LEIDEN REGIO 'Niemand gaat voor de lol in zo'n instituut woneij Spoor Alphen-Leiden vernieuwd s Asielzoeker vrijgesproken van aanranding meisje Automobilist botst op boom Aangereden in invalidewagen Hennepkwekerij in Leiderdorps huis Bep van Vliet nieuwe directeur van Zorgcentra Vlietlanden Ingrijpende miljoenenklus in 45 nachten Bezorgdheid om Hazerswoudse pane Werkgroep looft monumentenprijs uit A N N o IIEVEN Zwemfeest met opblaasbeesten Goedbedoeld tikje op de billen of ongewenste intimiteit Af^NO 1977 alphen aan den run - Een 28- jarige man uit Koudekerk aan den Rijn is gistermiddag in Al phen aan den Rijn tegen een boom gereden. Óp de Heren weg viel hij achter het stuur in slaap. Hij werd wakker toen hij tegen een boom klapte. De auto raakte flink beschadigd aan de voorkant en werd weggesleept. De man moest voor medisch onderzoek naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. wassenaar - Door plotseling linksaf te slaan met haar invali dewagen is een 72-jarige vrouw uit Wassenaar gistermiddag ge wond geraakt. Óp de rotonde van de Lange Kerkdam en de Middelweg kon een 77-jarige automobilist haar niet ontwij ken en reed hij haar aan. De vrouw is naar het LUMC ge bracht. leiderdorp - Na klachten over stank heeft de politie een hen nepkwekerij in een huis aan de Mauritssingel in Leiderdorp op gerold. Agenten betrapten maandagochtend zes mensen uit Leiden en Leiderdorp in de leeftijd van 20 tot en met 44 jaar die in het pand ruim 400 plan ten aan het knippen waren. De planten en apparatuur zijn ver nietigd. De zes zijn na verhoor weer vrijgelaten in afwachting van een rechtszaak. woensdag 24 JULI 2002 door Saskia Stoelinga leiden/voorschoten - Bep van Vliet, de nieuwe directeur van Zorgcentra Vlietlanden, wil een dynamisch bestuurder zijn. De toekomstige woon/zorgcentra voor ouderen mogen van haar wel iets sprankelender worden. „Het is belangrijk datje voelt dat je leven leuk is, ongeacht de leef tijd. Niemand gaat voor de lol in zo'n instituut wonen. Het moe ten bruisende centra worden." Dertig jaar gezondheidszorg hebben Van Vliet (56) de ogen geopend. Zij heeft alle rangen en standen doorlopen. Haar laatste functie was die van di recteur zorg van de landelijke coöperatie Woonzorg Neder land. Ze weet precies wat er voor ouderen allemaal moet, kan en mogelijk is. Ze kent de regels. En als inspecteur ge zondheidszorg heeft ze ook aan de andere kant van die lijn ge staan. Als bestuurder zoekt ze naar de balans tussen een strak ke organisatie binnen een be drijf waarin van alles mogelijk is. Een goed voorbeeld vindt Van Vliet het restaurant in het ver pleeghuis Zuydtwijck. „Het is toch heerlijk als daar personeel en bewoners met hun familie kunnen gaan zitten en eten?" .Allround", ze zegt het aarze lend als die omschrijving valt „Je moet niet teveel omkijken. Ook in deze functie moet ik op nieuw weer veel leren." Ze vindt het een uitdaging om de drie verschillende huizen die onder Zorgcentra Vlietlanden vallen, te besturen. Vooral omdat het drie hele verschillende plekken zijn, die de komende tijd allemaal met vernieuwingen en 'zorg op maatprojecten' te maken krij gen. Twee verzorgingshuizen staan in Voorschoten: 't Hofflants Huys en Foreschate. Het ver pleeghuis en reactiveringscen trum Zuydtwijck met ruim 190 bewoners ligt op de grens aan de Aaltje Noordewierlaan in Lei den Zuid-West. Hier heeft direc teur van Vliet ook haar kamer, die ze net zo heeft omgebouwd dat ze voor iedereen zichtbaar is. „Ik houd van een open struc tuur en een leuk onderkomen. Het leven valt of staat met gezel ligheid." Daarom krijgt ze ook tranen in de ogen als ze het ver schil ziet tussen het oude ge deelte en de nieuwe vleugel van Zuydtwijck. „Het gedeelte voor ouderen met een lichamelijke aandoening is hard aan vernieu wing toe. Dat is echt niet meer van deze tijd." In de woontoren ziet ze in haar dromen al leuke appartementen verrijzen voor ouderen die zorg nodig hebben maar ook nog zelfstandig kun nen wonen. Verder eenper soonskamers met privacy en goed sanitair. Zij rekent op een actieve samenwerking met de gemeente Leiden. De kem van de nieuwe taken Bep van Vliet: „De toekomstige woon/zorgcentra mogen wel iets sprankelender worden." Foto: Henk Bouwman voor de woon/zorgcentra wordt de zorg buiten de muren van het gebouw.- Daarover zijn veel nieuwe ideeën. Hoe kun je ou deren die met veel genoegen thuis wonen toch goede hulp bieden? Ook Zuydtwijck zit in dat proces. Samenwerking met thuiszorg, ziekenhuis en gecoör dineerd ouderenwerk staan hoog op het lijstje van de direc teur. Natuurlijk geldt deze aan pak ook voor de andere huizen. Voor 't Hofflants Huys zijn zelfs al vergaande plannen voor nieuwbouw in Vlietwijk.Als die bouw wordt verwezenlijkt, zou dat een voorbeeld kunnen wor den hoe de ouderenzorg op een 'levensgerichte' manier kan worden aangepakt." Metl gericht bedoelt Van Vliet f dividuele benadering. ,A ene kant moeten we de w om zorg te brengen, aani dere kant moet er een ba waar zorg kan worden ge Dit moeten we ontwikkel Jj samenspraak met de bev in de buurt." a Foreschate is met zestig 111 nersplaatsen het kleinste ps Volgens van Vliet een sfee 1 v huis, waar van oudsher vi k< cultuur wordt gedaan. Ze 1 dat nu ook zo aardig. „W 11 derzoeken of deze plaats d worden verbouwd tot zei dige zorgwoningen. Je m geen eenheidsworsten a a Huizen moeten verschill deren moeten kunnen hoe en waar ze willen wo Alleen de zorg moet over IX goed zijn geregeld." De nieuwe directeur ziet tie meer in gelegenheidsplai in „Het wordt tijd voor stru 11 De komende maanden g or neuzen dezelfde kant op' ig ze zakelijk, want dat kan zijn, waarschuwt ze. Dat ei kent veel overleg met ha al tiemanagers en de plaats ei politici. Ook Van Vliet wt it al haar plannen staan en il met financiën. Toch wil 1 niet al te dramatisch ove „Het is belangrijk dat we m menlijk voor de komend jaar iets neerzetten, waa trots op kunnen zijn. En lukken. Ook de laatste ht x- ga ik niet uit de weg." dt C door Ma riet a Kroft alphen aan den run/leiden - De Neder landse Spoorwegen beginnen maandag avond met een vernieuwing van het spoor tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. De acht miljoen euro kostende klus neemt in totaal 45 avonden en nachten in beslag. Tussen 20 uur 's avonds en 6 uur 's och tends rijden geen treinen. In die periode zijn regelmatig spoorwegovergangen voor alle verkeer, inclusief voetgangers geslo ten. Werkvoorbereider Coomans van het aan nemersbedrijf BAM NBM-rail is zich be wust van de overlast die deze grote ope ratie voor het verkeer oplevert. „Alle be woners in een straal van 300 meter rond het spoor krijgen daarom deze of volgen de week een brief met informatie. Ook worden de bedrijven per brief op de hoogte gesteld." Deze week komen er overal omleidingsborden. Tijdens de zes maanden van voorbereiding voerde Coo mans hierover intensief overleg met de gemeenten Alphen, Rijnwoude, Zoeter- woude en Leiden, de provincie Zuid-Hol land en rijkswaterstaat. De werkzaamheden beginnen bij het sta tion in Alphen. Een soort werktrein van 300 tot 500 meter lang beweegt zich zo'n 800 tot duizend meter per dag voort. De trein verricht een groot deel van het werk, dat vernieuwing van de rails, de steenslag en de betonnen dwarsliggers inhoudt. Coomans is zich ervan bewust dat de werkzaamheden veel kijkers trek ken. „Maar ze mogen niet op het baan vak, want dat is levensgevaarlijk." Een groot onderdeel van het project is de vernieuwing van de overweg bij de Ka- naalweg in Leiden. „Daar komen grote betonplaten, waardoor het verkeer beter over de overgang kan komen", zegt Coo mans. „De overgang gaat bovendien lan ger mee." Volgens Coomans is de vernieuwing van het spoor een klus die om de zoveel jaar moet gebeuren. Uitstel was niet langer verantwoord. ,Als we het niet doen, zou den de reizigers het gaan merken aan een toename van de schommelingen in de trein." Gemiddeld werken zo'n vijftig mensen per nacht aan het spoor. In ne gen weken van maandagavond tot zater dagochtend moet de klus worden ge klaard. Tijdens de avonden en nachten rijden er tussen Alphen en Leiden bus sen. Gemeenteambtenaar Van Velzen van Zoeterwoude is zich bewust van de over last die het werk aan het spoor voor de omgeving gaat geven. Op de avonden en nachten van 8, 9, 12, 15, 16 en 19 augus tus en 9, 10, 11, 20, 23 en 24 september gaat tussen 20 en 6 uur de spoorweg overgang bij de Burgemeester Smeetsweg dicht. Bij vertraging komen er nog een paar nachten bij. „Dit is ingrijpend", zegt Van Velzen. „Zeker omdat ook Rijksweg 11 de eerste weken van augustus op de schop gaat. Er zijn dus twee werken tege lijkertijd op één plek. Wij kunnen er niets aan doen, behalve de burgers goed infor meren. De NS leggen ons dit op." hazerswoude -Een groepje Ha- zerswoudenaars maakt zich zor gen over de teloorgang van de karakteristieke panden in het dorp. Om het bewustzijn onder de bevolking te stimuleren komt er een jaarlijkse monumenten- prijs voor de eigenaar die zijn pand op karakteristieke wijze heeft gerestaureerd of verbeterd. Architect Jan Dekker is bezig alle ruim honderd beeldbepalende panden in Hazerswoude-Dorp en -Rijndijk op de foto te zetten. Deze worden tijdens de jaar marktfestiviteiten eind augustus in het Historisch Museum in Hazerswoude-Dorp getoond. Het initiatief vloeit voort uit de onvrede in Hazerswoude over hoe de gemeente Rijnwoude met de panden omgaat „Van de ruim honderd panden die ooit zijn geselecteerd als mogelijk monument, is inmiddels een kwart gesloopt", zegt dorpshis toricus Cees Kroon geïrriteerd. Als voorbeeld noemt hij het café dat op de hoek van de 0 meneweg en de Doi stond. Maar ook zijn e x- de reconstructie van d< at straat veel oude boerdei er de grond gelijkgema se werkgroep, bestaand N Kroon, Dekker, aannera A laan en bewoner De B er ben inmiddels besloten eerste monumentenpri |g die wordt uitgereikt oj gustus. Kroon wil nil J| kwijt dan dat het om ee boerderij gaat. uit de Leidsch Dagblad Donderdag 24 Juli LEIDEN - Nu er eerlang uitvoering zal moeten wor den gegeven aan het besluit tot het leggen van een brug over de gracht langs den Zoeterwoudschen Sin gel, rijst de vraag, wat daarvan het gevolg zal zijn. De wandelaars, voor wie de geheete Singel een te groote afstand is, zullen nu te halver wege kunnen terugkeeren en zoo nodig op een der banken in het Plantsoen uitrusten. De Israëlieten kunnen tot het l'( IV el iti se bouwen van een wees- en kinderhuis overgai wat zal er verder gebeuren? zoo vraagt men nen mededeelen dat we reeds lang een kijkji ten nemen van een stratenplan, waardoor, i het wordt uitgevoerd, langs den Singel en v< landwaarts in nieuwe panden zullen verrijzei aan deftige huizen, meer achterwaarts nette huizen. Zoodoende zal Leiden ook aan deze weder een niet onaanzienlijke uitbreiding 01 gaan. Hazerswoude-Dorp - Meer dan honderd kinderen uit Hazerswoude-Dorp hebben zich gisteren uitgeleefd in zwembad De Hazelaar. Dat het weer tijdens het jaarlijkse kinderfeest niet al te zomers was, deerde de plaatselijke basisscholieren allerminst. Zij kregen het warm door de pannenkoeken die ouders voor hen hadden gebakken en van het idee dat in het water bijna alles was toegestaan. Zelfs grote opblaasbeesten waren voor één keer welkom in het openluchtzwembad, dat drijft op vrijwilligers. Foto: Eric Taal den haag/leiderdorp - Een 34- jarige man uit Kongo hoeft niet te boeten voor een tikje op de billen van een twaalfjarig meisje. Door gebrek aan bewijs sprak de Haagse politierechter hem giste ren vrij van aanranding van het kind in het Leiderdorpse asiel zoekerscentrum (AZC). Daar stond de verdachte op 24 december eieren te bakken toen het meisje de keuken binnen kwam. Hij wilde haar een geluk kig kerstfeest wensen, maar werd daarbij te intiem naar het idee van het meisje. Na een klopje op haar billen deinsde zij geschrokken achteruiL Even la ter liep haar broer boos de keu ken in. Hij vertelde de Kongo lees dat hij de politie zou waar schuwen. „Ik was me van geen kwaad bewust", zei de vluchte ling. De Kongolees liep meteen naar de receptie van het AZC om te vragen wat hij misdaan had. Daar wachtte hij op de politie. De asielzoeker werd zonder par don een nacht in de cel gestopt. Pas de volgende dag, op eerste kerstdag, werd hij ondervraagd. Later probeerde hij de familie nog zijn excuses aan te bieden en uit te leggen dat hij nooit iets seksueels van plan was geweest, maar het gezin wilde niets meer met hem te maken hebben. Officier van justitie Knobbout achtte aanranding bewezen. „U had nooit ongevraagd aan haar billen mogen zitten", zei hij. Hij eiste een voorwaardelijke boete van 200 euro. Politierechter Kor- tenhorst dacht anders over de zaak. Zij achtte ontucht niet be wezen. Wel benadrukte ze dat de man voortaan voorzichtig moest zijn met zijn goedbedoel de aanrakingen. „In asielzoe kerscentra zitten veel vrouwen die een moeilijke periode achter de rug hebben", zei ze. Zij kun nen snel denken dat iemand ze wil aanranden." VOORSCHOTEN - Piet de Graas, een gebo ren Leidenaar, ver koopt al sinds jaar en dag in Voorschoten de zomer ijs. 's Win ters verkoopt hij ko len, als personeelslid van een van de wei nige nog kolen verko pende firma's. Foto: Archief Leidsch Dagblad eli ko aa T< ti nl in bi n)i s I Zaterdag 23 juli LEIDEN - Het promoveren tot doctor in de een of andere geleerdheid begint zo langzamerhand vor men aan te nemen. Zo meldde de voorlichtings dienst van de Leidse universiteit nog onlangs dat er in het lopende academisch jaar aan deze universi teit maar liefst 141 doctorandussen en meesters in de rechten de fel begeerde doctorsstatus hadden verworven. Een absoluut record in de geschiedenis van de uni versiteit, dat slechts één keer werd overtroffen, na melijk in 1918-1919 met 146 promoties. In die tijd was doctor worden evenwel niet altijd zo'n daveren de prestatie, omdat men toen zowel op stellingen als op een proefschrift kon promoveren. En het eerste, zo wordt nu algemeen aangenomen, stelde eigenlijk niet veel voor. Na 1921 werd het promoveren op stellingen afgeschaft en sindsdien geldt uitsluitend nog het proefschrift, dat - naar men mag aannemen - gebaseerd is op grondig wetenschappelijk onder zoek. Opmerkelijk gevolg van de herwaardering was in elk geval dat het aantal promoties prompt daalde: *)- van 137 in 1920-'21 naar 52 in 1921-'22. )e: De doctorstitel stamt uit een ver verieden. V|0e bekend werd zij het eerst verleend in de twz ;r( eeuw in Bologne. De eerste promotie tot do< godgeleerdheid voltrok zich in 1251 in Pari J Nederlanden lieten nog lang op zich wachft kort na de oprichting van de Leidse universi P? men ook hier de promoties los. De eerste Le motie had plaats op 14 maart 1583. Het w< plechtigheid van de hoogste orde, waarbij o graven van Nassau vertegenwoordïgd waren hl WASSENAAR - Dierenpark Wassenaar wil et-/, zenpanda hebben. "Dat is onze grootste we jn( we ons veertigjarig bestaan vieren", aldus I Remmers, voorzitter van de stichting Vrienc het Dierenpark Wassenaar, Die wens is nietaaj voudigte realiseren, omdat een reuzenpanton derdduizend gulden kost, ze alleen nog in ge te vinden en niet gemakkelijk worden geëxi soi Panda's zijn een uitstervende diersoort. "D d willen we er zo graag één hebben, omdat w^ed kunnen pogen ermee te gaan fokken". tel Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een excm pijen ij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!j Damiate b.v. Postbus 507,2003 PI onder vermelding van Leidsch Dagplad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lekten. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. ja; lap

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14