BUITENLAND Israëli's onderzoeken blunder in Gaza Oorverdovend Voordeel Blair zegt Noord-Ierse paramilitaire groepen de wacht aan Politiek is grootste bondgenoot van Afrikaanse hongersnood Nieuwe president wil India sterker maken E Anti-folterverdrag toch aangepast ondanks VS rtjes dood 4 iMain gevonden mori wacht ocidezaak Ul odweer Nepal nu200 levens milten actiever gewelddadiger ikovervallers' Igarije vast Irirus duikt Ai New York slag verijdeld Dlombia filiatie camping r bosbranden Eerste getuige Milosevic-kHek voor Tribunaal Op eigen bodem begraven Pakistani kopen doodstraf af met meisjes en geld Aanslagen in Kashmir eisen opnieuw levens Spanje zoekt toenadering tot Marokko kfurt - Opvarenden van linnenvaartschip hebben ren in de Main bij Frank- de lichamen van twee aan ir vastgebonden kinderen aden. Het zou gaan om rtjes van vier en vijfjaar uit B )uits gezin van Indiase af- 4st. Vermoedelijk heeft zich !g amiliedrama afgespeeld. ïoeder (36) had de kinde- porig weekend aan de vader utrouwd. Toen die ze niet teruggebracht, schakelde mw de politie in. De vader kinderen bleken verdwe- De man is nog spoorloos. - Het Peruaanse parle- zal oud-president Alberto iri aanklagen voor geno- igens zijn vermeende ikkenheid bij een sterilisa- mpagne voor vrouwen, reeft parlementslid Chavez ren bekendgemaakt. Hij aan het hoofd van de par- otaire commissie die on- >ek doet naar de gedwon- terilisatie van 314.000 /Si wen. Zeker achttien vrou- U( rerloren daarbij het leven. ion was president tijdens mpagne voor familieplan- ns tussen 1996 en 2000. n et mandu - Door overstro- W( en en aardverschuivingen -[■ e afgelopen drie dagen in 1 zeker tweehonderd men- mgekomen, aldus lokale n |a. Door langdurige regen de het oosten en midden et land zijn duizenden bewoners dakloos gewor- ïentallen worden vermist. oe 3Ói lumpur - Piraten zijn in netste helft van 2002 actiever velddadiger geweest dan delfde periode vorig jaar. elt het Internationaal Ma- Bureau in de Maleisische n(|stad Kuala Lumpur in zijn tarrapport. Bij de 171 pira- ïslagen in 2002 lieten al zes scheepslieden het le en verdubbeling ten op- van 2001. Vorig jaar werd d dat het aantal piraterij- :n in de jaren '90 was ver- n 2>udigd. laa donderdag 25 juli 2002 9 elii d.o pest - De Hongaarse poli- :ft maandag twee man- ingehouden die worden :ht van het doodschieten ht mensen tijdens een verval. De twee drongen nei de Oostenrijkse Erste a Mor binnen en schoten ereen die ze raken kon mensen waren op slag in twee overleden later in ikenhuis. De daders ont- n met circa 30.000 euro. brk - De gezondheidsau- Ien in New York meldden jn dat het gevaarlijke Nijlvirus opnieuw in de ontdekt. Nog in de loop nacht wil de gemeente en met de bestrijding virus, dat door muggen verspreid. Door het lijlvirus overleden de af- n jaren in de VS achttien n. Besmetting met het vi- hersen (vlies) ontsteking saken. De symptomen ge koorts, hoofd- en jn, verwardheid en illen. - Strijders van de FARC, itste guerrillabeweging mbia, waren van plan een gekaapt vliegtuig (moordaanslag te ple et toestel zou zich op 7 us tijdens de beëdiging nieuwe president Alvaro 9' n het presidentieel paleis li boren. Dat heeft de Co- lanse geheime politie gis- lezegd. Het plan zou ver- jijn dankzij de arrestatie jier Carvajalino, die van C de opdracht kreeg met It een vliegtuig tegen het jntiële paleis te vliegen. tllier - In de Languedoc -Frankrijk is door een pd een deel van een verwoest. Het vuur le tientallen woningen, ir duizend mensen wer den volgens de brand- 'zignan-Corbières na- mne uit voorzorg ge- d. Ongeveer 100 hecta- lomen is inmiddels in in opgegaan. De harde ;ert het vuur aan. De libewoners konden in de de dag weer naar huis. jeruzalem/anp-dpa - De Israëli sche strijdkrachten en de gehei me dienst Shin Beth gaan onder zoeken waarom de liquidatie van Hamas-leider Salah Shehada zo uit de hand is gelopen. Bij de aanval op het huis van Shehada in Gaza-Stad kwamen maandag ook zestien burgers om. De strijd krachten voerden de aanval uit op basis van inlichtingen van Shin Beth. Na de felle kritiek uit buiten- en binnenland op de bloedige afre- door Simone van Driel den haag - In het proces tegen Slobodan Milosevic voor het Joegoslavië-tribunaal heeft gis teren Radomir Markovic zijn opwachting gemaakt, de eerste getuige uit de directe kring van de voormalige Joegoslavische president. Markovic was hoofd van de Servische geheime dienst. Onder zijn gezag zou den speciale eenheden van die dienst gruwelijke misdaden hebben gepleegd tegen Alba nese bur gers in Kosovo. Markovic knikte Milosevic bij binnenkomst even toe. Milose vic leek zich bovenal te amuse ren. Zo lachte hij, toen aankla ger Geoffrey Nice Markovic vroeg naar een besluit van Milosevic waarmee hij feitelijk de controle over de geheime dienst naar zich toetrok. Het besluit stond in een document dat Milosevic opstelde in april 1997, toen hij nog president van de Joegoslavische deelre publiek Servië was. De aanklagers moeten bewij zen dat Milosevic binnen leger en politie een eigen comman dostructuur opzette voor zijn plan om Kosovo te 'zuiveren' van de Albanese bevolking. Markovic beaamde dat de ge heime dienst rechtstreeks on der Milosevic' controle kwam, maar dat hij daarmee zelf niets te maken heeft gehad. Hij werd ruim een jaar na het besluit be noemd als hoofd van de staats veiligheidsdienst, en moest toen niet aan Milosevic, maar aan de minister van binnen landse zaken rapporteren. Het verhoor van Markovic be gon gisteren pas 25 minuten voor het einde van de zittings dag en wordt daarom vandaag vervolgd. De aanklagers zullen hem zeker vragen naar een bij eenkomst in maart 1999, waar op Milosevic opdracht zou hebben gegeven om alle spo ren van misdaden tegen Alba nese burgers in Kosovo uit te wissen. Zo werden massagra ven geopend en de lichamen in Servië herbegraven. Markovic was ook op die beruchte bij eenkomst. kening met Shehada, haastten woordvoerders zich gisteren te melden dat premier Sharon en minister van defensie Ben-Elie- zer de aanval zouden hebben afgeblazen als zij hadden gewe ten dat er burgers in buurt wa ren. Minister van buitenlandse zaken Peres omschreef de aanval te genover de BBC als een 'vergis sing'. Hij zei het incident bijzon der te betreuren. Volgens Peres waren degenen die het groene licht gaven voor de operatie, kennelijk niet op de hoogte van het feit dat een bom zou worden geworpen op een dichtbevolkte woonwijk, 'want dan zouden ze de actie hebben afgeblazen'. Sharon toonde zich dinsdag nog bijzonder ingenomen met het resultaat van de actie van maan dag. Na de stroom van kritiek stelde hij zich anders op. Giste ren zeiden functionarissen die niet met name genoemd wilden worden, dat de inlichtingen dienst een enorme blunder had gemaakt en dat Sharon noch Ben-Eliezer was ingelicht over het feit dat Shehada niet alleen in het gebouw was. De Hamas-leider kwam maan dag om toen een Israëlische F- 16 een zware bom afwierp op het flatgebouw waar hij verbleef. Zestien anderen, onder wie drie van Shehada's kinderen, kwa men ook om, en meer dan 140 mensen raakten gewond. Eerder zou al een aantal keren een aanslag op de Hamas-leider zijn afgeblazen omdat daarbij burgerslachtoffers zouden heb ben kunnen vallen. Nu is de zoektocht begonnen naar de verantwoordelijken voor de blunder. Niet alleen de aan val zelf is onderwerp van heftige discussie, maar ook de manier waarop die is uitgevoerd. De in zet van een F-16 met een zware bom roept veel vragen op. De voorzitter van de defensiecom missie in het parlement, Chaim Ramon, zei gisteren dat het ge bruik van dergelijke zware mid delen in een dichtbevolkt gebied compleet fout is. Ook de timing is onderwerp van kritiek. Sommige waarnemers vragen zich af of het wel wijs was Shehada te vermoorden ter wijl er pogingen gaande waren om Harnas te bewegen tot het staken van zelfmoordacties in Israël. De geestelijk leider van Harnas, sjeik Yassin, zei maan dag nog te overwegen de aan slagen te stoppen als Israël zijn troepen zou terugtrekken uit de bezette gebieden. Harnas heeft nu echter wraak gezworen voor de aanval. Teheran - Iran heeft gisteren 570 in Irak gestorven krijgsgevangenen alsnog een militaire begrafenis op eigen bodem gegeven. Hun stoffelijke overschotten werden eerder deze week door het buurland overgedragen, veertien jaar na het einde van de bloedige oorlog tussen beide landen. De acht jaar (1980-1988) durende strijd kostte naar schatting een mil joen mensen het leven. Foto: AFP/Behrouz Mehri londen/ap - De verboden Noord-Ierse terreurgroepen moeten de wapenstilstand beter naleven, en zullen scherper in de gaten worden gehouden. Dat heeft de Britse premier Tony Blair gisteren gezegd in een po ging het door protestanten en katholieken gedeelde bestuur van de provincie te steunen. Blair legde protestantse eisen naast zich neer om politici van Sinn Féin uit de Noord-Ierse re gering te zetten, in een reactie op het schenden van de wapen stilstand door het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA), waaraan Sinn Féin is gelieerd. „Een bestand betekent géén ge weld", zei Blair. Hij voegde er aan toe dat alle grote extremisti sche bewegingen in Noord-Ier- land - de katholieke IRA en de protestantse Ulster Defense As sociation en Ulster Volunteer Force - zich recent schuldig hebben gemaakt aan schendin gen van het bestand. Blair zei dat de verboden groe pen volgens de politie bezig zijn met een campagne van geweld tegen rivaliserende bendes, meedoen aan de aanhoudende rellen in Belfast en informatie verzamelen voor toekomstige aanslagen. Hij veroordeelde de recente moord door UDA-leden op een katholieke tiener in Noord-Belfast John Reid, de Britse minister voor Noord-Ierse zaken, ver klaarde dat al 250 extra militai ren naar Noord-Ierland zijn ge stuurd. Reid stelde dat vooral de ERA-activiteiten politiek explo sief zijn, omdat Sinn Féin deel uitmaakt van de regering. De protestantse extremisten heb ben bijna geen politieke invloed. De toegenomen paramilitaire activiteit werd gisteren nog eens onderstreept door een mislukte poging de trein van Dublin naar Belfast te kapen. Twee gewa pende mannen stonden op de rails bij het Noord-Ierse Lurgan, en dwongen de trein tot stop pen. Zij braken een ruit, maar kwamen niet aan boord. De trein, die tot 400 passagiers kan vervoeren, vervolgde zijn weg naar Belfast. Het treinverkeer op de lijn Dublin-Belfast wordt vaak verstoord door dreigingen met aanslagen. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De dertien miljoen mensen die in zuide lijk Afrika de hongerdood dreigen te sterven, heb ben een nieuwe vijand: genetisch gemanipuleerd voedsel. De regeringen van het hongerende Zim babwe en Mozambique - dat als doorvoerhaven voor voedselhulp een cruciale rol vervult - weigeren graan en maïs met bewerkte genen. Gisteren deed de voedselhulporgansiatie van de Verenigde Naties (WFP) opnieuw een gepassio neerde oproep aan het Westen de naderende ca tastrofe te keren. Zeker 500 miljoen dollar is nodig om de door droogte, overstromingen en politiek wanbeleid ontstane voedselschaarste te bestrij den. Terwijl het WFP Europa opriep haar landbouw overschotten naar Afrika te transporteren, vroe gen Amerikaanse hulporganisaties en diplomaten aan Afrikaanse landen hun weerstand tegenover genetisch gemanipuleerd voedsel op te geven. Met name president Mugabe van Zimbabwe is pertinent tegen. In juni weigerde hij 10.000 ton Amerikaans graan, en nu lijkt hij opnieuw dona ties niet te zullen accepteren. Aan Amerikaanse zijde reageert men stomver baasd. „Het is spul dat alle Amerikanen al tien jaar eten zonder er wat van te krijgen", zegt een diplo maat van de Amerikaanse ambassade in Pretoria. Hij onderstreept dat dit weekeinde in Durban een schip aankomt met 53.000 ton voedsel. In de ko mende weken moeten in andere Afrikaanse ha vens schepen arriveren met nog eens 110.000 ton aan Amerikaanse voedselhulp. De diplomaat zegt dat het weigeren van Ameri kaans voedsel 'een probleem voor het WFP' is, maar erkent ook dat het in de VS tot veel onbegrip zal leiden. Voor het WFP is de situatie erg moeilijk, want de toegezegde donaties van Washington zijn niet door andere landen of groepen op te bren gen, waardoor de hele operatie zou kunnen mis lukken. Groot probleem is verder dat Mozambique geen gemanipuleerd voedsel via zijn havens naar Mala wi en Zimbabwe - de twee zwaarst getroffen lan den - wil laten doorvoeren. Men is bang dat genen van het gemanipuleerde voedsel binnendringen in de eigen planten, zodat op een gegeven mo ment geen eigen 'pure' soorten meer bestaan. Volgens Richard Ragan, WFP-vertegenwoordiger in Zimbabwe, kan dit besluit desastreuze gevolgen hebben voor het hele logistieke proces.Als we de haven van Dar es Salaam in Tanzania moeten ge bruiken, moeten we ook het vervolgvervoer per trein of vrachtwagen omgooien. De kosten zullen in dat geval aanzienlijk hoger zijn." De kosten spelen ook een rol als de maïs wordt vermalen voordat ze in zuidelijk Afrika aankomt. Deze optie zou de 'besmetting' van Afrikaanse maïsplanten voorkomen. Maar behalve kostbaar, is het moeilijk uitvoerbaar vanwege problemen rond overslag en vervoer van vermalen voedsel. De discussie rond het gemanipuleerde voedsel voedt bij velen de overtuiging dat de politiek een groter probleem is dan droogte of overstromin gen. Zimbabwe bijvoorbeeld, ligt al onder vuur omdat de honger zeker voor een deel te danken is aan het onteigenen van de grote, blanke boerde rijen. Dat het vervolgens erg moeilijk is om voed selhulp zonder inmenging van Mugabe's partij Zanu PF op de plaats van bestemming te krijgen, zet nog meer kwaad bloed. De Zimbabwaanse president volgt een geheel an dere redenatie. Hij beschuldigde deze week de westerse landen ervan de voedselhulp te gebrui ken om zijn regering onder druk te zetten, opdat ze stopt met de 'landhervorming'. Geen denken aan dus. „De herverdeling is een succes zonder weerga", aldus Mugabe. (advertentie) ;n o Bkkki new delhi/rtr - De nieuwe In diase president Avul Pakir Jaina- labedfri Abdul Kalam heeft van daag bij zijn beëdiging gezegd dat zijn land sociaal, econo misch en militair sterker moet worden. India moet volgens hem snel bij de ontwikkelde we reld gaan horen, en moet dat zien te bereiken binnen het sys teem van de parlementaire de mocratie. De nieuwe president zei dat de grootste problemen van zijn land op dit moment het grens overschrijdend terrorisme, in terne conflicten en werkloos heid zijn. Hij liet blijken vooral begaan te zijn met de vele In diërs die onder de armoede grens leven en die analfabeet zijn. Hij zei dat de regering hun lof'niet in haar eentje kan verbe teren, maar dat 'er een massa beweging nodig is om ons volk hiervoor warm te maken'. De 71-jarige Kalam, de architect van het Indiase kernwapenpro gramma, is in het land bekend als de 'Missile Man'. Hij is de elfde president van het land en het derde moslimstaatshoofd in het overwegend door hindoes bevolkte land. Kalam was door premier Vajpayee voorgedragen als kandidaat voor de opvolging van Kocheril Raman Narayanan, wiens ambtstermijn van vijf jaar gisteren afliep. De president van India heeft vooral een ceremoniële functie. Het staatshoofd kan wel de for matie van een regering beïn vloeden, als er geen partij is met een meerderheid, hetgeen mj^éstal het geval is in India. Nu ook homesHoppmg. Be| 0900_9800 Q t8p of kjjk op www.kijkshop.nl new york7ap - De Verenigde Staten hebben gisteren een stemming over een hun onwel gevallige aanpassing van het an ti-folterverdrag van de Verenig de Naties niet weten te blokke ren. De aanpassing, die voorziet in onafhankelijke bezoeken aan gevangenissen om folterpraktij ken te voorkomen, werd door de Economische en Sociale Raad van de VN aangenomen. Een Amerikaans voorstel om de on derhandelingen, die tien jaar hebben geduurd, weer open te breken werd verworpen. De VS wilden de stemming te genhouden, onder meer uit angst dat er onafhankelijke on derzoeken worden ingesteld naar de behandeling van Tali ban- en al-Qaeda-gevangenen op Amerikaanse marinebasis bij het Cubaanse Guantanamo. Volgens een Amerikaanse rege ringsfunctionaris zullen de VS niet akkoord gaan met een con troletaak voor de VN op de om standigheden in Amerikaanse penitentiaire inrichtingen. In april werd in Genève over eenstemming bereikt over een aanvullend protocol bij het anti- folterverdrag van 1989, waarbij deelnemende landen toestem ming verlenen aan de Verenigde Naties om de leefomstandighe den in strafinrichtingen te in specteren als er aanwijzingen zijn voor misstanden. De voor gestelde wijziging treedt in wer king als de meerderheid van de 190 lidstaten in de Algemene Vergadering akkoord is gegaan, en het protocol door minstens» twintig lidstaten is bekrachtigd. islajmabad/dpa-rtr - Vier Pa- kis tanen die voor de moord op twee mannen ter dood waren veroordeeld, hebben hun exe cutie ontlopen door de nabe staanden van de slachtoffers acht meisjes en ruim 130.000 euro te geven. Dat meldt de Pa kistaanse krant The News. Lokale politici hebben in de zaak bemiddeld. Volgens de plaatselijke traditie kunnen bloedige conflicten tussen fa milies worden opgelost door jonge meisjes en geld aan te bieden. De familieleden van de nabestaanden hadden aanvan kelijk twaalf meisjes en meer geld geeist, maar matigden on der invloed van de plaatselijke politici hun eisen. De acht meisjes worden uitgehuwelijkt aan familieleden van de nabe staanden. Het Hooggerechtshof heeft in middels een onderzoek gelast naar de overeenkomst Volgens het hof is het akkoord in strijd met de wet en 'de normen van de beschaafde wereld'. Na de bemiddeling zou al een 18-jarig meisje zijn uitgehuwelijkt aan een 80-jarige man. De politie gaat de zaak onderzoeken. srinagar/ap - Ondanks inten sieve pogingen van de interna tionale gemeenschap om een einde te maken het geweld in de door India en Pakistan be twiste regio Kashmir, blijft het gebied een bron van spanning en onzekerheid. Bij vier nieuwe incidenten vonden gisteren drie mensen de dood en raak ten er twintig gewond. Volgens het Indiase leger scho ten islamitische rebellen in het dorp Sansar, zeventig kilometer ten zuiden van Srinagar, vanuit een hinderlaag een officier en een soldaat dood. In een noor delijke buitenwijk van Srinagar werd een politieman doodge schoten en in het centrum van de stad raakten drie bewakers van een belastingbureau ge wond door een granaat Elders in het Indiase deel van Kashmir wierpen extremisten een handgranaat in de richting van een bus met hindoepel grims. Het projectiel kwam op enige afstand van de bus neer. Zeventien omstanders raakten door de explosie ervan ge wond, maar de pelgrims in de bus bleven ongedeerd. Militaire attachés van veertien landen kwamen ondertussen in de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir bijeen om de ont wikkelingen te bespreken. Zij brengen een bezoek van drie dagen aan het gebied en zullen ook de explosieve grensregio aandoen. Onder hen zijn verte genwoordigers van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en Japan. madrid/ap - Spanje wil betere betrekkingen met Marokko. Dat zei de Spaanse minister van buitenlandse zaken Ana Palacio gisteren. Nog geen week nadat Spanje zijn militai ren terugtrok van het eilandje Perejil voor de Marokkaanse kust, prees Palacio het beleid van de Marokkaanse koning Mohammed VI. Palacio liet zich lovend uit over de hervormingen die Marokko heeft doorgevoerd 'om het land te moderniseren, de instituties te versterken, de democratie te consolideren en de betrekkin gen met de Noord-Afrikaanse buurlanden te verbeteren'. Spanje is altijd bereid steun te verlenen bij verdere hervor mingen, zei Palacio. Perejil, dooi*'de Marokkanen Leila genoemd, is een onbe woonde rots voor de kust van Marokko, die op 11 juli door zes Marokkaanse politieagen ten werd bezet. Op 17 juli wer den de Marokkanen met veel machtsvertoon van de rots ver dreven door het Spaanse vreemdelingenlegioen. Afgelo pen weekeinde trok Spanje zich terug. Ook vóór de ruzie om Perejil lieten de betrekkingen tussen Spanje en Marokko te wensen over. De landen hebben ge schillen over visserij, drugs smokkel, illegale immigratie en de Spaanse steun aan een refe rendum over onafhankelijk heid in de Westelijke Sahara, een voormalig Spaans gebied dat in 1976 door Marokko werd geannexeerd. Marokko is ook niet blij met de twee Spaanse enclaves in het land, Ceuta en Melilla, maar Spanje vyeigert daarover te onderhandele^i.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5