GESPREK VAN DE PAG Asteroïde op ramkoers Hollywood verdrijft Roemeense boeren met hulp van leger Zomerse plaaggeeste Hemellichaam zou aarde in 2019 kunnen raken De bink op het strand Een kleine 200 padvinders zijn vandaag in het Drentse Borger begonnen aan de bouw van het grootste HU NEBED ooit. Twee weken lang wordt er op een speci aal ingericht terrein kei hard gewerkt om de tiental len hunebedstenen te sta pelen. Dat gebeurt aan de hand van wetenschappelij ke theorieën en ideeën uit het publiek. Omdat Gathe ring Stones, zoals het eve nement is genoemd, con currentie heeft van een groots opgezet scouting- kamp in Limburg, komen er veel minder scouts naar Borger dan de aangekon digde zevenhonderd. M. Aslander, initiator van Ga thering Stones, denkt niet dat het evenement daaron der gebukt gaat. ,,We heb- 1 ben deze week met een hefboom nog met z'n drie- en een 8000 kilo zware steen getild. Ik ga er daar om vanuit dat we ook met veel minder scouts toekun nen." In CENTRAL PARK in New York is een nieuw soort dui zendpoot ontdekt, misschien wel de kleinste van de we reld. Het beestje bevond zich in bladerresten uit het park die gedurende 1998 werden onderzocht door weten schappers van het Amerikaanse Museum voor Natuurge schiedenis. Dezen hadden van de beheerders van Central Park het verzoek gekregen de in het park voorkomende fauna te catalogiseren. Het assortiment duizendpoten dat in de vermolmde bladeren werd aangetroffen ging voor on derzoek naar Richard Hoffman, curator van het museum van Natuurgeschiedenis van Virginia. Ter ere van hem is het nieuwe, iets meer dan een centimeter lange duizend pootje Nannarrup hoffmani gedoopt. De Nannarrup hoff- mani lijkt op duizendpoten die in Azië voorkomen en is waarschijnlijk in potaarde uit dat werelddeel naar New York gekomen. De Rotterdamse diergaarde Blijdorp krijgt volgend jaar een nieuwe olifantenbul. Het gaat om de uit Singapore af komstige Chawang. De OLIFANT zou al dit jaar komen, maar dat lukt niet meer omdat het stormseizoen in Zuid- Oost-Azië eraan komt. De 23-jarige Chawang gaat name lijk als deklading mee op een schip van P&O Nedlloyd. En de rederij durft het niet aan in het stormseizoen met een olifant aan dek te gaan varen, aldus Blijdorps directeur A. Dorresteyn. Volgens Dorresteyn is Chawang een 'enorm grote' bul. Hij heeft imposante stoottanden en, voor de dierentuin veel belangrijker, hij is.een goede fokstier. In Singapore lopen vijf jongen van hem rond. Tientallen KONIJNEN ver nielen de algemene begraaf plaats in Wolvega. Beheerder T. Menger krijgt veel klachten van mensen die het graf van familie of vrienden bezoe ken. ,,De konijnen graven holen onder de graf stenen en vreten de bloemen op die mensen daar neerleggen." Ook maken de konijnen de paden van de begraafplaats kapot..Voorde bezoekers is dat link. Ze kunnen zo door hun enkels gaan." De gemeente Weststel lingwerf, eigenaar van de begraafplaats, heeft onlangs een vergunning aangevraagd bij de provincie Friesland om de beesten met een tamme fret te vangen, maar de provincie wees dit verzoek af. ,,Wel mogen wij gaas om het terrein spannen. Maar dat haalt niets uit op zo'n grote begraaf plaats. Bovendien is het hartstikke duur", zegt de beheer der. De politie van Dordrecht heeft gisteren een gezin uit zijn eigen SLAAPKAMER bevrijd. De agenten waren afgekomen op een melding van een getuige die hulp hoorde roepen uit een wo ning. De agenten hoorden dat er ook gebonk uit de woning kwam, maar nie mand deed de voordeur open. De agenten trapten daarop de deur in. In een slaapkamer vonden zij man, vrouw en een klein kind. Er was niets aan de hand, maar ze konden er gewoon niet meer uit. Een ander kind had de deur klink uit de deur getrokken, aldus een politiewoordvoer der. Steeds meer JAPANNERS maken een eind aan hun leven omdat ze in de SCHULDEN zitten of geen werk hebben, blijkt uit de zelfmoordcijfers voor het jaar 2001. Hoewel het totale aantal zelfmoorden verleden jaar met 31.042 gevallen lager lag dan in het recordjaar 1999 (33.048 ge vallen), is een duidelijke stijging te zien in het aantal door economische motieven ingegeven suïcides, stelt de Ja panse politie in een vandaag uitgegeven rapport. Van 6.845 van de verleden jaar gerapporteerde zelfmoorden staat vast dat ze zijn gepleegd omdat de betrokkenen in grote geldzorgen zaten of bang waren daarin te belanden. Het Japanse werkloosheidspercentage bedraagt momen teel 5,4. Japan kent een van de hoogste zelfmoordpercen tages ter wereld. Het gros van de zelfmoorden wordt ge pleegd door mannen tussen de 50 en 60 jaar oud. Een POLITIEPAARD raakte gisteren bij een ongeval dermate gewond dat het beest moest worden afge maakt. De ruiter bleef on gedeerd. Paard en ruiter surveilleerden in Amster dam. Ze kwamen langs een geparkeerde vrachtauto. Om een of andere reden schrok het paard, maakte een zijwaartse sprong en raakte gewond. Het beest werd met spoed overge bracht naar de kliniek voor paardheelkunde van de Universiteit in Utrecht. Daar bleek euthanasie de enige uitweg voor het paard. Nederland heeft dit jaar geen 'Niet-Roker van het jaar'. Burgemeester van Tilburg JOHAN STEKELENBURG heeft de prijs, die jaarlijks door anti-rookvereniging Clean Air Now (CAN) wordt uitgereikt, geweigerd. De niet-rokers vin den het jammer dat Stekelenburg de prijs niet accepteert. ,Maar het staat iemand natuurlijk vrij om te weigeren", aldus een woordvoerder. „Mogelijk vindt hij dat hij al ge noeg media-aandacht krijgt." De exacte beweegredenen van de Tilburgse burgervader om de prijs te weigeren, zijn onbekend. Hij geniet volgens zijn woordvoerder van een korteïkantie. Dat hij in een tentenkamp moet slapen waar het wemelt van de slangen deert Dumitru nog het minst. „Wij zijn eraan gewend slan gen met de hand te doden en op te eten", zegt hij. „Maar waarom worden wij gedwongen aan dit circus mee te doen?" Dumitru, een elitesoldaat van het Roemeense leger, ziet eruit alsof hij zo van het slagveld komt. Maar de oorlog waarin hij vecht, is de Amerikaanse burgeroorlog van 1864. En het slagveld is een filmset. „Wij zijn opgeleid voor operaties achter vijandelijke linies, niet voor Hollywood." Toen Hollywood in Roemenië neerstreek voor de productie van Cold Mountain, een film met Nicole Kidman en Jude Law in de hoofdrollen, waren er honderden mensen die zich rijk rekenden. Maar enkele maanden later heerst bittere teleurstelling in Potigrafu, een verpauperde nederzetting boven Boekarest waar het water nog gewoon uit de put komt. Slechts de generaals en de burgemeester van het dorp lijken goede zaken te hebben gedaan. De generale staf heeft 1.054 soldaten verhuurd aan Miramax-MGM, de producent van de film. Ruim 200 van hen behoren tot een elite eenheid van het leger. „Het eten is slecht, het werk saai, en ons sala ris is gehalveerd omdat we nu geen gevarengeld krijgen", zegt Du mitru, die om zijn identiteit te beschermen een valse naam geeft. „Maar we konden geen nee zeggen. Weigering stond gelijk aan ont slag." Dumitru is verbijsterd dat Roemenië zijn beste zonen heeft ver huurd aan een filmer, die hen laat 'vechten' tegen zwarte studenten uit Afrika. „Wat als de Russen morgen Roemenië binnenvallen?" zegt hij onder luide bijval van de andere leden van de eenheid. „Wij voelen ons beledigd." De soldaten zijn niet de enigen die morren. Boeren zagen zich be roofd van hun grazige weide, toen Anthony Minghella (producent van onder meer The English Patient) besloot de Amerikaanse bur geroorlog nog eens over te doen in Potigrafu. Die weide is nu door Lands beste soldaten zijn gereduceerd tot acteurs. Foto: GPD/Cees van Zweeden bulldozers veranderd in een vulkaan. „We hebben tien miljoen lei (300 euro) per koe gekregen om hooi te kopen", zegt Sandu Vasile, de eigenaar van twee dieren. „Maar dat is veel te weinig. Door de droogte is er vrijwel geen hooi te koop, en ander voer is te duur. We mogen de wei in apnl volgend jaar weer op, maar het zal dan nog jaren duren voor het gras weer hersteld is." In de ogen van Nicole Kidman, die afwisselend verblijft in het dure Marriot Hotel te Boekarest en een privé-ranch in Transylvanië, zijn de sores van Sandu Vasile ongetwijfeld futiel. Maar in Potigrafu nereert een enkele koe vaak het inkomen waar een heel gezin v moet rondkomen. Zelfs de weg naar de filmset, die door het dorp naar de 'vulkaai leidt, is niet gerepareerd. De buitenlandse acteurs en producen rijden in gloednieuwe Land Rovers door het dorp, minnetjes gl chend naar dorpelingen te paard. „Voor onze paarden hebben zelfs helemaal geen compensatie gekregen", smaalt Vasile. „De Amerikanen hebben besloten dat paarden geen gras nodig heb ben." In zijn nagenoeg lege kantoor poogt burgemeester Gheorghe V van het 1.400 zielen tellende dorp een iets rooskleuriger beeld t schetsen. „Ik was zeer verbaasd toen we in februari door de fili maatschappij werden benaderd", grijnst hij. „Het was of we ee prijs in de loterij hadden gewonnen. Ze waren heel genereus." Voicu, die blijkens een bordje op zijn deur zijn burgemeesterss aanvult met de verkoop van varkens, heeft nog nooit een film i Nicole Kidman heeft gezien. Maar hij zou haar volgaarne erebi van zijn dorp maken, zo rijkelijk begonnen de dollars te strorru nadat het circus was neergestreken. Volgens de boeren is dat geen wonder, omdat een deel van die lars in de zak van de burgervader zelf eindigden. Voicu kreeg 1, miljard lei, genoeg om de eigenaren van 120 koeien te betalen. 1 in werkelijkheid, zo zeggen de boeren, telt het dorp maar tacht1 koeien. „De rest van het geld is in zijn eigen zakken verdwenen zegt boer Sandu Vasile. Terwijl de boer spreekt, klinken in de verte opgewonden stemi en geweerschoten. Een dikke pluim zwarte rook markeert de p van de veldslag. Het Roemeense leger, onderbetaald en onden rukt op. Cees van Zweeden spray. Tegenwoordig hoort bij mannelijk impo neergedrag ook zichtbare ijdelheid en zorg voor het uiterlijk. Het huidige schoonheids ideaal voor mannen eist dat ze slank zijn én gespierd. Lekker ruiken, goed gekleed zijn, gezond leven en sappig ogen. Kortom, er een hoge appetijtelijkheidsscore op na houden. Derhalve wordt het perfecte lichaam minuti eus nagestreefd in de sportschool. En is de vroegere mannelijke schroom voor de schoonheidsspecialist en plastisch chirurg nagenoeg verdwenen. In een beetje parfumerie is de plaats die de 'mannenlijnen' innemen bijna navenant aan de vrouwenafdeling. En in een stad als Nijmegen zijn er in het duurdere, meer ex clusieve kledingsegment meer zaken voor mannen dan voor vrouwen. Kortgeleden verscheen in de Verenigde Sta ten het boek: 'The Adonis Complex, the secret crisis of male body obsession', geschreven door een psychiater. Hij constateert dat mil joenen Amerikanen aan een nieuwe man- nenziekte lijden: het Adoniscomplex. Ze zijn op een ziekelijke manier met hun uiterlijk, vooral hun lijn en spiermassa bezig. Daartoe geïnspireerd door de mannelijke ideaalbeel den in de media, vooral in films. Ze brengen niet alleen uren in sportscholen door, maar gebruiken daarbij ook in toenemende mate anabole steroïden, met alle gezondheidsrisi co's van dien. De nieuwe mannenziekte is besmettelijk, hij steekt andere mannen aan, en is ook overge waaid naar Nederland. Uiteen onderzoek van het bureau NFO Trendbox bleek dat 40 procent van de Nederlandse mannen zich wel eens zorgen maakt over zijn uiterlijk. 47 Procent let op zijn calorieën bij het eten en 70 procent van de mannen is ontevreden over zijn buik. Van de 1,7 miljoen mensen die jaarlijks een sportschool binnenlopen, hebben tussen de 100.000 en 135.000 man nen wel eens doping gebruikt, van wie 40.000 regelmatig. Van de jeugdige manne lijke bezoekers van fitnesscentra is 26 pro centgeïnteresseerd in het gebruik van ana bole steroïden. De snelste weg is verleidelijk. Wie normaal traint krijgt er per jaar ongeveer twee kilo spier bij. Met anabolen win je in acht weken tien kilo spier. 'Met een kuurtje ben je de hele zomer de bink op het strand', is het com- mJ ïde mentaar van het Nederlands Centrun er Dopingvraagstukken. En daar gaat ht ide weken allemaal om. Als je de glossy's t minste moet geloven. Spierbundels, bami haar, platte buik, gebruinde torso. Lei eni kop, lekker geurtje, het haar in een go v coupe. Een opwindende strandflirt 's avonds I ook voor een man extra cosmetica, zo\ dikt Come In, het magazine van de parfumerieën. Pagina's lang kun je di{|f lezen wat een man allemaal in zijn l case moet hebben, op moet smeren ei moet brengen voor een bruisend avoi en het uur van de liefde. In het blad Pi W£ Vous wordt een absoluut onmisbaar /fctol genoemd voor de strandflirt: Abdosch frisse gel om de zogenaamde 'loveha\ bestrijden. Ofte wel de vetwelvingen (jzoi buik. Die heefteen echte bink niet. Dein d benige, rondborstige, aantrekkelijke siOL nimf die hij voor een zwoele zomerai zoekt, valt op een platte mannenbuiklWa hij. Al die Adonissen zijn het product Q wi vrouwenemancipatie. Iedii leef laai ndt In 1998 kwamen er twee films uit waarin een asteroïde de aarde bedreigt. In 'Deep Impact' en 'Armageddon' werd dit probleem opgelost door ruimtevaarders kernkoppen in de stenen te laten plaatsen om ze zo in de ruimte op te laten blazen. Op de foto vertrekt Bruce Willis (tweede links) met zijn ploeg in Armageddon om dit klusje te klaren. De films leverden een enorme aandacht voor het fenomeen asteroïden op ramkoers op. Foto: Archief 2002-NT7 in februari 2019 in elk geval dicht bij onze planeet zal komen. De trefkans is volgens Henrichs op dit moment onge veer één op de miljoen. Naar mate meer waarnemingen zijn gedaan en de baan van de aste roïde nauwkeuriger is bepaald, kan de trefkans preciezer wor den bepaald. Over uiterlijk twee jaar, verwacht de sterrenkundige, staat honderd procent procent vast of we een ramp zalige bot sing moe ten vre zen of niet. Maar zelfs als de aste roïde recht op de aarde blijkt af te stevenen, is nog niet alles verloren. Hen richs: „Er bestaan uitgewerkte plannen voor wat je in dat geval moet doen. We kunnen er een raket op af sturen die op de pla netoïde landt en haar met de motoren een zetje geeft, waar door zij iets uit haar baan raakt. Lukt dat niet, dan kun je de as teroïde bestoken met atoom bommen om haar te vergruizen. Dat zijn reële, uitvoerbare mo gelijkheden." Falen dit soort pogingen, dan zou de catastrofe niet te over zien zijn. „Een heel continent zou worden weggevaagd en het gros van het leven op aarde is in één klap uitgestorven", zegt Henrichs. Vijfenzestig miljoen jaar geleden is dat al eens ge beurd. De inslag van een astero- ide leidde toen tot het einde van onder meer de dinosauriërs. Een maand geleden passeerde een lang onopgemerkte astero- ide zo groot ais een voetbalveld de aarde op een afstand van maar 120.000 kilometer - min der dan eenderde van de af stand tot de maan. Theoretisch is de kans op een botsing van de aarde met een ander hemelli chaam eenmaal per tweehon derd miljoen jaar. Arthur't Hart De steekmug. Illustratie: GPD Het zijn altijd de meiden die het doen. Niet de mannetjes. Zodra de zon ondergaat sporen ze ons op om vervolgens met hun lan ge steek- en zuigmond elk stukje huid dat ze kunnen vinden te doorboren en met de bloeddor stigheid van een vampier ons le venssap op te slurpen. Pas als ze vol zijn laten ze ons met rust. Betrekkelijke rust dan wel te ver staan, want de dikke, rode bul ten en de heftige jeuk waarmee ze ons opzadelen, bezorgt me nigeen in de zomermaanden een paar flink onrustige uurtjes of slapeloze nacht. Toch steken de vrouwtjesmug gen niet uit eigenbelang. Ze doen het allemaal voor hun na geslacht. De steekmug, zoals die in onze contreien voorkomt, heeft namelijk bloed nodig voor de dooiervorming van haar ei tjes. Heeft ze er genoeg van tot zich genomen, dan legt ze haar eitjes in stil staand water of vochtige grond. In deze vochtige omgeving kan het eitje zich al na korte tijd tot een larve ontwikkelen, die zich han gend aan het wateroppervlak of op de bodem van de plas voedt met micro-organismen. Is de larve eenmaal volgroeid, dan veipopt hij zich en verlaat enke le dagen later als mug zijn natte wieg om te doen waarvoor hij is gekomen: zich voortplanten. Muggen gaan daarbij enkel en alleen op hun neus af. Anders dan sommigen wel beweren laat de mug zich niet door licht ver leiden. Ook in het donker weet- ie dankzij zijn goed ontwikkelde reukorgaan feilloos de plek te vinden waar iets te halen valt. De steekmug wordt daarbij niet aangetrokken door 'zoet bloed', maar door de individuele li chaamsgeur en vermoedelijk ook door de huidtemperatuur. Hoewel het niet bewezen is, wordt verondersteld dat mug gen meer van warme mensen houden dan van koele. Wat een steekmug kan aanrich ten weet iedereen die ooit een zomeravond langs de waterkant heeft doorgebracht. Dat hij ons echter irriteert met een stofje, dat we zelf ook volop produce ren, is minder bekend. „Het speeksel van de mug bevat na melijk histamine", legt apothe ker Bart Vos uit Hengelo uit. „Een stof die wij zelf ook aan maken in de huid. Histamine zorgt ervoor dat een bloedvat goed open blijft. Door het in de huid te spuiten kan de mu| makkelijker ons bloed opzt Maar tegelijkertijd zorgt hij 1 daarmee voor dat er extra 1 en bloed naar de plek van g beet wordt gestuwd, waart de huid opzwelt, rood wor 1; hevig begint te jeuken." Manieren om muggenbultjis zomer door te komen zijn n noeg. Wie af en toe door e< kele mug wordt belaagd, z voorbeeld aan een simpek r. genmepper of een opgerol lt krant genoeg hebben om 2 u plaaggeest naar de eeuwigfci jachtvelden te sturen. Wie ter niet gediend is van blo< ei spatjes op de muren of in 1 lr gebied woont met veel must moet drastischer maatrege at treffen. Hij kan zijn huis ei name zijn slaapkamers vai derlijke indringers vrijwari door horren voor de ramei {j te brengen of onder een kl boe te ga r slapen, si Wie veel a heeft var rc muggen ie de tuin e 11 huis eeni sc grondig l nj spectere r mogelijk |g broedpla h van insi ek Dat kan is pel een plasje water op de h dem van een emmer zijn, ge nat gehouden potplant of jL open regenton. dc Komen de insecten uit de in de tuin, dan kunnen eei vissen snel een eind aan h probleem maken. Zij zijn lijk verzot op de larven. Als dit allemaal onvoldoeriis! of men kan de omgeving ini voudig niet muggenvrij m 1 v bijvoorbeeld omdat men dl kampeerterrein nabij watf 1 e staat, dan is het verstandigI een insectenwerend middot de huid te smeren. 01 Is het ondanks alle voorzo roi maatregelen niet gelukt e< Rei muggenaanval af te weren ita hoeft men niet lijdzaam (osti krabbend) af te wachten ttofi jeuk uiteindelijk vanzelf o Bij gaat. „Als je er snel bij bei kt, je er Azaron of Nestocyl 0 zei ren", beveelt Vos aan. „Diiei delen bevatten een antihi: nicum, dat jeukstillend w< Nestocyl heeft ook nog ee dovend ingrediënt, waard de plek even niet voelt. M een Afterbite-stick met pi ig monia is eveneens effectii ine als je geen enkele van die ig< delen in huis hebt, dan wèi a pure huishoudammonia ni 2de Kitty van Gerven nis :ak ait In paniek hoeven we nog niet direct te raken, zegt dr. Huib Henrichs, hoofddocent sterren kunde aan de Universiteit van Amsterdam. Maar aan de ande re kant: het is wel de eerste keer dat een hemellichaam is ont dekt dat een reële kans maakt - hoe klein ook - om op de aarde te botsen. „Dit ding moet heel nauwkeurig worden gevolgd, dat is van ongelooflijk groot belang", aldus Hen richs. De 2002-NT7 werd twee weken ge leden voor het eerst ge zien op foto's. Deze zijn ge maakt door de di gitale automatische camera's van een ob servatorium van het Amerikaanse ruimtevaartbu reau NASA in New Mexico. Dat de miniplaneet nooit eerder is ontdekt, terwijl die toch al mil jarden jaren door ons zonne stelsel moet zweven, komt vol gens Henrichs doordat de steenklomp relatief klein is en een hoge snelheid heeft. Uit de eerste vergelijkingen van de baan van de asteroïde met die van de aarde blijkt dat de Ook mannen vallen ten prooi aan een dwin gend schoonheidsideaal. Vroeger werd het uiterlijk van mannen vooral bepaald door een zichtbare afkeer van alles wat maar in de verste verte 'veriuijfd' leek. Een echte man rook naar tiveed, tabak en zweet. Een kaars rechte scheiding in zijn haar volstond, even tueel de hele dag op zijn plaats gehou- den met behulp van wat brillcream. Een perfect lichaam hoefde hij niet te hebben, daar keek hij naar: bij vrou- wen. Ïjn ijdelheid beperkte zich tot een epaald soort overhemden en nooie dassen, als hij daar geld voor had, en tot een bezoek aan ie kapper, waar hij zich soms ook nat liet scheren. In Italië zie je dat nog wel eens: zo'n oudere man die behaaglijk achterover ligt in een stoel, een wolk van schuim om konen en kin, en een toegewijde kapper er achter die met verve het scheermes han teert. En vervolgens de behandeling afrondt met het deppen van de wangen met een warme handdoek, en een frisse aftershave- Is het over zeventien jaar met ons gedaan? Wordt de aarde dan, op 1 fe bruari 2019 om precies te zijn, ge troffen door een asteroïde die het leven op de planeet zal uitroeien? Alarmerende berichten uit de Verenigde Staten: een pas ont dekte asteroïde, 2002-NT7 ge doopt, ligt ongeveer op ramkoers naar de aarde. Dat zal een klap geven, want het gaat om een for se steenklomp met een doorsne de van ongeveer twee kilometer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2