GESPREK VAN DE DAG In een Bentley naar Beatrix wil Zeeuwse mosselen België niet duur betalen CNCT Comrriencer 74 ans Cest MORTEL! Dienstauto's kabinet steken schril af bij trots van minister Heinsbroek •GX-83 Te hard HOC 152 MENSELIJK Zeven van de tien Italiaanse mannen zijn BANG IN ZWEMBROEK te moeten ver schijnen. Zij vinden zichzelf te bleek, te dik of niet ge spierd genoeg. Dat blijkt uit een enquête onder 850 Itali anen van 24 tot 56 jaar, waarvan de uitslag gisteren is gepubliceerd. Van de on dervraagde mannen vertelde 67 procent aan de onderzoe kers van het Eta Meta Re- search-instituut dat zij het vooruitzicht in zwemkleding te moeten vertonen een nachtmerrie vinden. Slechts 18 procent van de onder vraagden vindt zichzelf fy siek tiptop in orde én toon baar. Een kwart van de on dervraagden opteert voor een verblijf met t-shirt onder de parasol en 22 procent zei op geregelde tijdstippen de adem in te houden om het teveel aan buik te maskeren. De tweejarige LABRADOR Todd heeft zich het leven gered door 16 KILOMETER te ZWEMMEN nadat hij bij de noord punt van het Zuid-Engelse eiland Wight van de boot van zijn baas overboord was geslagen. Zes uur lang worstelde hij zich door het ijskoude water van de zee en de inham Southampton Water, waar hij niet ver van zijn woonplaats aan wal kwam. Een voorbijganger bracht de totaal uitgeputte hond naar de politie, die dankzij de chip met gegevens in Todds nek wist te achterhalen waar hij thuishoorde. Toen agenten het dier thuis brachten, arriveerde daar net de bedroefde eigenaar. Die had nog urenlang op zee naar zijn viervoeter gezocht en uiteindelijk de hoop opgegeven hem ooit nog te zien. Comité National contre Ie Tabanisme IC IB223 Frankrijk heeft geschokt ge reageerd op een reclamespot met de DOODSSTRIJD VAN EEN ROKER. Het filmpje van nog geen halve minuut is tot 5 augustus op de televisie te zien. „Deze man heeft nog vijf dagen te leven", wordt gemeld overeen 49-jarige man die aan longkanker lijdt en nog maar 39 kilo weegt. „Met 14 jaar beginnen met roken is dodelijk", zo wordt onderstreept. Met de cam pagne wil de nationale com missie tegen het roken vooral jongeren waarschuwen voor de gevaren vari roken. „Dit is geen voyeurisme en wij wil len niet shockeren. De beel den zijn de werkelijkheid", zei commissievoorzitter Pe- schang gisteren in het dag blad Libération. Volgens de commissie sterven in Frank rijk jaarlijks ongeveer 60.000 mensen aan de ge volgen van roken. De gemid delde leeftijd waarop Fran sen voor het eerst naar de si garet grijpen, is ongeveer veertien jaar. Foto: EPA Nederlanders die maandagochtend de aardbeving in Limburg hebben meegemaakt, hebben massaal gereageerd op de PU- BLIEKSENQUÊTE VAN HET KNMI. Al ruim 1500 mensen hadden gistermiddag de vragen ingevuld. Enkele uren na de aardbeving plaatste het instituut een vragenlijst op zijn web site (www.knmi.nl). Het riep mensen op hun bevindingen tij dens en na de aardbeving te registreren. De vragen gaan on der meer over de schade, waargenomen geluiden, reacties van huisdieren en bouwjaar en bouwgrond van het huis. De enquête blijft nog ongeveer half jaar op de website staan. We tenschappers beginnen over een week met het inventariseren van de ingevulde gegevens. Volgens de woordvoerster gaat het tot nog toe om zeer serieuze meldingen en zitten er geen lolbroeken tussen. Onbekenden hebben maan dagnacht met grof geweld het BOESKOOLMENNEKE VAN OLDENZAAL gestolen. Dit bronzen beeld, een man netje met in zijn hand een witte kool (boeskool), staat symbool voorOldenzaal. Het beeld dat sinds 1965 aan een rotonde stond, is ander halve meter hoog en weegt zeker 100 kilo. De schade bedraagt ongeveer 7500 eu ro. De politie staat voor een raadsel. „Bij de diefstal is grof geweld gebruikt, want het beeld stond op een be tonnen sokkel. We sluiten niet uit dat er een grapjas aan het werk is geweest." De gemeente Oldenzaal denkt niet dat het beeld voor de gein is weggehaald. „De sok kel is flink beschadigd. Als je een grapje wilt uithalen zorg je er voor dat je geen schade toebrengt", zegt een woord voerster. Een 16-jarige Eindhovenaar heeft maandagavond aan een geintje een PROCES-VERBAAL WEGENS BALDADIGHEID overgehouden. De jongen had zich gekleed in een zwart ge waad en met een masker op, achter een boom in een laantje in Dordrecht verstopt. Als er iemand voorbij kwam, sprong hij achter de boom vandaan. Dat deed hij ook toen er toevallig een agente apsseerde. Die schrok zo dat ze bijna omviel, al dus een woordvoerder van de politie gisteren. Kijkend maar de locatie en het tijdstip, vind de politie het ook eigenlijk he lemaal niet grappig, en de jongen moest dan ook mee naar het bureau. De Nederlandse tatoeage goeroe Henk Schiffmacher is de grootste figuur van een nieuwe TATOEAGE-TEN TOONSTELLING in Jeruza lem. De expositie 'Body Li nes' toont de geschiedenis van lichaamsdecoraties. Daarbij is te zien hoe de ou de Grieken de tatoeage ge bruikten als identificatieme thode van slaven en uiter aard komen de versieringen van moderne popartiesten zoals de zanger van de Red Hot Chili Peppers (foto) aan bod. Het pronkstuk van de expositie, de getatoeëerde arm van een 2500 jaar oude mummie uit Peru, is afkom stig uit de collectie van Schiffmacher. Het museum kwam met Schiffmacher in contact via de website van de tatoeage-artiest. Al snel bleek de Nederlander de grootste kenner ter wereld op het gebied van lichaamsde coraties - en daarmee onont beerlijk voor de expositie. Foto: Reuters Een Italiaanse weduwe heeft 26 JAAR OP EEN UITKERING GEWACHT, nadat haar man bij een ongeluk om het leven was gekomen. Uit protest heeft de zestigjarige Giancarla Gatti zich vastgeklonken aan het hek van het gerechtsgebouw in Genua. Volgens een nieuwe wet zou zij voor het dralen van de justitie 16.000 euro smartengeld ontvangen, maar dat be drag krijgt zij voorlopig niet. Er is volgens het ministerie van justitie geen geld beschikbaar. Als de actie bij het gerechts gebouw niet helpt, wil Gatti een hongerstaking beginnen. „Het is mij onverschillig of ik sterf. Ik wil alleen gerechtig heid", zegt zij. Door de lange strijd om een uitkering zit Gatti op zwart zaad. Weliswaar heeft zij na 26 jaar ongeveer 100.000 euro gekregen, maar vrijwel al het geld is aan pro ceskosten opgegaan. WOENSDAG 24 JULI 2002 Zeeuwse mosselen zijn dit seizoen schaars. Volgens de Belgen, verzot op het schaaldier, is dat nog geen reden om de prijs te verhogen. Foto: ANP/Robert Vos mene boycot. Belgen zijn im mers verzot op Zeeuwse mosse len. De Franse en Spaanse soortgenoten zijn lang niet zo populair. De Bauw: „Binnen de federatie willen we samen met onze sector en de detailhandel actie ondernemen, maar zonder de klanten te gijzelen. We moe- Bentleyrijder vo< LPF'er, man en ri oo Wat hebben de kersverse minister van economische zaken Herman Heinsbroek, zanger René Froger, zan geres Connie Breukhoven en programmamaker Harry Mens met elkaar gemeen? Ze rijden allemaal rond in een peperdure Bentley. Het Britse luxepaardje van Heinsbroek stond deze week volop in de belangstel ling. De multimiljonair uit Naarden liet zich maandag in zijn Bentley Continental R door de chauffeur van zijn ministerie naar paleis Huis Ten Bosch rijden. Op de parkeerplaats stonden ook de dienstauto's van zijn collega-bewindslieden, die met Beatrix op de paleistrappen kwamen poseren. De Audi's en Mercedessen, zelfbepaald geen boodschappenwa- gentjes, staken schril af tegen de antracietkleurige limousine van Heinsbroek, die nieuw al gauw 350.000 euro kost. „Het is wel even wennen, maar hij rijdt lekker", moest de chauffeur van de mediatycoon toegeven. Wel even wat anders dan de Mercedes van het mi nisterie, waar Heinsbroeks voorganger Annemarie Jorritsma voor had gekozen. Over Jorritsma's voorliefde voor Mercedessen ont stond in 1995 ophef. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat waar Jorritsma destijds werkte, had ze een Ford Scorpio tot haar beschikking. Dat zinde haar allerminst, blijkens de opmerking dat 'een beetje pooier in een betere auto rijdt dan een mi nister.' En inderdaad werd de Scorpio enkele maanden later ingeruild voor de felbegeerde Mer cedes. Nee, neem dan oud-premier Wim Kok. Hij had geen enkel probleem met die door Jorritsma zo ver guisde Ford Scorpio, maar mócht er niet meer in rijden. Na de aanslagen van 11 september werden in Den Haag de veiligheidsregels aangescherpt. Kok kreeg een bepantserde BMW uit de 7-serie. De BMW overschreed het maximaal te besteden be drag voor een dienstwagen ruim, maar met het oog op de veiligheid was dat oorbaar, aldus Eef Brou wers van de Rijksvoorlichtingsdienst. Ook Balkenende krijgt deze BMW tot zijn beschik king. „Dat is de wagen die voor de minister-presi dent is aangeschaft. We gaan geen extra geld voor een nieuwe uittrekken, deze is nog lang niet aan vervanging toe", aldus Brouwers. Het beleid verschilt per ministerie. Bij Binnenland se Zaken worden dienstwagens geleast en mogen bewindslieden ze zelf uitkiezen. „De minister kan wagenziek worden van een bepaalde auto, of een voorliefde voor een merk hebben. Dan komt er een andere wagen", aldus een woordvoerder van de fa cilitaire dienst van het ministerie. Hoewel Heinsbroek gisteren gewoon met de dienst-Mercedes naar zijn werk ging, liet hij eerder weten dat te willen veranderen. „De dienstauto is niet mijn onmiddellijke keuze. Ik kan toch ook in mijn Bentley blijven rijden?" Op zijn ministerie zijn ze er nog niet uit. „Mis schien valt er met die Bentley een mouw aan te passen", reageert woordvoerder Lohmann van Economische Zaken. „Het zou ook kunnen dat de minister een andere dienstauto uitkiest. Dat zal geen Bentley zijn." Van oud-verkeersminister Hanja Maij Weggen is bekend dat zij voor lange ritten ook liever in haar privé-wagen stapte. De Ford Scorpio 'van de zaak' ontbeerde de airconditioning die haar eigen Saab wel had. „Ik had er geen zin in helemaal gaar uit die auto te komen." Frouke Houtman Wat kenmerkt Bentiey-1 a'' ters? De bolide lijkt bij Ien F'ers favoriet: Heinsbroi n minister voor de Lijst Pii!n- Fortuyn, Harry Mens en te' nie Breukhoven waren den van Pim Fortuyn. )f 1 je moet het precies andi zien", zo redeneert man C Van den Brul van Hessii autobedrijven in De BiltDA enige importeur van Be 1S1 in Nederland. „Mensen veel geld verdiend hebb in een Bentley rijden stt men op de LPF. Naar dist( tij waren ze jaren op zoi Verder valt op dat het 01 p wegend mannen zijn dii h Bentley kopen. Van den „Connie Breukhoven is K uitzondering." Bij Van 'e% Brul melden zich jaarlijl zo'n twintig kopers. In l m derland rijden ongeveei venhonderd Bentleys ri Liefhebbers van Zeeuwse mos selen krijgen het moeilijk in Bel gië. Tientallen restaurants in Brussel en omgeving hebben besloten om het gerecht niet meer te serveren. Aanleiding voor de boycot is de hoge prijs van de Zeeuws mosselen: bijna tien euro per kilo. Te veel, vin den de Belgen, die de Neder landse producenten ervan be schuldigen de prijs kunstmatig op te drijven. Het was de Belgische vishande laar Gilberte Marchant uit Halle die de Zeeuwse mosselprodu centen maandag de oorlog ver klaarde, nadat de prijs van een kilo mosselen afgelopen dagen steeg van 6,40 naar 9,40 euro. Marchant behoort bij de top vijf van leveranciers van Zeeuwse mosselen in België en heeft zo'n driehonderd restaurants als klant in Brussel, het Pajotten- land en de Denderregio. Zolang de prijs niet zakt, serveren zij geen Zeeuwse mosselen meer, zo besloten ze maandagavond. De voorzitter van Horeca Vlaan deren, Luc de Bauw, liet gisteren weten de actie te waarderen, maar voelt niets voor een alge- Twee chauffeurs van de nieuwe ministers wachten tijdens de bordessène op paleis Huis ten Bosch, afgelopen maandag. De Bentley (links) van minister Herman Heinsbroek van economische zaken trok veel bekijks. Foto: GPD/Phil Nijhuis Veel emotie eergisteren. Nauwelijks wakker of de televisie meldt dat Ne derland is getroffen door een aard schok. Een mevrouw met een zachte g uit het zuidoosten vertelt dat haar koffiekopje erg trilde. Het scheelde één halve punt op de schaal van Richter of het lepeltje zelfwas van de schotel gevallen. Maar net beko men van dit brekende nieuws, sla ik rond het middaguur de bordesscène op Huis ten Bosch gade. Fotografen, een enkeling voorzien van een wanke le huishoudtrap, leggen het nieuwe kabinet voor de historie vast. Tussen de ruggen van de paparazzi door ontwaar ik soms majesteit of een bewindsper soon. De camera van het publieke jour naal blijft op afstand. Dat belooft wat. Of aardbeving en stropdas van minister Heinsbroek al niet genoeg zijn, vis ik vervolgens een schrijven uit de bus van het Centraal Justitieel Incasso Bureau te Leeuwarden. Beschikking", staat er boven aan de briefen het vertrouwde kenteken van mijn bejaarde Bentley. Daarna valt de anonieme afzender met de deur in huis: 'Met het voertuig met bovenstaand kente ken is een verkeersvoorschrift overtreden'. De toegestane snelheid van 50 kilometer in de Haagse gemeentekom is met 5 kilometer overschreden en wel om vijf voor één in het holst van de nacht. Zulk wangedrag eist een administratieve sanctie van 28 euro, uiterlijk te voldoen op 13 september, tenzij ik in beroep ga bij de officier van justitie. Verwacht géén boutade tegen de zeikerig heid van justitie. Weet zo'n camera tenslot te veel. Misschien meer dan Philomena Bijlhout, Bouterses eigen Zwarte Madon na, maar minder dan ik. 50 Kilometer is de norm en ga ik harder dan lacht de camera tegen het vogeltje en doet van klik. Ik be grijp trouwens dat hij nog coulant is, want hij corrigeert de meting met drie kilometer naar beneden. Met 58 kilometer ben ik dus door het regeringsdorp in ruste geraasd, voldaan van een partij in een randge meente op weg naar bed, vergenoegd dat zo'n camera slechts flitst en nooit iemand maant om over een trottoirband te wanke len of in een pijpje te blazen. Razend ben ik om te beginnen. Elke dag staat de krant bol van tasjesrovers, bank overvallers en insluipers, allen onbekom merd doende. Terwijl men op het bureau alweer een bakkie doet, ja, tenuijl een op passende burger die kort na middernacht met één bier en vier wijn achter de kiezen iets te toegefelijk is jegens het gaspedaal meteen door politionele elektronica mores wordt geleerd. Maar mijn razernij is vluch tig want het is immers de dag van het nieuwe kabinet, dus een beetje feest. Vanaf nu wordt niet meer gedoogd in dit land. Je ziet het aan Piet Hein Donner op het bordes in zijn grijze pak met vest. 56 meter is 50 kilometer, zegt dat vest e je met de sloop van dat gedogen ergt moet beginnen. De flitsende cameri alvast een voorschot op de nieuwe Tikje dienstklopper misschien, als jt van een camera kunt zeggen, maar I goed gevoel voor de tijdgeest. Laat ik nou op de radio een meneei die voor 312 euro namens mij een zwaarschrift wil indienen om de 01 ervan te doordringen dat ze het 'klit van brave burgers die eventjes hun heidsmeter niet in het oog hielden' staken. Een oproep via internet (w hardgereden.nl) leverdeal tienduh acties en de man zelf ongetwijfeld ik kapitaal op. Beste mensen, niet doei woon betalen en voortaan op de sne meter letten. Zeker na middernacht één bier en vier wijn achter de kiezel ten de Nederlanders kunnen overtuigen dat ze de kip met de gouden eieren aan het slachten zijn." De Nederlanders beweren in tussen dat de geringe aanvoer (amper een kwart van vorig jaar) aan de basis ligt van de hoge prijzen die op de veilingen wor den neergeteld voor Zeeuwse mosselen. Ze wijzen erop dat mosselen een natuurproduct zijn en er geen pijl op te trekken valt hoe groot de oogst zal zijn. De Bauw op zijn beurt wijst er op dat de mosselen al enkele ja ren te duur betaald worden. Hij vermoedt dat de producenten de aanvoer kunstmatig laag wordt gehouden om zo de prij zen op te drijven. In België wordt elk jaar reikhal zend uitgekeken naar het begin van het mosselseizoen. Met een marktaandeel van 60 procent is België de grootste afnemer van Zeeuwse mosselen. Van meet af aan stond vast dat de prijs dit jaar opnieuw recordhoogten zou bereiken. Maar er was één troost: de kwaliteit van de mos selen was volgens de kenners buitengewoon goed. Bre Na afgelopen weekeinde t ha de restaurateurs echter da pe voor de consument de lin ffei bereikt. In enkele Belgisch 1 hi kranten gaf Myriam van H van de firma Marchant gü g 0{ uitleg bij de beslissing van bedrijf om voorlopig geen n. Zeeuwse mosselen meer t porteren. „Pas vrijdagavot af namen we dat de prijs ma drastisch omhoog zou ga« ag restaurants zouden voort >w tere Zeeuwse mosselen va he Prins Dingemans bijna j d ro per kilo moeten betalei ^rij; zouden daardoor hun prij mc gemiddeld 20 euro naar 1 ;tee moeten opdrijven, of ze ki„0g niet meer uit hun kosten, [mi keer zeggen wij kordaat ni der is genoeg gesold met de p Vo Het laatste gewone jaar vo ,br mossel was 1999. We gaai 1V nog eens fors meer betale rec een mossel waarvan de bi etu prijs al veel te hoog is. We dit volhouden tot er opnit .L een eerlijke en stabiele pi aldus Van Hoof. Pascale Thewissen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2