Zomerslag met piraten, rovers en ridder; 'Vaarles voorkomt echtelijke ruzies' Hangmat Speelkasteel Hoofddorp van koninklijke allure ,0<iy r! Katwijker leert mensen motorboot besturen gevoelige gj^t De hele zomer honingslingeren donderdag 25 JULI 2002 door Peter van der Hulst - De aanval op het piratenschip loopt niet zoals ge pland. Een jonge rover valt ach terover en komt met zijn hoofd op de grond. Na een seconde van stilte verwacht je een oorverdo vende schreeuw, maar het blijft rustig in het Speelkasteel van Hoofddorp. De indrukwekkende klimrekken zijn omgeven door centimeters dik veiligheidsgras. De rover komt dan ook onge schonden uit de strijd. Hij kijkt al leen wat beteuterd omdat hij on derweg wat chips is kwijtgeraakt De kapitein van het piratenschip maakt zich ondertussen toch wel enige zorgen en brult: „Mickey waar ben je?" Kinderdromen komen uit in Hoofddorp. De burcht in de voormalige tennishal op het sportpark Toolenburg ziet er in drukwekkend uit Via touwlad ders, klimtoestellen en skippy ballen aan een kabelbaantje vin den tientallen kinderen hun weg. Een hoge glijbaan brengt hen terug in de ballenbak, mid den in de burcht Buiten draait een ldeuter minutenlang onver stoorbaar aan het wiel van zijn eenmansschip. De kids gaan soms zo in hun spel op dat ze geen oog hebben voor de oude ren. Net op tijd kan een moeder haar benen intrekken voordat een karretje haar tenen plet „Je kunt je hier echt uitleven. Voor alle leeftijden is hier wat te doen. Je valt ook niet zo hard met je kop ergens tegenaan. Ze hebben overal wat omheen ge daan", zegt de 11-jarige Sophie Frankenmolen. „Het is grappig dat er zoveel verdiepingen in het kasteel zitten. Je kan zoveel rondjes rennen als je wilt. Het is alleen niet zo leuk in je eentje." Ze vermaakt zich dan ook met broertje Philip (10), neefje David (10) en nichtje Merel (9). Het Speelkasteel is nog geen jaar Kinderen kunnen zich buiten vermaken op het piratenschip en het fort. Foto: Dick Hogewoning open. Het fenomeen van een in- door-kinderparadijs is uit Enge land komen overwaaien. De eigena ren Arco Koot, Ge rard van Medevoort en René Moos na men in maart vorig jaar de fail liete tennishal over. In enkele maanden tijd werden de muren en vloeren onder handen geno men. Afbeeldingen van eilan den, rivie ren en zee- en versche nen op de grond en de wanden werden be schilderd met figuren uit de rid dertijd en een grote kasteelmuur. De vele toestellen, met de enorme burcht als mid delpunt, maken het paradijs compleet. En sinds kort kunnen de kinderen ook buiten terecht. Daar staan het piratenschip en het fort. Het gehele concept is een succesnummer. De bezoe kersaantallen overtreffen nu al de verwachtingen. „Slecht weer is voor ons altijd goed", zegt Van Medevoort. Het zijn de ouders die toezicht houden op de kleintjes. „We zijn geen kinderopvang", maakt Koot duidelijk. Met de veiligheid zit het wel goed, menen de vol wassenen. Alles is verpakt met foam en de openingen op de verschillende niveaus zitten tel kens op andere plaatsen zodat de kinderen niet van grote hoogte kunnen vallen. De kinderen van Marian Fran kenmolen zijn al wat ouder. „Ik neem meestal een boekje mee en stel me in op een dagje lezen. Maar ik vind wel dat ze ons wat minder mogen laten betalen. Je moet drie euro neerleggen om hier alleen maar te mogen zit ten. Voor de kinderen is 't het geld wel waard. Het ziet er schoon en fatsoenlijk uit, terwijl er toch heel wat kindervoeten over heen gaan." „Voor een genachtige dag is dit een leuk uitje. Mijn kind is hier op een partijtje geweest en vond het leuk dat hij vroeg wanneer we zouden gaan", zegt Jolanda Ic- ke. Mick (7) heeft de dag van zijn leven. „Het leukste vind ik buiten spelen. Piraatje met de boot en het kasteel." Zijn broei tje Max (3) houdt vooral van hi lit springkussen. Het Speelkasteel is ideaal voor feestjes. Jarigen worden ontvai gen in de ridderzaal en mogen '!El op de troon zitten. En dat is f. -dir Ma toe zelfs voor koninklijke gasten leuk. Tijdens de inzegening var het huwelijk van Méxima en Wïllem-Alexander werden de kinderen van de gasten per toy111 j' ringcar naar Hoofddorp ver- voerd. „Voor ons was dat een enorme opsteker", aldus Koot isui Waan Speelkasteel, Hoofdweg f1 869 (westzijde), Hoofddorp, jl. gang bij sportpark Toolenbui !,ai Openingstijden: Woensdag to en met zondag van 10.00 tot 18.30 uur. "s Prijs: Voor kinderen 6 euro, volwassenen betalen 3 euro no' toegang (inclusief kopje kofE of thee). Een twaalfrittenkaai Cl kost respectievelijk 60 en 30 euro. Voor een doorlopende 3® vakantiepas (geldig tot 11 au gustus) moet voor kinderen euro en volwassenen 10 euro !,u™ worden betaald. Kinderen tó jaar hebben gratis toegang. ^se Een verjaardagsarrangement kost tussen de 9,50 en 11,75 euro per persoon. I Een perfecte loojem voor kinderfeestjes, hal is overzichtelijk stei gericht en de speeltoestel tv zijn veilig. fsta De toegangsprijs v aar volwassenen - zij m lam ten als begeleider me vee is wat aan de hoge ki If. De glijbaan in het kasteel voor de allerjongsten te hoog door Pieter van Langevelde warmond/katwijk - Echtelijke ruzies voorkomen met een vaarschooltje. Dat is wat Katwijker Jan Haasnoot doet Ja, je snapt wel hoe dat gaat", legt hij uit. „Een familie koopt een boot. De man leert het varen wel door schade en schande. Daarna probeert hij het ook zijn vrouw te leren. Dat wordt bin nen de kortste keren ruzie." Bij Haasnoot kunnen gekwetste echt genotes het varen onder de knie krij gen in een wat aangenamer atmos feer. „Vreemde ogen dwingen", weet Haasnoot uit ervaring. „Zelf kan ik mijn vrouw ook geen les geven. Dan zegt ze al heel snel, als het wat moei lijker wordt doe het zelf maar." „Mannen pikken het varen sowieso wat sneller op dan vrouwen", weet Haasnoot uit ervaring. „Maar zet dat maar niet in de krant, anders word ik straks gebeld door een ziedende fe ministe. Zulke woorden komen snel verkeerd over." De 56-jarige Haasnoot, die vijftien jaar lang chef was van de waterpolitie op de Kagerplassen en nu hetzelfde werk doet in Enkhuizen, gaat over anderhalfjaar met pensioen. Omdat hij geen zin heeft om dan achterover te gaan zitten, is hij nu vast begon nen met het opzetten van een vaar schooltje. Theorielessen voor het vaarbewijs geeft Haasnoot al tien jaar, maar twee jaar geleden is daar praktijkles bijgekomen. Sinds een paar maanden heeft hij ook een les- boot, een Van Wijk motorsloep. Bijna elk weekeinde zit hij wel een paar uurtjes met leerlingen op het water. Haasnoot is overtuigd van het nut van zijn cursus, hoewel het nemen van praktijkles voor niemand ver plicht is. Voor eigenaren van speed boten en van boten die langer zijn dan vijftien meter, is het hebben van een vaarbewijs weliswaar verplicht, maar voor het verkrijgen van dat do cument moet alleen een theorie-exa men worden afgelegd. Mensen die in een gewoon motorbootje gaan varen hoeven dat examen niet te doen. „Ze moeten het daarom door schade en schande leren", stelt Haasnoot „Je kunt beter niet zomaar in een boot stappen", vindt hij. „Je moet gewoon eerst even geoefend hebben. Ieder een herinnert zich hoe het was om voor het eerst auto te rijden. Dan heb je de auto niet onder controle. Bij het varen voelt dat precies hetzelfde." Vandaag heeft Albert Hermus (53) uit Haarlem een ochtendje les (35 euro per uur). „Ik ben niet van plan zelf een boot te kopen, maar heb kennis sen die er wel een hebben. Daarom vind ik het handig om een beetje te kunnen varen. Als je geen les neemt, ga je zelf lopen pielen en dan maak je toch fouten. En puur als hobby heb ik alle mogelijke rijbewijzen gehaald, al gebruik ik ze nooit Daarom wil ik ook een vaarbewijs halen." „Mijn lesmethode is om de leerlingen alles zelf te laten doen", vertelt Haas noot op zijn lesschip. Inderdaad mag Hermus aan het begin van zijn eerste les meteen zelf een poging wagen om de sloep heelhuids uit de jachthaven in de Warmondse Veerpolder te krij gen. „Dit is de vuurdoop", zegt Haas noot grijnzend. Als Hermus door een stuurfout op een stilliggende zeilboot afkoerst, constateert Haasnoot droogjes: „Je gaat de verkeerde kant op." Ternauwernood weet de leerling de boot tijdig stil te leggen door hem in zijn achteruit te zetten. „Dat is ge lijk flink zweten", zegt hij met een zuur gezicht „Eigenlijk moet je de boot nooit in zijn achteruit zetten", doceert Haasnoot „Want dan doet het roer het niet meer en word je speelbal van de wind." In de eerste les, die drie uur duurt, leert Haasnoot zijn leerling voorna melijk met de boot manoeuvreren. Keren in breed en smal water (verge lijkbaar met straatje keren in de auto) en aanmeren (vergelijkbaar met file- parkeren). „Zover kan je oma niet springen", zegt Haasnoot als Hermus de boot op een halve meter van de kant stillegt „Als oma aan boord wil stappen moet ze natuurlijk niet in een spagaat terechtkomen." De leerling krijgt het aanleggen vervolgens vlug onder de knie. „Een snelle leerling", consta teert Haasnoot. „Zó leuk. Albert kon voor geen meter varen toen we be- Ada Schaap uit Katwijk over haar ultieme vakantiefoto die op 14 september 2001 in Marokko is genomen: „Drie dagen na de be ruchte elfde september. Onder gaande zon. We hadden een uur lang op een kameel door de woestijn gereden. Alleen maar zand om ons heen. Je kunt je niet voorstellen dat zich elders in de wereld zo'n ramp heeft voor gedaan. Die nacht hebben we geslapen onder een prachtige sterrenhemel. Al met al een unieke ervaring, maar tegelijker tijd ook een onwerkelijke. Een vakantie om nooit meer te ver geten." Ook het ultieme vakantiegevoel ervaren? Stuur de foto die dat weer oproept in en vertel daar bij het verhaal dat achter het kiekje schuilt. 'Gevoelige Platen' zijn welkom in de brievenbus (Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden), in jpg-formaat in de mailbox (redactie.ld@da- miate.hdc.nl) of bij de receptie van het kantoor aan de Roose- veltstraat 82 in Leiden. De ru briek verschijnt tot en met 24 augustus in de krant. Nederland is geen honingland. In Duitsland wordt bijvoorbeeld vier keer zoveel honing gege ten. Daar moet wat aan gedaan worden, vindt imker John Driebergen. Hij is zelf met het ont wikkelingswerk begonnen, want zijn imkerij 'De Drie Bijen' houdt ook deze zomer weer open da gen. „Bezoekers kunnen bij mij van alles doen en be kijken wat met honing te maken heeft. Honing en honingwijn proeven, bijenwaskaarsen er is een tentoonstelling over de geschiede! van het honingmaken en een demonstratie ning slingeren. Erg leuk, al zeg ik het zelf." T imkerij is te vinden op Pletterij 15, Bedrijvei rein Gravendam, Noordwijkerhout. Deope gen zijn tot en met 18 augustus op zondag va 13.00 tot 16.30 uur, de toegang is gratis. Tele foon: 071-4028884. Internet www.dedriebijei rne „Je tuin is toch je aangezicht, je eigenste visitekaartje", juicht de vrouw van de Leidse tuinman Chris Verschuur bijna. „Hij heeft het er maar druk mee. In februari is het al begonnen. Mensen moeten toch afspraken maken, wat jij? Honderd pro cent zeker weten dat veel van zijn klanten hun vakantiegeld aan de tuin hebben besteed. Misschien piet alles, maar dan toch zeker een flink deel. Vooral de bestrating hè, dat laten ze graag aan de vakman over." Van Tuinidee Pieter een soort gelijk verhaal. „Nog geen vakan tie hier. Hartstikke druk. men sen willen er knap bijzitten en zijn bereid hun vakantie daar voor op te offeren." In de Al- phense Tuinwinkel 'De Hofma kerij' is een zomertopvijf opge steld. Sylvia Brunott: „Op vijf staat de exclusieve tuinlantaarn, een trend. Dan de hangmat op standaards. Wie die in zijn ach tertuin zet, ontspant direct. De derde plaats is voor het prieel. Dat lijkt weer helemaal terug te komen. Nummer twee is de boomhut voor kinderen. Erg leuk, zelfs als het een beetje re gent en zeker als je niet op va kantie gaat. En op nummer één staat het laten ontwerpen en aanleggen van de tuin." „Ik heb mijn achtertuin zelf ont- Kaï ïen Se worpen. In de wintermaani uren mee bezig geweest", n Ronald Visser uit Voorschol trots. „En nu komt het erop Waterpartij met rotsjes, bei haag, stukje gras en veel sie JU strating. Geeft allemaal een beetje spanning in huis, ml W1 zeggen. Het ontwerp valt st ken duurder uit dan ik had dacht. En vrouw en kinderfEI v. mogen van mij de tuin niel want ik heb ruimte nodig. 1 a beginnen ze te zeuren dat» beter hadden kunnen gaan j? jj kamperen. Maar ik ben noj een tijdje zoet" aa rd, Qai Jan Haasnoot leert Albert Hermus de geheimen van goed varen. Foto: Mark Lamers gonnen. En twee uur later legt hij zelf aan. Het is alsof hij nooit anders heeft gedaan." Om de finesses van het varen onder de knie te krijgen neemt Albert Her mus binnenkort nog een ochtendje les. „Dan wil ik door Leiden ge ren. Met alle drukte en smalle jes lijkt me dat behoorlijk moe

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18