LEIDE Projectgroep Aalmarkt zet verkeersstudie door Hype rond Hiddink ook in Leiden REGIO Terug naar de prehistorie in polderpark Cronesteyn b loont Joodse ^schriften Ringweg, fietsroute, Boommarktgarage en autovrije Breestraat onderwerp van onderzoek 1de stelling! Hollands Midden stuurt beleidsplan naar gemeenten Plantenruilbeurs ij Ons Buiten bij OPEL van ïieKje beroofd - Een 18-jarige Leider- is gistermiddag rond over vijf in de Haarlem- van haar mobiele te- beroofd. Het mobieltje lit haar hand getrokken ic en jongen die bij een an- naap achter op een scoo- De twee gingen er van- on chting Haven. 2" iet Liefhebbers van oude cripten kunnen tot en □dag 25 augustus hun ihalen in de Leidse Uni- b tsbibliotheek. Aan de eg, iingel is een collectie ma handschriften te zien Ni chreven zijn tussen de bis Ie en de zeventiende rev )e basis van deze collec- jjjj aïca' is in de zestiende JX intiende eeuw gelegd j, ïidse geleerden als J. o r en L Warner. De ma- oj-, iten bestrijken alle as- t d van het joodse religieu- ,er l De UB is in juli op gen open van 9 tot 17 het weekeinde van 9.30 0 uur. In augustus op gen tot 22.00 uur. (advertentie) werkzaamheden moeten treinen Ico afwijkende route of dienst in 11 rijden. Als er geen treinen vJei rijden, zet NS bussen in. Houdt ee| ing met een langere reisduur. 1 C-Alphen a/d Rijn li t/m 4 okt I t/m 22 sep C-Utredit C C-Woerden- C dam C-Lelystad C i ('Internationaal) weten? Teletekstpagina 754. Dp www.ns.nl. de folder aan een NS-loket 900 - 9292 0.50 pjn.). - 9296 0,25 p.m.). idewerkers staan u graag donderdag 25 JULI 2002 door Marijn Kramp leiden - De projectgroep Nieuw Aalmarkt Plan laat een studie uit voeren naar een vierbaans ring weg om de stad, een parkeerga rage op de Boommarkt, en een verkeersluwe Breestraat Volgens de projectgroep is zo'n studie noodzakelijk omdat een nieuw Aalmarktplan niet van de grond komt zonder oplossing van de huidige verkeersproblemen. Het gebied is zowel voor gemotori seerd verkeer als voor voetgan gers en fietsers te onoverzichte lijk. Aan de bezorgde reacties uit de gemeenteraad hebben de pro jectgroepleden geen boodschap. Zij vinden dat zij zich prima van hun taak kwijten door opdracht te geven voor zo'n verkeersstu die. Verschillende politici plaatsten eind vorige maand hun vraagtekens bij deze brede taakopvatting en riepen de club op 'gewoon met die Aalmarkt aan de slag te gaan'. De project groep is in het leven geroepen nadat het Aalmarktplan van het stadsbestuur begin dit jaar op te veel weerstand stuitte en werd ingetrokken. De bedoeling is dat de projectgroep, waarin bewo ners, belangenorganisaties en ondernemers zitten, voor okto ber van dit jaar met een nieuwe plan komt Volgens de projectgroep kunnen de huidige verkeersproblemen niet buiten beschouwing wor den gelaten bij de ontwikkeling van het gebied. Daarvoor is het een te groot struikelblok. Een Belgische verkeersdeskundige die veel ervaring heeft met his torische binnensteden krijgt de opdracht De komende maand gaat hij de voor- en nadelen van een aantal opties op een rijtje zetten. Hij houdt daarbij rekening met de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn of een wat kleinere aftak king daarvan in de Breestraat Daarnaast onderzoekt hij of de Breestraat verkeersvrij of ver keersluwer kan worden, met eventueel een strook voor fiet sers en laad- en losplaatsen. Want, meent de projectgroep, het is de moeite waard om te onderzoeken of de Breestraat tussen Mandenmakerssteeg en Korevaarstraat wandelpromena de kan worden. In dat geval mo gen er hooguit nog fietsers en een tram door die straat, zoals bijvoorbeeld in de Leidsestraat in Amsterdam en in Haagse winkelstraten het geval is. Een tweede onderdeel van de verkeersstudie betreft de fiets route die dwars door het Aal marktgebied loopt via Manden makerssteeg, Waaghoofdbrug en Mare. Bekeken wordt of de te smalle Mandenmakerssteeg in deze route ingewisseld kan wor den voor de Vrouwensteeg. Een maal door de steeg gereden moeten de fietsers vervolgens via Aalmarkt en Waaghoofdbrug richting Mare kunnen, of via de Kippenbrug en de Stille Rijn. Ook moet de verkeersdeskundi ge advies uitbrengen over het soort parkeergarage dat eventu eel op de Boommarkt moet ko men en over andere parkeermo- gelijkheden in en rond het cen trum. De laatste optie die de verkeers kundige onder de loep moet ne men is een ringweg via Willem de Zwijgerlaan, Schiphohveg, Plesmanlaan, Dr. Lelylaan, Churchilllaan, Voorschoterweg, Kanaalweg, Admiraal Banckert- weg en vervolgens via een brug over het Rijn-Schiekanaal en de Zijldijk naar de Willem de Zwij- Een ondergronds transportsys teem voor de bevoorrading van Stadsgehoorzaal en Vroom Dreesmann zou veel obstakels wegnemen bij de ontwikkeling van het Aalmarktgebied Het idee werd gisteren tijdens de vergadering van de project groep Nieuw Aalmarkt Plan ge opperd door MKB-afdelings- voorzitter R. van Leeuwen. De bevoorrading van de con certzaal en het warenhuis staat op gespannen voet met de wens om de Aalmarkt en de Breestraat ter hoogte van het Aalmarktgebied zoveel moge lijk verkeersvrij te maken voor het winkelend publiek. Bevoor radingstijden instellen heeft voor deze twee bedrijven wei nig nut V&D laat zich daar als gerlaan. Hij moet onderzoeken of een ringweg uitkomst biedt voor een stad als Leiden, of dat de huidige verkeersafwikkeling afdoende is. landelijke losten weinig aan ge- Xliggen en voor de Stads- rzaal is het ondoenlijk om bands en podiumopbou wers te verplichten vroeg in de ochtend aanwezig te zijn. Een alternatief voor de Stads gehoorzaal is een eigen vracht wageninrit links van de con certzaal Daar is al een poort, weet supervisor W. Patijn, en die Iran in de toekomst mis schien dienen als bevoorra- dingssteeg. Bevoorrading via de achterkant kan mogelijk ook, maar dat gaat ten koste van de Aalmarkt schooL Voor V&D dat nog verder in het centrum van het winkelgebied ligt, zijn echter niet zoveel al ternatieven voorhanden. Mo menteel wordt het Gat van Van Op de vijf A4'tjes die de com missie verkeer van de project groep heeft afgescheiden voor de verkeersdeskundige, staat ook nog een fors aantal vragen Nelle gebruikt als laad- en los plaats voor de twee vrachtwa gens per dag die V&D bevoor raden. De spullen worden ver volgens via een deur die op de Mandenmakerssteeg uitkomt het warenhuis ingebracht. Het Gat van Van Nelle, zo is het plan, wordt echter volge bouwd. Bevoorrading vanaf de Breestraat, Maarsmansteeg of Aalmarkt is storend voor het winkelend publiek. Volgens Van Leeuwen is dat niet het ge val met een ondergronds lo pende band die uitkomt in de magazijnkelder van V&D en aan de achterzijde van de Stadsgehoorzaal En aangezien het gebied toch op de schop gaat, is het in principe mogelijk om een tunnel uit te graven. geformuleerd die betrekking hebben op de route van de bus sen, de leefbaarheid in het ge bied en verkeerssituaties in de nabijheid van het Aalmarktge bied. Aangezien de verkeersdes kundige maar een maand de tijd heeft, verwacht de projectgroep geen gedetailleerde uitwerking maar 'slechts' antwoorden in grote lijnen. Vervolgens heeft de projectgroep nog enkele weken om de uitkomsten van de ver keersstudie te verwerken in het nieuwe Aalmarktplan. Het onderzoek wordt betaald uit het budget van de projectgroep. De projectgroep benadrukt de onafhankelijkheid van de studie. Zij, en niet de gemeente, blijft het aanspreekpunt van de ver keersdeskundige. Eventueel overleg tussen de verkeersdes kundige en vertegenwoordigers van de gemeente mag alleen plaatsvinden als er iemand van de werkgroep bij aanwezig is. (advertenties) 'Ondergronds transport in Aalmarktgebied' leiden - Geweld, woninginbra ken, jeugd en verkeer. Dat zijn enkele van de belangrijkste pun ten waar de politie Hollands Midden zich op wil richten. Dat blijkt uit het concept korpsbe leidsplan 2003-2006 dat de korpsleiding van Hollands Mid den vandaag naar de 35 ge meenten in de politieregio heeft gestuurd met het verzoek om te reageren. Het plan sluit aan bij de ontwikkelingen en speerpun ten uit de beleidsperiode 1999- 2001. Onder het motto 'vriendelijk als het kan en streng als het moet' is in het beleidsplan verwoord hoe de politie haar taken uit voert Naast de prioriteiten ge weld, woninginbraken, jeugd en verkeer, zijn milieu, vreemdelin- genzorg en zware of georgani seerde criminaliteit ook speer punten. Alvorens het beleidsplan te pre senteren, is bij de gemeenten geïnventariseerd wat zij de be langrijkste onderwerpen op het gebied van veiligheid en leef baarheid vinden. Ook is ge vraagd naar planologische en bestuurlijke ontwikkelingen in de gemeenten. In het nieuwe beleidsplan wijst de korpsleiding er nadrukkelijk op dat veiligheid en leefbaar heid niet het unieke domein is van de politie. Het is het domein van burgers, gemeenten, open baar ministerie, provincie en verschillende instellingen en be- langenverenigingen. Volgens Hollands Midden hebben de ge meenten daarbij de regie in handen. Het kabinet-Balkenende haalt de Kerst niet. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Bij de turnvereniging 'Ons Buiten' is zaterdag 3 au gustus van 10.00 tot 12.00 uur een planten- en zadenruilbeurs. De ruilbeurs vindt plaats tegen over het verenigingsgebouw aan het Jaop Vervoompad 16 in Lei- den-sloord. Zorg dat u het niet mist. Nü bij de Opel dealer. Peddelen ngs flora fauna 11 Justin Rose m nieuwe ;er Woods? door An net van Aarsen leiden - Nee, in berenvellen lo pen ze niet rond, de ongeveer vijftig kinderen die zich in pol derpark Cronesteyn op het hut ten bouwen hebben gestort Maar verder is het alsof ze zich met de tijdmachine naar de pre historie hebben laten terugstu ren. De opdracht maak een on derdak zoals de mensen dat duizenden jaren geleden deden. Met wilgentenen, plaggen en gras, maar zonder hamer en spijkers. De kunst is afgekeken van een archeologe die een paar jaar geleden in het polderpark op bezoek kwam. Sinds begin deze week zijn de kinderen, bijna allemaal afkom stig uit de buurt en begeleid door zo'n vijftien volwassenen van buurtcentrum Matilo, aan het werk Op een grasveldje ach ter bezoekerscentrum Reigerbos is de ene na de andere hut de grond uitges tampt. Sommige doen qua vorm nog het meeste denken aan een tipi, andere hutten zien er uit als groene iglo's. „Bijna helemaal zelf gemaakt", zegt Merel (met 10 jaar een van de oudsten) die met trots haar onderkomen laat zien. Onder een oud slaapzakje is binnen in de schaduw een klein jongetje diep in slaap gevallen. „Dat is Robin. Die heeft zelf geen vinger uitgestoken. Hij ging in kleer makerszit zitten en toen hebben we om hem heen de hut ge bouwd", zegt MereL „Ontzet tend leuk om te doen. Stokken de grond in boren en daar dan weer wilgentenen tussen vlech ten en gras tussen stoppen. En nu ik weet hoe het moet, kan ik het later nog eens zelf doen. Als ik aan het kamperen ben. Ik ben graag met de natuur bezig." Ze had graag een nachtje in haar hut doorgebracht, maar dat zit er niet in. De meeste kinderen die zich hebben opgegeven, zijn te jong om in het wild te gaan kamperen. Kinderwerker Goof van Wel doet naast het evenement in Cro nesteyn (voor het derde jaar) ook al jaren het Jeugddorp, later in de zomer. Daar ligt altijd een enorme stapel sloophout klaar om tot hutten te worden ver werkt Het snoeiafval waar de kinderen bij het Reigerbos mee weiken, bevalt hem weL „Er komt geen gereedschap aan te pas", zegt hij. „Dat doen we ex pres zo, want deze groep is veel jonger dan die straks het Jeugd dorp gaat bezoeken." Vrijwilliger Aat snijdt ondertus sen de ene na de andere 'speer" voor het jonge grut „Dit is voor mij een soort van revalidatie. Ik heb drie operaties achter de rug, waarvan één aan het hart" Hij houdt toezicht op de hutten- bouw, kinderwerker Van Wel is vooral druk met andere activi teiten: met spelletjes, tochten door de natuur en met span nende verhalen vertellen. Hij is al met de kinderen het bos in geweest, op zoek naar draken en heksen. En hij leert zijn pupillen ook graag wat over de natuur. „Je merkt dat het stadskinderen Maarten Kersten, directeur van Uto Reizen aan de Steenstraat, wordt aanse cameraploeg aan de tand gevoeld. Foto: Henk Bouwman Do gevallen op een advertentie van Lito Reizen. Bent u de enige in Nederland die reizen naar Zuid-Korea aanbiedt, wilde KBS via een tolk weten. „Ja en nee", antwoordde Kersten. „In Am sterdam is een bedrijf dat ge combineerde reizen naar Japan en Korea aanbiedt Lito Reizen is de enige met alléén Korea- reizen." Is Hiddink goed voor de busi ness, zo luidde de volgende vraag. „Absoluut Sinds het WK is de belangstelling voor Korea in Nederland toegenomen. Dat merk ik aan mijn brochures en inschrijvingen voor rondreizen. Ik verkoop nu zelfs al reizen voor het voorjaar 2003." Is Zuid-Korea bekend in Neder land„Nederlanders denken bij Korea aan Daewoo en kantoor torens. Bovendien wordt het land nog altijd geassocieerd met de spanning tussen Noord en Zuid. Daarnaast staat Korea hier een beetje in de schaduw van Japan en China. Jammer, want er is zo veel meer. Er is een prachtige cultuur en natuur en de Koreaanse keuken is uit stekend. Nederlanders houden van uit eten gaan." Waarom weet u zo veel over Zuid-Korea* „Ik ben er een keer geweest en heb er heel veel over gelezen. Het is een zeer interessant land en daar moet ik de mensen in Nederland nu van overtuigen. Bovendien zijn de Koreanen minder formeel dan de Japan ners. En, niet geheel onbelang rijk. Korea is very safe. Je kunt er 's nachts nog ongestoord over straat lopen." Dat klinkt de cameraploeg als muziek in de oren en is het sein f voor zijn zaak door een Zuid-Kore- om ook de straat op te gaan. Passanten wordt hun mening gevraagd over Korea en Kersten moet de pittoreske plekjes in Leiden aanwijzen. De Blauw- poortsbrug, Stadstimmerwerf, het Rapenburg en De Lakenhal worden allemaal gefilmd. „En dan gaan we zo ook nog maar een pannenkoekje eten", aldus Kersten. „Eigenlijk is het heel raar. Ik verkoop Korea-reizen in Nederland en kom in Zuid-Ko rea met promotie voor Leiden op de televisie. Het is een beetje de omgekeerde wereld." Het programma wordt volgen de week dinsdag om 15.00 uur Nederlandse tijd uitgezonden op de Koreaanse televisie: KBS 1. De uitzending is via internet te volgen op www.kbs.co.kr Eric-Jan Berend sen Y Merel po seert voor de oerhut waaraan ze heeft mee- gebouwd. Foto: Henk Bouwman zijn. Er zitten er bij die nog nooit in het echt een ezel heb ben gezien. Het dierenweitje bij het Reigerbos is erg in trek." Maar vandaag staat er een ex cursie naar de schooltuintjes even verderop op het program ma. Een medewerker van de ge meente, die vanwege zijn en thousiasme zo in het program ma 'Eigen Huis en Tuin' zou passen, legt uit welke planten je kunt eten, en welke niet „We hebben zelfs een plant die bloedt Wie wil het eens probe ren?", vraagt hij. De reacties zijn voorzichtig. „Doet dat zeer?", vraagt een van de gastjes, voor hij zich aan het experiment waagt een Varsseveld in de Tioek, de geboorteplaats us Hiddink is populair uid-Koreanen. De Azia- en nu ook 'alles' weten rest van Nederland. Bij- eld hoe een Hollander in p. >rea komt als hij daar op e gaat en. belangrijker pik vreemdsoortig wezen ïn aanbiedt Omdat "Tfee reisbureau in Neder- t vakanties naar Zuid- erkoopt, aan de Steen- stigd, streek een van Korean lasting System (KBS) de- I bij Lito Reizen neer. |Makt een serie van 10 we- afleveringen over n chappen tussen landen us en na het wereld- s v enschap zijn ontstaan. J"11 len er ook opnamen ge il Denemarken, Senegal °I ije. Nu schitterden de ik taalde Oranje-vedetten maar dit gat werd moeiteloos opgevuld door 'onze' Guus Hiddink die in Ko rea een ongekende populariteit bereikte en meer deed voor de relaties tussen beide landen dan welke ambassadeur dan ook. Maarten Kersten (56), directeur van Lito Reizen, had dit natuur lijk niet kunnen voorzien toen hij vorig jaar begon met het aanbieden van rondreizen door Zuid-Korea. „Natuurlijk ging ik er toen nog van uit dat Neder land zich voor het WK zou plaatsen en dat Korea hier dus bekender zou worden. Daar naast ben ik als archeoloog van origine altijd al geïnteresseerd geweest in de cultuur van het land. Tot slot was de voortgaan de ontspanning tussen Noord en Zuid-Korea voor mij reden het land in mijn reisgids op te nemen." Dat was KBS niet ontgaan. In een landelijk dagblad was het oog van producer Yoon Sung- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmcrteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13