BUITENLAND Israël oogst zware kritiek Labour wil verloren Het gaat niet goed met de democratie zoon Ken niet terug Recordvangst anabolen in Belgisch-Limburg Progressief wil Engelse kerk wakker schudden skou wacht rmterecord betaalt herstel i Donau-brug d, nkaard voor Miard gesnapt November erslagen' brand bedreigt »men in VS te drugsvangst r Britse marine eroïde raakt in de aarde' 'Rusland dunt Tsjetsjenen uit door executies' Oost-Congolese strijdgroep niet achter akkoord ou - Moskou is hard op en nieuw record te vesti- 1a oor wat betreft de tempe- rin juli. Dat heeft het me- logisch instituut van Rus- gisteren bekendgemaakt, om de hoofdstad heerst jttegolf. Voor vandaag t maxima van circa 32 verwacht. Daarmee zou —faegolf veertien dagen du- en absoluut record sinds egin van de Russische na- Ie meteorologie in 1870. ttegolf heeft in Moskou al vens geëist. el/novi sad - De Europe- ie betaalt 34 miljoen euro het herstel van de Vrij- brug over de Donau bij Sad in Servië. De brug ld. in 1999 vernield tijdens de I-bombardementen op iin de Kosovo-oorlog. Eu- s commissaris Patten 'sw inlands beleid) heeft daar- listeren een akkoord gete- met de plaatselijke autori- i.De Vrijheidsbrug moet 54 volledig zijn hersteld. ai henen - De Zwitserse po- aj eeft maandag een dron- nb elgische vrachtwagen- pl feur op het nippertje te- iti innen houden vlak voor I w Gothardtunnel inreed. De er had een alcoholgehalte ,61 promille in het bloed, de politie gisteren. De a9 ;r riskeert een boete, een n- af/en een verbod om nog rin Zwitserland te rijden. oktober 2001 veroorzaak- jj' idronken Belgische truc- n zwaar ongeval en een rt{ Iin de tunnel. Daarbij vie- rg en elf doden. dei ie - De Griekse regering 'ba Ie terroristische organisa- ,d- November als verslagen chouwen. Met de tien en die tot en met maan- aren aangehouden, en de 1ttdng van twee wapenop- 0 aatsen zou de groep ont- ad zijn. Gisteren gaf een ige leraar zichzelf bij de fin Thessaloniki aan met idedeling dat hij deel uit te van 17 November, nee steeg het aantal arres- atot elf. Eén verdachte, Ln, wie een arrestiebevel is voortvluchtig. ie - Een grote bos- in de Amerikaanse staat lië bedreigt het nationa- juoia. Verscheidene smolten gisteren sa- één grote vuurzee van lectare. Sequoia Natio- ;t herbergt een van 's oudste bomen, de 100 je Sequoia-boom die jaar oud kan worden. kunnen tegen een tor hun dikke bast. hebben door de eeu- een meer dan tien bos- en overleefd. Deze vlam- is echter zeer intens, andweer heeft circa dui- mensen geëvacueerd en rnr is nog lang niet onder woensdag 24 juli 2002 in! de france - Een torpedoja- n de Britse marine heeft in het Caribisch gebied ote partij cocaïne onder- l Op een jacht voor de n het Franse eiland Mar- troffen zeelieden 570 ki ls aan, met een straat van 66 miljoen dollar, opvarenden zijn gearres- Het was de tweede 'angst binnen 24 uur Ie Britse oorlogsbodem, n vissersboot uit Barba- offen de marinemensen rd balen marihuana aan. art en mei deed de Ne- idse Koninklijke Marine twee grote cocaïnevang- 1 Colombiaanse en Antil- wateren. - Astronomen hebben ■weken geleden een aste- ontdekt die in 2019 de wel eens zou kunnen ra- olgens berekeningen zou iroïde 2002 NT7 op 1 fe- 2019 de aarde kunnen Maar er bestaan nog veel leden over deze voor- let brokstuk is onge- lometer groot, genoeg teel werelddeel mee te in. Ook zou de inslag ildwijde klimaatveran- kunnen zorgen. Ame- onderzoekers signa- het hemellichaam voor op 5 juli. De NASA it 2002 NT7 de aarde ion kan passeren. londen/anp-rtr - De Britse La bour Party heeft gisteren gewei gerd de Londense burgemeester Ken Livingstone terug te nemen in de gelederen. Livingstone is een verloren zoon die tijdelijk werd geroyeerd toen hij twee jaar geleden tegen de wil van de partijleiding, met name premier Blair, een gooi deed naar het burgemeesterschap van Lon den. Hij werd gekozen en meent nu dat die onenigheid verleden tijd is. Maar de Labourleiding blijkt Livingstone nog niet te hebben vergeven. Het partijbestuur stemde met zeventien tegen dertien stemmen voor de hand having van de partijregels, wat betekent dat Livingstone in to taal zeker vijf jaar van lidmaat schap van Labour is uitgesloten. Livingstone is diep teleurgsteld omdat hij in 2004 Labour-kandi- Milosevic: Ik had niets te maken met 86 doden door Simone van Driel den haag - „Wat mijn gevoelens destijds betreft: die had ik niet. Het was oorlog, en het was het enige wat we konden doen." Bosko Radojkovic liep gisteren niet over van compassie toen hij in het proces tegen Slobodan Milosevic vertelde over zijn aan deel in de verdoezeling van 86 lijken tijdens de oorlog in Koso vo. Radojkovic verklaarde aan die operatie te hebben meege daan in dienst en in opdracht van de Servische politie. De 46-jarige Serviër Radojkovic is de maker van inmiddels be roemde foto's van een koelwa gen met ontzette deuren, waar uit een menselijk been bungelt. De truck werd in april 1999 in Servië gevonden in de Donau, en Radojkovic was als lid van de technische recherche op onder zoek gestuurd. De wagen bleek de levenloze lichamen te bevat ten van 84 mannen en vrouwen, en twee kleine kinderen. Vol gens Radojkovic leken veel slachtoffers te zijn mishandeld. Zoals gebruikelijk bij technisch onderzoek nam Radojkovic fo to's van de truck, die het op schrift droeg van een slachterij in Kosovo. Maar aan het foto graferen van de lichamen kwam hij niet toe. Nadat een onder zoeksrechter en een aanklager hadden gehoord over de gruwe lijke lading, kwam van hoger hand de opdracht het hele on derzoek te staken. In plaats daarvan moest hij meehelpen de lijken uit te laden. De koel wagen moest hij vernietigen. Maandag getuigde Dragan Kar- leusa, de poütiecommandant die na Milosevic' val onderzoek deed naar de vrachtwagen. Vol gens Karleusa waren de lijken begraven op een oefenterrein van de Servische politie in Bataj- nica. Intussen zijn daar verschil lende massagraven blootgelegd. De voormalige chef van de ge heime dienst heeft, volgens Kar leusa, gezegd dat Milosevic op dracht gaf om alle bewijzen van misdaden tegen de Albanezen op te ruimen. Die chef, Radomir Markovic, komt waarschijnlijk later deze week getuigen. Milosevic ontvouwde in het kruisverhoor van Karleusa giste ren een heel andere theorie. Volgens hem zijn de 86 mensen in de koelwagen het slachtoffer van een ongeluk. Mensensmok kelaars zouden hen over de Do nau hebben willen brengen maar waren met de truck het water ingereden. De zaak was in scène gezet om Milosevic aan het Joegoslavië-tribunaal te kunnen uitleveren, betoogde hij. daat voor het burgemeester schap van Londen wil zijn. De partij heeft zichzelf grote schade berokkend, aldus Livingstone. Hij zei dat de stemmen voor La bour in Londen straks verdeeld raken, en dat de Conservatieven al aan het feesten zijn. De kleurrijke Livingstone is po pulair in Londen. Hij won met een grote meerderheid toen de regering van Blair voor het eerst verkiezingen voor deze nieuwe post liet houden. Daarvoor moest hij Labour verlaten na 31 jaar lidmaatschap. Hij geldt als een linkse socialist van het oude stempel en heeft de bijnaam 'Rode Ken'. Livingstone is de laatste jaren veel gematigder, maar premier Blairs New La bour ziet in hem kennelijk nog steeds een obstakel om de scha re stemmen uit het politieke midden te behouden. door Frans van den Houdt den haag - Steeds meer landen zetten hun pas verworven democratische vrijhe den alweer overboord ten gunste van een autoritair bestuur. Ook de strijd tegen het terrorisme zet de democratie wereldwijd onder druk, en bedreigt de ontwikkeling en veiligheid van mensen. Die waarschu wing is afkomstig van de VN-ontwikke- lingsorganisatie UNDP, die vandaag het Human Development Report 2002 heeft gepubliceerd. De democratiseringsgolf van de jaren tachtig en negentig stagneert. De VN-or- ganisatie pleit daarom voor een nieuwe prikkel. „De democratie is een superieure vorm van bestuur. Ze beschermt burgers en komt tegemoet aan hun behoeften," aldus UNDP-functionaris Sakiko Parr bij de presentatie van het rapport. Boven dien kunnen mensen in een democratie invloed uitoefenen op besluiten die hun leven aangaan en de regering ter verant woording roepen. Alleen onder die om standigheden kunnen mensen zich ont wikkelingen, meent de UNDP. Het ontwikkelingsbeleid heeft de afgelo pen decennia te veel nadruk gelegd op economische groei, stelt UNDP-baas Mark Malloch Brown in het voorwoord van het rapport. „Die is ook belangrijk, maar de rol van de politiek mag niet wor den genegeerd. Want die stelt mensen in staat hun eigen leven vorm te geven." Om het ontwikkelingspeil van landen te bepalen, richt de UNDP zich daarom vooral op het welzijn van de burgers. Daarbij spelen factoren als gezondheids zorg en milieu, veiligheid en behandeling van vrouwen een rol. In het vandaag ge publiceerde rapport, dat de periode 1990-2000 behandelt, staat Nederland op de achtste plaats van de ranglijst van 173 landen. Op de eerste plaats staat Noor wegen, gevolgd door Zweden, Canada, België, Australië, de Verenigde Staten en IJsland. De laatste 27 plaatsen worden al lemaal ingenomen door Afrikaanse lan den, met helemaal onderaan Sierra Leo ne. De wereld lijkt anno 2002 democrati scher dan ooit, aldus de UNDP, maar in de praktijk zijn slechts 82 van de 200 lan den echt democratisch te noemen. Dat wil zeggen: met respect voor de mensen rechten, een vrije pers en onafhankelijke rechtspraak. Van de 81 landen die in de jaren tachtig en negentig beloofden op de democratische toer te gaan, zijn daar maar 47 daadwerkelijk in geslaagd. Lan den als Myanmar, Pakistan en Zimbabwe hebben de democratische beginselen in middels alweer overboord gegooid. De UNDP zet zich af tegen de stelling van autoritaire regimes dat hoe minder per soonlijke vrijheden in een land bestaan, hoe meer politieke stabiliteit en econo mische groei het kent. Integendeel, stelt de VN-organisatie, het zijn juist de geves tigde democratieën die zelden te maken krijgen met burgeroorlogen en veel beter kunnen omgaan met politieke onrust dan dictaturen. Ook trekken democratie- en bijna nooit tegen elkaar ten strijde. Om de democratie weer nieuw leven in te blazen, dringt de UNDP er bij regerin gen op aan burgers meer te betrekken bij het openbaar bestuur, zowel lokaal als landelijk. Dit komt de ontwikkeling van gemeenschappen direct ten goede. Zo leerden in twee van de armste staten van India, Madya Pradesh en Rajasthan, twintig procent meer mensen lezen en schrijven omdat de lokale bevolking in vloed kon uitoefenen op het onderwijs beleid. En in het Braziliaanse Porto Alegro ver dubbelde het aantal burgers dat toegang heeft tot sanitaire voorzieningen toen burgers konden meepraten over de ge meentelijke begroting. Ook internationa le instellingen als Wereldbank en IMF moeten democratischer worden en ont wikkelingslanden in hun bestuur toela ten. Nu maken rijke landen er volledig de dienst uit. Het stoffelijk overschot van de twee maanden oude Duani Matar, een van de negen kinderen die gisteren bij de aanval op Gaza omkwamen, wordt meegedragen in de massale demonstratie vóór de begrafenis van de slachtoffers. Foto: Reuters/Ahmed Jadallah door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Met een groot vertoon van eenheid hebben gistermid dag meer dan honderdduizend Palestijnen van alle facties de vijftien slachtoffers begraven van de internationaal fel bekritiseer de Israëlische luchtmachtaanval eerder op de dag in Gaza. 'Het bloed van de martelaren zal niet verloren gaan', scandeerde de menigte. En: 'Het Palestijnse volk zal deze misdaden wreken'. De Israëlische aanval had Salah Shehadeh, de commandant van de Hamas-militie in de Gaza- strook, als doelwit, maar samen met hem stierven veertien bur gers, onder wie negen kinderen. Israël zegt niet de bedoeling te hebben gehad burgers te doden, maar de nationale en internatio nale kritiek was er niet minder om. Zelfs de VS, Israëls bondge noot door dik en dun, om schreef de operatie als 'een overdreven zware aanpak, die niet bijdraagt aan vrede.' In de Europese reacties klonk door dat de Israëlische actie niet op een ongelukkiger tijdstip had kunnen komen. Ook de VN plaatsten Israël gisteren in de beklaagdenbank. Alle kritiek ten spijt vroeg de Palestijnse presi dent Arafat zich af 'waarom de wereld zwijgt over de Israëlische misdaden tegen ons volk'. In Israël is de liquidatie van She hadeh, die werd beschouwd als de fanatiekste Hamas-leider, al gemeen met instemming be groet. Maar er was volop kritiek op de manier waarop de actie is uitgevoerd, zelfs van onver wachte zijde. Benny Elon, leider van de extreemrechtse partij Moledet, heeft steeds gepleit voor een hardere aanpak van de Palestijnen. Maar gisteren zei hij dat Israël de inwoners van Gaza vooraf had moeten waarschu wen. De regering zal nu gaan uitzoe ken of de luchtmacht wist dat er kinderen in het flatgebouw wa ren. Voor Yossi Sarid, leider van de liberale oppositiepartij Me- retz, is dat geen vraag. „Als je in het holst van de nacht F16s ra ketten laat afvuren op gebou wen, kun je niet aanvoeren dat je verrast bent door de gevol gen", zei hij. Volgens Sarid was de actie typerend voor een nieuw beleid. „In het verleden zou zo'n aanval niet zijn uitge voerd als het leger wist dat er vrouwen en kinderen om zou den komen. Het is een soort ter reur." Premier Sharon en minister van defensie Ben-Eliezer waren als enige regeringsleden van te vo ren op de hoogte. Ben-Eliezer was in Londen, waar hij telefo nisch te horen zou hebben ge kregen dat de kans op burger slachtoffers te verwaarlozen was. Hij keurde het plan goed. waarna het werd voorgelegd aan Sharon. Die gaf het startsein. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Bij huiszoekingen in Belgisch-Limburg heeft de poli tie 550 kilo anabole steroïden in beslag genomen met een waar de van 137,5 miljoen euro, een record. Twee mannen en een vrouw zijn opgepakt. Eén van hen zit nog vast. Een van de be trokkenen is een in Maaseik woonachtige Nederlander. Het nieuws over de supervangst werd gisteren door het open baar ministerie in Tongeren be kend gemaakt. Het gaat om de grootste partij anabolen ooit in West-Europa aangetroffen. Vol gens woordvoerster Els Cleem- put van de federale politie kwam de politie de dealers op het spoor na een tip uit het bui tenland. Een wijkagent zou ver volgens op onderzoek zijn uitge gaan en op de enorme hoeveel heid pillen zijn gestuit. Hij licht te de federale politie in, die vori ge week in actie kwam. Bij huiszoekingen in Bocholt, Maaseik en Zonhoven trof de politie grote paletten anabole steroïden aan. Vermoedelijk werden de middelen in bulk naar België gebracht, waar ze werden verpakt en verdeeld over zes andere landen. De ge arresteerde Belgen en Nederlan ders fungeerden vermoedelijk als tussenpersoon. Over de mo gelijke opdrachtgevers wilde de persrechter in Tongeren giste ren niets kwijt. Anabole steroïden worden ge bruikt door bodybuilders en sprinters en staan op de lijst van verboden middelen. Onduidelijk is of de ampullen en pillen die in Belgisch-Limburg zijn aange troffen wellicht ook bedoeld wa ren voor bijvoorbeeld de vee-in dustrie. door onze correspondent Harm Harkema londen - De in zowel progressieve als be houdende kringen omstreden theoloog en aartsbisschop Rowan Williams van Wales is gisteren door de Britse premier Tony Blair benoemd tot aartsbisschop van Canterbury, en daarmee tot geestelijk leider van de Church of England en de Anglicaanse Kerk wereldwijd. Officieel hoofd van de staats kerk is koningin Elizabeth, die gisteren met een handtekening haar koninklijke goed keuring verleende aan de benoeming. In behoudende kerkelijke kring is kritisch gereageerd op de benoeming van Williams, vooral vanwege diens acceptatie van homo seksualiteit en van vrouwen als priesters. „We hebben daar fundamentele problemen mee", zei een conservatief lid van de Angli caanse Synode. Groepingen van homoseksuele en lesbische christenen juichten de benoeming daaren tegen toe. „Voor de eerste keer hebben ho moseksuele en lesbische anglicanen op dit niveau een echte vriend", aldus priester Ri chard Kirker. Ook heeft Williams geen be zwaren tegen een mogelijk huwelijk tussen kroonprins Charles en Camilla Parker Bow les, die beiden eerder zijn gescheiden. De intellectueel Williams (52), werd op 36- jarige leeftijd de jongste hoogleraar in de ge schiedenis van de Universiteit van Oxford. Twee jaar geleden werd hij aartsbisschop van Wales. Hij is getrouwd en vader van twee schoolgaande kinderen, en hij predikt niet alleen het geloof, maar leeft er ook naar. Dagelijks is hij bij het krieken van de dag al in de kerk in gebed, en met zijn grijze, wat verwilderde baard en haardos maakt hij ook een enigszins 'geestelijke' indruk. Williams staat voor wat hij vindt, en een priester zei op de BBC-radio dat het 'hem helemaal niets interesseert wat anderen van hem vinden'. Williams neemt dan ook zel den een blad voor de mond. Eerder dit jaar hekelde hij publiekelijk de westerse aanval op Afghanistan en Amerikaanse plannen om in te grijpen in Irak. De nieuwe aartsbisschop van Canterbury staat op de bres voor de minder bedeelden en zei gisteren in dit verband lichtelijk te leurgesteld te zijn in de Labour-regering van Tony Blair. In een binnenkort te verschijnen boek hekelt hij de toenemende commercië le exploitatie van kinderen door het bedrijfs leven. The Times publiceerde er gisteren een hoofdstuk uit waarin Williams onder andere het 'Disney-imperium' aan de kaak stelt, dat zeer professioneel snoep en speelgoed aan een nieuwe film weet te koppelen. Schadelijk noemde hij ook het stimuleren van modebewustheid bij kinderen ('Een fe tisjistische hysterie van stijloorlogen') en ta lentenjachten en modeshows voor kinderen van nog geen acht jaar oud. Veel te jong worden kinderen onder druk gezet zich als een seksueel object te beschouwen, aldus Williams, die met zijn opmerkingen uitge breid steun kreeg van ouderorganisaties. De nieuwe aartsbisschop van Canterbury volgt George Carey op, die bij zijn aantreden 11 jaar geleden het tegengaan van de leeg loop in de kerk tot zijn prioriteit verhief, maar er niet in is geslaagd het tij te keren. In Engeland heeft de kerk weliswaar nog 26 miljoen leden op een bevolking van bijna vijftig miljoen maar het aantal dat actief is, blijft dalen. Veel aanhang heeft de kerk in delen van Afrika, zoals in Nigeria, waar bijna 18 miljoen mensen anglicaans zijn. De An glicaanse Kerk is zowel uiterlijk als inhoude lijk een mengeling van protestantisme en katholicisme. moskou/afp - De Russische strijdkrachten zijn bezig de mannelijke bevolking van de deelrepubliek Tsjetsjenië uit te dunnen door executies. Zij doodden volgens de Internatio nale Helsinki Federatie voor Mensenrechten maandelijks vijftig tot tachtig volwassen mannen. „Dat proces eist meer levens dan de bombardementen van de twee oorlogen in het gebied", zei directeur Aaron Rhodes van de federatie gisteren na terug keer van een driedaags bezoek aan de afvallige Kaukasische deelrepubliek. Rhodes zei dat hij zijn aantijging baseert op de verklaringen van betrouwbare, onpartijdige mensenrechtenor ganisaties. Gezien de betrekkelijk kleine omvang van de bevolking van Tsjetsjenië - geschat op 300.000 tot 600.000 - is de schaal van de executies reusachtig, zei Rho des. Volgens hem is er in de ge schiedenis nauwelijks iets verge lijkbaars te vinden. De Russische president Poetin zei gisteren dat de militaire ope ratie in Tsjetsjenië 'binnen een zekere tijd' afgerond wordt. Dat heeft de directeur van de inlich- tingedienst FSB na een ontmoe ting met de president gezegd. In apnl had Poetin nog gezegd dat de in 1999 begonnen actie tegen terroristen voorbij was. Kigali-Kinshasa - Een vredesre geling voor oostelijk Congo kan alleen slagen als in Congo poli tieke akkoorden worden geslo ten. Dit heeft een woordvoerder van de grootste Oost-Congolese strijdgroep, de Rassemblement Congolais pour la Démocratie (RCD) gisteren gezegd. Hij reageerde op de bekendma king maandag in Zuid-Afrika dat er een vredesregeling gereed is voor Congo en Rwanda. De RCD is kennelijk niet bereid ter zijde te worden geschoven door zijn vijanden in de Congolese hoofdstad Kinshasa en zijn vrienden en sponsors in Rwan da. Het kleine, maar zeer sterke Rwanda viel in 1998 Congo bin nen, en beheerst met hulp van de RCD een deel van het oosten van het buurland. De Zuid-Afrikaanse vice-presi dent en bemiddelaar Jacob Zu- ma heeft gezegd dat afgezanten uit Congo en Rwanda na vijf da gen onderhandelen in Pretoria een vredesregeling hebben op gesteld. Die moet door de presi denten van beide landen, Jo seph Kabila van Congo en Paul Kagamé van Rwanda, worden goedgekeurd. Het akkoord draait om de terug trekking van de naar schating 30.000 Rwandese troepen in ruil voor ontwapening van Hutu- strijders. Dat zijn overblijfselen van bendes dUe in 1994 in Rwan da een bloéffige poging deden de Tutsi-minderheid uit te roei en. Na enorme bloedbaden on der weerloze burgers te hebben aangericht, vluchtten ze naar Congo voor de oprukkende gu errillastrijders onder leiding van Kagamé. Deze Tutsi-müitair heerst sindsdien over Rwanda. Hij heeft altijd bezworen er te blijven zolang er Hutu-strijders rondschuimen. Het vredesak koord gaat er, naar verluidt, eenvoudig vanuit dat die zullen worden 'uitgeschakeld' door de Congolese regering. Het is ech ter onduidelijk hoe. Wat er met de RCD-strijders moet gebeuren, is onduidelijk. Zij worden in oostelijk Congo gezien als rovende handlangers van de bezetters, maar ze clai men zelf een belangrijke oppo sitiebeweging te zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5