe liever", meent haar pastoor AA M. Walters, sinds enige tijd pastoor van drie parochies. Als er niet snel hulp komt, ziet hij de toekomst van de Ne derlandse katholieke kerk namelijk 'heel somber in'. Pastoor Hans Ammerlaan, deken van Leiduinen, juicht de nieuwe functie toe. „Tot op heden was er voor de uit vaarten altijd wel pastoor beschikbaar. Nu niet meer altijd." De hulp moet vol gens de deken vooral goed toegerust zijn. „Ze moeten hun weg weten in de liturgie. Je treedt toch op namens de Rooms-Katholieke Kerk." Jaap van der Bie, pastoor van de Leidse Regenboogkerk is het met de deken eens. „Ik zou zo'n gebedsleider goed kunnen gebruiken. Begin 2003 krijg ik er nog een parochie bij dus dan komt wat hulp goed van pas. Bovendien ver grijst de Merenwijlc We krijgen steeds meer uitvaarten. Die kunnen door een gebedsleider worden gedaan." Het bisdom Rotterdam telt 580.000 pa rochianen. Slechts vijftien van hen ko men dit najaar in aanmerking voor de cursus. Een strenge selectie kan niet uitblijven. Pastoor Walters voorspelt dat de toestroom ook niet erg groot zal zijn. „De cursus kost 600 euro. Dat vind ik wel erg veel." „Wat is veel", vraagt Van Hout zich af. „Er zit al subsidie op. Je vindt nergens een opleiding met zo weinig lesgeld. Het is een koopje", meent hij. Het Vaticaan reageerde eerder dit jaar afwijzend op een verzoek van de Ne derlandse bisschoppen om bij begrafe nissen leken te laten voorgaan. Na een gesprek met bisschop Wiertz van Roer mond gaf de congregatie voor de god delijke eredienst onder voorwaarden toestemming voor de inzet van leken. Hebreeuwse schrift schreven zijn geen zeldzaamheid. Ze be staan ook in het Arabisch en het Perzisch. Zeldzamer is het handschrift waarin een Euro pees 'heidens' diermotief is ver werkt. Joodse beeldenstormers moet dat een gruwel zijn ge weest. Hebreeuwse boeken zoals die nu in de UB liggen, zijn zeld zaam omdat ze in tijden van an tisemitisme nog wel eens in vlammen opgingen. Witkam is er dus zuinig op. „De Jeruza- lemse Talmoed dateert van het eind van de dertiende eeuw en ligt gewoonlijk in de kluis. In 400 jaar is het maar een keer het gebouw uitgeweest. De Talm oed trekt veel mensen die speci aal voor dit boek naar Leiden komen. Het wordt geen mo ment uit het oog verloren; er moet constant iemand bij zijn die de bladen omslaat. We wil len niet dat het door weten schappelijke toeristen wordt aangeraakt, je weet niet of ze hun handen wel hebben gewas sen." De Judaica- tentoonstelling in de Leidse UB is te zien tot en met 25 augustus. Toegang is gratis. Toronto - Paus Johannes Paulus II heeft de katholieke jeugd op geroepen weerstand te bieden aan de oppervlakkige verlokkin gen van geld, succes en macht. Bij de opening van de 17de We reldjongerenbijeenkomst in het Canadese Toronto introduceer de het hoofd van de Rooms-Ka tholieke Kerk zichzelf bij de jon geren als de 'oude paus, rijk aan jaren maar nog jong van hart'. Hij zei de boodschap van Chris tus te willen verkondigen om weerstand te bieden aan diege nen die 'oppervlakkig en vluch tig zinsgenot' in het vooruitzicht stellen dat stoelt op geld, succes en macht. Wie in Christus ge looft, 'wijst de verlokking van de zonde af, hoe aantrekkelijk die ook mag zijn', zei hij. De paus herinnerde aan de ter reuraanslagen van 11 september in de Verenigde Staten: „Wij hebben gezien wat er gebeurt als haat, zonde en dood commando overnemen. Hoewel vooraf bezorgdheid stond dat de 97ste buitenlai reis van Johannes Paulus et zware aanslag zou plegen zijn broze gezondheid, spra 82-jarige paus met een vast heldere stem tot de 200j koppige menigte. Tijdens twee uur durende opto zwaaide hij regelmatig met vuist om zijn woorden krach te zetten. Vlak voor het e vergiste hij zich echter en zi dat de vorige jeugdbijeenki plaatshad in Krakow, hoewe nooit in die Poolse stad is houden. De Vaticaanse m voerder Joaquin Navarro- j hield het op een versprekin zei dat de paus zich waarsc lijk had gericht tot Poolse 1 genoten in het publiek. Va Canada reist de paus nog naar Mexico en Guatemala door Silvan Schoonhoven en Wijnand Noot Een priester neemt een bezoekster van de Jongerendag de biecht Foto; AP/Frank Gunn leiden - „De waarde van dit ma nuscript is niet meer in geld uit te drukken", glimlacht professor Jan Just Witkam.Als je dit boek, een Jeruzalemse Talmoed, op een veiling zou aanbieden, tja, eens houdt het bieden op. Maar zelfs dan heb je natuurlijk nog niet de echte waarde. Er zijn veel rijke verzamelaars uit Israël en Amerika, die drijven de prij zen enorm op." Op bedaarde toon leidt Witkam rond langs de vitrines in de Uni versiteitsbibliotheek (UB), waar door de tand des tijds aangetas te manuscripten onder glas lig gen. Hebreeuwse handschriften zijn het, die al in de zeventiende eeuw in bezit van de Leidse uni versiteit zijn gekomen. Er zitten 'heel zeldzame en bijzondere stukken' tussen, zegt Witkam over de perkamenten, die wor den tentoongesteld ter gelegen heid van een Europees congres over Judaica in Amsterdam. Deelnemers aan het congres be zochten woensdag al de UB om de tentoonstelling te zien. In Nederland doet niemand Lei den na, vertelt Witkam trots. De collectie kan zich moeiteloos meten met die van Parijs of Versierd manuscript van de Iberisch-joodse filosoof Maimonides. Foto: Henk Bouwman Cambridge. „Leiden heeft een heel oude collectie handschrif ten die al in de zeventiende eeuw is binnengekomen. Dit exemplaar van de Jeruzalemse Talmoed hier, daar bestaat er maar een van. Al in 1609 heb ben we het binnengekregen." Naast de Jeruzalemse Talmoed is ook een aantal andere interes sante documenten te zien. Zo ligt er een Arabisch handschrift van de Iberisch-joodse filosoof Maimonides en een Italiaanse tekst in het Hebreeuwse schrift uit de vijftiende eeuw. Hand schriften van joodse auteurs die de taal van het 'gastland' in het door Peter van Egmond lisse - Met de punt van zijn schoen schuift voorzitter van de kerkvoogdij Ph. van Hoven wat stof, zaagsel en zand opzij. On der zijn voet een enorme granie ten grafzerk, die tevoorschijn is gekomen onder de houten vloer van de Grote Kerk in Lisse. Sier lijke letters en een fier wapen herinneren aan vervlogen tijden. De half versleten tekst wordt zichtbaar: '...NNO 162...' - uit de jaren twintig van de zestiende eeuw. Van Hoven bevindt zich niet op de begraafplaats, maar binnen in de hervormde kerk. Nu de grote restauratie is begonnen, is het interieur van het godshuis veranderd in een puinhoop. De kerkbanken zijn weggesloopt, de gelovigen gaan nu tijdelijk in woon-zorgcentrum Rustoord ter kerke. Her en der liggen losse planken en grafstenen, een paar grote en een boel kleine. Zaag sel, stof en spijkers. „Het lijkt wel of het hier oorlog is geweest", grijnst de statige man. Maar dan wel een waarbij niet de buitenkant, maar de bin nenkant van de kerk is verwoest. De houten lambrizering ver toont grote gaten. De smalle ruimte tussen hout en muur blijkt te zijn volgestort met puin. „Wie dat gedaan heeft, en waar om, is een raadsel." Je komt nog eens wat tegen bij zo'n restauratie. Niet alleen puin, maar ook tegenvallers. Ex tra werk aan de tufstenen toren, aan de verweerde spanten van het bovengewelf, aan de glas-in- loodramen, aan de grafzerken. „Eigenlijk weet je vooraf niet waar je aan begint", evalueert Van Hoven. „Wij niet, maar zo'n architect ook niet, en de monu- mentenwacht ook niet Sinds we de boel hebben opengehaald, zijn we heel wat tegengekomen, alleen nog geen kist met goud." Hij somt het lijstje extra klussen laconiek op, maar als de kosten ter sprake komen, betrekt zijn gezicht. Inmiddels staat de teller op ruim 2 miljoen euro. „Je weet niet wat je ervan terugkrijgt. Er Het interieur van de Grote Kerk in Lisse, waar geen bank op zijn plaats is gebleven. Foto: Dick Hogewoning zijn heel wat instanties die sub sidie verlenen, maar we hebben nog niet van iedereen duidelijk heid. Sommige subsidies moet je zelf voorfinancieren. En de rest, die moeten we als kerkelij ke gemeente zelf betalen. Er zal best een aantal inzamelingsac ties voor gevoerd worden. De weggesloopte banken ko men na de restauratie terug. Een stukje korter, voor bredere loop paden - een neveneffect van de ramp in Volendam. Van Hoven vraagt zich daarbij hardop af hoeveel kerken er ooit tijdens de dienst in brand zijn gevlogen - veel kunnen het er niet zijn. De verweerde houten vloer wordt deels vernieuwd, want de antie ke zerken zullen op sommige plekken als tegelvloer gaan die nen. Dan zullen de letters en afbeel dingen misschien gaan vervagen onder de voeten van de kerk gangers, maar volgens Van Ho ven vindt monumentenzorg dat minder erg dan dat de zerken door een houten vloer aan het zicht onttrokken worden. En hij stelt gerust: de zerken komen op een plek waar niet al te veel kerkvolk rondloopt. Erger is het gesteld met tufsteen en houtwerk. Behalve de lam brizering wordt ook het gewelf onder het dak aangetast door 'vocht en beestjes', zoals Van Hoven het uitdrukt. Het relatief zachte tufsteen waaruit de toren is opgetrokken, is door de ele menten aangetast. En ernstiger dan gedacht, blijkt nu de stei gers eromheen staan. Honderd van de zeshonderd vierkante meter tufsteen zijn aan vervan ging toe. „Naar schatting", voegt Van Hoven er weinig geruststel lend aan toe. De ramen leken prima in orde, de kleurige bijbelse taferelen zien er nog fris uit. Maar ken ners van glas-in-lood hebben ontdekt dat het lood is vergaan of verzakt. De windvaan keert binnenkort opgepoetst en wel terug op de spits. Maar de leistenen zijn er van afgehaald, net zoals weldra de dakpannen van het dak zul len verdwijnen. Van Hoven: „Ze dachten dat een paar leistenen vervangen genoeg zou zijn, maar dat bleek al snel een illu sie. Alles moet nieuw." Van Hoven wijst op flinke stapel oude, grijze leistenen bij de bui tenmuur. „Die kunnen we straks bij een of andere actie verkopen om de onkosten te dekken. Want zo werkt dat." uit de Zaterdag 26 Juli GEMENGD NIEUWS - Het 'Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid' vestigt de aandacht op een merk waardige proefneming met redding-drijfkostumes, te houden op het Wandelhoofd te Scheveningen. Deze reddingkostumes, reeds geëxposeerd te Parijs, Hê- vres en Katwijk, zijn de uitvinding eener Nederland- sche vrouw, mej. J. Bakker Zuidewind, te Helder, die er reeds uitstekend geslaagde proeven mee af legde op Tessel. Thans zullen die proeven worden herhaald op het Wandelhoofd te Scheveningen de welwillende medewerking der directie van de 'Zeebad Scheveningen'. Personen, die niet kunn zwemmen, zullen met het reddingkostuum over kleederen heen, in het water worden geworpen, waarop zij met het grootste gemak blijven drijver verschillende bewegingen kunnen maken, daar' kostuum hen volkomen beveiligt voor zinken. De kostumes kunnen gemaakt worden voor persoi van allerlei leeftijd en bouw. Dinsdag 26 juli VOORSCHOTEN - Burgemeester J. van der Haar ontving gistermorgen uit handen van zijn voorganger L. de Kool het eerste kwartetspel van Voorschoten. Het 'Voorschoten Kwartet' is ontworpen door Ben van Leeuwen uit Zoeterwoude in samenwerking met het Comité Paardensport. De Voorschotenaar kan tij dens het spelen van dit spel vier Voorschotense bur gemeesters, vier historische gebouwen en tal van an dere belangrijke personen en zaken door middel van het 'kwartetten' vergaren. Burgemeester Van der Haar meende in navolging van zijn voorganger dat dit spel naast de huiselijk heid ook de burgerzin zou bevorderen. Voorschoten is de vierde gemeente in Nederland met een eigen kwartetspel. Onder de plaatjes staat begeleidende tekst zoals bij de Nassauwijk: deze wijk was aanvan kelijk geprojecteerd voor medewerkers van de KLM en de Kon. Marine. De Paardenmarkt heeft een ei gen kwartet: Internationale faam, Koekslaan, Gezel lige drukte en Koffie inclusief sfeer. VOORHOUT-De 16-jari- ge gymnasiast Ronald Schlemper (I) heeft zich weten te kwalificeren voor de Europese titel in het go-spel. Vanaf zon dag strijden in Rijswijk elf go-spelers om de ti tel, waaronder twee Ne derlanders. Foto: Archief Leidsch Dagblad RIJNSBURG - De voorbereidingen voor de opname van 'De Nederlandse Toptien' vanuit de Rijnsburgse veiling Flora waren gisteren de in volle gang. Al vroeg in de ochtend waren de geftw hrnoHorc Van Hor Vnnrt ho7ia mat hot Hórnr wnnr broeders Van der Voort bezig met het décor voor programma, dat bestaat uit tienduizend bloemë Drie corsowagens dienen als achtergrond voor muziekprogramma van de TROS, dat wordt gei senteerd door Chiel Montagne. De praalwagens het corso 'Dingen van toen - bloemen van nu' st mte len een waterrad, een pathofoon en een aan de Lange Vaart voor. Werd overdag het décor opgebouwd, gisteravond!^ 2 ren regisseur René Stokvis en producer Antonie Kroonberg druk bezig met het samenstellen van programma. Camera's floepten aan en uit en ten een goede positie; televisiemedewerkers af en aan om een beter 'lopend' geheel te Adriaan Wolff, Nelleke en Rob de Nijs war avond al in de veiling om 'proef te draaien'. Ookitt v len Pierre Kartner, de groep Normaal en Thembypde Nico Haak in het programma te zien zijn. def )me ben nul Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar vj !rh< bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haal g onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van b Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. aafi )ehe dc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12