ECONOMIE KLM boekt winst in eerste kwartaal Visa moet tarief verlagen 'Weinig verzet tegen duurdere diesel' Onderzoek boeken van America Online Drukste week ooit op Amsterdamse optiebeurs 'Eén op vijf pensioenfondsen in gevarenzone' ducenten I1 somberder itaties in pasfraude Dalende beurskoersen slaan gat in waarde beleggingen c upese boete r gaskartel lidsinspectie r kermissen fónica stopt in Duitsland Allochtonen beginnen vaker eigen bedrijf Detailhandel teleurgesteld over maatregel EU Afscheid van ontwerper cd-doosje Bolkestein optimistisch over plan harmoniseren accijns Beleggers speculeren vooral op koersstijgingen Duisenberg krijgt Grootkruis iurc - Producenten zijn iomberder geworden over onomie. De stemmingsin- 0 ur van ondernemers in de itrie is in juni verder ge- - naar -2,9. Dit voorjaar is ertrouwen elke maand ter geworden. Het Cen- Bureau voor de Statistiek heeft dat vandaag he rmaakt. Voor de maan- uli tot en met september k achten de ondernemers woename van de bedrijvig- lEén op de acht onderne- f verwacht in de komende den minder personeel no- hebben. In alle sectoren de ondernemers aan dat doende vraag de belang- productiebelemmering is Dog donderdag 25 juli 2002 Apeldoorn - Tweehonderd van de duizend pensioenfondsen in Nederland bevinden zich door het slechte beursklimaat in de ge varenzone. Ze hebben een dekkingsgraad tussen de 110 en 100 procent, maakte hun toezichthouder, de Pensioen- en Verzeke ringskamer (PVK), gisteren bekend. Eind vo rig jaar zaten 120 pensioenfondsen onder de PVK-limiet van 110 procent. De dalende aandelenkoersen slaan een gat in de beleggingen van de pensioenfondsen. De fondsen hebben een groot deel van het vermogen in aandelen belegd omdat zij daar op de lange termijn het beste rende ment van verwachten. Nu dalen de koersen echter zo hard dat de verhouding tussen de verplichtingen en het vermogen, de dek kingsgraad, te klein wordt. Volgens PVK-voorzitter Witteveen moet het instrumentarium van de toezichthouder ge moderniseerd worden. De PVK heeft nu pas na maanden inzicht in de financiële status van een fonds en reageren daarop kost eveneens weken. Om de slagkracht van de PVK te verbeteren is de toezichthouder al langer in overleg met het ministerie van so ciale zaken. De PVK ziet vooral veel heil in de presenta tie van kwartaalcijfers door de pensioen fondsen. Die geven in het algemeen maar een keer per jaar opheldering. Ook zouden de fondsen op ieder moment inzicht moe ten geven over hun dekkingsgraad. Voorzitter Terpstra van de vakcentrale CNV is nijdig over de mededeling van de pensi oenkamer. „Buitengewoon ongelukkig. Hierdoor ontstaat een volledig onnodige schrikreactie. Er is volstrekt geen reden voor paniek", vindt Terpstra. De vakbond zit in het bestuur van tientallen fondsen. Terpstra benadrukt dat alle pensi oenfondsen meer dan 100 procent aan hun verplichtingen kunnen voldoen. „Nederland heeft een van de beste pensioensystemen van de wereld." eidam - De politie heeft nannen aangehouden we- jetrokkenheid bij groot- ise bankpasfraude. De jn volgens de politie me- itig aan de fraude die on ontdekt bij een tanksta- het centrum van Am- i. In mei hield de politie -jarige kassamedewerker tankstation aan. Hij •rvan verdacht bankpas klanten illegaal te heb- ipieerd. De onlangs luden mannen zouden :ode van klanten hebben ;en. Justitie verwacht dat ;pasfraude nu is opge- meer arrestaties wor- et uitgesloten. i - De Europese Com- heeft zeven gasprodu- een boete van 25,7 mil- ito opgelegd voor de me in een Nederlands ;l De zeven maakten in de evan 1993 en 1997 prijs- voor diverse gassen industrie en in de me ter worden gebruikt, it om de bedrijven Hoek IGA, Air liquide, Air Pro- DC Group, Messer Ne en Westfalen Gassen id. Voor onder meer if, stikstof, kooldioxide in maakten zij afspraken de Europese mede- iregels in gingen, zo de Europese Commis- en bekend. - De Arbeidsinspectie ïger letten op werkom- ïeden bij kennissen. de inspectiedienst ministerie van sociale steren bekendgemaakt, jcteurs gaan vooral kij- onveilige situaties tij- opbouw en afbraak van des. Daarnaast is ook )te controle te ver- n op de arbeidstijden, i narbeid en de geluids- ig. Na overleg met de jonden BOVAK en NKB inspectie bepaald dat wet per 1 januari 2003 I 1 worden gehandhaafd. I eurs zullen dan ook niet boetes op te leggen, ïen oplopen tot 5000 overtreding. Het Spaanse telecom- Telefónica heeft beslo- uitsland voorlopig te met zijn activiteiten op I ed van umts. De groep I rin het concern samen Finse Sonera zit, zal het een netwerk dat mo- letten mogelijk maakt, ;t zetten. Telefóni- te verder bekend dat afschrijvingen op iningen in de eerste dit jaar op een netto fan 5,57 miljard euro. aor het eerst dat de onderneming verlies elden. door Wessel Mekking Amstelveen - Luchtvaartmaat schappij KLM heeft in het eerste kwartaal van het boekjaar, tus sen i april en 30 juni, een winst gemaakt van elf miljoen euro. Dat is acht miljoen euro minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Volgens de KLM heeft de la gere winst vooral te maken met het feit dat het resultaat vorig jaar beter leek door een eenmali ge bate uit de verkoop van drie vliegtuigen en haar aandelen in het bedrijf Equant. Het bedrijfsresultaat was wel beter dan vorig jaar in dezelfde periode: 41 miljoen euro tegen over 23 miljoen euro. De KLM is tevreden met de cijfers. De luchtvaartmaatschappij denkt dat het resultaat zo hoog is doordat nauwelijks capaciteit is ingeleverd. „Onze beslissing om niet te veel capaciteit terug te nemen blijkt te werken", aldus president L. van Wijk. „De cij fers van het eerste kwartaal to nen aan dat wij goed kunnen in spelen op de veranderde om standigheden op de markt" Hij noemt de prestatie 'robuust'. Vooral het aantal passagiers naar Afrika, India en binnen Eu ropa nam toe, terwijl veel min der mensen met KLM naar Noord-Amerika reisden. In het eerste kwartaal vervoerde de KLM in totaal twee procent minder mensen dan vorig jaar in dezelfde periode. Omdat de luchtvaartmaatschappij minder vliegtuigen inzette, waren deze wel beter bezet. Aan het vervoer van vracht ver diende de KLM tussen 1 april en 30 juni ongeveer net zoveel als vorig jaar in hetzelfde kwartaal. Wel ging er minder vracht naar Noord-Amerika. Naar Afrika en Zuidoost-Azië nam het aantal tonnen vracht juist toe, ten op zichte van 2001. De KLM blijft voorzichtig met verwachtingen voor de rest van het jaar. Door de onzekerheid over de economie is het niet vanzelfsprekend dat over het ge hele jaar winst zal worden ge maakt. Martinair, gezamenlijk bezit van KLM en Nedlloyd, heeft het eer ste halfjaar het verlies beperkt tot 6 miljoen euro, tegen 17 mil joen in dezelfde periode een jaar eerder. Martinair vervoerde in het eerste halfjaar 6 procent meer vracht. Het passagiersver voer bleef iets achter, vooral omdat minder ver. werd gevlo gen. De onderneming compen seerde de dalende passagiersin komsten door kostenbesparin gen. Los van rente en belastin gen boekte Martinair 1 miljoen euro winst, wat 13 miljoen beter is dan het eerste halfjaar 2001. Het bedrijf verwacht daardoor dit jaar te kunnen afsluiten met een nettoresultaat rond het nul punt woerden/anp - Het aantal al lochtonen dat vorig jaar een nieuwe zaak begon, is verder toegenomen. Hiermee zwem men Turken, Marokkanen, Suri- namers en Antillianen tegen de stroom in. De landelijke trend bij startende ondernemers heeft in 2001 namelijk een daling la ten zien. Dat blijkt uit gegevens van de Kamers van Koophandel. Vorig jaar zijn in totaal bijna 6000 minder startende ondernemers geteld ten opzichte van 2000. Dat betekent een daling van 8 procent naar 64.100. Daarente gen is het aantal allochtone za kenmensen gestegen met 430 naar 4550, ofwel een toename van bijna 10 procent. Deze stijging is geheel te danken aan ondernemende Turken en Marokkanen. Het aantal Turken met een nieuwe zaak is vorig jaar toegenomen met bijna 14 procent tot 2050. Onder Marok kanen steeg het aantal eigen on dernemingen met ruim 21 pro cent naar 1030. Surinamers en Antillianen bleven in 2001 even ondernemend als een jaar eer der. eindhoven - De 'jewel case', zoals het overbekende cd-doosje officieel heet, bestaat twintig jaar. Ontwerper van het kunststof doosje is Peter Doodson, werkzaam bij Philips, het electronicaconcern dat de compact disc ook uitvond. Tegelijk met het vierde lustrum van het doosje gaat de ontwerper met pensioen. Foto: GPD/Cap'rtal Photos new york/afp/dpa/anp - De Amerikaanse beurswaakhond SEC is een onderzoek be gonnen naar de boekhoudkundige praktijk van America Online (AOL). Aanleiding is een bericht in The Washington Post van af gelopen week waarin wordt gemeld dat de intemetdivisie van het mediaconglomeraat de inkomsten kunstmatig heeft opgeblazen. Het nieuws overschaduwde de winstcijfers die hetr concern gisteren bekendmaakte. Voor het eerst sinds de fusie tussen Time Wamer en AOL boekte de firma een positief resultaat. De nettowinst in het tweede kwar taal van dit jaar bedroeg 394 miljoen dollar. De SEC maakte ook bekend dat de handel en wandel van twaalf investeringsbanken van twaalf investeringsbanken wordt onder zocht In de media was al gesuggereerd dat tien banken waaronder Merrill Lynch, Ci tigroup Inc., Morgan Stanley en Goldman Sachs Group onderwerp van onderzoek zouden worden. De namen van de onder zochte banken heeft de SEC echter niet be kendgemaakt. In de Senaat en het Huis van Afgevaardig den is overeenstemming bereikt over een nieuwe wet die de regelgeving voor het be drijfsleven moet herzien. Hoe de wet er gaat uitzien, is nog riiet duidelijk. Er komt in ie der geval meer toezicht op accountantscon- cems. Verder kunnen bestuursvoorzitters die zich aan fraude schuldig maken, reke nen op zwaardere straffen. brussel/anp - Winkeliers en horecaondernemers worden straks minder op kosten gejaagd als een buitenlander met een Visa-kaart betaalt. De cre ditcardmaatschappij moet voor 2007 de tarieven voor uitgestelde buitenlandse betalingen hebben verlaagd van 0,95 tot 0,7 procent van de transac tie. Bovendien mogen banken die zijn aangesloten bij Visa voortaan niet meer rekenen dan 28 eurocent voor pinnen met de creditcard in het buitenland. Dat heeft de Europese Commissie gisteren be kendgemaakt. De bepaling geldt voor de landen die deel uitma ken van de Europese Unie plus Noorwegen, IJs land en Liechtenstein. De banken hoeven de pro visie die ze bij winkeliers en horecaondernemers in rekening brengen over binnenlandse betalin gen en bedrijfsuitgaven met creditcards overigens niet aan te passen. In Nederland hanteren banken voor deze transacties een vast tarief van 27 euro cent. Visa heeft zelf voorgesteld de tarieven die de ban ken in rekening brengen bij winkeliers, hoteliers en restauranthouders, drastisch aan te passen. Dit naar aanleiding van een klacht van de Europese koepelorganisatie EuroCommerce in 1997 over de hoge tarieven die banken berekenen over grens overschrijdende betalingen met Visa-kaarten. Ook tegen Eurocard/Mastercard is een klacht inge diend, maar naar die tarieven loopt nog een on derzoek. Volgens de winkeliers functioneren grote verstrek kers van creditcards als Visa en Mastercard als een soort kartel. Banken die in de maatschappijen participeren zouden eenzijdig de tarieven vaststel len. De manier waarop die worden berekend en welke kosten de banken maken, is volgens de kla gers volstrekt ondoorzichtig. De Raad Nederlandse Detailhandel noemt het een begin dat de buitenlandse tarieven omlaag gaan. „Het is wel jammer dat de verlaging pas in 2007 verplicht is", stelt een woordvoerster. Zij wijst erop dat er sprake is van een 'tarief in een tarief. „Bovenop de tarieven rekenen banken nog extra provisie door bij winkeliers, waardoor de kosten per transactie met een buitenlandse Visa- kaart in Nederland gemiddeld op 4,35 procent uit komen." De brancheorganisatie is ook teleurge steld, omdat alleen het Visa-voorstel zou zijn overgenomen. „Het probleem van kartelvorming blijft in stand. De creditcardmaatschappij be houdt een uitzonderingspositie ten opzichte van normale mededingingsregels, waardoor winke liers in hun keuze worden beperkt" door onze correspondent Mare Peeperkom brussel/gpd - Europees com missaris Bolkestein (interne markt) verwacht weinig verzet tegen zijn plannen om dieselolie duurder te maken. De voorge stelde accijnsverhoging betekent voor de Nederlandse automobi list een prijsstijging van ruim vier eurocent per liter aan de dieselpomp. „Ik ben erg optimistisch dat dit door de lidstaten wordt goedge keurd. Misschien verandert er iets aan de tarieven, maar dan spreek je over details", aldus de commissaris. De Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, stemde gisteren alvast in met Bolkesteins voorstellen. Alleen de Britse commissaris Kinnock legde een verklaring af waarin hij bemoeienis van de Brussel met belastingzaken principieel afwijst. Londen kan de verande ringen in de accijnzen met een veto treffen. Bolkestein meent dat Groot-Brittannië dan het Europees Verdrag aan zijn laars lapt. „En dat kan ik mij niet in denken." De Commissie wil de mini mumaccijns op diesel voor pri- végebruik verhogen van 24,5 naar 36 cent per liter in 2006, hetzelfde bedrag als voor onge lode benzine. Volgens Bolke stein zijn er geen milieuredenen om diesel fiscaal te bevoordelen. De hogere dieselaccijns leidt in verschillende landen - waaron der Nederland, Luxemburg, Bel gië, Griekenland en Spanje - tot prijsstijgingen. Na 2006 wordt de accijns jaarlijks aangepast aan de inflatie. Omdat het een minimumtarief is mogen lidsta ten wel een hoger tarief hante ren. Bolkestein verwacht dat dat zal gebeuren. Voor het professioneel vervoer (vracht en personen) kiest de Commissie niet voor een mini mumtarief maar voor één vast tarief voor de hele EU. De hoog te daarvan bedraagt 35 cent per liter vanaf 2003, jaarlijks te ver hogen met de inflatie. De lidsta ten die daar momenteel ver on der of boven zitten hebben tot 2010 om hun tarieven aan te passen. De Commissie meent dat de huidige grote accijnsverschillen de concurrentie tussen vervoer ders 'ernstig verstoren'. Bolke stein sprak over „lange rijen vrachtwagens" voor Luxem burgse pompstations omdat de accijns daar erg laag is (25 cent per liter). „Britse truckers steken het Kanaal over met slechts een theelepeltje diesel in hun tank om direct na de overtocht in België of Luxemburg bij het eer ste station te stoppen." 1 Megens Beleggers proberen op grote schaal »'s op de aandelenmarkt af te dekken door stappen. Het aantal optiecontracten is tijd ruim verdubbeld. Gisteren werden 'ptiecontracten afgesloten op de beurs in lm. Op een gemiddelde dag worden nor- 000 optiecontracten verhandeld. >9 leid. 1 week werd zelfs een recordaantal opties 1. Toen werden 2,5 miljoen contracten tegenover een weekgemiddelde van :n de afgelopen vijf jaar. „Vorige week ukste week aller tijden op de optievloer, Jeine uitzondering in oktober 2001. Toen en paar duizend contracten meer afge- egt een woordvoerder van Euronext. „In ijke markt zie je altijd veel handel in gegüj afgeleide producten. Mensen proberen hun risico af te dekken en speculeren op een dalende of stij gende koers." Van de openstaande optiecontracten gaat het om 9,5 miljoen callopties en 6,5 miljoen putopties. Op dit moment speculeren beleggers dus vooral op stijgende koersen omdat er meer callopties uit staan. Aandelenopties geven het recht om aande len tegen een van te voren vastgestelde prijs te ko pen (calloptie) of verkopen (putoptie). Als een be legger verwacht dat de koers van zijn aandelen gaat dalen, kan hij zich tegen een koersval be schermen door het kopen van putopties. Zijn ver lies op de aandelen wordt dan gecompenseerd door de winst op putopties. Kopers van callopties speculeren doorgaans op een koersstijging. Met opties kan een belegger proberen de pijn te verzachten, maar ook puur speculeren op koers- bewegingen om zo winst te pakken. De vraag wie de winnaars zijn in de huidige beweeglijke markt en bij het negatieve sentiment, is moeilijk te be antwoorden. „Ook in een dalende markt kan nog geld worden verdiend", aldus de woordvoerder van Euronext. „Maar het is niet aan te geven welke groep verdient. Dat totaalplaatje kunnen wij ook niet zien. Het kan best zijn dat je verliest op aan delen, maar verdient op opties." Volgens de woordvoerder is het ook moeilijk aan te geven of er meer of minder wordt verdiend in de huidige slechte markt. „Het is wel zo dat het harder gaat met de winst en het verlies als de be wegingen groter zijn." Optiehandelaar Marc Roper van Saen Options constateert ook dat er nog winst wordt gemaakt. „Succes laat je altijd weten op de beurs en dat is nu nog zo. Maar de winsten die gemaakt worden, zijn schaars. De verliezen zijn nu vele malen gro ter. Maar voor daghandelaren zijn het heerlijke dagen. Zij proberen op één dag van de bewegin gen te profiteren." Voor beurshandelaren staat ook vast dat hedge- funi^i in de markt actief zijn die proberée de aan delenkoersen te drukken. Een hedgefund is een beleggingsfonds dat probeert met speculatie en verschillende beleggingsstrategieën geld te verdie nen op de beurs. Daarvoor worden veel afgeleide producten gebruikt, zoals opties. Hedgefunds zouden nu proberen de koersen van aandelen te drukken door geleende aandelen te verkopen. Op een veel lagere koers proberen ze de stukken weer terug te kopen. De speculatie is vaak onderdeel van een zeer pro fessionele strategie, waarbij risico's op allerlei ma nieren op de aandelen- en derivatenmarkt worden afgedekt. Achter de hedgefunds staan vaak grote professionele instituten die peperdure computers voor alle rekenmodellen hebben en over de beste mensen beschikken. Al zei een woordvoerder van Fortis deze week in Het Financieele Dagblad dat hij niet heeft geconstateerd dat hedgefunds meer aandelen lenen om op dalende koersen te specu leren. M frankfurt - Wim Duisenberg, de president van de Europese Centrale Bank (ECB), heeft van Duitsland het Grootkruis van Verdienste gekre gen. De Duitse minister van financiën, Hans Eichel, verklaarde bij de uitreiking van de onderscheiding dat de ECB onder leiding van Duisen berg *de euro aan zijn internationale reputatie heeft geholpen'. Foto: DPA^ ank May j

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9