KUNST CULTUUR Nederland 'vrijplaats' voor geroofde kun: 'Bladzijden in de wind' op Katwijkse boulevard Nederlandse leider kunstbende veroordeeld tot veertien jaar Oegstgeests Kasteel Oud-Poelgeest zoekt een lofdicht Groot graffitikunstw f in centrum van Alph J Eigen ster voor Mike Myers Roman van Nicci Gerrard Leonard de Vries overleden 'Ratificatie verdrag tegen kunstdiefstal is morele verplichting voor ons land' Ophef in stripwereld ov fi vertaling Asterix en Oh z donderdag 25 juli 2002 Mike Myers.Foto: AP Photo/ Damian Dovarganes los angeles - 'Groovy baby", zal acteur Mike Myers gedacht hebben. Het brein achter de lachfilms 'Austin Powers' en "Wayne's World' presenteerde gisteren met trots een minia tuurversie van de ster die hij op de Hollywood Walk of Fame in Los Angeles krijgt. De ceremo nie vond plaats aan de voor avond van de Amerikaanse pre mière van 'Austin Powers in Goldmember', het derde deel van de populaire reeks lach films met een vette knipoog naar James Bond. Amsterdam - Van Nicci Ger rard, de vrouwelijke helft van het succesvolle schrijversduo Nicci French, verschijnt vol gend voorjaar een soloroman. Het boek heeft voorlopig alleen nog een Engelse titel, 'The Un dertow'. Het gaat over een meisje van 16 jaar dat te maken krijgt met de zelfmoord van haar vader. Gerrard schreef sa men met Sean French onder de naam Nicci French tot nu toe zes thrillers. Amsterdam - Schrijver Leonard de Vries is gisteren op 82-jarige leeftijd overleden. In de Tweede Wereldoorlog debuteerde hij met het 'Jongens Radioboek deel 1', een handleiding om een radio te maken. Hét boek stelde veel Nederlanders tijdens de bezetting in staat om illegaal een ontvanger in elkaar te zet ten. De Vries was van joodse af komst en moest onderduiken. In deze periode begon hij aan 'De Hobbyclub', bedoeld voor de jeugd en met allerhande uit leg over radio, televisie, toneel spelen, timmeren en schilderen enzovoort. Naar aanleiding van het boek werden na de oorlog overal in Nederland Hobby clubs opgericht. door Theo de With oegstgeest - Op veel buiten plaatsen en kastelen is in het verleden een lofzang geschre ven. Kasteel Oud-Poelgeest ont beert zo'n ode. Daarom is in het kader van het cultureel festival Heerlijck Buijtenleven een wed strijd onder dichters uitgeschre ven om een lofdicht op dit Oegstgeestse kasteel te maken. De poëziewedstrijd is het derde deel van Heerlijck Buijtenleven, een co-productie van Kasteel Oud-Poelgeest en Stelling Pro jecten in Leiden. Met het festival wordt geprobeerd meer mensen in de regio kennis te laten ma ken met dit kasteel. In elk sei zoen wordt een activiteit geor ganiseerd. In het voorjaar kon den kinderen dakpannen ont werpen voor de duiventil in de kasteeltuin. Rond midzomer nacht nam een verhalenverteller bezoekers mee op een theatrale wandeling door het bos bij het kasteel. „De dichtwedstrijd is de herfst- activiteit", zegt Joyce de Gruiter, die zich namens Stelling Projec ten met de organisatie bemoeit „Het is toch treurig dat voor zo'n prachtig kasteel nooit een liefdesverklaring is geschreven. Daar gaan we wat aan doen." In de zeventiende eeuw werden dichters uitgenodigd om een tijdje op zo'n buitenplaats te verblijven en ondertussen de schoonheid ervan te beschrij ven. Dat is voor de hedendaagse poëten niet weggelegd. Er wor den alleen drie geldprijzen van 500 euro in het vooruitzicht ge steld. „En de mooiste gedichten wor den gebundeld in een prachtig boekje", aldus De Gruiter. Daar voor zijn minstens dertig lof dichten nodig en dus roept ze iedereen op mee te doen. „De wedstrijd staat open voor ama teurs en professionals en elke dichtvorm is toegestaan. Of het nu een sonnet is of een haiku." Inzenden is mogelijk tot 15 sep tember naar het adres: 1 Oud-Poelgeest, Postbui 2340 BC Oegstgeest ond| melding van 'Lofdicht'. De uitslag wordt in oktol een speciale middag of ai het kasteel bekendgema] die gelegenheid wordt J bundel gepresenteerd, f rest alleen nog de wintJ teit. „Dat wordt iets mef verlantaarn", verklapt jJ Gruiter. door Francoise Ledeboer Amsterdam - Op de dag dat het nieuwe kabinet-Balkenende met koningin Beatrix op de trappen van Huis ten Bosch poseert voor de fotosessie, is directeur Pauline Kruseman van het Amsterdams Historisch Museum (AHM) al net zo benieuwd als de rest van de kunstwereld: „Volgens het re geerakkoord wordt er niet ge tornd aan het cultuurbudget. Dat hopen we dan maar!" Maar als voorzitter van de Ne derlandse afdeling van de Icom, de Internationale Raad voor Musea, wil ze vooral een drin gende wens aan de nieuwe coa litie kwijt: „Het was een verge ten punt van 'Paars', maar laat ook Nederland eindelijk het in ternationale verdrag tegen kunstdiefstal ratificeren. Dat is een morele verplichting waar we niet onderuit kunnen. Wij be schermen ons eigen cultureel erfgoed toch ook?" Dat Icom Nederland het ijzer wil smeden nu het heet is, wekt geen verbazing. Met Jos van Beurden, voorzitter van het 'Lei den Network for the Preserva tion of Cultural Heritage', zette Kruseman als voorbereiding zo'n schrikbarend aantal cijfers en voorbeelden over de plunde ring van kunstschatten op pa pier dat ze het gelijk bij voorbaat aan hun zijde krijgen. Ze begin nen dicht bij huis: in Nederland en de omringende landen is het aantal kunstdiefstallen de afge lopen jaren weliswaar afgeno men, maar de ernst neemt toe. Een spectaculair voorbeeld uit eigen land dat nog vers in het geheugen ligt: uit het Frans Hals Museum werden afgelopen maart in vijf minuten tijd vijf ze- ventiende-eeuwse schilderijen geroofd, waaronder een Jan Steen. De geschatte waarde was drie miljoen euro. En uit de Utrechtse universiteitsbiblio theek verdween dit voorjaar een uiterst zeldzaam negentiende- eeuws kunstboek ter waarde van 450.000 euro. De politie heeft de diefstal gemeld aan Interpol omdat er van wordt uitgegaan dat het werk in het buitenland is beland. Kruseman: „We kunnen er nog altijd van uitgaan dat een land als Nederland in staat is zijn ei gen kunst- en cultuurschatten toch redelijk te beschermen." Maar ze vraagt het nieuwe kabi net dringend vooral nog eens te kijken naar het op de valreep ge nomen besluit van 'Paars' tot opheffing van het bureau Kunst en Antiek van de Centrale Re cherche-Informatiedienst (CRI). Als onderdeel van Korps Lande lijke Politiediensten had dit CRI- bureau met zijn geautomati seerde registratiesysteem een onmisbare rol als centraal mel- dingspunt voor kunstdiefstallen opgebouwd en hield het de voor opsporing zeer noodzakelijke internationale contacten. „Ik begrijp dat bij de bestrijding van criminaliteit prioriteiten moeten worden vastgesteld", zegt Kru seman. „Maar was het wel ver standig de opgebouwde experti se bij dit bureau te laten ver dwijnen?" Want de plundering van cul tuurschatten uit arme en kwets bare landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika is ook na de sluiting van het zogenoemde 'Unidroit Verdrag inzake de in ternationale terugkeer van ge stolen en onrechtmatig uitge voerde cultuurobjecten' in 1995 op grote schaal gewoon doorge gaan. Driekwart van de archeo logische vindplaatsen in Niger en Maili is onherstelbaar be schadigd, in Guatemala ligt het percentage nog hoger, in China werden alleen al in 1989 en 1990 Pauline Kruseman: plundering van cultuurschatten uit arme en kwetsbare landen op grote schaal doorgegaan. Foto: GPD/Roland de Bruin 40.000 graven geplunderd, in Peru ligt dat aantal op 100.000 en meer dan 90 procent van het oude Peruaanse goud in het buitenland is afkomstig uit ille gale opgravingen. Enzovoorts, enzovoorts. Na moeizame onderhandelin gen tot stand gekomen op een Unesco-conferentie in Rome, tekende Nederland het Unidroit Verdrag in 1996. Directe aanlei ding was een vondst in de Rot terdamse haven die de reputatie van ons land als 'vrijplaats' voor de doorvoer van geroofde kunst eufemistisch gesteld geen goed deed. In vier Idsten werden twee 'hemelnimfen' uit het Angkor Wat-complex in Cambodja en tien antieke hoofden van Boed dha-beelden uit Ayuttaya in Thailand aangetroffen, beide vindplaatsen op de werelderf- goecfiijst van de (VN-organisa- tie) Unesco. Als een land een verdrag ondertekent, is dat ech ter pas een eerste formele stap: om rechtskracht te krijgen dient ook ratificatie te volgen. Waarom talmde Nederland de afgelopen jaren? Een voorname oorzaak lag in de bezwaren van de kunst- en antiekhandel. De Tanzaniaanse Ndeonika Ma- nang legde als voorzitter van het driedaagse internationale con gres dat de Icom en het Konink lijk Instituut voor de Tropen in oktober 1997 in Amsterdam or ganiseerden, de vinger al op de zere plek: 'Zolang er in Europa en de Verenigde Staten een markt is, gaat de roof door. Er zijn ook andere oorzake aal de kunstmarkt is de voojbe ste.' it 1 De kunst- en antiekhant en volgens de bepalingen verdrag voortaan zélf aa Dl nen dat het een voor chi goeder trouw heeft vei een omkering van de bi die de handelaren alleen Q, de gebrekkige registra - kunst in Derde Werelt OS naar eigen zeggen voor komelijke problemen len. En beschermt het de privacy van kopers Q{* doende? Kruseman kent de b van de kunsthandel tegi N catie natuurlijk ook, maf*13 het voor een land als N< op zijn minst een ethis 'e e plichting toch te strev naleving van de bepalii ac; Unidroit. Ze weet boven ker: „Zonder dit ji handvat om gestolen or ei geëxporteerde cultuur^tei op te eisen, wordt het d 1/31 helemaal makkelijk gei LI zal men gewoon op &ei voet doorgaan." Overigens wil ze nadf kwijt dat Nederlandse zich de afgelopen jarei moeite zijn gaan getroi de herkomst van voon te sporen: „Als het Pieter de Hoogh koopj niet moeilijk, maar i voor volkenkundige m dat nooit makkelijk ziji kig is er sprake van een mr\ teitsverandering en Ico afw nationaal, gevestigd in 1 j rijd der leiding van de Ne< Manus Brinkman, heef^1 dien een 'Red List' kaans erfgoed opgestel ft/i continent niet mag Een soortgelijke Zui ja, kaanse lijst is in de maa IK tfi gt/n door Patrick Wiercx montbrison/gpd - Een Franse rechtbank heeft gisteren een 50-jarige Nederlander veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf en een boete van 152.000 euro. De man, oorspronkelijk uit Waalre en woonachtig in Retie (België), is de leider van een omvangrijke kunstbende waarvan de vijftien leden zich hadden gespecialiseerd in het beroven van kastelen en landgoederen. Met name de hoge Franse adel en in Frankrijk bekende tv-persoon- lijkheden en politici werden het slachtoffer. Zo behoort ook oud-president Valéry Giscard d'Es- taing tot de gedupeerden. De kastelen en buitenhuizen liggen met name in het midden van Frankrijk en de omgeving van Lyon. De overvallen en diefstallen vonden plaats tussen 1998 en 2000. In totaal is de bende 600 keer op pad geweest. Ongeveer honderd adressen wer den bezocht. De waarde van de gestolen kunstob jecten wordt geschat op dertig miljoen euro. De Nederlander stuurde meestal vanuit België een lege vrachtwagen naar Midden-Frankrijk De Franse leden van de bende zorgden ervoor dat de wagen gevuld terugkwam Daarbij ging het onder meer om kroonluchters, kandelaars, beelden, mi litaire insignes en klokken. Een klein deel is terug gevonden. De Franse politie vermoedt dat de meeste spullen naar de Verenigde Staten zijn gegaan. De gendar merie heeft foto's op internet laten zetten. Na aanhouding van de bende daalden de statistieken van kunstdiefstallen in Frankrijk spectaculair. De bende was in haar hoogtijdagen goed voor drie kwart van alle Franse kunstdiefstallen. In het kasteel van Vaux-le-Vicomte slaagden de dieven erin een ruiterstandbeeld van Lodewijk XIV mee te nemen. Bij een van Frankrijks be roemdste adellijke families, De Rohan, brak de bende in terwijl het gezin naar de wereldkampi oenschappen voetbal zat te kijken op de avond dat Frankrijk wereldkampioen werd. In het kasteel van Giscard d'Estaing zijn de dieven meerdere malen langs geweest. Slechts één object is terug gevonden. Een klok die bij de bendeleider in Bel gië werd aangetroffen. De Franse politie is er nooit in geslaagd de bende op heterdaad te betrappen. Niettemin was de rechter overtuigd van de bewijslast. De politie luisterde daarvoor telefoontjes af en schaduwde bendeleden. Tijdens het proces in Montbrison (nabij Saint Etienne) waren 26 eigenaars van land goederen aanwezig. De andere bendeleden kregen een tot zes jaar cel. Als de Nederlander zijn straf heeft uitgezeten, moet hij Frankrijk voorgoed verlaten. door Wijnand Noot katwijk - Katwijk krijgt een mo nument voor op zee gebleve- nen. Voor de nabestaanden van de ongeveer driehonderd Kat wijkse vissers, koopvaarders en mariniers die sinds 1919 op zee zijn gestorven of vermist, gaat daarmee een oude wens in ver vulling. Het monument, dat is ontworpen door de Noord-Hol landse beeldhouwer Gerard van der Leeden (66), komt te staan op de boulevard, naast Hotel Savoy. Het zal bestaan uit zes staalplaten waarin de namen van de op zee geblevenen zijn uitgespaard. De platen worden gebogen, als waren het losse bladzijden uit een boek De titel van het ontwerp is dan ook 'Bladzijden in de wind'. „Het idee achter het ontwerp is de spanning tussen licht en zwaar (of donker), tussen eeu wigheid en vergankelijkheid", verklaart Van der Leeden in zijn Bergense atelier. „Het materiaal, staalplaat, is loodzwaar, maar toch heeft het ontwerp iets luchtigs, om niet te zeggen vluchtigs. De met laser uitgesne den letters versterken dat effect, als de schittering van de zee er doorheen schijnt. Het materiaal is dat van vele al dan niet gezon ken schepen. Met zijn idee komt Van der Leeden tegemoet aan de wens van veel nabestaanden. Het belangrijkste voor de nabe staanden is dat de namen ver meld zijn. Het eerste ontwerp, dat de gemeentelijke commissie voor beeldende kunsten uitkoos in 2^)01, voldeed daar niet aan.^ Uit een inspraakronde kwam de voorkeur voor een 'persoonlij ker' monument naar voren. Dit leidde, in september 2001, tot de oprichting van een stichting die, begin dit jaar, vier kunstenaars uitkoos om een nieuw ontwerp te maken. „In luttele weken moesik iets bedenken dat tegemoetkwam aan de wensen van de stichting, dat artistiek verantwoord was en financieel uitvoerbaar", ver zucht Van der Leeden. „Een na- menwand vond ik artistiek niet verantwoord: te massief, teveel de Berlijnse muur." De stichting viel aanvank^jk als een blok voor een voorstel van de Katwijker Bas Haasnoot, om een 'wrak' te maken. Van der Leeden werd afgebeld en Haas noot kreeg de opdracht. Later bleek dat dit niet had mogen ge beuren omdat Haasnoot geen 'erkend kunstenaar' is. Van der Leeden werd gebeld, ip^t de vraag of hij alsnog met zijn ont werp aan de slag wilde gaan. De uitvoering van 'Bladzijden in de wind' is geen sinecure. Inge nieursbureau DHV beproeft de technische haalbaarheid van de constructie, omdat de staalpla ten van twee bij anderhalve me ter bij een storm natuurlijk niet om mogen waaien. Na de testfa se gaan de platen naar de firma Elmar te Montfoort, waar de let ters worden ingebrand. Dat is de grootste kostenpost, die bo vendien verdubbelt als het staal drie in plaats van twee centime ter dik moet worden om een storm te kunnen doorstaan. Tenslotte gaan de platen naar de Oranjewerf in Amsterdam, waar ze gebogen worden. Ze hebben een maximale omvang voor de grootste staalbuigroller, zodat het een hele kunst wordt om ze goed in de machine te plaatsen. Een dieplader moet het geheel naar Katwijk vervoe ren waar dan inmiddels een fundament van 10 bij 2.5 meter is aangelegd. „En dan maar ho pen dat het onder de bruggen door kan." Van der Leeden werkt sinds 1959 als beeldhouwer in Bergen. Tot zijn oeuvre behoren veel mensenfiguren. „Het klassieke werk, zeg maar." In de Leidse Hortus staat een standbeeld van Von Siebold van zijn hand. In Urk een vissersvrouwtje, dat ook deel uitmaakt van een monu ment voor op-zee-geblevenen. Het staalplatenexperiment is nieuw voor de Bergense kunste naar. Het doet denken aan wat hij maakte bij de ingang van de Floriade, al is dat pas echt 'ab stract': drie in elkaar grijpende platen die het water, de voeding uit de aarde, het zonlicht en al les wat daardoor groeit symboli seren. De platen in Katwijk ver beelden de ontmoeting van het zware, dat zinkt en het lichte, de ziel die vervliegt. Groningen/ANP - In de stripwe reld is ophef ontstaan over de nieuwste vertaling van Asterix en Obelix, omdat de namen van een aantal personages is veran derd. De bard Assurancetourix heet voortaan Kakofonix en dorpshoofd Abraracourcix wordt Heroïx. Fans spreken er schande van. K. Kousemaker, eigenaar van stripwinkel Lambiek in Amster dam en groot Asterix-liefhebber noemt het arrogantie van de uit gever om na zoveel jaar ineens de namen te veranderen. „Deze strip staat als cultuurgoed in ie ders geheugen gegrift. Daar moet je met je poten vanaf blij ven," vindt hij. „Je noemt kapi tein Haddock in Kuifje toch ook niet ineens kapitein Schelvis?" De naamswijzigingen staan in de nieuwe hardcoveredities die r sinds enkele weken in I landse stripwinkels liaH verdwijnen van de v^H namen was onaangeki is de trouwe lezers nu vallen. Vertaler F. van der Hei ophef wel verwacht, dat liefhebbers schrikl het gaat ook om de generaties." Niet alleen Galliërs vei van naam, maar ooi meinse legerplaatsen num en Babaorum. voortaan Grootmocui fundum. De Romeinse Caligula Minus word Mincucelus. Volgens Van der He nieuwe vertaling 'vei tenter' dan de oude. ken „Ik zou deze man niet graag laten vertale pp, lerl door Theo de With alphen aan den run - De Al- phense cultuurwethouder Van Wersch legde gistermiddag let terlijk de laatste hand aan het grootste graffitikunstwerk van de stad. Het is de afgelopen we ken door vier studenten van de kunstacademie aangebracht op het pand van de Rabobank in het Alphense centrum. Dit ge bouw gaat voor het einde van het jaar plat om ruimte te ma ken voor een nieuw stadshart Om de bouwoverlast in het cen trum enigszins te compenseren en de Alphenaren alvast voor te bereiden op een nieuwe cultu rele infrastructuur heeft het ge meentebestuur een geldpotje waarmee kunstprojecten wor den gerealiseerd. Eerder zijn daaruit onder meer de levens grote foto's van Koos Breukel en de prikkelende tekstborden van de Taaismederij betaald. Ook het geld voor het tijdelijke graf fitikunstwerk komt hieruit. De vier kunstenaars verschenen gisteren bij de officiële onthul ling strak in het pak. Directeur Peke Hofman van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) viel bij na om van verbazing. „Het is de ,,üu omgekeerde wereld' „Van graffitispuiters v toch dat ze nonchalan [ei dragen." ai In het kunstwerk o{ muren van de bank de kleur groen. „Gi voor levendigheid in grauwe stad", verkil van de makers. De het groen is gelegd d( handjes van leerling! plaatselijke Montess Van die handafdrukk de kunstenaars sjab maakt. Wethouder V. mocht met behulp va bloon en een spi kunstwerk voltooien. Overigens ontspon zii cussie tussen de wet gg de studenten over gri straatbeeld. Volgens S3 naars is graffiti om een echte stad. Van aan moeite te hebbf opstelling. Hij zei nie dat het nieuwe stads door graffiti wordt ge studenten bonden c beetje in. „Wij wille maken dat graffiti nie klieder op een muur uitgegroeid tot een kunstvorm."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12