'Je hoort veel over de Floriade, zelfs in de States' otelnacht voor de moderne vrouw Over zomeren in de Leidse Hout Goedkoop R3 Vakantieballonnen voor oorlogskinderen Uren lopen door fraai pretpark met sterk educatief karakter WOENSDAG 24 JULI 2002 Beauty is in the eye of the be holder, zoals de Engelsen zeggen. Wat zoveel betekent als; het is maar wat je er zelf in ziet Wat de een mooi vindt, vindt de ander lelijk. Wat voor de een kunst is, is voor de ander kitsch. Zo hangt er aan de muur van het theehuis in de Leidse Hout een kunstwerk van Jan Wol kers. Gesigneerd en genum merd. Onder het motto 'doe maar gewoon, dan doé je al gek ge noeg' heeft iemand het schil derijtje een beetje verdekt opgesteld, in een hoekje bij de piano. Eronder is opslag ruimte voor een set opklapta- fels. De tafels zijn voorzien van een laag plakplastic met granito-motief. Het abstracte werk erboven is een bonte schakering van kleuren en vormen. Kennelijk zitten er kunstlief hebbers onder de bezoekers van het theehuis. Want de 'echte Wolkers' trekt - on danks zijn bescheiden expo sitieruimte - bekijks. Kunst critici, dat zie je zo. De recen sie is verbluffend: „Jan Wol kers heeft de tafels van de Leidse Hout geschilderd. Tsja, met samengeknepen ogen, tussen de wimpers door zijn inderdaad overeen komsten te ontdekken tussen het klaptafeldesign en het kunstwerk. Met behulp van de nodige fantasie - of de no dige wijn - dat wel. hi de stad zou dat de recen sent slechts hoon opleveren. Maar in de Leidse Hout een glimlach. Wat is er nou mooi er dan kunnen genieten van een klaptafel alsof het een Jan Wolkers is? Het zijn de kleine dingen... enzovoorts: van die clichés die het inde vakantie goed doen. En eigenlijk heeft de kunst-annex plasticlief hebber gelijk. Als je het zo bekijkt, mag het grindpad voor het theehuis er ook zijn. En de gehavende wc-deur. Dit park staat vol met kunst Honderden Nederlandse recreatiebedrijven doen mee aan de ballonnenactie voor War Child. De jachthaven en camping Spijkerboor in Oud Ade en het recreatiecentrum Koningshof in Rijnsburg zijn twee van die deelnemende bedrijven. Op 1 augustus om exact 19.00 uur gaan duizenden bal lonnen de lucht in. Zo kunnen de kinderen die in Nederland vakantie vieren iets doen voor hun leeftijdsgenootjes die het minder goed getroffen hebben. De volledige opbrengst van de ballon- nenverkoop gaat naar de organisatie die kinderen in door oorlog getroffen gebieden psychosociale hulpverlening biedt. Ballonnenwedstrijden zijn niet altijd even goed voor het milieu, maar in dit geval zijn de ballonnen gemaakt van latex dat op natuurlijke wijze gewonnen wordt uit rubberbo men. Daardoor zijn ze volledig biologisch afbreek baar. Via de website www.footzy.nl (organisator van de actie) wordt dagelijks bijgehouden hoe de wedstrijd verloopt. De einduitslag wordt 16 sep tember verwacht. Zowel eigenaren van de ballon nen als de vinders maken kans op een prijs. Marco uit Amsterdam en Ian uit Londen houden hun vakantie geld het liefst in de knip. Zij doen aan low-budgetvakanties. Elke euro die zij aan hun vrije dagen uitgeven, is er een te veel. Vinden ze. Ze leerden elkaar kennen via een woningruilservi- ce. Een manier waarop twee partijen met gesloten beurzen een tijdje in een huis in het bui tenland kunnen verblijven. Mar co is een voetbalgek en had al ervaring met het vinden van de goedkoopste manieren om zijn favoriete ploeg door heel Euro pa te volgen. Maar om in het voetbalwalhalla Londen te kun nen overnachten, moest hij diep in de buidel tasten. Ian houdt ook van voetbal, maar is ook gek op Nederland. Amsterdam en Noordwijk zijn zijn favoriete stekjes. De woningruil bracht beiden uitkomst. Inmiddels hebben ze allebei een goede baan. Eigenlijk speelt geld geen rol meer, zegt Marco licht beschaamd. Maar ze kunnen het niet laten, dat low-budget- reizen. „Het begon als nood zaak, maar gaandeweg werd de sport om zo goedkoop mogelijk zoveel mogelijk te zien en te doen de kick van mijn vakantie. Vakantiegeld? Gaat op de bank, in aandelen of op aan andere dingen. Nee, verder leef ik niet overdreven zuinig. Hoewel ik ei genlijk, als ik erover nadenk, niet in staat ben om geld over de balk te smijten. Zelfs als ik iets duurs koop, wil ik de beste prijs. Ik weet niet of dat er inges leten is, of dat het een aangebo ren karaktertrek is." Volgens Ian hebben Britten een naam hoog te houden als het gaat om goedkoop reizen. „Kijk maar bij Noordwijk, daar stikt het van de bollenpellers. Die werken een paar weken hier, maar geloof me, ze feesten net zo hard. Voor sommigen is het gewoon een betaalde vakantie." De Engelsman doet zelf niet aan werken tijdens zijn vakantie, maar verder heeft hij een in drukwekkende lijst aan goedko pe reizen op zijn naam staan. Een hotel boekte Ian vroeger nooit: slapen kan gratis op de luchthaven. Lekker warm, lekker goedkoop. Hij is zelfs een keer als verstekeling naar Sardinië gevaren. „Maar dat was wel ex treem", geeft de Londenaar toe. Nu beperkt hij zich meestal tot het zoeken van de goedkoopste vluchten en de beste aanbiedin gen van hotels, meestal via een vriend die bij een reisbureau werkt. „Mijn airport sleeping days zijn voorbij", zegt hij la chend. door Peter van der Hulst Haarlemmermeer - De presenta tie van de Gasunie op de Floriade is even kort als spectaculair. Vol komen verrast door de enorme vuurbal die door een stalen con structie wordt geleid, vergeet een man een foto te maken. Hij wacht op een herkansing, maar het blijft bij die ene eruptie, waarvan de hitte op honderd me ter afstand voelbaar is. „Heeft u 'm? Kan ik 'm nabestellen", neemt een bijdehante bezoeker de teleurgestelde fotograaf in de maling. Gelukkig voor de man is het de enige attractie waarbij snel handelen een vereiste is. De rest van de dag kan hij alle tijd nemen om de Floriade op de ge voelige plaat vast te leggen. Precies 150 jaar geleden legden de drie stoomgemalen bij Lijn den, Cruquius en De Kaag de Haarlemmermeer droog. In de vlakke polder die enkele meters onder de zeespiegel ligt, ver wacht je daarom alles behalve een veertig meter hoge heuvel. Op Big Spotters' Hill krijgt de bezoeker pas echt een idee van de omvang van Floriade. De tentoonstelling waarin Neder land al zijn kennis en kunde op het gebied van tuinbouw aan de rest van de wereld wil tonen, is zo'n negentig voetbalvelden groot. Niet voor niets roept de grappenmaker die de fotograaf probeerde te dollen: „Ik heb nou wel door waarom de avondvierdaagse niets voor mij is." Hij is nog jong, maar voor de oudere mensen kunnen de af te leggen afstanden op het terrein een probleem zijn. Speciaal voor hen rijden treintjes die de pas sagiers langs de expositieruim tes en de perken met bloeiende planten, bomen, heesters, groentetuinen en gaarden lei den. Een boot verbindt de twee parkdelen die aan weerszijden van de autoweg liggen en de heuvel kan worden 'beklom- paalwoningen. Fraaie kunstwer ken en schitterende vergezich ten maken de tocht compleet. En wie wil weten wat er nodig was om de Floriade te bouwen krijgt een impressie in een van de nabij gelegen gebouwen: tien kilometer staalprofielen, 6,5 ki lometer schetspapier, 180 dui zend zomerbloeiers en vijfhon derdduizend kubieke meter grond (een file volle vrachtwa gens tot aan Parijs) voor de heu vel. Twee Amerikaanse toeristen zijn zich daar niet van bewust als ze zich met behulp van de karretjes naar de top laten vervoeren. „Je hoort veel over de Floriade. Zelfs in de States", zegt een van hen. „Deze tentoonstelling was voor ons een van de belangrijkste re denen om hier te komen." Hij is bloemenarrangeur voor een grote winkelketen. Vooral de bloemstukken in de grote expo sitieruimte bij de ingang hebben zijn voorkeur. Anderen genieten vanaf grote hoogte weer van het uitzicht richting IJmuiden, Schiphol of Bollenstreek En zo heeft de Floriade voor iedereen wel wat te bieden. Zelfs voor de teleurgestelde fotograaf dient zich nog een alternatief aan. „U kunt altijd een foto van mij ma ken", jent de voorbijganger hem nog maar even. Waan Floriadepark 1, Vijfhui zen (Haarlemmermeer). Prijs: Een toegangskaartje kost 17 euro. Kinderen tot en met 12 jaar betalen de helft. Aan parkeergeld zijn bezoekers 7 euro per auto kwijt. Voor de vervoermiddelen op de Floria de moet 1,50 tot 2,50 euro wor den betaald en een audiotour kost 4,50 euro. De Floriade is per auto en ook met het open baar vervoer goed be reikbaar. Het park is zeer gevarieerd en heeft zowel jong als oud genoeg te bieden. In een aantal paviljoens lijken de presentaties erg op elkaar en daar naast kan een dagje Floriade aardig in de papieren lopen. riJKERHOUT - Dameska- etr( en toiletten maar hotel- ySllie speciaal zijn ingericht ust voor de hedendaag- vrouw. Het Noordwijker- Pr iersterren hotel Leeuwen- rïa akt er sinds een paar hi n goede sier mee. Hon- d de ruim vijfhonderd ka- 1 i 'Womenstyle Rooms' ds - n, zegt general manager Receveur. „Zakelijk en naar de wensen van de V0liuw van nu. We merken ™joed gewaardeerd 3(j Jerard Baas en Nancy it i schrijven deze noviteit gen sekseperspectief. rle óór het betreden van de imer eerst maar eens js 1 mijn eigen ideeën. een vrouw willen aan- 0y ien voetenbadje, een ujj men, lekkere pantof- I jna een zware verga ai ou mijn eerste behoefte er groot bed zijn. Ieder- ou t dan het recht om z leer te kunnen ploffen. m owel voor vermoeide kende mannen als dito opgaan. De eerste test z ;d. Dat bed is er. een boxspring. Vering rïe Met mijn vriendin- ik gisteravond nog ge- vemul over hotelkamers in :n tyle. Goed bed hebben ze ec( noemd. Maar wel: bloe- ■en le kamer, extra grote ^vegwerp scheermesjes de vrouwenbeen en de -ok- ieerische ladyshave is on- k h, zeiden we nog), me- 1W( napje met adressen van m schoonheidsspecialis- iverband' (er zijn altijd die dat vergeten mee te n vrouwenlectuur. iföhn is er. Navraag bij ie leert dat Leeuwen- tan derdeel van de intema- dei otelketen NH Hotels, heeft gedaan voor goe- Föhns zijn min of ndaard geworden, maar chtig zijn ze niet. Om- weet hoe zo'n ding ben meer van het type llen-opdrogen - ver- ip de directie. Andere vrouwendingen zijn ipiegel en de vrouwen- Is je wilt, liggen ze er Wat betreft scheer- >u ik dames in het alge- Het Noordwijkerhoutse viersterrenhotel Leeuwenhorst verhuurt sinds een paar maanden hotelkamers die speciaal zijn ingericht voor de zakenvrouw. Op de voorgrond general manager Caroline Receveur. Foto: Dick Hogewoning meen willen adviseren alleen te vertrouwen op hun eigen mes jes van hun eigen merk. Weg- werpmesjes brengen slechts el lende aan. Geloof me, mannen scheren zich al eeuwen, die we ten echt wel wat goed is. In de vrouwenkamer heb ik ook een in plastic verpakte haarbor stel gevonden. Die ligt, net als het make-upverwijder doekje, niet in een 'gewone' hotelkamer. In een kast ligt ook nog een handspiegel om naar de achter kant van je kapsel te kunnen kij ken. (Mannen letten waarschijn lijk niet op hun achterhoofd.) De luxueuze inrichting is in beide kamers nagenoeg identiek. Ook de kleuren zijn dezelfde. Dat hadden mijn vriendinnen en ik anders ingeschat. Zwart, grijs en beige vinden wij een kille, sobere kleurencombinatie. Eerlijk ge zegd had ik me ingesteld op war me aardetinten. Kleuren die je wel in de grote ontvangsthal van het hotel terugvindt. Zwart, grijs en beige? Hoewel ik besef dat de kans op kleuren blindheid bij mijn soort groter is dan bij jullie, zie ik in de kamer juist wel warme tinten. En dat dan ton-sur-ton. Denk alleen al aan de vloer; echt hout, geen la minaat. Heerlijk om 's ochtends je blote voeten daarop los te la ten. Wat vind je trouwens van de make-upspiegel in de badka mer? Is die goed genoeg ver licht? En heb je gezien dat de spiegel als je hem omdraait ver grotend werkt? Overigens hoor de ik van de directie dat er niet alleen een make-upverwijder- doekje hoort te liggen, maar ook een bodylotion. Het gaat er om, zo is me verteld, dat de gasten in de hotelkamer precies datgene aantreffen wat ze thuis belang rijk vinden. Wat mij betreft is dat gelukt. Wat jij? Wordt het nog wat tussen ons? Het diner in het tuinrestaurant met zijn olijfbomen maakt alles goed. Vrouwen, volgens mij ook de carrièrejaagsters, blijven nu eenmaal gevoelig voor sfeer, lek ker eten en een goed gesprek Ik vraag me af hoe een mondaine zakenvrouw de uren doorbrengt die niet zijn gevuld met werkaf spraken. Vast niet met zo'n colle giaal etentje als waarvan wij ge nieten. Slaap lekker straks, in je eentje in zo'n vrouwenkamer. Ik ben benieuwd hoe je morgen op staat. Tussen haakjes, weet je dat er vrouwtjes- en mannetjesolijfbo men zijn? Die in het restaurant zijn mannetjes en dragen dus geen vruchten. Bij de ingang staat een klein vrouwtje waar je de miniolijven al ziet hangen. Slapen, wakker worden en op staan, alledrie heerlijk Zo zou het altijd moeten zijn. Opval lend trouwens dat de radiowek ker van de hotelkamer een paar seconden vóór mijn gsm-wek- ker afgaat. Is die vrouwelijke in tuïtie zo ver doorgevoerd? Wat kunnen jullie toch veel. De Gasunie trekt met een enorme vuurbal de aandacht van de bezoekers. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks men' met behulp van geruisloze karretjes. Probleem is alleen dat overal een vergoeding voor wordt gevraagd. De jeugd is deze dag ver in de min derheid, ter wijl de Flori ade genoeg vertier te bieden heeft, zoals waterfietsen, klimtoestel len en een zogeheten speelbos. Bijna alleen maar ou deren kijken naar het poppen theater. „Het schiet de doel groep een beetje voorbij. Ik denk dat een bingo beter aan slaat", klinkt het cynisch. De weinige kinderen die er wel zijn, stellen de poppen niet al te zeer op prijs. „Blijf maar weg", roepen ze. Poppenspel is misschien niet meer van deze tijd. De paviljoens die vlakbij Big Spotters' Hill links en rechts op de eilanden lig gen, spelen beter in op de inte resses van de huidige generatie. Het lijkt soms wel op een pret park, maar dan een met een sterk educatief karakter. Enkele ministeries hebben een 3D-film laten maken, waarin een jonge tje op weg naar een verjaardags feestje een spectaculaire reis maakt. Ondertussen wordt de diversiteit van Nederland ge toond met zijn moderne archi tectuur, landerijen en bollen teelt. De universiteit van Wage- ningen trekt de aandacht met een computerspel, de water schappen gebruiken een tijdma chine en de tuinbouwsector zet zelfs een vluchtsimulator in. Een virtuele ballonvaart over de tuinbouwgebieden eindigt met een noodlanding in een kas. Vervolgens brengt een brokken piloot - de landing is nogal hard - de gestrande bezoekers met een helikopter (de simulator) weer terug naar de Floriade. Toch pakt niet iedereen zo suc cesvol uit. Zo heeft de provincie Noord-Holland meer aandacht besteed aan de verpakking (het gebouw) dan aan de inhoudelij ke boodschap (een magere vi deopresentatie). Wie wil genieten van de natuur moet naar het meer. De schitte rende tuinen doen een beetje denken aan de Keukenhof. Al leen hebben de bolbloemen in middels plaats gemaakt voor bloeiende zomerplanten. Langs het water zijn ook de buiten landse inzendingen te zien. De wandeltocht voert langs een Oostenrijkse wijngaard, een Ja panse tuin en Indonesische

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13