LEIDEN 8f REGIO Alphenaren eisen betaald parkeren voor eigen dein* HSL-boten aan De Hoorn onveilig Peddelen langs flora en fauna Warmonder restaureert monumentaal complex Auto gestolen na inbraak in woning Bromfietser aangereden Bewoners van drie straten willen overlast desnoods afkopen Kiene koeien Wethouder Donath blust brandje Werving school in Voorschoten baat niet Grachtenpanden in Gouda dankzij Cees van Duijn weer in originele staat ANNO 19 roelofarendsveen - Een auto op de Noorderhemweg in Roe- lofarendsveen is gisternacht ge stolen. De inbrekers maakten de auto buit nadat zij de sleu teltjes hadden bemachtigd tij dens een inbraak in een nabij gelegen woning. Volgens de po litie kwamen zij het huis bin nen door een gaatje in het raam te boren. Zij namen alleen de autosleutels mee. voorschoten - Een 59-jarige automobilist heeft gistermiddag een 23-jarige bromfietser aan gereden bij de kruising Donk laan in Voorschoten. De brom fietser liep letsel op aan zijn knieën. De automobilist reed over de Wijngaardenlaanlaan vanuit de richting van het Oude Stationslaantje. Bij de kruising met de Donklaan sloeg hij rechtsaf, maar hij stopte niet voor de bromfietser die over het fietspad reed. donderdag 25 JULI 2002 door Peter Groenendijk alphen aan den rijn - Bewoners zijn de par keeroverlast in het centrum van Alphen aan den Rijn zo beu, dat zij desnoods vrijwillig een vergunning kopen. De bewoners van de Oran jestraat, Prins Hendrikstraat en Korte Conrad- straat bieden de gemeente vandaag een lijst met handtekeningen aan onder het verzoek om van hun buurt een betaald-parkeerzone te maken. Inwilliging van die wens betekent voor autobezitters uit de wijk dat ook zij hun voertuig niet meer gratis kunnen stallen. De heffing die zij voorstellen weegt voor de bewoners ruimschoots op tegen het onge mak dat zij vrijwel dagelijks ondervinden. De parkeerplekken in de smalle straten staan steevast vol met auto's van bezoekers van het centrum. Hun eigen auto's, zo zeg gen de bewoners, moeten ze regelmatig op grote afstand van hun eigen huis parkeren. Daarom zijn de bewoners een handtekenin genactie begonnen tegen de parkeerover last. „Het is te gek geworden", zegt me vrouw Verkaik, die in de Oranjestraat woont. „Ik ben slecht ter been, maar regel matig moeten wij naar een hele andere plek rijden om te kunnen parkeren. Ik moet dan een eind lopen. Dat is zwaar voor mij." Ook haar straatgenote Lucy Jansen, vindt dat het mooi is geweest. „Onze straat ligt net buiten de betaald parkeren-zone. Daarom zetten veel mensen die in de stad moeten wezen, hun auto bij ons neer. Ik begrijp dat van hen wel, maar wij zijn er de dupe van." De bewoners willen dat de gemeente de be taald-parkeerzone uitbreidt en dat bewo ners tegen een kleine vergoeding een ver gunning kunnen aanschaffen. Ook willen de actievoerders dat de politie de foutparkeer- ders aanpakt. Vandaag overhandigden zij de handtekeningen aan wethouder Groen In 't Wout. Die reageert pas nadat hij de bewo ners heeft verteld wat hij van de actie vindt. door Janneke Dijke alphen aan den run - Het is slecht ge steld met de brandveiligheid op de HSL- boten die liggen afgemeerd aan De Hoom in Alphen aan den Rijn. Dit con cludeert de gemeente Alphen aan den Rijn in een rapport dat vorige maand door een ambtenaar werd opgesteld tij dens een controle. „De veiligheid is dui delijk in het geding", aldus het rapport, dat op de gemeentelijke website is te vin den. De twee hotelboten, de Villa Mare en de Seresta, liggen sinds oktober aan de los- wal van Sprey Houtimport aan de Hoom. Er wonen in totaal tachtig buitenlandse bouwvakkers die aan de HSL-tunnel on der het Groene Hart werken. De tunnel combinatie Bouygues/Koop zocht vorig jaar lang naar een vaste ligplaats. De Villa Mare lag vorig jaar aanvankelijk in Ha- zerswoude-Rijndijk, daarna in Gouda, vervolgens in Zwammerdam en uiteinde lijk in Alphen, waar het gemeentebestuur toestemming gaf voor een langer verblijf. De Seresta sloot zich in Alphen bij de Vi la Mare aan. Het ambtelijk rapport kraakt de veilig heid op de twee hotelboten. In beide bo ten werkt de brandmeldinstallatie niet. Aan boord in de keukens zijn veel gas flessen aanwezig (9 in de Villa Mare en 10 in de Seresta), terwijl er telkens slechts één fles is aangesloten. In de Villa Mare is vluchten vanuit het onderdek moeilijk. Volgens het ambtelijk rapport gaat de route 'kruip-door sluip-door' en komt via een luik uit in de bar, waar de vluchtweg vervolgens is versperd. In deze boot ont breken tevens blusmiddelen in de ma chinekamer. In beide boten werken ver der niet alle vluchtaanduidingen, werkt de compartimentering niet en is er geen kennis over de werking van bluspompen. De opsteller van het rapport vindt dat de zaak zo snel mogelijk op orde moet zijn. Het is niet bekend of burgemeester en wethouders dit advies overnemen. Op het Alphense stadskantoor werd vanoch tend overleg gevoerd over de kwestie. Het actiecomité 'Anti HSL hotelboten aan de Hoom' is ziedend over het gebrek aan brandveiligheid op de boten. A. van der Bol van het actiecomité spreekt van 'drijvende doodskisten'. „De aantallen slachtoffers bij de rampen van Enschede en Volendam in het niet vallen bij een calamiteit aan boord van een of beide schepen", aldus Bol. „Dit is een mooie reden om de boten te sluiten. B en W moeten zich maar eens achter de oren krabben." De leden van het comité verzetten zich vanaf het begin tegen de komst van de boten. Zij zijn het niet eens met de tijde lijke vrijstelling op het bestemmingsplan die Alphen geeft voor de boten. Wethou der Groen in 't Wout vindt dat dat wel kan, omdat hij het ziet als een regionale verantwoordelijkheid. „De regelgeving van de gemeente Alphen wordt met voe ten getreden", aldus Bol. „Het gaat hier van handjeklap. Als een gewone burger een dakkapel wil plaatsen, moet hij door een hele molen." woubrugge - Koeien zijn er dol op tijdens warme dagen: pootje baden in de sloot. Vooral de dames de familie Van der Salm, bewoners van Ofwegen in Woubrugge, zijn er niet weg te slaan. Zij durven aan hun romp in het water. „Er zit daar ergens een zandophoping, en sommige koeien zijn zo kien o plek te onthouden", zegt Mirjam van der Salm. „Als ze daar staan hangt de uier net in het water, m; zakken niet weg. Ze kunnen er zelf weer uit komen." Niets aan de hand dus. Daar denken veel passerende fietsers of automobilisten anders over. Die bell schrik aan bij de boerderij, of bellen zelfs de brandweer als zij koeien in de sloot zien. „Mijn man zit brandweer, dus die geeft dan wel weer aan zijn collega's door dat het loos alarm is." Om de zorgen voorbijgangers weg te nemen, heeft de brandweerboer nu een bord in de wei geplaatst. Foto: Wim Dijkman alphen aan den rijn - Wethouder Martin Donath van Alpen aan den Rijn heeft zijn eerste brandje in de gemeente geblust Het betrof geen politiek brandje, maar een echte brand in een woning bij hem in de straat. Door zijn kordate optreden bleef het huis van de buren gespaard. Donath stapte dinsdagmorgen vroeg de deur uit van zijn woning aan de Ouvertureweg en zag vervolgens een paar huizen verderop twee kinderen een huis uitrennen, ieder met een vogelkooi in de hand. Donath: „Ik dacht nog: leuk, die gaan op vakantie." Maar even later rende ook de moeder van de kinderen naar buiten, gil lend: „Help! Brand!" De wethouder wist genoeg. Donath, die in april aantrad als tweede WD-wethouder, ontdekte in de rook dat een voorraadkast op de eerste verdieping in lichterlaaie stond. In driedelig pak doofde hij met de poederblusser de vlam men. De brandweer, die even later arriveerde, hoefde niets meer te doen dan te controleren of het vuur inderdaad uit was. www.leidschdagblad.nl Eén van de 22 roeiboten die meedoen aan de polderpuzzeltocht tussen de kassen van Roelofarendsveen. Foto: Taco van der Eb roelofarendsveen - Een lang lint van roeibootjes vulde gister avond de sloten en vaarten in Roelofarendsveen. Aan boord zo'n 130 mensen, van wie de meeste geen eigen boot hebben. Zij grijpen de jaarlijkse polder puzzeltocht met beide handen aan om hun dorp eens van de andere kant te bekijken. De polderpuzzeltocht is één van de traditionele activiteiten van Vakantiespelen Alkemade, kort weg 'het Vak' genoemd. Wim Cozijn is sinds jaar en dag de vaste organisator. Hij verzamelt 22 boten en roeit ze eigenhandig naar de aanlegsteigers van café 't Veen, leent zijn telefoonnum mer uit en noteert iedere deel nemer die zich via dat nummer meldt, hij bedenkt de vragen en geeft de winnaars een taart. Cozijn heeft er plezier in om mensen iets bij te brengen door middel van vragen over flora en fauna. „Huisgezinnen krijgen zo een idee van wat er leeft langs het water. Dat vinden ze prach tig. Veel mensen komen elk jaar terug." Gisteravond moesten de roeiers onder meer vijf namen van bloemen verzamelen die ze langs de waterkant zagen staan. In het wild welteverstaan. Bloe men die in de kassen groeien, telden niet. De belangstelling voor de pol derpuzzeltocht is elk jaar be hoorlijk groot. Cozijn moest ook dit jaar weer veel mensen te leurstellen. „De inschrijving be gon een maand geleden, en ik was de boten krap veertien da gen later kwijt. Gisteravond bel den ze zelfs nog toen de tocht al begonnen was." Meer dan 22 roeiboten weet Cozijn echter niet te verzamelen. „De ene helft is van café 't Veen, de an dere helft van botenverhuurder Kees Verhaar. Die roei ik naar 't Veen, waar de puzzeltocht be gint. Als ik ook nog allerlei boten van particulieren moet verza melen, wordt het te gek." Toch sluit hij niet uit dat hij voor vol gend jaar op zoek gaat naar een extra koppeltje boten, zodat er nog meer mensen mee kunnen. voorschoten - De actie van de Emmausschool uit Voorschoten om leerkrachten te werven met een beloning heeft geen vruch ten afgeworpen. De basisschool ontving slechts één sollicitant naar aanleiding van de beloning van 500 euro voor de functie le raar groep 8. De kandidaat wilde echter meer met allochtone kin deren werken en gaat waar schijnlijk naar een Haagse basis school. „Heel jammer", zegt de nieuwe directeur Molenkamp. „We hadden hem graag binnenge haald. We werken hard aan een oplossing. We stoppen tijdelijk met de wervingsacties, want dat heeft in deze periode geen zin. In september beginnen we De nieuwe directeur, afkomstig van de Haagse Rosa basisschool, komt door de personele proble men niet in een gespreid bed te recht. „Dat klopt, maar bij mijn oude school was het niet an ders", zegt ze. „En het kan nog erger worden. Want er kunnen nog leerkrachten opzeggen vlak voor het nieuwe schooljaar. Ik hoop dat het ons bespaard blijft." warmond/gouda - De complete achtergevel was inge stort, de vloeren zweefden in de lucht. Warmonder Cees van Duijn trof vorig jaar zomer drie grachtenpanden aan in de binnenstad van Gouda, en was direct ver kocht. Hij kocht ze en liet de panden een half jaar be volken door tientallen timmerlieden. Nu ze er weer in originele staat bijstaan is de gemeente Gouda onder de indruk. Op 28 augustus wijdt Van Duijn zijn panden in met een borrel, onder toeziend oog van een Goudse wethouder. Warmonder Van Duijn viel al eerder op door zijn liefde voor oude panden en zijn plezier in de restauratie er van. Na zijn eigen woning met bollenschuur in de War- mondse Dorpsstraat, een bollenschuur in Lisse en tallo ze andere monumentale panden, vond hij het tijd voor een grotere klus: een rijksmonument. Dat betekende voor hem wel het eind van zelf de hamer ter hand ne men. Monumentenzorg stelde eisen die hobbyist Van Duijn nooit voor mogelijk had gehouden. Aannemers bedrijf I&S uit Gouderak voerde voor hem het werk uit. Zo moesten de binten die gebruikt werden in de vloer dezelfde jaarringen hebben als de oorspronkelijke exemplaren. De bakstenen in de gevel moest hij laten namaken door een Limburgse stenenbakker en in het nieuwe dak is geen spijker of schroefje te vinden. Alle verbindingen zijn gemaakt met ouderwetse pen-gatver- bindingen. Na de feestelijke borrel eind augustus zoekt een make laar kopers voor de panden aan de Lage Gouwe, die Van Duijn heeft verdeeld in twee woonhuizen (450.000 en 500.000 euro) en twee appartementen (250.000 euro). Met de winst op zak speurt de Warmonder naar een volgende rotte kies om te restaureren. Het liefst meer in de buurt van zijn woonplaats. „Maar ik ben afhankelijk van de eigenaar. Vooral ouderen die hun hele leven in een pand hebben gewoond, willen er niet weg. Jammer, want op een gegeven moment stort het in en is het niet meer te redden." Vrijdag 25 Juli GEMENGD NIEUWS - Een commissie uit den Ge neeskundigen Raad van Zuid-Holland om na te gaan, welke maatregelen behooren te worden geno men, ten einde de tuberculose op de lagere school met vrucht te kunnen bestrijden, komt tot deze con clusies: I. De aan open tuberculose lijdende onderwijzer en het aan tuberculose lijdende kind moeten uit de school worden geweerd. II. Het is wenschelijk dat van Staatswege de I genheid tot het opnemen van tuberculeuse o| wijzers en kinderen in sanatoria worde bevorJ III. Elk schoollokaal moet dagelijks grondig u gereinigd en zoo nóodig ontsmet. IV. De aanstelling van schoolartsen belast ml geregeld toezicht op onderwijzers en leerling! op alles wat met schoolhygiëne in verband stf een gebiedende eisch. LEIDEN-De Haagse Rozenko- ningin Edda Ak kerman vereerde afgelopen zater dag de Leidse markt meteen bezoek, daarbij vergezeld van haar hofdame Monique van Doorn (links op de foto). Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 25 juli WARMOND - Veerman A.G. van Schie roeit al vijf entwintig jaar heen en weer over de Zijp, een uitlo per van de Kagerplassen achter de Zij ld ijk. Een on misbare schakel in het verkeer van en naar de Kaag sociëteit, want wie zelf geen boot heeft kan anders een bezoek aan de sociëteit wel vergeten. Een on misbare schakel ook in het verkeer van en naar de boerderijen in de polder Sweiland, die anders uit sluitend via een geweldige omweg over Alkemade bereikbaar zijn. Met de stomp sigaar tussen de lip pen roeit hij met kleine, voorzichtige slagen naar de overkant, of het nu windstil is of windkracht tien. Van Schie, geboren en getogen Warmonder, mag dan nog zo'n idyllisch bedrijfje hebben, de dagelijk se werkelijkheid gaat niet aan hem voorbij. Ook hij is, zoals velen op en rond de Kaag, het slachtoffer geworden van dieven, die er met één van zijn roeibo ten vandoor zijn gegaan. "Maar ik herken ze altijd weer, ook al geven ze hem honderd andere kleuren. Daarvoor zit ik gewoon veel te vaak in die bootjes. Je kent er elke plank van". Toch is de boot noi vonden. De Kaag is volgens Van Schie wel veranderd ger was het hier alleen voor de grote jongen^ veel poen. Nu komt de gewone man er ook af pas, vooral de jeugd. De Kaag en de zeilspoif voor iedereen' HAZERSWOUDE-Wachtmeester P.C.M. Rl uit Voorburg is de eerste agente die haar op! maakt bij de groep van de rijkspolitie in Haa de. Zij werd per 1 juli aangesteld en begint I gang van 1 augustus bij de groep, die haar af ten ontplooit in Hazerswoude, Zoeterwoude Benthuizen. Mejuffrouw Redegeld werd in A gen opgeleid aan de daar gevestigde politie! PARIJS - In de stromende regen werd Bern! venet winnaar van de Tour de France. In del held van Jacques Chirac, de burgemeester T wist de eenvoudige boerenzoon uit Bourgonl deze touroverwinning hem nog meer voldoe! schonk dan in 1975 toen hij voor het eerst f monievan Eddy Merckx in de ronde verbraw Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,SO (voor een e bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507,2003 P onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie| l eidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Lelden, U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14