Toestand Claus nog 'zorgelijk' Nieuwe regels bedreigen afsteken vuurwerk op 3 oktober Leidsch Dagblad Ministerie van landbouw verzoekt om stop export en slacht varkens Stewardessen vernederd door douanepersoneel Schrijver Chaim Potok overleden 145 avonden Ie roulatie irak duikt ing 300 Prins ligt op intensive care raketten op II afgevuurd Hoog water Twee militairen uit Kabul vanwege hakenkruisen Zandhagedis blijft bouw van bungalows blokkeren KLM-directie woedend Armstrong hoopt dat Ullrich blijft fietsen Mill Leidsch Dagblad ade: pretpark t educatief akter T WOORD S AAN... jl Hohenemser lens zonder t iUU lopig vervelend gelukkig bestaat iort alleen op I (TrnTB-fi zw 4/d ssiefwil ch of England ker schudden eilanders ken minder Re, meer thee ilsals ydrug niet - gevaar pi-watertoren I van Nuon elijk open van Viiet t Zorgcentra anden NR. 42983 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 24 JULI 2002 door Jan Preenen leiden/noordwuk - Het is uiterst onze ker of het 3-oktoberfeest in Leiden dit jaar kan worden afgesloten met vuur werk. Nieuwe richtlijnen van het minis terie van VROM maken in elk geval het afsteken van luchtvuurwerk vanaf het Ankerpark onmogelijk. De afstand tus sen het publiek op de Zijlsingel en het park is minder dan de voorgeschreven 165 meter. Als gevolg van de strengere regels (en de harde wind) is het vuur werk na de eerste Zomermarkt op 16 juli op het strand in Noordwijk al afge- aan den rijn/leiden - ïgrijpende werkzaamhe- ii het spoor rijdt de trein Alphen aan den Rijn en vanaf maandag niet avonds. De Nederland- irwegen denken de rails randen en nachten te iwen. De onderhouds- st acht miljoen euro. lizigers moeten de ko negen weken op door avonden vanaf 20.00 bus nemen voor het tra- ihen-Leiden. R3 last. Ook de vuurwerken op 30 juli en 13 augustus gaan niet door. Na de vuurwerkramp in Enschede, twee jaar geleden, zijn de regels voor het afsteken van vuurwerk aange scherpt Vorig jaar werd voor groot, professioneel vuurwerk een afstand van minimaal 76 meter verplicht gesteld. Met ingang van 1 juli dit jaar is daar bij na honderd meter aan toegevoegd. Van der Nat Kunstvuurwerkfabriek in Steenwijk is met de 3-October Vereeni- ging naarstig op zoek naar alternatie ven voor Leiden. „Ook wij willen graag dat deze traditie wordt voortgezet. Dat zeg ik niet alleen om commerciële re denen. Met Leiden heb ik een aparte band. Tot vijfden jaar geleden woonde ik nog in Leiden. Daar had ik geen mo gelijkheden om een vuurwerkfabriek te beginnen. Hier in Steenwijk wel. Maar ook al ben ik verhuisd, ik weet hoe be langrijk het vuurwerk op 3 oktober is", aldus eigenaar Christiaan van der Nat. Hij denkt aan 'iets passends' op de grond. „Dat grondvuurwerk kan ook heel aantrekkelijk zijn. Goed, de grote jongens, dus de kogelbommen met een doorsnede van 76 centimeter, kunnen we niet meer afsteken, maar er blijft ge noeg over. Mechanisch vuurwerk, zoals zonnen en allerlei dingen die kunnen draaien, bijvoorbeeld. Vanaf de Zijlsin gel en bij de Zijlpoort is dat goed te zien. Het lijkt me beter dan naar een heel andere plek uit te wijken. In Lei den vind je geen geschikte plek meer. Dan zou je de stad uit moeten, maar dan ben je de binding met Leiden kwijt" Jan Klijne, secretaris van de 3-October Vereeniging, is het daarmee eens. Vol gens hem staat het afsteken van grond- vuurwerk echter nog helemaal niet vast „De toeschouwers staan altijd rij en dik. Als je achteraan staat, zie je waarschijnlijk niets. We proberen dit klassieke nummer overeind te houden, maar het moet niet half gebeuren. Het is duidelijk dat het luchtvuurwerk door de nieuwe wettelijke regels niet meer kan. Als ander vuurwerk geen goed al ternatief blijkt te zijn, zullen we iets an ders moeten. We zijn ons bijvoorbeeld aan het oriënteren op het gebied van licht- en lasershows. Die kunnen ook heel spectaculair zijn. In de loop van augustus zullen we een beslissing ne men. Anders wordt de voorbereidings tijd te kort" door Bemice Breure den haag - De gezondheidstoe stand van prins Claus is nog steeds zorgelijk. De prins-gemaal heeft een 'goede nacht' gehad, meldde de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) vanmorgen. Claus is bij kennis en wordt niet be ademd. Gistermiddag verslech terde zijn toestand zodanig dat hij moest worden overgebracht naar de intensive care van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. De 75-jarige prins verblijft sinds zondag in dit zie kenhuis. De term 'zorgelijk' is nooit eer der door de RVD gebruikt om de situatie van Claus te omschrij ven. Koningin Beatrix is vanoch tend rond half elf in het zieken huis aangekomen. De koninklij ke familie bleef gisteravond tot ongeveer 22.30 uur aan zijn ziekbed. Claus kreeg naast Bea trix bezoek van Willem-Alexan- der en Méxima, zij hebben hier voor hun vakantie in Italië on derbroken. Constantijn met zijn vrouw Laurentien waren verder aanwezig. Ook prins Johan-Fri- so, kwam over uit Londen. Het is al de tweede keer deze maand dat de echtgenoot van koningin Beatrix in het AMC verblijft. De prins lag afgelopen voorjaar twee maanden in het ziekenhuis wegens longembo- lieën, bloedpropjes in de long- slagaders. Tijdens dat verblijf kreeg hij bovendien een licht hartinfarct en werd hij gedot terd. Direct na zijn ontslag, be gin mei, haalde de prins fel uit naar de roddelpers die hem na genoeg had afgeschreven. Toen de prins drie weken later toch weer in het ziekenhuis be landde, werd er alles aan gedaan om geen paniek te zaaien. Om dat, eenmaal thuis, zijn herstel 'niet optimaal' verliep, belandde Claus zondag weer in het zie kenhuis. Deze keer gebruikte de RVD zelfs ongevraagd het predi kaat 'zorgelijk' voor de om schrijving van de algehele toe stand van de prins. Claus, die 6 september 76 jaar hoopt te worden, kampt al jaren met een slechte gezondheid. Hij lijdt onder meer aan de ziekte van Parkinson en in 1998 werd bij hem prostaatkanker gecon stateerd. Nabestralingen veroor zaakten klachten aan zijn nieren en darmen. Vorig jaar werd zijn linkemier verwijderd. - De AEX, de be ste graadmeter van de a Amsterdam, is vanoch- fors tempo gedaald. Na alf uur handel noteerde ix een verlies van 6,2 t bij een stand van 310 Grote verliezers waren financiële fondsen. Die 11 meer dan 9 procent, as na een winstwaar- ng de grootste daler met lies van 11,5 procent, andere Europese beur- ;en fors in de min. - Drie zelfgemaakte n zijn gisteravond op het van Israël afgevuurd. In eden heeft de radicale nse beweging Harnas rgelijke wapens veelvul- Ise nederzettingen be- Israël maakt zich op n wraakactie van Harnas quidatie door Israël van 1 de belangrijke leiders beweging, gisteren in )e Kassam-raketten wer- evuurd vanaf de Gaza- Ze veroorzaakten geen Buitenland door Anton Diedrich noordwijkerhout - De zandha- gedis blijft in Noordwijkerhout de bouw blokkeren van 120 va kantiewoningen. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft een verzoek van initiatiefnemer Regiobouw Haarlemmermeer afgewezen om, ondanks de aanwezigheid van het beschermde diertje, het miljoenenproject te mogen bou wen bij buurtschap De Ruigen- hoek. In augustus 2000 kwamen de plannen voor het Dunimar- complex voor het eerst naar bui ten. Stichting Duinbehoud ging er kijken en trof beschermde diersoorten aan, waaronder het hagedisje. „We hebben indertijd al tegen de gemeente en tegen het bouwbedrijf gezegd: pas op, je kunt niet zomaar gaan bou wen", zegt J. van Vliet van Duin behoud. „Daar moet je eerst al lerlei voorzieningen voor treffen. Maar onze waarschuwingen zijn in de wind geslagen." Een van de mogelijkheden was een stuk grond vlalcbij Dunimar aanko pen en de beesten daarheen brengen. Zo is ook de aanleg van de derde haven van IJmui- den mogelijk gemaakt. De hage- noordwijk - Natte schoenen krijgen ze elk jaar, de deelnemers aan de strandzesdaagse. Maar als het zeewater bij eb achterblijft in de gaten aan de vloedlijn wordt het voor wandelaars bijna wadlopen. Gistermiddag kwamen de duizend lopers aan in Noordwijk, na de tweede etappe van de zesdaagse voettocht tussen Hoek van Holland en Den Helder. Vanmorgen vervolgden zij de barre tocht noordwaarts, met als eerste stop Velsen-Noord. Foto: Dick Hogewoning rotterdam/gpd - Twee Neder landse militairen van de lucht mobiele brigade in de Afghaan se hoofdstad Kabul zijn per di rect naar huis gestuurd omdat ze materieel van Duitse colle ga's hebben beklad. Zij zouden afgelopen zaterdagnacht ha kenkruisen hebben aange bracht op enkele voertuigen. Het duo komt vandaag aan in Keulen. De Koninklijke Mare chaussee heeft een onderzoek ingesteld naar het incident Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie hebben de twee 'Duits materi eel beklad met ongepaste sym bolen'. De marechaussee, die ook met een afvaardiging in Kabul is gevestigd, ontving zondag een klacht van de Duit se militairen over de beklad ding. „Wij hebben de zaak daar onderzocht en bij twee ver dachten verklaringen afgeno men", zegt de woordvoerster van de marechaussee. Het Nederlandse duo maakte deel uit van de 226 Nederland se militairen die gestationeerd zijn in Afghanistan. Deze Ne derlandse eenheid behoort tot de International Security Assis tance Force (ISAF), ie uit meer dan vijfduizend militai ren uit negentien landen be staat. „De Duitsers uit ons pe loton reageerden gelukkig goed. Zij weten ook wel dat je geen 226 militairen kan aan spreken op het gedrag van twee van hen. Het was een on doordachte daad. Maar ze zijn volwassen en dus verantwoor delijk voor hun daden", zegt majoor Weemering in Kabul. De militairen zijn (nog) niet ge arresteerd. „Dat kan pas wan neer hen iets ten laste wordt gelegd. Ook over de straf is nog niets bekend", zegt de woord voerster van Defensie. „Ontslag is een mogelijke consequentie, maar dat is een zaak van het openbaar ministerie", zegt Weemering. De overige 224 Nederlandse militairen vertrekken dit week einde vanuit Kabul, om na drie maanden terug te keren in Ne derland. Prins Willem-Alexander en prinses Maxima arriveerden gisteravond bij het AMC in Amsterdam, waar zij prins Claus bezochten. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/anp - Het ministerie van landbouw heeft de varkenssector dringend verzocht de ex port van levende varkens en vlees en de slacht van varkens op te schorten. Onderzoek heeft aange toond dat met MPA verontreinigde melasse aan een verwerkend bedrijf is geleverd. Het restpro- duct van dit bedrijf, dat was verontreinigd met het hormoon MPA, is geleverd aan 24 Nederlandse veevoederbedrijven. Waarschijnlijk duizenden varkenshouders in Ne derland betrekken voer van deze bedrijven. Zij worden met klem verzocht de export en slacht stop te zetten. Het ministerie werkt nog aan een lijst met varkenshouders die hun voer krijgen van de 24 bedrijven, aldus een woordvoerster. De be werkte melasse wordt teruggehaald. Dat geldt ook voor het voer dat de veevoederbedrijven aan var kenshouders hebben geleverd. LTO-Nederland verzoekt zijn leden dringend mee te werken aan de maatregelen, aldus C. van Gis bergen. „Voor de zoveelste keer wordt door een paar criminelen de sector grote schade toege bracht De export ligt weer stü en het is ook slecht voor het imago", aldus Van Gisbergen. Eerder deze maand lag de export al korte tijd ge heel stil wegens het MPA-hormoonschandaal en mochten zevenduizend varkenshouders niet slachten. Sinds 17 juli was export, onder voor waarden weer toegestaan. De grote boosdoener van het hormoonschandaal is het bedrijf Bioland uit het Belgische Arendonk, vermoedt de Belgische justitie. Dit verwerkte far maceutisch afval uit Ierland in glucosestroop. Via Nederlandse melasse- of suikerstroop is dat via mengvoederbedrijven bij varkensbedrijven be land. dispopulatie daar is weggevan gen en in het duingebied is een nieuw habitat ingericht. „Zoiets had hier ook gekund." Het bouwen aan Dunimar be gon ondanks de bezwaren van de natuurvereniging, maar werd op last van de rechter weer stil gelegd. Regiobouw Haarlem mermeer vroeg het ministerie om ontheffing, maar kreeg dat niet Voor Duinbehoud is dat geen verrassing. Van Vliet: „Het ministerie kon niet anders. Ze moeten hun eigen en de Euro pese richtlijnen volgen." Een van de argumenten van de pro jectontwikkelaar was dat het be drijf failliet zou kunnen gaan, als de bouw van de vakantiehuisjes moet worden afgeblazen. Dat is echter geen reden om de regels aan te passen. „En 'een dwin gende reden van groot open baar belang1, wat wel een geldig argument zou zijn, is er ook niet", zegt Van Vliet. „In de re gio zijn genoeg vakantiecom plexen." Regiobouw Haarlemmermeer kan nog naar de Raad van State om opnieuw ontheffing aan te vragen. Vanwege de bouwvak vakantie is bij Regiobouw nie mand bereikbaar voor com mentaar. ingenomen met de bedoeling er harder van te gaan fietsen. Ullrich gaf toe twee pillen, ver moedelijk exctasy, te hebben ge slikt bij een bezoek aan een dis co in München. De volgende dag werd hij bij een onaange kondigde dopingcontrole posi tief bevonden. De test werd uit gevoerd in een Beierse kliniek waar hij herstelde van een knie operatie. Ullrich werd vervol gens door zijn ploeg Telekom met vakantie gestuurd en ver blijft tot het einde van de Ronde van Frankrijk in Florida. frankfurt/dpa - Jan Ullrich is door de tuchtcommissie van de Duitse wielerbond voor zes maanden geschorst. De tour winnaar van 1997 werd op 12 juni betrapt op het gebruik van amfetaminen. Lance Armstrong sprak gisteren in de Tour de France de hoop uit dat Ullrich blijft fietsen. De straf is volgens Armstrong te zwaar, omdat Ull rich niet de bedoeling had met zijn dopegebruik harder te fiet sen. „Het is een domme actie geweest van een jonge vent die uit was op een verzetje." De schorsing van de 28-jarige Ullrich gaat onmiddellijk in en duurt tot 23 maart 2003. De cember en januari gelden niet door Carlo Nijveen haarlem - Twaalf KLM-stewar- dessen zijn deze week op het Antilliaanse eiland Bonaire on derworpen aan een vernederen de bolletjesslikkerscontrole. De stewardessen moesten zich voor vertrek naar Nederland in het bijzijn van een aantal mannelij ke luchthavenmedewerkers ge heel uitkleden. Vervolgens zou den ze een uitgebreide inwendi ge controle hebben ondergaan. Daarbij moesten de naakte KLM-stewardessen - die mee vlogen op vlucht KL754 van Bo naire naar Amsterdam - onder meer bukken en een aantal an dere posities innemen. De man nelijke ambtenaren assisteerden een team van vrouwelijke justi tiemedewerkers. Volgens de ste wardessen ging het om een 'beestachtige vertoning". De KLM-directie is woedend over het incident op Bonaire. „Een schandalige blunder", rea geert woordvoerder H. Baas. „De controle was krenkend, mensonterend en zeer bedrei gend." Baas kan overigens niet bevestigen dat de stewardessen tijdens de controle inwendig zijn onderzocht. De KLM heeft het Nederlandse en Antilliaanse ministerie van justitie inmiddels om ophelde ring gevraagd. Ook eist de lucht vaartmaatschappij van de Antil liaanse autoriteiten een keihar de garantie dat een dergelijk in cident zich niet nog eens zal voordoen. Over reguliere controles van KLM-bemanningen - fouilleren en het inspecteren van de door hen meegenomen bagage - zijn afspraken gemaakt, zegt de di rectiewoordvoerder. „Maar deze controle ging alle perken te bui ten", aldus Baas. De Vakbond van Nederlands Cabinepersoneel heeft haar le den vanochtend opgeroepen in het vervolg te weigeren aan li chaamscontroles mee te wer ken. als wielermaanden. Ullrich had voor twaalf maanden uitgeslo ten kunnen worden, maar het werden er zes. Voorzitter Barth zei gisteren dat zijn commissie ervan overtuigd was dat Ullrich het verboden middel niet had Pagina Tour de France: Botero uniek op zijn eigen manier merion/gpd - De Amerikaans-joodse schrijver Chaim Potok, schrijver van bestsellers als De be lofte, Uitverkoren en De familie Slepak, is gisteren overleden in zijn huis in Merion in de Amerikaan se staat Pennsylvania. Potok is 73 jaar geworden. Bij de schrijver was twee jaar geleden kanker ge constateerd. Chaim Potoks schrijverschap hield rechtstreeks verband met zijn jeugd. Hij groeide op in een or thodox-joods gezin. Zijn ouders zagen niets in zijn literaire ambities; ze hadden een heel andere toe komst voor hem in gedachten. Het gevecht dat hij tegen hen voerde, werd bepalend voor zijn the matiek. Hij onderrichtte zijn miljoenen lezers in weerbaar burgerschap, in hoe je erin kunt slagen zelfs in onmenselijke omstandigheden mens te blijven. Zijn lezers bewonderden hem zeer, maar de literaire kritiek was hem - vanwege zijn 'simpe le thematiek' - in het algemeen niet erg gunstig gezind. De bekendste roman van Potok is zijn debuut The Chosen (Uitverkoren) uit 1967. Daarin schetst hij de vriendschap tussen twee joodse jongens die in verschillende religieuze milieus opgroeiden. Het boek werd bewerkt tot een toneelstuk en een film. Pagina Kunst en Cultuur: Rabbijn zonder gemeente Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V «N no. Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automabscte betaling is rrtjn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1