Ophef in kabinet over topambtenaar 'Boogerd verricht een ware heldendaad' MANGO Leidsch Dagblad Licht herstel prins Claus zet niet door MÊ Gezichtsverlies dreigt voor LPF-minister Cricketers Ajax treuren om uitgezette Afghaan Beatrix langdurig aan ziekbed t visarendpaar ij Almere hogescholen Waarschuwe! Duitsland kent Mulisch hoge onderscheiding toe Effectenbeurs Amsterdam schiet uit startblokken I I I I IT" Leidsch Dagblad NR. 42984 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG 1,50 EGIO lype rond liddink nu bok in Leiden ïphenaren Jisen betaald arkeren ikantiepret in noord tzuid 21 /22° Warmer Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 25 juli 2002 [DE ANDERE JUWELIER van^enunj^f) "^^e/iers^P^ Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGerner.com lassaal testen F vernietigen an varkens' ilitiek grootste indgenoot van anger in Afrika tukste week git op rtiebeurs den haag/gpd - Minister Bom- hoff (LPF) van volksgezondheid en WD-minister Remkes van bin nenlandse zaken, beiden vice- premier, zijn gisteren met elkaar in aanvaring gekomen tijdens een overleg van de ministerraad. Bomhoff wil een topambtenaar van zijn departement de laan uit sturen. Remkes, die als minister van binnenlandse zaken over het personeelsbeleid bij de overheid gaat, weigert echter het ontslag goed te keuren. Hierdoor dreigt Bomhoff al enkele dagen na zijn aantreden gevoelig gezichtsver lies te lijden. De rel is ontstaan rond direc teur-generaal P. van Lieshout, verantwoordelijk voor de invoe ring van het nieuwe zorgstelsel. Van Lieshout zei recent in een interview dat het nieuwe kabi net drie miljard euro te weinig uittrekt om de wachtlijsten in de zorg te kunnen oplossen. Daar door zullen naar zijn zeggen de wachtlijsten de komende jaren oplopen in plaats van verdwij nen. Van Lieshout werd in 1999 benoemd onder Bomhoffs voor ganger Borst. In zijn vorige functie als hoogle raar/columnist beweerde Bom hoff iets soortgelijks. Als kersverse minister vindt hij echter dat een topambtenaar geen kritiek hoort te uiten op het regeerakkoord. Volgens bronnen rond het kabi net had Bomhoff vóór zijn aan treden in het kabinet al het ver trek van Van Lieshout geëist. De secretaris-generaal van volksge zondheid, Bekker, weigerde die eis in te willigen. Daarop kwam Bomhoff onmiddellijk na zijn beëdiging zelf in actie. De ministerraad praat vandaag verder over de kwestie. Naar verwachting wordt Van Lieshout overgeplaatst naar een ander ministerie. Remkes zei gisteren dat hij „niet overtuigd is dat er voldoende grond is om Van Lieshout de deur uit te zetten". De direc teur-generaal heeft een uitste kende staat van dienst. Bomhoff weigerde de pers te woord te staan. In de Tweede Kamer is inmid dels smalend gereageerd op de poging van Bomhoff om Van Lieshout de deur te wijzen. De oppositiepartijen Groenlinks en SP hebben opheldering ge vraagd over het voorgenomen ontslag. „Een topambtenaar ontslaan vanwege een opvatting die de minister zelf ook had voordat hij minister werd, is wel een heel nieuwe politieke wind", aldus SP-Kamerlid Agnes Kant. D66-leider De Graaf vindt dat de neutraliteit en loyaliteit van top ambtenaren op deze manier in het geding komen. „Dat is heel gevaarlijk. De actie van Bomhoff riekt naar willekeur", aldus De Graaf. door Peter Groenendijk oegstgeest/katwijk - De cricketers van Ajax SC uit Oegstgeest treuren om het verlies van een van hun sterspelers. Khaybar Wiar, een Afghaanse vluchteling die sinds een jaar in Katwijk woonde en bij Ajax zijn sport beoefende, is dinsdagochtend door de Vreem delingenpolitie van zijn bed gelicht en het land uitge zet. Wiar vluchtte vorig jaar via Duitsland naar Neder land. Hij verbleef sindsdien in een Katwijkse flat. Wiar kreeg een tijdelijke verbüjfsvergunning als politiek vluchteling, maar die liep onlangs af. De leden van Ajax wisten dat niet en verkeerden in de veronder stelling dat de talentvolle en sympathieke Wiar in Ne derland kon blijven. Tot dinsdagochtend. „Eén van onze spelers kreeg een telefoontje van Khaybar", zegt coach Todd Harker. „Hij vertelde dat hij was opgepakt en naar het vlieg veld werd gebracht. Een paar spelers zijn nog snel naar Schiphol gereden, maar toen was zijn vliegtuig al vertrokken. Naar Duitsland. Meer weten we niet." De Ajacieden vrezen voor het lot van hun vriend en sterspeler. Harker: „Als hij uiteindelijk terugmoet naar Afghanistan, zou dat vreselijk zijn. Het is zo'n aardige, sociale vent. Ik hoop snel van hem te horen dat het goed met hem gaat. Tot die tijd maak ik mij echt zorgen." De jonge Afghaan voelde zich inmiddels helemaal thuis in Nederland. Hij leerde de taal, ging uit met vrienden en was een graag gezien lid van de sportver eniging Ajax. „Dit komt als een donderslag bij heldere hemel", zegt een van Wiars ploeggenoten. „Maan dagavond speelden we nog een vriendschappelijk potje, dronken we nog gezellig een biertje en dinsdag hoorden we dat hij is uitgewezen. We hebben niet eens afscheid kunnen nemen." De politie Hollands Midden, verantwoordelijk voor de arrestatie van Wiar, doet geen mededelingen over de zaak. De Immigratie- en Naturalisatiedienst wil gegevens uit het dossier van Wiar niet prijsgeven. Khaybar Wiar tijdens een cricketwedstrijd van Ajax. Archieffoto Dick Hogewoning den haag/gpd - In de gezond heidstoestand van prins Claus is de afgelopen nacht geen wezen lijke verandering opgetreden. „Het lichte herstel, dat zich gis teren aandiende, heeft zich vooralsnog niet verder voortge zet", meldde de Rijksvoorlich tingsdienst vanmorgen. De behandelende artsen in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam lieten gisteren nog weten niet ontevreden te zijn over de toestand van de prins-gemaal. Er was sprake van een licht herstel, deelde de RVD toen mee. Claus blijft op de in tensive care, waar hij sinds dins dagmiddag dag en nacht wordt bewaakt. De 75-jarige Claus is bij kennis en hoeft niet te wor den beademd. Familie- en gezinsleden togen gisteren weer naar het Amster damse ziekenhuis, waar de prins sinds zondag verblijft. Ko ningin Beatrix was gisteren het grootste deel van de dag en avond bij haar man. Ook prins Friso bezocht gisteren zijn va der. In de middag verbleven prins Constantijn en zijn echt genote prinses Laurentien bij het bed van Claus. Enkele uren later kwamen Wil- lem-Alexander en Méxima, in de avond gevolgd door opnieuw prins Friso en zijn tante en oom prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Even na negen uur vanochtend verscheen er een blauwe Por sche bij het ziekenhuis, met daarin vermoedelijk prins Friso, die in zo'n wagen rijdt. Vanoch tend om half elf arriveerde ook koningin Beatrix opnieuw bij hetAMC. Premier Balkenende staat voort durend in contact met de ko ningin over de gezondheidstoe stand van de prins. Tijdens een al geplande ministerraad stelde Balkenende gisteren zijn colle ga's op de hoogte van de toe stand van Claus. Staatsbosbeheer heeft p Jostvaardersplassen nabij e een visarendpaar aan- ën dat bezig is met het sl :n van een nest. Het is de keer dat deze roofvogel in; Ierland aanstalten maakt edgedrag. Het vogelpaar zijn vroegst volgend jaar telingen produceren, visarenden zijn vaak een ar bezig mét voorberei- l Het gebied rondom het nu volledig tot rustge- erklaard. meer - Het ministerie derwijs heeft zes hoge- n gewaarschuwd er bij euwe begroting rekening houden dat ze geld n terugbetalen. Het gaat d dat ze te veel hebben eijigen voor studenten die iite niet hadden. De on werden eerder ccountants vastgesteld. >t ook een strafrechtelijk oek. In september wordt uidelijkheid over het ge il met 'spookstudenten' :ht. Michael Boogerd grijpt naar de waterfles direct na aankomst in La Plagne. De Hagenaar kon zijn geluk niet op nadat hij als eerste de top had bereikt en daarmee zorgde voor een historische overwinning. Foto: Stefano Rellandini la plagne - De Franse sportkrant L'Equi- pe putte vanochtend ruim uit de bak met superlatieven om te beschrijven wat Mi chael Boogerd gisteren in de Alpen pres teerde. De Nederlandse wielrenner 'heeft een ware heldendaad verricht' en hij 'heeft aan alles en iedereen weerstand geboden', met name aan zijn belagers Sastre en Armstrong, aldus L'Equipe. Dertien jaar na Gert-Jan Theunisse, liet Boogerd Nederland weer juichen tijdens een bergetappe in de Tour de France. De 30-jarige Rabobankrenner won gisteren op La Plagne de koninginnerit van deze Ronde van Frankrijk. Na een ontsnap ping van 143 kilometer (waarvan 90 kilo meter solo) over twee zware cols, kwam hij na een bloedstollende fina le als eerste over de streep in het skidorp, dat ter plekke werd omgedoopt tot La Plagne d'Huez - verwijzend naar Alpe d'Huez, waar Nederlanders va ker bergtriomfen vierden. Erik Dekker reed gisteren ruim een half uur achter Boogerd, in de bus met achterblijvers, rich ting La Plagne. Maar het kon hem en zijn lotgenoten Wauters, Kroon en De Groot niet ontgaan dat hun ploegmaat de zwaarste Tourrit ging winnen. Dekker: „Al die Nederlanders op de berg waren helemaal uitzinnig. Maar ik wilde het met eigen ogen zien voor ik het kon geloven. Daarom ben ik bij een of andere ploegleider aan het portier gaan hangen. Die man had televisie in zijn auto". Een paar uur later was in het hotel eindelijk tijd voor een feestje, al liet de versnapering lang op zich wachten. In de bar van Club Med werden drie flessen champagne en 26 glazen klaargezet. Het Water der Konin gen werd echter nog niet uitgeschonken, want Michael Boogerd gaf - na alle inter views, vluchtige belletjes met ploegmaat en boezemvriend Steven de Jongh, met zijn schoonouders en vriendin Nerena, een douche en een massage - een laatste persconferentie. Hij zei nog altijd 'in een roes' te verkeren.Alles gaat zo snel. Zelfs op het podium. Je staat er nog maar net op of je moet er al weer van af." Hij probeerde optimaal te genieten. „Want dit ga ik nooit meer overtreffen." Pagina Tour de France: 'Dit is de overtreffende trap van mooi' digt in oktober in Amsterdam de onderscheiding aan Mulisch, ter gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag op 29 juli. Mulisch' literaire behandeling van complexe kwesties als oor log, geweld, schuld en verzoe ning, onrecht en verzet heeft zo wel op zijn Nederlandse als op zijn Duitse lezers grote indruk gemaakt. Zeventien van zijn cir ca 35 romans, vertellingen, ge dichten, essays en theaterstuk ken zijn in het Duits vertaald. den haag/anp - Duitsland kent het Kruis van Verdienste eerste klasse in de Orde van Verdienste van de Bondsrepubliek Duits land toe aan de Nederlandse schrijver Harry Mulisch. De au teur krijgt de hoge onderschei ding voor zijn literaire werk dat een 'belangrijke middelaarspo sitie' inneemt tussen Nederland en Duitsland. Zo liet de Duitse ambassade in Den Haag van daag weten. De Duitse ambas sadeur in Nederland overhan- amsterdam/anp - De effectenbeurs in Am sterdam heeft vanochtend een vliegende start gemaakt. Het Damrak werd opge zweept door de grote koerswinsten die Wall Street gisteren noteerde. De toonaangeven de AEX-index was na twee uur handel een kleine zeven procent gestegen naar rond 340 punten. De Dow-Jonesindex in de VS steeg gisteren met 6,35 procent naar 8191. De Nasdaq- beurs ging met bijna 5 procent omhoog tot 1290,01. In Amsterdam pakte DSM om elf uur een winst van 8,8 procent op 43,55 euro. Hk chemiebedrijf moest alleen zv&Wge- wicht ING boven zich dulden. De financiële instelling sprong met 14,6 procent omhoog naar 19,60 euro. De AMX-index kende geen enkele verliezer. De MidKap steeg met 3,8 procent naar 380 punten. Luchtvaartmaat schappij KLM er won 6,7 procent op 10,75 euro. Gisteren nog ging het Damrak door een diep dal al beperkte het verlies zich uitein delijk tot 3,7 procent. De AEX-index herstel de in de namiddag van een stand van 303 punten (minus 8 procent) naar een slot van 318,46 punten. Het hersteJ^zette in nadat de beurs op Wall Street een a&uvankelijk verlies ongedaan maakte. Grootste dalers waren gisteren verzekeraar Aegon (min 10 procent) dat waarschuwde voor een lagere winst. Akzo Nobel zakte 9 procent, na tegenvallen de kwartaalcijfers. Ook andere grote beur zen in Europa en Azië reageerden optimis tisch op de veerkracht van Wall Street. Op de valutamarkten schommelde de euro rond de pariteit met de dollar. De Europese munt noteerde op de markten in Azië waar den tot 1,0008 dollar, maar viel ook weer te rug naar koersen onder de pariteit. Bij het begin van de o^htendhandel in Europa no teerde de euro 0,9995 dollar. (advertentie) NOORDWIJK OPENS I AUGUST! HOOFDSTRAAT 83 i www.mango.es Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. n*. Naam M V Postcode Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) feV Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaSng is mqn bank-giionummer 8* 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1